PDA

Zobacz pełną wersję : Guntowy pionowy wymiennik ciepla - projekt



filiposs
09-06-2014, 20:06
Witam.
Mam nadzieje, że wybrałem odpowiedni dział, z góry przepraszam jeżeli się pomyliłem.
Mam do zaprojektowania gruntowy pionowy wymiennik ciepła o głębokości odwiertów 30m.
Z bilansu cieplnego górne źródło ciepła odpowiada 20kW, natomiast dolne źródło ciepła 17,59kW
Powierzchnia rurociągu w którym będzie płynął glikol wyszła mi 0,0012157m2, czyli średnica rurociągu d=0,0393m

I tutaj zaczyna się mój problem, nie wiem jak określić liczbę odwiertów. Czyli jak obliczeniowo dojść do mocy przypadającej na jeden odwiert.
Wszędzie tam gdzie szukałem informacji na ten temat, moc przypadająca na odwiert była zakładana, ale nie było wytłumaczone w jaki sposób tą wartość otrzymano. Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.

Dziękuje

wihajster
09-06-2014, 22:26
Wszystko zależy od otoczenia wymiennika, czyli przekroju geologicznego. Żwir nasączony wodą, jeszcze lepiej wędrującą jest bardzo dobry energetycznie, jeżeli do tych 30 metrów będzie sucho to o wiele gorzej.
Musisz oprzeć się na jakiejś konkretnej lokalizacji bo ogólnej uniwersalnej prawdy nie ma.
Na oko to możesz przyjąć w miarę bezpieczne 35W/m odwiertu i wtedy potrzebujesz 17 odwiertów. A może też wystarczyć 10 odwiertów....