PDA

Zobacz pełną wersję : Czy kupować ten dom...?



Joye
14-06-2014, 20:59
Witam wszystkich

Od roku poszukuję mieszkania i byłem bliski zdecydowania się ostatecznie na 100m2 w apartamentowcu nad jeziorem, ogrzewanie centralne gazem, ale cena 5900/m2 po negocjacjach ostatecznie mnie nie przekonała i wycofałem się.
Znalazłem ostatnio dom projekt; http://www.dobredomy.pl/projekt/ariadnaII/

Dom jak widać z opisu w stanie do malowania, kładzenia podłóg i robienia łazienek, pokoi, kuchni

Proszę Was co znacie się z pewnością 100x lepiej ode mnie o odpowiedź, czy 500tys za taki dom to odpowiednia cena ? 4km poza miastem Olsztyn (warmińsko-mazurskie)

Jakich można spodziewać się kosztów utrzymania takiego domu ? (wiem odp. uzależniona od wielu czynników, ale może szczegóły domu pomogą w przykładowej kalkulacji)

Poniżej jego szczegóły:

Dom bez podpiwniczenia, z użytkowym poddaszem, garażem dwu-stanowiskowym (50m2) w bryle budynku dodatkowo podwyższonym do wysokości 2,70m (mieści samochody wyższe o większych gabarytach).
Materiał bud.: porotherm+styropian 12cm + otynkowanie z przygotowaniem do koloru i struktury.
Stropy wylewane.
Dach łamany kryty dachówką.
Działka 1700 m2, ogrodzona.

Na całej powierzchni domu rozprowadzone instalacje :
- elektryczna
- wodna ( z sieci miejskiej)
- ogrzewanie podłogowe (całość parteru łącznie z garażem oprócz salonu oraz góra: w łazience i pralni),
- kanalizacyjna (zbiornik 20 000 l oraz aktualnie w drodze położona instalacja kanalizacji miejskiej w trakcie podłączenia do istniejących zbiorników),
- centralny odkurzacz
- CO - grzejniki, ogrzewanie podłogowe podłączone do pieca BUDERUS (na ekogroszek, miał, peleta z rusztem na drewno i programatorem)

Ponadto wstawione:
- wysokiej jakości okna 8-komorowe w okleinie złoty dąb.
- drzwi zewnętrzne
- drzwi do garażu na pilota
- okna Velux (11 sztuk - liczba powiększona 3-krotnie w stosunku do projektu)

Dodatkową powierzchnię uzyskano zabudowując powierzchnię nad garażem i aranżując ją na pralnię, garderobę i dodatkowy pokój.

Rozkład pomieszczeń na parterze ( z numeracją pomieszczeń wg rzutu) :
1/1 wiatrołap: 4.30m2
1/2 hall: 10.60m2
1/3 spiżarnia: 1.80m2
1/4 kuchnia: 8.60m2
1/5 jadalnia: 12.40m2
1/6 pokój dzienny z kominkiem: 25.00m2
1/7 toaleta: 1.70 m2
1/8 pokój: 9.90m2
1/9 pom. gospodarcze: 4.50m2
-garaż: 50m2

Rozkład pomieszczeń na poddaszu (z numeracją pomieszceń wg rzutu):
2/1 hall 6.00 m2
2/2 pokój: 14.50m2
2/3 pokój: 13.10m2
2/4 pokój: 15.90m2
2/5 łazienka: 7.60m2
+
dodatkowa powierzchnia nad garażem zaaranżowana na pralnie garderobę i pokój.

