PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł na pellet, dom 140m2.



bantha
03-07-2014, 19:33
Witam,

nieubłaganie zbliża się czas zakupu pierwszego kotła na pellet. Znajomość tematu kotłów u mnie słaba.
Prośba do Państwa o komentarze/porady co wybrać. Dom 140m2, podłogówka ok 60m2, reszta grzejniki. Ocieplenie 15cm. Dodatkowo w przyszłości planowany solar. Kotłownia szerokość ok 3m a chciałbym wszystko upchnąć na jednej ścianie łącznie ze zbiornikiem 300/400l na cwu. Nie chciałbym przekroczyć kwoty 15k a najlepiej zamknąć się w ok 11k za piec w miarę możliwości.

1. Granpal 15 kW Fuzzy Logic (wiem jak wygląda i pracuje są ze 2 w mojej okolicy zamontowane, ciut za szeroki jak dla mnie do kotłowni, wolałbym węższy)
2. RED Compact 18 kW (opinii jak na lekarstwo, ktoś ma?, jedyna na forum UK i to niezbyt pochlebna o włoskiej technice tego kotła)
3. Heinztechnik Q PELLET DUO lub HT DasPell (jaka różnica i jaka moc?)
4. Kocioł na pellets Ecofire PS+ 16 kW +
5. Kocioł Heatmatix BURNER 18 kW Fuzzy Logic (krótszy od granpala zawsze to 30 cm)
6. Inne propozycje?

Z góry dziękuję,
bantha

Puławiak
03-07-2014, 21:27
Z tych z których zaproponowałeś(jeśli ma to być typowy peleciak) to pewnie Red ( mój faworyt) (zamontowałem kilka mogę podesłać namiary na użytkowników) nastepnie Eco-Fire i HT DasPell q pellets duo (chociaż to taka konstrukcja typowego śmiecucha z dołożonym palnikiem reszta to takie uniwersalne konstrukcje do spalania biomasy np zboża.

Hanss
03-07-2014, 23:16
Kolego masz OZC? Domek 140m2, styropian 15cm, jak reszta ocieplenia? Pytam jak widzę jakie chcesz "SMOKI" wstawiać po 15-18 kW? Nie ma 10-12kW???

bantha
04-07-2014, 08:53
Puławiak w miarę możliwości poproszę o parę namiarów do użytkowników, czy orientujesz się może jaki jest dodatkowy koszt dla zasobnika do Reda na 200 kg?
Hanss - postaram się podać więcej informacji wieczorem, muszę pogrzebać w projekcie, gdzieś te dane na pewno są :-).

Dziękuję,
bantha

Liwko
04-07-2014, 09:53
Kolego masz OZC? Domek 140m2, styropian 15cm, jak reszta ocieplenia? Pytam jak widzę jakie chcesz "SMOKI" wstawiać po 15-18 kW? Nie ma 10-12kW???

I to może być za dużo.

Wojtek_G
04-07-2014, 13:58
Witam Bantha
Sprawdz sobie kocioł typu Tekla Bio 12. Mam coś tego typu w domu i jak narazie odpukać jestem bardzo zadowolony.
Sterownik ma sporo fukcji pozwalających mi oszczędzic paliwo , szczegolnie w okresach jezienno-wioseenych (pogodówka)
Fajnie się pali. bardzo niska temperatura spalin z racji dobrej sprawności. Domek mam troszkę mniejszy niż ty.
W tej chwili ogrzewam tylko wodę , mam ustawione kiedy ma ją grzać, kiedy utrzymywać niższe temperatury. Ma zapalarkę i kiedy jest potrzeba się uruchamia. W tej chwili miesięcznie idzie mi około 80kg pellet .To tak po krótce, mógłbym pisac godzinami o moim kotle(piecu)
Ps. przez jakis czas jak go wstawiłem żona nie widziała mnie bardzo w sypialni, chodziłem patrzyć co ta bestia tam robi :)
pozdrawiam
Wojtek:)

bantha
04-07-2014, 19:38
Fakt - z tymi mocami to z kopiuj wklej zakładam że mnie poniosło z tymi 18kw a więc:

Red jest w wersji 14kW,
Ecofire też jest w wer 14kW,
Daspel też jest możliwość mniejszego 12kW.

Podpowiecie gdzie w projekcie mogę mieć to OZC? Który to parametr bo z budowlanki to słaby jestem.
Generalnie - ściany 24 cm+styropian 15 cm, podłoga 10 cm, dach 30 cm, okna 3 szyby.

Hanss
04-07-2014, 20:50
I to może być za dużo.

Ale osobiście nie spotkałem się z kotłem na pellet mniejszym niż 10kW.
Spójrz na:
Greń, Lazar i Kostrzewa......kolejność losowa

Liwko
05-07-2014, 07:04
Ale osobiście nie spotkałem się z kotłem na pellet mniejszym niż 10kW.


Bo może nie tędy droga?

Domy zaczynają być coraz bardziej energooszczędne i pchanie do nich kotłów na paliwa stałe mija się z celem. Zobaczcie koszty. Kocioł, komin, metry kotłowni. Wszystko do kupy i wychodzi niezła sumka. Może PC? W moim przypadku koszt wyniósł 27tyś. i to z odwiertami!

Puławiak
05-07-2014, 07:59
[QUOTE=Hanss;6542824]Ale osobiście nie spotkałem się z kotłem na pellet mniejszym niż 10kW.
Spójrz na:
Bo może trochę brakuje Ci w tym temacie informacji ????? Kotły peletowe (typowo) mają duży zakres modulacji pracy np Red 18 3-17 kW - czyli może swobodnie pracować cały czas z mocą 3 kW (wybierasz pierwszą moc palnika) lub wybierasz pracę z pełną mocą i wtedy kocioł sam moduluje w zakresie 17-3 kW to tak jak w kotłach gazowych a jeśli zajdzie taka potrzeba to się poprostu wygasi i tyle.

Liwko
05-07-2014, 08:48
[QUOTE=Hanss;6542824] Kotły peletowe (typowo) mają duży zakres modulacji pracy np Red 18 3-17 kW - czyli może swobodnie pracować cały czas z mocą 3 kW

Pomijając sens, to mi się podoba.

TwojPan
05-07-2014, 08:53
Witam,

nieubłaganie zbliża się czas zakupu pierwszego kotła na pellet. Znajomość tematu kotłów u mnie słaba.


To jak?Dom zaprojektowany,zbudowany-a dopiero teraz szukanie źródła ogrzewania?

Liwko
05-07-2014, 09:04
To jak?Dom zaprojektowany,zbudowany-a dopiero teraz szukanie źródła ogrzewania?

U nas przecież to normalka.

bantha
05-07-2014, 16:33
A no tak to bywa, miał być gazociąg a nie będzie w ciągu 5 lat bo kasy nie ma. Trzeba zmienić zatem źródło bo za LPG są rachunki koszmarne. Pozatym dopiero pierwszy dom więc przy następnym wszystko będzie wyglądało inaczej :-), tu Panowie wszystko sie zmienia :-).

