PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła w/w vs p/w



Strony : [1] 2

Plgbde
17-06-2014, 12:53
Witam,

To mój pierwszy post tutaj, dlatego chcę się od razu przywitać i zadać pytanie.

Do nowobudowanego domu jako ogrzewanie przewiduję pompę ciepła. Ogrzewanie ma być realizowane poprzez podłogówkę na parterze i piętrze. Grzejników nie przewiduję.

Dom ma ok. 200 m2 powierzchni użytkowej. Liczono mi zapotrzebowanie na CO + CWU – wychodzi ok. 11,5KW.
Zacząłem orientować się w kosztach instalacji zasilania dolnego i kotłowni.
Wychodziło to ok. 55 tys. brutto za odwierty + kotłownia (pompa z zasobnikiem). Proponowano mi różne pompy (NIBE, itp. itd.) – cena mniej więcej oscylowała w tych granicach.

Kolega mnie jednak mocno namawia na pompę powietrze / woda. Sprawdzić można. Dostałem właśnie ofertę i tutaj firma zapronowala rozwiązanie oparte na pompie Daikim Altherma ERLQ011CAW1 + EHVH16S26C9W. Nie chodzi jednak o samą jednostkę, ale różnicę w cenie.
Kotłownia oparta na w/w pompie ma nie kosztować ok. 35 tys. brutto. Różnica w koszcie jest znacza.

Pytanie – czy różnica ta nie wynika z racji „gorszego” rozwiązania jaką jest pompa p/w? Nie wiem – stabilność grzania, skoki zapotrzebowania w p/w przy bardzo niskich temperaturach?

20 tys. brutto to fura kaski, za którą mogę sfinansować wentylację mechaniczną z rekuperacją i jeszcze zostanie na hydraulika.
Warto / niewarto?

asolt
17-06-2014, 13:39
Moze na początek warto zainwestować w izolację, projektowe obciazenie cieplne twojego domu na poziomie ok 10,5 kW jest stosunkowo wysokie, a nawet za wysokie jak na ten budynek. Wyglada na to ze zastowałes symboliczne grubosci izolacji. To popraw w pierwszej kolejinosci, straty spadną, mozna zastosowac pompe o mniejszej mocy a przez to tanszej, koszty ogrzewania spadną.

map78
17-06-2014, 13:51
Pytanie – czy różnica ta nie wynika z racji „gorszego” rozwiązania jaką jest pompa p/w? Nie wiem – stabilność grzania, skoki zapotrzebowania w p/w przy bardzo niskich temperaturach?

20 tys. brutto to fura kaski, za którą mogę sfinansować wentylację mechaniczną z rekuperacją i jeszcze zostanie na hydraulika.
Warto / niewarto?

Było o tym wielokrotnie na forum, ale się powtórzę.
Pompa powietrzna posiada gorszą sprawność w skali roku (SCOP) przez co jej użytkowanie będzie droższe. O ile droższe? można śmiało przyjąć, że w Twoim przypadku zamknie się to w kwocie do 500zł rocznie. Różnica w cenie zatem zwróci Ci się już po 40latach:D

Plgbde
18-06-2014, 07:23
Było o tym wielokrotnie na forum, ale się powtórzę.
Pompa powietrzna posiada gorszą sprawność w skali roku (SCOP) przez co jej użytkowanie będzie droższe. O ile droższe? można śmiało przyjąć, że w Twoim przypadku zamknie się to w kwocie do 500zł rocznie. Różnica w cenie zatem zwróci Ci się już po 40latach:D

To brzmi obiecująco. Plan jest taki, że jak dzieciaki wyfruną z gniazda, to i będziemy starali się sprzedać dom - po co dla dwójki podstarzałych osób takie powierzchnie do sprzątania :-) Będzie to na pewno krótszy okres niż 40 lat. :-)

Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę.

No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?

mkm silesia
18-06-2014, 07:36
To brzmi obiecująco. Plan jest taki, że jak dzieciaki wyfruną z gniazda, to i będziemy starali się sprzedać dom - po co dla dwójki podstarzałych osób takie powierzchnie do sprzątania :-) Będzie to na pewno krótszy okres niż 40 lat. :-)

Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę.

No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?
Tania chińszczyzna huczy.
P np ma funkcję cichej pracy ale na zmniejszonej wydajności czyli do użycia przez 9 miesięcy oprócz zimy ale bez tej funkcji jest cichy co ktoś już tu potwierdzał

map78
18-06-2014, 08:07
Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę.

Daikin to bardzo dobry wybór. Ja mogę polecić Panasonic, a i wiele dobrego pisze się o Atlantic. Jak pompa będzie dobrze dobrana to mocy jej nie zabraknie bez względu na firmę.


No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?

Jak powiesisz na ścianie sypialni to pewnie będziesz słyszał. U mnie wisi na ścianie kotłowni, około 6-7m od okien sypialni i jeszcze w życiu jej nie słyszałem. Największy hałas generuje w duże mrozy, a w tedy raczej się kawki na tarasie nie pije;)

okobar
18-06-2014, 08:51
No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?

to akurat był u mnie powód decyzji o gruntowej PC

kuzyn ma PC p/w Altherma - siedząc u niego w salonie słyszę jak wiatraki huczą - a są wyciągnięte 5 m od ścian domu, ale pewnie jestem przewrażliwiony
sąsiad ma jakiegoś LG (tak twierdzi) - 17 m od mojej posesji - jak stoję na werandzie - to ja w ziemie słysze wyraźnie
jak otworze okno od strony sąsiada - słysze wyraźnie
jak w dzień od ogrodu - nie słyszę
ale w nocy jak stoję od strony ogrodu - to też ją słyszę


moja zona twierdzi że słyszy i marudzi że ona w takim hałasie nie zaśnie - ale ona to zegarki po domu zbniera i zanosi do zamknietego pokoju po drugiej stronie domu :P
ps. ja mogę spać w każdych warunkach, więc jako taki dźwięk mi nie przeszkadza :P

map78
18-06-2014, 09:08
Tu masz pracę mojej sprężarki w temp +3st. Poziom hałasu mierzony aplikacją na komórce to 52dB w odległości 20cm;)

https://www.youtube.com/watch?v=Ww8cOpULSZU

Plgbde
18-06-2014, 09:21
Dziękuję za odpowiedzi.

Nie wiem, czy technologia wymaga montowania wymiennika w konkretnej odległości od kotłowni - w każdym razie ściana kotłowni "leży" pomiędzy oknami od salonu a pokoju gościnnego. Ściana ma 2,5 metra szerokości.

Myślę, że przy zamkniętych oknach nie będzie słychać (Vetrex V90+), okna sypialni mam od szczyty - tylko kwestia okien dachowych od tej samej strony.

Plgbde
18-06-2014, 09:45
Najlepiej samemu u kogos posluchac i miec wlasne zdanie.
Nam nie przeszkadza wogole.
Za oknem sypialni nie trzeba montowac jednostki zewnetrznej.

A moc nie wiem jak dobrana... CO i CWU? PC i tak nie grzeje jednego i drugiego w tym samym czasie.
Wazne aby moc byla dobrana pod katem zapotrzebowania domu przy najzimniejszych temp w danej lokalizacji i oddawanej mocy PC.

:)

Co i CWU. OZC liczone dla różnych wariantów ocieplenia. Od 12 do 7,5. Rekuperacja ma być bez względu na to, jaka będzie pompa.


Nie musisz miec jednostki wewnetrznej blisko zewnetrznej. Dla zyklego klimatyzatora jest to nie rzadko 15m .

Może ją wywalę w róg działki - byłoby jakieś 14 metrów od rogu domu.

Kusicie "szatany" strasznie. :-))

Plgbde
18-06-2014, 11:10
266122

Nie chcialo mi sie do tamtego posta zalonczyc.

30m ;) Postaw u sasiada :)

No i to jest kapitalna koncepcja. Wstawię od strony mojego ulubionego sąsiada - normalnie po złości.
Z tego wyczytałem, to trzeba małą kapiliczkę postawić, bo musiałbym osłonić od wiatru (mam notoryczne wiatry z południa na północ.

PS,
Wyobrażacie sobie, że ulubiony sąsiad nie wyraził zgody na poprowadzenie w granicy płotu? Rozumiem, że nie chciał się dołożyć, ale jego "żona" powiedziała, że nie chce płotu w granicy. No to mamy przesunięte na min - niech tylko dupek spróbuje się do naszego płotu doczepić.
Jeszcze mu wystawię wentylatory - akurat jest na północ od nas.
Dodatkowo od tej strony będę miał wywietrznik od kanalizacji. :-))

mar1973
18-06-2014, 11:58
Co i CWU. OZC liczone dla różnych wariantów ocieplenia. Od 12 do 7,5. Rekuperacja ma być bez względu na to, jaka będzie pompa.

Może ją wywalę w róg działki - byłoby jakieś 14 metrów od rogu domu.

Kusicie "szatany" strasznie. :-))

witam

proponuję podjedź do kogoś kto ma daną albo podobną pompę ciepła i posłuchaj jak pracuje
jeżeli nie masz takiej możliwości to spytaj kogoś kto taką pompę ma - ostatnio np. GALL 86 zamontował i jego możesz spytać

najczęściej o głośności pomp ciepła typu split piszą Ci co ich nie mają, a czasami pewnie ich nie widzieli na oczy

B. WAŻNA UWAGA!!! wydajność oraz sprawność pomp ciepła typu split zależy od długości przewodów chłodniczych
w raz ze wzrostem ich długości wydajność oraz sprawność spadają!!!

dla pewnej pompy ciepła o mocy nominalnej 12kW dla długości orurowania do 10m wydajność jest ~stała, a przy 20m należy skorygować wydajność pompy współczynnikiem 0,83!!!
dla innej pompy o mocy nominalnej 14kW dla długości orurowania do 7m wydajność jest ~stała, a przy 10m należy skorygować wydajność pompy współczynnikiem 0,91!!! , a przy 20m należy skorygować wydajność pompy współczynnikiem 0,87!!!

pozdrawiam

wihajster
18-06-2014, 13:51
Było o tym wielokrotnie na forum, ale się powtórzę.
Pompa powietrzna posiada gorszą sprawność w skali roku (SCOP) przez co jej użytkowanie będzie droższe. O ile droższe? można śmiało przyjąć, że w Twoim przypadku zamknie się to w kwocie do 500zł rocznie. Różnica w cenie zatem zwróci Ci się już po 40latach:D
Było ale się powtórzę - skąd ta informacja o 40 latach?
Jak ma być realnie, to uwzględnij wymianę pompy powietrznej na nową gdzieś w połowie tego okresu (Viesio np. mówi o żywotności 17 lat) i wtedy skalkuluj "oszczędności" przy pompie PW, że tak powiem "globalnie" a nie tylko wyrywkowo.
Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej :D
Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)

wihajster
18-06-2014, 13:58
Mozna kupic inna za 20000:- , nie musi to byc D.
Ale kazdy jezdzi czym chce ;)

Masz rację, np. Meeting za 18000 ;)

Lapeno
18-06-2014, 14:26
Było ale się powtórzę - skąd ta informacja o 40 latach?
Jak ma być realnie, to uwzględnij wymianę pompy powietrznej na nową gdzieś w połowie tego okresu (Viesio np. mówi o żywotności 17 lat) i wtedy skalkuluj "oszczędności" przy pompie PW, że tak powiem "globalnie" a nie tylko wyrywkowo.
Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej :D
Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)


Cześć Piotr.

Czytam sobie ten wątek i naszło mnie pytanko.

Skoro pompa powietrze / woda ma żywotność ok. 20 lat, to jak wygląda sprawa przy gruntowej?
Odwierty są na zawsze (nie wiem, chyba że się rozszczelni), ale maszyneria w kotłowni?

map78
18-06-2014, 14:46
Było ale się powtórzę - skąd ta informacja o 40 latach?
Jak ma być realnie, to uwzględnij wymianę pompy powietrznej na nową gdzieś w połowie tego okresu (Viesio np. mówi o żywotności 17 lat) i wtedy skalkuluj "oszczędności" przy pompie PW, że tak powiem "globalnie" a nie tylko wyrywkowo.
Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej :D
Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)

40lat wynika z prostego działania 20000tys. zł. / 500zł, gdzie 20000zł to różnica w cenie miedzy PCi PW, a GW podana przez pytającego a 500zł to proste wyliczenie różnicy w cenie eksploatacji przy założeniu durszlakowatego zużycia 15000kWh/rok i różnicy SCOP=1 na korzyść GW oczywiście;)

Póki co nie znane są mi żadne dane jakoby PCi PW miała się rozsypać po 10-15latach, a GW pracować do końca świata i jeden dzień dłużej. Zasadniczo składają się z tych samych elementów, więc podobnie narażone są na zepsucie. Fakt, że sprężarka w PW umieszczona jest na zewnątrz nie ma tu wielkiego znaczenia - w swojej pracy miałem do czynienia ze sprężarkami 40 letnimi montowanymi na pokładzie statków, czyli w ekstremalnie niekorzystnych warunkach i jakoś działały. Poza tym kto wie co będzie za 20l? może pompa ciepła będzie już wtedy zabytkiem muzealnym? Sorry ale ja nie widzę sensu inwestować w coś z tak długim okresem zwrotu:eek:

wihajster
18-06-2014, 18:07
Cześć Piotr.

Czytam sobie ten wątek i naszło mnie pytanko.

Skoro pompa powietrze / woda ma żywotność ok. 20 lat, to jak wygląda sprawa przy gruntowej?
Odwierty są na zawsze (nie wiem, chyba że się rozszczelni), ale maszyneria w kotłowni?
Jak się coś psuje to przeważnie drobiazgi, coś z elektryki (softstart, czujnik kolejności faz, czasami stycznik). Główne elementy jak wymienniki w pompie ciepła są ze stali nierdzewnej i w normalnych warunkach nie do zniszczenia. Chyba że w systemie woda-woda ustanie przepływ dolnego źródła i nie zadziała automatyka, w glikolowej znacznie trudniej rozszczelnić parownik.
Nawet jak padnie kiedyś sprężarka to po wymianie system działa z nie gorszą sprawnością. Ja "u siebie" jeszcze Copelanda nie wymieniałem, a niektóre pracują w bardzo ciężkich warunkach 24h na dobę przez cały rok, nie licząc kilku dni dni przerwy w święta.
Skraplacz może się zabrudzić w niekorzystnych warunkach, ale to dotyczy też powietrznych.

okobar
18-06-2014, 20:44
są i firmy, w których za 30-35k PLN zrobisz porządną PC głębinową z odwiertami
czyli dokładnie w cenie Daikina...

więc cóż, kto co woli


ps. nie mam powietrznej, ale jak pisałem wyżej, mi dźwięk przeszkadza pc powietrznej sąsiada
ale moge z tym żyć :P

Barth3z
19-06-2014, 17:30
Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej :D
Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)

Musisz zatem zweryfikować swoje informację o tą pompkę:
Panasonic Aquarea 5kW monoblock (WH-MDC05F3E5). Parametry:
A7/W35: 5 kW - COP 5,08
A2/W35: 4,8 kW - COP 3,75
A-7/W35: 4,5 kW - COP 2,98
A-15/W35 5 kW - COP 2,56

A chłodzenie:
A35/W7: 4,5 kW
EER przy 35 °C (A35/W7): 3,33

"Niezależnie od pogody monoblok 5 kW zawsze osiąga maksymalną wydajność, nawet przy temperaturze zewnętrznej -20°C"
Cena katalogowa (http://www.medalaircon.co.uk/resources/UK+A5+AQUAREA+PRICE+LIST+14.pdf 2112 funtów x 5,15zł = 10 876 netto.


różnicy SCOP=1 na korzyść GW oczywiście;)


Czyżby ? :)

surgi22
19-06-2014, 17:33
Ciiii... o bo jak się Pyxis dowie to zejdzie na zawał :sick:

Barth3z
19-06-2014, 17:54
Ciiii... o bo jak się Pyxis dowie to zejdzie na zawał :sick:

Musi się liczyć z postępem technologicznym.

mkm silesia
19-06-2014, 18:31
Ciiii... o bo jak się Pyxis dowie to zejdzie na zawał :sick:
Koledze od mitingow też może zaszkodzić bo ten 18kw przy -15 też ma coś koło 5kw ;-)

Barth3z
19-06-2014, 20:48
Nie chcialo mi sie otwozyc. To jest cena za Jednostke zewnetrzna i wewnetrzna? Dpojdzie zbiornik CWU rozumiem?


Tak.
Coś mi się źle link wkleiło. Tutaj poprawny:
http://www.medalaircon.co.uk/resources/UK+A5+AQUAREA+PRICE+LIST+14.pdf

Plgbde
22-06-2014, 11:33
Nie może być łatwo. :-) Znajomy jak kupował dom od dewelopera to brał pompę pow Toshiba, inny ma Daikina. Zauważyłem, że deweloperzy budujący osiedla domów na sprzedaż montują tyko powietrzne - tutaj rozumiem ze wynika to z racji małych działek i niższych kosztów dla deweloperów.
Inny znajomy twierdzi, że jak powietrzna to tylko Daikina, reszta ma być kiepskiej jakości. Masakra.

map78
22-06-2014, 12:02
Nie może być łatwo. :-) Znajomy jak kupował dom od dewelopera to brał pompę pow Toshiba, inny ma Daikina. Zauważyłem, że deweloperzy budujący osiedla domów na sprzedaż montują tyko powietrzne - tutaj rozumiem ze wynika to z racji małych działek i niższych kosztów dla deweloperów.
Inny znajomy twierdzi, że jak powietrzna to tylko Daikina, reszta ma być kiepskiej jakości. Masakra.

A u mnie na wiosce budują na bogato - z gruntówkami:D
http://www.iv.pl/images/60376009098273655690.jpg (http://www.iv.pl/)

A Twój znajomy nie ma racji:no: Daikin to z pewnością dobra pompa, ale wiele innych w niczym jej nie ustępuje;)

Plgbde
22-06-2014, 12:13
A u mnie na wiosce budują na bogato - z gruntówkami:D
http://www.iv.pl/images/60376009098273655690.jpg (http://www.iv.pl/)

A Twój znajomy nie ma racji:no: Daikin to z pewnością dobra pompa, ale wiele innych w niczym jej nie ustępuje;)
No faktycznie na bogato. Wyczytałem na forum, że przy dużych domach pompa powietrzna nie obsłuży co i cwu. Mój ma więcej niż 200 metrów powierzchni użytkowej.

gall86
22-06-2014, 14:43
jak nie obsluzy jak niektorzy tym grzeja poniemieckie bunkry, gdzie sa kaloryfery i dziala

Arturo72
22-06-2014, 15:14
Wyczytałem na forum, że przy dużych domach pompa powietrzna nie obsłuży co i cwu. Mój ma więcej niż 200 metrów powierzchni użytkowej.
Zapewne wyczytałeś to na wątkach ekogroszkowych,gdzie inwestorzy delikatnie rzecz mówiąc "nie nadążają za nowoczesnością" ;)
Powietrzne pompy są różnej mocy,5,6,7,8,9,10,12,16kW także zależnie od obciążenia cieplnego domu dobierasz sobie moc grzewczą pompy.
Wiadomo,że pompka 5kW może mieć problem z 200m2 ale 10 czy 12kW takiego problemu mieć nie będzie.
Problemem może być sam inwestor,który w większości,a wszyscy w ekogroszkach,nie ma pojęcia jakie jego dom posiada obciążenie cieplne a bez tego nie można dobrać najbardziej optymalnego systemu grzewczego.

gall86
22-06-2014, 15:31
jak masz 200 metrow to kup kociol na ekogroszek, 25kW i jedziesz :D bedzie to optymalny dobor

Arturo72
22-06-2014, 15:43
jak masz 200 metrow to kup kociol na ekogroszek, 25kW i jedziesz :D bedzie to optymalny dobor
:yes:

gall86
22-06-2014, 22:44
Po co ta zlosliwosc? Sa ponoc 7kW z obsluga przez internet.

to nie zlosliwosc, tylko fakty. wejdz do dzialu ekogroszkowcow. poza tym znajomi cyz rodzina co wybudowali tak wlasnie robili. damy 25 kW i bedzie OK

Pyxis
22-06-2014, 23:21
Musi się liczyć z postępem technologicznym.

