PDA

Zobacz pełną wersję : Taras przed domem - pytanie o warstwy podłoża



Znajomyx
10-06-2014, 14:09
Cześć. Od dawna czytam Wasze forum. Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, także chciałem osobiście zapytać. Jestem w trakcie robienia tarasu przed domem. Nie mam zbyt dużego budżetu. Jako dwie ściany nadające prywatność, posłużą płotki drewniane z OBI. Materiał na daszek mam, zrobię je we własnym zakresie. Jako podłoże planuję wysypać jakieś kamyczki, coś co będzie pozwalało chodzić na boso, będzie wyglądało estetycznie. Pod kamyczkami planowałem położyć żwir, który został mi po budowie. W związku z tym mam dwa pytania, czy muszę pod kamyki / żwir stosować jakąś folię? W jaki sposób zaplanować odprowadzenie wody, czy w ogóle trzeba?
Obecnie miejsce jest w trakcie "adaptacji", nie wygląda to zbyt atrakcyjnie. To jest stary klomb, który wczoraj został zlikwidowany. Taras z dwóch stron jest otoczony betonowym chodnikiem z krawężnikiem. Krawężnik od strony "trawnika" dziś usunę, ziemię wywiozę i wyrównam. Przy chodniku po prawej, górnej stronie jest wylot wody z rynny. Woda wydrążonym korytkiem leci zgodnie z kierunkiem strzałki w głąb ogródka (planowanego tarasu). Nie wiem, czy stosować tu jakiś dodatkowy drenaż, czy np. na żwirze ułożyć folię, uformować w kształt "rynny" i pod kątem wyprowadzić wodę na zewnątrz. Ew. zainwestować w bardziej zaawansowany odpływ. Może zakopać rurkę z wyjściem poza taras? Samo podłoże tarasu nie będzie w całości zadaszone, co również oznacza wodę po deszczach.

beatagl
10-06-2014, 21:43
Miałam podobny problem, poprowadziłam runę taką zwykłą kanalizacyjną pod miejscem na taras (w przyszłości będzie :) )
taras , piasek na wyrównanie- na to geowłóknina ( chroni przed wydostaniem się zanieczyszczeń związanych z parowaniem wody ) układasz ją na zakładkę 0,2m , na to gruby piasek lub pospółka - zagęszcznie. Następnie kruszywo lub ziemia rodzima + zagęszczenie i na to dopiero docelowa warstwa

Znajomyx
11-06-2014, 09:25
Dziękuję za pomoc. Dobry pomysł z tą geowłókniną. Tego właśnie mi brakowało :rolleyes: Właśnie myślałem o tej rurze z odwodnieniem, ale wymyśliłem coś innego. Zamiast rury wypuszczę wodę na skraju podłoża z tarasu z trawnikiem. Docelowo w tym miejscu mają być jakieś krzaczki, to od razu będzie nawadniało. Do tego tamto miejsce jest pod skosem, ze spadkiem w stronę podjazdu, także woda powinna swobodnie spływać. Rura byłaby pewniejszym rozwiązaniem, lecz i tak wtedy pozostaje zrobienie drenażu wody z tarasu. Ew. dać perforowaną rurę i zabezpieczyć ją geowłókniną - wtedy wszystko powinno współgrać ze sobą.
Bardzo przyjemne takie kombinowanie jest :rolleyes: I może już w przyszłym tygodniu będzie wymarzony taras:rolleyes:
Beato, Ty planujesz taras z jakimś kruszywem jako podłoże, czy stałe?

End_riu
11-06-2014, 17:07
Piasek nie jest dobrym rozwiązaniem pod taras. Woda i mrówki z czasem zrobią swoje i będziecie mieli zabawę w poprawianie.
Geowłóknina w tym przypadku jest również niepotrzebnym kosztem.
Nie wypuszczaj rury z odprowadzeniem wody z rynny na skraju tarasu, bo będzie go podmywało i skończy się poprawianiem.
Minimum metr dalej, a i tak bedzie podsiąkało.
Najpier musisz się zastanowić jak chcesz wykończyć ten taras (obrzeża, palisady, murek) Wówczas można myśleć o odprowadzaniu wody.
Podbudowę na tarasie najlepiej zrobić z kruszywa 0-31 i na to warstwa wyrównująca pod samą kostkę.

beatagl
11-06-2014, 20:09
Z kostki planuje
pozdrawiam

beatagl
11-06-2014, 20:19
Piasek nie jest dobrym rozwiązaniem pod taras. Woda i mrówki z czasem zrobią swoje i będziecie mieli zabawę w poprawianie.
Geowłóknina w tym przypadku jest również niepotrzebnym kosztem.
Nie wypuszczaj rury z odprowadzeniem wody z rynny na skraju tarasu, bo będzie go podmywało i skończy się poprawianiem.
Minimum metr dalej, a i tak bedzie podsiąkało.
Najpier musisz się zastanowić jak chcesz wykończyć ten taras (obrzeża, palisady, murek) Wówczas można myśleć o odprowadzaniu wody.
Podbudowę na tarasie najlepiej zrobić z kruszywa 0-31 i na to warstwa wyrównująca pod samą kostkę.