Greengaz
05-07-2014, 16:48
A no tak to bywa, miał być gazociąg a nie będzie w ciągu 5 lat bo kasy nie ma. Trzeba zmienić zatem źródło bo za LPG są rachunki koszmarne..
Poczytaj. Link poniżej.

stanisław.k
07-07-2014, 11:46
Ja niezmiennie polecam Granpala, 8 lat bezproblemowego użytkowania :)

badaczkotłów
16-07-2014, 10:42
Przy pelecie nie powinno się znacznie "przewymiarowywać " kotła, z tego ci piszesz to potrzebujesz kotła małej mocy z małym wymiennikiem - żeby był efektywny to musi być to rurowy z zawirowaczami. Już ktoś pisał na pewno zobacz sobie ( kolejność dowolna)
- Kostrzewa mini BIO
- Cichewicz Compact Pellet
- Lazar

To są kotły, które BEZPIECZNIE będą pracować z mocą nawet poniżej 10 kW - mają efektywne ale kompaktowe wymienniki oraz zespolone kosze - bo rozumiem, że skoro dom nie jest za duży to miejsca na kocioł też nie ma za dużo ?

asolt
16-07-2014, 11:07
Fakt - z tymi mocami to z kopiuj wklej zakładam że mnie poniosło z tymi 18kw a więc:

Red jest w wersji 14kW,
Ecofire też jest w wer 14kW,
Daspel też jest możliwość mniejszego 12kW.

Podpowiecie gdzie w projekcie mogę mieć to OZC? Który to parametr bo z budowlanki to słaby jestem.
Generalnie - ściany 24 cm+styropian 15 cm, podłoga 10 cm, dach 30 cm, okna 3 szyby.

W projekcie powinno byc podane zapotrzebowanie na ciepło (jak zwykle przeszacowane o conajmniej 50%) i to co nas interesuje czyli projektowe obciązenie cieplne lub inaczej zapotrzebowanie na moc cieplną lub podobne (inwencja projektantów w dziedzinie nazewnictwa nieograniczona i niezgodna z obowiązujacymi normami), oczywiscie przeszacowane jeszcze wiecej niz zapotrzebowanie na ciepło, srednio do 100%.
Dla Twojego domu na podstawie bardzo skąpych informacji szacuje tę moc max 8-9 kW

Wojtek_G
16-07-2014, 13:56
Witam
Tak jak napisał jeden z kolegów wcześniej każdy kocioł z podajnikiem ma regulowaną moc.Czyli przykładowo jeśłi weżmiesz kocioł 14 kw .będzie miał moc regulowana mniej więcej w granicach 3,5-14 kw. Moc reguluje sie przez ilość podawania oraz ilość powietrza.Przeważnie za regulowanie moca odpowiada funkcja PID lub Fuzzy Logic, ta druga jest bardziej stabilna.Krótko mówiąć jeśli weżmiesz kocioł 14 kw nie będzie za duży ,ale większego kotła bym tam nie dawał -szkoda kasy.
pozdrawiam

Marek T-ski
16-10-2014, 08:50
Też długo zastanawiałem się nad wybraniem jakiegoś dobrego i na pewno sprawdzonego kotła. Dużo tych wątków jest, gdzieś bardzo polecali berskiego i skusiłem się, chociaż nie powiem nie jest to mały zakup, więc obawiałem się czy będzie wszystko ok, ale odpukać teraz idzie druga zima - w tamtą sprawdził się naprawdę dobrze - i na razie nie zapowiada się, żeby było coś nie tak.

mazi07
23-10-2014, 23:26
wydaje mi się że sam piec to nie wszystko. Jeszcze trzeba dobrać dobry pellet. Jak będzie słabej jakości, mokry to będzie słabo się palił co spowoduje że będzie trzeba go dużo używać.

karolek33
17-11-2014, 16:40
to fakt dobór odpowiedniego pieca na pellet to raz i następny dylemat czy podłogówka czy tradycyjne grzejniki

jacekkutno
22-11-2014, 05:30
A gdybyscie mieli do wyboru.
1. Zebiec Duo Merkury
2. Berski Eko Max Greem Power
3. SAS Slim
To ktory byscie wzieli i jaka moc?
Dom budowany z keramzytu 24 Czamaninek + 15cm ocieplenia styropian i poddasze uzytkowe, w sumie ok 140 uzytkowej a calosci ok 190m2.

Ciekawe jest to ze dzwonilem do Zebca i proponuje 14kw a Berski 25kw i ty chyba za duzo za duzo w drugim przypadku.

Pozdrawiam
Jacek

krzy27
22-11-2014, 14:43
Bierz najmniejszy chyba że udowodnisz że potrzebujesz większy. Policz ile opału jest taki piec spalić w ciągu doby miesiąca a otrzeźwiejesz i kupisz właściwie.
Możesz oszacować zapotrzebowanie http://cieplowlasciwie.pl/

מרכבה
22-11-2014, 15:44
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fmq byłem zobaczyłem, ponad przeciętnie dobry kalkulator, ale nigdy to nie będzie pełny audyt energetyczny domu.
Wyszło mi że potrzebował bym wydać 9000 tyś na ogrzewanie drewnem :lol2: 60 mp drewna bukowego, tylko program nie uwzględnia tego że ..
jest jeszcze bryła domu, gdzie północna strona jest osłonięta bardzo mocno drzewami + ganek/galeria ... dodatkowo głębokość osadzenia domu w gruncie, suchym jak pieprz gruncie, plus właśnie strefa buforowa pod gankiem.
http://www.builddesk.pl/ tu jest dużo bardziej dokładny program do audytów.
a najdokładniejszy jest arkusz kalk, plus

krzy27
22-11-2014, 17:47
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fmq byłem zobaczyłem, ponad przeciętnie dobry kalkulator, ale nigdy to nie będzie pełny audyt energetyczny domu.
Wyszło mi że potrzebował bym wydać 9000 tyś na ogrzewanie drewnem :lol2: 60 mp drewna bukowego, tylko program nie uwzględnia tego że ..
jest jeszcze bryła domu, gdzie północna strona jest osłonięta bardzo mocno drzewami + ganek/galeria ... dodatkowo głębokość osadzenia domu w gruncie, suchym jak pieprz gruncie, plus właśnie strefa buforowa pod gankiem.
http://www.builddesk.pl/ tu jest dużo bardziej dokładny program do audytów.
a najdokładniejszy jest arkusz kalk, plus

Ja tam widzę 51.4mp plus prawie 2 tys. obsługa. Mi wylicza mniej niż wychodzi w rzeczywistości a różnica może pokrywać CWU, którego również kalkulator nie uwzględnia.

jacekkutno
22-11-2014, 20:53
sklaniam sie do zakupu Zebca bo mniejszy ima wiecej mozliwosci., np. sterowanie przez internet. tylko ze jest ponad 3000 drozszy. .. czy warto.? oto jest pytanie... z kolei Berski ma grubsza blache (6mm)....

מרכבה
22-11-2014, 20:55
A bo nie najechałem na obrazek ... 51 mp ... no teraz widzę , sprawność spalania 50% .. no już przeszłość
nigdy nie poszło więcej jak 25 mp drewna, a tu w pod Bieszczadami nie trudno od dobrego buka ..
Fakt że karnie w całym domu nie było 20 st ciągle 24 h na dobę .. nie mniej, założenie sprawności 50%

Bzdurą są też straty na wentylację .. 11% :lol2: lekko licząc 40 % dokładnie 38 % ( .. ale ..
487 W/K strat na przenikanie wobec 188 W/K na wentylację ..)

Mnie wyszło z audytu nie 53 MWh a 96 MWh po uwzględnieniu sprawność C.O
Czyli Ek tot .
teraz mając 96 MWh i http://www.stihl.pl/gatunki-drewna.aspx wartość opałową MP buk..
to wychodzi 43 MP drewna ..

krzy27
22-11-2014, 23:22
sklaniam sie do zakupu Zebca bo mniejszy ima wiecej mozliwosci., np. sterowanie przez internet. tylko ze jest ponad 3000 drozszy. .. czy warto.? oto jest pytanie... z kolei Berski ma grubsza blache (6mm)....

