PDA

Zobacz pełną wersję : Niestandardowe polczenie kolektorów



tomaszzakopane
13-06-2014, 10:27
Witam
Ze względu na brak miejsca na dachu kolektory musiały zostać zamontowane w ten sposób

Pytanie do "tęgich głów" która wersja polączenia będzie wydajniejsza - lepsza

wersja 1

265170

czy 2


265171

yaiba83
13-06-2014, 20:07
II zdecydowanie lepsza. Zimny glikol od spodu się ogrzewa i grawitacyjnie cieplejszy idzie ku górze.
W pierwszym przypadku gorący glikol z 2 kolektorów podasz na dół 3 i on już nie będzie pracował tak efektywnie.
W drugim przypadku zasymulujesz klasyczne podłączenie kolektorów.
Ja na twoim miejscu podłączyłbym wersję 2.

tomaszzakopane
14-06-2014, 08:37
Też mi się tak wydaje ale w takim razie powiedz mi jeszcze dlaczego producent twierdzi że nie ma różnicy i w wydajności i mogę podpiąć tak i tak

A ja podpoiłem pierwszym sposobem :bash: według porad eksperta z firmy hewalex z tej strony http://instalreporter.pl/ogolna/niestandardowe-uklady-polaczen-kolektorow-slonecznych/
i szczerze myślałem ze 3 panele będą bardziej wydajne tzn. w bezchmurny upalny dzień ogrzewają 300l w max do 72 st. i zbiornik był w polowie ciepły z poprzedniego dnia
Czy przepięcie paneli na schemat drugi da widoczny przyrost ich wydajności ?

rwxw
14-06-2014, 19:36
dlaczego producent twierdzi że nie ma różnicy i w wydajności i mogę podpiąć tak i tak
Bo w wydajności nie ma specjalnej różnicy. Jak masz podpięte pierwszym sposobem, to nie ma co zmieniać. Glikol nie płynie do góry grawitacyjnie, tylko przepływ wymusza obiegówka. Solary można łączyć szeregowo i równolegle, a w większych systemach łączy się kilka szeregowo, a później takich kilka zestawów równolegle. Różnica jest w oporach przepływu, połączone szeregowo mają większe opory, ale u Ciebie nie ma to znaczenia.

tomaszzakopane
14-06-2014, 20:23
To dlaczego wszyscy twierdza ze ten trzeci jest mało wydajny bo woda ciepła podgrzana przez te dwa dolne tylko przez niego przepływa i jest tylko nieznacznie dogrzewana ?

rwxw
14-06-2014, 21:43
Trzeba zastanowić się jak działa cały układ, a nie pojedynczy panel. Przez te 2 dolne glikol przepływa szybciej niż gdyby przepływał przez 3 równolegle, więc się w nich mniej nagrzewa niż w 3. I z taką mniejszą temperaturą wpływa do 3-ciego, w którym się dogrzewa do temperatury takiej samej lub bardzo zbliżonej do tej, jaką by miała przy 3 równoległych. Straty są większe w tym 3-cim niż w jednym z 3 podłączonych równolegle, ale w 2 dolnych są mniejsze niż w 2 z 3 podłączonych równolegle i w sumie różnica jeśli jest, to bardzo mała. Jeśli masz wątpliwości, to zrób eksperyment i podłącz pierwszym sposobem i zmierz jakie są różnice, tylko użyj termometrów z sondami przyczepionymi zaraz przy kolektorach tzn. na we i wy z nich. Sondy bardzo dobrze zaizoluj i ustaw taki sam przepływ w obu rodzajach instalacji.

tomaszzakopane
14-06-2014, 22:28
wreszcie jakaś konkretna odpowiedz
aco ty na to

Górny panel podgrzeje glikol tylko w dużo mniejszym stopniu niż jak by był zamontowany normalnie z prostego powodu wyższa temperatura glikolu na wejściu i szybszy przepływ przez kolektor


W czwartek będę przepinał zobaczymy kto ma rację

rwxw
15-06-2014, 12:43
Zobaczymy, też jestem ciekaw. Tylko zrób takie same przepływy, żeby pomiary były wiarygodne. Jak podłączysz wszystko równolegle, to będziesz miał większy przepływ, bo będą mniejsze opory.

tomaszzakopane
15-06-2014, 14:03
Przepływ mam ustawiony na 3.3 l/m i taki sam ustawie po przepięciu

yaiba83
15-06-2014, 19:37
Czekam z niecierpliwością na wyniki :)

estifer
16-06-2014, 08:03
mnie się wydaje, że wersja 1 jest poprawna... nie rozumiem za bardzo tego połączenia w 2 wariancie z rurą "zimną" łączące dolne króćce...

tomaszzakopane
16-06-2014, 12:12
mnie się wydaje, że wersja 1 jest poprawna... nie rozumiem za bardzo tego połączenia w 2 wariancie z rurą "zimną" łączące dolne króćce...

No jak to nie rozumiesz
dolny zimny krócieć dolnego panelu łączy się z dolnym zimnym krućcem górnego panelu a ciepły z dolnego do ciepłego z górnego :D