PDA

Zobacz pełną wersję : dylatacje a położenie płytek - 4 pomieszczenia



zapewne
17-06-2014, 17:17
Witam,

przygotowuję się do położenia płytek na parterze. Ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni.

Chcemy położyć te same płytki (gres 60x60cm) w 4 pomieszczeniach na parterze. I tutaj jest problem.
Mamy zrobioną dylatację w wylewkach przy ścianach i (tam znajduję się taśma dylatacyjna) oraz kilka dylatacji pomiędzy pomieszczeniami (cienkie pęknięcia zaznaczone na zielono). Chcemy położyć płytki tak, by stanowiły jednolitą całość. Co zrobić z dylatacjami pomiędzy pomieszczeniami? Czy można przykryć je płytkami? Czy trzeba dawać w miejscu dylatacji listwy? Czy wystarczy fuga elastyczna lub silikon w kolorze fugi?

266046

Czerwona linia pokazuje gdzie chcemy zrobić przejście z paneli na płytki, i tutaj jak najbardziej mogę zaakceptować jakąś listwę, natomiast absolutni nie chcę dawać kolejnej listwy w pomieszczeniu nr 3. I też wolałabym pominąć listwy w przejściach.

Proszę o porady.

ZygmuntRolicz
21-06-2014, 07:26
Dylatację zawsze przenosimy przez wszystkie warstwy. Musisz tak rozplanować ułożenie gresu aby dylatacja wychodzila na fudze albo pociąć gres tak żeby pokrywał się z dylatacją. Nad dylatacjami fugi wypelniasz silikonem. Drugim wyjściem jest przyklejenie specjalnych mat o gr. około 1 cm na całą posadzke i dopiero na to gres nie bacząc na dylatacje. Takie maty produkuje m.in. botament. Mozna wtedy kleic gres nawet na krzyżyki 1mm .

ewa72_krakow
21-06-2014, 16:01
W naszym domu nie ma zadnych dylatacji miedzy pomieszczeniami - ogrzewanie podlogowe na calym parterze, plytki takie same na calym parterze. Jestesmy po okresie grzewczym i nic sie nie stalo. Dobrze wygrzana podloga (zalecenia producena ogrzewania podlogowego) i dobry klej elastyczny do plytek. Zadnych fug silikonowych (w lazience jak je widze, to mi :sick:). Poszukaj tematu z plytkami drewnopodobnymi, tam chyba wszyscy tak robia...Pewnie przy innych plytkach tez cos na temat znajdziesz.
Na temat, ale z innej beczki: tesciowej zrobili dylatacje miedzy kazdym pomieszczeniem, plytki byly w karo ukladane, wiec dodatkowo byly ciete na pol - takich "fachowcow" tez sie jeszcze spotyka, wiec uwazaj ;).

ZygmuntRolicz
21-06-2014, 16:30
Ewa72. Poczekaj jeszcze rok albo dwa i ci pęknie. Siądzie ci styropian pod posadzką albo zacznie dom osiadać. W rok to ściany nie zdążą popękać. Tak jak proponujesz autorowi posta jest wbrew technologii i sztuce glazurniczej. Fachowiec nie zrobi klientowi tak jak ty to proponujesz bo wie czym to grozi.

ewa72_krakow
21-06-2014, 20:40
Ewa72. Poczekaj jeszcze rok albo dwa i ci pęknie. Siądzie ci styropian pod posadzką albo zacznie dom osiadać. W rok to ściany nie zdążą popękać. Tak jak proponujesz autorowi posta jest wbrew technologii i sztuce glazurniczej. Fachowiec nie zrobi klientowi tak jak ty to proponujesz bo wie czym to grozi.

Wybacz, ale cala "podloga" jest wykonana zgodnie ze sztuka budowlana i nie ma prawa nic pekac, ani siadac. A sciany chyba nie maja wiele wspolnego z podloga, bo zdaje sie nie sa polaczone ze soba...Nie jestem budowlancem, tylko inwestorem i jezeli ktos oszczedza na podstawowych rzeczach, to faktycznie roznie moze byc (pisze o materiale i wykonaniu). Poza tym nie jestem jedyna osoba, ktora tak zrobila (i to na tym forum, gdzie szukalam potwierdzenia, ze tak mozna). Poza tym, moj glazurnik tez nie mial zadnych watpliwosci co do takiego wykonania. Jak poszukasz tu na forum, znajdziesz wiele osob od dawna mieszkajacych w domach z tak wykonana podloga.