Całość bardzo przestronna i dokonale nasłoneczniona.
CENA DO NEGOCJACJI

Możliwość przyjęcia w rozliczeniu mieszkania 3 pokojowego w nowej technologii blisko centrum w Olsztynie, na niższych piętrach.
DODATKOWE INFORMACJE:
Typ zabudowy: wolnostojący
Typ własności: własność
Stan domu: do wykończenia
Materiał budowlany: ceramiczny Porotherm
Technologia wykonania: murowana
Elewacja: tynk
Standard: bardzo dobry
Typ podłogi: beton
Typ ścian: tynk wapienny
Rodzaj okien: PCV
Typ dachu: dachówka
Garaż: w bryle
Powierzchnia zabudowy: 162
Liczba sypialni: 5
Liczba pokoi: 5
Rok budowy: 2011
Kanalizacja: szambo
Ogrzewanie: CO. z własnej kotłowni
Prąd: jest
Gaz: brak
Woda: miejska
Kominek: tak


Typ drogi: szutrowa
Typ ogrodzenia: siatka

jajmar
14-06-2014, 21:24
Czy kupować dom nie napiszę ale po przeczytaniu posta nasuwa mi się pytanie skoro szukałeś bezobsługowego mieszkania skąd pomysl zakupu domu opalanego kotłem na ekogroszek i kominkiem ? To dwa przeciwległe końce kija.

Dodatkowo piszesz garaż wysoki a bramy też maja 2,7 wyskości ?

wysokiej jakości okna 8-komorowe w okleinie złoty dąb - bardziej istne są szyby i ich U, co to znaczy wykokiej jakości okna? skąd to wiesz jakie masz U dla okien ? podaj ocenimy

Standard: bardzo dobry - co to znaczy jak masz gołe ściany i beton na podłodze ? po czym widzisz ten standart ?

porotherm+styropian 12cm - szału nie ma zwykłe lub słabe ocieplenie, kwestia jaki styro jak ułożony

Dom formalnie zakończony oddany do użytku? Wspominasz coś o zmianach w oknach sprawdź stan prawny tych zmian.

Joye
14-06-2014, 21:46
Całe życie w mieszkaniu, ale gdzieś w głowie tliło się marzenie o domu, ogrodzie dla dzieci i psów itp itd.
Nie boję się pracy przy domu, czy obsługi kotła

Opis nie jest mój tylko z oferty także jedyne co mogę narazie to uzupełnić go o bardziej szczegółowe dane jakie znalazłem, a na wizję lokalną jestem umówiony na poniedziałek bo narazie oglądałem go z zewnątrz:

cyt: "Dom zbudowany przy użyciu wysokiej jakości materiałów: pustak ceramiczny POROTHERM!, budynek w całości ocieplony styropianem 12 cm, okna PCV w kolorze brąz o strukturze drewna, w środku białe, dach pokryty dachówką dwa razy klinkierową w tym 9 okien Veluks .
W domu został zamontowany piec firmy Buderus na eko groszek , palety , miał, oraz drzewo."

Zakładam, że pytasz o bramę garażową, nie zauważyłem aby coś z nią było nie tak więc ma tyle ile powinna mieć w stosunku do wysokości garażu

Na resztę pytań niestety nie znam narazie odpowiedzi, a uzyskam je w poniedziałek spotykając się z właścicielem

Załączam zdjęcie frontu z garażem
265486

jajmar
14-06-2014, 22:06
To że wkleiłeś opis z ogłoszenia wiele tłumaczy. Zajeżdza marketingowym bełkotem.

Może i garaż jest wysoki ale brama już nie za wyskoka rczej zwykłe 2metry i zwróc uwagę że to dośc wąska brama na 2 auta może być cięzko wjechać. W załaczonym projekcie jest szersza.

W projekcie co pokazałeś jest po lewej wykusz na fotce brak i inaczej jest w projekcie dach nad lukarną frontową.

Myslisz o zakupie to zainteresuj się gruntem i wodą gruntową i co za tym idzie jak są zaizlowane ściany fundamentowe, jakie są styropiany w posadzkach.

Joye
14-06-2014, 22:20
265488
265489

Co do bramy to nie będę się mądrzył zanim nie zmierzę, ale jest jakieś zdjęcie od wew więc może coś więcej Ci powie
Wykusz na jadalnię jest...druga fotka

Woda gruntowa - chodzi o ewentualny montaż pompy ciepła ? Czy raczej o oddziaływanie wody gruntowej na budynek ? (sorry za głupie pytania, ale wszystko to nowość dla mnie)

jajmar
14-06-2014, 22:47
Woda w stosunku do budynku czy jest i jak są wykonane izlocje.

