PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu metodą gospodarczą



massi
07-06-2014, 19:12
Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem tutaj nowy i potrzebuję kilka wskazówek dotyczących budowania. I mam nadzieję że pomożecie :)

A więc tak, na początek chciałbym zapytać was o kwestie finansowe. Mam działkę i na dziś jakieś 170 tys na budowę. I chciałbym was zapytać czy ta kwota jest wystarczająca czy lepiej w budowę nie brnąć bo nie wydolę ? Mój znajomy mówi że się zarżnę na budowie i żebym odpuścił.

Ogladałem taki domek : Murator EC256
Czy ta kwota jest wystarczająca aby zacząć i skończyć domek ? Ile mniej więcej będzie kosztować budowa tego domu jeśli nie będe chciał wykończyć góry? chce zrobić na razie dół czyli jeden pokój kuchnie i łazienkę. Resztę jak zdobędę środki. Ile mniej więcej trwała by budowa metodą gospodarczą?
Łapie się na program MDM i dlatego o to wszystko pytam. Z góry zaznaczam że nie oczekuję dokładnych informacji tylko przybliżone. Chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat.
Mam wybór albo się budować i jak mówią niektórzy zarżnąć się bo nie wydolę. Albo kupić mieszkanie i mieć wszystko gdzieś.
Czekam na wasze opinie :)
Z góry dziękuję.

Bejaro
07-06-2014, 19:25
Budowa domu to nie tylko koszt postawienia bryły,ale także niemały koszt papierologi,oraz kosztów przyłączeń.Jeżeli działka już jest to należy sprawdzić jakie są koszty i możliwości doprowadzenia mediow.Jestem teraz na etapie papierologi projekt,adaptacja ,badania geologiczne,drobne opłaty mapki itp.kosztowały mnie już ok 7000.
Nie mamy jeszcze projektow branżowych.Co do kosztów budowy nie pomogę to nie mój etap jeszcze.

massi
07-06-2014, 19:30
Dokładnie, wiem to dobrze. Orientowałem się i koszt przyłącza prądu to ok 1400zł. Wodociąg ma byc doprowadzony dopiero w styczniu i nei wiem ile by to wyszło. Ale oczywiście muszę to też uwzględnić.

Nefer
07-06-2014, 20:36
Załóż koszt na poziomie 2500 za mkw - jeśli umiesz dużo rzeczy zrobić sam, a półka nie będzie zbyt wysoka.

A więcej poczytaj tu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87

darvid
08-06-2014, 10:39
ze swojego doświadczenia chciałbym zasugerować, że podczas budowy gdzieś trzeba mieszkać (odpłatnie czy za darmo?); jeść; opłacać media i czynsz; dojeżdżać na budowę (paliwo);... O tym się zapomina. Zrobiłem dla siebie arkusz w excelu, gdzie wpisałem "stałe" koszty utrzymania w skali roku. Przyjąłem określone kwoty na jedzenie, media, ubezpieczenia, itp. Otrzymana suma jest bardzo niepokojąca :))) Ponadto po wybudowaniu, a przed przeprowadzką trzeba będzie chociaż trochę ogrzewać nowy dom - wiec dojdą dodatkowe wydatki. Ale i tak nie żałuję decyzji o budowie, do bloku już raczej nie chciałbym wrócić. Powodzenia w realizacji marzeń. PS Paczka papierosów dziennie dla jednej osoby to roczny koszt ogrzewania domu, wiec oszczędności trzeba zacząć od siebie :)))

surgi22
08-06-2014, 12:21
Zdecydowanie i lepiej dla zdrowia :bye:

Nefer
08-06-2014, 12:24
Najzdrowiej to budować dom, który nie spowoduje konieczności oszczędzania :)

surgi22
08-06-2014, 12:34
Znasz kogoś kto na niczym nie oszczędza ??? Bo ja nie :bye:

Nefer
08-06-2014, 13:17
Oczywiście, że znam. To nic nadzwyczajnego :)

surgi22
08-06-2014, 14:38
Pomiędzy ,,nie wiem co można kupić'' a ,,na niczym nie oszczędzam'' jest znaczna różnica.