Raczej z coraz wieksza "kreatywnoscia" dzialu marketingu. :D

Dla portfela liczy sie SPF, a nie COP wyciagniety z folderu. Sa instalatorzy ktorzy beda zerowali na niewiedzy klienteli i udowadniali, ze pompa PW jest tansza w instalacji, a przy tym tez swietnie nadaje sie do grzania w tanim prdzie,jest tansza w eksploatacji i trwalsza od gruntowki. Do tego praktycznie bezglosna i wody z defrostow oraz lodowiska pod pompa praktycznie niema. Jak juz jakims "cudem" sa te nieszczesne defrosty (ciekawe czy je zaliczyli do tego COP i czy doliczyli tez grzale karteru, opory skraplacza wraz z pompa obiegowa GZ oraz kabel grzejny na odprowadzenie skroplin), to dzialaja na korzysc (sic!) sprawnosci urzadzenia. Tak, tak, to wybitny umysl instalatorski jakim jest Silesia takie teorie wymysla i pociska klienteli. Kwestia otwarta pozostaje, ilu sie na to nabierze. :)


Plgbde: Gruntowa polska garazowke mozesz z poziomym DZ zrobic ponizej 30tys przy wlasnym zaangazowaniu (tylko w sprawy organizacyjne).

Pyxis
22-06-2014, 23:53
Czy zwrocenie uwagi na roznice to jest od razu "bezgraniczna krytyka"? Czy to moja wina, ze pompa PW ma wady ktorych nie maja pompy gruntowe? Cos za cos. Nie robisz DZ, ale wiaza sie z tym pewne niekorzystne zjawiska. Warto, zeby inwestor byl ich swiadom i je akceptowal. Zamiatanie tego pod dywan nie jest dobra metoda.

Pyxis
23-06-2014, 08:56
Jedyna zalete chyba kazdy zna. To nierobienie DZ. "Liste" zalet w zasadzie mozna tym zamknac. :)

Lapeno
23-06-2014, 09:42
Jedyna zalete chyba kazdy zna. To nierobienie DZ. "Liste" zalet w zasadzie mozna tym zamknac. :)

Zalety P/W
- przy założeniu "markowych" rozwiązań a nie garażowych to na pewno P/W będzie tańsza w inwestycji.
Coś jeszcze?


Wady P/W
- wymiana po 20 latach pompy (nie doczytałem, czy jednostkow wew. czy zewnętrznej)
- mniejsza "wydajność"
- większe rachunki za prąd (o ile to pewnie kwestia indywidualna), ale różnica zawsze będzie in minus
- ....

Lapeno
23-06-2014, 10:37
Raczej z coraz wieksza "kreatywnoscia" dzialu marketingu. :D

Dla portfela liczy sie SPF, a nie COP wyciagniety z folderu.

Szukałem o SPF, COP, SCOP i innych.

Zacytuję:
"Pojawia nam się więc kolejny współczynnik. Otrzymamy SPF, czyli Seasonal Perfomance Factor. Tym razem jest to współczynnik MIERZONY, ale mówi nam tylko o naszej konkretnej instalacji, w konkretnym sezonie grzewczym i przy konkretnych warunkach eksploatacji, tj. nastawach, trybach pracy, określonej ilości cwu o konkretnej temperaturze.

SPF mówi to co mówi, lub inaczej mówi TYLKO tyle ile mówi. I nic więcej. Nie możemy go wykorzystać do porównań z inną pompą, ulotką, producentem czy budynkiem, bo jest on przypisany tylko do naszego domu.
Oczywiście miło jest się nim pochwalić, ale to nie znaczy wcale, że mamy lepszą pompę."

Źródło: http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/copy-scopy-spfy-czyli-oczekiwania-i-realia/

No tak. Co osoba to inne stanowisko :-)

M.Krk
23-06-2014, 11:29
ale to wszystko fajne :)

M.Krk
23-06-2014, 11:45
było tak, można nic nie robić bo zrobią to za nas ale trzeba zapłacić,
a teraz ludzie chcą nic nie robić niech się to jakoś zadzieje i nie chcą za to zapłacić

to jakaś szopka, macie nowe fajne domy ogrzewane za marny grosz i zamiast służyć innym konstruktywną radą to wy się czubicie kto ma taniej i kto ma więcej za mniej,

fajnie że jest takie coś jak pompa ciepłą, fajnie że coraz więcej ludzi na to stać, nie każdy ma luźne 60 tyś. co innego 20-30, można to na raty czy jakoś i można się cieszyć ciepłem, zamiast w piwnicy przy piecu to kobietę po tyłku klepać i fajnie tak ma być

Lapeno
23-06-2014, 11:59
Policz porownujac 2, najtansze markowe PC P/W vs G/W wraz z DZ, zaloz 15 lat uzytkowania i dom 40kWh/m2 ... a wiec jakies 6000kWh/rok dla 150m2 domu.

Koszt instalacji i zakres prac.

Srednie roczne temperatury w Polsce to ca 6-10*C

Akurat mam zbliżone założenia odnośnie domu co autor wątku.
Dom 230 m3 użytkowej, 260 po podłodze.

Koszty samej podłogówki będą takie same bez względu na to jaka będzie pompa.

Kotłownia plus DZ - tu jest różnica.
Brałem kilka różnych ofert i mam tak:
- najtańsza oferta "markowa" na pompie DIMPLEX to 56 tys. netto
- polska produkcja - 38 tys. netto
Ja muszę / chcę mieć odwiert pionowy i powyższe oferty zawierają ich wykonanie.

Dla porównania pompa P/W wspomniany DAIKIN to też będzie 31 tys. brutto.

OZC wyszło mi 31,9 kWh/(m2·rok) - czyli 32 x 230 = 7 360 kWh / rok.

map78
23-06-2014, 12:29
- najtańsza oferta "markowa" na pompie DIMPLEX to 56 tys. netto
- polska produkcja - 38 tys. netto
Ja muszę / chcę mieć odwiert pionowy i powyższe oferty zawierają ich wykonanie.

Dla porównania pompa P/W wspomniany DAIKIN to też będzie 31 tys. brutto.

OZC wyszło mi 31,9 kWh/(m2·rok) - czyli 32 x 230 = 7 360 kWh / rok.

Czyli porównując ceny brutto różnica przy drogim i bardzo porządnym Daikinie, a polska garażówką wyniesie jakieś 10tys. zł.
Załóż nawet bardzo optymistycznie, że SPF dla Twojej garażówki będzie 4, a dla Daikina 3 i przyjmij sobie średnią cenę za prąd niech będzie 0,4zł.
7360kWh / 4 x 0,4 = 736zł
7360kWh / 3 x 0,4 = 982zł
czyli kupując o 10tys. zł droższą pompę zaoszczędzisz 245zł rocznie:D Brawo!

Pyxis
23-06-2014, 12:40
Srednie roczne temperatury w Polsce to ca 6-10*C

Pompy do CO uzywasz nie przy "srednich rocznych", tylko jak jest zimno. Tm wiecej uzywasz im jest na dworze zimniej.
Srednio to masz jedno jadro..... ;)

Lapeno
23-06-2014, 12:47
Czyli porównując ceny brutto różnica przy drogim i bardzo porządnym Daikinie, a polska garażówką wyniesie jakieś 10tys. zł.
Załóż nawet bardzo optymistycznie, że SPF dla Twojej garażówki będzie 4, a dla Daikina 3 i przyjmij sobie średnią cenę za prąd niech będzie 0,4zł.
7360kWh / 4 x 0,4 = 736zł
7360kWh / 3 x 0,4 = 982zł
czyli kupując o 10tys. zł droższą pompę zaoszczędzisz 245zł rocznie:D Brawo!

Ale po 20 latach trzeba Daikina wymenić na nowego bo się popsuje. :rolleyes:

Pyxis
23-06-2014, 12:49
czyli kupując o 10tys. zł droższą pompę zaoszczędzisz 245zł rocznie:D Brawo!

Niech jeszcze dopyta ile kosztuje "przeglad" tej pompy PW, bo go robic powinien (nie tylko ze wzgledu na gwarancje). Okaze sie, ze trzeba jeszcze 3-4 stowki rocznie doliczyc do ronicy. CZy tez ma odprowadzenie wody z pod pompy. :)
Teraz co do ceny pradu. Czy cena tego Daikina obejmuje przewymiarowanie do grzania w tanim pradzie? Jak w sasiednim watku ladnie liczylisny, to zeby wyrobic sie z grzaniem w 100% w tanim pradzie musisz pompe PW kupic prawie o 2x wiekszej nominalnej mocy. Nie wiem jak jest w yej kalkulacji kosztowej.

Loperno: Jakie dobrali Ci moce tych pomp? Ile ma gruntowa a ile PW?

Lapeno
23-06-2014, 13:09
Niech jeszcze dopyta ile kosztuje "przeglad" tej pompy PW, bo go robic powinien (nie tylko ze wzgledu na gwarancje). Okaze sie, ze trzeba jeszcze 3-4 stowki rocznie doliczyc do ronicy. CZy tez ma odprowadzenie wody z pod pompy. :)
Teraz co do ceny pradu. Czy cena tego Daikina obejmuje przewymiarowanie do grzania w tanim pradzie? Jak w sasiednim watku ladnie liczylisny, to zeby wyrobic sie z grzaniem w 100% w tanim pradzie musisz pompe PW kupic prawie o 2x wiekszej nominalnej mocy. Nie wiem jak jest w yej kalkulacji kosztowej.

Loperno: Jakie dobrali Ci moce tych pomp? Ile ma gruntowa a ile PW?

Nie wiem, czy obejmuje przewymiarowanie - na DAIKINA dostałem taki sprzęt:
ERLQ011CAW1 + EHVH16S26C9W-9WN. W kat. jest napisane, że jedn. zewn. ma nominalną moc grzewczą 10,3 kW.

Na polską pompę - moc grzewcza 11 kW.

map78
23-06-2014, 13:30
Niech jeszcze dopyta ile kosztuje "przeglad" tej pompy PW, bo go robic powinien (nie tylko ze wzgledu na gwarancje). Okaze sie, ze trzeba jeszcze 3-4 stowki rocznie doliczyc do ronicy. CZy tez ma odprowadzenie wody z pod pompy. :)
Cena przeglądu zależy również od tego jaka pompę kupisz, gdzie kupisz i kto ci ja zainstaluje. Ty kupiłeś polska pompę od sprzedawcy w swojej miejscowości i twierdzisz, że nie wymaga ona przeglądu. OK, ale to nie znaczy, że każda polska nie wymaga, że już o markowych nie wspomnę. To jest po prostu Twój indywidualny przypadek. Ja akurat mam tak samo. Instalator, który u mnie montował pokazał mi na czym polega przegląd;) i umówiliśmy się, że będę go robił samemu, bo on w przeciwieństwie do silesii nie ma czasu na drobnicę:D


Teraz co do ceny pradu. Czy cena tego Daikina obejmuje przewymiarowanie do grzania w tanim pradzie? Jak w sasiednim watku ladnie liczylisny, to zeby wyrobic sie z grzaniem w 100% w tanim pradzie musisz pompe PW kupic prawie o 2x wiekszej nominalnej mocy. Nie wiem jak jest w yej kalkulacji kosztowej.
No i w tym wątku okazało się, że to przewymiarowanie jest konieczne jedynie przy bardzo już ujemnych temperaturach. Możesz policzyć, że prąd przez to wyjdzie o 10gr drożej;), ale to wciąż nie będzie powód żeby przepłacić 10tys lub więcej. Pozostaje jedynie faktycznie mieć nadzieję, że ta PW się całkowicie rozleci po 20l, a gruntówka będzie niezniszczalna:D

map78
23-06-2014, 13:34
Ale po 20 latach trzeba Daikina wymenić na nowego bo się popsuje. :rolleyes:

Pokaz mi takie badania, w których jest określone, że PW wytrzyma 20lat, a GW np 40. Nie ma takich:no: PW i GW zasadniczo składają się z takich samych elementów - różnicą jest jedynie umieszczenie sprężarki na zewnątrz i bardziej skomplikowana elektronika w przypadku inwertera PW.

Pyxis
23-06-2014, 13:38
Nie wiem, czy obejmuje przewymiarowanie - na DAIKINA dostałem taki sprzęt:
ERLQ011CAW1 + EHVH16S26C9W-9WN. W kat. jest napisane, że jedn. zewn. ma nominalną moc grzewczą 10,3 kW.

Na polską pompę - moc grzewcza 11 kW.

No to pompa PW ma katalogowa moc grzewcza 10,3kW przy temperaturze powietrza +7*C. Przy -10*C ma pewnie kolo 8kW a przy -15*C pewnie laduje w okolicy ..... 6kW.
Gruntowka ma 11kW przy temperaturze glikolu 0*C. Majac poprawnie dobrane odwierty bedziesz zawsze ponad ta granica. Pewnie w okolicy +3*C w lutowym dolku. Nie wazne czy we dnie, czy zinma noca gdy prad najtanszy.
Zeby to byly porownywalne urzadzenia pod wzgledem mocy, to niech Ci przesla cene pompy PW o mocy 15-16kW. Wtedy porownaj.

Pyxis
23-06-2014, 13:43
No i w tym wątku okazało się, że to przewymiarowanie jest konieczne jedynie przy bardzo już ujemnych temperaturach. Możesz policzyć, że prąd przez to wyjdzie o 10gr drożej;), ale to wciąż nie będzie powód żeby przepłacić 10tys lub więcej. Pozostaje jedynie faktycznie mieć nadzieję, że ta PW się całkowicie rozleci po 20l, a gruntówka będzie niezniszczalna:D

No to juz roznica rosnie do 436 zl/rok na pradzie. Do tego licz jakis tani przeglad za 300zl i nasz 730zl rocznie roznicy. W ciagu 13 lat sie te 10000 zniweluja na zero, a po tym czasie pompa PW to juz bedzie raczej miala blizej niz dalej. ;)

Zreszta to akademicka dyskusja, bo poronujemy raczej dwa rone urzadznia. Porownujemy 11kW (BoW35) gruntowke i 10,3kW (A7W35) pompe PW. Faktyczna moc tej PW mniejsza o 40% od gruntowej, to i cena nizsza. :)

Ile dales za swoja pompe z instalacja?

Lapeno
23-06-2014, 13:55
No to pompa PW ma katalogowa moc grzewcza 10,3kW przy temperaturze powietrza +7*C. Przy -10*C ma pewnie kolo 8kW a przy -15*C pewnie laduje w okolicy ..... 6kW.
Gruntowka ma 11kW przy temperaturze glikolu 0*C. Majac poprawnie dobrane odwierty bedziesz zawsze ponad ta granica. Pewnie w okolicy +3*C w lutowym dolku. Nie wazne czy we dnie, czy zinma noca gdy prad najtanszy.
Zeby to byly porownywalne urzadzenia pod wzgledem mocy, to niech Ci przesla cene pompy PW o mocy 15-16kW. Wtedy porownaj.

Ok, OK.
Może się mylę, ale można chyba policzyć "statystycznie" ile dni w roku Daikin 10,3 załączy dodatkową grzałkę, a ile dni pojedzie na tym, co ma w standardzie.

Pyxis
23-06-2014, 14:00
Dlaczego porownujecie jedna z drozszych markowych PC P/W z najtansza markowa gruntowa?


Porownaj pod wzgledem mocy chociazby. Ja nie mowie, zebys porownywal najdrozsza PW.
Tak sie przykro sklada, ze te tanie PW to musisz brac do porownan 15-16kW.

Lapeno
23-06-2014, 14:01
Masz stala moc 9kW do -15*C Myslisz ze potrzebuje mocniejsza? 12kW to 3000 wiecej.

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-t-cap-9kw-model-2014-i4341358826.html

Dlaczego porownujecie jedna z drozszych markowych PC P/W z najtansza markowa gruntowa?

Jaka msza srednia temperature zewnetrzna w sezonie grzewczym w swojej okolicy?

Mozemy tez najtansza Polska z odwiertami porownac z ta Chinska za 1500$

Co pragniemy udowodnic....?

Tak gruntowe sa najlepszejsze, najtrwalsze, niepsujace sie i nie wymagajace przegladow.... juz dawno zostalo to stwierdzone:popcorn:

Też czytałem o tym Panasonicu 9kW T-cap. Wydaje się jeszcze lepszą opcją od Daikina, tylko skąd ta różnica w cenie.
20 tys. + VAT 12% (usiłuję policzyć ile sam sprzęt by kosztował - taki mały myk w aukcji).

Daikin niby silniejszy 1,3 kW to więcej o jakieś 8 tys. za bebechy.

Z parametrów katalogowych wychodzi, że to gorsze rozwiązanie - skoro ma większe straty na mocy przy ujemnych temperaturach. Płaci się za markę?

Lapeno
23-06-2014, 14:02
Porownaj pod wzgledem mocy chociazby. Ja nie mowie, zebys porownywal najdrozsza PW.
Tak sie przykro sklada, ze te tanie PW to musisz brac do porownan 15-16kW.

Poczekaj, ale umówmy się co do jednego.
Daikin to tania pompa P/W czy też markowa, jedna z droższych?

Pyxis
23-06-2014, 14:03
Ok, OK.
Może się mylę, ale można chyba policzyć "statystycznie" ile dni w roku Daikin 10,3 załączy dodatkową grzałkę, a ile dni pojedzie na tym, co ma w standardzie.

Mozna probowac to szacowac. Jak nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie pompa PW, to nie licz na SPF z sezonu grzewczego =3, a taki radosnie jest brany do obliczen kosztow. :)
Jesli bedzie pracowal z mniejsza moca, to bedzie musial pracowac dluzej. Moze tez zabraknac taniego pradu w mrozniejsze dni. To wszystko robi dodatkowe koszty ktore przy takiej jednodzialaniowej kalkulacji zupelnie sie pomija. Przy pompe GW masz z tym swiety spokoj.


Poczekaj, ale umówmy się co do jednego.
Daikin to tania pompa P/W czy też markowa, jedna z droższych?

To chyba cos posrodku.

Zastanow sie, czy chcial bys miec najtansza garazowa pompe PW? :)

Lapeno
23-06-2014, 14:08
Zastanow sie, czy chcial bys miec najtansza garazowa pompe PW? :)

Od osoby bardzo polecanej z kimkolwiek bym nie rozmawiał? Pewnie, że tak.

map78
23-06-2014, 14:37
No to juz roznica rosnie do 436 zl/rok na pradzie. Do tego licz jakis tani przeglad za 300zl i nasz 730zl rocznie roznicy. W ciagu 13 lat sie te 10000 zniweluja na zero, a po tym czasie pompa PW to juz bedzie raczej miala blizej niz dalej. ;)

Zreszta to akademicka dyskusja, bo...

