PDA

Zobacz pełną wersję : Straty przesyłowe



tomaszzakopane
08-06-2014, 17:56
Witam chciałem dopytać bardziej doświadczonych użytkowników jakie są straty przesyłowe

Ja zauważyłem u siebie że na kolektorze jest temperatura o nawet 7-8 stopni wyższa niż pokazuje wskaźnik na pompie

Mam rurę 16 stal nierdzewna w otulinie HT13mm odległość od solara do bojlera to jakieś 22m

Czy to nie za dużo? czy czujka może tyle się myli ?

tomaszzakopane
10-06-2014, 18:01
Naprawdę nikt nie umie napisać jak to wygląda u was? Czy jest podobnie ?, czy np. płożenie dodatkowej otuliny np. tej szarej o grubości ścianki 9mm coś pomoże ?

red1980
10-06-2014, 20:22
Ale kiedy jest taka różnica? Bo jeśli przy pracującej instalacji a czujnik na pompie jest na zasilaniu kolektorów, to ta twoja "strata" została w zbiorniku żeby ogrzać wodę :rolleyes:

tomaszzakopane
11-06-2014, 10:12
No jasne że na pracującej instalacji
Na kolektorze jest np. 85st a przed wejściem do bojlera jest 77-78 st .

red1980
11-06-2014, 12:54
A jesteś pewien że ten czujnik jest przed wejściem do zasobnika a nie na wyjściu z niego?

tomaszzakopane
11-06-2014, 13:27
Jezu no przecież nie jestem idiotą Tak jestem pewien !

gentoonx
11-06-2014, 18:32
... wskaźnik na pompie
...

skoro jest na pompie to nie może być na zasilaniu

tomaszzakopane
11-06-2014, 19:49
Jest tu i tu

red1980
11-06-2014, 20:14
Masz 5 czujników w instalacji? Sprawdź sobie dokładnie bo chyba coś ci się pomyliło. Czujnik na pompie jest na wyjściu ze zbiornika i naturalną rzeczą jest, że przy pracującej instalacji temp. na nim jest wyraźnie niższa aniżeli na kolektorze. A jak masz inaczej to dołóż sobie otuliny a i tak to nic nie zmieni :cool:

marcinbbb
11-06-2014, 21:02
Oj przestańcie sam zrobił instalacje powinien wiedzieć jak działa i gdzie ma czujniki, ale zapomniał o tym aby podnieść deltę T i więcej będzie leciało do zbiornika. Swoją drogą 22m rurociągu zanim to wystartuje już się schłodzi w rurociągu, a zanim wróci do solarów jeszcze bardziej się wychłodzi i znów czekaj zanim podniesie temperaturę.

tomaszzakopane
11-06-2014, 22:35
Ludziska
Teperaturę kolektora pokazuje czujnik elektroniczny na kolektorze !
temperaturę glikolu docierającego do zespołu pompowego pokazują dwa zegary jeden na zasilaniu i drugi na powrocie na powrocie !
Chodzi o to że kiedy instalacja pracuje np. już dwie godziny temperatura jest w miare ustabilizowana to czujnik na kolektorz pokazuje jakieś 7- 8 stopni więcej niżeli ten przy pompie na zasilaniu nie przy powrocie

Wniosek z tego taki że po drodze gubi te 7-8 stopni oczywiście jest to przy temperaturze glikolu około 70st gdy temperatura jest mniejsza straty również są mniejsze

Jak to jest u was czy zwróciliście na to uwagę? czy mam rozumieć ze tylko w zespołach pompowych dwudrogowych grunfos są montowane termometry pokazujące temperaturę glikolu przed wężownicą i na jej wyjściu?:confused:

Delte mam ustawioną na jakies 12 stopni ale jak odjąć strate to jest sporo mniejsza

yaiba83
13-06-2014, 19:59
Albo masz rozjechane termometry, albo rurki nie ocieplone. Przy kiepskim słońcu taką deltę to ja mam pomiędzy wyjściem z kolektora a wyjściem ze zbiornika. Ale żeby 8*C wytracić w jedną stronę do zbiornika?

tomaszzakopane
13-06-2014, 20:07
Przecież pisałem ze rurki w otulinie 13mm

przy niższych temperaturach strata jest mniejsza !

Kupiłem dodatkowe ocieplenie które założę na obecne tym razem te szare otuliny dodatkowe 13mm na pewno pomoże

marcinbbb
13-06-2014, 22:09
A ja tylko przypieczętuję słowa yaiba83 wykresem z całego dnia delty i różnicy temperatur
Coś mi się wydaje że nawet dodatkowe 13 mm niewiele da, u mnie rurociąg od solarów do bufora mają jakieś 12-14 m i nie mam takich cyrków
265260
265269

tomaszzakopane
14-06-2014, 09:22
A ja tylko przypieczętuję słowa yaiba83 wykresem z całego dnia delty i różnicy temperatur
Coś mi się wydaje że nawet dodatkowe 13 mm niewiele da

A które z słów kolegi dokładnie pieczętowałeś ?