Nefer
08-06-2014, 17:36
Spytałeś czy znam kogoś, kto na niczym nie oszczędza. Odpisałam, zgodnie z prawdą, że znam :)

surgi22
08-06-2014, 17:47
To tylko Ci się tak wydaje. Każdy nawet najbogatszy na czymś oszczędza ( a ci naj.. naj.. najczęściej na płacach pracowników ). :bye:

massi
09-06-2014, 07:24
powróćmy jednak do tematu. Czy wybudowanie tego domu który jest w 1 poście da rade do 200 tys czy będzie to nie możliwe?
Czy lepiej nie pchać się w budowe jesli nie ma sie 300tys zł?

Nefer
10-06-2014, 12:54
Dla chętnych tu link: http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Gladki_w.e/

A to zależy od tego co zamierzasz zrobić sam, bez ekip. Jeśli nic - wszystko ekipami to licz 3.000 za metr.

homecactus
10-06-2014, 14:58
Wszystko zależy od kilku punktów.
1. ile jesteś sam w stanie zrobić. Czy masz kogoś do pomocy (teść/ojciec/brat) kto poświęci dużą część swojego wolnego czasu na pomoc tobie.
Sam nie dasz rady wszystkiego robić, będziesz potrzebował pomocnika, albo "gratisowego" albo do zatrudnienia.
Ja wiele rzeczy zrobiłem sam, ale bardzo dużo pomógł mi teść, tata, trochę brat, a do wielu prac brałem prostych pracowników fizycznych (c.a. 100zł/dzień pracy). Można dużo zaoszczędzić na instalacjach (woda, ogrzewanie, prąd, inne kable), ale pewnych rzeczy samemu się zrobić nie da (posadzki z mixokreta, tynki ) ze względu na brak narzędzi tudzież wprawy.
2. Kwota, o której piszesz na pewno nie starczy na uporządkowanie działki na zewnątrz. wbrew pozorom to sporo kosztuje. My na zagospodarowanie 1000m2 działki (na tym stoi dom) - płot frontowy (bardziej elegancki), płot do okoła (siatka), kostka, trawnik + rośliny + nawadnianie, jakieś 60tys zł. Przy czym wszystkie prace wykonałem sam, z pomocą wspomnianych wyżej pracowników fizycznych.

3. jak dużo zarabiasz na bierząco i jak wiele jesteś w stanie odłożyć w trakcie budowy. Z mojego doświadczenia wynika, że okres budowy to najbardziej oszczędny okres w życiu, bo zamiast latać na fajne wakacje, do sklepów, na rozrywki, spotkania ze znajomymi, latasz na budowę i robisz robotę.

4. pewne prace można zostawić na później.

Groszek80
30-06-2014, 11:06
Ja również uważam, że babranie się w samodzielną budowę domu od A do Z jest mało opłacalne. Przecież potrzebnych będzie mnóstwo narzędzi i maszyn, które albo będziesz musiał kupić albo pożyczać. Ja bym podszedł do takiej budowy zadaniami i od razu zlecał rzeczy, których się nie chcę/nie mogę podjąć. Przy budowie do SSO samodzielnie na pewno można wznieść mury, osadzić stropy, zrobić wylewki... Fundamenty i więźba dachowa to grubsza sprawa - tu proponuję się nie mieszać :) Potem instalacje, tynki, etc - to jest na miarę możliwości 2-3 osób, ale trzeba mieć w tym wprawę. Proponuję też wybrać sobie jakąś miłą i prostą technologię - proponuję poczytać o Porotherm Profi - pustaki na zaprawę cienkospoinową. Pustaki są równo docięte i nie trzeba przygotowywać kilku tysięcy m3 zaprawy - cóż można chcieć więcej jak się buduje samemu :P

