PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki - ściana trójwarstwowa, dodatkowe ocieplenie w celu wykonania tynków



IrMkSk
26-05-2014, 22:28
Witam, posiadam dom o ścianach wybudowanych w technologii trójwarstwowej:
pustak max 29cm
http://www.cerpol.com.pl/pustak-max-288-220.php
styropian 10cm
pustak max 12cm
http://www.cerpol.com.pl/pustak-minimax-120-188.php
Obecnie planuję ten dom wytynkować tynkiem silikatowym lub silikatowo- silikonowym. Fachowcy sugerują dodatkowe docieplenie budynku styropianem 5cm. Twierdzą, że idealnie równe wykonanie tynku jest możliwe jedynie na styropianie.
Dodam jeszcze, że nie przeszkadzają mi dodatkowe koszty styropianu i robocizny z nim związanej, więc proszę nie pisać o opłacalności takiej inwestycji. Zależy mi jedynie na tym, żeby tynk wyszedł ładnie dla oka, żeby nie było widać nierówności. Oto moje pytania:
1. Czy jest rzeczywiście tak jak mówią fachowcy? Czy nie można ładnie wytynkować budynku bez kładzenia styropianu?
2. Czy dodatkowa warstwa styropianu nie spowoduje złej cyrkulacji powietrza, a w konsekwencji dużej wilgotności wewnątrz domu? Czy w warstwie pomiędzy styropianami nie będzie skraplać się para wodna? Czy dodatkowe ocieplenie jest zgodne ze sztuką budowlaną?

fighter1983
26-05-2014, 23:33
tynk cw jezeli wyjdzie idealnie rowno to grunt i tynk, jezeli nie wyjdzie: na ten tynk siatka z klejem i grunt i tynk.
styropian jest zbedny w tym ukladzie.
natomiast jezeli juz stosowac styropian(nie jest to bledem) - bez sensu jest 5cm. jak juz dawac to tak, zeby uzyskac jakies korzysci energetyczne 10-15cm.

Balto
27-05-2014, 22:13
iRMkSk: problem jest jeden - tak naprawdę te słowa oznaczają, że majstry boją się wykonywać tynku, który trzeba umieć. Kwestia wprawy. Jeżeli im się nie uda - to fighter ma rację. Siatka i klej. Styro 5 cm to pic na wodę nie da nic. Więcej problemów niż to jest warte... Z drugiej strony dawanie ocieplenia - kolejnej warstwy te 10 czy 15 cm, jak już jest styro w środku i pewnie jakaś dziura powietrzna... niewiele będzie różnicy od domu pasywnego... czy energooszczędnego.

IrMkSk
27-05-2014, 22:39
iRMkSk: problem jest jeden - tak naprawdę te słowa oznaczają, że majstry boją się wykonywać tynku, który trzeba umieć. Kwestia wprawy. Jeżeli im się nie uda - to fighter ma rację. Siatka i klej. Styro 5 cm to pic na wodę nie da nic. Więcej problemów niż to jest warte... Z drugiej strony dawanie ocieplenia - kolejnej warstwy te 10 czy 15 cm, jak już jest styro w środku i pewnie jakaś dziura powietrzna... niewiele będzie różnicy od domu pasywnego... czy energooszczędnego.

Myślę, że to nie kwestia wprawy. Ściany nie są proste na tyle, żeby idealnie równo położyć tynk. Jestem więc w stanie uwierzyć, że bez styropianu jest to niemożliwe. Poza tym 5cm styropianu to maksymalna grubość jaką mogą zastosować, bo przy grubszym styropianie trzeba by było wymienić wszystkie parapety.
PS: Nie ma żadnej dziury powietrznej w środku.

Balto
28-05-2014, 20:28
A czemu przeszkadzają "mało idealnie równe ściany"? Przecież to tynkiem mają je wyrównać, ale jak go cienka i nierówna warstwa - to grunt i po zawodach. Ja widziałem jak facet nałożył tynk zewnętrzny c/w na piaseczku 0,5 mm... i wyszło cycuś...

IrMkSk
29-05-2014, 00:14
A czemu przeszkadzają "mało idealnie równe ściany"? Przecież to tynkiem mają je wyrównać, ale jak go cienka i nierówna warstwa - to grunt i po zawodach.

Niektórzy nie potrafią położyć tynku przy równej powierzchni, a Ty piszesz, że jest to możliwe na pustakach, pomiędzy którymi występują spoiny, ponadto nierzadko wystające nadproża nad drzwiami i oknami. Przy kładzeniu styropianu można wytworzyć równą powierzchnię, wytworzyć kąty proste.


Ja widziałem jak facet nałożył tynk zewnętrzny c/w na piaseczku 0,5 mm... i wyszło cycuś...
I co kładł bez styropianu? Przy świetle dziennym też patrzyłeś?
http://elewacje-alles.pl/img/12644501296052.jpg

Balto
29-05-2014, 19:47
IrMkSk : tak kładł bez styro. W świetle dziennym patrzyłem - wyszło fajnie i równo. Poza dwoma oknami - ci co je osadzali spaprali coś tam i okienka są "do poprawki"... Kiedyś nie znano styro i robiono to. Kwestia tynku i umiejętności.