Druga fotke pokazuje brakującą lukarną :)

gentoonx
14-06-2014, 22:54
coś musi być ewidentnie nie tak, skoro sprzedaje się dom w takim stanie wykończenia

Joye
14-06-2014, 23:04
Pewnie jestem ślepy, ale nie widzę brakującej lukarny nigdzie ;) możesz sprecyzować gdzie dokładnie jej nie ma ?

Wiem tyle, że właściciel robił go pod siebie, ale zdecydował się jednak mieszkać w mieście a nie poza nim...co dokładnie jest powodem decyzji pewnie ciężko będzie się dowiedzieć

jajmar
14-06-2014, 23:15
Pewnie jestem ślepy, ale nie widzę brakującej lukarny nigdzie ;) możesz sprecyzować gdzie dokładnie jej nie ma ?



Napisałem ze już ją widać na 2 fotce.

Joye
14-06-2014, 23:54
A na ile wierzyć wycenie pod projektem - Stan wykończony - 477 tys. A tu jeszcze niezły kawałek ziemi w grę wchodzi, spokojnie 70-80zł/m2. Czy nie wydaje się Wam, że facet może sprzedawać, bo potrzebuje kasy, albo zabrakło mu na wykończenie i uznał, że lepiej oddać dom nie tracąc ale też nie zyskując na nim ?
Jakie niebezpieczeństwo możliwe do wykrycia może się czaić w tej ofercie gdyby przyjąć jakiś pesymistyczny scenariusz ?

gentoonx
15-06-2014, 00:51
materiał ścian - lipa
ocieplenie - lipa
system grzewczy - lipa
ktoś budował to pod siebie i drugiemu pasuje? To może powinni zostać małżeństwem. Jeden ma już wspólną wizję, drugi kasę.

wyprowadzać się z miasta tylko po to żeby zostać palaczem?

lesz
15-06-2014, 01:04
Jakie niebezpieczeństwo możliwe do wykrycia może się czaić w tej ofercie gdyby przyjąć jakiś pesymistyczny scenariusz ?

wszelkie możliwe problemy, od zapisu na hipotece, czy wspolwlasnosc, przez spierniczone cos duzego podczas budowy, po np. problem z dzialka/uciazliwym sasiedztwem itp...

moze byc okazja, ale moze byc i mina. Wiec nie pytaj na forum o ogolniki, tylko skoro masz naprawde zamiar wydac pod 500tys + jeszcze troche na dopieszczenie/poprawki/wprowadzke to odzaluj kilkanascie stowek za wizyte porzadnego kierownika budowy. A sam zrob rozeznanie w terenie - o roznych porach dnia i nocy ;) sprawdz MPZP, KW, pojedz i podpytaj sasiadow - z tego co widac wokolo ludzie sie buduja, wiec kogos do pogadania powinienes znalesc :)

niktspecjalny
15-06-2014, 06:36
materiał ścian - lipa
ocieplenie - lipa
system grzewczy - lipa
ktoś budował to pod siebie i drugiemu pasuje? To może powinni zostać małżeństwem. Jeden ma już wspólną wizję, drugi kasę.

wyprowadzać się z miasta tylko po to żeby zostać palaczem?

Ja to tylko w kwestii ścian i materiału.Co masz do porothermu. Tylko nie czaruj .Jak znowu lipa???Co masz do ocieplenia??? Znowu lipa.Rozwiń się bo kupujący pomyśli ,że to najgorszy materiał na rynku.

