PDA

Zobacz pełną wersję : Rolety wewnętrzne i rolety rzymskie sterowane PRZEWODOWO-szukam



Rodmano
23-05-2014, 07:37
Witajcie,

Szukam producenta/firmy handlującej roletami z możliwością sterowania po kablu. Nie interesuje mnie bezprzewodowo pilotem.
Chcę sterowanie roletami włączyć w system inteligentnego budynku.

Znacie,możecie podpowiedzieć sprawdzonego dostawcę ?

Pozdrawiam

dendrytus
24-05-2014, 23:29
Każde elektryczne można sterować "po kablu"

Rodmano
25-05-2014, 11:18
Każde elektryczne można sterować "po kablu"

Możesz podpowiedzieć jakieś konkretne firmy robiące/sprzedające takie elektryczne rolety/rolety rzymskie.
Czyli jak są na pilota to bez problemu można zrobić również sterowanie po kablu ?

dendrytus
25-05-2014, 19:50
Możesz podpowiedzieć jakieś konkretne firmy robiące/sprzedające takie elektryczne rolety/rolety rzymskie.
Mnie jest bez większego znaczenia co podłączam. Jedyna ważna rzecz, to wielkości napięcia zasilającego.


Czyli jak są na pilota to bez problemu można zrobić również sterowanie po kablu ?

Ja przerobie, ale czy to dla kogoś innego będzie bezproblemowe, to nie wiem. Raczej nie . Druga kwestia, to mi by się nie chciało przerabiać. Na pewno łatwiej da się przerobić te z krańcówkami mechanicznymi..

paulaz0
05-01-2015, 15:03
Witam, jestem nowa na forum. Jesteśmy z mężem na etapie elektryki i rozprowadzania kabli. Chcemy również zrobić sobie rolety elektryczne wewnętrzne, ale nie mam pojęcia jak to 'ugryźć". Kompletnie nie wiemy co jest potrzebne, jesteśmy laikami w tych sprawach. Wszystko będzie rozkładał elektryk, jednak chciałabym się dowiedzieć co jest potrzebne. W pierwszej kolejności mamy dylemat czy sterowane przewodowo czy elektrycznie, stąd moje pytanie nr 1: czy do sterowanych przewodowo trzeba do każdej z osobna robić włącznik? czy można podłączyć kilka rolet pod jeden? (ale wtedy nie mam możliwości podniesienia albo opuszczenia tylko jednej wybranej rolety?).
czy do rolety wystarczy taki silnik: http://www.napedy.net/inel-n10-silnik-rurowy-10nm-do-rury-40mm-230v-p-370.html i co się z nim robi?:) wkłada w rurkę z roletą czy do tego dokleja roletę?? :)
czy do podłączenia kilu rolet wystarczy użyć czegoś takiego: http://www.napedy.net/elmes-st6h-sterownik-radiowy-kodem-dynamicznym-do-szesciu-rolet-p-368.html i do tego pilot? lub takie coś: http://www.napedy.net/sterownik-zegarowy-becker-tc52-p-599.html , http://www.napedy.net/zegar-sterujacy-lumina-duo-p-470.html czy do tych zegarów wystarczy pociągnąć kabelek od każdej rolety? czy trzeba coś jeszcze po drodze montować?
czy wystarczy zamontować takie coś w rogu każdego okna w puszce pod tynkiem: http://www.napedy.net/elmes-stm-miniaturowy-sterownik-rolety-p-364.html i do tego kupić pilot i rolety będą działać?
Jakie kable trzeba podciągnąć YDYp 4x1,5 czy YDYp 4x0,75 wystarczy?
z góry dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedź.

iF-Jimi
06-01-2015, 00:06
W pierwszej kolejności mamy dylemat czy sterowane przewodowo czy elektrycznie,
Ja bym się skłaniał ku sterowaniu przewodowo-elektrycznemu :)

czy do sterowanych przewodowo trzeba do każdej z osobna robić włącznik? czy można podłączyć kilka rolet pod jeden? (ale wtedy nie mam możliwości podniesienia albo opuszczenia tylko jednej wybranej rolety?).

