PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana dachu dwuspadowego na czterospadowy



romanek1914
01-07-2014, 19:46
Witam.
Bardzo podoba nam się projekt ATLANT 3PS, niestety tylko w środku.
http://www.domenadom.pl/produkty/266/atlant-3-ps-.html#
Jakoś do nas nie przemawia wizualizacja tego domku z dachem dwuspadowym.
Czy w ramach adaptacji jest możliwość zmiany dachu z dwuspadowego na czterospadowy i czy taka zmiana będzie droga u architekta adaptującego.Dach chcemy kryć blachodachówką.
Nasz model rodziny to 2+2
Działka z wjazdem od południa.

firewall
01-07-2014, 20:03
Zmiana swoje kosztuje i komplikuje więźbę.Zmiana kształtu dachu nie doda urody domkowi. No,chyba że ma być na bogato!

gentoonx
01-07-2014, 20:19
Taniej wyjdzie znaleźć inny podobny z 4-spadowym i dokonać zmian w aranżacji wnętrz

romanek1914
01-07-2014, 20:22
Nie ma być na bogato, ale bardziej podobają nam się domki z dachem czterospadowym. Nie wiemy tylko jak w rzeczywistości wyszła by taka zmiana, oraz czy tak jak piszesz nie doda uroku domkowi.
Drugim naszym projektem jest dom w luizjanie 3 http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_luizjanie_3.htm
W tym projekcie martwimy się wąskim korytarzem oraz że wyjdzie trochę w środku tramwajowato.

romanek1914
01-07-2014, 20:26
Taniej wyjdzie znaleźć inny podobny z 4-spadowym i dokonać zmian w aranżacji wnętrz
Niestety bardzo długo już szukamy projektu i trochę nas już to wszystko zdołowało, że nie potrafimy wybrać odpowiedniego projektu.
Było bardzo dużo typów, niestety zawsze coś tam nie pasuje.
Największą naszą bolączką jest położenie z wjazdem od południa, oraz kotłownia musi być od tyłu domu z oddzielnym wejściem(piec na paliwo stałe)

Liwko
01-07-2014, 21:14
(piec na paliwo stałe)

A na jakiego grzyba przy tym metrażu?

Liwko
01-07-2014, 21:16
I jaki problem zrobić dach 4-spadowy przy tym projekcie? Przecież to parterówka :)

gentoonx
01-07-2014, 23:42
...(piec na paliwo stałe)

Sorry, mam wstręt do tego ;)

romanek1914
02-07-2014, 12:05
I jaki problem zrobić dach 4-spadowy przy tym projekcie? Przecież to parterówka :)
Wiem, że się da tylko nie wiem jak domek wyglądał by przy takiej zmianie, zwłaszcza że wejście nie jest centralnie na środku domku a w raz z nim małe zadaszenie nad wejsciem, a nigdzie nie mogę znaleść podobnego projektu żeby mieć jakiś pogląd.
Co do ogrzewania to nie ma o czym dyskutować, nie mam gazu, prądem nie che a na pompe ciepła mnie nie stać.

gentoonx
02-07-2014, 12:35
...
Co do ogrzewania to nie ma o czym dyskutować, nie mam gazu, prądem nie che a na pompe ciepła mnie nie stać.

Raczej napisz, że nie masz o ogrzewaniu zielonego pojęcia, to wszyscy będziemy zadowoleni :)

a nie da się jakoś obrobić wizualizacji w jakim programie graficznym - tak na oko żeby zobaczyć?

Elfir
02-07-2014, 13:01
Romanek - zdaję sobie sprawę, że spodobał ci się rzut.
Ale wierz mi (a mam w tym doświadczenie), ten dom o takim układzie dałoby się zaprojektowąc by był tańszy w budowie, nawet z czterospadowym dachem.
Spójrz na kominy - masz aż dwa dymowe - od kominka i od pieca na paliwo stałe w kotłowni. Do tych kominów dodaj dwa następne, wentylacyjne.
A mozna byłoby je zblokowac, gdyby kotłownia sąsiadowała z salonem.

Weź ten projekt, idz do architekta i niech od początku narysuje ci z czterospadowym dachem i sensowniejsza instalacją wewnątrz.

