PDA

Zobacz pełną wersję : malowanie pokoju



3535
02-07-2014, 11:53
chciałam się poradzić w sprawie drobnego remontu- konkretnie malowania. nigdy nie zajmowałam się takimi rzeczami i nie mam się z kim skonsultować, więc pozostaje forum :)
aktualnie mam ściany w kolorze mocno pomarańczowym i sufit w kolorze kremowym, chciałabym przemalować ściany na jasny brąz i sufit na biało.
tylko nie bardzo wiem, od czego zacząc.
umyć ściany (woda z płynem do mycia naczyń wystarczy, czy trzeba coś innego?)
pomalować gruntem (trzeba czy nie trzeba?)
później czekać, aż grunt wyschnie (jeśli tak, to ile?) czy malować na mokro?
później jak pomaluję jedną warstwę, to czekać, aż wyschnie (znów jeśli tak, to ile?) czy malować drugą warstwę od razu?
dodam, że chcę malować farbą magnat ceramic, bo ostatnio miałam pomalowany pokój również magnatem i sprawował się bardzo dobrze.

i muszę jeszcze zaszpachlować małe dziurki po gwoździach od ramek do zdjęć i od karnisza- czym, ile czekać na wyschnięcie itd?

Elfir
02-07-2014, 12:37
Myjesz wodą z szarym mydłem malarskim.

Ściany gruntuje się, jeśli stara powłoka malarska schodzi. Wówczas skrobie się ile można i gruntuje.

Dziurki szpachluj gipsem szpachlowym, jeśli masz gładzie lub tynki gipsowe - wyschnie w dwie godzinki.
Jak masz trnk cementowo-wapienny to lepszy będzie "Golband", bo nie daje takiej gladkiej powierzchni jak gips.

3535
02-07-2014, 13:02
dzięki wielkie za odpowiedź :)

a przed nałożeniem 2 warstwy farby czekać do następnego dnia, czy wystarczy kilka godzin?

a farbę przed wylaniem na kuwetę rozmieszać, czy nie? bo raz czytam, że trzeba, innym razem, że się nie powinno


matko, mam nadzieję, że dam sobie radę :rolleyes:

Elfir
02-07-2014, 13:36
postępowac dokładnie wg. opisu na opakowaniu farby.

To samo dotyczy rozmieszania (jeszcze nie spotkałam sytuacji w której producent nie zalecał mieszania, bo farba zawsze się rozwarstwia)

3535
02-07-2014, 13:55
hm, mam jeszcze jeden problem, a nawet dwa (niczym blondi z dowcipów)

gdy farbę lateksową (która jest teraz na ścianach) zamaluję inną farbą lateksową to nic się nie stanie? (tak, obawy również po przeczytaniu rad internetowych fachowców na innych forach)

a drugie pytanie- te małe, zaszpachlowane części malować normalnie, jak resztę, czy potraktować je najpierw czymś innym?

Elfir
02-07-2014, 14:14
maluj normalnie.
Nie wiem co wyczytałeś na innych forach.
Firma Magnat ma swoją stronę internetową, w której opisuje dokładnie jak nalezy malowac jej farbami. W przypadku malowania podłoży pomalowanych farbą lateksową, cytuję producenta:
Aby odnowić opisaną powierzchnię nie ma konieczności usuwania poprzedniej warstwy farby. Zalecane jest to natomiast w przypadkach, gdy istniejąca powłoka łuszczy się lub występuje podejrzenie, że słabo przylega do podłoża. W przypadku mocnego podłoża wystarczy powierzchnię odkurzyć i można malować emulsją MAGNAT.Zmieniając kolor z intensywnego na pastelowy warto przed emulsją zastosować MAGNAT lateksową farbę gruntującą.

Kal_b_E
02-07-2014, 23:30
hm, mam jeszcze jeden problem, a nawet dwa (niczym blondi z dowcipów)

gdy farbę lateksową (która jest teraz na ścianach) zamaluję inną farbą lateksową to nic się nie stanie? (tak, obawy również po przeczytaniu rad internetowych fachowców na innych forach)

a drugie pytanie- te małe, zaszpachlowane części malować normalnie, jak resztę, czy potraktować je najpierw czymś innym?

Z farbą lateksową nie będzie problemów, tylko wypada ją porządnie zagruntować, podobnie jak zaszpachlowane części. Mogą one wymagać dodatkowej warstwy gruntu lub farby - takie miejsca lubią "prześwitywać", jak ich porządnie nie zamalujesz to będziesz miał przebarwienia

marzenka.o
03-07-2014, 15:24
Zdecydowanie trzeba porządnie to wcześniej zagruntować - wtedy będziesz miał/a problemów z prześwitami.