PDA

Zobacz pełną wersję : Remont płaskiego dachu - prośba o opinie



emma786
12-06-2014, 00:18
Witam,

Chciałabym przeprowadzić gruntowny remont dachu płaskiego (stropodachu), który przecieka. Dom jest stary - ok. 120 m kw. Planuję zerwać starą papę i usunąć żużel aż do płyty. Wolałabym układ klasyczny – nie odwrócony.
Rozumiem, że będą potrzebne następujące warstwy (idąc od dołu):
1. Paroizolacyjna
2. Termoizolacyjna
3. Coś do ukształtowania spadku
4. Hydroizolacyjna

Chciałabym się dowiedzieć jakie typy materiałów polecacie na kolejne warstwy dachu?
Co na paroizolację? folia czy papa?
Czy na termoizolację sam styropian (20-25cm wystarczy? Układać w dwóch warstwach?)
Czy spadek kształtować ze szlichty betonowej (jaka powinna być gruba?)
Czy może oprócz styropianu dać jeszcze keramzyt i z niego ukształtować spadek?
No i jaki typ papy na wierzch (dwie warstwy wystarczą?)

Powiedzcie proszę jakie byłyby orientacyjne kosztu takiego remontu (łącznie z robocizną i zdarciem tego co jest tam obecnie)

A może macie jakąś inną koncepcję?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Jan P.
12-06-2014, 13:54
Może być folia, można bez.Wtedy na sufit latex aby zatrzymać dyfuzję . Styro 1 raz. Bez keramzytu. Spadek lepiej ze styro. Żelbet ok 5 cm. Papa termo 2 warstwy . Koszt ok 300 m2 Jan.

Mik4
12-06-2014, 13:59
Cześć
Za chwile czeka mnie remont całego domu.Chce sie podłączyć do tematu remontu dachu.W moim przypadku to dom szeregowy--dach był remontowany 15 lat temu i nie jest ocieplony wiem że się stosuje styropapę--poradźcie proszę jaka grubość by miało to sens do tego oczywiście obróbki blacharskie orynnowanie i remont komina--na jakie koszty sie przygotować?

kasiabuilder
15-06-2014, 11:51
Cześć
Za chwile czeka mnie remont całego domu.Chce sie podłączyć do tematu remontu dachu.W moim przypadku to dom szeregowy--dach był remontowany 15 lat temu i nie jest ocieplony wiem że się stosuje styropapę--poradźcie proszę jaka grubość by miało to sens do tego oczywiście obróbki blacharskie orynnowanie i remont komina--na jakie koszty sie przygotować?

Również podbijam temat bo będę w podobnej sytuacji. Czy można w jakiś sposób ocieplić dach bez ściągania tego całego żużlu tylko położyć coś na wierzch (oczywiście oprócz termopapy)??

Jan P.
15-06-2014, 12:07
Również podbijam temat bo będę w podobnej sytuacji. Czy można w jakiś sposób ocieplić dach bez ściągania tego całego żużlu tylko położyć coś na wierzch (oczywiście oprócz termopapy)??

Przyklej styropian na sufit. Jan

kasiabuilder
15-06-2014, 12:58
Przyklej styropian na sufit. Jan

:yes::wtf:

Elfir
15-06-2014, 13:55
ocieplenie od wewnątrz?
Trochę jak maskowanie syfa pudrem.
Albo robcie porzadnie albo kosmetyczne zmiany, zeby tylko wydac kasę i polepszyć samopoczucie.

kasiabuilder
15-06-2014, 16:46
Z tego co już się dowiedziałam, to się nie ociepla od środka.... :)
Ile może kosztować porządne zrobienie płaskiego dachu o powierzchni 75m kw?

Elfir
15-06-2014, 18:27
mój 100 m2 kosztował ok. 20 tyś. (ocieplenie, papa, obróbki blacharskie)

kasiabuilder
15-06-2014, 18:29
O kurcze, to ocieplenie musi być strasznie drogie! Właśnie rozmawiałam z tatą i powiedział że papę do szlichty można spokojnie zedrzeć. Czyli rozumiem że ocieplenie (np. styropapa) kładziemy na szlichtę, później papa i blacha? i takie COŚ może mnie kosztować z 15 tys???

