PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w domu dwurodzinnym/bliźniaku



bigoz
28-05-2014, 20:07
Witajcie,

Jestem w trakcie budowania domu dwurodzinnego/bliźniaka, w którym chciałbym zamontować WM z rekuperatorem. Po pierwsze chciałbym zapytać czy istnieje zastosowania jakiegoś zastosowania, które umożliwi regulowanie WM w każdym lokalu z osobna czy może przy zastosowaniu jednej instalacji nie jest to możliwe? Czy w ogóle ma to sens? W miarę możliwości chciałbym również prosić o zweryfikowanie poniższego projektu WM, który został dla mnie przygotowany. Czy jest on dobrze zaprojektowany i w takim kształcie będzie spełniał wszystkie zadania jakie powinna WM?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

262613
262614

bigoz
29-07-2014, 19:58
Nikt nie miał do czynienia z takim problemem (zastosowanie jednej rekuperacji w bliźniaku)? Może chociaż ktoś mógłby ocenić projekt, który został dla mnie zrobiony czy jest poprawny?

Z góry dziękuję.

stefan_ems
29-07-2014, 20:21
Nikt nie miał do czynienia z takim problemem (zastosowanie jednej rekuperacji w bliźniaku)? .

Pewnie, że się da. Tylko powiedz, kto będzie tym sterował? Ty, czy sąsiad? A może miesiąc Ty, a następny miesiąc sąsiad?
A może wspólnie zaprogramujcie jakiś sterownik tygodniowy, zamknijcie go we skrzynce a klucz wyrzućcie.
Trudno mi sobie wyobrazić jeden rekuperator do obsługi dwóch autonomicznych mieszkań.
Pzdr.

Tomasz Brzęczkowski
29-07-2014, 20:28
Nikt nie miał do czynienia z takim problemem (zastosowanie jednej rekuperacji w bliźniaku)? Może chociaż ktoś mógłby ocenić projekt, który został dla mnie zrobiony czy jest poprawny?

Z góry dziękuję. A może Pan napisac, dlaczego Pan chce zrobic drożej i gorzej? Bo trudno zrozumiec motywację

gentoonx
29-07-2014, 23:53
Nikt nie miał do czynienia z takim problemem (zastosowanie jednej rekuperacji w bliźniaku)? Może chociaż ktoś mógłby ocenić projekt, który został dla mnie zrobiony czy jest poprawny?

Z góry dziękuję.

W samochodzie też masz dwa układy kierowania na przednich siedzeniach i kierujecie razem z żoną??? Żadko taka zgoda w małżeństwie - powinszować :lol2:

Crisiano
30-07-2014, 07:51
Wydaje mi sie ze wartosci podane w tym projekcie dla nawiewow i wywiewow sa z sufitu wziete. Albo przyjmuje sie dla jednej rury o srednicy 75mm 25m3/godz albo 20 albo 30. A tutaj ktos wpisal co mu pasuje by sie zbilansowalo. Mimo tego nie ma to wiekszego znaczenia.
Po drugie majac wspolna WM to musisz wiedziec ze kazda zmiana sterowania pociaga zmiane we wszystkich pomieszczeniach i mieszkaniach jednoczesnie. Wiec w zasadzie mozna zapomniec o sterowaniu. Bo gdy Ty bedziesz chcial przewietrzyc mieszkanie po imprezie lub z innych przyczyn to automatycznie wietrzysz w drugim mieszkaniu.
Zdecydowanie lepiej zrobic dwie osobne instalacje i 2 reku.
Po trzecie to musisz wiedziec ze ilosc powietrza jaka potrzebujesz w mieszkaniu zalezna jest od ilosci domownikow a nie od wielkosci mieszkania. Wiec nastepny problem gdy ktos bedzie miec gosci na dluzszy okres lub gdy ilosci domownikow w poszczegolnych mieszkaniach roznic sie bedzie znacznie.


Tak jak masz zaprojektowane to oczywiscie tez bedzie dzialac jednak tracisz komfort swobodnego sterowania.