Kal_b_E
30-06-2014, 21:23
Są prace, których sam raczej nie wykonasz (albo raczej nie wykonasz ich dobrze). Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie wydatków. Zrób kosztorys w kilku wariantach, zobacz, na czym możesz oszczędzić, a jakie prace możesz zrealizować samodzielnie. Zastanów się również nad standardem wykończenia - nie zawsze zakup najtańszych materiałów jest najbardziej opłacalny. Przelicz na co Cię stać, porównaj to z budżetem i w oparciu o to zdecyduj, albo skoryguj wybór projektu :)
Polecam do tego naszą aplikację Kalkulatory Budowlane (http://kalkulatorybudowlane.pl/budowa/) - obliczysz koszt budowy łatwo, szybko i za darmo

dobrzynki
02-07-2014, 08:02
Witam.
Jestem na etpie zbierania informacji o kosztach budowy. Mamy działkę, na której jest prąd oraz do doprowadzenia woda. Kanalizacja brak. Wstępnie projekt domu wybrany, pow. użytkowa 97 m + garaz w bryle 19 m. Dach dwuspadowy. Dom z poddaszem użytkowym. Chcemy pustak z piórowpustami na klej, dach z blachodachówki. Chodzi mi czy ktos budował cos podobnego i ile mu wyszło jeżeli chodzi o stan surowy zamknięty z instalacjami (mteriały + robocizna) wykończenie we własnym zakresie. Będę wdzięczna za każdą konkretną odpowiedź. mile widziane wymienieni poszczególnych kosztów!
Oczywiście pomoc majstrowi i prace drobne własnymi rękami. Pozdrawiam

Arturo72
02-07-2014, 08:16
Dom o takim metrażu będzie droższy w budowie niż parterowka a poza tym przy takim metrażu pokoje na poddaszu będą malutkie klitki,dodatkowo nie ustawne z powodu skosow a spora część powierzchni będzie nie wykorzystana i zabrana na schody.
Koszt budowy SSO to ok.120tys.zł.
Z tego co piszesz,ma być sciana 1W,nie rób tego błędu,zrób ścianę jak najtańsza np.silikat 18cm i na to pakuj styro ile wlezie.

Elfir
02-07-2014, 13:15
poddasze uzytkowe przy pow. 97 m2? Nie szkoda wam straty powierzchni na klatkę schodową i korytarze?

dobrzynki
02-07-2014, 18:52
Dziękuję za rady. wybralismy cos takiego, zeby ograniczyc powierzchnie fundamentów, a raczej płyty ponieważ u nas jest nie pewny teren... Na sypialniach dużych nam nie zależy. Jest to projekt o nazwie Calvados, gdyby ktos mógł rzucic okiem i ocenic.Wystarczy wpisac w przegladarkę zaraz wyskakuje.
Przestronność w salonie to dla nas priorytet. Czy SSO te 120 tys., które podałeś to materiał + robocizna?

dobrzynki
02-07-2014, 18:55
Ile potrzeba jeszcze kasy zeby zamknąc i ile kosztuja instalacje i szambo.?
Czy kominek w takim domu powinien byc z rozprowadzeniem czy nie musi? Do tego piec tradycyjny tzw. "śmieciuch" wegiel + drzewo.
ile tynki na taki domek?
Czekam zniecierpliwiona.... Pozdrawiam.

Arturo72
02-07-2014, 19:04
Dziękuję za rady. wybralismy cos takiego, zeby ograniczyc powierzchnie fundamentów, a raczej płyty ponieważ u nas jest nie pewny teren... Na sypialniach dużych nam nie zależy. Jest to projekt o nazwie Calvados, gdyby ktos mógł rzucic okiem i ocenic.Wystarczy wpisac w przegladarkę zaraz wyskakuje.
Przestronność w salonie to dla nas priorytet. Czy SSO te 120 tys., które podałeś to materiał + robocizna?
Mam dom na płycie,jak się pomyśli i pokombinuje to płyta może wyjść podobnie lub nawet taniej niż tradycyjne fundamenty.
Koszt mojej płyty to ok.300zł/m2 pow.zabudowy i odpada już izolacja pod wylewkę czy nawet sama wylewka jak się podłogówkę umieści w płycie.
Calvados,cóż,jak pisałem,na górze są kliteczki,płyta powinna wyjść w cenie ok.25tys.zł z robocizną.
SSO to materiał+robocizna.
U mnie ten stan wyszedł 124tys.zł w tym robocizna 38tys.zł i 180m2 płyty fundamentowej.