Jan P.
15-06-2014, 22:00
Ociepla się , ociepla. Tylko trzeba zrobić solidną barierę dla dyfuzji pary wodnej. I działająca wentylacja pomieszczeń. Jan.

Elfir
15-06-2014, 22:39
O kurcze, to ocieplenie musi być strasznie drogie! Właśnie rozmawiałam z tatą i powiedział że papę do szlichty można spokojnie zedrzeć. Czyli rozumiem że ocieplenie (np. styropapa) kładziemy na szlichtę, później papa i blacha? i takie COŚ może mnie kosztować z 15 tys???

Ja mam 30 cm styropianu (do dachów - twardy) + warstwa styropianu spadkowego (15-3 cm) i dwie warstwy papy. Blacha tylko na ściance attykowej.

Nie kładłam styropapy - trzech róznych majstrów dekarskich odradzało.

U was może być inna konstrukcja dachu - np. stropodach wentylowany.

Jest wiele rodzajów płaskich dachów.

Ja mam coś takiego:
http://pobierz.rockwool.pl/media/71822/zeszyt22_e-book_page_14_500x499.jpg

A w starych domach może być tak:
http://www.eko-pur.pl/dach-plaski-blacha.jpg

http://static.e-izolacje.pl/articles/14333f_izolacje-zdjecia_1_jpg_stropodach-rys-2_main.jpg?5

surgi22
15-06-2014, 23:14
Elfir - jak masz dokładnie jak na rysunku i nie masz od góry ( pod blachą ) ocieplonej ściany atykowej to masz tam niezły mostek cieplny.

Elfir
16-06-2014, 12:22
Własnie nie mam dokładnie jak na rysunku :)
Ale nigdzie nie znalazłam rysunku prawidłowo ocieplonej attyki.


Chodzilo o rysunek poglądowy, pokazujący rodzaje dachów.
Bo np. u moich sąsiadów stoją klocki z lat 70-tych i jeden jest z żużlem (obecnie już po termomodernizacji, żużel wywalony) a drugi wentylowany ale z drewnianą lub stalową konstrukcją dachu.

Mik4
17-06-2014, 19:38
Straszycie mnie--nie wiem czy jest łatwiejszy dach do remontu niż płaski ale na moje laickie oko to chyba nie--sumy 20---15 tyś jakoś mnie przerażają.
Fakt mam mały dach około 60 metrów przy cenie styropapy 30cm 50zł/m2 do tego papa i cała reszta niech bedzie następne 25zł/m2 ,robocizna rozpiętość cen duża od 15 zł do 50 za m2,znalazłem cos takiego:
http://oferia.pl/zlecenie/item562250-polozenie-100m2-styropapy-na-dzchu-plaskim
Sumując średnio materiał 5 tyś robota ile może trwać ? 3--4 dni? ok zaszaleje licząc 40 zł za m/2 2,4 tyś do tego komin i cała reszta o której nie wiem i zapomniałem jakby nie liczyć w 10 tyś powinienem się zmieścić czy się jednak myle?---pozdrawiam

Elfir
17-06-2014, 19:50
pierwsza wycena na moj dach to było 43 tyś :D

Jan P.
18-06-2014, 07:13
Zapominasz o obróbkach . Trzeba pamiętać, że ocieplenie poziome MUSI łączyć się z ociepleniem ścian. Inaczej mosteczek pewny .Wykonanie tego ( szczególnie przy okapie) wymaga wiedzy i dokładności. Koszt bliżej 15. Zrób lepiej sufit. Jan.

kasiabuilder
18-06-2014, 20:12
. Zrób lepiej sufit. Jan.

Nie kumam, o co z tym chodzi?? :)

Jan P.
19-06-2014, 07:24
Nie kumam, o co z tym chodzi?? :)

Od środka 5 cm styro Ci wystarczy. Jan.

kasiabuilder
19-06-2014, 08:49
Od środka 5 cm styro Ci wystarczy. Jan.

Ja przepraszam, ale sądziłam, że sobie ze mnie stroisz żarty :) Czy mógłbyś coś więcej napisać na temat ocieplania od wewnątrz? Sądziłam (z tego co zasłyszałam), że się nie ociepla od środka!

Jan P.
19-06-2014, 10:00
Ja przepraszam, ale sądziłam, że sobie ze mnie stroisz żarty :) Czy mógłbyś coś więcej napisać na temat ocieplania od wewnątrz? Sądziłam (z tego co zasłyszałam), że się nie ociepla od środka!

