PDA

Zobacz pełną wersję : kolektory płaskie i dodatkowe lustra



ewcorek
06-06-2014, 21:09
witam
do pomysłu , bo to na razie pomysł , natchnął mnie projekt elektrowni gdzieś na pustyni w USA, ogromna ilość luster ustawionych w kole na ziemi które sa skierowane na wysoką wieżę gdzie nastepuje kumulacja tej energii zamiana wody w pare itd.
Mam na dachu 4 solary płaskie hewalexa ustawione centralnie na południe pod kątem ok 50 st, do tego bufor 500 l, ( do ktorego jest podłaczona podłogwka grzejniki, i oczywiscie CWU ( typ zbiornik w zbiorniku)).
Te 4 solary w dzien jak dzis czyli troche chmur troche słońca, zagrzeje mi caly bufor do ok 55 C. pewnie im blizej lata tym lepiej ( mam od tygodnia).
Już wczesniej nosiłem sie z zamiarem zainstalowania dodatkowych luster, które odbijałyby promienie słoneczne na solary, wtedy ilosc energii pewnie by sie nie podwoiła ale być może byłaby choć 1,5 razy większa, i tu latem może mało potrzebne( ale w razie konieczności podniesione do pionu osłaniałaby solary i zapobiegały przegrzaniu), natomiast w okresach przejściowych byłoby to super.
material luster, myślałem o aluminium polerowanym cienka blacha to koszt ok 35 zl m2 , ale utlenia sie, trzeba by zabezpieczać itd.
może folie p-słoneczne ( tu drogo ok 60-70 zl m2)
może blacha nierdzewna (ok 50 zl m2) 0.5 mm gr, wypolerowana i zabezpieczona kwasem azotowym, powinna być ok, nie wiem tylko jaki procent odbicia oferuje, aale chyba byłaby najtrwalsza ( okresowa pasywacja kwasem azotowym powinna zapewnic długowieczność).
powierzchnia mogłaby być lekko wklęsła aby skupiała promienie, konstrukcja z profili stalowch, pospawana i unoszona góra dół, nepedem do bramy faaca, ( koszt ok 1500 zl. ( to już wersja super deluxe)
material na podstawowa wersje ok 12 -15 m 2= blacha 600-700 zl, kwas wkrety profile mysle ze max 300-400zl
czyli 1000-1200 zl za 14 m2 powierzchni refleksyjnej , niechby liczac 50% efektywnosci , to mamy 7 m2 solara plaskiego, czyli ok 3500zl.
Niestety , to na razie pomysł i szanse na realizacje sa ale dopiero najwcześniej w sierpniu, teraz wyjazd juz niedługo.
Oczekuje od kolegów co można ulepszyć, czy warto, itd.
Aby nie było Polak mądry po szkodzie,
załaczylem rysunek zawsze to łatwiej zrozumieć.

tomaszzakopane
06-06-2014, 21:33
Ależ masz pomysły dobre!
Ale blacha czy inne materiały które wymieniłeś odbiją niewiele światła no może na początku ale z czasem zmatowieją i guzik z tego będzie
Najbardziej nadawały by się normalne lustra ale
No właśnie narysowałeś lustro poniżej solara a jak piszesz solary masz pod kątem 50st wiec według mnie odbite promienie będą padały na solar( jeśli w ogóle będą ) pod tak ostrym kątem że guzik to da.

Musiały by być jeszcze lustro z góry nad solarem i wtedy by to jakoś działało tylko pytanie jakim kosztem i co będzie sterowało lustrami aby ustawiały się nie tylko w pionie czy poziomie ale również pochyleniem na boki przecież słońce w miejscu nie stoi w domowych warunkach taka elektonika pewno strasznie trudna i mało realna do wykonania

Znacznie taniej i prościej efektywniej będzie dołożenie kolejnych paneli !


A jaka u ciebie dziś pogoda była ?

gentoonx
06-06-2014, 21:42
witam
do pomysłu , bo to na razie pomysł , natchnął mnie projekt elektrowni gdzieś na pustyni w U...

