PDA

Zobacz pełną wersję : zbiornik wody 175litrow - pompa Vaillant



dziekan123
02-06-2014, 11:18
Witam,

wlasnie bedziemy budowali dom.


pompa ciepla bedzie vaillant

4 odwierty po 50 metrów

Pompa ciepła geoTHERM plus <solanka/woda> typ VWS 102/3.

Moc grzewcza 10,4 [kW] współczynnik efektywności COP 4,9;moc

grzałki elektrycznej 6 kW; pojemność zasobnika 175 l;
<wbudowany ogranicznik prądu rozruchowego>



Montaż instalacji C.O. z materiałami [rura PE-X/AL./PE KAN

(10 lat gwarancji), rozdzielacze, mata styropianowa do ogrzewania

podłogowego, rurki co 5cm, zawory kulowe.


Mam pytanie, do was, ekspertow w temacie. Producent musi zostac Vaillant. Pytanie czy wystarczy mi zbiornik 175 litrow.

dwie osoby dorosłe, i niemowlak w domu. czasem goście przyjadą, może w przyszłości jeszcze jedno dziecko.

czy 175litów jest wystarczające? Czy jesli wziąłbym ziornik 300litrów (bo tylko taki inny mogą mi zaproponować) czy eksploatacja będzie tańsza?
ktos mi powiedział że jesli będę miał zbiornik tylko 175litrów to pompa będzie musiała caaały czas ostro pracować zeby non stop wode dogrzewać, i że taniej bedzie jesli będę miał większy 300 litrowy zbiornik.

byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi.

z góry dziekuje
Dominik.

map78
02-06-2014, 12:36
Witam,

czy 175litów jest wystarczające? Czy jesli wziąłbym ziornik 300litrów (bo tylko taki inny mogą mi zaproponować) czy eksploatacja będzie tańsza?
ktos mi powiedział że jesli będę miał zbiornik tylko 175litrów to pompa będzie musiała caaały czas ostro pracować zeby non stop wode dogrzewać, i że taniej bedzie jesli będę miał większy 300 litrowy zbiornik.

byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi.

z góry dziekuje
Dominik.

CWU to indywidualna sprawa - może starczy, a może nie? Zależy ile zużywacie i jakiej pojemności macie wannę. Ja wcześniej miałem 120l i nie starczało, teraz mam 300l i jest akurat.
Co do kosztów eksploatacji to różnica będzie jeśli zdecydujesz się na użycie prądu dwutaryfowego (jeśli jesteś mądry to się zdecydujesz:yes:) - wtedy większy zbiornik będziesz grzał w taniej taryfie, a przy mniejszym istnieje duże ryzyko grzania też w drogiej, co będzie 2-2,5x droższe.

fachman19
02-06-2014, 18:55
koszt eksploatacji zależy od ilości wody jaka zużyjesz i izolacji zbiornika.
A czy wystarczy to zależy od mocy wężownicy ,mocy PC , i pojemności.
Może się zdarzyć ,że 300l zbiornik wytworzy mniej wody niż 200 litrowy na godzinę.
Podajesz zbyt mało informacji o proponowanych zbiornikach.
Może się też zdarzyć ,że jak przyjadą goście to wody zabraknie;)

ferrit
04-06-2014, 07:31
Większość osób na FM ma średnio 300L. 175L to wg za mało.

plusfoto
04-06-2014, 07:55
Dla dwuosobowej rodziny i prysznica wystarczy. Dla większej i nie daj boże wanny na 100% nie. Trzy setka będzie adekwatna. Kto Ci powiedział że zbiornik musi być Vailanta? Popatrz na Galmeta 300 z wężownicą specjalnie pod PC. Jak dobrze pamiętam różnica w cenie to 50%. Pompę bierz bez zasobnika.