Crisiano
30-07-2014, 07:57
Co do projektu to w zasadzie nie ma tam wiekszych bledow oprocz z sufitu wzietych wartosci. Mozna by sie tylko zastanowic nad przedsionkiem czy nie robic tam wyciagu.

bigoz
30-07-2014, 10:02
Bardzo dziękuję za komentarze. Generalnie zastosowanie jednego rekuperatora zostało wymyślone ze względu, że będzie to dom rodzinny (w jednej części rodzice, w drugiej córka ze swoją rodziną). I tym samy co do regulacji to nie będzie problemu bo zawsze się dogadamy oraz wydawało się to rozwązanie korzystniejsze cenowo (a z komentarzy wynika, że to jest droższe?). Jednak nie wziąłem pod uwagę problemów z wietrzeniem mieszkań. Jeżeli dobrze rozumiem, to w przypadku jeżeli zdecyduje się na rozdzielenie instalacji projek/rozmieszczenie wentylacji może pozostać bez zmian, a jedynie a poddaszu powinienem zamontować 2 centrale nawiewno-wywiewne (o jakiej wydajności w takim wypadku?) i podpiąć każde z mieszkań do osobnej? I dodatkowo pytanie czy może być jeden rekuperator do 2 central czy też musza być 2 rekuperatory.

Z góry dziękuję za kolejne uświadamiające komentarze:)

stefan_ems
30-07-2014, 10:29
Bardzo dziękuję za komentarze. Generalnie zastosowanie jednego rekuperatora zostało wymyślone ze względu, że będzie to dom rodzinny (w jednej części rodzice, w drugiej córka ze swoją rodziną). I tym samy co do regulacji to nie będzie problemu bo zawsze się dogadamy

Tak jak już wyżej Crisiano pisał. Mimo wszystko lepiej robić osobno.

oraz wydawało się to rozwązanie korzystniejsze cenowo (a z komentarzy wynika, że to jest droższe?).

Dobrze Cie się wydawało. Nie wiem co miał TB na myśli. Koszt dwóch mniejszych reku zawsze będzie większy niż jednego dużego.

Jednak nie wziąłem pod uwagę problemów z wietrzeniem mieszkań. Jeżeli dobrze rozumiem, to w przypadku jeżeli zdecyduje się na rozdzielenie instalacji projek/rozmieszczenie wentylacji może pozostać bez zmian,

Samo rozmieszczenie pewnie tak (nie wczytywałem się w projekt a i projektantem tez nie jestem) ale trzeba od nowa przeliczyć, osobno dla każdego mieszkania choćby dla samego bilansu naw-wyw. Dla projektanta zaktualizowanie tego to jakieś ... pół godziny(?)

a jedynie a poddaszu powinienem zamontować 2 centrale nawiewno-wywiewne (o jakiej wydajności w takim wypadku?) i podpiąć każde z mieszkań do osobnej? I dodatkowo pytanie czy może być jeden rekuperator do 2 central czy też musza być 2 rekuperatory.

Jedna centrala WM to jeden rekuperator, a dwie centrale to dwa reku. Możesz mieć więcej niż jedno sterowanie do jednego reku ale to tez zależy od producenta i typu sterownika.

Z góry dziękuję za kolejne uświadamiające komentarze:)
.

Tomasz Brzęczkowski
30-07-2014, 10:33
Bardzo dziękuję za komentarze. Generalnie zastosowanie jednego rekuperatora zostało wymyślone ze względu, że będzie to dom rodzinny (w jednej części rodzice, w drugiej córka ze swoją rodziną). I tym samy co do regulacji to nie będzie problemu bo zawsze się dogadamy oraz wydawało się to rozwązanie korzystniejsze cenowo (a z komentarzy wynika, że to jest droższe?). Jednak nie wziąłem pod uwagę problemów z wietrzeniem mieszkań. Jeżeli dobrze rozumiem, to w przypadku jeżeli zdecyduje się na rozdzielenie instalacji projek/rozmieszczenie wentylacji może pozostać bez zmian, a jedynie a poddaszu powinienem zamontować 2 centrale nawiewno-wywiewne (o jakiej wydajności w takim wypadku?) i podpiąć każde z mieszkań do osobnej? I dodatkowo pytanie czy może być jeden rekuperator do 2 central czy też musza być 2 rekuperatory.