Zdajesz sobie sprawe, ze taki mały domek zimą będzie zwykle przegrzany, bowiem nie da się na piecu weglowym dokładnie wyregulowac temperatury i de facto częśc ciepła wypuścisz do atmosfery otwierając zimą okna?

jeśli wjazd na działkę masz od pólnocy, to pokoje dzieci będą ciemne całe dnie.

Ten projekt kosztuje 2000 zł. Do tego adaptacja ok. 3 tyś. (wymagane jest przeprojektowanie całego dachu). projekt zjazdu z drogi publicznej, badania gruntu. Dobijesz do 8 tyś. lekko. Czyli wyjdzie ci podobna cena co za projekt indywidualny.

Nie ma sensu kupowac gotowca, którego trzeba przeprojektowywać. Gotowiec po to jest gotowcem, by nic nie trzeba było przy nim robić.

romanek1914
02-07-2014, 17:52
Raczej napisz, że nie masz o ogrzewaniu zielonego pojęcia, to wszyscy będziemy zadowoleni :)

a nie da się jakoś obrobić wizualizacji w jakim programie graficznym - tak na oko żeby zobaczyć?
No to napiszę nie mam zielonego pojęcia o ogrzewaniu, ale i tak nie zrezygnuje z kotłowni;-)
Na programach graficznych też się nie znam.
Może ktoś pomoże?

romanek1914
02-07-2014, 17:55
Romanek - zdaję sobie sprawę, że spodobał ci się rzut.
Ale wierz mi (a mam w tym doświadczenie), ten dom o takim układzie dałoby się zaprojektowąc by był tańszy w budowie, nawet z czterospadowym dachem.
Spójrz na kominy - masz aż dwa dymowe - od kominka i od pieca na paliwo stałe w kotłowni. Do tych kominów dodaj dwa następne, wentylacyjne.
A mozna byłoby je zblokowac, gdyby kotłownia sąsiadowała z salonem.

Weź ten projekt, idz do architekta i niech od początku narysuje ci z czterospadowym dachem i sensowniejsza instalacją wewnątrz.

Zdajesz sobie sprawe, ze taki mały domek zimą będzie zwykle przegrzany, bowiem nie da się na piecu weglowym dokładnie wyregulowac temperatury i de facto częśc ciepła wypuścisz do atmosfery otwierając zimą okna?

jeśli wjazd na działkę masz od pólnocy, to pokoje dzieci będą ciemne całe dnie.

Ten projekt kosztuje 2000 zł. Do tego adaptacja ok. 3 tyś. (wymagane jest przeprojektowanie całego dachu). projekt zjazdu z drogi publicznej, badania gruntu. Dobijesz do 8 tyś. lekko. Czyli wyjdzie ci podobna cena co za projekt indywidualny.

Nie ma sensu kupowac gotowca, którego trzeba przeprojektowywać. Gotowiec po to jest gotowcem, by nic nie trzeba było przy nim robić.
Ty też mi uwierz, że szukaliśmy bardzo długo projektu i niestety ciężko jest coś sensownego znaleść, może z tym indywidualnym może masz racje.
Kominka w domu nie planujemy.
Wjazd mam od południa.
No i najlepsze zamierzamy zacząć budowę jeszcze w tym roku we wrześniu-jest to realne?
Część papierologi mam już załatwione( umowę z ZE, wypisy, wyrysy, mapkę do celów projektowych)

gentoonx
02-07-2014, 19:30
...
No i najlepsze zamierzamy zacząć budowę jeszcze w tym roku we wrześniu-jest to realne?
Część papierologi mam już załatwione( umowę z ZE, wypisy, wyrysy, mapkę do celów projektowych)

zostało 2 m-ce - Bez szans

Elfir
02-07-2014, 20:17
Kominka w domu nie planujemy.


Czyli to jest kolejna zmiana w adaptacji - powinniście o tym pamiętać, by uzwględnić w projekcie, bo pod kominek i komin dodatkowo zbroi się fundament.
Salon będziecie mieli od pólnocy? A kuchnię od poludnia? latem sie ugotujecie - wyobraż sobie słońce + gotowanie obiadu. Rolety? To po co wam okno, jak z góry planujecie je zasłonić?