clarnet
04-06-2014, 10:42
O ile nie masz jakiejś potężnej wanny 300l, którą musisz napełnić od razu czy dwóch łazienek, w których stale masz jednoczesny rozbiór wody, to zbiornik 175l w zupełności wystarczy na 3 czy nawet 4 osobową rodzinę.
A nawet wtedy, jak podniesiesz zasilanie, to i tak tej wody Ci wystarczy
Ważne są szczegóły, a nie opowieści typu nonstop pracuje lub będzie lepiej i taniej.
Jak nie zależy Ci na wyciągnięciu z instalacji 100 czy góra 200 zł oszczędności, to wstawisz sobie dodatkowego 300l klocka zamiast fajnej pompy ze zintegrowanym zasobnikiem.
Ładowanie zasobnika od pełnego rozbioru to niecała godzina, z 40-50 min.
Przy płaskiej taryfie bez znaczenia.
A przy dwóch taryfach możesz go ładować 2x dziennie.
A jak nawet doładujesz go w drogiej, bo tej wody Ci trochę zabraknie, to w przeliczeniu na pieniądze, różnica będzie taka jak pisałem.
Jedynym argumentem za oddzielnym zasobnikiem obcym, jest cena inwestycji, bo taki oddzielny zasobnik wychodzi taniej niż od producenta pompy.

fachman19
04-06-2014, 13:18
Większość osób na FM ma średnio 300L. 175L to wg za mało.
W wyborach większość ma rację;)

plusfoto
04-06-2014, 13:36
clarnet na pewno masz więcej doświadczenia niż ja. W tej chwili mam co prawda bojler elektryczny 80 litrów ale grzany do około 60 st. I wiem że jak wyjdę z pod prysznica to żona już nie ma za bardzo się w czym wykąpać. Trzeba czekać. Zasobnik grzejesz z reguły do 45 więc myślę że dla dwóch osób spokojnie wystarczy ale przy trzech i jeszcze w tym dwie damy to bym się głęboko zastanowił nad trzysetką.:)

Arturo72
04-06-2014, 14:09
O ile nie masz jakiejś potężnej wanny 300l, którą musisz napełnić od razu czy dwóch łazienek, w których stale masz jednoczesny rozbiór wody, to zbiornik 175l w zupełności wystarczy na 3 czy nawet 4 osobową rodzinę. A nawet wtedy, jak podniesiesz zasilanie, to i tak tej wody Ci wystarczy Ważne są szczegóły, a nie opowieści typu nonstop pracuje lub będzie lepiej i taniej. No to pojechaleś bo bandzie z 4 osobową rodziną i zasobnikiem 175l. U mnie 3 osoby,zasobnik 300l grzany do 16.00 do 46st.C wystarcza na styk do wieczornych kąpieli.
Faktem jest,że mam tylko wannę w łazience ale znowu nie taką potężną.

map78
04-06-2014, 14:41
O ile nie masz jakiejś potężnej wanny 300l, którą musisz napełnić od razu czy dwóch łazienek, w których stale masz jednoczesny rozbiór wody, to zbiornik 175l w zupełności wystarczy na 3 czy nawet 4 osobową rodzinę.
A nawet wtedy, jak podniesiesz zasilanie, to i tak tej wody Ci wystarczy
Ważne są szczegóły, a nie opowieści typu nonstop pracuje lub będzie lepiej i taniej.
Jak nie zależy Ci na wyciągnięciu z instalacji 100 czy góra 200 zł oszczędności, to wstawisz sobie dodatkowego 300l klocka zamiast fajnej pompy ze zintegrowanym zasobnikiem.
Ładowanie zasobnika od pełnego rozbioru to niecała godzina, z 40-50 min.
Przy płaskiej taryfie bez znaczenia.
A przy dwóch taryfach możesz go ładować 2x dziennie.
A jak nawet doładujesz go w drogiej, bo tej wody Ci trochę zabraknie, to w przeliczeniu na pieniądze, różnica będzie taka jak pisałem.
Jedynym argumentem za oddzielnym zasobnikiem obcym, jest cena inwestycji, bo taki oddzielny zasobnik wychodzi taniej niż od producenta pompy.

Od początku:) Wcale nie trzeba wanny 300l żeby "rozebrać" zasobnik 175l. Do standardowej wanny 170x80 wchodzi ok 150l wody.
Załóżmy, że mamy prąd dwutaryfowy i CWU grzejemy w taniej, czyli miedzy 1400, a 1500 ładujemy zbiornik do 50st (wyższej temp raczej nie uzyskasz przez godzinkę przy zwykłej pompie LT). Kąpiel przeważnie bierze się wieczorem, dajmy na to ok 2000. Do tego czasu ktoś tam umyje ręce, buzię, straty postojowe, cyrkulacja i na wieczór woda w zasobniku ma pewnie z 45st. Nalewamy pełną wannę i:
a) uruchamia się pompa w celu uzupełnienia strat - w drogiej taryfie, ale mimo to zanim się nagrzeje to głowę po myciu będzie trzeba spłukać zimną;
b) nikt więcej nie skorzysta z ciepłej wody, a i głowę po kąpieli spłukujemy w zimnej wodzie:(
Tak na prawdę wszystko zależy od tego jak postrzegamy odczucie komfortu. Dla jednych komfort to będzie wyznaczone godziny kąpieli dla poszczególnych członków rodziny i zasobnik 100l, a dla drugich no limit;)