Nie siedzę dobrze w temacie kotłów na pelet więc do wyboru konkretnego nie będę nawet starał się Ciebie pchnąć. Watro byś zobaczył pracujący kocioł, który zamierzasz kupić. Pracujący bo najwięcej Ci powie o swojej pracy. Dym z konina, sadza/smoła na wymienniku to najlepsze wyznaczniki złego spalania. Albo związek z nastawami lub wadliwa konstrukcja. Jedną z najczęstszych wad jest ruszt wodny w płomieniach palnika. Zresztą w żadnym kotle słowa ruszt wodny nie powinny się pojawić. Wbrew pozorom konstrukcje dobre są zdecydowanie prostsze. Często to właśnie kuszące udziwnienia stają się powodem niepoprawnego spalania. Pelet z tego co wiem jest paliwem stosunkowo trudnym. Ma związany tlen i potrafi się tlić i cofać żar. Producenci bronią się rozwiązaniami typu strażak bądź fizyczne oddzielenie zasobnika paliwa od płomienia (klapy lub podwójny układ podający). Dobrą sprawą jest zapalarka ale nie jest to róża bez kolców. Zapłon z niej wymaga niemałej porcji energii elektrycznej i często jest kompromis podtrzymanie czy zapalarka. Myślę że praca z buforem jest dobrym wyjściem ale to kolejne koszta ale w pełni uzasadnione.

krzy27
22-11-2014, 23:31
מרכבה: Sytuacja u mnie: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fnz

Puławiak
23-11-2014, 06:31
a to mają być kotły na pelet ? teoretycznie są w dziale ale to 100% kotły na eko-groszek a nie na pellet.

jacekkutno
23-11-2014, 09:16
No ja chcialbym palic w nich pellet, ale chce kupic kociol uniwersalny zeby mozna byli palic ekogroszek, pellet lub np owies. No to jaki piec byscie polecili? moze jest ktos z okolic kutna zeby podpatrzec jak pracuje piec ?

מרכבה
23-11-2014, 10:17
מרכבה: Sytuacja u mnie: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fnz coś dziwnie mało wyszło

Ściany: 46cm, w tym Pustaki ceramiczne 29cm + Pustka powietrzna 5cm + Cegła pełna 12cm bo to gorsze rozwiązanie niż
u mnie gdzie pustka ma 1,5 cm .. no ale. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/foi ten program też trzeba umieć obsłużyć, bo zawyża wyniki ..
ponieważ wlicza dach do bilansu, gdzie dach jest poza strefą, adekwatne jest podanie dachu płaskiego.
Ostatnia kondygnacja jest zwieńczona płytą żelbetową, a na niej jest 6cm izolacji,a na skosach 20-30 cm +6 pod wylewką.
ale tego nie uwzględniałem.

karoka65
23-11-2014, 11:13
No ja chcialbym palic w nich pellet, ale chce kupic kociol uniwersalny zeby mozna byli palic ekogroszek, pellet lub np owies. No to jaki piec byscie polecili? moze jest ktos z okolic kutna zeby podpatrzec jak pracuje piec ?
Są albo typowe kotły na pellet lub z możliwością palenia pelletem jako paliwo zastępcze najlepiej w mieszankach z miałem, groszkiem czy eko groszkiem.
Zobacz na ten: https://device.esterownik.pl/device/5041/
Wczoraj podregulowałem klientowi przez neta parametry na sterowniku bo chciał sprawdzić czy mówiłem mu przed zakupem prawdę o możliwości palenia samym ziarnem zbóż i chyba mówiłem prawdę :)
Ceny zbóż w tym roku sięgnęły chyba dna, przytargał od znajomego z wioski owies i kociołek pracuje teraz na czystym owsie.
A ktoś pisał że eCoal nie moduluje mocą palnika :)
Można spojrzeć na wykresy.
Nie wiem czy wiesz że te sterowniki produkują Ci pod nosem ? tak w Kutnie :)

krzy27
23-11-2014, 14:14
No ja chcialbym palic w nich pellet, ale chce kupic kociol uniwersalny zeby mozna byli palic ekogroszek, pellet lub np owies. No to jaki piec byscie polecili? moze jest ktos z okolic kutna zeby podpatrzec jak pracuje piec ?

To co zmodyfikowałem w swoim kotle to widzę że w RBR-rze jest za dopłatą - docieplenie komory spalania. I to bym polecał. Piece tego typu mogą pracować na wymienionych paliwach. Wszystko co drobne. W wymienionym kotle z tą opcją chyba nie ma już spalania na ruszcie awaryjnym. Moim zdaniem to nie problem bo drewno można wyzrębkować gruby węgiel skruszyć, a śmieci nie mają takiej wartości opałowej by było warto.

Maher
23-11-2014, 14:37
A ktoś pisał że eCoal nie moduluje mocą palnika :)
Można spojrzeć na wykresy.
Nie wiem czy wiesz że te sterowniki produkują Ci pod nosem ? tak w Kutnie :)

Od samego początku pisałem ze można modulować moc palnika, tylko aby to zrobić trzeba mieć możliwość odpowiedniego odbioru tego ciepła i go zmagazynowania (bufor lub podłogówka). Co z tego jak zmoduluje się niską moc jak zapotrzebowanie będzie większe i dom się będzie wychładzał lub moc palnika będzie większa i dom będzie się przegrzewał, ale dzięki właśnie zmagazynowaniu ciepła można dostarczać większą moc niż jest potrzebna i następnie z bufora i w mniejszym stopniu z podłogówki to ciepło oddawać domowi. Dobrze też jak palnik jest też odpowiednio dobrany do mocy kotła, miałem tego przykład jak modulowałem jak najniższą możliwą moc w lecie przy dobrym paliwie i przy małej ekoenergii( nie można zejść poniżej średniej 1kW/24h) i musiałem podnosić niepotrzebnie dawki paliwa aby kocioł nie wygasł i oczywiście spaliłem przez to więcej jakbym palił mniej kalorycznym paliwem.

krzy27
23-11-2014, 14:52
Od samego początku pisałem ze można modulować moc palnika, tylko aby to zrobić trzeba mieć możliwość odpowiedniego odbioru tego ciepła i go zmagazynowania (bufor lub podłogówka). Co z tego jak zmoduluje się niską moc jak zapotrzebowanie będzie większe i dom się będzie wychładzał lub moc palnika będzie większa i dom będzie się przegrzewał, ale dzięki właśnie zmagazynowaniu ciepła można dostarczać większą moc niż jest potrzebna i następnie z bufora i w mniejszym stopniu z podłogówki to ciepło oddawać domowi. Dobrze też jak palnik jest też odpowiednio dobrany do mocy kotła, miałem tego przykład jak modulowałem jak najniższą możliwą moc w lecie przy dobrym paliwie i przy małej ekoenergii( nie można zejść poniżej średniej 1kW/24h) i musiałem podnosić niepotrzebnie dawki paliwa aby kocioł nie wygasł i oczywiście spaliłem przez to więcej jakbym palił mniej kalorycznym paliwem.