Wydajecie teraz min 250 tyś na dom. I robicie głupie oszczędności rzędu 5 tyś. (bo tyle pewnie trzeba dopłacić do indywidualnego) na wygodnym, dostosowanym do was i dzialki projekcie? Idziecie na niesatysfakcjonujący kompromis za bardzo ciężką kasę.

bowess
02-07-2014, 20:19
Heja paintem! :D

https://lh5.googleusercontent.com/-K1Sw3QHfdwM/U7RaMHqu1sI/AAAAAAAABS0/4HZlCYU3TPk/w775-h581-no/DomRomanka1.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-X6EstZDh1m0/U7RaOT_nupI/AAAAAAAABS8/zbJR8-RLlT8/w775-h581-no/DomRomanka2.jpg

No i atrakcja wieczoru. ;)
https://lh5.googleusercontent.com/-jYNHmfDglJU/U7RaQybh2zI/AAAAAAAABTE/1nB9EoqpWXc/w686-h515-no/DomRomanka3.jpg
Sorki, że się nie wszystkie rogi zgrały, ale to tak na szybko wklejka.

bowess
02-07-2014, 20:24
Akurat dom w Luizjanie 2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpracownia-projekty.dom.pl%2Fza_dom_w_luizjanie_2.htm) jest z wjazdem od południa.
I ma dach kopertowy. Chyba łatwiej zmienić kolory elewacji i dachówki niż przerabiać konstrukcję dachu. :)

Elfir
02-07-2014, 20:44
bowess - pisałam o tym poprzednim.

Luizjana jest też droższa, bo większa.

romanek1914
02-07-2014, 21:06
Bowess dzięki za wizualizacje!
Dom w luizjanie 3 też jest z wjazdem od południa, ale pokoje trochę wydają nam się za małe, no i wydaje nam się że ten korytarz będzie za wąski i stwarzał efekt tramwaju.
Jutro wybiorę się do architekta i z nim porozmawiam jak on to widzi.
Wydaje mi się że te dwa miesiące wystarczy na załatwienie formalności niektóre rzeczy w starostwie mogę delikatnie podgonić

romanek1914
02-07-2014, 21:10
Czyli to jest kolejna zmiana w adaptacji - powinniście o tym pamiętać, by uzwględnić w projekcie, bo pod kominek i komin dodatkowo zbroi się fundament.
Salon będziecie mieli od pólnocy? A kuchnię od poludnia? latem sie ugotujecie - wyobraż sobie słońce + gotowanie obiadu. Rolety? To po co wam okno, jak z góry planujecie je zasłonić?

Wydajecie teraz min 250 tyś na dom. I robicie głupie oszczędności rzędu 5 tyś. (bo tyle pewnie trzeba dopłacić do indywidualnego) na wygodnym, dostosowanym do was i dzialki projekcie? Idziecie na niesatysfakcjonujący kompromis za bardzo ciężką kasę.
Wszystko się zgadza ale jak wcześniej rozmawiałem z architektem to on sam mi mówił że muszę znaleść najpierw projekt który będzie nam mniej wiecej odpowiadał a pożniej to on zdecyduje czy adaptacja czy indywidual. jednak mamy cały czas problem ze znalezieniem takiego który robiłby za podstawe do indywidualnego.

Elfir
02-07-2014, 21:46
jednak mamy cały czas problem ze znalezieniem takiego który robiłby za podstawe do indywidualnego.

pierwsza rzecz - do indywidualnego wybiera się architekta, który nie robi adaptacji.
Pogadaj z forumowym Łukaszem Ładzińskim - może zna kogoś, kogo można polecić?

gentoonx
02-07-2014, 21:47
...
Wydaje mi się że te dwa miesiące wystarczy na załatwienie formalności niektóre rzeczy w starostwie mogę delikatnie podgonić

Jak jest MPZP to wystarczy czasu, jak WZ to zapomnij - z kolei, jak jest MPZP a Ty może zły projekt robisz?