Aspekt ekonomiczny: sam przyznałeś, że osobny zasobnik innego producenta wychodzi taniej - zgadza się:yes:, eksploatacja również taniej (te góra 200zł;)), a jedyny minus to dodatkowe miejsce - ok 0,5m2 na klocek:D

Jak dla mnie nie ma się nad czym zastanawiać - mamy większy komfort, mniejszy nakład inwestycyjny i mniejszy koszt eksploatacji vs zaoszczędzone 0,5m2 powierzchni kotłowni, czy pomieszczenia gospodarczego;)

clarnet
04-06-2014, 21:59
Po żadnej bandzie Arturo. Widzisz tylko jedną swoją instalacje i nic poza tym.
Jak ty tak masz to znaczy, że jest najlepiej i inni też tak muszą mieć?
Pomijając techniczne szczegóły - czy sądzisz, że producenci pomp ciepła to idioci i produkują 10-12 kW PC do domów 200-300m i dwuosobowych rodzin???
Setki jak nie tysiące takich pomp u nas pracują i obsługują 4-5 osobowe rodziny.
O wydajności ciągłej i godzinowej nie słyszałeś?
Kto powiedział, że zasobnik musi być ładowany tylko raz na dobę i do tego 46 stopni? A czemu nie 50 czy 55 i czemu nie priorytet cwu? Mówimy o gruntówce.
Nawet jak rozładujesz z połowę zasobnika, to w ciągu 20-30 min masz go z powrotem naładowany. Zanim skończy się kąpiel. Masz do dyspozycji kopa 10kW. O grzałce elektrycznej nie wspominając.
Jak korzystamy z jednej taryfy, to w ogóle nie ma o czym mówić. Masz priorytet wody i tyle.
Jak okazyjnie przyjadą goście to ustawi 60 czy 65 stopni i też da radę.

Jak korzystasz z dwóch taryf, to ile tej wody mu zabraknie przy 175l? o połowę za mało? czy 30%, 40% za mało?
Nawet jak założysz, że połowa cwu przygotowana będzie w taniej a połowa w drogiej to jaka będzie różnica w eksploatacji w tym konkretnym wypadku? Policz.
A teraz odejmij od tego różnice w stracie dobowej zasobnika 300l i 175l
I zostanie może 100-150zł
Jedni wolą mieć elegancką kotłownię z pompą i ze zintegrowanym zasobnikiem, a inni dolepią do Vailanta Galmeta.
Dla jednych najważniejsze będzie te 100-150 zł, a dla innych zgrabna pompa (kotłownia) która zmieści się np. we wnęce w spiżarce.
Widziałeś jak prezentuje się taki zasobnik koło pompy Vailanta?
Ponadto ten zasobnik wbudowany to stal nierdzewna, a tu masz zwykłą emalię (wiem, tańszą)
Ten wbudowany przeżyje pompę, ale ten emaliowany raczej nie.
To nie jest kwestia większości, mniejszości tylko rozumienia co się klientowi proponuje i co klient świadomie wybiera.

Arturo72
04-06-2014, 22:19
Kto powiedział, że zasobnik musi być ładowany tylko raz na dobę i do tego 46 stopni? A czemu nie 50 czy 55 i czemu nie priorytet cwu? Mówimy o gruntówce.
Nawet jak rozładujesz z połowę zasobnika, to w ciągu 20-30 min masz go z powrotem naładowany. Zanim skończy się kąpiel. Masz do dyspozycji kopa 10kW. O grzałce elektrycznej nie wspominając.
Jak korzystamy z jednej taryfy, to w ogóle nie ma o czym mówić. Masz priorytet wody i tyle.
Jak okazyjnie przyjadą goście to ustawi 60 czy 65 stopni i też da radę.
Jedni wolą mieć elegancką kotłownię z pompą i ze zintegrowanym zasobnikiem, a inni dolepią do Vailanta Galmeta.