Drogi kolego Endriu czytaj ze zrozumieniem, piasek (cienka warstwa) na wyrównanie i na geowłókninę bo któszywo poprzecina ją, a później na to kruszywo tak jak piszesz !!!, A ja się upieram z tą geowłóknina , przecież to nie drogie jest 1x50m -90zł a nic nie będzie rosnąć zielonego później

Znajomyx
12-06-2014, 12:44
Dziękuję za podpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że piasek może nie jest najlepszą opcją, ale wychodzę z tego samego założenia jak Beata. A fakt, mrówek u mnie pod dostatkiem - mogę się podzielić... Żeby zapobiec spływaniu piasku, co jakieś pół metra planuję zrobić zakładki z geowłókniny.
Co do odwodnienia chyba jednak zdecyduję się na rynny, takie jakie są montowane przy kostce brukowej, z kratką umieszczoną u góry. Podłoże będzie miało delikatny spadek, w rynnie wywiercę dodatkowe otwory na wodę z tarasu i zabezpieczę je geowłókniną. Chociaż decyzję podejmę dopiero, jak wszystko wyrównam i przygotuję podstawę pod podłoże. Będę miał dokładniejszy pogląd i uwidocznią się wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie brzegów, mam jeszcze sporo równych, ładnych i dobrze zabezpieczonych słupków sosnowych. Je planuję ułożyć jako krawężniki. Narazie przez te upały praca została zatrzymana. Muszę przekopać jeden krzaczek na którym mi zależy, ale jest za gorąco. Na szczęści idzie ochłodzenie.
Kurcze, spodziewałem się, że będzie mniej roboty z tym. Beato pisałaś o kostce - również fajne rozwiązanie, podobnie jak płyty tarasowe. U mnie pomysł powstał po obejrzeniu programu na Domo+. W Anglii robili ogród dla samotnej mamy wychowującej dziecko któremu dolegała bardzo poważna i ciężka choroba. Nie mogli nigdzie wyjeżdżać, ze względu na chorobę która wymagała ciągłej opieki. Parę lat spędzonych w domu. Z tego względu zespół programu zaplanował ogród w różnych klimatach, aby był ciekawy, różnorodny i każdy fragment inny. Jeden przypominał klimat ciepłych wysp, inny kącik był opleciony różami, jeszcze inny klimat azjatycki itd. Rewelacyjnie im to wyszło. Mi najbardziej spodobał się kącik z ciepłym klimatem. Zainspirowało mnie to i stąd narodził się pomysł na takie rozwiązanie. Oczywiście w programie nie patrzyli na koszty i ceny materiałów - tak więc szukam rozwiązań związanych z moim budżetem. Zobaczymy jak to wyjdzie, narazie jestem pełen optymizmu i dziękuję za pomoc:rolleyes:

Znajomyx
30-06-2014, 12:02
Zmieniam kompletnie koncepcje na podłoże. Gadałem z osobą która posiada takie kamyczki jako podłoże. Nie jest zadowolona, utrzymanie w czystości jest bardzo problematyczne. Tak więc zmiana planu, albo na deski tarasowe, albo "kocie łby". Może ktoś korzystał z "kocich łbów"? Myślę tu o formach do odlania betonu.

AMI***
01-07-2014, 15:59
Drewniany taras ma swój urok i jest "cieplejszy" dla oka i ucha :) Poza tym można go na bloczkach betonowych położyć i nie ma takiego problemu z podłożem.

End_riu
01-07-2014, 16:43
Drewniany taras nie potrzebuje w ogóle podbudowy. :)
Kocie łby na tarasie?

elrow23
02-07-2014, 16:18
drewniany taras nie potrzebuje to fakt, ale jednak jak dla mnie to taka trochę prowizorka bez podkładu. zależy też jak to widzisz na przyszłość, bo ja ma Ci posłużyć na prawdę na długie lata, to jednak zainwestowałbym już teraz w coś solidniejszego

Sylwuska
06-07-2014, 12:11
U mnie sąsiad zrobił drewniany taras ostatnio wygląda to bardzo fajnie, chociaż też wybrałabym coś solidniejszego ;)

http://wykanczanieb2b.pl/biblioteka/artykuly-raporty/wokol-domu/997-taras-na-gruncie

elrow23
14-08-2014, 16:28
soldniej, solidniej tez tak uważam. jednak płyty tarasowe to w mojej opnii również lepsze rozwiązanie no wybór wzorów masz duuuużo większy

Mary91
25-08-2014, 19:47
Ja się chyba jednak zdecyduję na płyty betonowe na taras, na razie mam samą ziemię porośniętą trawą...i te płyty kładzie sie ot tak po prostu na zrównany grunt?
:) Taras mam niewielki raptem 12m2 czyt. 2x6 m2

m.trybulec
26-08-2014, 13:05
Absolutnie nie na "zrównany grunt".
Najprościej układać „na gruncie” ale to oznacza coś takiego jak na rysunkach w linku
http://poradnikogrodniczy.pl/taras-na-gruncie-budowa-izolacja-przekroj-warstwy.php

Mary91
26-08-2014, 16:40
Absolutnie nie na "zrównany grunt".
Najprościej układać „na gruncie” ale to oznacza coś takiego jak na rysunkach w linku
http://poradnikogrodniczy.pl/taras-na-gruncie-budowa-izolacja-przekroj-warstwy.php

Dziękuję za pomoc ;)

Obecnie mamy takie coś
276655