PDA

Zobacz pełną wersję : Drewno na elewację ocieplonego domu



stormy
31-05-2014, 21:03
Witam

W moim domu ściany są ocieplone 20cm styropianu na to klej na siatce i tynk.
Chciałbym górną część ścian szczytowych obłożyć drewnem.
Jak to najprościej zrobić? Nawet cienkie deski będą trochę ważyć, czy to się da sensownie zamocować przez 20cm styropianu? Chyba nawet ciężko będzie takie długie kołki rozporowe kupić.
Ma ktoś jakieś pomysły?

Zetski
03-11-2014, 14:55
Też się nad czymś takim zastanawiam.
Nikt nie podpowie rozwiązania?

EWBUD
03-11-2014, 15:14
Też się nad czymś takim zastanawiam.
Nikt nie podpowie rozwiązania?

W dlh spytaj.

Zetski
03-11-2014, 15:38
dlh?

EWBUD
03-11-2014, 17:15
http://www.dlh-poland.com/

fighter1983
04-11-2014, 08:30
Montowane do konstrukcji drewnianej lub aluminiowej:
http://pol.sika.com/dms/getdocument.get/efb03751-f1dc-3ede-b4e0-a98613369177/KI%20SikaTack%20Panel%20System%20pol.pdf
Zapraszam na zakupy :) po system Sika Tack Panel System

tomekwa
04-11-2014, 09:54
Fighter a może bliżej wyjaśnić jak to wygląda od strony wykonania. Generalnie w miejscach pod drewno mam miejsce przygotowane ale tez interesowałoby mnie takie rozwiązanie gdyby przyszło gdzieś domontować kilka m.kw na styropianie.

fighter1983
04-11-2014, 10:31
Proste - konstrukcja metalowa lub drewniana, nie ma mozliwosci montazu bezposrednio na styropiani welne /warstwe zbrojna.
w duzym skrocie:
1 - Odpowiednio oczyszczamy i gruntujemy.
2 - wklejamy tasmy montazowe
3 - nakladamy klej
4 - montujemy przygotowana okladzine
no i to by bylo tyle w skrocie :)
Moze ta broszura jeszcze pomoze.
http://pol.sika.com/dms/getdocument.get/a95105d7-b49e-3268-bca3-b5e59c53ff3e/Sika%20Tack%20Panel_pl.pdf

wotaswf
06-11-2014, 21:04
Odradzam montaż drewna na elewacji bez wcześniejszego zaplanowania takiego elementu.
Istnieje możliwość wykonania perfekcyjnej imitacji "że się dzięcioły pomylą" na już wykonanym dociepleniu. Widziałem fajne zdjęcia na FB. Polecam Camavo.pl - na pewno polecą rozwiązanie.

Odradzam też "przyklejane" imitacje deski - są to elementy dekoracyjne na które mało kto chce dać gwarancje. Najlepiej korzystać przy dociepleniu z systemu jednego producenta. Ceresit ma na przykładu imitacje drewna, betonu, kamienia, cegły.

Balto
07-11-2014, 19:43
wotasf: systemy są po to by producent wyobgryzał tam gdzie sprzedając solo tego zrobić nie może. Tak naprawdę kleje mają bardzo zbliżony skład różnią się jedynie detalami. Sprawa podstawowa to wiedzieć, że element jaki montujemy jest porządny i wiedzieć jaki typ kleju etc mamy wykorzystać, a klej wymusi nam postępowanie na ścianie/siatce etc - choćby grunt jak trzeba. Przy okazji to, że ktoś ma znane kleje nie oznacza, że nie będzie zacieków...
Chcesz przepis na klej? Jak tu go sprzedam, może być wesoło...

BCS
08-11-2014, 17:41
My kiedyś robiliśmy oryginalne drewno na elewacje z 15cm ocieplenia, w trzech warstwach po 5cm, na mur mocowaliśmy łaty 5cm co 0,5m w pionie, pomiędzy pierwsza wełan, następne łaty poziomo co 1m i kolejna warstwa wełny, trzecia znowu pionowo z wypłaszczyznowaniem ścian co 0,5 i ostania warstwa 5cm wełny , na to wiatroizolacja i cienka kontr-łata + deski poziomo- pracochłonne, dziś raczej 20cm styropianu i imitacje drzewa się stosuje.

genezyp
10-11-2014, 19:49
Ja zrobiłem inny patent. Kupiłem kątowniki aluminiowe 120x50, które pociąłem na odcinki 16 oraz 8cm, odpowiednio nawierciłem i zamocowałem na kotwach wklejanych do ściany. Na nie poszła pierwsza warstwa wełny (10cm). Nastęnie do boku kątowników dokręciłem łaty grubości 5cm, między które poszła druga warstwa wełny (taka jak sama łata). Na to naciągnąłem wiatroizolacje i na łaty dołożyłem jeszcze takie cienkie na 2cm żeby stworzyć szczelinę wentylacyjną. Całość wyszła na równo z resztą elewacji gdzie mam styropian 18cm. Wyszło to lepiej niż się spodziewałem, a koszt mnie nie powalił tak jak rozwiązania systemowe.

Troche zabawy jest, ale jestem miłośnikiem drewna i nie pozwoliłbym sobie na jego imitację.

eMajster
16-11-2014, 10:42
My wykonywaliśmy to tak że była montowana w styropian łata 6x6 cm w styropianie wycinaliśmy 6,5 cm tunel na łate. nawiercane w łacie otwory pod śrubę montażową przykładasz znaczysz gdzie wychodzą otwory sciągasz wiercisz wiertłem do betonu otwór pod koszulkę rozporową. Śruby bez problemu dostaniesz SPAX takie posiada i zamienniki również są. do 35 cm kiedy wszystko wywiercone w tunel dajemy pianę montażową wkładamy łatę dokręcamy i czekamy 1 dzień. Na tym patencie montujemy i reklamacji nie było jeszcze nigdy. Nawet u architekta drewno na tym patencie było montowane i nic nas nie negował.

genezyp
20-11-2014, 21:48
A jeśli styro już przykręcone to pomyślałbym o kotwieniu pręta na kotwie chemicznej w uprzednio wyciętym rowku na łatę. Można mu dołożyć jakąś tuleje jakby było daleko od muru. Na to nasunąć nawierconą łatę i skręcić. Ładnie to można nawet ustawić na nakrętkach od spodu.

MWM
25-11-2014, 20:22
My wykonywaliśmy to tak że była montowana w styropian łata 6x6 cm w styropianie wycinaliśmy 6,5 cm tunel na łate. nawiercane w łacie otwory pod śrubę montażową przykładasz znaczysz gdzie wychodzą otwory sciągasz wiercisz wiertłem do betonu otwór pod koszulkę rozporową. Śruby bez problemu dostaniesz SPAX takie posiada i zamienniki również są. do 35 cm kiedy wszystko wywiercone w tunel dajemy pianę montażową wkładamy łatę dokręcamy i czekamy 1 dzień. Na tym patencie montujemy i reklamacji nie było jeszcze nigdy. Nawet u architekta drewno na tym patencie było montowane i nic nas nie negował.

eMajser.
Jak wyciąłeś równy fajny tunel w styropianie??

EWBUD
26-11-2014, 08:13
eMajser.
Jak wyciąłeś równy fajny tunel w styropianie??

Pewnie "boniarką"