romanek1914
06-07-2014, 22:37
Jak jest MPZP to wystarczy czasu, jak WZ to zapomnij - z kolei, jak jest MPZP a Ty może zły projekt robisz?
Tak jest MPZP
Jesteśmy po pierwszej wizycie u architekta.
Będzie indywidualny.
Pani wyrysowała nam plan do rozważenia, w sumie jesteśmy zadowoleni, ale mamy parę wątpliwości.
Dach chcemy czterospadowy, ale nie wiemy teraz jak zadaszyć wejście główne i taras aby mocno nie obciążyć się kosztowo, może Państwo coś podpowiecie?
W pokoju 1.5 chyba zmienimy okno na stronę wschodnią.
Pomieszczenie 1.9 to kotłownia a 1.8 będzie tak jakby śluzą do kotłowni.
1.7 chyba zrobimy kibelek bo łazienka nie jest za duża aby pomieścić wszystko, okno w łazience przesuniemy w prawą stronę bo jeszcze nie wiemy czy będzie wanna czy prysznic.
269044
Nie rozumiem też dlaczego jest tyle ścian nośnych, wydaje mi się że miedzy łazienką a kotłonią i miedzy pokojem 1.3 i holem 1.1 nie powinno być ścian nośnych. Strop będzie teriva

jajmar
06-07-2014, 23:02
Ścian nośnych za dużo zbędne pomiędzy 1,1-1,3; 1,8-1,2; 1,6-1,9. Nie rozumiem śluzy tzn domyslam sie ze chodzi o zapachy, ale wg mnie to strata miejsca i te podwójne drzwi. Drugi kibelek wg mnie potrzebny. Cofnięcie drzwi do łazienki niby fajne, ale ja bym ścianę wyrównał z pozostałymi.

Elfir
06-07-2014, 23:32
o indywidualnych projektach polecam rozmwiac w dziale "architektura"

romanek1914
17-07-2014, 21:00
o indywidualnych projektach polecam rozmwiac w dziale "architektura"
Witam po małej przerwie.
Mam nadzieje,że Elfir mnie nie zrybie że tu pisze.
270594
270595
270596
Robimy indywidualny, nasz architekt czeka na zatwierdzenie.
Co waszym zdaniem jest nie tak.
Nam osobiście projekt się podoba zastanawiamy się czy dom ustawiać prostopadle do drogi czy działki.

gentoonx
17-07-2014, 22:15
Witam po małej przerwie....
zastanawiamy się czy dom ustawiać prostopadle do drogi czy działki.

najlepiej by było elewacją południową na południe ;)

jajmar
17-07-2014, 22:43
Robimy indywidualny, nasz architekt czeka na zatwierdzenie.
Co waszym zdaniem jest nie tak.
Nam osobiście projekt się podoba zastanawiamy się czy dom ustawiać prostopadle do drogi czy działki.

Po co dwa kanały dymowe ?

Czy kotłownia jest na innym poziomie niż kondygnacją ? i dlaczego
Co z wentylacją w tym budynku?
Co jest w kotlowni jest po lewej od wejścia z domu ściana a potem druga ściana z łazinki co to za przestrzeń?

romanek1914
18-07-2014, 05:44
najlepiej by było elewacją południową na południe ;)
Przepraszam za błąd. Może wyjaśnie o co mi chodzi. Pani archietekt chciała aby dom ustawiać równolegle do granicy działki od strony wschodniej, mi jednak wydaje się ze dom trzeba ustawiać równolegle do drogi (pomijamy ustawienie domu wzgl. stron świata).Mam racje?

romanek1914
18-07-2014, 05:49
Po co dwa kanały dymowe ?

Czy kotłownia jest na innym poziomie niż kondygnacją ? i dlaczego
Co z wentylacją w tym budynku?
Co jest w kotlowni jest po lewej od wejścia z domu ściana a potem druga ściana z łazinki co to za przestrzeń?
Dwa kanały dymowe: jeden do pieca C.O. a drugi w zapasie w razie jak bedzie nas kiedyś stać do kominka.
Tak kotłownie obniżamy ze względów grawitacyjnych. Wentylacja będzie na pewno ale jeszcze nie wrysowała pani.
Nie rozumiem ostatniego zdania o co chodzi?

jajmar
18-07-2014, 07:59
Dwa kanały dymowe: jeden do pieca C.O. a drugi w zapasie w razie jak bedzie nas kiedyś stać do kominka.
Tak kotłownie obniżamy ze względów grawitacyjnych. Wentylacja będzie na pewno ale jeszcze nie wrysowała pani.
Nie rozumiem ostatniego zdania o co chodzi?

