PDA

Zobacz pełną wersję : Piasek gliniasty



Przeas
02-06-2014, 13:16
Witam.
Jak widać jestem tu nowy i mam nadzieję że w dobrym dziale zadaje to pytanie.
Mianowicie chodzi mi o to czy piasek gliniasty nadaje się do betonu, murowania itp?

Balto
02-06-2014, 22:16
Przeas: dawno dawno temu piasek z niewielką ilością gliny uchodził za rewelacyjny do zapraw i tynków - miał dużo drobnej frakcji i zaprawy na nim robione były bardzo plastyczne i fajnie się nakładały. Do betonu - lepiej czysty.

pieknyromek
02-06-2014, 22:33
Zależy jak bardzo gliniasty ale generalnie NIE.

Balto
03-06-2014, 19:57
pięknyromek: zależy do czego, nie mówię oczywiście o glinie, ale piasku z dodatkiem. Przy okazji dawniej glina służyła raczej jako wzmocnienie tynku czy zaprawy

pieknyromek
03-06-2014, 23:07
Mogła służyć jako wzmocnienie bo może zawierać sporo węglanu wapnia który w trochę innej formie (wapna) się dodawało do zaprawy do murowania czy tynkowania. Problem w tym że te drobne frakcje które również zawiera obniżają wytrzymałość. W tynku może nie jest to bardzo istotne bo chodziło także o gładkość tynku (dziś osiąganą kładzeniem gładzi gipsowej) ale ważne w batonie przeznaczonym na posadzkę czy do wylania stropu który ma przenosić spore obciążenia.
Dlatego dużo zależy od zastosowania i przede wszystkim od doświadczenia wykonawcy bo proporcje są(były) bardzo istotne.
Oczywiście co innego jak sobie robisz wylewkę w komórce na ziemniaki w piwnicy po której będziesz tylko chodził a co innego jeśli to ma być beton na podjazd pod samochody ciężarowe lub strop żelbetonowy.
Ale generalnie do betonu(nie do tynkowania) piasek nie powinien być gliniasty.

Balto
04-06-2014, 21:32
pieknyromek: inna forma od wapna gaszonego dodawana do zaprawy powodowała wręcz jej wzmocnienie a dwa - szybsze wiązanie. Zaprawa na samym cieście wapiennym wiązała jak nie miesiące to grube tygodnie...