PDA

Zobacz pełną wersję : Gładź na farbę lateksową



pro.rafalko
28-06-2014, 11:41
cześć, to mój pierwszy post, właśnie staram się nabyć jakąś wiedzę na temat tego jakich gruntów, farb i gładzi używać, ale w różnych miejscach ludzie piszą inaczej, więc stwierdziłem że założę swój temat ze swoją indywidualną sytuacją.
Mam obecnie na ścianach gładź, na gładzi mam farbę lateksową matową (fiolet).
Zamierzam przemalować pokój, jednak przed malowaniem chcę uzupełnić gładzią niedoskonałości, rysy, które powstały na skutek ekspoatacji bądź niedoskonałego pierwotnego wygładzenia, itd. Poza tym sufit był zacierany na odpierdziel a po pomalowaniu go farbą lateksową widać wszystkie rysy po papierze ściernym, rysy po nakładaniu gładzi, itd. dlatego zastanawiam się nad położeniem gładzi na sufit jeszcze raz.
Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy gładź gipsowa nie oderwie mi się od sufitu, jeśli położę ją na farbę lateksową?
Próbowałem zedrzeć farbę lateksową bez uszkodzenia gładzi pod spodem, tak żebym mógł wtedy tą gładź porządnie i równo zatrzeć, ale farba tak przystała do gładzi że jest to nierealne, jeśli zdzierać, to tylko z gładzią... więc mam dwa wyjścia, albo zedrzeć farbę z gładzią i położyć nową ładną i równą gładź, albo położyć nową ładną i równą gładź na farbę lateksową bez jej zdzierania, czym na pewno zaoszczędziłbym z dzień pracy.

2. Tak jak już napisałem, mam na ścianach fioletową farbę, a gdzie nie gdzie chcę uzupełnić niedoskonałości (białą) gładzią. Potem będę malował na turkusowy (coś między niebieskim a zielonym) i zastanawiam się czy w tych miejscach gdzie naniosę białą gładź obok fioletowej farby, nowa farba nie będzie miała innego odcieniu i czy nie powstaną na ten skutek takie plamy?

3. Po jakichś 2-3 latach od pomalowania na fiolet, wylazłby mi spod tej lateksowej farby białe plamy i zacieki jak się zdaje po gruncie, który był dawany na gips przed malowaniem farbą. Jak tego uniknąć przy kolejnym malowaniu? Czy za dużo gruntu dałem? czy za mało zaczekałem i nie wysechł dobrze?

4. Czy jeśli teraz maluję farbą lateksową na farbę lateksową, to muszę dawać jakiś grunt? Zaznaczam że miejscami będę dawał gładź, więc tam chyba muszę dać grunt prawda? więc dać grunt na całą ścianę czy tylko miejscowo tam gdzie uzupełniam gładzią braki?

5. W sklepie dostałem poradę żeby przed malowaniem umyć ściany płynem do mycia naczyń, czy to jest potrzebne?

6. Czy ktoś z was malował pędzlem farbą lateksową? proszę o oceny.
Ciągle czytam o malowaniu wałkiem, użytkownicy rozpisują się o różnych rodzajach wałków, itd. a nie spotkałem się, żeby ktoś pisał o malowaniu pędzlem. Ja osobiście z wałkiem mam dość niefajne doświadczenia bo jak malowałem pierwszy raz po gładzi to farba mi czasem przystawała do wałka, chcę tego uniknąć bo potem trudno to uzupełnić a zamalowane brzydko wygląda bo widać dziurę w ścianie po ubytku tej farby... Natomiast zawsze mi się wydawało że po pędzlu będzie widać smugi, ale ostatnio malowałem pędzlem i pięknie się farba rozprowadziła, tyle że to nie był lateks

będę ogromnie wdzięczny za porady!:)