To nie projekt - taka siłownia działa już od ładnych lat w Hiszpanii

tomaszzakopane
06-06-2014, 21:50
No tak ja też widziałem gdzieś na Discovery ze jakieś miasteczko jest w taki sposób doświetlane ale co innego skala przemysłowa gdzie jest na to gruba kasa i armia projektantów inżynierów i innych.
tutaj jest to na pewno nieopłacalne ze względu na złożoność aby to funkcjonowało jak trzeba !

gentoonx
06-06-2014, 22:18
dokładnie - lepszy efekt osiągnie się dokładając za tę kasę dodatkowe kolektory

ewcorek
07-06-2014, 06:49
dokładnie - lepszy efekt osiągnie się dokładając za tę kasę dodatkowe kolektory

za 1200 zl to nie dołoze nawet jednego kolektora

o matowieniu nierdzewki pisalem, mozna pasywowac, spojrzcie na czajnik , czy co tam macie garnki, wystarczy przetrzec sokiem z cytryny i znow lsnia.
elektronika jest opcja dodatkowa,
podstawowym zamysłem bylo ustawienie ich optymalnie na godziny okolo poludniowe. i np co miesiac opuszczenie czy podniesienie o kilka stopni,
oczywiscie kat bylby ostry, dlaatego zakladam ze z 14 m2 powierzchni uzyskam,pewnie max 50%, pewnie blizej ok 30%, to juz granica opłacalnosci, ale przeciez nie tylko o to tu chodzi, chodzi rownez o zabawe.
Na poczatek oczywiscie nie 14m2 tylko poiwedzmy 2 blachy , ok 5m, i zobaczy sie jak to dziala, jak sukcees to działało by się dalej.
Myślę że dobrze by tutaj było wyprofilować te blachy w kształcie wklęsłym, tak aby skupialy wiazkę odbita, a ona ta wiązka "wędrowała by" po kolektorach razem ze słońcem.
Ale koledzy mieli , doradzać strzelać pomysłami, a nie zniechęcać.
Że to się nie opłaca i po co nam to to już słyszałem od żony.


"

tomaszzakopane
07-06-2014, 08:29
za 1200 zl to nie dołoze nawet jednego kolektora "

Kolektor watta 2020s za 850 -900 zl na allegro znajdziesz! z montażem może dołożysz pare stów ale efekt będzie o niebo lepszy


o matowieniu nierdzewki pisalem, mozna pasywowac, spojrzcie na czajnik , czy co tam macie garnki, wystarczy przetrzec sokiem z cytryny i znow lśnią."

I jak to sobie wyobrażasz będziesz wyłaził na dach i polerował ?



podstawowym zamysłem bylo ustawienie ich optymalnie na godziny okolo południowe ."

I czego oczekujesz po tym że solar przez godzinne będzie pracował jak sam założyłeś 30% więcej? ile zyskasz ? a jak akurat w około południa słońce nie będzie świecić ? gra nie warta świeczki :bash:




Że to się nie opłaca i po co nam to to już słyszałem od żony."

i tu zona ma 100% racji masz mądrą żonę posłuchaj jej chociaż w tym aspekcie !:yes:

yaiba83
07-06-2014, 09:08
Za 1200zł można dostać kolektor Hewalexa.

ewcorek
07-06-2014, 09:20
[QUOTE=tomaszzakopane;6509597]Kolektor watta 2020s za 850 -900 zl na allegro znajdziesz! z montażem może dołożysz pare stów ale efekt będzie o niebo lepszy



I jak to sobie wyobrażasz będziesz wyłaził na dach i polerował ?

pasywacja stali nierdzewnej nie polega na polerowaniu, przyklad z czajnikiem to tylko taki obrazowy





I czego oczekujesz po tym że solar przez godzinne będzie pracował jak sam założyłeś 30% więcej? ile zyskasz ? a jak akurat w około południa słońce nie będzie świecić ? gra nie warta świeczki :bash:
nie przez godzine, po to bedzie ich wiecej, czesc luster bedzie odbijac przed poludniem czesc w poludnie czesc po poludniu, taki aby uniknac ich okrecania( ewentualne unoszenie góra dół)






i tu zona ma 100% racji masz mądrą żonę posłuchaj jej chociaż w tym aspekcie !:yes:[/QUOTE

dobra nie pytam sie juz was czy warto
pytam sie co zroobic zeby bylo warto


"Za 1200zł można dostać kolektor Hewalexa. "
solara z miedzi i z czarnym absorberem za 1200 zl nie kupie, a takie mam

gentoonx
07-06-2014, 14:06
i tu zona ma 100% racji masz mądrą żonę posłuchaj jej chociaż w tym aspekcie !:yes:[/QUOTE

dobra nie pytam sie juz was czy warto
pytam sie co zroobic zeby bylo warto


Koledzy już napisali

słuchaj żony - wiem że to głupie :lol2: ale jeden raz w życiu można :p , to nie wstyd

ewcorek
07-06-2014, 14:23
Koledzy już napisali

słuchaj żony - wiem że to głupie :lol2: ale jeden raz w życiu można :p , to nie wstyd


A może ktoś jeszcze się wypowie, z tym że preferowalbym jakieś konstruktywne wypowiedzi od osób które cos wnosza i coś wiedza , a nie ktorym sie wydaje , że coś wiedza.

gentoonx
07-06-2014, 15:01
A może ktoś jeszcze się wypowie, z tym że preferowalbym jakieś konstruktywne wypowiedzi od osób które cos wnosza i coś wiedza , a nie ktorym sie wydaje , że coś wiedza.