Rzeczywiście akademicka, bo okazuje się, że tej zimy u mnie wyszło troszkę mniej kWh niż u Ciebie:rolleyes: Zobaczymy co będzie dalej jak zawitają syberyjskie mrozy. Za przegląd nie płaciłem, lodowiska nie mam, hałasu nie słyszę - cuda na kiju:D


Ile dales za swoja pompe z instalacja?
U mnie nie można na to patrzeć w ten sposób, bo płaciłem kompleksowo za cała modernizację. Na fakturze mam cenę za pompę 24500zł, ale wspominałem już, że jest to najwyższy model (3f, z chłodzeniem i sterowaniem przez internet) - najtańszy o identycznych parametrach grzewczych kosztował poniżej 20tys. zł.
Za "montaż" płaciłem 6000zł, ale to z kolei obejmowało również likwidacje ekogrocha, przeróbkę instalacji oraz montaż klimakonwektorów.

map78
23-06-2014, 14:47
Też czytałem o tym Panasonicu 9kW T-cap. Wydaje się jeszcze lepszą opcją od Daikina, tylko skąd ta różnica w cenie.
20 tys. + VAT 12% (usiłuję policzyć ile sam sprzęt by kosztował - taki mały myk w aukcji).

Daikin niby silniejszy 1,3 kW to więcej o jakieś 8 tys. za bebechy.

Z parametrów katalogowych wychodzi, że to gorsze rozwiązanie - skoro ma większe straty na mocy przy ujemnych temperaturach. Płaci się za markę?

Chodzi o to, że ten Daikin jest mocniejszy tylko z nazwy. Tak na prawdę przy PW patrzy się na moc przy temp mocno minusowych. Jeżeli instalator dobrał Ci takiego Daikina, który przy -15st ma 6kW, to u Ciebie spokojnie poradziłby sobie Panas zwykły 9KW, 3-fazy, który przy -15st ma moc grzewczą 8,3kW, a kosztuje koło 18tys. zł, więc razem z zasobnikiem i instalacją powinieneś go nabyć za 25tys. zł brutto - do Swoich 38tys. netto za garażówke będziesz miał na prawdę daleko.

Pyxis
23-06-2014, 15:54
Pyxis nie odpowiedziales jaka masz srednia temperature w sezonie grzewczym


Nie wiem jaka jest srednia. Mnie interesuje bardziej temperatura w godzinach taniej taryfy. Lwia czesc ciepla pozyskuje w godzinach nocnych obecnie. Stad takie a nie inne koszta CO.

Pyxis
23-06-2014, 15:56
Na fakturze mam cenę za pompę 24500zł, ale wspominałem już, że jest to najwyższy model (3f, z chłodzeniem i sterowaniem przez internet)


Moze dlatego masz szanse napisac:
" lodowiska nie mam, hałasu nie słyszę"
;)

Pyxis
23-06-2014, 15:58
Chodzi o to, że ten Daikin jest mocniejszy tylko z nazwy. Tak na prawdę przy PW patrzy się na moc przy temp mocno minusowych. Jeżeli instalator dobrał Ci takiego Daikina, który przy -15st ma 6kW, to u Ciebie spokojnie poradziłby sobie Panas zwykły 9KW, 3-fazy, który przy -15st ma moc grzewczą 8,3kW, a kosztuje koło 18tys. zł, więc razem z zasobnikiem i instalacją powinieneś go nabyć za 25tys. zł brutto - do Swoich 38tys. netto za garażówke będziesz miał na prawdę daleko.

To niech nie liczy gruntowki 11kW a wezmie do rachunkow 8kW. :)

map78
23-06-2014, 16:16
To niech nie liczy gruntowki 11kW a wezmie do rachunkow 8kW. :)

No to nawet biorąc 8-mkę.
Garażówka 8kW - 15tys. zł
Odwierty do domu o PU>200m2 - pewnie 200mb (zgaduje), czyli 200x80zł = 16000zł
Zbiornik CWU - 3000zł
Instalacja - 4000zł
Razem wychodzi 38000 brutto - co się nawet zgadza bo Plebge podawał cenę netto za 11kW

Czyli różnica pomiędzy Panasem, który przy -15st ma 8,3kW, a garażówką, która ma 8kW zawsze wynosi 13tys. zł.
Sorry, ale ja nie widzę sensu tak przepłacać. Nie wiem też co będzie za 20lat - być może zarówno ja, jak i Ty będziemy mieli już zupełnie inne źródło ogrzewania? Świat idzie naprzód i trudno jest przewidzieć jakie systemy wtedy będą na topie - być może i przepowiednie TB zaczną się sprawdzać;)

Pyxis
23-06-2014, 16:27
być może i przepowiednie TB zaczną się sprawdzać;)

Chyba te, ze mechanizm dzialania WG nie jest zwiazany z sila grawitacji. ;)

Zawsze mozna policzyc a la bananowy Liwko 50W/m odwiertu i zrobic ich 120m a nie 200m (zakladam pompe 8kW "na styk"). Wyjdzie za odwierty 9600,-
Zasobnik CWU za 2200,- kupilem. Co prawda Galmet, ale dziala.
Za montaz WSZYSTKICH instalacji hydraulicznych w domu (podlogowka, kanaliza, woda, polaczenie rozdzielczy i napelnienie DZ, podlaczenie pompy ciepla, rozlozenie rur odkurzacza) zaplacilem hydrrze 5000 zl do reki. Chyba malo, skoro instalacja PW to 4000 zl.

Mozemy tak sie do jutra licytowac i niewiele w sumie to wniesie. Ja tylko staram sie zasiac ziarenko niepewnosci. Te PW to taki wspaniale i gruntowek nikt myslacy nie kupuje. Nie wszyscy gruntowcy to idioci z grubym portfelem. ;)

M.Krk
23-06-2014, 16:35
No to nawet biorąc 8-mkę.
Garażówka 8kW - 15tys. zł
Odwierty do domu o PU>200m2 - pewnie 200mb (zgaduje), czyli 200x80zł = 16000zł
Zbiornik CWU - 3000zł
Instalacja - 4000zł
Razem wychodzi 38000 brutto - co się nawet zgadza bo Plebge podawał cenę netto za 11kW

Czyli różnica pomiędzy Panasem, który przy -15st ma 8,3kW, a garażówką, która ma 8kW zawsze wynosi 13tys. zł.
Sorry, ale ja nie widzę sensu tak przepłacać. Nie wiem też co będzie za 20lat - być może zarówno ja, jak i Ty będziemy mieli już zupełnie inne źródło ogrzewania? Świat idzie naprzód i trudno jest przewidzieć jakie systemy wtedy będą na topie - być może i przepowiednie TB zaczną się sprawdzać;)

Mam pytanko, te klimakonwektory co zakładałeś to tak zamiast starych grzejników? trzeba było rurki przerabiać, czy tak jeden zdejmuje drugi zakładam, przykręcam i git

map78
23-06-2014, 16:38
Mozemy tak sie do jutra licytowac i niewiele w sumie to wniesie. Ja tylko staram sie zasiac ziarenko niepewnosci. Te PW to taki wspaniale i gruntowek nikt myslacy nie kupuje. Nie wszyscy gruntowcy to idioci z grubym portfelem. ;)

I ja tak nie uważam:) W Twoich konkretnych warunkach zrobiłeś optymalną instalacje i pewnie sam na Twoim miejscu taka bym zrobił. Ale jest to składowa wielu czynników, które złożyły się na pozytywny efekt, jak np: wiedza, warunki gruntowe, niespecjalnie zaizolowany dom, dostępność polskiej firmy na lokalnym rynku, itp.
Plebge natomiast pisze, że w grę wchodzą jedynie odwierty, a do tego ma dom o zapotrzebowaniu 32kWh/m2/rok (to pewnie 2x mniej niż Twój;)) - i w takich warunkach PW będzie się po prostu opłacać, bo zyski z GW nie zniosą się w sensownym terminie - i tyle:)

Pyxis
23-06-2014, 16:43
No te odwierty "przeszkadzaja", zeby czarno na bialym pokazac, dlaczego instalujac GW bedzie mial jednego strupa na glowie mniej. ;)

map78
23-06-2014, 16:44
Mam pytanko, te klimakonwektory co zakładałeś to tak zamiast starych grzejników? trzeba było rurki przerabiać, czy tak jeden zdejmuje drugi zakładam, przykręcam i git

Zależy jak masz zainstalowane grzejniki. Klimakonwektory (te moje Purmo Vido) maja przyłącza z lewego boku, grzejniki u mnie przyłącze miały od spodu z prawej strony, więc trzeba było pociągnąć rurki miedziane, ale to prosta hydrauliczna robota i nie wymaga żadnego kucia, bo klimakonwektor ma miejsce na ta instalację.
http://www.iv.pl/images/64131493594815150592.jpg (http://www.iv.pl/)

M.Krk
23-06-2014, 16:50
Zależy jak masz zainstalowane grzejniki. Klimakonwektory (te moje Purmo Vido) maja przyłącza z lewego boku, grzejniki u mnie przyłącze miały od spodu z prawej strony, więc trzeba było pociągnąć rurki miedziane, ale to prosta hydrauliczna robota i nie wymaga żadnego kucia, bo klimakonwektor ma miejsce na ta instalację.
http://www.iv.pl/images/64131493594815150592.jpg (http://www.iv.pl/)

No ja mam właśnie zwykły grzejnik, dwie rurki z prawej strony, a jakoś nie mogę tego nigdzie w sklepie zobaczyć na żywo i zmierzyć

map78
23-06-2014, 16:57
No ja mam właśnie zwykły grzejnik, dwie rurki z prawej strony, a jakoś nie mogę tego nigdzie w sklepie zobaczyć na żywo i zmierzyć

No to właśnie widzisz:) Tak to wygląda. Po założeniu obudowy niczego nie widać:) A długość rurek będzie też zależeć od wielkości klimakonwektora - ten na zdjęciu to akurat kolos - 140cm:D

M.Krk
23-06-2014, 17:54
No to właśnie widzisz:) Tak to wygląda. Po założeniu obudowy niczego nie widać:) A długość rurek będzie też zależeć od wielkości klimakonwektora - ten na zdjęciu to akurat kolos - 140cm:D

Dzięki

Pyxis
23-06-2014, 20:29
No to właśnie widzisz:) Tak to wygląda. Po założeniu obudowy niczego nie widać:) A długość rurek będzie też zależeć od wielkości klimakonwektora - ten na zdjęciu to akurat kolos - 140cm:D

Slono zaplaciles za bledy "wieku mlodzienczego". ;)

map78
23-06-2014, 21:54
Slono zaplaciles za bledy "wieku mlodzienczego". ;)


Wlasne zadowolenie jest bezcenne i nie podlegajace dyskusji ;)

map78 z tego co pamietam domu nie budowal... ( chyba ze mi sie pomylilo )

Nie budowałem. Kupiłem i do tego niechcący z sąsiadem:D
Klimakonwektor jest zdecydowanie za duży - przewymiarowany o jakieś 50%, ale dzięki temu pracuje niemalże wyłącznie na pierwszym biegu, czyli cichutko. Zaoszczędziłem na odwiertach to i poszalałem przy klimakonwektorach;)

map78
23-06-2014, 22:07
I masz klimatyzacje w tym samym urzadzeniu, bez potrzeby kupowania protez grzejacych co chlodza ;)

To prawda. Dlatego w sumie jestem zadowolony, bo w moim konkretnym przypadku te klimakonwektory są lepszym rozwiązaniem niż byłaby tam podłogówka. Faktem jet, że podłogówka zapewnia akumulację i stabilną temperaturę, ale akurat u mnie nie jest to tak potrzebne jak klimatyzacja. Poddasze używamy wyłącznie nocą, więc szybko i tanio jest tam stworzyć komfortowe warunki do spania zarówno zimą jak i latem.

clarnet
23-06-2014, 22:33
Chodzi o to, że ten Daikin jest mocniejszy tylko z nazwy..................
Czyżbyś map78 miał jakiś kompleks na punkcie swojej pompy???
Tak na marginesie - Altherma 11kW o której mowa, przy parametrach -15/35 ma moc maks. 10,24 kW
do tego 27 kroków modulacji mocy invertera - wiesz ile kroków ma twoja? :D)
Wiesz skąd się wzięła charakterystyka mocowa twojej pompy? Wiesz czemu jest płaska?
Masz płynną modulację przepływu na pompie obiegowej, która utrzymuje stałą dt czy zwykłą 3-biegówkę?
Masz dwie krzywe grzewcze i dwie krzywe chłodzenia?
Nawet nastawę cwu można wybrać pogodowo w Althermie :)
A jaki masz spadek mocy przy długości instalacji powyżej 7,5m? Bo w Althermie 11-ce ta zmiana przy instalacji 7,5-50mb wynosi ...2,3%
U ciebie chyba z 20% przy długości 7,5-30mb
Masz polskie menu w sterowniku?
Masz modulacje zasilania przy pracy z funkcją termostatu pokojowego czy po prostu zwykłego off'a pompy ciepła?
Masz pomiar elektroniczny przepływu? Czy taki czujnik przepływu switch-flow jaki był w Althermach A i B 3 lata temu.
Masz cichszy agregat?
Masz dwustopniową grzałkę z możliwością konfiguracji 0-3-6-9kW?
Masz wpływ serwisowy na parametry defrostu?
Jaką masz stratę dobową zasobnika cwu?
Można by tak jeszcze pisać
Pyxis palnął o stracie mocy do 6kW przy -15, a ty powtarzasz.
Chwal swoją pompę. Jak najbardziej. Naprawdę cieszę się, że jesteś zadowolony.
Ale nie krytykuj proszę innych, jak nie wiele o nich wiesz :)
pzdr

map78
23-06-2014, 23:07
Czyżbyś map78 miał jakiś kompleks na punkcie swojej pompy???
Tak na marginesie - Altherma 11kW o której mowa, przy parametrach -15/35 ma moc maks. 10,24 kW
......
......
Pyxis palnął o stracie mocy do 6kW przy -15, a ty powtarzasz.
Chwal swoją pompę. Jak najbardziej. Naprawdę cieszę się, że jesteś zadowolony.
Ale nie krytykuj proszę innych, jak nie wiele o nich wiesz :)
pzdr

Nie potrzebnie się podniecasz i rozpisujesz;)
Faktycznie myślałem, że Pyxis sprawdził co to za pompa i zasugerowałem się tym co napisał i w żadnym razie nie miałem zamiaru obrażać produktu, który sprzedajesz. Po prostu wiele jest na rynku pomp również Daikin'a, które mimo oznaczenia 11,12 czy nawet 14kW dysponują niższą mocą niż 9kW T-Cap i obaj dobrze wiemy dlaczego;)

Pyxis
23-06-2014, 23:33
Tak na marginesie - Altherma 11kW o której mowa, przy parametrach -15/35 ma moc maks. 10,24 kW


Rzuc linkiem do specyfikacji gdzie to bedzie wyraznie widac. Super bylby jakies wykres moc/temp.zew. dla tego modelu.

marmag
24-06-2014, 08:30
Ja muszę / chcę mieć odwiert pionowy

fachowcem nie jestem, ale wydaje mi się że nieporozumieniem jest porównywanie najstabilniejszego źródła ciepła pierwotnego dla PC GW z najmniej stabilnym (jedynym dostępnym) dla PC PW. Ja przy porównywaniu kosztów (zarówno inwestycji jak i eksploatacji) jak już to brałbym kalkulację z poziomym DZ - które i tak będzie znacząco stabilniejsze od powietrza.

Swoją drogą ciekawi mnie fakt produkcji urządzeń, które największą efektywność mają w okresie, gdy są najmniej potrzebne, a tak chyba jest z PC PW

Wydajność pomp PW w ostatnich latach z tego co czytałem znacznie się poprawiła m.in. za sprawą zaawansowanej elektroniki i nie wiem dlaczego ale na myśl przychodzi mi porównanie do silnika diesla - gdzie wraz ze wzrostem skomplikowania sterowania rosła wydajność przy tym samym zużyciu paliwa, ale koszty eksploatacji rosły, tfu rosną znacznie bardziej. (1,9D vs 2,0 HDi od PSA, czy 2,0D vs 2,0TDCi od Forda i inne). Prostota konstrukcji wraz z zadowalającymi parametrami jest gwarantem długoletniej bezproblemowej eksploatacji.

Nie wszystko co nowe, świecące, pachnące jest lepsze od konstrukcji sprawdzanych latami przez rzesze użytkowników.
Ale to tylko przemyślenia laika użytkownika. Każdy musi dojść do własnych.

Arturo72
24-06-2014, 09:05
fachowcem nie jestem, ale wydaje mi się że nieporozumieniem jest porównywanie najstabilniejszego źródła ciepła pierwotnego dla PC GW z najmniej stabilnym (jedynym dostępnym) dla PC PW. Ja przy porównywaniu kosztów (zarówno inwestycji jak i eksploatacji) jak już to brałbym kalkulację z poziomym DZ - które i tak będzie znacząco stabilniejsze od powietrza.

Swoją drogą ciekawi mnie fakt produkcji urządzeń, które największą efektywność mają w okresie, gdy są najmniej potrzebne, a tak chyba jest z PC PW
.
Ale co z tego wynika ?
Dosłownie nic ponieważ inwestorzy wybierający powietrzną wiedzą o tym i raczej wliczaja przy kalkulacji kosztów do porównań.
Moja pompa z niestabilnym DZ zużyła na ogrzewanie w tym sezonie 1900kWh.
Ile w takim razie zuzyla by pompa że stabilnym DZ ?
Policzmy,1900*2,5=4750kWh/3,5=1357kWh-1900kWh=542kWh
A więc pompa ze stabilnym DZ zuzylaby max.542kWh mniej.
Ile w PLN kosztuje 542kWh ? ok.200zł za sezon grzewczy.
Gdzie jest sens instalacji pompy ze stabilnym DZ conajmniej 10tys.zł droższej ?
Nie ma sensu gdyż 10000zł/200zł=50 lat zanim pompa ze stabilnym DZ będzie przynosiła zyski.

Przy porównaniu ze zuzyciem wyliczonym w OZC sądzę,że COP powietrznej wyniósł min.3 ale do obliczeń wziąłem 2,5.
Wg OZC powinienem zuzyc na ogrzewanie 5000kWh a w tym sezonie zużycie byłoby większe.

Pyxis
24-06-2014, 09:31
Dosłownie nic ponieważ inwestorzy wybierający powietrzną wiedzą o tym i raczej wliczaja przy kalkulacji kosztów do porównań.


I tu sie mylisz. Wiekszosc nie ma zielonego pojecia o roznicah GW/PW poza tym, ze do PW nie trzeba robic DZ i dlatego jest "lepsza". :)


BTW: Ty masz domek 118m2 a "kolega pytajacy" cos kolo 270m2 jesli mnie pamiec nie myli. Zrob dla swojego domu takie porownanie zwrotu odnosnie pompy PW i czystego pradu i policz lata "zwrotu". ;)

Lapeno
24-06-2014, 09:49
I tu sie mylisz. Wiekszosc nie ma zielonego pojecia o roznicah GW/PW poza tym, ze do PW nie trzeba robic DZ i dlatego jest "lepsza". :)


BTW: Ty masz domek 118m2 a "kolega pytajacy" cos kolo 270m2 jesli mnie pamiec nie myli. Zrob dla swojego domu takie porownanie zwrotu odnosnie pompy PW i czystego pradu i policz lata "zwrotu". ;)

260 m2 po podłodze jeżeli już :-) / 230 użytkowej.
Chciałbym tylko zauważyć, że ja planuję swój dom sprzedać za 20 lat - dzieci pójdą w świat (przynajmniej będę ja z całą mocą i siłą wypychał na swoje) i dla dwójki osób w wieku ok. lat 60 tak duży dom to psu na budę.
Jak przyjdzie czas, to sprzeda się i dom i wtedy:
- albo mniejsza buda (parterówka) max 100 m2 z jakimś małym ogórdkiem
- albo mieszkanie w bloku (może nawet wynajęte).

