PDA

Zobacz pełną wersję : Mały (płaski) daszek nad wejściem - czy potrzebne rynny?



grzeniu666
08-06-2014, 19:13
Będę montował płaski daszek (z mini-spadkiem) nad drzwiami wejściowymi, dosyć krótki, tj. około 70cm od lica ściany (szeroki na jakieś 2m). Ściana wysoka na 6m (dom piętrowy), brak okapów, na dachu nad wejściem jest płotek. Czy przy takim małym (krótkim) daszku powinienem montować rynny? A może jakoś uformować górną powierzchnię aby woda spływała przy narożniku (z dala od ściany)?

Jan P.
08-06-2014, 20:33
Można zrobić odbój za spadkiem w kierunku rogu i tam powiesić łańcuch. Jan.

grzeniu666
09-06-2014, 00:03
Można zrobić odbój za spadkiem w kierunku rogu i tam powiesić łańcuch. Jan.

Mistrzu Janie, czy dobrze rozumiem że chodzi o taki jakby rant po dłuższym boku (na skraju daszku) oraz po krótszym boku (tym przeciwległym do łańcucha)?

W gruncie rzeczy to chciałbym ten daszek zrobić możliwie mały (jeśli chodzi o względy estetyczne). Wnęka drzwiowa ma 110x210cm, lizo zew. drzwi zagłębione od elewacji o 26cm (grubość ocieplenia). Może zrobić ten daszek jeszcze 20cm krótszy (50cm od lica elewacji = 76cm od lica drzwi), a może nie i wręcz powinien być szerszy (2,5m?). Drzwi otwierane do środka, drewniane.

Pozdrawiam, dzięki!

Jan P.
09-06-2014, 14:37
Rant tylko po długości. Podniesiony z jednej strony w kierunku ściany np o 3 cm aby uzyskać spadek. Jan

grzeniu666
09-06-2014, 14:46
Rant tylko po długości. Podniesiony z jednej strony w kierunku ściany np o 3 cm aby uzyskać spadek. Jan

Chyba rozumiem, czyli w sumie dwa spadki: od ściany, oraz od boku przeciwległego do łańcucha, a rant tylko po dłuższym boku (równoległym do elewacji, na przeciw niej).

Jeśli chodzi o wielkość daszka to poszlupałem po mądrych opracowaniach, wychodzi mi że kąt padania deszczu 30° (od pionu) nie jest w żadnym razie przesadzony, a to oznacza osłonięcie od lica drzwi o ten około metr (ca 70 co od lica elewacji) i szerokość ca. 2m przy tej mojej wnęce (110x25cm). Więc przy tym zostaję...

Pozdrawiam :)