I dlaczego według ciebie dodatkowe ocieplenie niewiele da ?
Gdybyś mógł wypowiadaj się bardziej merytorycznie proszę

marcinbbb
14-06-2014, 12:24
Bardziej merytorycznie to mogę powiedzieć że być może powinieneś zainstalować jeszcze kilka termometrów i przejmować się nie tylko stratami przesyłowymi, ale też tymi stopniami które są na powrocie do solarów. Jak działa to po co kombinujesz, czego spodziewałeś się po 20m rurociągu?
U mnie producent nie przewidział termometru na drugim końcu rurociągu i nie zastanawiam się ile stopni straciłem w "przesyle"

yaiba83
15-06-2014, 19:43
Ocieplenie nie zaszkodzi aczkolwiek za wiele nie pomoże. Na twoim miejscu pierwsze co bym zrobił to zweryfikował termometry. Cyfrowy może być fabrycznie uszkodzony. Nie wiem jakim kablem jest podłączony. Być może rezystancja przewodu zakłóca pomiar (wprowadza błąd).
Jeżeli masz ocieplone rurki to ja na 99% obstawiam problem z kalibracją czujników temperatury.

tomaszzakopane
15-06-2014, 19:55
Ale kiedy temperatura glikolu jest wysoka 60 st i więcej wyraźnie czuć która rura jest zasilająca jest wyraźnie ciepła czyli ciepło ucieka przez izolacje
Kabel 2x 1mm linka

marcinbbb
15-06-2014, 21:51
W środku zimy jak napalisz w kotle i w domu osiągniesz 22 stopnie to po 4 miesiącach zimy też masz 22 stopnie? Ciepło nie ucieka bo zewnętrzna ściana jest wyraźnie lodowata?

tomaszzakopane
15-06-2014, 23:03
Twoje porównania są dosyć dziwne. To po co ocieplać ściany styropianem? Niektórzy kładą go cm 20 i więcej
Czyli według ciebie ciepło nie ucieka i nie warto zakładać otuliny tak?
Odpowiedź sobie sam skoro ściana jest zimna a ciepło i tak przez nią ucieka to ile by uciekało gdyby była ciepła jak moja rura?

marcinbbb
16-06-2014, 00:51
Tomku... sam instalowałeś sprzęt Nie oczekuj odpowiedzi na swoje pytania bo u mnie firma robiła instalację. I jak mi się nie podoba to dzwonię DLACZEGO? I odpowiedź mam w ramach gwarancji.

tomaszzakopane
16-06-2014, 06:50
Taa akurat życie nie jest takie piękne jak to przedstawiasz lub ci się wydaje. To zacznij od pytania dlaczego masz pompe bez takiego wskaznika
To ze nie masz czujnika temperatury glikolu dochodzacego na zespole pompowym to nie znaczy ze nie masz strat takich jak ja tylko po prostu o nich nie wiesz.
Gdybym był instalatorem tez montował bym takie pompy bez wskaźnika ileż to mniej problemow i zbędnych pytań dla takiej firmy.

marcinbbb
16-06-2014, 09:59
Tomeczku ale ty jesteś instalatorem i ty zainstalowałeś ten czujnik, ty wiesz jakie masz straty przesyłowe, i ty zadajesz te "zbędne" pytania. Mam straty tak samo jak ty i pozostali forumowicze jednak ja nie staram się na siłę ich zminimalizować. Więcej wydasz na dodatkową otulinę niż uzyskasz stopni w zbiorniku. A za kilka dni napiszesz że po dodatkowym zaizolowaniu straty są podobne i co możesz teraz zrobić - pogodzić się z tym.

tomaszzakopane
16-06-2014, 10:45
Zbędne to ty piszesz odpowiedzi Ja pytałem jakie straty są u innych bo nie wiem czy ja mam duże czy są to straty raczej standardowe a ty dajesz dziwaczne odpowiedzi czy ocieplanie dodatkowe coś da czy nie o zimnych ścianach i o paleniu w domu .
Szkoda twojego wysiłku pzdr.

macki12
16-06-2014, 18:43
Witam chciałem dopytać bardziej doświadczonych użytkowników jakie są straty przesyłowe

Ja zauważyłem u siebie że na kolektorze jest temperatura o nawet 7-8 stopni wyższa niż pokazuje wskaźnik na pompie

Mam rurę 16 stal nierdzewna w otulinie HT13mm odległość od solara do bojlera to jakieś 22m

Czy to nie za dużo? czy czujka może tyle się myli ?

witam,
u mnie jest podobnie ale w warunkach zimowych.
temp przy wężownicy od strony zasilania jest niższa nawet do 6 stopni od tej na kolektorze,
odcinek rury na zewnątrz to ok 12 metrów.

macki12
16-06-2014, 19:00
przy okazji straty przesyłowe to nie jedyne straty.
wykres z pracy mojego zestawu ( kolektory płaskie watt, zbiornik 300l + 120 zasobnik w kotle gazowym- na wykresie zbiornik2)

tomaszzakopane
29-06-2014, 12:03
Wiec mogę już napisać po dodatkowej izolacji rur straty przesyłowe spadły z 9 do 2- 3 stopni :)