Przyjmij więc proszę do rozważań u mnie okres 20 lat użytkowania domu. Następni właściciele i tak zrobią wszystko po swojemu (kto wiem, może będą już wtedy przydomowe reaktory atomowe?).

Arturo72
24-06-2014, 09:57
BTW: Ty masz domek 118m2 a "kolega pytajacy" cos kolo 270m2 jesli mnie pamiec nie myli. Zrob dla swojego domu takie porownanie zwrotu odnosnie pompy PW i czystego pradu i policz lata "zwrotu". ;)
Dom 270m2 czyli ok.2,5 raza większy czyli nie 200zł tylko 500zł za sezon czyli 10000/500=20 lat czyli gruntowa dopiero po 20 latach zacznie być zyskowna w stosunku do powietrznej.
Do porównania PW z prądem dochodzi cwu.

Pyxis
24-06-2014, 10:03
Abstrahujac zupenie od realnosci Twoich planow przenosin do bloku na 60te urodziny (konmi Ci z tego domu nie wyciagna ;)) to nawet jesli bedziesz ten plan realizowal, to pewnie bedziesz akurat tuz po wymianie tej pompy PW na nowa.

Pyxis
24-06-2014, 10:07
Dom 270m2 czyli ok.2,5 raza większy czyli nie 200zł tylko 500zł za sezon czyli 10000/500=20 lat czyli gruntowa dopiero po 20 latach zacznie być zyskowna w stosunku do powietrznej.
Do porównania PW z prądem dochodzi cwu.

Czyli sam widzisz, ze w perspektywie uzytkownia pompy PW ktory kolega zaklada nie bedzie w plecki kosztowo. Robimy oczywiscie ciche zalozenie, ze prad nie bedzie drozal w tym okresie.
Czy naprawde sadzisz, ze pompy ciepla, a zwlaszcza te powietrzne tak mocno wyzylowane i pracujace w tak ciezkich warunkach sa "weczne"?

map78
24-06-2014, 10:25
Czy naprawde sadzisz, ze pompy ciepla, a zwlaszcza te powietrzne tak mocno wyzylowane i pracujace w tak ciezkich warunkach sa "weczne"?

Daj namiary na badania potwierdzające Twoje tezy. Prawdopodobieństwo zepsucia się jest podobne do markowych GW, które napakowane są nie mniejszą ilością elektroniki. U Ciebie może być mniejsze, bo tam elektroniki nie ma prawie w ogóle;) Co do sprężarki pracującej na zewnątrz to zgłoś się do mnie jak będziesz nad morzem - pokaże Ci 40 letnie sprężarki nurkowe lub do narzędzi hydraulicznych pracujące na otwartych pokładach w warunkach wilgoci, zasolenia, wiatru i mrozu - ciągle działają:yes: Poza tym sprężarka to nie wszystko i zawsze można wymienić - do Panasa to koszt <2tys.zł.

Pyxis
24-06-2014, 11:29
Nie musze miec badan, wystarczytroszke wyobrazni, chociaz ktos tu juz pisal, ze "wiesio" deklaruje zywotnosc swoich pamp na 17 lat.

Pocztaj sobie dlaczego w pompach PW stosuje sie np. grzalki karteru. O elektronice pracujacej 20 lat pod golym niebem nawet nie wspomne, chociaz nasz kochany Silesia twierdzil, ze na awarie podatna jest bardziej ta ktora ma sie wewnatrz domu. Ta na zewnatrz (a szczegonie ta w jego pompach) jest niezniszczalna. :D

Pompa PW to jednak mocno podrasowany samochod wyscigowy. Gruntowka to bardziej dlugodystansowy diesel.

Barth3z
24-06-2014, 12:16
A nie lepiej dołożyć 10tys. do lepszej izolacji budynku, lepszych okien i kupić Panasonica Aquarea 5kW Monoblock za 12tys. netto ?
267035
Parametry pracy tej pompki (COP dla konkretnych temperatur):
267034
Zauważcie, że ta pompa gwarantuje moc 5kW nawet przy -15, czyli to taki mniejszy T-CAP, ale o znacznie lepszych parametrach.
Eksploatacja tej pompki będzie tak tania, że nawet drugiej taryfy nie ma sensu odpalać.
Kolejne zalety to takie, że grzejesz wtedy kiedy potrzeba, a nie w nocy, gdzie lepiej obniżać temp. a nie zwiększać. Po drugie pozostały sprzęt pracuje na prądzie o ok. 10 gr tańszym, a to też nie jest brane pod uwagę.

PS. Średnia temp. w okresie grzewczym dla rejonu Pyxisa to ok +3 - +4oC.
PS2. Opłaca się budować budynki energooszczędne.

Pyxis
24-06-2014, 12:41
PS2. Opłaca się budować budynki energooszczędne.

Oczywiscie w pewnych granicach. Jesli to byloby tak ekonomicznie korzystne w pelnym zakresie, to byla by cala masa domow pasywnych. Ludzie potrafia liczyc. :)

Lapeno
24-06-2014, 12:45
A nie lepiej dołożyć 10tys. do lepszej izolacji budynku, lepszych okien i kupić Panasonica Aquarea 5kW Monoblock za 12tys. netto ?
267035
Parametry pracy tej pompki (COP dla konkretnych temperatur):
267034
Zauważcie, że ta pompa gwarantuje moc 5kW nawet przy -15, czyli to taki mniejszy T-CAP, ale o znacznie lepszych parametrach.
Eksploatacja tej pompki będzie tak tania, że nawet drugiej taryfy nie ma sensu odpalać.
Kolejne zalety to takie, że grzejesz wtedy kiedy potrzeba, a nie w nocy, gdzie lepiej obniżać temp. a nie zwiększać. Po drugie pozostały sprzęt pracuje na prądzie o ok. 10 gr tańszym, a to też nie jest brane pod uwagę.

PS. Średnia temp. w okresie grzewczym dla rejonu Pyxisa to ok +3 - +4oC.
PS2. Opłaca się budować budynki energooszczędne.

Dobra, tylko że jak już pisałem - miałem liczone OZC dla różnych parametrów izlacyjnych.
Dla tego co planuję zrobić, OZC wyszło na poziomie:
31,9 kWh/(m2·rok) - czyli 32 x 230 = 7 360 kWh / rok.

Dla projektu w parametrach wyjściowych miałem zapotrzebowanie prawie 12 kWh.

Co jeszcze mogę dać lepszego w izolacji od tego co mam zaplanowane:
- okna VETREX V90+ (trzy szyby, U szyby 0,5, okna całego różnie - ok. 0,75-0,80)
- SOLBET 600 24 cm, na to styro 20 cm
- podłoga - nie robiłem płyty fundamentowej, ma być styro 20 cm + wylewka betonowa
- zaizolowane ściany kolankowe styropianem 5 cm przed przemarzaniem
- ocieplenie dachu - pewnie wełna z 35 cm

No to gdzie mogę dołożyć te 10 tys. w izolacji, żeby mógł zejść z OZC do poziomu 20 kWh / m2 - żebym mógł kupić Panasa o mocy 5kW. No i jeszcze CWU dla rodziny 2+2.

map78
24-06-2014, 12:47
Nie musze miec badan, wystarczytroszke wyobrazni, chociaz ktos tu juz pisal, ze "wiesio" deklaruje zywotnosc swoich pamp na 17 lat.

Pocztaj sobie dlaczego w pompach PW stosuje sie np. grzalki karteru. O elektronice pracujacej 20 lat pod golym niebem nawet nie wspomne, chociaz nasz kochany Silesia twierdzil, ze na awarie podatna jest bardziej ta ktora ma sie wewnatrz domu. Ta na zewnatrz (a szczegonie ta w jego pompach) jest niezniszczalna. :D

Pompa PW to jednak mocno podrasowany samochod wyscigowy. Gruntowka to bardziej dlugodystansowy diesel.

Trochę wyobraźni mam, ale jak pisałem też i trochę doświadczenia z sprężarkami pracującymi na zewnątrz i to w znacznie niekorzystniejszych warunkach.
Wieżę, że te zastosowane w pompach PW również zostały do tego odpowiednio przygotowane, dlatego miedzy innymi wyposażono je w grzałkę karteru.
W jednostce zewnętrznej nie ma żadnej elektroniki - co najwyżej prosta automatyka - całe sterowanie realizowane jest przez hydrobox (chyba, że mówimy o monobloku).
Porównując do samochodów to zgodzę się, że prosty diesel np jak w mercedesie beczce był znacznie trwalszy, mniej awaryjny, itd od współczesnych comon rail z turbiną, itp. Jednak sprowadzając to na płaszczyznę pomp ciepła - jaką masz gwarancje, że Twoja PCi to ten niezniszczalny mercedes beczka, a nie produkowany w tym samym okresie Polonez?:D

Pyxis
24-06-2014, 12:50
jaką masz gwarancje, że Twoja PCi to ten niezniszczalny mercedes beczka, a nie produkowany w tym samym okresie Polonez?:D

Bo do Poloneza nie pakowali silnika i zawieszenia z Mercedesa. :)
Ja nie mam pompy poskladanej z chinskiego badziewia, bo to przed zakupem sprawdzilem.

Barth3z
24-06-2014, 12:57
Dobra, tylko że jak już pisałem - miałem liczone OZC dla różnych parametrów izlacyjnych.
Dla tego co planuję zrobić, OZC wyszło na poziomie:
31,9 kWh/(m2·rok) - czyli 32 x 230 = 7 360 kWh / rok.

Dla projektu w parametrach wyjściowych miałem zapotrzebowanie prawie 12 kWh.

Co jeszcze mogę dać lepszego w izolacji od tego co mam zaplanowane:
- okna VETREX V90+ (trzy szyby, U szyby 0,5, okna całego różnie - ok. 0,75-0,80)
- SOLBET 600 24 cm, na to styro 20 cm
- podłoga - nie robiłem płyty fundamentowej, ma być styro 20 cm + wylewka betonowa
- zaizolowane ściany kolankowe styropianem 5 cm przed przemarzaniem
- ocieplenie dachu - pewnie wełna z 35 cm

No to gdzie mogę dołożyć te 10 tys. w izolacji, żeby mógł zejść z OZC do poziomu 20 kWh / m2 - żebym mógł kupić Panasa o mocy 5kW. No i jeszcze CWU dla rodziny 2+2.

Zapotrzebowanie na ciepło to nie to samo co obciążenie cieplne. Jakie masz obciążenie cieplne ?

Dla domu 230m2 ciężko będzie tego Panasa wcisnąć ...

Pyxis
24-06-2014, 13:01
Pewnie na CO w granicach 4-5kW. Nie wieksze.

map78
24-06-2014, 13:02
No to gdzie mogę dołożyć te 10 tys. w izolacji, żeby mógł zejść z OZC do poziomu 20 kWh / m2 - żebym mógł kupić Panasa o mocy 5kW. No i jeszcze CWU dla rodziny 2+2.

Z tą 5kW to nie przesadzaj. Poza tym to monoblok, więc będziesz musiał zastosować dodatkowy wymiennik, albo obieg glikolu w domu - a to niebezpieczne.
No i ona wcale nie kosztuje 12tys. a ponad 17tys. przynajmniej katalogowo.
http://www.iv.pl/images/52806491362756406821.jpg (http://www.iv.pl/)
Moim zdaniem u Ciebie najlepiej się sprawdzi zwykła 9-tka, 3-fazowa (bo ta mono to 1-faza). Przy -15 na zewnątrz i +35 na zasilaniu ma moc 8,3kW, a kosztuje katalogowo 20tys. zł.
Ten Daikin, który Ci proponowano będzie jeszcze mocniejszy, ale i też sporo droższy. Policz OZC, jeśli okaże się, że 8kW będzie wystarczające to lepszej opcji wydajność/cena raczej nie znajdziesz.

Barth3z
24-06-2014, 13:07
Oczywiscie w pewnych granicach. Jesli to byloby tak ekonomicznie korzystne w pelnym zakresie, to byla by cala masa domow pasywnych. Ludzie potrafia liczyc. :)

Właśnie okazuje się, że większość nie potrafi.
Nie wiem czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę z tego, że dołożenie izolacji to nie tylko oszczędność na rachunkach lecz oszczędność na zakupie źródła ciepła a także na klimatyzacji w lecie.

Barth3z
24-06-2014, 13:10
Z tą 5kW to nie przesadzaj. Poza tym to monoblok, więc będziesz musiał zastosować dodatkowy wymiennik, albo obieg glikolu w domu - a to niebezpieczne.
No i ona wcale nie kosztuje 12tys. a ponad 17tys. przynajmniej katalogowo.
http://www.iv.pl/images/52806491362756406821.jpg (http://www.iv.pl/)
Moim zdaniem u Ciebie najlepiej się sprawdzi zwykła 9-tka, 3-fazowa (bo ta mono to 1-faza). Przy -15 na zewnątrz i +35 na zasilaniu ma moc 8,3kW, a kosztuje katalogowo 20tys. zł.
Ten Daikin, który Ci proponowano będzie jeszcze mocniejszy, ale i też sporo droższy. Policz OZC, jeśli okaże się, że 8kW będzie wystarczające to lepszej opcji wydajność/cena raczej nie znajdziesz.

Dla Lapeno ten 5kW napewno nie da rady. Lepiej niech celuje w 9 T-CAP.
Co do ceny ... W UK można kupić poniżej 11tys. zł netto (na zdjęciu który wklejałem jest podana cena). Dlaczego u Polsce tak kroją ?! Tym bardziej, gdzie zarabiamy ok. 5x mniej / godz. od Brytyjczyków ...

map78
24-06-2014, 13:17
Co do ceny ... W UK można kupić poniżej 11tys. zł netto (na zdjęciu który wklejałem jest podana cena). Dlaczego u Polsce tak kroją ?! Tym bardziej, gdzie zarabiamy ok. 5x mniej / godz. od Brytyjczyków ...

To są ceny katalogowe. Podlegają sporej negocjacji. Moja katalogowo kosztowała 27500zł netto, a zapłaciłem 24500zł brutto, więc to spora różnica. W przypadku tego monobloka 5kW pewnie, aż tak by się nie dało, bo to nowość 2014, ale za te 15tys brutto pewnie by poszła;) a to już blisko do UK.

asolt
24-06-2014, 13:32
Policz OZC, jeśli okaże się, że 8kW będzie wystarczające to lepszej opcji wydajność/cena raczej nie znajdziesz.

Przeciez ma wyliczone, co da powtórne liczenie tego samego?

Lapeno
24-06-2014, 13:54
Przeciez ma wyliczone, co da powtórne liczenie tego samego?

Dokładnie tak, co mam policzyć raz jeszcze.
Asolt, już Ci nie pisałem żebyś aktualizował te OZC - ale do okien dołożyłem ciepły montaż oraz podkład podparapetowy. Nie wiem, na ile to wpłynie na Twoje obliczenia - może z kilka kWh byłoby mniej.

Lapeno
24-06-2014, 14:02
To są ceny katalogowe. Podlegają sporej negocjacji. Moja katalogowo kosztowała 27500zł netto, a zapłaciłem 24500zł brutto, więc to spora różnica. W przypadku tego monobloka 5kW pewnie, aż tak by się nie dało, bo to nowość 2014, ale za te 15tys brutto pewnie by poszła;) a to już blisko do UK.

Fajnie, fajnie.
Tylko, że 31 + VAT za Dikina to jest razem z montażem.

Przy Panasonicu musizz mieć osobno zasobnik - to trzeba doliczyć do kosztów. Galmet taki jak Twój to na alle widzę za 2,3 tys. złotych.
Co więcej - sama pompa + montaż. Był tu link na allegro, gdzie ktoś dawał 20 tys. - ale to było że wezmę jeszcze montaż. Jak patrzyłem na tego oferenta to nie wydawał się nazbyt wiarygodnym sprzedawcą na allegro - plusiki miał nabite sprzedaż jakiś ściemniaczy na ścianę.

map78
24-06-2014, 14:02
Przeciez ma wyliczone, co da powtórne liczenie tego samego?

Jak ma to niech poda moc źródła ciepła, bo tak niepotrzebnie bawimy się w zgadywanie.

Barth3z
24-06-2014, 14:11
Fajnie, fajnie.
Tylko, że 31 + VAT za Dikina to jest razem z montażem.


Raz piszesz brutto raz netto. Ile w końcu ?
I zastanów się nad daikinem LT 8kW. Taki zestaw 8kW jest znacznie tańszy od 11kW. Jak dobrze poszukasz to będziesz 6-8tys. do przodu.

map78
24-06-2014, 14:11
Fajnie, fajnie.
Tylko, że 31 + VAT za Dikina to jest razem z montażem.


Jeżeli cena za tego Daikina jest razem z montażem i to brutto, to jest to bardzo tanio. Poproś o dane katalogowe tej pompy, wykresy mocy, wydajności, itp.
Jeżeli prawdą jest to co pisze Klarnet to jest to pompa na poziomie Atlantica Tri Duo 11kW, która bez montażu kosztuje ponad 30tys.
Ta którą ja ci polecam realnie będzie kosztować wraz z montażem i zbiornikiem CWU około 25-26tys. zł. Więc i tak trochę do przodu byś był. No i zbiornik liczę 300l, gdzie Daikin chyba ma 175l, ale tego nie jestem pewien, a nie chcę znowu Klarneta denerwować;)

Lapeno
24-06-2014, 14:17
Raz piszesz brutto raz netto. Ile w końcu ?
I zastanów się nad daikinem LT 8kW. Taki zestaw 8kW jest znacznie tańszy od 11kW. Jak dobrze poszukasz to będziesz 6-8tys. do przodu.

Przepraszam za zamieszanie. Dostałem ofertę na 31 tys. NETTO + VAT.

map78
24-06-2014, 14:34
Przepraszam za zamieszanie. Dostałem ofertę na 31 tys. NETTO + VAT.

Czyli licząc nawet ten VAT 8% możesz zaoszczędzić około 8tys. zł wybierając Panasa.
Sprawdź tylko w OZC jakiej mocy źródła ciepła potrzebujesz. Wartość będzie podana w W lub kW.

Pyxis
24-06-2014, 15:09
Przepraszam za zamieszanie. Dostałem ofertę na 31 tys. NETTO + VAT.

No to co niektorzy musza tu jeszcze skorygowac swoje optymistyczne wyliczenia wzgledam ronicy cen z PW/GW. ;)

Pyxis
24-06-2014, 15:14
267044

Tabela dla D LT 14-16kW

Inegrated , uwzglednia defrost, pompki obiegowe i takie tam jak dobrze pamietam.
Jest jeszcze tabela "Peak" values... wartosci ( w tym COP ) sa trozszke wyzsze ( maxymalne )
Nie spotkalem sie aby inny producent podawal taka tabele... a Peak value dla 11kW przy -15*C i 35*C na zasilaniu to 10,24kW i pobor pradu 4,49.