No dobra, to konkretnie, bo mało trafia i przekonać nie idzie

Jak sądzisz dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej i nie rozpropagował szeroko skoro to w/g Ciebie taka rewelacja. Jeśli uważasz że do tej pory było za drogo, albo nie było takiego geniusza, to się grubo mylisz. Po prostu w formie jaką to proponujesz jest nieekonomiczne

Pierwsze koncentratory słoneczne, i to nie takie badziewie jak sobie wymyśliłeś, ale napędzające silniki parowe powstały przed rokiem 1890-tym. Naprawdę uważasz, że gdyby to była taka rewelacja za malutkie pieniądze, to producenci bawiliby się tylko w jakie lustra CPC pod rurami kolektora próżniowego? Gdyby to dawało takie korzyści jak piszesz w instalacjach indywidualnych z kolektorami płaskimi, nie wielkopowierzchniowych-komercyjnych, zaręczam że producenci zaraz zaczęliby sprzedawać zestawy z lustrami i zarabiać na tym.

Pomyśl trochę czemu nie ma takich rozwiązań, poszukaj w necie, wbrew pozorom jak się wie czego szukać to można wiele uzyskać - a jest kilka takich rozwiązań jak proponujesz opisanych, działających po 6-8lat i następnie rozebranych. Pomyśl dlaczego?

Dlaczego koniecznie chcesz porady od ludzi, którzy nie mają tego typu "usprawnień", a tylko zestawy standardowe?
Ale skoro nie wierzysz to najlepiej zbuduj, potestuj, poobsługuj (wszyscy starają się budować układy słoneczne ze względu na ich bezobsługowość, a Ty wręcz odwrotnie), poczekamy kilka lat na Twoje wnioski.

ewcorek
07-06-2014, 15:18
No dobra, to konkretnie, bo mało trafia i przekonać nie idzie

Jak sądzisz dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej i nie rozpropagował szeroko skoro to w/g Ciebie taka rewelacja. Jeśli uważasz że do tej pory było za drogo, albo nie było takiego geniusza, to się grubo mylisz. Po prostu w formie jaką to proponujesz jest nieekonomiczne

Pierwsze koncentratory słoneczne, i to nie takie badziewie jak sobie wymyśliłeś, ale napędzające silniki parowe powstały przed rokiem 1890-tym. Naprawdę uważasz, że gdyby to była taka rewelacja za malutkie pieniądze, to producenci bawiliby się tylko w jakie lustra CPC pod rurami kolektora próżniowego? Gdyby to dawało takie korzyści jak piszesz w instalacjach indywidualnych z kolektorami płaskimi, nie wielkopowierzchniowych-komercyjnych, zaręczam że producenci zaraz zaczęliby sprzedawać zestawy z lustrami i zarabiać na tym.

Pomyśl trochę czemu nie ma takich rozwiązań, poszukaj w necie, wbrew pozorom jak się wie czego szukać to można wiele uzyskać - a jest kilka takich rozwiązań jak proponujesz opisanych, działających po 6-8lat i następnie rozebranych. Pomyśl dlaczego?

Dlaczego koniecznie chcesz porady od ludzi, którzy nie mają tego typu "usprawnień", a tylko zestawy standardowe?
Ale skoro nie wierzysz to najlepiej zbuduj, potestuj, poobsługuj (wszyscy starają się budować układy słoneczne ze względu na ich bezobsługowość, a Ty wręcz odwrotnie), poczekamy kilka lat na Twoje wnioski.
przyklady poproszę tych rozebranych, możesz

gentoonx
07-06-2014, 20:08
bez jaj proszę, nie bądź leniem - poszukaj ... tylko nie po polsku, bo nie znajdziesz

yaiba83
08-06-2014, 13:51
"Za 1200zł można dostać kolektor Hewalexa. "
solara z miedzi i z czarnym absorberem za 1200 zl nie kupie, a takie mam

No co ty gadasz...
http://allegro.pl/hewalex-kolektor-sloneczny-ks-2000-slp-solar-i4291640952.html

Chyba że będziemy się tu kłócili o 20zł.

ewcorek
08-06-2014, 20:06
No co ty gadasz...
http://allegro.pl/hewalex-kolektor-sloneczny-ks-2000-slp-solar-i4291640952.html

