PDA

Zobacz pełną wersję : Tanie ogrzewanie



28-11-2001, 02:33
Zamierzam kupić kocioł na drewno-podobno najtańszy sposób ogrzewania domu!Czy ktoś ma doświadczenie z tym urządzeniem;jak wygląda to od strony uzytkownika?
Posiadam dom 95m2 instalacja c.o plastik zapotrzebowanie 10kW.

02-12-2001, 16:05
najtansza w eksploatacji jest pompa ciepła typ woda-woda ale niestety inwestycyjnie droga rzecz

babis
04-12-2001, 17:49
Jeżeli drewno u Ciebie jest tanie i masz go dużo to faktycznie to jest dla Ciebie najtańsze. Radziłbym kocioł na kilka rodzajów paliw stałych:szczapy, troty, słoma.

pafcio.pafciowy
11-12-2001, 08:45
Ja ogrzwam sie kominkiem o mocy 17 kw a dom ma 110 m2. Zbudowany z YTONG, parter i poddasze uryztkowe - sypialnie ocieplone 25 cm welny, strop drewniany. NIe wiem czemu jak napale w kominku to na poczatku jest Ok i jest cieplo ale jak wygasa to dom nie trzyma ciepla. Rana przy te,p -5 stopni jest zimno jak cholera. NIe wiem czemy. W koncu Ytong to nie byle co. Moi tescei mieszkający w budynku z czasow Gierka (superek, pustka powietrzna, silikat od zewnatr) maja cieplej podczas gdy u mnie jest zimno. Stolarke mama PCV z szyba 1.1. MOze ktos mi pomoze i powie co tu jest grane ???? Licze na pomoc. PAwel

11-12-2001, 14:58
a jak długo mieszkasz ? podobno pierwsza zima jest ciężka bo trzeba dom wysuszyć o wygrzać , mam to samo ze wszystkich wyliczeń wychodzi że powinno być cieplej a nie jest , obliczeniowe zapotrzebowanie mocy mam 7,5kW a grzeję mocą ok 13 kW i przy ostatnich mrozach było trochę zimno

ariete
04-04-2004, 01:06
Ja ogrzwam sie kominkiem o mocy 17 kw a dom ma 110 m2. Zbudowany z YTONG, parter i poddasze uryztkowe - sypialnie ocieplone 25 cm welny, strop drewniany. NIe wiem czemu jak napale w kominku to na poczatku jest Ok i jest cieplo ale jak wygasa to dom nie trzyma ciepla. Rana przy te,p -5 stopni jest zimno jak cholera. NIe wiem czemy. W koncu Ytong to nie byle co. Moi tescei mieszkający w budynku z czasow Gierka (superek, pustka powietrzna, silikat od zewnatr) maja cieplej podczas gdy u mnie jest zimno. Stolarke mama PCV z szyba 1.1. MOze ktos mi pomoze i powie co tu jest grane ???? Licze na pomoc. PAwel
Jak kiedyś ludziska byli szczerzy na forum.Łezka w oku kreci się.

neuron
04-04-2004, 06:49
Nie znam sie na kominkach ale szybkosc z jaka ochladza sie twoj dom
sugeruje klopoty z wentylacja. Warto pochodzic po domu i sprawdzic
jak zachowuja sie kratki wentylacyjne gdy wygasnie/nie pali sie
w kominku (wazne by wszystkie szybry etc byly pootwierane tak
jak przy paleniu). Prawdopodobnie z ktorejs z kratek lub z kominka
wieje.

james brown
04-04-2004, 10:49
Zamierzam kupić kocioł na drewno-podobno najtańszy sposób ogrzewania domu!Czy ktoś ma doświadczenie z tym urządzeniem;jak wygląda to od strony uzytkownika?
Posiadam dom 95m2 instalacja c.o plastik zapotrzebowanie 10kW.


Tylko nie wchodz w kominki.
Na tym temacie juz sie wielu przejechalo.

james brown
04-04-2004, 10:50
Zamierzam kupić kocioł na drewno-podobno najtańszy sposób ogrzewania domu!Czy ktoś ma doświadczenie z tym urządzeniem;jak wygląda to od strony uzytkownika?
Posiadam dom 95m2 instalacja c.o plastik zapotrzebowanie 10kW.


Tylko nie wchodz w kominki.
Na tym temacie juz sie wielu przejechalo.

Zdun Darek B
04-04-2004, 15:04
Tylko nie w kominki ..wielu sie przejechało... Wszystkie instalacje nalezy robic z głową a nie jak sie komu podoba. Wiele osób ma podłaczone kominki do co i sa zadowolone. Nieliczni maja swoje patenty jak poprawić na swoj sposób coś co jest sprawdzone i kombinują ... Efekty robienia po swojemu widzac po pierwszym sezonie.... i rozdetych wkladach. Kominek c.o. jest to prosty piec na paliwo stałe i tak sie instaluje jak zwykły piec weglowy , dla wielu " poprawiaczy " to zdecydowanie za proste i ulepszają . Jest to taki sam sport jak poprawianie samochodu marki Syrena przez dodanie sterowania komputerowego i turbo. W piecaco-kominkach c.o. na paliwo stałe konieczne jest stosowanie układu otwartego i zasobnika na nadmiar ciepła jak " damy za bardzo popalic kominkowi". Taki zasobnik zagwarantuje ciepło nawet w nocy gdy nie dokładamy do paleniska.

aqwa
04-04-2004, 17:18
Jakoś w dalszym ciągu nie widzę powodu dla którego montowane są kominki z płaszczem wodnym do ogrzewania domu. Moze mnie ktoś oświeci - jak chcę ogrzewać drewnem to stawiam kocioł na drewno w kotłowni a nie w salonie i w nim palę do bólu. Dobry kocioł na drewno kosztuje mniej niż jako taki kominek z płaszczem wodnym a eksploatacja jest mniej uciążliwa bo popiół pozostaje w kotłowni a nie w salonie.
Łączenie gazówki lub olejówki z kominkiem jest podobnie uciążliwe jak kotła na drewno.
Wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli źle myślę.