Ale maksymalna wydajnosc grzewcza tej pompy dla -15*C to 8,67kW z COPem pnizej 2. Wg tabelki ktora podales. Czy ja cos zle czytam?

Mozna podac energie eksplozji takiej pompy. Bedzie pewnie jesze wiecej kW, ale ja bym wolal realne parametry ktore moze utrzymac, a nie "marketingowy belkocik". :)

Pyxis
24-06-2014, 15:31
Nie wiem ile dni, ale chodzi mi o sama wartosc. Widze, ze taki dane dzialaja jak plachta na byka. ;)

Chodzi mi co zonacza ta Peak value ktora podpieral sie Klarnet? Jaki jest praktyczny sens tej wartosci?

Pyxis
24-06-2014, 15:37
Ale mi chodzi o praktyczny sens tego parametru ktory byl cytowany, bo wydaje mi sie, ze to wlasnie jest "marketingowy belkocik". Skoro producent podaje HC dla -15*C na poziomie 8,67kW, to chyba tego parametru nalezy sie trzymac, a nie dodawac do tego prawie 2kW, bo tez gdzies producent baknal o takiej wartosci.
Dlatego chce poznac co ona w praktyce oznacza (peak value).

PS.
Warto tez dodac, ze COP=1,97, bo potencjalny user pomysli, ze tez 4,67 jak jest w folderze. ;)

map78
24-06-2014, 15:37
Nie wiem ile dni, ale chodzi mi o sama wartosc. Widze, ze taki dane dzialaja jak plachta na byka. ;)

Chodzi mi co zonacza ta Peak value ktora podpieral sie Klarnet? Jaki jest praktyczny sens tej wartosci?

No ja tez nie bardzo kumam o co chodzi:confused: Skoro w tabeli jest 8 z hakiem dla -15st, to co włączasz jakieś turbo i masz ponad 10:confused:

map78
24-06-2014, 15:58
Nie... zadne turbo... po prostu tabela uwzglednia fakt ze PC pobiera prad przez np 6h ale nie grzeje te 6h... wystepuja defrosty.
I jak sie nie myle uwzglednia tez fakt ze pompki obiegowe etc tez konsumuja prad.

Ale gdy sprawdzisz np oddawana moc bez uwzglednienia defrostu to jest w stanie oddac >10kW.

Moze zle tlumacze... clarnet zrobilby to lepiej...

Ale w skrocie to tak ze D podaje mniej kolorowe dane bardziej urealnione a np. P podaje te optymalne bez uwzglednienia pewnych zeczy... i na papierze wyglada fajnie. Takze aby porownac PC trzeba porownywac na tych samych zasadach.
I mysle ze dlatego Clarnet podal ta wartosc. A reszta wymienionych zeczy rozumiem pominieta ;)

Varme z tego co się orientuje to obecnie nie wolno podawać danych nie uwzględniających defrostów i pracy pomp obiegowych. Są przepisy które to regulują. Poza tym widać, że są one uwzględnione również w P choćby po tym jak drastycznie spada COP w okolicach 0st.

map78
24-06-2014, 16:32
Nie wiem... jezeli tak mowisz to moze tak jest. Sa podawane Normy testow... ale w takim razie czym sie rozni Peak czy Integrated od PC P nie wiem...
Mozesz zawsze spytac P czy ich tabela uwzglednia defrosty czy np. tylko pompy obiegowe.
W P moze drastycznie spada COP bo jest de facto mocniejsza PC anizeli te 9 czy 12kW i "utrzymuje" ta moc. do -15*C

Ja piszę o zwykłej 9-tce, nie o T-Cap.
Sprawdziłem w katalogu Panasa, że wszystkie wartości podane są w oparciu o normę EN 14511, czyli tą samą co ta tabela integreted, którą podałeś, więc pewnie uwzględnia to samo co i tam. Jeżeli tak jest to oznaczałoby, że zwykły Panas 9kW (nie T-Cap) dysponuje znacznie wyższym COP'em od tego Daikina, ponieważ dla A-15W35 ma moc 8,3 i COP=2,55. No ale jak nam Klarnet napisał ma za to inne zalety, jak 27 kroków inwertera i polskie menu;)

clarnet
24-06-2014, 16:43
A pierwsza tabela peak jest w opraciu o inną normę ???
A co tam pod tabelką w katalogu P pisze małym drukiem? :eek:
btw te dane i tabele dla małej, dużej czy ht są u mnie na blogu już ze 2 lata
pzdr.

Pyxis
24-06-2014, 16:49
Przecietny czlowiek kupujacy PC umie czytac. Dane sa podane dla kilku parametrow. A uczciwy instalator go tez o tym fakcie poinformuje.
Spalanie twojego samochodu masz podane dla kazdego warunku czy tego idealnego w standardowym trybie testowym?


Ludzie nie potrafia przeczytac instrukcji ekspresu do kawy o parametrach pomp ni wspominajac nawet. Wikszosc nie zna nawet zasady dzialania pewnie.
Uczciwy instalator - to oksymoron jakis chyba. Trafi sie jedn na 10ciu, albo rzadziej. Bedzie pociskal, zeby tylko sprzedac. Mamy tyle przykladow na forum, ze powinienes miec na to szersze spojerzenie. :)

Moj samochod tyle pali, ile wychodzi z podzielenia ilosc litrow "do pelna" od ostatniego taknkowania podzielone przez ilosc przejechanych km. Naprawde malo mnie interesowalo co tam pisza w folderach producenci. Autko z Dieslem 2l ktory wazy prawie 2t nie moze palic na 5,5l/100km, bo nie zawsze jest po plaskim, na autostradzie, z wiatrem i pomalutku. ;)

mar1973
24-06-2014, 16:55
witam

oj widzę, że Panasonic podbiera Ci klientów :)
gdyby tylko Daikin obniżył ceny...

pozdrawiam


A pierwsza tabela peak jest w opraciu o inną normę ???
A co tam pod tabelką w katalogu P pisze małym drukiem? :eek:
btw te dane i tabele dla małej, dużej czy ht są u mnie na blogu już ze 2 lata
pzdr.

Pyxis
24-06-2014, 17:01
A pierwsza tabela peak jest w opraciu o inną normę ???
A co tam pod tabelką w katalogu P pisze małym drukiem? :eek:
btw te dane i tabele dla małej, dużej czy ht są u mnie na blogu już ze 2 lata
pzdr.

Odnies sie do pytania o ta peak value ktora podales.

map78
24-06-2014, 17:32
A pierwsza tabela peak jest w opraciu o inną normę ???
A co tam pod tabelką w katalogu P pisze małym drukiem? :eek:
btw te dane i tabele dla małej, dużej czy ht są u mnie na blogu już ze 2 lata
pzdr.

Żeby nie było:
http://www.iv.pl/images/79350186643343724906.jpg (http://www.iv.pl/)

Za to w katalogu Pansonica jest pełna tabela mocy i COP dla każdego urządzenia, włącznie z ch-ką pompy obiegowej i zależności przepływu.
A w katalogu Daikin zero, nic, null:) Dlaczego:confused: Widocznie nie ma się czym chwalić;)

M.Krk
24-06-2014, 18:17
A o co chodzi Ci z tym EXT ?

wihajster
24-06-2014, 18:31
Jakbysmy nie obracali to sa to w sumie tylko "suche" dane. Dane producenta, ale czasami PC sa poddawane "niezaleznym" testom.
Najbardziej mnie rozbawiają dopiski tego typu co podaje Panasonic: "Dane wyłącznie orientacyjne niegwarantowane". Wklejone przez map78 w poście #144

M.Krk
24-06-2014, 18:35
ja mam dane dla EXT12EVI-N, 14 i 25, one mają różne cop-y dla tych samych temperatur
-15w35 ma odpowiednio: 2.53 ; 2.45 ; 2.52
kw/h:3.09 ; 4.05 ; 6.77

wydaje mi się że słowne potyczki o takie dane są pozbawione sensu, te tabelki służą raczej jako orientacja, no i w sumie to się zorientowałem że mam najgorszą bo 14:( głupia ta tabelka

map78
24-06-2014, 19:14
267096
Tu tez.... a co jezeli D przedstawia tabele Integrated a P juz nie?

dla A-15W35 ma moc 8,3 i COP=2,55. D w takim razie ma przy A-15W35 10,24kW i COP 2,28
ale przy oddaniu 2 kW wiecej.... a jaka charakterystyke maja przy 75% obciazeniu... tak jak clarnet wspomnial, ile stopni modulacji ma Inverter P?

http://www.sp.se/en/index/services/heatpump/standards_methods_heatpumps/Sidor/default.aspx#14511
http://www.ehpa.org/ehpa-quality-label/testing-regulations/

Bo i o 2kW jest mocniejsza (pamiętaj, że porównujesz 9P do 11D)
Natomiast nadal nie wiadomo o co chodzi z peak i integrated. Ja jako klient chciałbym wiedzieć jasno, czy moja PCi odda 8, czy 10kW w danych warunkach, bo to są wartości kluczowe na podstawie których dobiera się źródło ciepła.

M.Krk
24-06-2014, 19:38
no właśnie tak to chciałem ująć z przymrużeniem oka
chodź teraz mam kłopot bo się dowiaduję że jak zaleję płynem to kiszka będą straty, na wymienniku dodatkowym też będą, nic tylko tracę psia kość,
jeszcze z 10tyś i dojdę to ceny D

clarnet
24-06-2014, 19:47
Ale był mecz, co nie :) do ostatniej sekundy,,,,,,

Nie ważna ta czy inna pompa. Każdy chwali swoje.
Chodzi o to, że niektórzy na tym forum, dzień bez krytyki innego rozwiązania niż swoje własne uważają za stracony,
A nie daj Boże ktoś kupił rozwiązanie z wyższej półki niż jego - wtedy kwitowany jest powiedzeniem "kto bogatemu zabroni" albo "jeleń - dał się wydoić".
I tak w kółko.
Fajnie jest jak ktoś cieszy się tym co ma i poleca to innemu. Bo to wartościowa informacja. Od źródła.
Gorzej jak przy tym musi się taką krytyką podbudować.
A przed nami kolejne mecze :)
pzdr

mkm silesia
24-06-2014, 20:00
panowie po co opierać się na katalogach zakłamanych producentów i instalatorów jeżeli mamy do dyspozycji niezależne badania
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf
dodam że P ze starymi pompami obiegowymi no i trzeba dobrze gz zrobić

map78
24-06-2014, 20:19
panowie po co opierać się na katalogach zakłamanych producentów i instalatorów jeżeli mamy do dyspozycji niezależne badania
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf
dodam że P ze starymi pompami obiegowymi no i trzeba dobrze gz zrobić

Przestań kopać leżącego;) A co z 27 krokiem invertera, polskim menu i dwustopniową grzałką:eek:

map78
24-06-2014, 20:26
no właśnie tak to chciałem ująć z przymrużeniem oka
chodź teraz mam kłopot bo się dowiaduję że jak zaleję płynem to kiszka będą straty, na wymienniku dodatkowym też będą, nic tylko tracę psia kość,
jeszcze z 10tyś i dojdę to ceny D

A to monoblok, czy o co chodzi?
Bo jak monoblok, to gratuluję pomysłu:D

mkm silesia
24-06-2014, 20:32
Przestań kopać leżącego;) A co z 27 krokiem invertera, polskim menu i dwustopniową grzałką:eek:

ja akurat uważam D za dobre rozwiązanie pod względem jakości
cena i kontakt z "daikin polska" to już moja inna subiektywna ocena

map78
24-06-2014, 20:34
Ja bym sie kierowal ta nizsza wartoscia aby byc on the safe side...
Potem mozna sie zastanowic czy ktos dobiera PC az tak na styk....
W PL ponoc trzeba przewymiarowac bo sa II taryfy ;)

No dla mnie 2kW to nie jest na styk. Po to liczy się OZC do miejsc po przecinku, żeby sobie odpowiednie źródło dobrać. Oczywiście zakładamy jakiś margines błędu, ale 2kW to już jest 20%, a jak jeszcze w OZC będzie 10-15% pomyłki to już się robi nieciekawie:)
O zgrozo z niezależnych badań zamieszczonych przez silesie wynika, że on i tych mniejszych wartości nie jest w stanie osiągnąć skoro już przy +2st ma 8,56kW, a to już nie fajnie gdy sprzedawca deklaruje Ci, że ona ma peak ponad 10, a tu się okazuje, że peak ma i owszem ale z grzałeczką;)

map78
24-06-2014, 20:38
ja akurat uważam D za dobre rozwiązanie pod względem jakości
cena i kontakt z "daikin polska" to już moja inna subiektywna ocena

Ja też uważam, że to dobra pompa, może nieco za droga. Ale ponieważ zostałem bezpodstawnie zaatakowany przez sprzedawcę D, to próbuję się bronić:D

simluc
24-06-2014, 20:48
Jeżeli prawdą jest to co pisze Klarnet to jest to pompa na poziomie Atlantica Tri Duo 11kW, która bez montażu kosztuje ponad 30tys.

Te ceny to w Polsce. W Estonii- http://www.hemeltron.ee/soojuspumbad-ohksoojuspumbad-ohk-vesi-soojuspumbad-maasoojuspumbad/ohk-vesi-soojuspumbad/fujitsu-waterstage/fujitsu-high-power-25-c-seeria , 11kw bez zasobnika kosztuje 4680 euro z ichnim 20-procentowym Vatem.

mkm silesia
24-06-2014, 20:52
Ja też uważam, że to dobra pompa, może nieco za droga. Ale ponieważ zostałem bezpodstawnie zaatakowany przez sprzedawcę D, to próbuję się bronić:D
Powiedz mi skąd byś brał pompy jak by nie ci straszni zakłamani sprzedawcy może prosto z fabryki ale czy fabryka chce się zajmować detalem, gwarancja, montażem?
Swoja drogą taki sprzedawca to taki prawie samobójca sprzedaje coś i daje na to gwarancję a tak naprawdę podobno wie że to jest coś nie za dobre i sam się chyba prosi żeby dokładać do interesu bo to on udziela gwarancji i pewnie zrobi sobie złą opinie na lokalnym rynku ;)

mkm silesia
24-06-2014, 20:53
Te ceny to w Polsce. W Estonii- http://www.hemeltron.ee/soojuspumbad-ohksoojuspumbad-ohk-vesi-soojuspumbad-maasoojuspumbad/ohk-vesi-soojuspumbad/fujitsu-waterstage/fujitsu-high-power-25-c-seeria , 11kw kosztuje 4680 euro z ichnim 20-procentowym Vatem.
A jakie w BRD z ich 19% vat

simluc
24-06-2014, 21:02
A nie lepiej dołożyć 10tys. do lepszej izolacji budynku, lepszych okien i kupić Panasonica Aquarea 5kW Monoblock za 12tys. netto ?
[

jest tez i monoblock Samsunga, 6,85kW przy 2/35 i 4,56 kW przy -20/35 w UK za 1830 funtow + sterownik 380 funtow - www.urban-energy.co.uk/air-source-heat-pump-distributor/samsung-heat-pumps/product/164-rc090mhxea-samsung-ehs-monobloc-heat-pump-9kw. Czyli razem za 2200 funtow z 20-procentowym Vatem.

simluc
24-06-2014, 21:12
Fajnie, fajnie.
Tylko, że 31 + VAT za Dikina to jest razem z montażem.

7kW gruntowka za 27 tys zl brutto bez zbiornika CWU- wiecej:
http://www.ghs-polska.pl/ekonomiczna-instalacja-co.html

simluc
24-06-2014, 21:26
Odnies sie do pytania o ta peak value ktora podales.
Peak value nie obejmuje defrostow- clarnet to wie tylko udaje greka. Masakra. Pewnie wielu sie zdziwi (jak Magnolia swego czasu), ze jego pompa ma przerwy w pracy ponizej 6 stopni C.

map78
24-06-2014, 21:49
7kW gruntowka za 27 tys zl brutto bez zbiornika CWU- wiecej:
http://www.ghs-polska.pl/ekonomiczna-instalacja-co.html

No fajnie, fajnie tylko my mówimy o domu ponad dwa razy większym, więc i odwiertu przybędzie.

Pyxis
24-06-2014, 21:57
A przed nami kolejne mecze :)


To w nastepnej przerwie odpowiesz? Czy dac sobie spokoj z dopytka?
Tylko wtedy trzeba Cie bedzie wrzucic do odpowiedniego "worka". :D

Barth3z
24-06-2014, 22:00
jest tez i monoblock Samsunga, 6,85kW przy 2/35 i 4,56 kW przy -20/35 w UK za 1830 funtow + sterownik 380 funtow - www.urban-energy.co.uk/air-source-heat-pump-distributor/samsung-heat-pumps/product/164-rc090mhxea-samsung-ehs-monobloc-heat-pump-9kw. Czyli razem za 2200 funtow z 20-procentowym Vatem.

I co w tym Samsungu takiego rewelacyjnego ?

wihajster
24-06-2014, 22:00
To w nastepnej przerwie odpowiesz? Czy dac sobie spokoj z dopytka?
Tylko wtedy trzeba Cie bedzie wrzucic do odpowiedniego "worka". :D
clarnet pisze artykuły do czasopisma, to na krótkie pytanie powinien umieć konkretnie i rzetelnie odpowiedzieć....

...no chyba że to akurat taki peak futbolowy jest ;)

Pyxis
24-06-2014, 22:10
Sugerujesz, ze razem z Silesia stara sie "kreowac rzeczywistosc"? ;)

mkm silesia
24-06-2014, 22:14
Tak rzeczywistość jest taka że nie potrafisz znaleźć wpisu (mojego) gdzie niby twierdzę że pw jest sprawniejsza od gw
ale za to wszyscy pamiętają twoje kreatywne podejście do ogrzewanej powierzchni i cop pompy gdzie nawet producent podawał inną rzeczywistość w dtr

clarnet
24-06-2014, 22:15
Już o tym było na forum kilka razy i już ze 2 lata temu.
Peak to maksymalna moc od startu do rozpoczęcia cyklu odszraniania i pobór w tym czasie (maksymalny jaki może pobrać pompa), a zintegrowane - do zakończenia odszraniania. I tyle.

Pyxis
24-06-2014, 22:25
Już o tym było na forum kilka razy i już ze 2 lata temu.
Peak to maksymalna moc od startu do rozpoczęcia cyklu odszraniania i pobór w tym czasie (maksymalny jaki może pobrać pompa), a zintegrowane - do zakończenia odszraniania. I tyle.