Z góry dziękuję za kolejne uświadamiające komentarze:)
Jak bez gwc to 300-tki wystarczą
Rysunki słabo czytelne, ale nie robi się anemostatów w korytarzach.
Dwie instalacje, nie powinny być droższe od jednej a będą cichsze i zapewnią "akuratną" wentylację. Wentylacja zbyt silna też jest złą wentylacją.

bigoz
30-07-2014, 12:48
Dziękuję za wyjaśnienia. Wszystko w takim wypadku wskazuje, że jednak wykonam 2 niezależne WM z rekuperacją. Chciałbym jednak dać pod rozważania jeszcze jedną opcję: w przypadku, gdybym zrezygnował zupełnie z wymiennika ciepła (rekuperatora) i zamontował tylko jedną WM, czy w takim wypadku WM wystarczyłaby jako codzienna wentylacja (w obu mieszkaniach będzie podobna ilość osób)? A w razie gdyby były konieczności większej wentylacji (goście lub przewietrzenie mieszkania) to każde z mieszkań wspierałoby się otwieraniem okien? Czy mój pomysł jest oderwany od logiki? W domu całkowicie zrezygnowaliśmy z WG, więc rozważam to jako opcje zastępującą WG w przypadku gdy nie zdecydujemy się na rekuperację,

Tomasz Brzęczkowski
30-07-2014, 13:44
Minimalny strumień wentylacyjny na jeden bliźniak to 130m3/h przy kuchni elektrycznej . Ogrzanie takiej ilości powietrza z 0 st. do +20 to 1kWh . Odzyskujemy z tego 90% . Poza tym komfort. Jak wieje zmrożonym powietrzem to ograniczamy wentylację.
Dobrze wykonana WG ( jeżeli to w ogóle możliwe) jest w cenie niezbyt drogiej WM z odzyskiem, więc inwestycyjnie można zaoszczędzić nie robiąc wentylacji.

iga8603
05-11-2014, 10:13
Witajcie,

Jestem w trakcie budowania domu dwurodzinnego/bliźniaka, w którym chciałbym zamontować WM z rekuperatorem. Po pierwsze chciałbym zapytać czy istnieje zastosowania jakiegoś zastosowania, które umożliwi regulowanie WM w każdym lokalu z osobna czy może przy zastosowaniu jednej instalacji nie jest to możliwe? Czy w ogóle ma to sens? W miarę możliwości chciałbym również prosić o zweryfikowanie poniższego projektu WM, który został dla mnie przygotowany. Czy jest on dobrze zaprojektowany i w takim kształcie będzie spełniał wszystkie zadania jakie powinna WM?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

262613
262614

Wszystko jest do zrobienia jeśli chce Pan jeszcze sprawdzić poprawność Projektu i sprawdzić czy Pan nie przepłaci za jego realizacje polecam firmę Intelplast z Wrocławia, która szybko znajdzie najlepsze rozwiązanie i oszczędności jest również firmą wykonawczą od a A-Z 510-156-426
Naprawdę polecam się z nimi skontaktować pomogli zaoszczędzić naszej rodzinie niepotrzebnych wydatków już na etapie sprawdzenia projektu i wyłapania błędów.