Fakt,z pierwszego posta można się domyślić,że inwestor jest bardzo majętnym inwestorem sądząc po wyborze pompy,któremu nie zależy na kasie i wybiera elegancką kotłownię z pompą zintegrowaną z zasobnikiem.
Z drugiej strony po poście...

Czy jesli wziąłbym ziornik 300litrów (bo tylko taki inny mogą mi zaproponować) czy eksploatacja będzie tańsza?

...ma się wrażenie,że jest kompletnie zielony i raczej szuka oszczędnosci i być może trafił na firmę,która chce "złapać jelenia",któremu można wcisnąć wszystko bo gość jest majętny.
Odpowiadając na pytanie z tego posta,przy 300l zasobniku eksploatacja będzie tańsza pow.2 osób na pokładzie i nie patrzeniu się na wodomierz.

Ja u siebie dogrzewam zasobnik 2x na dobę,rano przed wstaniem i po południu.
Czy sprawność pompy przy dogrzaniu do 55st.C będzie wyższa niż przy dogrzaniu do 46st.C ?
Mając pompę proponujesz grzać cwu grzałką ?
Mając II taryfy proponujesz grzać codziennie w droższej ?
Rozumiem,że proponowane rozwiązania dotyczą tylko 175l ale pytanie czemu nie wykorzystać,jak można pompy w 100% a nie tylko w 70% ?

clarnet
04-06-2014, 22:40
No niestety Arturo klapki na oczach masz założone na stałe.
Kto miał zrozumieć mój post, ten zrozumiał.
pzdr

PS
na ewentualny przyjazd rodziny i znajomych, dobrze jest mieć przygotowany drugi 300l zasobnik - będzie jak znalazł :)

wihajster
04-06-2014, 22:48
Jak okazyjnie przyjadą goście to ustawi 60 czy 65 stopni i też da radę.
clarnet - co ustawi na 60 stopni? Czy jak piszesz na 65 stopni???
CWU dogrzeje do 65 stopni z pompy ciepła? Czy nawet do tej dolnej wartości 60 stopni? Czym?-bo chyba nie pompą ciepła?

Jaki zbiornik zintegrowany uzyska temperaturę wody użytkowej równą temperaturze wyjścia wody grzewczej z pompy ciepła???


Dla jednych najważniejsze będzie te 100-150 zł, a dla innych zgrabna pompa (kotłownia) która zmieści się np. we wnęce w spiżarce.
Ty proponujesz klientowi montaż pompy ciepła w spiżarce? Tam gdzie mało pożądane są permanentne źródła ciepła?
Pytam bo jestem lekko zdumiony, ja mam raczej zlecenia na dodatkowe schładzanie spiżarni, nie ustawianie tam zasobników z gorącą wodą czy pomp ze zintegrowanymi zasobnikami gorącej wody.... ?

dziekan123
05-06-2014, 04:13
Witam,

Dziekuje za podpowiedzi.

Odnosnie oszczednosci - nie zalezy mi na tym czy bede oszczedzal 100 czy 200 zl miesiecznie, to nie jest wazne.

jedyne co mnie interesuje to to, czy pompa ktora wybralismy ze zbiornikiem 175litrow, bedzie w stanie wystarczajaco szybko nagrzac wode, i nie bedzie sytuacji w ktorej leci mi zimna woda.

Ogolnie firma ktora bedzie mi to instalowala, wcale nie chce zeby bral ten wiekszy zbiornik i doplacal. Oni chca i polecaja mi tylko ta pompe ze zintegrowanym zasobnikiem 175l, to ktos z rodziny mnie ostro namawia zebym postawil sobie 300l zbiornik obok.

....co szczerze mowiac dla mnie jest zlym rozwiazaniem, nie chce zagracac pomieszczenia, mam inne priorytety.

takze pytanie brzmi: jesli ustawilbym ta pompe tak aby automatycznie non stop dogrzewala wode, czy bedzie sytuacje kiedy na glowe poleci mi zimna woda.

clarnet
05-06-2014, 06:23
Mam nadzieję wihajster, że tylko lekko jesteś zdumiony :)
Mówimy o cwu, a przy tak wysokiej nastawie (wymaganej np. przy najeździe rodziny) pompa pomoże sobie grzałką. I dobrze o tym wiesz :)
A spiżarka to tylko przykład - chodzi po prostu o miejsce i wygląd.
Czy pc ze zintegrowanymi zasobnikami 175 czy 180, 200l są dla domów zamieszkanych przez 2 osoby?

map78
05-06-2014, 08:17
takze pytanie brzmi: jesli ustawilbym ta pompe tak aby automatycznie non stop dogrzewala wode, czy bedzie sytuacje kiedy na glowe poleci mi zimna woda.