Arturo72
02-07-2014, 19:20
Ile potrzeba jeszcze kasy zeby zamknąc i ile kosztuja instalacje i szambo.?
Czy kominek w takim domu powinien byc z rozprowadzeniem czy nie musi? Do tego piec tradycyjny tzw. "śmieciuch" wegiel + drzewo.
ile tynki na taki domek?
Czekam zniecierpliwiona.... Pozdrawiam.
Odpuść sobie węgiel bo drogi i do takiego domu nie dobierzesz mocowo kotła,wszystkie będą za mocne czyli więcej węgla będą wyrzucały kominem niż do domu.
Policz ile to kosztuje(komin,kotłownia,kocioł),zrób OZC,koniecznie przed budową,żeby wiedzieć jaką moc będzie potrzebowało urządzenie grzewcze i jakich rachunków za ogrzewanie się spodziewać a dopiero potem decyduj się na system grzewczy.
I skoncentruj się na dobrej izolacji domu bo to zmniejsza rachunki za ogrzewanie a nie węgiel.
Kominek,zależnie od preferencji,DGP może być a równie dobrze może go nie być,DGP jest proste i tanie do wykonania w tym domu i samemu zrobić warto.

dobrzynki
02-07-2014, 20:44
Mam dom na płycie,jak się pomyśli i pokombinuje to płyta może wyjść podobnie lub nawet taniej niż tradycyjne fundamenty.
Koszt mojej płyty to ok.300zł/m2 pow.zabudowy i odpada już izolacja pod wylewkę czy nawet sama wylewka jak się podłogówkę umieści w płycie.
Calvados,cóż,jak pisałem,na górze są kliteczki,płyta powinna wyjść w cenie ok.25tys.zł z robocizną.
SSO to materiał+robocizna.
U mnie ten stan wyszedł 124tys.zł w tym robocizna 38tys.zł i 180m2 płyty fundamentowej.

Problem jest tego typu. działka jest duża ale troche dziwnie usytuowana. biegną linie wysokiego napięcia, okazało sie że jest tam droga która do nikąd nie prowadzi ale liczona musi byc i jest problem z możliwościa postawienia parterówki...

dobrzynki
02-07-2014, 20:46
A znasz ceny instalacji, szmba czy przydomowa oczyszczalnia?

dobrzynki
02-07-2014, 20:48
Co to jest OCZ??

Elfir
02-07-2014, 20:59
Ocena Zapotrzebowania Energetycznego.

Czyli ile będzie potrzebował energii dom.
Przy naprawdę dobrych projektach, dobrze przemyślanych i zaprojektowanych ogrzewanie prądem będzie podobne cenowo do grzania byle jakiej chaty węglem.

Nie boisz się, że gmina za 5 lat pójdzie w ślady Krakowa?

Arturo72
02-07-2014, 21:09
A znasz ceny instalacji, szmba czy przydomowa oczyszczalnia?
Za szambo 6m3 zapłaciłem 1800zł,takie małe bo było tymczasowe i mam już kanalizę.
Jeśli nie miałbym perspektyw na kanalizę to robiłbym oczyszczalnię.
Koszt instalacji zależy od domu i ciężko jednoznacznie stwierdzić co i za ile.
Poczytaj forum głębiej to zorientujesz się jak to się przedstawia w konkretnych domach.

dobrzynki
04-07-2014, 20:13
Moje kolejne pytanie: Czy kożystniejsze jest budowanie domu parterowego czy z uzytkowym poddaszem o pow. uzytkowej nie wiekszej niż 100 m + garaż ok. 20 m. Bydynek musi byc na płycie. Proszę o jak najwięcej wad i zalet poszczególnych opcji budowania i oczywiście jak cenowo to się różni. Dziekuje i czekam:)

Elfir
04-07-2014, 22:23
Pomyśl - jesli ma być garaż 20 m, to znaczy, że poddasze też będzie o 20 m2 większe niż częśc dzienna domu.
Czyli parter będzie miał 40 m2 a poddasze 60 m2. Z czego przynajmniej 5 m2 pójdzie na komunikację na parterze - zostanie 35 m2 - tyle co mała kawalerka z kuchnią w aneksie.

