PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła w okolicach Wrocławia - kilka pytań



szb
21-06-2014, 19:53
Witam,

Mamy z żoną w planach budowę domu pod Wrocławiem (start w przyszłym roku) i mocno zastanawiamy się nad wyborem pompy ciepła (raczej gruntowej).

Pytanie do forumowiczów, czy jest tu ktoś kto ma taki dobytek w swoim domu i chciałbym się pochwalić?
Chętnie byśmy taką osobę odwiedzili, wypytali o szczegóły.

Mamy do wyboru pompę i piec na ekogroszek, więc chcielibyśmy podjąć dobrą decyzję...

Będę wdzięczny za wszelkie informacje (nawet za opinie na temat konkretnych firm :)

Pozdrawiam,
Maciek

M.Krk
22-06-2014, 07:57
Zaraz się sypną oferty
a tak serio to poczytaj forum, tu jest pełno informacji, ja przeczytałem kilka wątków nie tylko tutaj.
moim zdaniem to z ostateczną decyzją poczekaj, bo za rok czy dwa kiedy będzie Ci potrzebna ta pompka to pewnie będą nowsze i leprze a przynajmniej bardziej sprawdzone.
ja mam zwykłą powietrze woda, trochu tak w zgodzie z hasłem że prostota jest najlepsza, a poza ty mam grzejniki więc to inna bajka

szb
22-06-2014, 09:54
sęk w tym, że ja nie chcę podejmować decyzję odnośnie konkretnej firmy (chociaż pooglądać foldery i ceny nie zaszkodzi), ale bardziej muszę wybrać między 4 rozwiązaniami:
- ekogroszek
- pompa ciepła powietrzna
- pompa gruntowa - wymiennik pionowy
- pompa gruntowa - wymiennik poziomy

To jest etap, w którym muszę podjąć taką decyzją, bo muszę kupić projekt i wykonać adaptację.

Plgbde
22-06-2014, 11:38
Cześć. Moim zdaniem to masz wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Ekogroszek albo pompa. Adaptacja projektu w środku będzie taka sama bez względu na to jaki rodzaj pompy wybierzesz. Kotłownia jest prawie taka sama, podłogowa jest taka sama.
Na Twoim miejscu w kierunku ekogroszku to bym nawet nie patrzył.

map78
22-06-2014, 11:55
sęk w tym, że ja nie chcę podejmować decyzję odnośnie konkretnej firmy (chociaż pooglądać foldery i ceny nie zaszkodzi), ale bardziej muszę wybrać między 4 rozwiązaniami:
- ekogroszek
- pompa ciepła powietrzna
- pompa gruntowa - wymiennik pionowy
- pompa gruntowa - wymiennik poziomy

To jest etap, w którym muszę podjąć taką decyzją, bo muszę kupić projekt i wykonać adaptację.

Ekogroszek to nieporozumienie. Raczej dla masochistów. Miałem przez 3 sezony i szczerze nie polecam.
Wybór pompy ciepła uwarunkowałbym od tego co chcę wybudować. Jeżeli byłby to domek niewielki (do 160m2), a przy tym dobrze ocieplony to najkorzystniejszym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła. Przy domach większych, czy gorzej zaizolowanych warto rozejrzeć się za pompą gruntową.
Jednym słowem powiedz co zamierzasz zbudować i wtedy bardzo łatwo jest policzyć, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze finansowo. Pozdrawiam

szb
22-06-2014, 12:17
ok. 200m2 dom - będę cisnął w jak najlepszy standard ocieplenia.

wnioskuję po waszych wypowiedziach, że najlepsza dla mnie będzie pompa powietrzna (ze względu na parametry domu i lokalizację (Dolny Śląsk).
dobrze myślę?

map78
22-06-2014, 12:58
ok. 200m2 dom - będę cisnął w jak najlepszy standard ocieplenia.

wnioskuję po waszych wypowiedziach, że najlepsza dla mnie będzie pompa powietrzna (ze względu na parametry domu i lokalizację (Dolny Śląsk).
dobrze myślę?