To już każdy doświadczony wie że że dobry węgiel to na mrozy a słaby na mniejsze zapotrzebowanie. Zmieniając węgiel niejako zmieniasz charakterystykę sprawności kotła. Kiepskim a raczej mało kalorycznym opałem z dużą zawartością popiołów przesuwasz ją w stronę mniejszych mocy. Nawet dla palników które są korzystniejsze niż zasypowce istnieje pewne minimum możliwości. Tak przy okazji zastanawiałeś się ile byś musiał węgla więcej spalić w zasypowcu chcąc utrzymać płomień?

Maher
23-11-2014, 15:24
To już każdy doświadczony wie że że dobry węgiel to na mrozy a słaby na mniejsze zapotrzebowanie. Zmieniając węgiel niejako zmieniasz charakterystykę sprawności kotła. Kiepskim a raczej mało kalorycznym opałem z dużą zawartością popiołów przesuwasz ją w stronę mniejszych mocy. Nawet dla palników które są korzystniejsze niż zasypowce istnieje pewne minimum możliwości. Tak przy okazji zastanawiałeś się ile byś musiał węgla więcej spalić w zasypowcu chcąc utrzymać płomień?

Ale jakbym miał lepiej dobrany palnik(mniejszy) to może by sobie poradził i nie musiałbym mieć dwóch opałów na lato/zima. Lub tak jak widzę coraz większa ilość forumowiczów przechodzi na miał i palnik w lecie sobie spokojnie poradzi, a w zimie pewnie też wyrobi.
Paliłem w zeszłym roku w starym domu w zasypowcu tak aby rurki nie zamarzły i nie dość że koszty były wyższe t jeszcze cały piec oblepiony był smołą i w tym roku odpaliłem piec gazowy i pewnie wyjdzie taniej. Minął właśnie rok odkąd przeprowadziłem się do nowego domu i koszt ogrzewania i CWU przez te 12 miesięcy wyszedł poniżej 2000zł biorąc pod uwagę że to pierwszy rok i dopiero dom się wygrzewał i nie wszystko było ocieplone to jest i tam sporo mniej niż ogrzewanie starego domu o powierzchni z połowę mniejszą.

krzy27
23-11-2014, 20:03
Maher próbuj z miałem. Tylko nie płacz jak Ci wyjdzie większe spalanie bo to taki urok słabych węgli. Na dobrą sprawę powinieneś go taniej i nieco więcej kupić choć na próbę 2-4 worki Ci w zupełności starczy.

Puławiak
23-11-2014, 20:10
to temat o pelecie czy o weglu ?

karolek33
12-12-2014, 15:58
jak coś to o pellecie a wybór pieca to już indywidualna sprawa.

ProStaś
07-01-2015, 19:15
Z tych z których zaproponowałeś(jeśli ma to być typowy peleciak) to pewnie Red ( mój faworyt) (zamontowałem kilka mogę podesłać namiary na użytkowników) .

Tak z ciekawości ile kosztuje pneumatyka do tego kotła ?
Jaką objętość zajmują 3 tony peletu ? (nie wiem jaką mają gęstość).

pzdr

michalwaw
17-10-2015, 16:07
Czy w kotle na pellet można spalać inne paliwa?

karolek33
18-10-2015, 10:57
ja akurat testowałem piec z nadmuchem od góry z mozliwością opalania pelletem i się dobrze paliło

michalwaw
13-11-2015, 22:36
ja akurat testowałem piec z nadmuchem od góry z mozliwością opalania pelletem i się dobrze paliło

A jak z eksploatacją? Czy piec na różne paliwa szybciej się nie zużywa?

cygano38
22-01-2016, 20:50
Hej Mój projekt domu to dom w morelach 2 z powiększonym garażem zbliżony powierzchniowo do Dom w morelach 2 g2. Tj powierzchnia zabudowy 150m2. powierzchnia podłóg 240m2 powierzchnia użytkowa 165 m2 plus garaz 35m2 i kotłownia 10 m2. Kubatura 940m3. Chciałby się dowiedzieć jaką moc pieca należy dobrać. Okna 3 szybowe, ocieplenie gazobetonu styropianem 15 cm, posadzki ocieplone 15 cm styropianem, planuje wszędzie podłogówkę (dodatkowo grzejnik łazienki oraz pralniosuszarnia i garaż tylko grzejnik) CWU, piec HT Daspell z podajnikiem na pelet. Proszę o podpowiedź czy zdecydować się na 15 kw czy tak jak mi podpowiadają 20 KW

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-morelach-2-ver-2-ma461fb4f95e48

Kroitz
23-01-2016, 07:10
Witam

Zdecydowanie 15 kW, przy takiej izolacji przez większość czasu kocioł będzie się nudził. W podobnej cenie można jeszcze rozważyć inne kociołki z lepszą sprawnością ale to na PW

Budweiser
20-02-2016, 19:25
Mam podobny problem. Stoję przed wyborem ogrzewania. Kupiłem domów na licytacji komorniczej i przewidziane tam było ogrzewanie na olej opałowy. Tak wiem ciężki temat. Zastanawiam sie na pelletem. Dom parterowy z dachem wielospadowym budowany z ytonga 36,5 na to styropian 2 centymetry zaciągnięte klejem, okna rożne od wielkości 150 na 150 do 200 na 200 cm. W środku tynki w starej technologii, ogrzewanie podłogowe prawie w całym domu po parterze prócz dwóch łazienek. Powierzchnia użytkowa 157 plus 28 garaż w bryle budynku. Dach chce docieplić wełna 30 cm. Mam mała kotłownie i decyzje o pellecie juz podjąłem ale teraz muszę zdecydować jaki piec i jaka moc. Chciałbym grzać nim rownież wode cały rok. Prosze o poradę.

Puławiak
20-02-2016, 19:49
izolacja 2 cm to jakaś straszna bieda. Napisz jeszcze z jakiego regionu PL jesteś

imrahil
21-02-2016, 07:46
Dom parterowy z dachem wielospadowym budowany z ytonga 36,5 na to styropian 2 centymetry

przyznam, że ekonomicznie egzotyczny pomysł. najpierw droga ściana, potem nieliczenie się z kasą i izolacja domu praktycznie bez materiału izolującego, a na koniec i tak zimna ściana...

co do małej kotłowni, to mogłeś zrobić większą, wg niektórych tutaj na forum to nic nie kosztuje ;)

Puławiak
21-02-2016, 07:50
Nie mógł zbrobić bo kupił taki dom w takim stanie. Czytać trzeba - czytać a nie bić pianę.

imrahil
21-02-2016, 07:52
Nie mógł zbrobić bo kupił taki dom w takim stanie.

przecież żartuję. dobrze, że rozważa kocioł na pellet, a nie śmieciucha, jak to zwykle robią ludzie na Śląsku w NOWYCH domach

Liwko
21-02-2016, 08:57
Wszędzie podłogówka oprócz łazienek??? Jesteś pewien tego co piszesz?

Budweiser
21-02-2016, 09:20
Myślałem o sypialniach a nie łazienkach

Budweiser
21-02-2016, 09:22
Din został zakupiony koło Wrocławia

Budweiser
21-02-2016, 09:28
W tym roku docieplac ścian nie bede. W domu wstawione sa okna o nietypowych rozmiarach i sa dwuszybowe wiec szału nie mam. Niedługo bede docieplac dach wełna 30 cm. Teraz stoję przed wielkim wyborem pieca jaki kupić na pellet. Moze pomożecie cos wybrać bo generalnie samo czytanie na temat pieców nie jest dla mnie wyznacznikiem wyboru producenta. Chciałbym bardziej skupić sie na opiniach użytkowników i kosztach ogrzania takiego domu. Nie mam zrobionego zapotrzebowania cieplnego na budynek i zastanawiam jakiej mocy piec kupić.

