PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa altanki



mrmeX
15-06-2014, 20:20
Witam zostało mi trochę dachówki z budowy chciałbym zrobić altankę drewnianą o wymiarach ok. 4.4mx3m. Dach dwuspadowy, kąt nachylenia dachu około 25 stopni
Czy ktoś kupił z was gotowy projekt podobnej altanki i może napisać jakie były w nim wymiary krokwi, murłat oraz słupków? Ewentualnie może jakiś dekarz doradzi?
Moje typy (pod dachówkę)
słupy 3 w rzędzie o wymiarach 12x12cm
Murłaty 10cmx15cm
Krokwie 10cmx10cm co 64cm
Proszę o poradę.
Pozdrawiam

wojtusp
18-06-2014, 22:04
Wydaje mi się z moich obliczeń że krokwie są troszkę za mocne lub za gęsto są przyjęte.Za to pojawia się tutaj znaczna siła pozioma, więc proponuję zastosować jętki, lub cięgna poziome między podporami( bo raczej na pewno autor nie planuje tworzyć ciężkich fundamentów przenoszących duży moment 7250 Nm, co po za tym przy takim przyjęciu słupów- na jeden słup co daje naprężenie w słupie 25 MPa(mocno za dużo)). No najlepiej by było przeprowadzić dokładne obliczenia, przyjmując odpowiednie obciążenia, bo istotne jest miejsce budowy - aby przyjąć odpowiednie ciśnienie wiatru, obciążenie śniegiem. Ciężko tak coś policzyć :) Ale zważając na wielkość tej budowli, to chyba wszystko jest w porządku, po za brakiem jakiś stężeń poziomych.

mrmeX
19-06-2014, 06:55
Witam, dzięki za odzew. Planowałem krokwie łączyć 2 deskami z obu stron krokwi. Deska grubości 5cm. Nie wiem jak to nazwać w tym przypadku, bo raz to są kleszcze innym razem jętki. Ale tobie chodzi chyba o coś innego...
Odnośnie fundamentu to myślałem zwykłe stopy na około 70-80cm wylać pod każdy słup.
Założyłem, że dach będzie z dachówki, ale w rzeczywistości będzie z lżejszego pokrycia. Takie założenie przyjąłem, gdyż planuję na dachu altanki dać kolektory słoneczne a one będą ważyć około 120kg. Na budynku mieszkalnym jest eternit z tego powodu solary będą na altanie.

wojtusp
20-06-2014, 14:04
Prawie o to samo, aby przenieść siły rozpierające. No i w budownictwie tradycyjnym na pewno kleszcze w postaci dwóch desek są lepsze niż jakieś cięgna stalowe :) (Jętka, tym się różni że przenosi siły ściskające, i stosuje się dla tego na jętki mniej smukłe , np. bale,belki, zaś do kleszczy wystarczające są deski)

mrmeX
20-06-2014, 20:27
Dzięki za pomoc. Zrobię kleszcze będą oparte na murłacie.
Tak się zastanawiam, skoro krokwie są przewymiarowane to dam je co 80cm. Zamiast 10x10cm dam krokwie 8x12cm. I odeskuję dach a na to jakieś lekkie pokrycie które wytrzyma np 20 lat. Taki gont bitumiczny tyle wytrzyma? Pod taki gont wystarczy płyta osb czy też powinienem położyć najpierw zwykłą papę?