romek13
13-11-2014, 11:05
Nie chcę dodawać nowego wątku, bo mój dylemat jest nieco podobny.
Otóż mam dom parterowy (540m^3 objętości) i na parterze będzie odbywało się całe "życie" w domu. Dodatkowo jest strych/poddasze, ocieplone wełną 30cm na skosach, jest też ogrzewane, nie będzie tam sypialni (przynajmniej na razie nie planuję), ale może jakaś sala kinowa, a może bilard lub coś podobnego (objętość strychu 300m^3). Pierwotnie miałem robić WM z reku tylko na parterze i miał to być Brink 400m3/h plus, ale w związku z tym, że jednak strycho-poddasze, będzie okresowo używane też chciałbym tam wentylację mechaniczną. Dylemat polega na tym, że nie wiem co będzie lepsze: 2x centrala reku Brink na parter 400, a druga na strych jakaś mniejsza, czy może zainwestować w aerisa 550m3/h i wentylować nią całość (parter i strych)? Cenowo wychodzi podobnie (2xbrink ze sterownikiem ok 11 000zł, 1x aeris 550 ze sterownikiem ok 11 000zł). Za dwoma brinkami przemawia to, że zupełnie oddzielnie mógłbym sterować parterem i strychem, szczególnie, że większość czasu strych będzie nieużywany, jednocześnie dwa brinki zabezpieczają porządne wymiany powietrza. Za aerisem przemawia to, że sama centrala jest lepsza jakościowo i technicznie (podobno) oraz to, że można w przyszłości dokupić do niej stację arctic, do lekkiego schładzania w upały (nie potrzebuję prawdziwej klimy, a zmniejszenie tem. o 2-3 stopnie w lecie będzie dla mnie wystarczające). Która wersja jest bardziej właściwa, a może zaproponujecie coś jeszcze innego?
Z góry dziękuję za pomoc.

Tomasz Brzęczkowski
13-11-2014, 11:09
Nie chcę dodawać nowego wątku, bo mój dylemat jest nieco podobny.
Otóż mam dom parterowy (540m^3 objętości) i na parterze będzie odbywało się całe "życie" w domu. Dodatkowo jest strych/poddasze, ocieplone wełną 30cm na skosach, jest też ogrzewane, nie będzie tam sypialni (przynajmniej na razie nie planuję), ale może jakaś sala kinowa, a może bilard lub coś podobnego (objętość strychu 300m^3). Pierwotnie miałem robić WM z reku tylko na parterze i miał to być Brink 400m3/h plus, ale w związku z tym, że jednak strycho-poddasze, będzie okresowo używane też chciałbym tam wentylację mechaniczną. Dylemat polega na tym, że nie wiem co będzie lepsze: 2x centrala reku Brink na parter 400, a druga na strych jakaś mniejsza, czy może zainwestować w aerisa 550m3/h i wentylować nią całość (parter i strych)? Cenowo wychodzi podobnie (2xbrink ze sterownikiem ok 11 000zł, 1x aeris 550 ze sterownikiem ok 11 000zł). Za dwoma brinkami przemawia to, że zupełnie oddzielnie mógłbym sterować parterem i strychem, szczególnie, że większość czasu strych będzie nieużywany, jednocześnie dwa brinki zabezpieczają porządne wymiany powietrza. Za aerisem przemawia to, że sama centrala jest lepsza jakościowo i technicznie (podobno) oraz to, że można w przyszłości dokupić do niej stację arctic, do lekkiego schładzania w upały (nie potrzebuję prawdziwej klimy, a zmniejszenie tem. o 2-3 stopnie w lecie będzie dla mnie wystarczające). Która wersja jest bardziej właściwa, a może zaproponujecie coś jeszcze innego?
Z góry dziękuję za pomoc. Część rozrywkowa lepiej oddzielnie. Za duża centrala przesusza.
No i lepsze są polskie reku .
ONYX AIRPACK EUROS LARIA

romek13
13-11-2014, 11:58
Dziękuję za szybką odpowiedź. Co do producenta to jeszcze mam czas na intensywne przemyślenia, ale co do dwóch jednostek pracujących niezależnie to faktycznie lepszy pomysł.

Tomasz Brzęczkowski
13-11-2014, 12:28
Dziękuję za szybką odpowiedź. Co do producenta to jeszcze mam czas na intensywne przemyślenia, ale co do dwóch jednostek pracujących niezależnie to faktycznie lepszy pomysł.

