PDA

Zobacz pełną wersję : Przewymiarowanie i zmiana typu grzejników



MikeTNK
01-07-2014, 21:26
Witajcie

W projekcie mam uwzględnione grzejniki stalowe Purmo. Dla każdego pokoju zostało policzone Q [W] i zaproponowany konkretny grzejnik przy parametrach 70/55 stopni (wszystko dotyczy poddasza użytkowego w budowanym domu jednorodzinnym):
Hol Q=294 Temperatura=20 Grzejnik CV11 o wymiarach 450mm wysokość x 500 mm szerokość
Pokój 02 Q=558 T=20 Grzejnik CV22 450x600
Pokój 03 Q=572 T=20 Grzejnik jak wyżej
Pokój 04 Q=577 T=20 Grzejnik jak wyżej

Zaplanowałem piec gazowy kondensacyjny i chciałbym, aby chodził na parametrach "typowych" dla takiego kotła czyli 55/45, a w dodatku chcę zastosować grzejniki aluminiowe/żeberkowe, od dłuższego czasu próbuję przeliczyć wraz z przewymiarowaniem ile żeberek powinienem zastosować w poszczególnych pomieszczeniach.

Byłoby to o wiele prostsze gdybym znalazł gdzieś współczynniki korekcyjne dla grzejników aluminiowych KFA albo Wulkan. Szukam i szukam, ale bez rezultatu. Dysponuję więc jedynie wiedzą o mocy jednego żeberka przy delta t= 50 lub delta t= 60 ,a potrzebuję policzyć moc dla delta t= 30.
Czy jest na to jakaś metoda ?

A może ktoś po prostu wie ile mocy ma 10 żeberek grzejnika z KFA (wysokość 500 mm) przy parametrach 55/45/20 ?

Liwko
01-07-2014, 21:28
Zrób wszędzie podłogówkę i zapomnij o problemie :yes:

MikeTNK
01-07-2014, 21:36
Z różnych względów których nie chcę tu tłumaczyć podłogówka jest na dole , na górze grzejniki. I żadnych zmian już tutaj nie planujemy - instalacje położone, tynki zrobione, wylewki właśnie schną ;)

gentoonx
01-07-2014, 23:41
Ja naprawdę nie rozumiem takich gostków ;)

Chłopaku, kurde, ogarnij się :bash:

Czy ty w ogóle wiesz co robisz???

Przecież wszystko masz czarno na białym napisane w katalogu KFA na stronach 11,13 i 15,w tabelkach - czego Ty tu w ogóle szukasz???

MikeTNK
02-07-2014, 05:42
I po co te uwagi osobiste?
3 dni próbowałem z pomocą Google'a znaleźć odpowiedź i ani razu nie pojawił mi się link który w jakikolwiek sposób naprowadzał by na katalog KFA. Na ulotkę owszem, ale w niej nie było potrzebnych informacji.

Podobnie nie zwraca mi też linków do katalogów bądź innego źródła informacji o grzejnikach włoskich. Czyżbym w tym przypadku też nie wiedział co robię?

niktspecjalny
02-07-2014, 06:29
Z różnych względów których nie chcę tu tłumaczyć podłogówka jest na dole , na górze grzejniki. I żadnych zmian już tutaj nie planujemy - instalacje położone, tynki zrobione, wylewki właśnie schną ;)

Chłopie Ty masz problem ale nie z grzejnikami i deltą t=30.Masz problem z niepotrzebną wyliczanką.Ja to bym Cię zapytał co chcesz osiągnąć jak wygooglujesz problem.???Zawsze mnie to zastanawiało.Sami stwarzamy problem ,który tak notabene nie istnieje.:bye:

MikeTNK
02-07-2014, 07:23
Chcę wyliczyć ile potrzebuję żeberek grzejnika krakowskiego, a ile włoskiego i na tej podstawie zadecydować czy na pewno stosować aluminiowe-żeberkowe, a jeśli tak to jakiej produkcji. To naprawdę takie dziwne?

PS. Oczywiście odnośnie KFA już wiem , pozostała kwestia grzejników włoskich.

niktspecjalny
02-07-2014, 09:28
......Chcę wyliczyć ile potrzebuję żeberek grzejnika krakowskiego, a ile włoskiego.....

A szwedzkim myślałeś.???Co chcesz osiągnąć jak zastosujesz w/w.Już się powtarzam ale jeśli możesz.Powiedz to braci forumowej.Patrzą na ciebie tysiące ludzi.

gentoonx
02-07-2014, 10:31
...
Podobnie nie zwraca mi też linków do katalogów bądź innego źródła informacji o grzejnikach włoskich. Czyżbym w tym przypadku też nie wiedział co robię?

Nie licz na duże różnice w mocy max 3-5%

MikeTNK
02-07-2014, 13:48
gentoox - dziękuję za rzeczową odpowiedź
Przy takich różnicach mocy rzeczywiście nie ma znaczenia producent. Przy wyższych temperaturach zasilania i powrotu różnice są nieco większe (około 25 W na żeberku przy delta t 60) i dlatego chciałem upewnić się czy przy niższych parametrach zysk mocy na włoskich grzejnikach nie będzie przypadkiem nadal wart zachodu

BrodowskiG
02-07-2014, 16:10
porównanie dla stalowych, przy obniżeniu parametrów, obliczone w programie buderusa dla ich grzejników
typ 21 dodatkowe 60% na długości
typ 22 ... 50%

MikeTNK
02-07-2014, 17:45
Dzięki za info. Będzie przydatne

gentoonx
02-07-2014, 17:50
porównanie dla stalowych, przy obniżeniu parametrów, obliczone w programie buderusa dla ich grzejników
typ 21 dodatkowe 60% na długości
typ 22 ... 50%

akurat z tymi nie ma problemu, bo tabele są ogólnie dostępne w katalogach