PDA

Zobacz pełną wersję : Parter h=3,08m. Czy eksploatacja będzie faktycznie znacząco droższa niz z h ~2,7?



featur
01-06-2014, 21:03
Szanowni,

Architekt bardzo namawia nas na parter o wysokości ponad 3m. Argument ma może i słuszny: kuchnia+salon+jadalnia tworzą jedną całość o powierzchni niemal 60m2. Twierdzi, że wszystko poniżej będzie źle wyglądało.

A ja twierdzę, że będę to ogrzewać. Znajomi mają h=275 i sobie chwalą, układ jest jednak nieco inny. Daje to różnicę ok. 15-20m3 (na samym openspejsie).

Nie potrafię jeszcze wyliczyć energochłonności budynku. Zakładam, że będzie ogrzewanie podłogowe, gazowy piec kondensacyjny, bez rekuperacji, ściany z silki, styropian (my chcemy 20, architekt namawia na 15, zadecyduje instalator), bez piwnicy.

Czy powinniśmy się bać tej wysokości? Tak spod dużego palca - jakiej różnicy w PLN można się spodziewać w sezonie grzewczym przy ostrej zimie?

Dziękuję z góry za sugestie
f

nela29
01-06-2014, 21:16
Jeśli różnica w objętości jest 1/6 to tyle wiecej trzeba ogrzac i tyle wiecej (dla tej pow.) zapłacisz.

gentoonx
01-06-2014, 22:19
...

Nie potrafię jeszcze wyliczyć energochłonności budynku. ...
f

skoro nie potrafisz to pytanie zasadne.

nela29 dobrze napisała - będzie cię kosztowało ogrzanie dodatkowej kubatury, czyli powietrza+dodatkowe straty przez ściany zew wynikające z różnicy wysokości i wsp U

i lepiej nie licz tego sam/sama

czeslaw_72
02-06-2014, 09:34
Też miałem taki sam dylemat, ale kierownik budowy mi to podobnie jak nela29 woślił, krótko i zwięźle :) a jeżeli chodzi o wyliczenie energochłonności to ciężko znaleźć program który łatwo i profesjonalnie policzy np szacowane koszty ogrzewania (wiem zjeżdżam z tematu ale... :)

CityMatic
02-06-2014, 09:56
...Architekt bardzo namawia nas na parter o wysokości ponad 3m.........................my chcemy 20, architekt namawia na 15, zadecyduje instalator

Dziękuję z góry za sugestie
f

A ja po raz kolejny się zapytam KTO? będzie mieszkał w tym domu? Wy, czy architekt z instalatorem?
Bo jeśli Oni to mogą mówić i robić co chcą a jeśli wy - to odpowiedź znasz - u mnie przy parterówce jest 2,75cm i sobie chwalę - ogrzewanie 100% podłogówka, a styropian grafit 20cm, gdybym się tak nie obawiał, że okna wyjdą zbyt głęboko dałbym 25 - 30 cm styropianu na ściany.
Uważam, że wysokość ponad 3m to lekka przesada, prócz eksplantacji dojdą inne rzeczy jak meble, zasłonki, żyrandole, a później malowanie itp.
podtrzymuje, że 275-280 cm to jest bardzo dobra wysokość dla pomieszczeń.
Pozdrawiam

bowess
02-06-2014, 10:45
Tak spod palca, to się zgadzam z przedmówcami, że wzrost kosztów będzie procentowo wprost proporcjonalny do wzrostu kubatury budynku. A jaka to może być kwota? Dużo zależy od orientacji budynku względem stron świata i rozmieszczenie otworów na poszczególnych elewacjach. Architektura budynku też przekłada się na m2 ścian zewnętrznych i powierzchnię dachu, czyli elementy, które mają blokować ucieczkę ciepła z budynku. Do tego dojść mogą potencjalne mostki termiczne - balkony, podpory betonowe, daszki, lukarny, które czasem trudno zaizolować tak samo grubo jak resztę ścian.
Policz w miarę dokładnie, jaka to różnica kubatury. Nie wiem, jaką masz powierzchnię parteru, czy podwyższenie dotyczy tylko części dziennej, ale myślę, że będzie to wzrost o około 6-8%. Do 300 złotych więcej?

Elfir
02-06-2014, 18:55
ja mam 2,8 na 40 m2 i jest ok. Ale faktycznie jednolita pow. 60 m2 moze wyglądać ciężkawo przy zbyt niskim stropie. Moze ci architekt wymodeluje tą przestrzeń z przykładowymi meblami w 3D, skoro nie potrafisz sam tego określić?
Zwykle przy duzych przestrzeniach projektuje się antresole, by odciążyć optycznie sufit.

****
W nawiazaniu do twoich dylematów tu i w podobnym wątku - określ architektowi nieprzekraczalne koszty budowy i eksploatacji budynku.
Bo może on się tak rozpedza, by stworzyć projekt efekciarski do portfolio, skoro nie czuje nad sobą kontroli finansowej inwestora.

