PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy! Obniżanie stropu z płyt żelbetowych!



Paulinka126
27-05-2014, 23:04
Witam, mam wielką prośbę! Może ktoś z Was miał już z czymś takim do czynienia? Otóż jesteśmy posiadaczami budynku po byłym sklepie GS, w tej chwili mieści się tam siedziba firmy i chcielibyśmy dobudować poddasze mieszkalne. Budynek ma wymiary 15x9,5 metra z czego część- 30m2 jest dobudowane poźniej i jest ok, natomiast na 90m2 strop jest położony pod kątem (płyty żelbetowe), z czego różnica pomiędzy wysokościami to ok 1,50m. W związku z decyzją o warunkach zabudowy mamy dwie opcje- stawiamy dach i i tracimy sporo metrów użytkowych lub obniżamy na tych 90m2 strop. No właśnie. Nie radziłam się jeszcze żadnego budowlańca na ten temat, ale może ktoś z Was miał z czymś takim do czynienia? Jakie to mogą być koszty, jak to wygląda w praktyce, czy warto w ogóle? Z góry dziękuje za wszelaką pomoc! Pozdrawiam :)

Aleksandryta
28-05-2014, 08:41
Poradz sie projektanta, bo i tak trzeba będzie zrobić projekt do pozwolenia na przebudowę.

PS: Nie wydaje mi sie, czy ktoś na forum przerabia na siedzibę firmy sklep po GS :P

jajmar
28-05-2014, 09:06
To krzywe to raczej nie strop a stropadach wykonany w tamtych czasach z płyt korytkowych. Tych płyt nie możesz użyc jako konstrukcja stropu mają za mała nośność. Oględziny na miejscu niezbędne aby cos radzić.

Paulinka126
28-05-2014, 16:39
Oczywiście, w tej chwili trwają pracę nad projektem na pozwolenie na przebudowe, ale musimy zdecydować czy obniżamy czy nie. Warunek zabudowy pozwala jedynie na 9m wysokości do kaletnicy dachu :( W inwentaryzacji napisali, faktycznie- stropodach jednospadowy żelbetowy. Wiem na razie tyle że nie wiem nic :) W takim razie udam się do fachowca niech radzi!
A w między czasie pochwale się jak idą pracę i jaki będzie efekt końcowy- wtedy już będzie na forum przebudowany sklep GS!
Dzieki

Elfir
28-05-2014, 17:52
zrób płaski dach albo pulpitowy o niewielkim nachyleniu.

Paulinka126
28-05-2014, 19:09
Warunki zabudowy- dach dwuspadowy, o spadku połaci 25-45 stopni, wysokość kaletnicy budynku do 9 m, max wysokośc do okapu dachu 4 m. Szaleństwa nie ma :( dlatego albo trace kilka dobrych metrów powierzchni w części mieszkania gdzie musze zmieścić dwie sypialnie, łazienkę i garderobę albo obniżamy strop i wychodzi mi ok.1,40 m ścianki kolankowej. stąd dylemat.

Elfir
28-05-2014, 19:31
ale wy nie budujecie tylko przerabacie stary. Przebudowa stanu istniejącego nie musi podlegać MPZP

Paulinka126
28-05-2014, 22:50
Wnisokując do Gminy o zgodę, wyprzedziliśmy fakty i mamy zgode na przebudowę,rozbudowe i nadbudowę. Dobudową będzie taras- weranda z tyłu domu. Na parterze pozostaję jak jest siedziba firmy, na poddaszu chcemy zrobić sobie mieszkanie. A dobudowanie dachu, czy tarasu 27m2 to nie jest przebudowa? Jest :) zresztą mam architekta, on mie kieruje co trzeba a co nie. Ważne jest co z tym stropem i za ile, hehe :)

Elfir
29-05-2014, 09:18
ale skoro macie architekta to on podejmuje takie decyzje konstrukcyjne, więc nie rozumiem zakładania takiego wątku na forum.
Kaz mu zrobić maksmalnie duża powierzchnię mieszkalną przy założeniu rozsadnego budżetu, jaki macie na ten cel przeznaczony.

Paulinka126
29-05-2014, 10:02
Pytanie podstawowe zadane przy założeniu nowego wątku brzmiało czy miał ktoś styczność z obniżaniem stropu żelbetonowego. Architekt nie wiele wymyśli przy takich warunkach zabudowy :( na powierzchni 9x9,5m jeśli nie obniżę stropu stawiam dach bez ścian kolankowych, a więc w środku na 3/4 powierzchni całego domu tworzy się tzw. wagon :) Obniżanie tego stropu trochę mnie przeraża, nie wiem co może nas spotkać nieprzewidzianego w trakcie (chociaz tego nie wie nikt :) ), a do tego dochodzi na jakiś czas wyprowadzka a potem remont parteru. Dlatego chciałam podyskutować z kimś kto ewentualnie już tego doświadczył. Pozdrawiam :)

Elfir
29-05-2014, 11:00
mała szansa na spotkanie kogoś, kto tak kombinował ze starym budynkiem.
Zwykle przy adaptacji wysokich pomieszczeń, jak stodoła, buduje się drewniane lub stalowe antresole.

jajmar
29-05-2014, 13:15
Pytanie podstawowe zadane przy założeniu nowego wątku brzmiało czy miał ktoś styczność z obniżaniem stropu żelbetonowego. Architekt nie wiele wymyśli przy takich warunkach zabudowy :( na powierzchni 9x9,5m jeśli nie obniżę stropu stawiam dach bez ścian kolankowych, a więc w środku na 3/4 powierzchni całego domu tworzy się tzw. wagon :) Obniżanie tego stropu trochę mnie przeraża, nie wiem co może nas spotkać nieprzewidzianego w trakcie (chociaz tego nie wie nikt :) ), a do tego dochodzi na jakiś czas wyprowadzka a potem remont parteru. Dlatego chciałam podyskutować z kimś kto ewentualnie już tego doświadczył. Pozdrawiam :)

Powtórzyłas pytanie o obniżenie stropu nie odpowiadając na moje, czy nie masz tam płyt korytkowych. Jeżeli sa to płyty korytkowe to one nadają sie na gruz , potem pozostaje Ci wyburzenie fragmentów ścian i wykonanie nowego stropu.
Jeżeli jakimś przypadkiem faktycznie masz tam jakis strop , to pytanie pierwsze jaki ? Potrzbna odkrywka , wykucie na kawałku stropu wieńca ogledziny na budowie. Na taki zabieg potrzbujesz projekt wyburzenia wykonany przez konstruktora nie przez architekta. Określi Ci on kolejność prac rozbiórkowych. Co do możliwości obniżenie stropu to jedynie stropy kanałowe dadzą sie rozebrać też nie bez uszkodzeń, wszystkie monolity i gęstożebrowe to tylko na gruz sie nadawać będą.
Podumowując masz ogromne szanse na to że muisz wyburzyć stropdach i wybudować strop.

Paulinka126
29-05-2014, 13:31
Dzięki za odpowiedź. Przegapiłam to pytanie. Wydaje mi się że korytkowe aczkolwiek w inwentaryzacji napisali tylko że stropodach żelbetowy:( No nic, gdybać bede bez końca póki fachowiec nie spojrzy na to swoim okiem, bo architekt w tej kwestii niewiele może mi doradzić :(

jajmar
29-05-2014, 14:43
Płyty korytkowe są żelbetowe

Paulinka126
29-05-2014, 16:07
No, to takie są:) Stropodach jednospadowy żelbetowy :) :) :)