Chcesz zrobić CO grawitacyjne ? Wiesz jakie są wtedy rurki poterzbne ? Teraz zakałada sie popkę i wszystko działa.

Między kotłownią a łazienką jest jakby podwójna ściana i między tym jest jakaś przestrzeń -co to?

romanek1914
18-07-2014, 14:17
Chcesz zrobić CO grawitacyjne ? Wiesz jakie są wtedy rurki poterzbne ? Teraz zakałada sie popkę i wszystko działa.

Między kotłownią a łazienką jest jakby podwójna ściana i między tym jest jakaś przestrzeń -co to?
Ta przestrzeń to kotłownia, tej ścianki tam nie ma po prostu machneła się przy rysunku.
Grawitacyjne na pewno nie wjdzie przy tych przekrojach co mamy ale zawsze jakiś spadek będzie w razie zaniku prądu. Nie będę dużo obniżał kotłowni.

jajmar
19-07-2014, 08:57
Z tym spadkiem to naciągana teroria. Teraz często CO robi sie na rozdzielaczach a rury w podłodze, to co opisujesz to śmigało po ścianach od posadzki po sufit.
Rób schodki potem potykaj sie o nie latami a i nie zapomnij zapytac na FM jak zrobić ciągłą izlocje termiczna i przeciwilgociową w kotłowni.

Elfir
19-07-2014, 15:47
Ta przestrzeń to kotłownia, tej ścianki tam nie ma po prostu machneła się przy rysunku.
Grawitacyjne na pewno nie wjdzie przy tych przekrojach co mamy ale zawsze jakiś spadek będzie w razie zaniku prądu. Nie będę dużo obniżał kotłowni.

Głupio kombinujesz. Jak już musisz, kup sobie UPS.
Moja pompa obiegowa do CW ma 3 W. Silny UPS pociągnie ponad 12 godzin.

romanek1914
19-07-2014, 22:00
Z tym spadkiem to naciągana teroria. Teraz często CO robi sie na rozdzielaczach a rury w podłodze, to co opisujesz to śmigało po ścianach od posadzki po sufit.
Rób schodki potem potykaj sie o nie latami a i nie zapomnij zapytac na FM jak zrobić ciągłą izlocje termiczna i przeciwilgociową w kotłowni.
Chyba mnie powoli przekonujecie. Faktycznie nie zastanawiałem się jak zrobić później izolacje.

romanek1914
19-07-2014, 22:01
Głupio kombinujesz. Jak już musisz, kup sobie UPS.
Moja pompa obiegowa do CW ma 3 W. Silny UPS pociągnie ponad 12 godzin.
Można wiedzieć ile taki ups Cię kosztował?

jajmar
19-07-2014, 22:28
Chyba mnie powoli przekonujecie. Faktycznie nie zastanawiałem się jak zrobić później izolacje.

Izolacje zrobisz ale chciałem Ci uświadomić że jedna kreska teraz na rzucie to potem kilka komlikacji w budowie i w życiu. To obniżenie to różne poziomy chudzaka i posadzek, inne poziomy ścian fundamentowych, inny poziom drzwi zewnętrznych (inne schody i inny wymair na elewacji) inna wyskośc pomieszczeń i pewnie jeszcze kilka które na szybko mi do głowy nie przyszły. A to tylko kreska na rzucie :)

beton44
20-07-2014, 05:17
Dach chcemy czterospadowy, ale nie wiemy teraz jak zadaszyć wejście główne i taras aby mocno nie obciążyć się kosztowo, może Państwo coś podpowiecie?


Nu albo chce się mieć gargamelowy "dworek" albo tanio. Już przecie pisali że czterospadowy dach będzie dużo droższy niż "stodoła"
tudzież trudniejszy w utrzymaniu, tudzież o tym nadliczbowym i będącym dodatkowym miejscem do przeciekania kosztownym kominie..

Elfir
20-07-2014, 11:15
Można wiedzieć ile taki ups Cię kosztował?