To na architekcie spoczywa obowiazek wyliczenia zapotrzebowania energetycznego i mocy pieca. Także każ mu się zmieścić w jakiś rozsądnych widełkach średniego rocznego kosztu ogrzewania i niech pod to dostosowuje projekt.

featur
02-06-2014, 22:20
Dziękuję za wszystkie komentarze.

/f

featur
02-06-2014, 22:36
Zwykle przy duzych przestrzeniach projektuje się antresole, by odciążyć optycznie sufit.


Antresola faktycznie była w pierwotnej wersji, ale w ramach racjonalizacji (ze strachu przed kosztami ogrzewania) została usunięta.

Już widzę radość w trakcie rozmowy pt. "zmniejszamy parter" :-)

/f

pieknyromek
02-06-2014, 22:41
Ja mam 2,6-2,65 i jest ok. Więcej mi nie potrzeba. A dodam że mam ponad 1,9m wzrostu. Dom z użytkowym poddaszem. Jak dla mnie 3m to przesada ale co kto lubi.

Elfir
03-06-2014, 01:01
ja lubię wysoko :)

homecactus
03-06-2014, 08:43
my mamy salon 37m2 połączony z kuchnią 10m2 i holem 8m2 (razem 55m2). Mamy wysokość 2,8, na pewno nie jest to za wysoko. Uważam, że 2,65 było by za nisko (uczucie "klaustrofobii").

bowess
03-06-2014, 09:14
Zgadzam się. Zbyt niski sufit może bardzo przytłoczyć pomieszczenie i optycznie ujmuje powierzchni. 2,8 to jest taka "zwykła" wysokość, dobra dla pomieszczeń w niewielkim i średnim domu jednorodzinnym. To budownictwo powojenne przestawiło ludzi na 2,5m, czasem nawet mniej. Jeżeli pomieszczenia większe, duży dom, to i wysokość powinna być proporcjonalnie większa.

Nefer
03-06-2014, 10:32
Lubie przestrzeń, więc mam antresolę. Miejscami jest więc i 5m. Nie zastanawiałam się ile by mnie kosztowało ogrzewanie, gdybym jej nie miała.
Ale jak ktoś nie lubi przestrzeni to nie musi jej mieć. Ludzie mieszkają w blokach i też dają radę.

tomson123
03-06-2014, 14:49
ja polecam 3m jeżeli jest taka możliwość i dom z zewnątrz nie zmieni się w wielkiego grzyba.
wyższe pomieszczenie to większa przestrzeń i lepsza cyrkulacja powietrza.
przy dobrym ociepleniu nie odczujesz dodatkowych kosztów ogrzewania.

dorzuć do całości wentylacje mechaniczna i zawsze będziesz miał dużo świeżego powietrza w domu bez konieczności wietrzenia.

gentoonx
03-06-2014, 17:13
...
wyższe pomieszczenie to większa przestrzeń i lepsza cyrkulacja powietrza.
...
zwiększona ponad potrzeby cyrkulacja to większe unoszenie pyłków i osiadanie kurzu, a powiększona kubatura to większe koszty ogrzewania, choć co prawda niekoniecznie bardzo

...dorzuć do całości wentylacje mechaniczna i zawsze będziesz miał dużo świeżego powietrza w domu bez konieczności wietrzenia.

dużo? tzn ile według Ciebie? Wentylowanie ponad miarę zimą wysusza pomieszczenia i powoduje kłopoty z błoną śluzową.

Argumenty całkowicie nietrafne

pieknyromek
03-06-2014, 23:11
Ja nie mam klaustrofobii i mi 2,65m wystarcza. :p

lesz
04-06-2014, 21:47
wszystko zalezy od wzajemnego ukladu pomieszczen, wielkosci okien, oswietlenia, umeblowania itp...
wizualizacja architekta (czy wasza w jakims darmowym programie) moze nieco pomoc - ale jesli architekt sie tak upiera, to niech pokaze projekty i da wam wybor

wg. mnie, jesli zrobicie plaski sufit na takiej powierzchni i wys 2,7 bez oddzielenia pomieszczen - bedzie lekko pudelkowato. Mozna w suficie zrobic jakis element ozdobny, opuscic jego srodek lub podniesc, itd. i to juz przelamuje monotonie. sprawdzone ;)
http://images63.fotosik.pl/1045/ec6cdfb0634fe699m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ec6cdfb0634fe699)
na srodku czesc sufitu jest wyzej, dodatkowo miejsce na listwe led po obwodzie

patrz by sie Tobie podobalo - bedziesz tam mieszkac :) lipny/nieustawny salon z kuchnia nie zrekompensuja rachunku za ogrzewanie mniejszego o kilka zlotych.