Koniecznie na pełno , nie na placki. Na to farba lateksowa .Lubię żarty ale u Ciebie to poważna sprawa. Jan

Elfir
19-06-2014, 12:08
5 cm? Co to za ocieplenie?
Kosmetyczna poprawka.

surgi22
19-06-2014, 12:26
No może nie kosmetyka ,ale faktycznie 5 cm zwykłego styro na sufit to takie ,,pudrowanie t....a"

Jan P.
19-06-2014, 15:07
Przecież jakiś tam żużel jest , Wystarczy . Jan

Elfir
19-06-2014, 15:18
no cóż...

surgi22
19-06-2014, 15:59
Oczywiście że 5 cm lepiej niż nic, ale lepiej nie oznacza dobrze.

acros
19-06-2014, 16:36
Panowie podepne sie pod ten temat

Chciał bym zrobić też remont dachu domu kostki ok 80m2
Pozbyć się szlaki to podstawa następnie chciałbym ułożyć belki znich zrobil spad (taki mini spadzisty dach w kształcie kopert z wystającym daszkiem poza ściany budynku), na belki dał plyte osb na nia 2 warstwy papy. Czy takie rozwiązanie ma sens, izolacja by była albo z wełny albo styropian ewentualnie foli izolacyjna eco rit 15
Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

kasiabuilder
19-06-2014, 17:07
Czytałam kilka artykułów nt remontów płaskich dachów z lat '80 i wyszło na to, że jeśli warstwa izolacyjna (o ile tak można nazwać żużel) nie jest zawilgocona (a nie jest, bo dom jest suchy, nie przecieka dach), to nie zawsze należy wszystko zrywać, tylko wystarczy zerwać papę do szlichty i na to kłaść styropian i termopapę.

acros
19-06-2014, 17:38
Niby tak ale jak zostawicie szlake i na nią dopiero termoizolacje to i tak będziecie ją ogrzewać strata energi będzie , bo dopiero za nia bedzie termoizolacja .

kasiabuilder
21-06-2014, 11:00
No to w takim razie lepiej nie kłaść wcale styropianu na to co już jest, tylko termopapę. A ciekawe o ile taki nieocieplony dach zwiększa koszty ogrzewania i czy gra jest warta świeczki.

Elfir
21-06-2014, 11:46
najwięcej ciepla procentowo ucieka przez dach, przy wykonaniu oczywiście pozostałych elementów elewacji zgodnie z normami.

acros
22-06-2014, 11:19
Panowie podepne sie pod ten temat

Chciał bym zrobić też remont dachu domu kostki ok 80m2
Pozbyć się szlaki to podstawa następnie chciałbym ułożyć belki znich zrobil spad (taki mini spadzisty dach w kształcie kopert z wystającym daszkiem poza ściany budynku), na belki dał plyte osb na nia 2 warstwy papy. Czy takie rozwiązanie ma sens, izolacja by była albo z wełny albo styropian ewentualnie foli izolacyjna eco rit 15
Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

To co myślicie o takim rozwiązaniu ?

Jan P.
22-06-2014, 12:34
Zalety to wystający okap i łatwość połączenia ocieplenia dachu z ociepleniem ściany . Wada to deski , które pracują i narażają papę na rozerwanie. Jan

acros
23-06-2014, 09:02
Zalety to wystający okap i łatwość połączenia ocieplenia dachu z ociepleniem ściany . Wada to deski , które pracują i narażają papę na rozerwanie. Jan


A może zastosować zamiast papy membranę? Jest bardziej elastyczna

Jan P.
23-06-2014, 09:58
A może zastosować zamiast papy membranę? Jest bardziej elastyczna

W żadnym wypadku. Jak dasz papę na tkaninie poliestrowej to z 20 lat wytrzyma. Jan

acros
23-06-2014, 11:55
W żadnym wypadku. Jak dasz papę na tkaninie poliestrowej to z 20 lat wytrzyma. Jan

Dziękuję za odp. Takie jeszcze pytanko jakie ocieplenie zastosować wełnę , styropian czy folie izolacyjna ecorit 15.

pietiak30
03-07-2014, 09:41
Ja też mam stropodach z płyty żerańskiej,nie zrywałem papy i żużla,tylko na to nowa warstwa.Jest o wiele lepszych materiałów niż papa,styro czy styropapa,o estetyce nie wspominam.Jak duży masz ten dach?