Ale jak sie to ma do praktycznych parametrow pompy. Czy user ma policzyc sobie te 8kW do grzania domu, czy te 10kW?

mkm silesia
24-06-2014, 22:27
to nie chodzi o to że "było omawiane" tylko o zrobienie szumu i lamentu - taka taktyka mocherowa
coraz więcej zadowolonych użytkowników to trzeba korzystać z każdej okazji do zrobienia szumu że coś nie tak

mar1973
24-06-2014, 22:34
to nie chodzi o to że "było omawiane" tylko o zrobienie szumu i lamentu - taka taktyka mocherowa
coraz więcej zadowolonych użytkowników to trzeba korzystać z każdej okazji do zrobienia szumu że coś nie tak

witam

sama prawda :)

pozdrawiam

simluc
24-06-2014, 22:49
Ale jak sie to ma do praktycznych parametrow pompy. Czy user ma policzyc sobie te 8kW do grzania domu, czy te 10kW?

do praktycznych tyle- z defrostami- tyle ciepla idzie na cele grzewcze- peak value- tylko w celach marketingowych dla niezorientowanych w temacie.
Kazdy potencjalny posiadacz pompy pw powinien patrzec tylko i wylacznie na tabele z wartosciami uwzgledniajacymi defrosty - czyli tzw integer , ktore podawane sa zgodnie z norma EN14511.

simluc
24-06-2014, 22:56
No fajnie, fajnie tylko my mówimy o domu ponad dwa razy większym, więc i odwiertu przybędzie.
cene mozna oszacowac z grubsza - pompa 11 kw to 2 tys zl wiecej,skoro na 7kw robia 120m odwiertow to dla 11 potrzeba 57 procent wiecej- czyli 190m odwiertow- 70 wiecej, 80 zl / m to doplata do pompy 11kW to okolo 7,5-8 tys zl. wyjdzie 35 tys zl.

simluc
24-06-2014, 22:57
I co w tym Samsungu takiego rewelacyjnego ?
Jak to co? cena- 9167 zl netto- przy 7/35 ma 9kW. To , ze copy chu......owe to nic, samsung jest krotko na rynku, ale szybko zapewne nadgoni konurencje.

Pyxis
24-06-2014, 22:58
do praktycznych tyle- z defrostami- tyle ciepla idzie na cele grzewcze- peak value- tylko w celach marketingowych dla niezorientowanych w temacie.
Kazdy potencjalny posiadacz pompy pw powinien patrzec tylko i wylacznie na tabele z wartosciami uwzgledniajacymi defrosty - czyli tzw integer , ktore podawane sa zgodnie z norma EN14511.

No to w jakim celu instalator podpiera sie ta wartoscia "peak"? Czy to jest "uczciwa" praktyka "uczciwych" instalatorow, ktorych tu sie oczywiscie bezpodstawnie atakuje m. in. za taki "marketingowy belkocik"?

simluc
24-06-2014, 23:02
No to w jakim celu instalator podpiera sie ta wartoscia "peak"? Czy to jest "uczciwa" praktyka "uczciwych" instalatorow, ktorych tu sie oczywiscie bezpodstawnie atakuje m. in. za taki "marketingowy belkocik"?
to jest marketing, pokaz mi jego odmiane (marketingu) bez niedomowien

simluc
24-06-2014, 23:05
No i fajnie...
D podaje obydwie... a wiec nie ukrywa... a reszta?
wszystkie liczace sie firmy zobligowane sa do podawania wg EN14511- stad rezygnuja z podawania peak- bo kogo to obchodzi?

Pomijajac juz fakt ile producentow podaje tabele do -20*C a gwarantuje prace do -25*
a widzisz , samsung podaje, fujitsu tez, mitsubishi toze - troche jest tych firm

Pyxis
24-06-2014, 23:05
coraz więcej zadowolonych użytkowników to trzeba korzystać z każdej okazji do zrobienia szumu że coś nie tak

Pewnie dlatego lowisz ich tez na forum. Drzwiami i oknami pewnie sie pchaja teraz po te pompy PW. ;)

Pyxis
24-06-2014, 23:06
to jest marketing, pokaz mi jego odmiane (marketingu) bez niedomowien

Reklamy proszkow do prania sa bardzo rzetelne.

;)

map78
24-06-2014, 23:12
No i fajnie...
D podaje obydwie... a wiec nie ukrywa... a reszta?

Pomijajac juz fakt ile producentow podaje tabele do -20*C a gwarantuje prace do -25*

No reszta podaje tylko te poprawne - zgodne z normą - bo tak powinno być. Te wartości peak do niczego potrzebne nie są i tylko wprowadzają w błąd, bo po co mi wiedzieć, że pompa 11kW osiąga 11kW przy +10 (to chyba oczywiste) - mnie interesuje co ona odda w najgorszych możliwych warunkach, przy uwzględnieniu wszystkich niekorzystnych czynników, a nie co by był gdyby... Jak dział rozwoju technologii Daikin wyeliminuje defrosty to wtedy będzie to ważny parametr, na razie bezużyteczny.

simluc
24-06-2014, 23:43
I OK, pogoogluje przy okazji, dotychczas nie spotkalem sie z tabelami do -20* i gwarantowana praca do -25* przez wymieníonych producentow...

Chyba ze chcesz zapodac :)

pogoogluj

mkm silesia
25-06-2014, 05:27
No to w jakim celu instalator podpiera sie ta wartoscia "peak"? Czy to jest "uczciwa" praktyka "uczciwych" instalatorow, ktorych tu sie oczywiscie bezpodstawnie atakuje m. in. za taki "marketingowy belkocik"?

Jeżeli instalator z jakiegoś samobójczego powodu podpiera się tą wartością to tylko dlatego abyś miał powód nazwać go oszustem.
Bo instalatorzy to są szkoleni do oszukiwania i robienia sobie i klientom na złość montując za małe pompy no bo wszystkim sprzedawcom na tym zależy żeby wcisnąć jak najmniejszą - taka elita forum a jeszcze nie wie :no:

mkm silesia
25-06-2014, 05:30
Ktos moze jednoznacznie potwierdzic ze wszyscy podaja dane z defrostami bo tak jest wymagane wedlug Normy? Jezeli tak to ok.

I OK, pogoogluje przy okazji, dotychczas nie spotkalem sie z tabelami do -20* i gwarantowana praca do -25* przez wymieníonych producentow...

Chyba ze chcesz zapodac :)

tak i jeszcze raz niezależne badania z odszranianiem i obiegówkami w/g EN14511

http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

Pyxis
25-06-2014, 07:09
Jeżeli instalator z jakiegoś samobójczego powodu podpiera się tą wartością to tylko dlatego abyś miał powód nazwać go oszustem.
Bo instalatorzy to są szkoleni do oszukiwania i robienia sobie i klientom na złość montując za małe pompy no bo wszystkim sprzedawcom na tym zależy żeby wcisnąć jak najmniejszą - taka elita forum a jeszcze nie wie :no:

Eeetam, zaraz oszustem. Klientowi sie powie, ze pompa przy -15*C ma te 10kW z hakiem zamiast 8kW, bo ile mamy dni w roklu z taka temperatura? Przeciez dla klienta to wszystko jedno. Pompa ma jeszcze grzale i ta sie zalaczy. Klient nie zmarznie, a ze zabuli wiecej za prad - przeciez to nie instalator placi. Jakos to sie bedzie dalej krecilo. Przeciez "wszyscy" tak robia i zyja.Nawet sprzedaz "rosnie". Uczciwoscia zawodowa jeszcze sie nikt nie najadl.

Cip cip cip frajerzy. Karmimy parametrami-bzdetami. Jaka swietna pompka PW! Do nas prosze, do nas...! ;)

flisiu
25-06-2014, 08:32
Eeetam, zaraz oszustem. Klientowi sie powie, ze pompa przy -15*C ma te 10kW z hakiem zamiast 8kW, bo ile mamy dni w roklu z taka temperatura? Przeciez dla klienta to wszystko jedno. Pompa ma jeszcze grzale i ta sie zalaczy. Klient nie zmarznie, a ze zabuli wiecej za prad - przeciez to nie instalator placi. Jakos to sie bedzie dalej krecilo. Przeciez "wszyscy" tak robia i zyja.Nawet sprzedaz "rosnie". Uczciwoscia zawodowa jeszcze sie nikt nie najadl.

Cip cip cip frajerzy. Karmimy parametrami-bzdetami. Jaka swietna pompka PW! Do nas prosze, do nas...! ;)

Widzisz ja jestem jednym z tych frajerow co zdecydowali sie na PW, ba nawet jeszcze zdecydowalem sie na silesie jako instalatora. pompe bede mial zamontowana pod koniec wakacji wiec bede mogl podzielic sie doswiadczeniami o zuzyciu. bardzo latwo przychodzi Ci osadzanie ludzi ktorych na oczy nie widziales i z nimi nigdy nie rozmawiales.

clarnet
25-06-2014, 08:37
Jeszcze raz napiszę Pyxis. Dla Ciebie dzień bez krytyki PW i tych, którzy je mają i montują to dzień stracony. Pompy PW będą się sprzedawać coraz lepiej, będzie coraz większa konkurencja i różnorodność rynku, a ceny będą spadać. Kiedyś klimatyzator był luksusem, a dzisiaj masz go w markecie za tysiąc zł.
Twoja złośliwość i wrogość nic nie zmieni. To, że uważasz iż zrobiłeś interes życia ze swoją gruntówką, a wszyscy inni to idioci i frajerzy, świadczy tylko o Tobie.

A co do tabel mocy i twoich pytań, to te tabele i odpowiedzi na nie, przewijały się na tym forum z dziesiątki razy. Masz ponad 10 tys postów i nagle Cię olśniło?
Już wiele razy powtarzałem, że nie tyle ważne są COPy i moce w konkretnych temperaturach ile dopasowanie sprawności pompy do obciążeń jakie występują przez większość sezonu.
Pokazały to pierwsze lata eksploatacji (od 2006 roku) a przez ostatnie 2-3 lata podkreśla się sprawność sezonową. Dlatego powstały SCOPy SPFy itd, a szereg niezależnych ośrodków i organizacji testuje zarówno istniejące instalacje jak i pracuje nad ujednoliceniem porównania parametrów (etykiety energetyczne). Takie dane podawał Ci silesia
Tabele prezentowane dla Althermy są jednymi z lepszych i pełniejszych na rynku.
Przedstawiają najgorsze możliwe parametry pompy, bo przy 100% obciążeniu w danej temperaturze zewnętrznej. Ważny jest zarówno szczyt jak i wartości zintegrowane.
Defrost nie jest stały i przypisany w określonej wartości. Zależy od obciążenia i wilgotności powietrza, nastaw. Im bardziej grzejesz, tym bardziej z drugiej strony chłodzisz.
np. przy -2 czy -7 budynek nie potrzebuje 11kW i pompa pracuje z modulowaną mocą. Wpływ defrostu jest więc mniejszy.
Tłumaczył Ci to Varme - jaki jest pobór z tabelki a jaki rzeczywisty przy częściowym obciążeniu.
W samych katalogach dostępnych dla klienta masz wartości zintegrowane.

map78
25-06-2014, 08:45
Widzisz ja jestem jednym z tych frajerow co zdecydowali sie na PW, ba nawet jeszcze zdecydowalem sie na silesie jako instalatora. pompe bede mial zamontowana pod koniec wakacji wiec bede mogl podzielic sie doswiadczeniami o zuzyciu. bardzo latwo przychodzi Ci osadzanie ludzi ktorych na oczy nie widziales i z nimi nigdy nie rozmawiales.

No jak silesia to i bufor będzie obowiązkowo;) Pozdrawiam

Pyxis
25-06-2014, 09:11
Klarnet dlatego sie dziwie, ze musisz bajerowac, jesli faktycznie jest tak jak piszesz.

Absolutnie nie mam nic do uzytkownikow PW, tylko do nastawionej na bajere braci instalatorskiej. Miejcie odrobine wstydu. ;-)

Barth3z
25-06-2014, 09:17
K
Absolutnie nie mam nic do uzytkownikow PW, tylko do nastawionej na bajere braci instalatorskiej. Miejcie odrobine wstydu. ;-)

Mój entuzjazm też próbowałeś zgasić, a ja zwykły inwestor. Żaden instalator, ani sprzedawca :)
Jeśli nie mamy czytać ulotek, ani słuchać instalatorów to jak wybrać odpowiednią PC P/W ?

Pyxis
25-06-2014, 09:29
Pisalem tylko, zebys bezkrytycznie nie wierzyl temu, co pisza w ulotkach, bo byles rozentuzjazmowany copami na poziomie 5 :-)

Pyxis
25-06-2014, 09:32
No jak silesia to i bufor będzie obowiązkowo;) Pozdrawiam

Przeciez silesia nie lowi klientow na forum.
Zarzekala sie zaba blota. :-D

Barth3z
25-06-2014, 09:36
Pisalem tylko, zebys bezkrytycznie nie wierzyl temu, co pisza w ulotkach, bo byles rozentuzjazmowany copami na poziomie 5 :-)

Dalej jestem :)

flisiu
25-06-2014, 11:23
[QUOTE=map78;6530039]No jak silesia to i bufor będzie obowiązkowo;) Pozdrawiam[/QUOTE
na moje zyczenie nie bedzie bufora :no:

map78
25-06-2014, 12:31
[QUOTE=map78;6530039]No jak silesia to i bufor będzie obowiązkowo;) Pozdrawiam[/QUOTE
na moje zyczenie nie bedzie bufora :no:

O Boże:eek: I tej klasy instalator się na to zgodził:jawdrop: Jak to? Przecież jest w cenniku:D

Pyxis
25-06-2014, 13:29
Masz jakies niezalezne testy to tez chetnie poczytam ;)

Byly testy "zywych" instalacji u userow, ale cos stronka nie dziala.
To jest wynik miarodajny.

Pyxis
25-06-2014, 13:37
na moje zyczenie nie bedzie bufora :no:

Chyba mu reke musiales wykrecic.
Uwazaj, zeby nie przestawil w serwisie pompy na czestsze defrosty, bo to wg niego bardzo korzystne dla Twoich rachunkow za prad. ;)

Pyxis
25-06-2014, 14:48
Ale mnie interesuja dane producenta :)
Masz tabelke? No i Norme testu :)

Nie, nie mam i nigdy nie szukalem takich danych. Pewnie jest tego w sieci sporo.

Cenisz wyzej teoretyczne testowe parametry od tych praktycznych? :)

map78
25-06-2014, 15:20
Nie, nie mam i nigdy nie szukalem takich danych. Pewnie jest tego w sieci sporo.

Raczej nie ma w ogóle. Badane są tylko pompy, które spełniają podstawowy warunek normy EN-14511, czyli dla G/W jest to COP minimum 4,3 dla B0/W35. Twoja z tego co się orientuje nie spełnia tego warunku, wiec jest po prostu niezgodna z tą normą - to i nikt jej nie bada.

http://www.iv.pl/images/89305077389586035785.jpg (http://www.iv.pl/)

Pyxis
25-06-2014, 15:36
Raczej nie ma w ogóle. Badane są tylko pompy, które spełniają podstawowy warunek normy EN-14511, czyli dla G/W jest to COP minimum 4,3 dla B0/W35. Twoja z tego co się orientuje nie spełnia tego warunku, wiec jest po prostu niezgodna z tą normą - to i nikt jej nie bada.


A to chodzilo o moja pompe? Myslalem, ze o GW ogolnie.

Skoro dobre pompy GW maja COP minimum 4,3 (te bardzo dobre i markowe pewnie z 4,8 do 5,0), to dlaczego tu do obliczen jest brany COP=4 i to po wielkich krzykach? ;)

Moja to jest produkt garazowy. Nikt sie z nia nie piescil testujac i zbierajac fantastyczne dane do folderow reklamowych, ale daj Boze, zeby wszystkie te testowane pompy ogrzewaly takie domy jak moj za taka kase. :D

map78
25-06-2014, 16:03
Skoro dobre pompy GW maja COP minimum 4,3 (te bardzo dobre i markowe pewnie z 4,8 do 5,0), to dlaczego tu do obliczen jest brany COP=4 i to po wielkich krzykach? ;)

Bo tu porównujemy właśnie garażówki, które zazwyczaj wychodzą do 10tys zł drożej od markowych PW. Ich COP=4 też jest naciągany, bo uwzględniając CWU pewnie będzie niższy. Gdyby porównać do Nibe, Alpha, czy Dimplex z odwiertami to za to można kupić dwie markowe PW, wiec i porównanie nie ma sensu, bo choć COP będzie wyższy to okres zwrotu przekroczy długość życia - i człowieka i pomp;)

Pyxis
25-06-2014, 16:39
Bo tu porównujemy właśnie garażówki, które zazwyczaj wychodzą do 10tys zł drożej od markowych PW. Ich COP=4 też jest naciągany, bo uwzględniając CWU pewnie będzie niższy. Gdyby porównać do Nibe, Alpha, czy Dimplex z odwiertami to za to można kupić dwie markowe PW, wiec i porównanie nie ma sensu, bo choć COP będzie wyższy to okres zwrotu przekroczy długość życia - i człowieka i pomp;)

Nie liczymy tego COP dla CWU, bo w tabelkach dla PW nie ma tez CWU, wiec nie fantazjuj map. :)

Pyxis
25-06-2014, 16:41
A nie masz... to na jakiej podstawie wybrales PC? Na podstawie ceny? Nigdy sie nie interesowales na tyle wlasna PC? czy po prostu nie bylo czym sie interesowac?

Widzisz, gruntowa mozna barac w ciemno - zwlaszcza za tak kase. Sprawdzilem tylko na jakich podzespolach robiona a ze wiedzialem, ze firma sklada pompy od nastu lat, to jakos obaw nie mialem. Ale nad PW bym sie na pewno ostro glowil, bo tu mozna latwo wdepnac. :)

fachman19
25-06-2014, 18:22
A mi się trafiła garażowa PG z cop +2/+35 cop 2,2 tanio oddam.Też firma z tradycjami

Pyxis
25-06-2014, 20:04
markowe PC P/W to dzis COP okolo 5.

Dlaczego nie 7 ? Jak juz zmyslac, to na calego. :)



Te dane jakos nie powalaja... COP oscyluje w granicach 3,5-3,6... ( a i tak wierzymy na slowo tego co sklada )


Czyzby Cie razilo, ze ktos z producentow napisal prawde? Wolal bys, zeby nazmyslal? Za duzo czytasz o pompach PW chyba. ;)

Moja pompa ma w specyfikacji 12,6kW (B0W35) .Pobor mocy ma przy CO z parametrami jakie sa u mnie typowo, czyli B4W30 w granicach 3,2kW. Mysle, ze przy tych parametrach DZ i GZ ona ma COP (SPF) realny na poziomie 4, czyli jej moc jest minimum w granicach 12,8kW. B4W30 to duuuuzo lepsze warunki niz B0W35, dla ktorych robi sie testy (u mnie pompy obiegowe dzialaja na III biegach, czyli biora 180W+210W). Oczywiscie, zeby to pomierzyc musial bym instalowac cieplomierz, ale to technicznie u mnie trudne i do tego w gre wchodzi tylko ultradzwiekowy 1". Innego nie zaloze. :)

pitersson
25-06-2014, 22:26
Dlaczego nie 7 ? Jak juz zmyslac, to na calego. :)



Czyzby Cie razilo, ze ktos z producentow napisal prawde? Wolal bys, zeby nazmyslal? Za duzo czytasz o pompach PW chyba. ;)

Moja pompa ma w specyfikacji 12,6kW (B0W35) .Pobor mocy ma przy CO z parametrami jakie sa u mnie typowo, czyli B4W30 w granicach 3,2kW. Mysle, ze przy tych parametrach DZ i GZ ona ma COP (SPF) realny na poziomie 4, czyli jej moc jest minimum w granicach 12,8kW. B4W30 to duuuuzo lepsze warunki niz B0W35, dla ktorych robi sie testy (u mnie pompy obiegowe dzialaja na III biegach, czyli biora 180W+210W). Oczywiscie, zeby to pomierzyc musial bym instalowac cieplomierz, ale to technicznie u mnie trudne i do tego w gre wchodzi tylko ultradzwiekowy 1". Innego nie zaloze. :)

Czesc , :D jak zwykle,, sratatata" masz typowo B4W30 ? Cuda panie cuda opowiadasz.... Zainstaluj co trzeba, pomierz i wtedy to bedzie cos realnego. Ja mysle ze mam COP(SPF) realny 4,5 i fajnie sie z tym czuje:D

Pyxis
25-06-2014, 22:45
Ja mysle [...]