Zdun Darek B
04-04-2004, 17:31
A zcy wszyscy maja kotłownie? W wielu nowych domach kocioł c.o. wisi np w łazience a projekt nie ma pomieszczenia na piec . Dla takich domów alternatywą sa kominki z płaszczem wodnym. A najlepiej to podłaczyc dom do EC Siekierki .

aqwa
04-04-2004, 17:43
Brak pomieszczenia na kotłownię nie jest przeszkodą - można je wybudowaą. A poza tym należało się nad problemem zastanowić wybierając projekt domu.
To mnie nie przekonało do wykonywania kotłowni w salonie.

Bio
04-04-2004, 17:58
Wielu ludzi robi ten sam kardynalny bład.Zaczynajac budowę zazwyczaj są majętni.Koncząc już bardziej biedni.Jeden mój znajomy montujac kocioł na dewno tak powiedział:Nie po to haruje na zachodzie z dala od rodziny,żeby zarobione pieniadze przeznaczać na nowoczesne ogrzewanie.Przed podjeciem decyzji o budowie warto trochę pomyśleć i przewidzieć różne sytuacje.Nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy.Dużej piwnicy pod całym domem.

aqwa
04-04-2004, 18:14
W moim domu jest także piwnica pod całym domem. Koszt jej wykonania nie jest tak wielki jak piszą co niektórzy ( miałem możliwość jej wkopania) za to mam:
1 garaż ciepły nieogrzewany w którym temperatura nie spada poniżej 10 st C
2. Kotłownię
3 potężny skład opału - ok 50m. kw
miejsce na słoiki i nne przetwory.
4. kuchnię do robienia przetworów i innych mięs z prosiaka.
parę innych pomieszczeń.
Podpisuję się obiema rękami pod zdaniem Bio.
Ja także nie mam zamiaru cięzko pracować nawet 16 h na dobę żeby te pieniądze spalić za pomocą kotła na gaz.

RB
04-04-2004, 18:31
Aqwa :


Jakoś w dalszym ciągu nie widzę powodu dla którego montowane są kominki z płaszczem wodnym do ogrzewania domu. Moze mnie ktoś oświeci - jak chcę ogrzewać drewnem to stawiam kocioł na drewno w kotłowni a nie w salonie i w nim palę do bólu. Dobry kocioł na drewno kosztuje mniej niż jako taki kominek z płaszczem wodnym a eksploatacja jest mniej uciążliwa bo popiół pozostaje w kotłowni a nie w salonie.
Łączenie gazówki lub olejówki z kominkiem jest podobnie uciążliwe jak kotła na drewno.
Wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli źle myślę.

Podobnie myślę jak Ty ale gdy żona mówi, że chce mieć kominek aby rozpalać w weekendy dla przyjemności- więc bardziej optymalnym rozwiązaniem może być zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym.
Kominek ten będzie oddawał swoje ciepło poprzez szybę i poprzez płaszcz wodny /wymiennik/ do instalacji c.o. ogrzewanej normalnie gazem. Stosując kominek z płaszczem wodnym bez wyprowadzenia ciepłego powietrza na salon ani sąsiednich pomieszczeń nie będę miał zanieczyszczeń wokół kratek i częstych malowań pomieszczeń.
Ewentualnie będzie się brudziło w miejscu składowania drzewa koło kominka i wybierania popiołu.
Chcę się również zabezpieczyć na wypadek gdyby np. kominek stał się uciążliwy i chciałbym zainstalować piec na drzewo w kotłowni- dodam na etapie budowy dodatkowy przewód spalinowy do komina. Instalowanie takiego pieca podnosi całą inwestycję ale różnie może być( np. z cenami na gaz)
Aqwa-rozwiązanie o którym piszesz jest dobre gdy nie masz miejsca na kominek lub gdy po prostu go nie chcesz mieć.
Chętnie poznam inne opinie na ten nurtujący mnie również temat.

Pozdrowionka

skalin
05-04-2004, 09:21
ja mam układ taki: piwnica pod całym domem, piec olejowy, piec weglowy - stary nie zlikwidowany + kominek z płąszczem. Normalnie palę w weglowym jak mi sie nie chce to włączam olejowy (ale drogo) a jak chcę popatrzeć na ogień i nie ganiać do piwnicy to palę w kominku - mam ciepło w całym domq i ciepłą wode...
W piwnicy mam garaż 2 kotłownie składzik na opał, podręczny warsztat i miejsce na słoiki + kuchenkę na wypadek dużego gotowania - przetwory itp...
Układ wydaje mi sie optymalny - polecam!!!

skalin
05-04-2004, 09:22
ja mam układ taki: piwnica pod całym domem, piec olejowy, piec weglowy - stary nie zlikwidowany + kominek z płąszczem. Normalnie palę w weglowym jak mi sie nie chce to włączam olejowy (ale drogo) a jak chcę popatrzeć na ogień i nie ganiać do piwnicy to palę w kominku - mam ciepło w całym domq i ciepłą wode...
W piwnicy mam garaż 2 kotłownie składzik na opał, podręczny warsztat i miejsce na słoiki + kuchenkę na wypadek dużego gotowania - przetwory itp...
Układ wydaje mi sie optymalny - polecam!!!