Tomek W
03-07-2014, 10:33
Dziękuję za odp. Takie jeszcze pytanko jakie ocieplenie zastosować wełnę , styropian czy folie izolacyjna ecorit 15.

Ja poleciłbym Tobie wełne http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/3603/dachy-plaskie/ocieplenie-dachu-plaskiego-na-stropie-betonowym-%E2%80%93-warstwy-klejone

acros
06-07-2014, 10:38
Ja też mam stropodach z płyty żerańskiej,nie zrywałem papy i żużla,tylko na to nowa warstwa.Jest o wiele lepszych materiałów niż papa,styro czy styropapa,o estetyce nie wspominam.Jak duży masz ten dach?

Ok 81m2 , 9x9m

kasiabuilder
18-07-2014, 07:56
Witajcie, trochę u mnie z dachem się ruszyło. Będziemy go robić najprawdopodobniej już w sierpniu, żeby od nowego roku ruszać z resztą.
Był u nas blacharz-dekarz i stwierdził ze dach mimo lat jest w bardzo dobrym stanie, żużel również.
Zdecydowaliśmy że nie będziemy "zwalać" żużlu (podnosi to koszt o 12-14 tys.), tylko ocieplimy dach styropapą 10 cm i termopapą 5.2. Nową blacharkę również zrobimy.
I tu nasuwają mi się pytania:
1. jaką styropapę i termopapę najlepiej kupić, jakiej firmy (czy to w ogóle ma znaczenie?)
2. czy zrywać starą blacharkę, która nie jest w złym stanie, wymaga raczej pomalowania, czy można bezpośrednio na nią kłaść nowe blachy?

Jan P.
18-07-2014, 17:24
Żeby nie było mostków to należy dokładnie ocieplić okolice okapu. Czyli połączyć styropapę z ociepleniem ścian. Trzeba zerwać obróbki żeby zrobić prawidłowo. Patrz poprzednie zdanie. Papa na tkaninie poliestrowej. Jan

Arturjn
18-07-2014, 17:46
Witam,

Chciałabym przeprowadzić gruntowny remont dachu płaskiego (stropodachu), który przecieka. Dom jest stary - ok. 120 m kw. Planuję zerwać starą papę i usunąć żużel aż do płyty. Wolałabym układ klasyczny – nie odwrócony.
Rozumiem, że będą potrzebne następujące warstwy (idąc od dołu):
1. Paroizolacyjna
2. Termoizolacyjna
3. Coś do ukształtowania spadku
4. Hydroizolacyjna

Chciałabym się dowiedzieć jakie typy materiałów polecacie na kolejne warstwy dachu?
Co na paroizolację? folia czy papa?
Czy na termoizolację sam styropian (20-25cm wystarczy? Układać w dwóch warstwach?)
Czy spadek kształtować ze szlichty betonowej (jaka powinna być gruba?)
Czy może oprócz styropianu dać jeszcze keramzyt i z niego ukształtować spadek?
No i jaki typ papy na wierzch (dwie warstwy wystarczą?)

Powiedzcie proszę jakie byłyby orientacyjne kosztu takiego remontu (łącznie z robocizną i zdarciem tego co jest tam obecnie)

A może macie jakąś inną koncepcję?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Powiem tak u mnie w starym domu zostawiliśmy wszystkie warstwy. Zerwaliśmy tylko starą odpadającą papę. Na to poszło 20 cm styropianu w dwóch warstwach po 10cm. Potem daliśmy papę termozgrzewalną i gdzieniegdzie są kominki wentylacyjne w połaci dachowej. Dach jest już po remoncie ponad 6 lat i wszystko ok. Remont kosztował około 3tys. zł. Remont robiła ekipa.
Ale rozumiem że chce Pan zrobić porządnie tak jak należy, tylko pytanie jak długo będzie Pan mieszkał w tym domu i ile to będzie kosztowało?

kasiabuilder
18-07-2014, 20:47
Żeby nie było mostków to należy dokładnie ocieplić okolice okapu. Czyli połączyć styropapę z ociepleniem ścian.

Czy mogłabym prosić o bardziej łopatologiczne wyjaśnienia? Sciany będą ocieplane w przyszłym roku.