Chyba jestes zbyt wielkim optymista. :D

Pyxis
25-06-2014, 22:46
Jak widzisz Tobie taka PC pasuje...z DZ4 i GZ30, innym nie musi... ;)


Jak najbardziej pasuje. :)

pitersson
25-06-2014, 22:58
Chyba jestes zbyt wielkim optymista. :D

Jak juz zmyslac to na calego, czyemu nie 4,5...;)

pitersson
25-06-2014, 23:01
Podrasowales ostatnio instalacje Pc ? B4W30 !!!!!!!!!!!!!!:jawdrop:

Lapeno
26-06-2014, 07:53
Robi się coraz ciekawiej.

Podesłałem dokładniejsze informacje dot. izolacji ścian, poszczególne U okien i wyszło im (nawet nie wiedziałem, że to liczyli), że:

System model ERLQ008CAV3
Model jednostki wewnętrznej EHVH08S26C9W-9WN
Ekstra 9,0 kW
Zbiornik c.w.u. 260 l
Wym. wydajn. grzewcza 6,8 kW
% pokryty przez HP 98,4%
% pokryty przez BUH 1,6%
Koszt energii grzanie 2091 PLN
Zapas. wydajn. dla grzania, włączając grzałkę zapas. 5,3 kW
Sezonowe COP 3,4

Zapronowali inny sprzęt o mniejszej mocy i cena spadła do niecałych 25 tys. netto.

asolt
26-06-2014, 08:23
Robi się coraz ciekawiej.

Podesłałem dokładniejsze informacje dot. izolacji ścian, poszczególne U okien i wyszło im (nawet nie wiedziałem, że to liczyli), że:

System model ERLQ008CAV3
Model jednostki wewnętrznej EHVH08S26C9W-9WN
Ekstra 9,0 kW
Zbiornik c.w.u. 260 l
Wym. wydajn. grzewcza 6,8 kW
% pokryty przez HP 98,4%
% pokryty przez BUH 1,6%
Koszt energii grzanie 2091 PLN
Zapas. wydajn. dla grzania, włączając grzałkę zapas. 5,3 kW
Sezonowe COP 3,4

Zapronowali inny sprzęt o mniejszej mocy i cena spadła do niecałych 25 tys. netto.

Jakby dopasowali moc pompy do projektowego obciązenia cieplnego które mieli wczesniej podane to nic by nie musieli zmieniac. Ta pompa jest na styk.

Lapeno
26-06-2014, 08:41
Jakby dopasowali moc pompy do projektowego obciązenia cieplnego które mieli wczesniej podane to nic by nie musieli zmieniac. Ta pompa jest na styk.

Chłopcy woleli policzyć po swojemu - nie wiem, może nie ufają obliczeniom innyc osób? :-)
W każdym razie wewnętrznie czuję, że ta 9 kW to na styk. Nie wiem, czy ten margines styku nie jest za mały - taka wątpliwość.

asolt
26-06-2014, 08:46
Chłopcy woleli policzyć po swojemu - nie wiem, może nie ufają obliczeniom innyc osób? :-)
W każdym razie wewnętrznie czuję, że ta 9 kW to na styk. Nie wiem, czy ten margines styku nie jest za mały - taka wątpliwość.

To nie jest 9 kW, ale mniej

Lapeno
26-06-2014, 08:59
To nie jest 9 kW, ale mniej

Własnie szukam w www.
http://www.daikin.be/docs/ECPEN12-722_P-tcm478-236082.pdf

Power supply: 9W

Lapeno
26-06-2014, 09:18
Ile ty tam miales m2 i jakie projektowe obciazenie cieplne?
Z OZC Asolta mam tak:

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Toruń

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 366,9 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 30,06 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8349 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 262 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 713,6 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 114,8 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 31,9 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 42,1 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 11,7 kWh/(m3·rok)

map78
26-06-2014, 09:18
Robi się coraz ciekawiej.

Zapronowali inny sprzęt o mniejszej mocy i cena spadła do niecałych 25 tys. netto.

Uparłeś się na tego Daikina, podczas gdy taniej możesz kupić Panasa o znacznie lepszych parametrach, potwierdzonych niezależnymi badaniami:) Ale OK co kto lubi;)

Lapeno
26-06-2014, 09:23
Jest program do Altherm ktory mozna sciagnac i sie "pobawic"
Przy zakladanym obciazeniu cieplnym ( wpisujesz sam ) "policzy" i zasugeruje PC. Podajesz dane, zuzycie CWU, lokalizacje, koszt pradu nawet II taryf,
koszt innych nosnikow, koszt inwestycji ni takie tam
Mozna wybrac ze 100% pokryciem przez PC a mozna sie zgodzic na grzalki w najzimniejsze dni.

Potem mozna sie spytac na ile mozna na tym programie polegac... mi osobiscie wyszlo lepiej niz zakladali ale nie mialem obliczen OZC

barzdo mozliwe ze ta Ci wystarczy.... 25000:- i SCOP 3,4... to praktycznie jak Garazowe G/W 0/W35 :)

Za każdym razem dostaję od tej firmy:
Raport z doboru Daikin Altherma
Utworzone na 2014-06-26 z sym. Daikin Altherma V4.4.1 - baza danych Central 9.6.4

Pewnie to jest ten program o którym piszesz.

Lapeno
26-06-2014, 09:26
Uparłeś się na tego Daikina, podczas gdy taniej możesz kupić Panasa o znacznie lepszych parametrach, potwierdzonych niezależnymi badaniami:) Ale OK co kto lubi;)

Poczekaj, poczekaj. Nie może być prosto.
Panas nie będzie tańszy od tego Daikina - przynajmniej nie znacząco.
Zakup Panas - to na Allegro 20 tys. + montaż + zbiornik na CWU.

Zakup Daikina to 26,75 tys. brottu (25 netto).

Ile wyjdzie Panasonic mniej? Myślę, że porównywalnie.

asolt
26-06-2014, 09:29
Jest program do Altherm ktory mozna sciagnac i sie "pobawic"
Przy zakladanym obciazeniu cieplnym ( wpisujesz sam ) "policzy" i zasugeruje PC.
Potem mozna sie spytac na ile mozna na tym programie polegac... mi osobiscie wyszlo lepiej niz zakladali ale nie mialem obliczen OZC


"(wpisujesz sam)" , tylko co wpisujesz jezeli nie masz ozc?

asolt
26-06-2014, 09:31
Z OZC Asolta mam tak:

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Toruń

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 366,9 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 30,06 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8349 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 262 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 713,6 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 114,8 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 31,9 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 42,1 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 11,7 kWh/(m3·rok)

Pominałes to co najwazniejsze w tym przypadku:
Projektowe obciązenie cieplne budynku: 6450 W

asolt
26-06-2014, 09:32
Uparłeś się na tego Daikina, podczas gdy taniej możesz kupić Panasa o znacznie lepszych parametrach, potwierdzonych niezależnymi badaniami:) Ale OK co kto lubi;)

Srednioroczny COP Panasonica lepszy od Daikina? mozna prosic o link do tych niezaleznych badań?

asolt
26-06-2014, 09:34
Poczekaj, poczekaj. Nie może być prosto.
Panas nie będzie tańszy od tego Daikina - przynajmniej nie znacząco.
Zakup Panas - to na Allegro 20 tys. + montaż + zbiornik na CWU.

Zakup Daikina to 26,75 tys. brottu (25 netto).

Ile wyjdzie Panasonic mniej? Myślę, że porównywalnie.

Ta wycena Daikina z pompą cyrkulacyjną cwu i naczyniem przeponowym cwu?

map78
26-06-2014, 09:44
Ta wycena Daikina z pompą cyrkulacyjną cwu i naczyniem przeponowym cwu?

Daikin ma zbiornik zespolony z PCi, więc pewnie grupa bezpieczeństwa i cyrkulacja też będzie zespolona - tak myślę:confused:

Reze
26-06-2014, 09:48
Widzisz asolt, :) musisz chyba to projektowe obciążenie cieplne budynku robić w tabeli na czerwono i tłustym drukiem :lol2:
Ja tez nie wiedziałam, gdzie tego szukać, ale, ale... już wiem, gdzie znaleźć i po co to wyliczone.

Lapeno, wszystko przed Tobą, ucz się pilnie i wybieraj mądrze. Lepsza pompa odrobinę przewymiarowana, niż za mała. Jak chcesz grzać w II taryfie, to dobrze to przemyśl i rozmawiaj z mądrymi, bo inaczej wtopa Cię czeka. Jak nie liczysz każdej złotówki, bierz "mercedesa", jak liczysz, ale stać Cię, weź P....ca, jak bardzo oszczędnie ma być w kosztach sprzętu, rozważ, czy to na 100% ma być pompa ciepła, bo im gorszy sprzęt, tym koszty grzania większe.
Ale co ja tam wiem, ja baba jestem, sama wszystkiego się uczę.

asolt
26-06-2014, 09:55
Daikin ma zbiornik zespolony z PCi, więc pewnie grupa bezpieczeństwa i cyrkulacja też będzie zespolona - tak myślę:confused:

Ma ale do co, do cwu nie ma, pompy curkulacyjnej tez nie ma

map78
26-06-2014, 09:56
Srednioroczny COP Panasonica lepszy od Daikina? mozna prosic o link do tych niezaleznych badań?

Przekukaj ten watek. Silesia wklejał 2 razy. Nie chodzi o SCOP tylko COP w poszczególnych punktach pracy. Wg tych badań P bije na głowę D.

map78
26-06-2014, 09:59
Podasz te badania ;)

Clarnet opisal troche zalet D vs P.

Co nie znaczy ze P jest zla PC... i SCOP moze jest porownywalny... ale tego nie wiem.

Varme ty też:confused:
Wejdź w te tabele , które wkleił silesia i porównaj sobie D11kW z P9kW to zobaczysz co się dzieje;) Do D8kW nawet nie próbuj porównywać bo jest słabsza nawet od tej nowej 5kW P.

A zalety z pewnością ma i Clarnet je opisał. Szkoda tylko, że nie wpływają one na sprawność;)

Lapeno
26-06-2014, 10:05
Ta wycena Daikina z pompą cyrkulacyjną cwu i naczyniem przeponowym cwu?

Jeszcze raz dziękuję za rozmowę.
Spojrzałem w wycenę i na pewno to nie jest uwzględnione.

asolt
26-06-2014, 10:05
Przekukaj ten watek. Silesia wklejał 2 razy. Nie chodzi o SCOP tylko COP w poszczególnych punktach pracy. Wg tych badań P bije na głowę D.

Niemcy podali ze SCOP dla daikina to 2,7, dla panasonica to 2,5 lub 2,6 (nie pamietam dokładnie), mnie jako uzytkownika mniej interesuja COP dla poszczegolnych punktów pracy a bardziej srednioroczny COP

map78
26-06-2014, 10:08
Poczekaj, poczekaj. Nie może być prosto.
Panas nie będzie tańszy od tego Daikina - przynajmniej nie znacząco.
Zakup Panas - to na Allegro 20 tys. + montaż + zbiornik na CWU.

Zakup Daikina to 26,75 tys. brottu (25 netto).

Ile wyjdzie Panasonic mniej? Myślę, że porównywalnie.

Myślę, że Panas wyjdzie porównywalnie, może ciutke taniej. Nie zaszkodzi Ci wysłać zapytanie ofertowe to będziesz wiedział. W Toruniu chyba nawet jest przedstawiciel Panasa, więc masz blisko.

Musisz zdawać sobie sprawę, że ten Daikin "obsłuży" Twój dom jedynie do temp -7 na zewnątrz - poniżej będzie jechał non stop na grzałce, podczas gdy Panas w ogóle jej nie załączy, przy -15st ma prawie 2x więcej mocy niż ten Daikin 8kW.
To jest ta różnica, ale decyzja należy do Ciebie:)

map78
26-06-2014, 10:10
Niemcy podali ze SCOP dla daikina to 2,7, dla panasonica to 2,5 lub 2,6 (nie pamietam dokładnie), mnie jako uzytkownika mniej interesuja COP dla poszczegolnych punktów pracy a bardziej srednioroczny COP

To tym razem ja poproszę o Te badania.
Jeżeli jakieś urządzenie ma wyższy COP w każdym punkcie pracy (dużo wyższy) to jakim cudem może mieć niższy SCOP?:o

asolt
26-06-2014, 10:18
Myślę, że Panas wyjdzie porównywalnie, może ciutke taniej. Nie zaszkodzi Ci wysłać zapytanie ofertowe to będziesz wiedział. W Toruniu chyba nawet jest przedstawiciel Panasa, więc masz blisko.

Musisz zdawać sobie sprawę, że ten Daikin "obsłuży" Twój dom jedynie do temp -7 na zewnątrz - poniżej będzie jechał non stop na grzałce, podczas gdy Panas w ogóle jej nie załączy, przy -15st ma prawie 2x więcej mocy niż ten Daikin 8kW.
To jest ta różnica, ale decyzja należy do Ciebie:)

Skad wiesz jakie jest obciazenie cieplne domu lapeno przy -7 oC i jaki jest COP Daikina przy tej termperaturze?

asolt
26-06-2014, 10:20
To tym razem ja poproszę o Te badania.
Jeżeli jakieś urządzenie ma wyższy COP w każdym punkcie pracy (dużo wyższy) to jakim cudem może mieć niższy SCOP?:o

Ktos je podawał tu na forum, musze poszukac, byc moze nie obejmowały one najnowszych modeli panasonica

map78
26-06-2014, 10:28
Skad wiesz jakie jest obciazenie cieplne domu lapeno przy -7 oC i jaki jest COP Daikina przy tej termperaturze?

COP nie ma tu nic do rzeczy. Wg tabeli Daikin 8kW dla A-7/W35 ma 6,4kW, a dla A-15/W35 - 4,8kW. Obciążenia domu lapeno nie znam, ale te 5-6kW wydaje się mało na 260m2, albo bardzo na styk.

map78
26-06-2014, 10:30
Ktos je podawał tu na forum, musze poszukac, byc moze nie obejmowały one najnowszych modeli panasonica

W tych niemieckich badaniach, które załączył silesia nie występują najnowsze P - to są modele z lat 2009-2011. Najnowsze są od tego roku.

map78
26-06-2014, 10:34
Myslisz ze wiecej stopni Invertera ( plynniejsza modulacja ) nie wplywa na sprawnosc?

Myślę, że wpływa. Dlatego chętnie poznał bym te badania, w których porównywany jest SCOP. Na razie ich nie widziałem, więc oceniam po tym co widzę.
Poza tym Clarnet pochwalił się, ze D ma 27stopni, ale nie powiedział ile ma P;) - może 26? - ja nie wiem:confused:

clarnet
26-06-2014, 10:44
Map , już o tym pisałem . Te tabele dotyczą obciążenia 100% kiedy cop jest najniższy.
8-ka przy mocy nominalnej 7,4 kw i parametrach 7/35 ma cop 4,45
Ale maksymalna moc z tabeli dla 7/35 to ponad 10 kw i wtedy cop wynosi 3,94
P po prostu obciął charakterystykę i podał to co jest wygodne. Zauważ ze niezależnie od temp zewn ciagle jest ta sama moc grzewcza jak przy +7
Porównywanie tych tabel nie ma sensu.

map78
26-06-2014, 10:44
Osobiscie bym wybral 11kW dla tak duzego domu.

A ja osobiście bym wybrał P 9kW zwykły (nie T-Cap), który jest dużo tańszy i ma lepsze moce i COP'y od tej 11;)


To sa niezalezne badania z symulacja faktycznychj warunkow ( patrz to co jak zalonczylem ) czy zestawienie COP dla roznych wartosci wedlug EN14511?

Poczytaj co to za badania, bo u mnie słabo z niemieckim;)
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

map78
26-06-2014, 10:48
Map , już o tym pisałem . Te tabele dotyczą obciążenia 100% kiedy cop jest najniższy.
8-ka przy mocy nominalnej 7,4 kw i parametrach 7/35 ma cop 4,45
Ale maksymalna moc z tabeli dla 7/35 to ponad 10 kw i wtedy cop wynosi 3,94
P po prostu obciął charakterystykę i podał to co jest wygodne. Zauważ ze niezależnie od temp zewn ciagle jest ta sama moc grzewcza jak przy +7
Porównywanie tych tabel nie ma sensu.

No OK, tylko dlaczego w badaniach niezależnych - przeprowadzonych przez niemów to wygląda jeszcze gorzej, niż w tych "zakłamanych" przez Panasonic - zapłacili im, czy co?
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

Arturo72
26-06-2014, 10:51
Lapeno, wszystko przed Tobą, ucz się pilnie i wybieraj mądrze. Lepsza pompa odrobinę przewymiarowana, niż za mała. Jak chcesz grzać w II taryfie, to dobrze to przemyśl i rozmawiaj z mądrymi, bo inaczej wtopa Cię czeka.
Absolutnie nie.
Pompa nie na 100% obciążenia może być lepszym rozwiązaniem niż przewymiarowana.
Ja grzeje w G11 i wtopy nie zaliczylem.

asolt
26-06-2014, 11:00
Obciążenia domu lapeno nie znam, ale te 5-6kW wydaje się mało na 260m2, albo bardzo na styk.

Co to znaczy 5-6 kW na styk, wg obliczen to 6450 W, z mojej praktyki i danych z ogrzewanych juz domów dla których obliczenia wykonywałem wynika ze projektowe obciązaenie cieplne zawsze jest przeszacowane. Dla temp obliczeniowej ta wartosc jest obliczona z naddatkiem. Nie masz czego kwestionowac i poddawac w wątpliwosc. Gwarantuje ze to obciązenie nie bedzie wieksze niz obliczyłem (oczywiscie po spełnieniu wszystkich warunków do obliczen i wygrzaniu domu (od 2-3 sezonu grzewczego).

Lapeno
26-06-2014, 11:11
Mi poklazuje ze 8kW ma pokrycie 95%... 11kW jest zas ciut "za duza" ale pokryje zapotrzebowanie w 100%
SCOP 3,2 dla 11kW i 2,9 dla 8kW

Dla II taryf 0,35:- i 0,7:- PLN roczny koszt 2137:-

Wstawię dwa wykresy który dostałem w ramach raporty z tego programu.

Dla słabszej pompy:
267358

Dla mocniejszej pompy:
267359

Wychodzi, że mocniejsza jest trochę na wyrost, słabsza będzie na styk.
Różnica w kasie to prawie 6 tys. - kawał pieniążka.

map78
26-06-2014, 11:14
Co to znaczy 5-6 kW na styk, wg obliczen to 6450 W, z mojej praktyki i danych z ogrzewanych juz domów dla których obliczenia wykonywałem wynika ze projektowe obciązaenie cieplne zawsze jest przeszacowane. Dla temp obliczeniowej ta wartosc jest obliczona z naddatkiem. Nie masz czego kwestionowac i poddawac w wątpliwosc. Gwarantuje ze to obciązenie nie bedzie wieksze niz obliczyłem (oczywiscie po spełnieniu wszystkich warunków do obliczen i wygrzaniu domu (od 2-3 sezonu grzewczego).