Każdą roletę musisz sterować z osobna, w przeciwnym razie możesz wypalić wyłączniki krańcowe i utracić gwarancję na napęd. Ale w zależności od zastosowanego rozwiązania sterowania nie trzeba instalować wyłącznika dla każdej rolety. Automatyka ma to do siebie że jest programowalna i w niektórych rozwiązaniach pojedyncze kliknięcie zasunie Ci jedną roletę, a podwójne na tym samym wyłączniku zupełnie inną. Itd potrójne, poczwórne, pięciokrotne, przytrzymanie wyłącznika :). Jeśli chodzi o sterownik Elmes który podlinkowałaś to niestety tak musi to wyglądać że jedna roleta, jeden wyłącznik, lub ewentualnie pilot. To są zwykłe proste sterowniki bez logiki. Becker to już mądrzejszy ale i droższy sterownik. My stosujemy Ampio bo są i niedrogie (ale droższe od Elmesa) i mają bardzo rozbudowaną logikę. A co do rolet to w zasadzie praktycznie wszystkie standardowe rolety są zasilane 230V, więc jeśli nie mają wbudowanego pilota to da się je podłączyć pod każdy moduł do sterowania rolet dostępny na rynku.

paulaz0
06-01-2015, 11:23
Dziękuję za odpowiedź. Czyli mam rozumieć że jak np. pod sterownik ELMES radiowy z kodem dynamicznym do sześciu rolet, podepnę kabelki od tych 6 rolet, to wtedy dokupuje pilot, który będzie kompatybilny z tym sterownikiem i to powinno działać? Ewentualnie montuję obok tego sterownika włącznik i wtedy zaprogramować włącznik trzeba tak że w zależności od ilości kliknięć opuszczam któraś tam roletę? Dobrze rozumiem?? :)
żeby nie robić przy każdej rolecie włącznika rozumiem że można zamontować coś takiego jak tu; http://silnikdorolet.pl/sterowanie-przewodowe-mobilus/154-przekaznik-dzu-.html i to pod jeden włącznik.
A co jeśli chodzi o te sterowniki zegarowe? Wtedy tez muszę do każdej rolety podpiąć taki sterownik: http://www.napedy.net/sterownik-przewodowy-becker-uc42-p-597.html i dopiero od tego podpięcie do tego sterownika zegarowego??
Domyślam się że zadaję dziwne pytania i ciężko wytłumaczyć coś komuś jak na niczym się nie zna, ale chciałam choć trochę zainteresować się tematem, żeby elektryk nie wcisnął mi czegoś, co będzie zbędne.

iF-Jimi
06-01-2015, 15:57
Postaram się to krótko wytłumaczyć żeby się nie rozpisywać na całą stronę. Uprzedzam że mogę się czasem pomylić bo nie wszystkie te systemy znam, odpowiadam więc domyślnie na niektóre metody sterowania na podstawie opisu na stronie.

Najprostsze sterowniki takie jak Elmes czy Mobilus które podlinkowałaś oferują najmniej możliwości sterowania. Czyli z góry podczas montażu ustalasz czy dany wyłącznik ma sterować grupowo i wtedy podłączasz go grupowo, czy ma sterować tylko jedną roletą i wtedy podłączasz go pod moduł danej rolety. Ewentualny pilot może Ci jeszcze poszerzyć troszeczkę te możliwości.

System Becker który podlinkowałaś może sterować indywidualnie podłączając wyłącznik pod każdy moduł sterowania roletą, a może też sterować grupowo jeśli dokupisz dodatkowo sterownik Becker.

Systemy inteligentnej automatyki budynkowej mogą robić prawie "wszystko" czyli każdy wyłącznik podłączony do każdego modułu może być programowany jak chcemy, czyli w zależności od ilości kliknięć czy długości przytrzymania zwykłego przycisku może nam sterować różnymi roletami (i nie tylko). Ma to szczególne uzasadnienie jeśli zdecydowałabyś się na automatykę nie tylko rolet, ale i oświetlenia czy sterowania temperaturą (to tylko niektóre przykłady sterowanych obwodów). Jeśli myślisz tylko o samym sterowaniu roletami to Becker będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli chciałabyś to również powiązać np. z oświetleniem to stosując systemy automatyki możesz oprócz zwykłych wyłączników w centralnym miejscu dać jakiś panel wielopolowy którym posterujesz sobie czym chcesz. Np. coś takiego:
297557
lub takiego 297558

paulaz0
07-01-2015, 16:21
Wielkie dziękuję :)