Będzie bardziej komfortowo, ciszej i taniej.

romek13
14-11-2014, 04:39
A co z czerpania i wyrzutnia? Mam wstawiona rure oslonowa pod czerpnie z pehd fi315, czyli wewnatrz ok 260mm, a wyrzutnia ma być w kominie, w pustaku oslonowym, srednica wew. Ok. 280mm. Pole powierzchni wydaje sie być wystarczające (a moze za male?), ale pytanie czy wspólną wyrzutnia i czerpnia nie beda zaklucaly pracy obu reku?

Tomasz Brzęczkowski
14-11-2014, 06:49
Nie bardzo wiem, jak miałyby zakłócać.

romek13
17-11-2014, 08:55
Nie bardzo wiem, jak miałyby zakłócać.

Właście racja:)
Dzięki raz jeszcze.

romek13
10-01-2015, 14:06
Witam ponownoe, juz mialem wybrana koncepcje z dwoma osobnymi rekuperatorami (osobno na gore i osobno na rozrywkowy strych) , a tu wczoraj moj instalator pisze mi cos takiego:
"przesyłam propozycję montażu jednej jednostki centralnej. obsługujacej niezależnie górę i dół po zastosowaniu dodatkowych przepustnic na kanałach.http://www*.ventia.pl*/centrale-*wentylacyj*ne-komfove*nt/produkt*y-komfoven*t/centrale*-kompakt-1*70-8000-m3*h/rego-wym*iennik-obrotowy-61/p*roduct/reg*o-900Funkcja sterowania zmiennym strumieniempowietrza (VAV ) do systemów wentylacji na żądanieW trybie sterowania zmiennym strumieniem powietrza (tryb VAV)praca urządzenia wentylacyjnego zależy od aktualnych zapotrzebowańna powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. W tymtrybie urządzenie wentylacyjne dostarcza do wentylowanych pomieszczeńtylko taką ilość powietrza, jaka w danym momencie jestniezbędna, znacznie zmniejszając tym samym koszty eksploatacyjnei przedłużając żywotność jednostki, min. poprzez zmniejszeniezabrudzenia filtrów.Funkcja VAV została opracowana w celu zredukowania kosztóweksploatacji urządzenia. System ten, przy częstej zmianie zapotrzebowaniana powietrze wentylacyjne, w sposób zauważalnyzmniejsza zużycie energii i związane z nią koszty eksploatacji jednostki.Przeprowadzone testy wykazały, że zredukowanie intensywnościwentylacji o 30% skutkuje zredukowaniem zużycia energiielektrycznej przez wentylatory nawet o 60%.Zasadę funkcjonowania sterowania VAV ilustrują rysunki poniżej:• *Wszystkie pomieszczenia budynku są wykorzystywane. Przepustnicepowietrza pozostają otwarte. Nominalny strumień powietrza,zgodny z parametrami projektowymi i nastawami.*".

Szanujac Was za wiedze i doswiadczenie po raz kolejny prosze o rade.

romek13
13-01-2015, 12:20
Cenowo rozwiązanie na ventii będzie chyba parę tyś droższe w porównaniu z np. dwiema centralami brink 400+, więc chyba jednak zostanę przy dwóch niezależnych urządzeniach. Dodatkowo minus ventii to 2% (a może więcej) mieszania powietrza "brudnego" z "czystym" ze względu na obrotowy wymiennik.

romek13
19-12-2015, 12:31
Witam. Może komuś się przyda: w końcu zdecydowałem się na brinka 400+. Co prawda instalacje na parter oraz na okazjonalnie użytkowane poddasze sa wykonane zupełnie oddzielnie, ale póki co sa spiete z jedną centrala + przepustnice do regulacji pprzepływu na układach. Instytucja pracuje bezszelestnie do ok 200m3/h. Powyżej slychac w nocy lekki szum. Rury sa typu flexi (elastyczne, karbowane na zewnątrz fi 75).
Jeżeli będę jednak na intensywnie używać poddasza to w najgorszym wypadku dokupie dodatkową centrale.