Joye
15-06-2014, 07:56
Dziękuję za bardziej już konkretne wskazówki. Oczywiście mam zamiar do wszystkich się zastosować, a przede wszystkim wziąć specjalistę, który sprawdzi dom od strony technicznej.
Jakie informacje powinienem zebrać by obliczyć przybliżony koszt ogrzania tego domu ? Współczynnik U okien to już wiem, ale co jeszcze ?
Na pytanie ile spalać trzeba ekogroszku właściciel powiedział mi, że podczas szpachlowania w okresie zimowym zeszłego roku poszła na miesiąc 1 tona ekogroszku, a więc dość sporo choć napewno piec nie był wyregulowany odpowiedni bo było to jego 1wsze grzanie na potrzeby konkretnej roboty wewnątrz.

dzabij
15-06-2014, 11:15
Odnośnie garażu - jak dla mnie to on jest jedno stanowiskowy. Dwa samochody tam nie wejdą (chyba że jeden za drugim ale to totalnie beznadziejne rozwiązanie). Co najwyżej kosiarka i rowery z boku.

Ocieplenie - 12 cm dupy nie urywa w obecnych czasach, teraz standardem powoli staje się powyżej 20cm.

Duża działka - fajna jak jej nie masz. Gdy już masz, to po kilku latach zastanawiasz się po kij mi to było... (sam mam 1600 m2, koszenie to prawie 2 godziny łażenia + prawie 3 km spaceru. I to dwa razy w tygodniu w szczycie sezonu ...)

11 okien dachowych to świetny piekarnik w lecie na poddaszu (sam mam 8, wiem co w lato potrafią ...)

Do listy rzeczy do sprawdzenia dodał bym grubość wełny na poddaszu.

Aby zamieszkać potrzebujesz zainwestować jeszcze jakieś 200 kPLN w wykończenie + podjazd (kostki nie widzę).

Czy kupować - ja bym nie kupił. Za 700 kupisz działkę i zbudujesz to co Tobie będzie się podobać, z mega dobrym ociepleniem i bez innych kompromisów.

Jak boisz się budować - znajdź kogoś kto już przez to przechodził i za drobną opłatą poprowadzi Twoją budowę. I nie myślę tutaj o statutowym kierowniku budowy tylko raczej o project managerze, osobie która pomoże od wyboru projektu przez wybór ekip, materiałów i rozwiązań, po finalny odbiór domu.

Elfir
15-06-2014, 13:20
ten dom ma 300 m2 po podłogach. Niezbyt dobre ocieplenie. 3 tyś na grzanie jak nic pójdzie.
1 tona to była na utrzymanie temp. powyżej zera a nie na ogrzanie.

uwag do dużej działki dzabija świadczą, że ma źle ja zagospodarowaną (sam trawnik) a nie, że źle mieć duża działkę :D

Joye
15-06-2014, 14:10
Bardzo przekonywujące argumenty, dziękuję. Praktycznie po przemyśleniu Waszych postów zrezygnowałem z tego domu i zacząłem się rozglądać za działką oraz znajomymi którzy albo zajmują się budową domu na zlecenie albo taką budowę sami rozpoczęli.

Dominik bfc
15-06-2014, 17:17
Poszukaj działeczki w Barczewie ceny dobre a dom można wybudować dużo lepszy niż ten na który się zapatrywałeś. Fundusz w kwocie 500tyś to fajna suma do wybudowania czegoś wartościowego.

Joye
15-06-2014, 17:42
Celuję bardziej w lokalizację nad skandą z uwagi na bliskość pracy, bo przecież nie będę codziennie z Barczewa dojeżdżać na Jaroty.

Czy jest jakaś baza projektów gdzie wpisuje się, bądź zaznacza, że np potrzebuje: 3 sypialnie, garderobę, 2 łazienki, gabinet, spiżarnię, kuchnię, salon, jadalnię, garaż 2 stanowiskowy...i pojawiają się dostępne gotowe projekty do wyboru ?

Elfir
15-06-2014, 18:30
prawie w każdej bazie jest taka wyszukiwarka :)
Przykład:
http://www.projekty.ign.com.pl/szukaj?zaawansowane
http://www.e-projektydomow.pl/baza.html
http://www.tooba.pl/kolekcje

Pomyśl o projekcie indywidualnym również.

bowess
15-06-2014, 18:43
Ja najbardziej lubię tą:
http://pracownia-projekty.dom.pl/
Po prawej stronie wyszukiwanie zaawansowane.