PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany działowe - materiał. z czego budować



Greg_81
13-06-2014, 21:13
Witam i prosze o podpowiedzi zwiazane z materialem na sciany dzialowe na poddaszu użytkowym, w projekcie przewidziane jest plyta GK jednak nie dokonca jestem przekonany do tego typu scian i dlatego prosze o wskazowki kiedy lepiej wykonac sciane murowana a kiedy z plyty, dodam ze strop bedzie typu teriva ?

Darek Volke
15-06-2014, 10:55
Ja w projekcie też mam KG i strop lany 18cm o dość sporej rozpiętości, ale ścianki będę robił z pustaka betonu komórkowego 12 cm

Wolski
15-06-2014, 12:02
Witam. Ja miałbym pytanie z czego jest najlepiej i najtaniej zrobić ściane działową? Czy to na parterze czy na poddaszu? I jeszcze czy ściana działowa na parterze jest stawiana na chudziaku? Czy może jakis mały fundamencik jest robiony?

swierczek
29-06-2014, 19:44
Zależy jakie parametry takiej ścianki chciałbyś osiągnąć. Mi zależało na dobrej izolacji akustycznej, więc beton i płyty GK odpadły w przedbiegach :P Wybrałem pustaki Porotherm, bo z tego materiału mam też ściany nośne i tak było najłatwiej (nie trzeba potem ciąć pustaków w pionie, bo mają one taki sam wymiar). Ściany działowe na parterze mogą oczywiście stać na chudziaku, ale według sztuki budowania powinno się zazbroić prętami stalowymi miejsce gdzie będą stawiane pustaki. O wytrzymałości chudziaka decyduje jakość zagęszczenia i ubicia podłoża - jeśli wiesz jak to było u Ciebie robione i masz pewność że jest dobrze - bez obaw :) Niektórzy stawiają pustaki Porotherm bez zbrojenia i też jest OK. Oczywiście najlepiej jednak jakby się wypowiedział projektant domu, bo tylko on wie jakie chudziak będzie mieć możliwości nośne.

Kal_b_E
30-06-2014, 21:37
Witam. Ja miałbym pytanie z czego jest najlepiej i najtaniej zrobić ściane działową? Czy to na parterze czy na poddaszu? I jeszcze czy ściana działowa na parterze jest stawiana na chudziaku? Czy może jakis mały fundamencik jest robiony?

Najtaniej wyjdzie płyta k-g, najporządniej - pustaki ceramiczne (najlepiej chyba Porotherm 11,5), w środku (i chyba optymalnie) będzie beton komórkowy