Niekoniecznie powietrzna. Możesz równie dobrze zainstalować polską gruntówkę z kolektorem poziomym, przy założeniu że część prac wykonasz samodzielnie. Jest wiele rozwiązań i wiele sposobów myślenia. Moim zdaniem nie warto przepłacać dużych kwot za gruntówkę, bo to się nigdy nie zwróci. Niektórzy powiadają, że gruntówki są trwalsze, ale póki co nie ma na to realnych dowodów. Zrobisz jak zechcesz, my jedynie możemy podsunąć jakieś pomysły:)

gall86
22-06-2014, 13:58
najwazniejsze to musisz wiedziec ile ciepla bedziesz musial do domu dostarczyc. w wegiel i jego pochodne nawet nie patrz. ja mam powietrzna inni maja gruntowa - wszystko zalezy od warunkow na dzialce i twoich mozliwosci finansowych. jak masz duza dzialke to bierze gruntowa z kolektorem poziomym, jak poziomy ci sie nie zmiesci (wielkosc musisz sobie obliczyc) to raczej powietrzna, bo odwiertow sam sobie nie zrobisz.
Projekt przygotuj pod pompe ciepla, tj. podlogowka 100%, ewentualnie drabinki w lazienkach. a co ostatecznie podlaczysz to twoj wybor

Arturo72
22-06-2014, 15:40
sęk w tym, że ja nie chcę podejmować decyzję odnośnie konkretnej firmy (chociaż pooglądać foldery i ceny nie zaszkodzi), ale bardziej muszę wybrać między 4 rozwiązaniami:
- ekogroszek
- pompa ciepła powietrzna
- pompa gruntowa - wymiennik pionowy
- pompa gruntowa - wymiennik poziomy
To jest etap, w którym muszę podjąć taką decyzją, bo muszę kupić projekt i wykonać adaptację.

Po pierwsze,system grzewczy na ekogroszek składa się z:
-"wydzielone miejsce na kocioł" czyli kotłownia
-komin
-kocioł na ekogroszek
Przy bezobsługowym systemie grzewczym nie musisz mieć komina,nie musisz mieć "wydzielonego miejsca na kocioł" czyli kotłowni i nie musisz mieć samego kotła.
Będąc na etapie wyboru projektu a potem adaptacji i wybierając bezobsługowy system grzewczy wybierasz projekt,gdzie kotłownia jest najmniejsza lub będąc na etapie adaptacji przerabiasz kotłownię na pomieszczenie użytkowe a tym samym wybierasz mniejszy czyli tańszy projekt.
Na etapie adaptacji wykreślasz komin z projektu.
Tym sposobem już na etapie wyboru projektu automatycznie na w/w czynnościach zaoszczędziłeś kupę kasy podczas budowy domu.

Po drugie,po wyborze projektu a jeszcze przed adaptacją ale już z wstępnie wybranym bezobsługowym systemie grzewczym wykonujesz OZC czyli audyt energetyczny domu,z którego dowiadujesz się ile Twój przyszły dom będzie zużywał energii na ogrzewanie i jaką moc grzewczą urządzenia potrzebujesz. Otrzymujesz wynik zużycia energii na ogrzewanie w kWh czyli tak jakbyś grzał prądem,który jest najtańszym bezobsługowym systemem grzewczym.
Jeśli wynik czyli przyszłe rachunki Cię zadowalają przystępujesz do budowy,jeśli nie zastanawiasz się jak te rachunki zmniejszyć.
Są różne sposoby na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie,najtańszym i najbardziej trwałym jest zwiększenie izolacji(polecam),o ile i jakie zwiększenie to także OZC Ci powie,ale jest jeszcze cwu.
Drugim sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie jest pompa ciepła,gruntowa ma większą sprawność niż powietrzna ale jest od niej droższa.Żeby porównać jak się ma ta większa sprawność do większej inwestycji musisz także znać zapotrzebowanie domu na ciepło z OZC.
Moim zdaniem gruntowa kalkuluje się,jeśli jej cena nie będzie większa niż 4-5tys.zł od powietrznej ale sam musisz sobie odpowiedzieć znając swoje przyszłe rachunki.
A może po OZC stwierdzisz,ze grzanie prądem będzie dla Ciebie najtańsze ?


Węgiel pozostaw dla starych domów bo to aż wstyd,żeby w XXI w wrzucać węgiel do kotła...

M.Krk
22-06-2014, 16:33
A to niby dla czego stary dom to zaraz węgiel ?
bo w starym domu pompa więcej prądu weźmie ?
a piec na węgiel w starym domu to pójdzie na dietę i temperaturę urokiem osobistym nadrobi
w zasadzie to mi się robiło gorąco jak miałem pójść rozpalić

gall86
22-06-2014, 16:37
w starym domu tez moze byc, ale na pewno bedzie mialo mniejsza wydajnosc - zwlaszcza jak sa kaloryfery

M.Krk
22-06-2014, 16:44
no ale to w każdym rozwiązaniu będzie drożej niż w nowiutki domciu gdzie więcej styropianu niż muru