Puławiak
21-02-2016, 09:42
No Ja nie zaproponuje ale czytając moje wpisy można wywnioskować jaki proponuje. A co do mocy to wiekszość dobrych kotłów ma modulację w duzym zakresie. Wiec jeśli trochę go przewymiarujesz to nic się nie stanie - kotły peletowe pracują troche inaczej niż zasypowe czy kotły na eko-groszek.

Budweiser
21-02-2016, 10:21
A ile moze kosztować OZC dla takiego domu?

karoka65
21-02-2016, 10:29
A ile moze kosztować OZC dla takiego domu?
Dokładnie nie wiem ale nie są to chyba jakieś wielkie pieniądze porównując do całości inwestycji.
Poszukaj na forum kolegi Asolta, on się zajmuje takimi rzeczami, znajdziesz też kontakt na mojej stronie.

Budweiser
22-02-2016, 18:27
Witam po raz kolejny!
Wszystko juz wiem. Potrzebuje piec na pellet 22 kw do swojego nowo zakupionego domku. Jesli mogę Was prosić o cos godnego polecenia w rozsądnych pieniądzach. Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę ze nie bedzie to tani interes. Lepiej zrobić raz a dobrze i wtedy nie bede narzekał ze oszczędziłem pare złotych na sercu domu. Potrzebuje jeszcze do pieca cos na wode 200 litrów dla rozwojowej rodziny. Czy moze ktoś mi cis polecić z piecu i dałby mu znać co prócz pieca muszę kupić.

Puławiak
22-02-2016, 18:31
Red compact 24 ?

karoka65
22-02-2016, 18:49
Witam po raz kolejny!
Wszystko juz wiem. Potrzebuje piec na pellet 22 kw do swojego nowo zakupionego domku.
Z tego co czytałem to masz raptem 157m ? skąd zatem wyskakujesz z tymi 22kW ?
Coś nie bardzo wierzę żebyś mimo lichego ocieplenia miał tak duże straty.

Budweiser
22-02-2016, 19:12
Mam jeszcze garaż 30 metrów i użytkowe poddasze. I oczywiście przestrzeń w salonie 60 metrów kwadratowych otwartych po sam dach. W tym wszystkim jest o tyle kiepsko ze posiadam w tym domu bardzo duże okna dwuszybowe i np w jednym z pokoi gdzie poprzedni właściciel zaplanował sobie pokoj kąpielowy sa okna o wymiarach szerokość 250 cm i wysokość 2 metry. Takich okien jest trochę wiec tak mi powiedział gość ktory moze bedzie mi robił kotłownie, sprawdzał instalacje , podłogówkę itd

Budweiser
22-02-2016, 19:14
A ty gdybys mi montował piec to jaki byś polecił - oczywiście szacunkowo jesli jest to możliwe. Gość mi mówił ze te 22 kw trochę przeszacowane ale delikatnie

karoka65
22-02-2016, 19:41
Myślę że 15 do 18kW max, jaki duży zasobnik na CWU planujesz ? bo nie wiem czy było ?
To ty jesteś spod Wrocka z tym domkiem ?

Budweiser
22-02-2016, 20:05
Tak kupiłem domek pod Wrocławiem. O zasobniki jeszcze nie myślałem. Naprawdę mam małe pomieszczenie na piec wiec muszę wszystko przeanalizować jeszcze. A cos mozesz zasugerować? Zastanawiałem sie jeszcze na zamianę pomieszczenia z pralni na kotłownie bo sa miedzy kominem.

karoka65
22-02-2016, 20:23
Zasobnik nie musi stać przy kotle, aby Ci do kotłowni kocioł wszedł i można by go bez problemu obsłużyć.
Po co Ci kurz w pralni, tam możesz wygospodarować z 0,5m2 na zasobnik, on Ci nie nabrudzi, ewentualnie może wisieć gdzieś na ścianie żeby nie zabierać powierzchni na posadzce.

Budweiser
22-02-2016, 20:36
A ty zajmujesz sie montażem takich piecyków? Bo w sumie mieszkasz gdzies koło mnie.

Budweiser
22-02-2016, 20:40
Tak przy okazji w domu sa wyprowadzone miejsca na 4 grzejniki na parterze i trzy na pietrze

karoka65
22-02-2016, 20:44
Mogę podesłać instalatora, często robią na Wrocku, dzisiaj nawet byli, jutro są na miejscu w czwartek jadą chyba do Polanicy zainstalować kociołek.

Budweiser
22-02-2016, 21:01
Tzn cieżko mi teraz wchodzić na teren tego domu bo nie mam jeszcze postanowienia o przysądzeniu własności bo kupiłem dom na licytacji komorniczej. Z drugiej strony jedli mogę do ciebie jakis namiar to zadzwoniłbym i pogadalibysmy.

karoka65
22-02-2016, 21:05
No wszystko masz w stopce albo na stronie :)

hydrogenium
04-04-2016, 06:47
Cześć. Wszystko przeczytałem i w dalszym ciągu wiem że nic nie wiem w temacie kotła peletowego do naszego nowego domu 270m2 w podłogach (pietrówka). Co do warunków postawiłem kotłowi wymagania:
- moc ~18-20kW (wg OZC 15,5kW)
- palnik czyszczaony w automacie
- wymiennik z płomieniówkami czyszczony przynajmniej w półautomatycznie (spirale w płomieniówkach)
- było by fajnie gdy w razie draki dało się podplaić jakieś drewno kawałkowane ale to nie obowiązek
- cena rzecz wtórna, ale było by fajnie gdyby nie przekraczała 12-14 tysi

no i tak oto na placu boju pozostały mi trzy kotły do wyboru, nie koniecznie w tej kolejności:

1. Ecovarm Ecofire PE 20KW - nie widzę minusów za wyjątkiem ceny i tego że nie spalę drewna kawałkowanego
2. Elektromet EKO-PE Dual 20KW - minus to jedynie firma która ma produkty różnej jakości, duży plus cena ~9600 brutto z 23% VAT
3. Lumo Bio-Max 20KW - plusy to palnik RotPower który pożre niemal wszystko co do niego wpadnie czy brak problemów z jakością peletu, konstrukcja typu młotek+śrubokręt oraz cena ponieważ zmieszczę się w 10,5 tysia z 23%VAT, minus to ręczne czyszczenie płomieniówek oraz mała modulacja mocy
4. Lazar Focus 20KW - nie spalę drewna kawałkowanego

I co byś cie wybrali ? Dodam że jestem z Rybnika więc z serwisem Lazara i Elektrometu nie powinienem mieć problemu .

Edit: no i jeszcze rozważam RBR-ecoBIO 18KW ale nie mam na razie na jego temat żadnych danych (rozważam ponieważ węglówki są bardzo dobre).

Puławiak
04-04-2016, 16:26
Z gabarytow tych kotłow wnioskuję że kotłownię masz sporą wiec może Simpel - bardzo fajny łatwy w obsłudze z dobrze zrobionym algorytmem sterującym. Kociołek bardzo popularny w krajach skandynawskich i paru innych europejskich które są nastawione na ogrzewanie pelletem.

hydrogenium
04-04-2016, 18:11
Z gabarytow tych kotłow wnioskuję że kotłownię masz sporą wiec może Simpel - bardzo fajny łatwy w obsłudze z dobrze zrobionym algorytmem sterującym. Kociołek bardzo popularny w krajach skandynawskich i paru innych europejskich które są nastawione na ogrzewanie pelletem.