dobrzynki
05-07-2014, 07:01
Myślę ze wielkość jest wystarczająca dla naszej rodziny. Teraz mamy tylko 50 m i dajemy radę. Brak nam tylko czesci dziennej. Garaż mozna w sumie wysunąć i zrobić balkon. Choć nie mam pomysłu co by tam zrobić i na co przeznaczone miałoby być to miejsce. kosztów jaka jest różnica pomiędzy parterowym, a z uzytk. poddaszem.?

jajmar
05-07-2014, 08:30
Ten projekt to nieporozumienie. Garaż w bryle szczególnie w tak małym domu i tak mały to pomyłka. W tym garażu nie zmieścisz nawet rowera obok średniego auta. A gdzie taczka grabki kosiarka?
Pokoje po 8 metrów i skosy , hmmm to może jest fajne na jedną noc a potem staje sie upierdliwe jak chodzisz i co metr schulasz głowę żeby nią nie przywalić w dach.
Chcesz budowac tanio i mówisz o balkonie? Balko to drogi gadżet (i często zbędny w domku)

Porównanie "mieszkam na 50" to mi 100 z nadtatkie styknie jest wg mnie zupełnie nietrafione.

Chcesz budować tanio , zbuduj parterówkę, na ławach 10x12-10-15, wywal garaż z budynku, zrób dziwgary zamiast stropu (nie koniecznie gotowe typu mitek - to można taniej wykonać na budowie) .

Budowanie na płycie i opalanie węglem to kolejny dziwny pomysł.

Parterowka to droższy fundament i dach, ale możesz zrezygnowac z drogiego stropu (150zł/m2) odpadają Ci schody ~6-8tyś i nie tracisz 5-10m2 na schody kolejne oszczędności (każdy metr to ze 2-3tyś). Dom z poddaszem to troszkę tańszy fundament i dach.

Tynki kosztóją za metr i nie ważne czy tynkujesz parter czy poddasze.

Nefer
05-07-2014, 09:42
Myślę ze wielkość jest wystarczająca dla naszej rodziny. Teraz mamy tylko 50 m i dajemy radę. Brak nam tylko czesci dziennej. Garaż mozna w sumie wysunąć i zrobić balkon. Choć nie mam pomysłu co by tam zrobić i na co przeznaczone miałoby być to miejsce. kosztów jaka jest różnica pomiędzy parterowym, a z uzytk. poddaszem.?
To najczęstszy błąd, jaki popełniają budujący - nie da się porównać powierzchni w bloku z powierzchnią domu. W bloku nie masz kilku rzeczy, które w domu tę powierzchnię Ci zabiorą. Kotłownia, garaż, miejsce na przechowywanie opału, miejsce na kosiarkę, węże ogrodowe, narzędzia. Cała komunikacja (miejsce na schody). Skosy. Tego w bloku nie masz i to się nie da porównać 1:1.

Elfir
05-07-2014, 12:47
tani dom to dom bez garażu. Koniec kropka.
Garaż można zawsze dostawić jako lekka konstrukcję typu wiata ze scianami. I nic nie stoi na przeszkodzie zrobić drzwi między taka wiatą a domem.

surgi22
06-07-2014, 12:06
Ale po co te drzwi ??

Arturo72
06-07-2014, 12:18
Ale po co te drzwi ??Żeby wchodzić do domu suchą nogą :)

Elfir
06-07-2014, 12:30
Np. mozna to rozwiązac tak:
http://images63.fotosik.pl/1142/b06291337c8fd00dgen.jpg

Wiata jest równocześnie zadaszeniem wejścia (gankiem)

dobrzynki
06-07-2014, 15:01
Cała moja wizja legła w gruzach. W sumie lepiej teraz niż po fakcie.! A teraz jak porównać koszt parterowego z dwuspadowym a kopertowym dachem.? Musi być płyta, a nie ławy.

Elfir
06-07-2014, 15:31
płyta to rozwiązanie konstrukcyjne, może być w kazdym typie domu :)
Aby cokolwiek porównywac musisz mieć konkretne projekty do porównywania.

Elfir
07-07-2014, 12:02
dyskusję na temat konkretnych projektów przeniosłam do działu z projektami:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami/page435