PDA

Zobacz pełną wersję : Gąsior opiera sie na dachówkach czy łacie kalenicowej ?



szczukot
27-05-2014, 15:57
Kończe własnie jakiś mały daszek z dachówki ceramicznej i się zastanawaim :
czy gąsiory powinny opierać sie na dachówkach czy na łacie kalenicowej ?

Z tego co wstępnie widzę, mam łatę o 2 cm za nisko, i gąsiory oprą sie o dachówki. Zastanawiam się czy nie nabić listwy i podnieść kalenice. Ale z drugiej strony, chyba stabilniej jest jak gąsiory leżą na dachówkach niż na wąskiej belce ?

Fantom

_olo_
27-05-2014, 16:14
To jak je (gąsiory) przykręcisz jeżeli między łatą a gąsiorem masz luz bo się gąsior opiera o dachówki ? Klamrą też nie chwycisz skoro łata zbyt nisko. Raczej nadbić albo wymienić uchwyty łaty kalenicowej na takie z dłuższym gwoździem lub regulowane.

szczukot
27-05-2014, 16:50
No mogę nadbić. Ale dalej nie wiem, czy ma opierać sie na łacie czy na dachówkach. Czy nadbić np 1,5 cm czy 3 cm.

Fantom
ps. Teraz jakoś klamrami bym sięgnał - lekko je wyginając. Przykręcić gąsior też można - dłuższe śruby i tyle.

aiki
27-05-2014, 17:15
Zrób tak aby opierały się na łacie kalenicowej a dochodziły do dachówki czy tam taśmy kalenicowej.

Andrzej Wilhelmi
27-05-2014, 20:06
Gąsior absolutnie nie może stykać się z dachówką! Z Dwóch względów: po pierwsze taki montaż może skutkować pękaniem dachówek lub gąsiorów, po drugie spod gąsiora musi być możliwy swobodny wypływ powietrza umożliwiający poprawną wentylację połaci. Pozdrawiam.

szczukot
27-05-2014, 20:13
Całkowita powierzchnia tego daszku to moze z 15 m2. Do tego dachówka falista, więc nawet przy styku gąsiora z dachówką wentylacja jest aż za duża i zupełnie niepotrzebna. Pod spodem papa i deski a to tylko buda ogrodowa a nie dom.

Fantom

Andrzej Wilhelmi
27-05-2014, 21:04
Skoro wie to po co pytasz? Buda, szopa nie ma to żadnego znaczenia bo wentyluje się pokrycie dachu. Oczywiście zrobisz tak jak uznasz za stosowne. Pozdrawiam.

szczukot
27-05-2014, 21:31
A ja pytałem gdzieś o wentylację ? Nie zauważyłem.
A przy dachówce falistej wentylacja będzie w każdym położeniu gąsiorów..

Fantom

Andrzej Wilhelmi
27-05-2014, 23:47
Nie pytałeś bo jak widać nie masz o niej większego pojęcia. Pytałeś natomiast o sposób mocowania gąsiorów i otrzymałeś odpowiedź z uzasadnieniem. Jak rozumiem Ty tego uzasadnienia nie rozumiesz. Montuj zatem gąsiory tak jak uważasz za stosowne skoro to tylko "buda ogrodowa". Pozdrawiam.

szczukot
28-05-2014, 08:34
No dobra.
Nie wiem czy naprawdę jestem zupełnym laikiem w tym temacie czy brniesz coraz głębiej.
Czy wg Ciebie, gąsiory leżące na dachówce falistej, o długości dachu 220 cm spowodują brak lub zmniejszoną wentylację połaci dachowej ?
Nie licząc setek nieszczelności między samymi dachówkami.

Same taśmy kalenicowe mają już kilkunastokrotne mniejsze światło całkowite dla przepływu powietrza niż dziury między dachówką a gąsiorem. Więc nawet jak nie będzie w ogóle gąsiorów, to ilość przepływającego powietrza zostanie ograniczone dużo bardziej przez samą taśmę.

Jeżeli faktycznie tak uważasz, i jakoś potrafisz to zargumentować, to będzie warto podnieść te gąsiory sporo do góry.

Fantom
ps. Poszukałem aż wytycznych w tym temacie. Sugerowana wielkość przekroju wentylacyjnego przy kalenicy to 0,05% powierzchni dachu. Czyli u mnie na każdy mb kalenicy muszę mieć 15 cm2. Przy gąsiorach leżących na dachówkach warunek jest spełniony aż nadto.