Tak ,kotłownia nie najmniejsza 18m2. Też rozważałem Simpel'a jednak nie znalazłem primo skąd pochodzi, due nie wiem ja z serwisem na Górnym Śląsku i po trzecie jak z ceną części zamiennych i ich dostępnością.

hydrogenium
08-04-2016, 20:57
Dzięki za rady. Kocioł wybrany. Stanęło na Lazar Smartfire 22. Kocioł nie bez wad ale z zaletami. Cena wypośrodkowana. Serwis i producent blisko. Kocioł będe montował z 1000l buforem ponieważ w przyszłości kiedy stanieją pompy ciepła (co nastąpi uważam dość szybko) wepnę w układ pompę ceipla która będzie grzała do -5 degC na zewnątrz, poniżej tej temperatury peleciak.

asolt
09-04-2016, 12:52
Kocioł będe montował z 1000l buforem ponieważ w przyszłości kiedy stanieją pompy ciepła (co nastąpi uważam dość szybko) wepnę w układ pompę ceipla która będzie grzała do -5 degC na zewnątrz, poniżej tej temperatury peleciak.

Przepowiadanie przyszłosci to nie jest prosta sprawa, mało komu sie to udaje, a 100% trafnosci nikomu.

hydrogenium
09-04-2016, 13:35
Przepowiadanie przyszłosci to nie jest prosta sprawa, mało komu sie to udaje, a 100% trafnosci nikomu.

Filozof z Ciebie.

asolt
09-04-2016, 15:54
Filozof z Ciebie.

Nie filozof, w swojej pracy muszę prognozowac przyszłosc bo przygotowanie analizy wykorzystania alternatywnych nosników energii to takie przewidywanie przyszłosci, ale ruchów cen w dół i zakresu tego spadku w przypadku pomp ciepła nie jestem stanie przewidziec.
Prognozowanie to równiez liczenie opłacalnosci działan termomodrnizacyjnych i tu równiez nic nie mozna powiedziec z calkowitą pewnoscią.

Barliniak
09-04-2016, 23:17
A ofertę Biawara przeglądał ?

hydrogenium
10-04-2016, 07:58
A ofertę Biawara przeglądał ?

Przeglądał, ale nie zauważył przewagi nad innymi.

Puławiak
10-04-2016, 08:23
Tak ,kotłownia nie najmniejsza 18m2. Też rozważałem Simpel'a jednak nie znalazłem primo skąd pochodzi, due nie wiem ja z serwisem na Górnym Śląsku i po trzecie jak z ceną części zamiennych i ich dostępnością.

Ok. Simpel to turecki kocioł do polski sprowadza go firma z Sopotu ( człowiek który od lat zajmuje się sprzedażą i serwisem kotłów pelletowych i dokładnie zna bolączki serwisu kotłów nie jeden raz dostaliśmy po du..... od różnych rodzimych producentów) wiec części są zabezpieczone i dostępne. Co do serwisu n GŚ to pewnie to ja będę załatwiał bo będę miał najbliżej. A cześć "awarii" takich błahostek to się załatwia przez zaprzyjaźnione firmy w regionie. Co do ceny części zamiennych to są na bardzo przyzwoitym poziomie często tańsze niż części do naszych rodzimych konstrukcji. No i muszę przyznać że kilkadziesiąt tych kotłów pracuje w różnych miejscach w PL i jest cisza i spokój, podłączony odpalony i działa. A kotły tego producenta w krajach skandynawskich mają bardzo dobrą opinię I dlatego znalazły się na polskim rynku.

hydrogenium
12-04-2016, 05:58
Ok. Simpel to turecki kocioł do polski sprowadza go firma z Sopotu ( człowiek który od lat zajmuje się sprzedażą i serwisem kotłów pelletowych i dokładnie zna bolączki serwisu kotłów nie jeden raz dostaliśmy po du..... od różnych rodzimych producentów) wiec części są zabezpieczone i dostępne. Co do serwisu n GŚ to pewnie to ja będę załatwiał bo będę miał najbliżej. A cześć "awarii" takich błahostek to się załatwia przez zaprzyjaźnione firmy w regionie. Co do ceny części zamiennych to są na bardzo przyzwoitym poziomie często tańsze niż części do naszych rodzimych konstrukcji. No i muszę przyznać że kilkadziesiąt tych kotłów pracuje w różnych miejscach w PL i jest cisza i spokój, podłączony odpalony i działa. A kotły tego producenta w krajach skandynawskich mają bardzo dobrą opinię I dlatego znalazły się na polskim rynku.

Czyli serwis daleko. Wybieram Lazara. Hanys Hanysowi lipy nie zrobi :).

Puławiak
12-04-2016, 07:03
Nie no spoko to napisałem tak w kwestii wyjaśnienia pochodzenia kotła.

hydrogenium
13-04-2016, 22:17
No i miało być tak fajnie a nie jest. Lazar już nie jest taki fajny ponieważ ma problem z gorszymi paletami lub takimi powyżej średnicy 6mm. Wracam do innych kotłów. Ktoś wcześniej wspominał o Biawarze, Pellux 100 wydaje mi się być fajny (poza oczywiście modułami rozszerzeń). Czy ktoś może coś na jego temat powiedzieć z punktu widzenia fachowca ? No i pozostaje ten Simpel, można gdzieś zdobyć w necie DTR tego kotła ?

Puławiak
14-04-2016, 06:29
kotły bezproblemowo powinny sobie poradzić z peletem 6-8 mm bo to taki standard - w europie do uzyku domowego jest wykorzystywany pellet 6 mm i stąd takie zapisy w dtr-kach ( w dtr-ce kotła red compact jest napisane że pellet tylko 6-8 mm ale znam człowieka który palił przez długi czas 10 i to bez żadniej ingerencji w ustawienia kotła i było bezproblemowo). co do gorszego peletu to jest to na tyle luźne określenie że do niego można wrzucić wszystko i dlatego dobry producent kotłów nie powie że jego kocioł poradzi sobie z peletem "gorszej jakosci" bo to poźniej może powodować problemy dla niego (prestensje od klientów że miał sobie poradzić a sobie nie radzi i weź tu tłumacz że pellet nie jest gorszej a złej jakośći itd dla jednego to będzie pellet z odrobiną kory dla inego z 50% zawartością zanieczyszczeń minerlnych - piach lub z 50% zawartością pyłu drzewnego a z tym to już sobie podajniki radzą bardzo kiepsko. To coś w stylu napisu na kubkach z kawą że gorąca - wszyscy o tym wiemy ze gorąca ale musi być napisane że jest gorąca. Dlatego też w dtr-kach pisze się że pellet powinien spełniać określone normy. Biawar to ogólnie prosty kocioł z dołożonym palnikiem i raczej działający gdyby miał trochę lepsze sterowanie..........) co do simpela to na youtube znajdziesz kilka filmików o tym kotle w Danii on jest sprzedawany pod marką MGM (na youtube trzeba wpisać MGM pellet. Instrukcję na maila oczywiście mogę podesłać wyślij mi swój e-mail na priva to wyśle - chcesz po Turecku czy po Polsku ? Angielska wersja jest do pobrania ze strony producenta kotła.

hydrogenium
14-04-2016, 07:35
Suma sumarum kawa gorąca czy nie w DTR Biawar napisane jest, że akceptuje pelet 6-10mm, więc jak ktoś chce napisać to może. Co do jakości peletu normy normami a życie swoje, nawet jak na worku peletu napisane normy a linia produkcyjna poświęcona przez biskupa. Oczywiście nikt nie zakłada że do zbiornika będzie sypany piasek lub same trociny, lecz wydając 13 tysi oczekuję elastyczności źródła ciepła. Biawar faktycznie prosty (ale moim zdaniem to nie wada) , sterownik Biawara faktycznie po przeczytaniu DTR budzi mojej wątpliwości, jednak w pracy z buforem powinno być ok.

