PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament pod bramę



luce1
30-05-2014, 18:10
Witam... na mojej działce byłe brama wjazdowa z pękniętym w połowie fundamentem. Postanowiłem że stary fundament pozostanie w ziemi a zaraz obok niego wyleję nowy. Pytanie które mnie dręczy to czy zrobić dylatację między starym a nowym fundamentem? Myślałem nad płytami styropianowymi 10mm szczelnie ułożonymi w 2 warstwach. Nowy fundament będzie o 15cm szerszy niż stary i dodatkowo zbrojony kilkoma prętami żebrowanymi. Co poradzicie?

luce1
31-05-2014, 20:53
nikt się nie wypowie?

Kubencki
01-06-2014, 00:28
Pod co ten fundament?

luce1
01-06-2014, 08:22
pod bramę... nie postawię nowej bramy na starym pękniętym w połowie fundamencie

yendrek3
01-06-2014, 08:29
pod bramę... nie postawię nowej bramy na starym pękniętym w połowie fundamencie

Luk, a nie przesunie ci to bramy skoro obok wylejesz nowy fundament?

Ty robiles ten stary fundament? jakie ma wymiary, ile stopa idzie w ziemie?

luce1
01-06-2014, 09:16
pod bramę... nie postawię nowej bramy na starym pękniętym w połowie fundamencie

Kubencki
01-06-2014, 11:41
Jeśli postawisz fundament obok to nie bedziesz miał bramy w lini ogrodzenia....będą przerwy. Najlepiej byłoby usunąć stary fundament. Dylatacja nie ma sensu. Pare razy robiliśmy fundamenty pod brame nośną przylegające do starych fundamentów po ogrodzeniu i nic złego sie nie działo.

yendrek3
01-06-2014, 12:08
Jeśli postawisz fundament obok to nie bedziesz miał bramy w lini ogrodzenia....będą przerwy. .

no wlasnie to mialem na mysli

luce1
02-06-2014, 04:33
brama jest w takiej "zatoczce" tak czy siak nie jest w linii ogrodzenia a dorobienie 20cm płotu to nie problem... chodzi mi tylko o to czy stary fundament uszkodzi mi w zimie nowego... chciałbym aby oba fundamenty pracowały niezależnie od siebie

Kubencki
02-06-2014, 08:08
Jeśli chcesz żeby były osobno to daj między nie płyte styropianu i po kłopocie. Czy pomoże nie wiem, ale nie zaszkodzi na pewno.

luce1
02-06-2014, 18:28
też myślałem nad styropianem ale mam w domu sporo ocynkowanych blach z niskim trapezem i zastanawiam się czy tego nie wsadzić jako "ścianę" między nowym a starym. Myślę, że wtedy każdy powinien pracować osobno.

Smakor
03-06-2014, 13:21
też myślałem nad styropianem ale mam w domu sporo ocynkowanych blach z niskim trapezem i zastanawiam się czy tego nie wsadzić jako "ścianę" między nowym a starym. Myślę, że wtedy każdy powinien pracować osobno.

Ale po co tak kombinować? Jak już stary ma zostać (Nie wiem po co, jeszcze się to zemści), to dylatacja z czegoś w pełni elastycznego, a nowy zrobiony tak alby dla odmiany nie pękł... Kilka prętów to może być ciut za mało jak na fundament pod bramę...

Kubencki
03-06-2014, 15:40
Ale po co dawać pręty w fundamencie pod bramę? Nigdy nie zbroimy fundamentów pod bramy samonośne. Chyba że w temacie jest mowa o innej bramie...

Smakor
03-06-2014, 21:29
Jakże często to słyszałem budując dom "Nigdy tak nie robimy" i "Zawsze było dobrze" :) Beton bez stali wiele wart nie jest... Ale każdy robi jak chce. Brama to w sumie nic takiego, kilkaset kg wiszące czasem na jednym słupku ;P

beatagl
06-06-2014, 23:57
Jak nie musi być zbrojony? powieś sobie bramę kutą (200-300kg) bez zbrojenie to zobaczysz co po zimie będzie

luce1
08-06-2014, 12:03
a więc tak... zastanawiacie się dlaczego fundament ma być zbrojony- odpowiedź jest taka że jestem spawaczem zawodowym, spawam w pracy hale stalowe a w domu robię drobne fuchy. żelastwa na placu mam tyle że po zatopieniu w fundamencie w ogóle nie widać że coś ubyło. Też nieraz słyszałem, że do fundamentu pod bramę nie trzeba dawać zbrojenia ale dlaczego by go nie wzmocnić skoro nic mnie to nie kosztuje. Jak za 5 lat uznam sobie zrobić inną np. kutą bramę to nie będę się martwił o fundament.
Właściwie to można zakończyć temat bo od 4 dni fundament jest zalany. Dylatacja z płyt styropianowych 1cm ułożonych na przemian w 2 warstwach.