Już Ci odpowiedziałem na to pytanie. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy masz dużą wannę >150l, nalejesz wodę, a w tym samym czasie lub krótko po nim inny domownik będzie chciał wziąć prysznic.
Ale skoro mówisz, że koszty nie graja dla Ciebie żadnej roli to wystarczy, że będziesz cały czas utrzymywał w zbiorniku wysoka temp - myślę, że przy 60st taka sytuacja jak powyżej już się nie zdarzy, ale tanio nie będzie, bo nie dość, że pompa będzie pracowała w drogiej taryfie to jeszcze będzie prawie cały czas wspomagać się grzałką.
Ja wcześniej miałem w moim domu zasobnik 120l zasilany z ekogroszka, więc te 50st było w nim non stop. Mam 2 łazienki, wannę 180l i 4 osoby w domu i gdy tylko w użyciu była wanna wody notorycznie brakowało i nawet głowę trzeba było spłukać zimną. Przy samych prysznicach było OK, ale i tak trzeba było się pilnować.
U Ciebie będzie 175l więc 55l więcej - być może to wystarczy, żeby było dobrze, ale osobiście w to wątpię. Wiele tu zależy od osobistych preferencji i samej instalacji. Skoro chcesz mieć zawsze ciepłą wodę i nie dbasz o koszty to pewnie będziesz też cyrkulował obieg wody, aby zawsze mieć ciepłą natychmiast w kranie, a to powoduje ogromne straty. Innymi słowy komfort możesz zapewnić sobie albo poprzez instalację bardzo dużego zasobnika, albo poprzez podgrzewanie mniejszego do wysokiej temperatury - co wybierzesz to zależy od Ciebie.

photos
05-06-2014, 19:59
To może ja napisze z punktu widzenia użytkownika rodzina 2+2. Jak w opisie mam 170 ltr. Temp ustawiłem na 50, przy 45 faktycznie dalo sie odczuc brak. Przy 50 jest bardzo dobrze. Moja pompa pracuje okolo 5 godzin tygodniowo na potrzeby CWU. Pobiera przy tym coś kolo 2,3 kWh na godz wiec miesiecznie za CWU place 30 zł...w drogiej taryfie liczac. Nie wiem pewnie duzo pracuje tez w taniej. Ustawiłem że temp CWU ma być bez wzgledu na taryfe. Grzejąc tylko w taniej zaoszczedzilbym 15 zl...:) dla mnie to smiech... Jak żona idzie wziąć kąpiel i wypuści sporo wody to gora po pol godz jest gotowy zbiornik, czyli jeszcze nie wyszła z łazienki a woda już jest...Prysznice bierzemy pod deszczownicą, wiadomo sporo wody na to idzie i możemy brać po kolei, starcza. Także co komu pasuje i jaki tryb życia prowadzi

photos
05-06-2014, 20:06
To może ja napisze z punktu widzenia użytkownika rodzina 2+2. Jak w opisie mam 170 ltr. Temp ustawiłem na 50, przy 45 faktycznie dalo sie odczuc brak. Przy 50 jest bardzo dobrze. Moja pompa pracuje okolo 5 godzin tygodniowo na potrzeby CWU. Pobiera przy tym coś kolo 2,3 kWh na godz wiec miesiecznie za CWU place 30 zł...w drogiej taryfie liczac. Nie wiem pewnie duzo pracuje tez w taniej. Ustawiłem że temp CWU ma być bez wzgledu na taryfe. Grzejąc tylko w taniej zaoszczedzilbym 15 zl...:) dla mnie to smiech... Jak żona idzie wziąć kąpiel i wypuści sporo wody to gora po pol godz jest gotowy zbiornik, czyli jeszcze nie wyszła z łazienki a woda już jest...Prysznice bierzemy pod deszczownicą, wiadomo sporo wody na to idzie i możemy brać po kolei, starcza. Także co komu pasuje i jaki tryb życia prowadzi


Co do grzałki...nie mam jej i pompa grzeje do 60 stopni cwu.