Puławiak
14-04-2016, 09:25
No jest napisane ale to tylko ryzyko producenta 10 to pellet przemysłowy i w domowych kotłach raczej nie jest brany pod uwagę. Ale już co do jakości pelletu to jest zapis w gwarancji. A to czy nie oczekuje to różnie jest to interpretowane - ludzie potrafią sypać różnej jakości towar naprawdę różne cuda człowiek spotyka dlatego wszyscy normalni jak ognia unikają "gorszej jakości" prasowane potrafi być wszystko - ostatnio klient kupił towar w normalnej cenie ale był totalnie ognioodporny może nie ognioodporny ale nierozprzestrzeniający ognia - palił się gdy grzała zapalarka zapalarka się wyłączała pellet gasł :) - był gorszej jakości. Oczekiwania masz prawo mieć - niestety nie zawsze się sprawdzają. A pomysł producentów co do pisania różnych cudów ( typu spalania 10 paliw itd, kiepskiej jakości itp) jest nieskończony ale niestety tak to jest że za towar i bzdury które wypisuje producent odpowiada sprzedawca. I cały problem z urządzeniem i klientem spada na sprzedawce urządzenia (przez 2 lata).

hydrogenium
14-04-2016, 09:32
Trudno Ci nie przyznać racji. Czy w praktyce spotkałeś się może z wynalazkiem Elektrometu EKO-PE Compact: ?

Puławiak
14-04-2016, 09:48
Nie ale z dwojga złego chyba wybrałbym biawara.

hydrogenium
14-04-2016, 09:52
No właśnie. Złe czy nie jest jeszcze kryterium ekonomiczne: na biawa trzeba wydać przynajmniej 14 tys a na elektrometa niecałe 10.

Puławiak
14-04-2016, 12:59
wiec coś w tym jest ze jeden kosztuje troche wiecej a drugi jest duzo tańszy

Konsultant marki Buderus
15-04-2016, 08:03
Mam podobny problem. Stoję przed wyborem ogrzewania. Kupiłem domów na licytacji komorniczej i przewidziane tam było ogrzewanie na olej opałowy. Tak wiem ciężki temat. Zastanawiam sie na pelletem. Dom parterowy z dachem wielospadowym budowany z ytonga 36,5 na to styropian 2 centymetry zaciągnięte klejem, okna rożne od wielkości 150 na 150 do 200 na 200 cm. W środku tynki w starej technologii, ogrzewanie podłogowe prawie w całym domu po parterze prócz dwóch łazienek. Powierzchnia użytkowa 157 plus 28 garaż w bryle budynku. Dach chce docieplić wełna 30 cm. Mam mała kotłownie i decyzje o pellecie juz podjąłem ale teraz muszę zdecydować jaki piec i jaka moc. Chciałbym grzać nim rownież wode cały rok. Prosze o poradę.

Witam,

Dobór prawidłowego kotła oraz instalacji powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego instalatora. Zachęcam do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Buderus, których wyszukiwarka dostępna jest na stronie http://www.buderus.pl/kontakty/autoryzowani-serwisanci.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 660 301 801.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus

norwidek
15-04-2016, 13:52
chciałem podzielić się spostrzeżeniami i uwagami z użytkowania od połowy grudnia kotła Eco-BIO 18kW ze stajni RBR firmy Instalco.
zacznę może od zarysu co on ogrzewa, a więc jest to dom jednorodzinny w powiecie kaliskim projekt sindbad 2g (178m2 pow. użytkowej). układ otwarty z buforem 500L. otóż skłoniłem się do zakupu kotła z tej firmy z powodów kilku... bardzo dobre ekogroszkowce, w tym kotle palnik Revo z Pellasa, który jest jednym z najlepszych na rynku, kolejnym była promocyjna cena z panelem dotykowym modułem bufora, czujnikami etc...
to tyle tytułem wstępu.
teraz moje uwagi odnośnie budowy i pracy kotła z tym palnikiem.
a zatem, po pierwsze, czyszczak, który jest zamontowany jako funkcja zawirowywacza spalin i czyszczenia półki pionowej wymiennika jest wyjęty bo zbytnio tłamsił kocioł, a pisząc po polsku odprowadzanie spalin było niewłaściwe a wręcz kopciło się z podajnika. temperatura spalin była na poziomie 90st.C przy mocy 15kW palnika. nie szło się tego pozbyć na przeróżne sposoby. Może wentylator wyciągowy by coś pomógł? Nie próbowałem.
Poza tym z tytułu konstrukcji kotła, a precyzyjniej umieszczeniu palnika w górnej części kotła mam odczucie, że temperatura pracy palnika będzie zawsze oscylowała w granicy 60 st.C co jest ciut za wysoko moim zdaniem. Alarm załącza się przy osiągnięciu temp 65 stopni stąd takie moje dywagacje.
Kolejną przywarą tego kotła jest spora emisja ciepła przez drzwiczki frontowe umieszczone tuż pod palnikiem. Notabene nie są w środku izolowane niczym poza sznurem uszczelniającym. To zalatuje oszczędnościami i nie podoba mi się to, gdyż emisja ciepła jest duża i nie da się ręką dotknąć ich przy pracy kotła, a nadto nagrzewają niepotrzebnie korpus zewnętrzny palnika co zapewne jest skłądową wysokiej temp. pracy palnika.
PLUSEM takiej konstrukcji jest popielnik. Można spokojnie 3 tygodnie nie zaglądać do kotłowni i jeszcze będzie miejsce w popielniku i na ruszcie dolnym nawet przy syfiastym pellecie. Kolega ma HT Q pellet duo z tym samym palnikiem i miejsca na popiół ma skrajnie mało.
Jak to wygląda ze sprawnością i spalaniem pelletu? Palę od grudnia 2015(nowy dom) i do dziś zużyłem równe 2 tony pelletu eco z Błaszek. mało to nie jest ale mieści się chyba w średniej.
Użytkowanie i interfejs sterownika do tego palnika jest prosta i bardzo intuicyjna. Żona nie ma z tym problemu więc to chyba dobra strona tego zestawu.
Koniecznie o tego zestawu regulator ciągu kominowego.
Co tam jeszcze... No ta niedogodność, że aby wyczyścić palnik wewnątrz z ewentualnego nagaru trzeba go odkręcić. Widziałem takie palniki montowane w drzwiczkach i wtedy jest idealne dojście no ale tu tak nie ma.
Zdjęć tego kotła w sieci też jest jak na lekarstwo... Może firma nie rozwija już tego produktu... Mam nadzieję, że u mnie będzie funkcjonował jak należy.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania i był tym kociołkiem zainteresowany to chętnie pomogę na tyle ile z użytkowania wiem.
pozdrawiam wszystkich niezdecydowanych czy kupić kocioł na pellet czy ekogroszek. ja mam pellet i nie żałuję. może wychodzi drożej jak palenie węglem ale komfort jest wyższy. kto twierdzi inaczej nie wie co mówi. czy dzisiaj kupiłbym ten sam kocioł... hmm.... nie wiem ;) szukałbym na pewno kotła z takim palnikiem ale czy kocioł taki to już inna sprawa.

