PDA

Zobacz pełną wersję : Materiały z odroczoną płatnością?



baltazar
23-06-2014, 10:43
Czy w praktyce spotkaliście się z sytuacją, że skład budowlany, dostawca dawał termin np. 2-4 tyg. na dokonanie płatności?
Ja dopiero zaczynam ale z tego co widzę, to preferowana wszędzie gotówka od razu bez faktur, rachunków.

jajmar
23-06-2014, 10:51
Z preferencjami że gotówka a nie karta sie spotkałem, chętnej dawali na przelew niz platności karta. Teraz biorę na WZ, fakturuje raz 2 raz na mc mam platności 15-30 dniowe od wystawienia faktury. Nigdy nie spotkalem się z sytuacja braku paragonu lub faktury, w zasadzie od tego zaczyna sie kupowanie. Dodam że warto brać faktury a nie pararon bo sklad mając historie zakupów po kwotach daje jakieś upusty na brany towar. Przy paragonie dostajemy zawsze cenę z półki.

baltazar
23-06-2014, 11:04
Mi w sumie faktury są zbędne, bardziej mnie interesuje zbicie ceny i odroczenie płatności w czasie.

fighter1983
23-06-2014, 11:56
W przypadku obslugi firm to standard ze wydaje sie towar na dokumenty wz a fakturuje raz w tygodniu z odroczonym terminem platnosci (taki wymog narzucilo nam nasze wspaniale panstwo, oczywiscie jest zapis w prawie ze co 7 dni, o ile w umowie nie zostalo zapisane inaczej, ale.... podpisanie umowy tez niczego nie daje, bo w przypadku upierdliwego urzednika z US - moze miec punkt zaczepienia i drazyc temat)

W przypadku osob fizycznych - inwestorow prywatnych - zazwyczaj stosuje sie zasade - zamowienie, gotowka, faktura/paragon, wydanie towaru, chociaz nie zawsze. Jezeli jest uzasadnienie dla fakturowania rzadziej - spotkalem sie w jednej z firm w ktorej pracowalem, ze z taka osoba byla podpisywana umowa i byla tez fakturowana raz na tydzien z odroczonym terminem platnosci. Towar wydawany byl na dokumenty WZ. Taka forma bardzo wszytskim ulatwia zycie: pracownik nie musi sprawdzac kazdej ceny z oferta za kazdym razem, robi to zbiorczo raz w tygodniu, a inwestor nie musi biegac z gotowka. Zazwyczaj przy takiej formie inwestor upowaznia do odbioru towaru/skladania zamowien wykonawce, co tez bardzo ulatwia mu caly proces budowy. Oczywiscie jest jeszcze kwestia zaufania do wykonawcy.

jajmar
23-06-2014, 20:18
Mi w sumie faktury są zbędne, bardziej mnie interesuje zbicie ceny i odroczenie płatności w czasie.

Pomysł masz ciekawy brać towar i nic nie podpisywać , a sprzedawca potem będzie szukał wiatru w polu?

baltazar
24-06-2014, 07:16
Oczywiście podpisywać cokolwiek będzie potrzebne, zresztą nie wiatru w polu bo już dostarczali materiały i wiedzą gdzie jestem.

jacek.zoo
26-06-2014, 21:18
Oczywiście podpisywać cokolwiek będzie potrzebne, zresztą nie wiatru w polu bo już dostarczali materiały i wiedzą gdzie jestem.

no i co przyjada i ci wyjma cegly ze sciany? chodzilo mu o to ze osoby fizycznej duzo trudniej sciagnac naleznosci niz z firmy, a czasem a nawet zazwyczaj jak takowy nie chce.zaplacic to nie sciagna.

ale zalezy tez od firmy i pewnie zaufania. u mnie nawet moge zadzwonic i powiedziec ze potrzebuje na juz tira bloczkow i mi podwioza bez zadnej umowy, gotowki czy takie cos, na wztke, ale to pewnie dlatego ze ja zawsze pamietam zeby placic i zawsze ja dzwonie ile wisze i jade placic. zalezy od stosunkow z dostawca. u mnie np tak bylo jak fundamenty stawialem to wzialem bloczki, duzo ok 3000tys na wztke, wymurowali, jak mi zostaly to zabrali razem z paletami ktore byly po wymurowanych i dopiero zaplacilem za to co zuzylem. tylko bylo to w czasie kiedy byla platnosc

dewelopper
07-07-2014, 10:58
zdobędziesz zaufanie to ci dadzą miesiąc na spłatę - ale na to trzeba zapracować...

klaudiusz_x
19-07-2014, 22:41
Zależy od składu.
W jednym mam termin do końca miesiąca (biorę 1-wszego, spłacam 30-tego).
W drugim rozliczenie tygodniowe.
Tylko że na początku musiałem brać ze spłatą przy odbiorze lub z góry.
Teraz na telefon, płatność tak jak wyżej opisałem.