ZygmuntRolicz
22-06-2014, 06:37
No wlasnie chodzi o to, że nie masz posadzki wykonanej zgodnie ze sztuką budowlaną i ci inni ktorzy mają zrobione tak jak ty, czyli nie przenieśli dylatacji, również. Chociaż co ja tam wiem. Jestem tylko mistrzem glazurnikiem.

Parkiet
23-06-2014, 20:55
No wlasnie chodzi o to, że nie masz posadzki wykonanej zgodnie ze sztuką budowlaną i ci inni ktorzy mają zrobione tak jak ty, czyli nie przenieśli dylatacji, również. Chociaż co ja tam wiem. Jestem tylko mistrzem glazurnikiem.
Masz wiele racji w tym co piszesz. Są pewne zasady i należy je przestrzegać, przy podłogówce i kaflach szczególnie, gdzie zmiany temperaturowe i wynikające z tego naprężenia przy sztywnej posadzce, wcześniej czy póżniej przełożą się na pęknięcia w miejscach gdzie powinny mieć "upust" - w dylatacjach.
Wystarczy pierwsza poważniejsza zima i większa zmiana temperatury a błędy wyjdą na wierzch. Pozdrawiam.

jarekkur
27-06-2014, 21:58
Wybacz, ale cala "podloga" jest wykonana zgodnie ze sztuka budowlana i nie ma prawa nic pekac, ani siadac. A sciany chyba nie maja wiele wspolnego z podloga, bo zdaje sie nie sa polaczone ze soba...Nie jestem budowlancem, tylko inwestorem i jezeli ktos oszczedza na podstawowych rzeczach, to faktycznie roznie moze byc (pisze o materiale i wykonaniu). Poza tym nie jestem jedyna osoba, ktora tak zrobila (i to na tym forum, gdzie szukalam potwierdzenia, ze tak mozna). Poza tym, moj glazurnik tez nie mial zadnych watpliwosci co do takiego wykonania. Jak poszukasz tu na forum, znajdziesz wiele osob od dawna mieszkajacych w domach z tak wykonana podloga.

w przypadku takich klientów dobrze, że istnieje tylko dwuletni okres rękojmi. Jeżeli stanie się coś po owych dwóch latach, pozostanie to już Twoją sprawą.

vitia
30-11-2014, 09:53
Dylatację zawsze przenosimy przez wszystkie warstwy. Musisz tak rozplanować ułożenie gresu aby dylatacja wychodzila na fudze albo pociąć gres tak żeby pokrywał się z dylatacją. Nad dylatacjami fugi wypelniasz silikonem. Drugim wyjściem jest przyklejenie specjalnych mat o gr. około 1 cm na całą posadzke i dopiero na to gres nie bacząc na dylatacje. Takie maty produkuje m.in. botament. Mozna wtedy kleic gres nawet na krzyżyki 1mm .

Mam takie pytanie. Czy o takie maty Batament chodzi? http://www.sklep.suez.com.pl/product...ujaca-botament

Mam dwie linie dylatacyjne + cztery dodatkowo "samoistne" Chciałbym by nie przeniosło się to na kafelki. Cena tych mat z podanego przeze mnie linku zabija, ale chyba nie mam wyjścia zbytnio...

Jeśli to inne maty, czy mógłbyś podać link do takich, o które Ci chodzi?

ZygmuntRolicz
30-11-2014, 20:25
http://botament.com/pl/produkty/ukladanie-plytek-i-kamienia-naturalnego/botament/Produkt/trittschallschutz-und-entkopplung/showDetails.html?tx_botamentproduktkatalog_botamen tkategorieanzeige[produkt]=596&cHash=42e0cbb832b2a76340e0f978c6942d3f
Poproszę.