Nie poddaje w wątpliwość Twoich obliczeń - po prostu ich nie znałem, więc zgadywałem. Teraz wiem, że jest to 6,5kW - pewnie liczone dla -18st, bo chyba w tej strefie leży Toruń.
Czyli przy -18st Daikin będzie miał moc ok 4kW (bo dla -20 jest 3,7), a to oznacza, że resztę pobierze z grzałeczki.
Ja nie jestem zwolennikiem przewymiarowania pomp, ale dla mnie na styk oznacza żeby moc pompy pokryła obliczeniowe zapotrzebowanie - wtedy mamy pewność, że raczej nie zmarzniemy, bo w Toruniu równie dobrze może być i -25st - i co wtedy? A i jak sam piszesz w pierwszym sezonie może być inaczej.
Konkludując, moim zdaniem Daikin 8kW jest za słaby dla tego domu i ja bym wziął coś mocniejszego, ale decyzja należy do lapeno.

map78
26-06-2014, 11:18
Absolutnie nie.
Pompa nie na 100% obciążenia może być lepszym rozwiązaniem niż przewymiarowana.
Ja grzeje w G11 i wtopy nie zaliczylem.


Ty to lepiej siedź cicho, bo Twoja PCi to jest przewymiarowana jakieś 250%:D

Pyxis
26-06-2014, 11:19
SCOP 3,2 dla 11kW i 2,9 dla 8kW


Widzisz, to juz znacznie niej njiz nawet dla gruntowej garazowki. ;)

Pyxis
26-06-2014, 11:21
Absolutnie nie.
Pompa nie na 100% obciążenia może być lepszym rozwiązaniem niż przewymiarowana.
Ja grzeje w G11 i wtopy nie zaliczylem.

Przeciez przechodzisz na G12. Teraz dopiero przekonasz sie naocznie, dlaczego te 30% wiecej mocy oplaca sie przy tanim pradzie. :)

map78
26-06-2014, 11:26
Ja nie napisalem ze P jest zla PC... i dotyczczas jego cena wplywala bardzo na "atrakcyjnosc".
9kW T-CAP jest pierwotnie mocniejsza PC ograniczona elektronicznie aby moc przedstawic plaskie oddanie max mocy 9kW az do -15*C.
A wiec 11kW D mozna sobie nazwac 9kW i tez odda prawie 9kW przy -15*C.

Varme - ja Tobie cały czas tłumaczę, że mi nie chodzi o T-Cap:no: T-Cap będzie w cenie D i będzie za mocny do jego domu
Ja cały czas porównuję D11kW do zwykłego P 9kW serii F w wersji 3-fazy. I to ten zwykły P ma lepsze parametry od mocniejszego D i jest tańszy zarówno od 8-mki jak i 11-tki D.


A 26000:- za 8kW D nie jest juz zla cena... i nie odbiegajaca baaardzo od P bo to juz w komplecie ze zbiornikiem CWU 260L SS.

Różnica ceny nie będzie duża, ale D8kW przy -15 odda 4,6kW, a P - 8,3kW. Jest różnica?

mar1973
26-06-2014, 11:28
Map , już o tym pisałem . Te tabele dotyczą obciążenia 100% kiedy cop jest najniższy.
8-ka przy mocy nominalnej 7,4 kw i parametrach 7/35 ma cop 4,45
Ale maksymalna moc z tabeli dla 7/35 to ponad 10 kw i wtedy cop wynosi 3,94

P po prostu obciął charakterystykę i podał to co jest wygodne. Zauważ ze niezależnie od temp zewn ciagle jest ta sama moc grzewcza jak przy +7
Porównywanie tych tabel nie ma sensu.

witam

zgadza się - poza tym słowami:
P po prostu obciął charakterystykę i podał to co jest wygodne.
sugerujesz, że miał złe intencje lub oszukuje :)

ad zgadza się - jak się coś porównuje to trzeba wiedzieć co się porównuje

8-kę Daikna należy zestawić z pompą ciepła Panasonica serii C lub F o mocy 7kW lub co najwyżej 1-fazową 9kW ale już nie z pompą ciepła serii C lub F 3-fazową o mocy 9kW lub T-Cap 9kW!!!

pozdrawiam

map78
26-06-2014, 11:34
ad zgadza się - jak się coś porównuje to trzeba wiedzieć co się porównuje

8-kę Daikna należy zestawić z pompą ciepła Panasonica serii C lub F o mocy 7kW lub co najwyżej 9kW ale nie T-Cap 9kW!!!

pozdrawiam

Pozwolę sobie dodać, że jeśli z 9kW to tylko w wersji 1-fazowej, bo 3-fazowa jest również nieporównywalna z D8kW - jak już to z D11kW.

Arturo72
26-06-2014, 11:37
Ty to lepiej siedź cicho, bo Twoja PCi to jest przewymiarowana jakieś 250%:D
Piszę ogólnie a nie wg siebie ;)

map78
26-06-2014, 11:40
Przeciez przechodzisz na G12. Teraz dopiero przekonasz sie naocznie, dlaczego te 30% wiecej mocy oplaca sie przy tanim pradzie. :)

On się o tym nie przekona, bo ma pompę przewymiarowaną o 250% (9kW przy szczytowym zapotrzebowaniu 3,5kW). Po prostu zapłaci sporo mniej, bo będzie się mieścił 100% w taniej (jak dobrze ustawi sterowanie).

Arturo72
26-06-2014, 11:41
Przeciez przechodzisz na G12. Teraz dopiero przekonasz sie naocznie, dlaczego te 30% wiecej mocy oplaca sie przy tanim pradzie. :)
I dlatego też będę miał porównanie nie tylko zużycia ale też ogólnego funkcjonowania w domu i jak ma się grzanie tylko w nocy do utrzymania jednakowej temperatury całą dobę jak dotychczas.

Pyxis
26-06-2014, 11:45
Nie masz okienka taniego pradu w dzien?

mar1973
26-06-2014, 12:09
Pozwolę sobie dodać, że jeśli z 9kW to tylko w wersji 1-fazowej, bo 3-fazowa jest również nieporównywalna z D8kW - jak już to z D11kW.

witam

racja: co najwyżej 1-fazowowej 9kW

pozdrawiam

Arturo72
26-06-2014, 12:10
Nie masz okienka taniego pradu w dzien?
2h,które będą wykorzystane głównie na cwu.

asolt
26-06-2014, 12:10
Nie wiem do jakiej min oddawanej mocy P moze zejsc.

T-CAP 9 kW do ok 4-4,5 kW
D 8kW do ok 1,8 kW

map78
26-06-2014, 12:23
Podasz konkretny model P 9kW ktory nadal odda 8,3kW przy -15*C ? Czy chodzi ci o 3 fazowe w tych tabelach?
To po co T-CAP w ofercie? dla 700W?

jakos dziwnie 3 fazowe maja podane te same wartosci co T-CAP....


Bo ty patrzysz na jakieś ulotki sprzedawcy. Tu masz oficjalne tabele Panasonic dotyczące modelu WH-SDF09C3E8
http://www.iv.pl/images/58438483981681103948.jpg (http://www.iv.pl/)

A jeśli te są zakłamane to proszę niezależne niemieckie, gdzie są COP,y kolejno dla -7st, 2st, 10st i moc oddawana przy A2/W35
http://www.iv.pl/images/04076919487634933153.jpg (http://www.iv.pl/)

map78
26-06-2014, 12:30
T-CAP 9 kW do ok 4-4,5 kW
D 8kW do ok 1,8 kW

Z tego co ja się orientuje to T-Cap schodzi do 3,5kW, ale nawet i tak jest różnica, dlatego cały czas mówię, że T-Cap będzie za mocny do domu lapeno - on się nadaje właśnie do takich durszlaków jak mój, a i u mnie zdarza się mu taktowanie.

map78
26-06-2014, 12:54
katalog Panasonica na 2014-2015 ma inne dane? :o
Varme podaj link do tego katalogu, którym się podpierasz, bo Twoje wstawki są nieczytelne.


Jezeli te "niezalezne " niemieckie testy sie pokrywaja w 100% z danymi P... to myslisz ze sa to niezalezne testy czy tylko zestawienia danych producentow?
Właśnie chodzi o to,że się nie pokrywają, tylko wg badań niemieckich są jeszcze lepsze niż podaje P - w przeciwieństwie niestety do D.
Myślisz, że chcieliby faworyzować P z pośród dziesiątek przebadanych modeli?

map78
26-06-2014, 13:30
Jednofazowa ma przy -7*C juz tylko 5.9 ( z 9kW 9 a 3 fazowa nadal 9kW...)
To ile ma 1 fazowa przy -15*C i skad wynika ta roznica....

Bo tak jak pisalem... dane dla T-CAP a 3 fazy "zwyklej" sa takie same....przynajmniej do -7*C
Dlaczego?

W T-CAP nie ma roznicy pomiedzy pomiedzy 1 lub 3 fazy... i dane dla 3 faz "normalnej" sa takie same jak dla T-CAP....


Nie wiem, nie znam się na tym. Wiem tylko, że 1-fazowa 9-tka ma jeden wiatrak, a 3-fazowa 2 wiatraki. Poza tym jednofazową 9-tkę można kupić za 14-15tys. zł, a 3-fazy od 18tys.

T-Cap to zupełnie inna bajka, bo one wszystkie maja sprężarki 16kW ograniczone elektronicznie - dlatego nie ma różnic.

map78
26-06-2014, 13:50
Ale dane dla T-CAP i 3 fazowej "normalnej sa identyczne!

Tak jak ci pisałem. Zarówno 1 jak 3 fazowa T-Cap posiada sprężarkę 16kW. Jest to olbrzymi zapas mocy dl "zrobienia" pompy 9kW - dlatego P udało się wysterować je elektronicznie tak, że wyglądają tak samo. Oczywistym jest, że 1-fazowa jest bardziej odciążona niż 3 fazowa, ale to inna sprawa.
Zwróć uwagę na T-Cap'y 12kW - one tez mają sprężarkę 16kW, ale tu już nie udało się tego tak wyrównać i 1-fazowa ma delikatnie gorsze parametry niż 3-fazowa.

Arturo72
26-06-2014, 13:51
3 fazowe sa zawsze drozsze... potrzebuja mniejsze bezpieczniki i maja z tego co mi tlumaczono mniejszy prad rozruchowy.
I w przypadku T-CAP-a tak jest

map78
26-06-2014, 14:02
Varme
Sprawdziłem w nowym katalogu. Wszystko się zgadza, tylko teraz ta pompa ma oznaczenie SDC09F3E8, co oznacza, że jest dostępna tylko w wersji ogrzewanie + chłodzenie i z nowym sterownikiem. Jednofazowa ma oznaczenie SDC09F3E5.
http://www.iv.pl/images/33045060716724988259.jpg (http://www.iv.pl/)

To jest zestawienie. Jak zjedziesz na sam dół katalogu to masz pełne tabele dla każdej jednostki.

PS. COP ponad 5 przy -7st dla jednofazowej to oczywiście pomyłka;)

map78
26-06-2014, 14:28
I 1 fazowa ma praktycznie polowe mocy 3 fazowej....?

A teraz porownaj dokladnie ta tabele co zalonczyles ( jednostki 3 fazowej) z T-CAP... oddawane moce, COP etc...

T-Cap powstal dla 700W wiecej?

Dlaczego dane sa identyczne.. gdy T-CAP ma pierwotnie 16kW jednostke.

Tabele kończą się na -15st. Rzeczywistość nie:no: T-Cap ma gwarantowane 9kW do -20st, podczas gdy zwykła 9-tka pewnie będzie mieć wtedy 7kW. Poza tym nie znam się na polityce P, ale to na pewno nie jest pomyłka, bo ten model pompy występuje we wszystkich katalogach od 2011 roku i jego dane zasadniczo się nie zmieniają.

PS. Mój dom wg OZC przy -16st potrzebuje 8,6kW, dlatego ja bym takiej pompy do siebie nie dobrał, bo jest za słaba, a T-Cap w sam raz:) Jak widzisz i te 700W może zrobić różnicę:D

map78
26-06-2014, 15:18
mamy pewnosc ze P nie stosuje mocniejszych sprezarek anizeli podaje w parametrach PC?

Tego nie wiemy. P jest producentem sprężarek do swoich pomp, więc różne rzeczy są możliwe:yes: Natomiast dopóki ten model P jest tańszy od D8kW i Atlantica 10kW, czyli swoich bezpośrednich konkurentów, to klienta pewnie mało to obchodzi, jak to jest zrobione;)
Osobiście stawiam, że jest tam sprężarka 12kW - ale to spekulacje.

PS Nowe monobloki P są jeszcze ciekawsze - wzrasta im moc wraz ze spadkiem temp:) i to w dodatku 1-fazowe. Pod spodem masz ch-ki dla 5 i 6kW
http://www.iv.pl/images/15284519271786436535.jpg (http://www.iv.pl/)

Barth3z
26-06-2014, 17:19
Różnica ceny nie będzie duża, ale D8kW przy -15 odda 4,6kW, a P - 8,3kW. Jest różnica?

czyli P 5kW monoblock jest "lepszy" niż D 8kW :) bo po co nam te 8kW przy +7oC ?

map78
26-06-2014, 18:59
czyli P 5kW monoblock jest "lepszy" niż D 8kW :) bo po co nam te 8kW przy +7oC ?

Pomijając wszystkie wady monobloku i patrząc jedynie na moc oddawaną w niskich temp i COP to tak to wygląda:)

mkm silesia
26-06-2014, 19:21
T cap jest do instalacji gdzie potrzeba więcej niż 35oC na zasilaniu.
Niemieckie badania dotyczą starych modeli nowe mają oszczedniejsze pompy obiegowe

mkm silesia
26-06-2014, 19:54
Te akurat modele różnią się wielkością wymiennika a że przyjęło się że "nazwa zawiera" moc przy +7 to tak się "nazywają " tylko od razu zaznaczę że chyba nikt nie dobiera w/g tego " kryterium nazwy " ( mam nadzieję )
Także t cap można dobrać do instalki z niskim zasilaniem ale dużym obciążeniem.

oberwatorPC
26-06-2014, 19:57
Te akurat modele różnią się wielkością wymiennika a że przyjęło się że "nazwa zawiera" moc przy +7 to tak się "nazywają " tylko od razu zaznaczę że chyba nikt nie dobiera w/g tego " kryterium nazwy " ( mam nadzieję )
Także t cap można dobrać do instalki z niskim zasilaniem ale dużym obciążeniem.

Pie......nie - przyjęło się że nazwa zawiera moc.... Napisz wprost - marketingowe wprowadzanie w błąd nieświadomego klienta.

map78
26-06-2014, 20:04
Te akurat modele różnią się wielkością wymiennika a że przyjęło się że "nazwa zawiera" moc przy +7 to tak się "nazywają " tylko od razu zaznaczę że chyba nikt nie dobiera w/g tego " kryterium nazwy " ( mam nadzieję )
Także t cap można dobrać do instalki z niskim zasilaniem ale dużym obciążeniem.

Czyli po chłopsku, chodzi o to że jednofazowa ma jeden wiatrak, a trójfazowa 2 wiatraki, czyli 2 x większy wymiennik?

mkm silesia
26-06-2014, 20:07
Tak masz rację w celu oszustwa i sprzedaży mniejszej słabszej tańszej pompy tak żeby za każdym razem " strzelić se w kolano "

map78
26-06-2014, 20:07
Pie......nie - przyjęło się że nazwa zawiera moc.... Napisz wprost - marketingowe wprowadzanie w błąd nieświadomego klienta.

Marketingowym wprowadzeniem w błąd klienta byłoby gdyby pompa miała zaniżone parametry niż powinna, tu jest odwrotnie;) czyli co najwyższej można to zakwalifikować jako marketingowe wprowadzenie błąd konkurencji:)

mkm silesia
26-06-2014, 20:13
W ogóle to instalatora nic tak nie cieszy jak niezadowolony klient i nawet nie wspomina jakie parametry ma pompa przy -15 ale tylko dzięki takim bohaterem jak ty na tym forum instalator z przystawionym do skroni pistoletem pisze jak jest - lecz się człowieku bo to paranoja

map78
26-06-2014, 20:16
tak sie nazywa....

Przy +7 1 fazowa oddaje 9kW, przy -7*C juz 5,9kW taka sama 9kW tylko 3 fazowa PC przy +7*C oddaje 9kW i przy -7*C nadal 9kW

Prosze jako instalator , wytlumacz mi to.

Czy poprzez roznice w wymienniku?

No nto inaczej... 9kW T-CAP oddaje 9kW przy -7 jak i -15*C....ale ma ponoc sprezarke 16kW.
Zwykly P 9kW oddaje 9kW przy 7 jak i -7*C ... przy -15*C juz "tylko" 8,3kW... a wiec tylko 700W mniej od tak naprawde 16kW T-CAP
to jaka sprezarke ma zwykly P 9kW tracac zaledwie 700W do -15*C?


Na to pytanie silesia akurat odpowiedział. Chodzi o temp zasilania. Spójrz jeszcze raz w tabele T-Cap i zwróć uwagę, że T-Cap ma 9kW nawet przy zasilaniu +55st, podczas gdy zwykły P trójfazowy ma już w tych warunkach tylko 6,7 - to już jest różnica.

mkm silesia
26-06-2014, 20:18
tak sie nazywa....


Przy +7 1 fazowa oddaje 9kW, przy -7*C juz 5,9kW taka sama 9kW tylko 3 fazowa PC przy +7*C oddaje 9kW i przy -7*C nadal 9kW

Prosze jako instalator , wytlumacz mi to.

Czy poprzez roznice w wymienniku?

No nto inaczej... 9kW T-CAP oddaje 9kW przy -7 jak i -15*C....ale ma ponoc sprezarke 16kW.
Zwykly P 9kW oddaje 9kW przy 7 jak i -7*C ... przy -15*C juz "tylko" 8,3kW... a wiec tylko 700W mniej od tak naprawde 16kW T-CAP
to jaka sprezarke ma zwykly P 9kW tracac zaledwie 700W do -15*C?

A jak juz odpowiadasz to prosze podaj czy wartosci podane przez P sa Peak czy Integrated i zawieraja defrosty.

Mam tu przepisać podręcznik z chłodnictwa? Chyba to nic nie da bez " praktyki "
Parametry w/g EN tylko D podaje dwie tabele nie wiem po co

Barth3z
26-06-2014, 20:26
Pomijając wszystkie wady monobloku

A jakie są oprócz glikolu w instalacji ?



i patrząc jedynie na moc oddawaną w niskich temp i COP to tak to wygląda:)

A co więcej potrzebne do szcczęścia ? Chyba tylko niska cena.

Pyxis
26-06-2014, 20:32
2h,które będą wykorzystane głównie na cwu.

Nie przesadzaj. U mnie zasobnik CWu 300l grzany jest w dzien max 30 min. U Ciebie moze to byc 45min max. Przy takim przewymiarowaniu pompy jak sugeruje map to faktycznie ta godzina nawet na CO w dzien spokojnie pozwoli utrzeymac bardzo ladnie komfort. Posadzka to zuwazy i Ty tez.

Pyxis
26-06-2014, 20:35
T cap jest do instalacji gdzie potrzeba więcej niż 35oC na zasilaniu.
Niemieckie badania dotyczą starych modeli nowe mają oszczedniejsze pompy obiegowe

Przeciez badania wg nowej EN dotycza tylko oporow skraplacza, wiec jakie znaczenie ma dla wynikow oszczedna pompa? Zamiast 5W bierze 3W?
Ale mozna juz klientowi powiedziec, ze "poprawili" i jest "lepiej".:)