Ja nie mam UPS, bo brak prądu u mnie to najwyżej pół godziny do godziny. Nie był mi potrzebny. Ale skoro u siebie zakładasz wielogodzinne braki, to przyda się bardziej niż głupie kombinowanie z CO grawitacyjnym.

UPS do biura, który ma zasilać kilka komputerów (komputer bierze wielokrotnie więcej pradu od energooszczędnej pompy obiegowej) kosztuje ok 500 zł i starcza na kilka godzin.

niktspecjalny
20-07-2014, 11:27
Ja nie mam UPS, bo brak prądu u mnie to najwyżej pół godziny do godziny. Nie był mi potrzebny. Ale skoro u siebie zakładasz wielogodzinne braki, to przyda się bardziej niż głupie kombinowanie z CO grawitacyjnym.

UPS do biura, który ma zasilać kilka komputerów (komputer bierze wielokrotnie więcej pradu od energooszczędnej pompy obiegowej) kosztuje ok 500 zł i starcza na kilka godzin.

Taki UPS nie nadaje się by zasilać pompę obiegową.Jak inwestować to w porządne podtrzymanie na wypadek dłuższego zaniku napięcia.

Elfir
20-07-2014, 11:31
dlaczego się nie nadaje, jak komputer z monitorem bierze 100kW a pompa max 10-25 (3 W jak energooszczedna)? A UPS o którym pisałam był tam mocny by zasilać 6 komputerów naraz.

UPS jest przeciwprzepięciowe, a zależnie od mocy akumulatora starcza na kilka do kilkunastu godzin, zwłaszcza przy tak niewielkim poborze.

Akurat wczoraj przeglądałam UPSy

beton44
20-07-2014, 17:51
dlaczego się nie nadaje, jak komputer z monitorem bierze 100kW a pompa max 10-25 (3 W jak energooszczedna)? A UPS o którym pisałam był tam mocny by zasilać 6 komputerów naraz.

UPS jest przeciwprzepięciowe, a zależnie od mocy akumulatora starcza na kilka do kilkunastu godzin, zwłaszcza przy tak niewielkim poborze.

Akurat wczoraj przeglądałam UPSy

Wow. Rekordzisto jestem pod wrażeniem Twojego sprzętu.

Elfir
20-07-2014, 18:01
Wow. Rekordzisto jestem pod wrażeniem Twojego sprzętu.

Fakt, to nie kW, tylko W :)

firewall
20-07-2014, 18:48
Wow. Rekordzisto jestem pod wrażeniem Twojego sprzętu.

rekord to nie jest. Dawno temu ćwiczyłem się w instytucji w której ponad 10MW szło na chłodzenie komputerów.:D

niktspecjalny
21-07-2014, 09:26
J/w

Akurat wczoraj przeglądałam UPSy

Tia .rzeczywiście.:D

Elfir
21-07-2014, 09:31
dokładnie ten:
http://www.ceneo.pl/3984627#tab=spec

romanek1914
22-07-2014, 21:25
Nu albo chce się mieć gargamelowy "dworek" albo tanio. Już przecie pisali że czterospadowy dach będzie dużo droższy niż "stodoła"
tudzież trudniejszy w utrzymaniu, tudzież o tym nadliczbowym i będącym dodatkowym miejscem do przeciekania kosztownym kominie..
Myśle, że aż taki gargamel ten mój domek to nie jest. A o taniości dwuspadu nad czterospadowym też sporo się naczytałem, jedni piszą że wychodzi w praktyce to samo a drudzy że minimalnie drożej. Moim zdaniem na pewno czterospad wyjdzie drożej ale na pewno nie wychodzą to aż takie mega sumy przy takim metrażu. Uważam że jak bym robił dwuspad to wyszło by mnie może z 6 tyś taniej. To chyba jedyna rzecz na której przyszaleje:-)
Proszę was jeszcze o opinie na temat moich rzutów głównie chodzi mi o zadaszone wejście nad domem czy nie będzie za wąskie i o taras(będzie od północy) czy też nie będzie za skromny.
No i najważniejsze jak mam usytuować ten mój domek-kierować się jezdnią czy granicą działki po prawej stronie(działka zwęża się od strony południowej (wjazdu) do pólnocy i to dobre 5metrów.