Chyba że będziemy się tu kłócili o 20zł.

plus przesylka....
to nie 20 zl

ewcorek
08-06-2014, 20:10
bez jaj proszę, nie bądź leniem - poszukaj ... tylko nie po polsku, bo nie znajdziesz
piszesz , ze się nie da, że to już było, że po co
ok nie ma sprawy, ale lubie miec czarno na białym, dlaczego, źródła , przykłady,
po to tu zadałem pytanie, bo szukałem a nie znalazłem.
wiesz wiecej to sie podziel, a nie wal frazesow w stylu, "posłuchaj żony"
chyba że grasz w innej lidze, wtedy zwracam honor.

tomaszzakopane
08-06-2014, 21:27
A może ktoś jeszcze się wypowie, z tym że preferowalbym jakieś konstruktywne wypowiedzi od osób które cos wnosza i coś wiedza , a nie ktorym sie wydaje , że coś wiedza.

Człowieku jaki ty upierdliwy jesteś
Czego ty oczekiwałeś że ktoś już montował takie lustra i powie jak i z czego to zrobić? zapomnij

A może raczej odpowiedzi Eureka jesteś geniuszem ? też zapomnij

Pomysł według mnie i jak widzę innych poroniony nie warty uwagi znikome zyski duże koszty itp.
Ale ty wiesz lepiej wiec nie wymagaj od innych aby myśleli tak jak ty?

I jeszcze jesteś powiedział bym bezczelny bo ty nie prosisz o pomoc czy opinie tylko ich żądasz a jak są nie po twojej myśli i ktoś stara się wytłumaczyć ci nie idź tą drogą to zaczynasz obrażać

Twoja wypowiedz którą napisałeś a ja cytuje ją wyżej dokładnie określa twoją osobę czyli wydaje ci się że coś wiesz a nic konstruktywnego nie wnosisz takimi pomysłami nie ogarniasz złożoności tematu.

Myślisz że jak zrobisz zakrzywione zwierciadło to promienie przez cały czas będą padać na twój kolektor na zasadzie anteny satelitarnej czy co ?

A może posadź zonę albo teściową na dachu i niech trzyma lusterko i kieruje na kolektory ;)

ewcorek
09-06-2014, 10:26
Człowieku jaki ty upierdliwy jesteś
Czego ty oczekiwałeś że ktoś już montował takie lustra i powie jak i z czego to zrobić? zapomnij

A może raczej odpowiedzi Eureka jesteś geniuszem ? też zapomnij

Pomysł według mnie i jak widzę innych poroniony nie warty uwagi znikome zyski duże koszty itp.
Ale ty wiesz lepiej wiec nie wymagaj od innych aby myśleli tak jak ty?

I jeszcze jesteś powiedział bym bezczelny bo ty nie prosisz o pomoc czy opinie tylko ich żądasz a jak są nie po twojej myśli i ktoś stara się wytłumaczyć ci nie idź tą drogą to zaczynasz obrażać

Twoja wypowiedz którą napisałeś a ja cytuje ją wyżej dokładnie określa twoją osobę czyli wydaje ci się że coś wiesz a nic konstruktywnego nie wnosisz takimi pomysłami nie ogarniasz złożoności tematu.

Myślisz że jak zrobisz zakrzywione zwierciadło to promienie przez cały czas będą padać na twój kolektor na zasadzie anteny satelitarnej czy co ?

A może posadź zonę albo teściową na dachu i niech trzyma lusterko i kieruje na kolektory ;)

zauwaz, że nie ja zaczalem obrażać, tylko odbijam piłeczkę
Na poczatku jakoś ci się spodobało,
Czy ty uważasz twój komentarz o teściowej na miejscu?
Czy ja ciebie w jakis sposob obrazilem? Jesli tak pokaż w którym miejscu, jak zwykle żródłą, przykłady.
Mam pomysł, i będę go realizował, dlaczego, bo lubie, bo mi się chce, bo oprócz siedzenia na forum czynnie przekształcam pomysły tu podejrzane,
Pytałem o podpowiedzi, bo co dwie głowy to nie jedna.

gentoonx
09-06-2014, 22:48
zauwaz, że nie ja zaczalem obrażać, tylko odbijam piłeczkę
...

Taaaa....
a mądra książka mówi: nadstaw drugi policzek :lol:

tomaszzakopane
16-07-2014, 22:03
.
Mam pomysł, i będę go realizował, dlaczego, bo lubie, bo mi się chce, bo oprócz siedzenia na forum czynnie przekształcam pomysły tu podejrzane,
.

Jak tam kolego pomysł zrealizowany :confused: