PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa czy dobudówka?



mkaszta
19-06-2014, 09:21
Witam,

zastanawiam się nad budową nowego domu lub rozbudową istniejącego - chciałbym prosić o radę.
W załączniku przesyłam prosty szkic i wymiary działki i istniejącego domu mieszkalnego.

Istniejący dom jest dwukondygnacyjny - parter i piętro. Po prawej i lewej stronie budynku znajdują się okna. Po lewej stronie domu znajduje się dalsza część działki, której nie ująłem na szkicu ponieważ nie biorę jej pod uwagę.

Biorę pod uwagę kilka opcji:
1. Budowa nowego domu na prawo od istniejącego
2. Rozbudowa istniejącego domu:
a. rozbudowa parterowa w górną część działki (patrząc na szkic)
b. rozbudowa dwupoziomowa w górną część działki (patrząc na szkic)

Proszę o porady - co o tym myślicie? Jakie będą różnice w kosztach pomiędzy tymi opcjami?

jajmar
19-06-2014, 10:40
To czy nowy czy rozbudowa to zależy od tego jak planujesz to co masz i co chcesz zrobić w przyszłości wykorzystywać. Nowy dom to wszystko osobne, od wejścia ( drzwi z 3 tyś) przez kuchnie i kotłownie - kolejne tysiące. Przejście między budynkami to ubierania się zimą.

Jak to połączysz masz łatwiej sie poruszac po całości. Rozbudowa to utrudnione fundamenty i troche kombinacji w konstrukcji budynku. Sporo zależy od stanu technicznego tego co masz.

Jestem w trakcie rozbudowy, w zasadzie juz wykończeniówka. Dokleiłem do ściany istaniejącego domu nowy, jedne drzwi tarasowe wykorzytam jako przejście, i okno -wyubrze pod parapetem i mam przejście. Miałem na dachu koperte musiałem przerobic dachdodatkowe koszty.

Cieżko jednoznacznie dorzdzić co lepsze.

mkaszta
19-06-2014, 14:20
Jasne, nikt za mnie nie zadecyduje co lepsze - ale takie drobne podpowiedzi jak Twoje mają znaczenie :)
Czy dałbyś radę opisać w skrócie swoją dobudówkę wraz z orientacyjnymi kosztami jakie poniosłeś?
Chciałbym mieć jakieś pojęcie o kosztach.

jajmar
19-06-2014, 14:34
Moja dobódówka wyszla dość duża , ze względu na to że w obecnej części domu prowadzimy DG i chcemy ja rozwijać więc caly dom z czasem to będzie dobódowka. W rzucie to 10x10m parter piętro i pod częscia piwnica jakieś 60m2. Na górze nie robię poddasza a coś pośredniego między poddaszem a piętrem. Ścianaka kolankowa ma 2,3m a w kalenicy mam 4metry cała więźba widoczna. Co do kosztów to spore :)

EDIT
Tak sobie jeszcze myślę dobódowka to indywidualny projekt + musisz mieć dokumnetację tego co stoi (często potrzbena inwentaryzacja) potrzban opinia czy nadaję do rozbudowy.
Budując dom możesz kupić trochę tańszy typowy projekt.