PDA

Zobacz pełną wersję : Skropliny w dachu płaskim wentylowanym



marekosi
11-06-2014, 10:00
Mam nastepujący problem. W zeszłym roku zakończyłem rozbudowę domu. Mam zrobiony dach płaski na konstrukcji z kratownic drewnianych. Warstwy od dołu są następujące: płyta GK, folia paroizolacyjna, wełna 5cm w konstrukcji sufitu podwieszanego, wełna (2x15cm) pomiedzy kratownicami, pustka powietrzna (20-40 cm) deskowanie, papa podkładowa, papa wierzchnia. Na poziomie pustki powietrznej na przeciwległych ścianach są po 2 otwory wentylacyjne. Problem polega na tym, że jak jest ciepły dzień, i wieczorem powietrze się schładza to z tych otworów wentylacyjnych kapie jakiś kondensat. Do tego wewnątrz w dwóch miejscach, mniej/wiecej w pozycjach właśnie tych otworów wentylacyjnych, mam delikatne zacieki w narożnikach sufit/ściana. Izolacyjność, szczególnie w tych ostatnich ciepłych dniach też pozostawia wiele do życzenia (przynajmniej w porównaniu z pozostałą, starą częścią budynku która ma stropodach z płyt betonowych i jest docieplona od 40-10 cm wyprofilowaną w spadek styropapą).
Dodam jeszcze, że 2 razy z dwoma różnymi majstrami (najpierw z tym co robił a potem z innym) sprawdzałem poszycie z papy i jest szczelne (no i jak leje to nic się w domu nie dzieje). Czy ktoś z forumowiczów podpowie skąd te skropliny i co z tym zrobić?

Andrzej Wilhelmi
12-06-2014, 20:54
Masz źle wentylowany dach. Otwory w szczytach to za mało! Trzeba otworzyć kalenicę! Pozdrawiam.

enedue
14-06-2014, 22:07
Otworzyć kalenicę ? zamontować kominki , tak ? A jak wygląda sprawa z pustką wentylacyjną? Czy ta co jest u kolegi Marekosi jest wystarczająca, czy może nieco na wyrost?
Łażę ostatnio o necie i zeznania w temacie pustki minimalnej w najniższym punkcie w dachu płaskim wentylowanym wahają się od 10 cm do 20 cm. Znalazłam jedno źródło, angielskie, że może być 5 cm, ale to już sama jakoś tego nie czuję.

Andrzej Wilhelmi
15-06-2014, 23:17
Najniższy punk jest przy okapie. Może być 5 cm tylko muszą tam być wloty powietrza. Pozdrawiam.

enedue
16-06-2014, 12:17
optymistyczne info, bardzo dziękuję :)

marekosi
26-06-2014, 12:04
Dziękuję za sugestię, jednak nie do końca rozumiem. Otworzyć kalenicę? Dach jest płaski, na części dobudowanej do istniejącego budynku. Spadek jest zrobiony po skosie, do miejsca styku ze starym stropodachem, gdzie jest odprowadzenie przez ogniomurek (ogniomurki wokół całego dachu). Czyli jak powinno być to poprawione? Duży otwór lub dwa w najwyższym narożniku tuż pod deskowaniem + otwory tuż nad izolacją na wszystkich trzech ścianach? Czy wstawić w tym narożniku kominek + otwory dookoła tuz nad izolacją co 3-4 metry?

Andrzej Wilhelmi
27-06-2014, 23:09
Otrzymałeś odpowiedź odpowiednia do Twojego opisu dachu. Wrzuć jakieś zdjęcia dachu. Pozdrawiam.