PDA

Zobacz pełną wersję : TERMOSTATYCZNY ZAWÓR MIESZAJĄCY ESBE VTA 312-Problem



Kamil908
16-06-2014, 23:48
Witam
Proszę o opinię i pomoc w sprawie mojego problemu.
Co inny Hydraulik to różne opinie.
Więc zakupiłem i zamontowałem zawór esbe vta 312.
Cyrkulacji nie posiadam. Zawór podłączony według instrukcji.

Jednak głównym problemem jest złe mieszanie wody.
Przykład opiszę przyjmując że, temperatura zasobnika to 80 stopni.
Zakres pracy zaworu to 35-60 stopni.
A więc gdy ustawię 35 stopni to leci woda dużo chłodniejsza niż 35 stopni.
Gdy ustawię 45 stopni to leci woda zbyt gorąca jak na 45 stopni.
Gdy ustawie 60 stopni to leci wrzątek.
Zawór na wyjściu daje złą temperaturę wody.
Dodatkowo na samym początku leci woda gorąca, tak jakby zawór przepuszczał wrzątek. Dopiero gdy trochę popłynie wody to zaczyna lecieć ta która jest ustawiona na mieszaczu(tylko że oczywiście źle zmieszana).

Oto wersje kilku Hydraulików:

1.Zawór mieszający uszkodzony(ma 2 miesiące i od nowości tak działał)

2.Zawór zwrotny połączony z bezpieczeństwa powinien być przeniesiony przez trójnik by było takie samo ciśnienie na wodzie zimnej i gorącej.

3.Zawór zwrotny nie powinien być przykręcony na mieszaczu od strony dopływu zimnej wody(usunięcie go)

4.Zawór jest zamontowany bezpośrednio na linii króćca wody gorącej podgrzewacza.
Taki sposób montażu termostatu może mieć wpływ na jego poprawne działanie.


Co wy o tym myślicie.
Co może być problemem?

Powiem szczerze że powoli tracę cierpliwość.

W załączniku dodaje 1 zdjęcie przed i resztę po instalacji zaworu.

Zdjęcia dadzą sytuacje podglądową.

Dziękuje za pomoc
Pozdrawiam.

Kamil908
18-06-2014, 13:33
Nikt mi nie doradzi?

rwxw
18-06-2014, 19:48
Ja mam podobny zawór Esbe (już nie pamiętam modelu) i mogę stwierdzić, że spełnia swoją rolę, ale nie reguluje temperatury co do stopnia. Gdy w zasobniku mam koło 50*, to woda w kranie jest chłodniejsza niż w przypadku gdy w zasobniku jest 80*. Ale nawet przy 90* na zasobniku nie oparzę się puszczając ciepłą wodę z kranu. U mnie zawór jest zamontowany zaraz na wyjściu z zasobnika (akurat jest poziome), a zimna woda jest doprowadzona z trójnika rury zasilającej od dołu zasobnik. Zawór jest ciepły, bo całość wraz z zasobnikiem jest owinięta wełną, więc jego bezwładność jest mniejsza niż w przypadku takim jak u Ciebie, gdy zawór jest zimny i nagle wpływa do niego gorąca woda. Zanim zareaguje to musi chwilę potrwać - stąd może to początkowe puszczanie gorącej wody, ale ona powinna się wychłodzić na zimnych rurach i do kranu dopłynąć chłodniejsza. U Ciebie wygląda na to, że zawór jest chyba poprawnie zamontowany, trudno mi powiedzieć co może być przyczyną problemu. Możesz spróbować usunąć zawór zwrotny, który może nieco zmieniać ciśnienie,trudno powiedzieć sprawdzisz to tylko eksperymentalnie. Zawór bezpieczeństwa nie powinien przeszkadzać. Fajnie jest mieć zawory na końcówkach zasobnika, łatwiej się manipuluje resztą instalacji bez spuszczania wody.

Kamil908
21-06-2014, 13:31
Witam
Załączam schemat, jak instalacja wygląda u mnie.
Chce już wszystko prawidłowo zrobić, dlatego proszę o informacje czy:
-robić prostopadły spadek do gorącej wody, tak aby zawór mieszający nie był w jednej linii z gorącą wodą?
-gdzie wstawić zawór bezpieczeństwa połączony z zaworem zwrotnym?
-Gdzie wstawić zawór zamykający dojscie zimnej wody?
-Zawór spustowy i naczynie wzbiorcze zostaje w tym miejscu w którym się znajdują?
-Czy jakieś zawory zwrotne mam jeszcze gdzieś montować?
-Jakieś wskazówki?
Dziękuje za informacje

http://obrazki.elektroda.pl/2106038500_1403349747_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/2106038500_1403349747.jpg)

Barti44
30-11-2014, 20:16
Ja mam inny problem. Za buforem mam zawór ESBE, który w teorii ma regulować temperaturę na podłogę. Tylko jak w piecu (zgaz. drewno) się pali to na podłogę idzie 34st C, natomiast jak piec wygaśnie i ogrzewanie "idzie" z bufora (1500l) to temperatura spada nawet do 30st. Czy to kwestia uszkodzonego zaworu, czy charakterystyka zaworu, że jak jest większe ciśnienie, to puszcza cieplejszą wodę?
Nie ma innych zaworów, które są dokładniejsze? Kupująs ESBE spodziewałem się troszkę dokładniejszej regulacji...

marcinbbb
30-11-2014, 20:52
Trzeba do zaworu 3D zainstalować siłownik ze sterownikiem ( ce. 600 PLN ). Który zadba aby temperatura na podłogę była taka sama w zależności od temperaturze w buforze.
Zawór tylko miesza nie sprawdza temperatury na wejściu/wyjściu mając w buforze 70 stopni na wyjściu 3D będzie inna temperatura, niż kiedy w buforze będzie 40 stopni.

Barti44
30-11-2014, 21:16
Dzięki. Możesz zasugerować jakiś konkretny wybór? Czy wszystko jedno, byle w okolicy 600 PLN?

marcinbbb
30-11-2014, 21:26
Zależy czy zawór 3D masz na 3/4" czy może 5/4" a może 2" stąd różna może być cena, więc na początek sprawdź ile cali ma Twój zawór.
Jak na złość teraz nie mogę znaleźć tu masz komplet http://allegro.pl/zawor-4-d-5-4-afriso-arv485-silownik-tech-st-431n-i4805018006.html
wraz z zaworem poszukaj a znajdziesz sam sterownik + siłownik.

Barti44
30-11-2014, 21:52
Zawór mam GW 1". Czyli jego (stary zawór) wykręcam i przed pompę umieszczam cały ten komplet, tak? I wszystko jedno czy Herz czy Afriso? Ceny podobne...

marcinbbb
30-11-2014, 22:07
NIE! jak masz już zawór to go nie zmieniaj poszukaj tylko na allegro czy innym ebay samego SIŁOWNIKA I STEROWNIKA. Masz rurki 1" to nie wkręcisz na nie zaworu 3D 5/4"który zaproponowałem w linku.