FredzioPL
24-05-2016, 14:36
Witajcie

Obecnie jestem na etapie ukonczenia projektu domu czekam na papierologie aby moc w granicach lipca rozpoczac budowe.
Chcialem wczesnej dokonac wyboru pieca.
Dom jest to parter okolo 110 m uzytkowych z garazem 2 stanowiskowym, kotlownia okolo 9 m. Budowany bedzie z solbetu 400 i ocieplony 15 steropianem, okna standard, dach welna 30 cm, strop lany.
Zastanawialem sie poczatkowo miedzy groszkiem a pelletem, teraz sklaniam sie ku drugiemu.
Jakie piece polecilibyscie mi do tego domu, albo co dodatkowo poprawic na etapie budowy i projektu?
Generalnie projektant radzi mi rezygnacje z kominow wentylacyjnych a wyprowadzenie z kazdego pomieszczenia otworu i poprzez rure ocieplona welna i grzybka na dachu celem - prosze wybaczyc ale powtarzam co zapamietalem :P aby w przyszlosci mozna bylo zastosowac rekuperator.

Prosze najbardziej o pomoc i sugestie w wyborze pieca i wymiennika oraz jesli macie jakies sugestie przed rozpoczeciem budowy zwiazane z materialami rowniez bede za nie wdzieczny.

Pozdrawiam

Liwko
24-05-2016, 15:23
Trochę nie rozumiem. Projektant chce teraz zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej robiąc dziury w sufitach, żeby w przyszłości dokupić rekuperator? Nikt ci tego nie odbierze!
Wentylacja musi być albo grawitacyjna, albo mechaniczna. Moja rada jest taka, że przy domu parterowym zrobienie wentylacji mechanicznej jest dziecinnie proste i może być porównywalne w kosztach do wentylacji grawitacyjnej. Tutaj radziłbym postudiować nieco wątki na ten temat i wykonać taką wentylacje samemu.
Co do ogrzewania, uważam że w dzisiejszych czasach nie ma sensu pchać się w paliwa stałe czy płynne. Ale i tak pellet jest lepszy od węgla.

imrahil
24-05-2016, 19:48
jak wyżej. wentylacja jakaś musi być - więcej plusów ma mechaniczna, szczególnie w dni takie jak ostatnio. we wszystkich domach z WG zaduch, a u nas jeszcze komfortowo :).

oczywiście nie decydowałbym się na kotłownię na paliwo stałe.

FredzioPL
25-05-2016, 08:30
OK, w takim razie mozecie mi poodac jakies strony, firmy czy oferty na wykonanie WM wraz z GWC o ile potrzeba.
Zalezy mi teraz zanim zdecyduje czy wykonywac czy nie kominy wentylacyjne aby podjac decyzje o wentylacji. Bede mogl od razu wybrac wykonawce i wykonac mechaniczna mysle ze kosztowo bedzie porownywalnie do 3 kominow z ktorych zrezygnuje albo nieznacznie bedzie sie roznila? Dobrze kombinuje?
Jesli chodzi o GWC czy sprawdzi sie przeponowy i jak zwiekszy inwestycje? Mozecie podac szacunkowe realne koszty takiej instalacji?
Wracajac jeszcze do pieca mozecie podac nad jakim sie zastanawiac czy WM - Rejon woj. swietokrzyskie.

Z gory dzieki za pomoc

domino34
25-05-2016, 08:49
Dodam tylko, że jeśli wentylacja mechaniczna to ok, ale pamiętaj: wymogi mówią o konieczności zastosowania wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu kotła oraz wykonaniu nawiewu o odpowiedniej średnicy

Liwko
25-05-2016, 09:14
OK, w takim razie mozecie mi poodac jakies strony, firmy czy oferty na wykonanie WM wraz z GWC o ile potrzeba.
Zalezy mi teraz zanim zdecyduje czy wykonywac czy nie kominy wentylacyjne aby podjac decyzje o wentylacji. Bede mogl od razu wybrac wykonawce i wykonac mechaniczna mysle ze kosztowo bedzie porownywalnie do 3 kominow z ktorych zrezygnuje albo nieznacznie bedzie sie roznila? Dobrze kombinuje?
Jesli chodzi o GWC czy sprawdzi sie przeponowy i jak zwiekszy inwestycje? Mozecie podac szacunkowe realne koszty takiej instalacji?
Wracajac jeszcze do pieca mozecie podac nad jakim sie zastanawiac czy WM - Rejon woj. swietokrzyskie.



Moje zdanie jest takie, że jak robisz wentylację mechaniczną z rekuperacją, to nie ma sensu robić dodatkowego GWC (chyba że bardzo małymi nakładami).
Odnośnie wentylacji mechanicznej są odpowiednie wątki na tym forum.


Dodam tylko, że jeśli wentylacja mechaniczna to ok, ale pamiętaj: wymogi mówią o konieczności zastosowania wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu kotła oraz wykonaniu nawiewu o odpowiedniej średnicy

Dlatego kocioł na paliwa stałe tylko niepotrzebnie przedraża i komplikuje instalacje.

domino34
25-05-2016, 09:56
Ja nie chce się wdawać w niekończące się dyskusję pomiędzy zwolennikami jednego i drugiego. Po prostu uczulam, że jeśli zdecydowałaś się na piec na pellet to oprócz komina spalinowego postaw obok kształtkę z najlepiej dwoma kanałami wentylacyjnymi. To nie jest kwestia kosztów, tylko bezpieczeństwa i wymogów technicznych.

Gadanie tylko o kosztach prowadzi do dziwnych stwierdzeń, które można by mnożyć. Przychodzi mi tylko przykład (trochę przerysowany): odbiorniki elektryczne podnoszą koszt instalacji bo trzeba ją wykonać kładąc przewody z żyłą PE. A to znów nie jest kwestia kosztów tylko normy, warunki i kwestie bezpieczeństwa

Arturo72
25-05-2016, 15:26
Witajcie

Obecnie jestem na etapie ukonczenia projektu domu czekam na papierologie aby moc w granicach lipca rozpoczac budowe.
Chcialem wczesnej dokonac wyboru pieca.
Dom jest to parter okolo 110 m uzytkowych z garazem 2 stanowiskowym, kotlownia okolo 9 m. Budowany bedzie z solbetu 400 i ocieplony 15 steropianem, okna standard, dach welna 30 cm, strop lany.
Zastanawialem sie poczatkowo miedzy groszkiem a pelletem, teraz sklaniam sie ku drugiemu.
Jakie piece polecilibyscie mi do tego domu, albo co dodatkowo poprawic na etapie budowy i projektu?
Generalnie projektant radzi mi rezygnacje z kominow wentylacyjnych a wyprowadzenie z kazdego pomieszczenia otworu i poprzez rure ocieplona welna i grzybka na dachu celem - prosze wybaczyc ale powtarzam co zapamietalem :P aby w przyszlosci mozna bylo zastosowac rekuperator.

Prosze najbardziej o pomoc i sugestie w wyborze pieca i wymiennika oraz jesli macie jakies sugestie przed rozpoczeciem budowy zwiazane z materialami rowniez bede za nie wdzieczny.

Pozdrawiam
Po pierwsze,tak jak wyżej pisano,od razu idź w stronę WM z rekuperatorem ale bez GWC.Przy wylewaniu stropu w każdym pomieszczeniu zostaw przepust na anemostat.Wyżej też pisano,że ułożenie rur od wentylacji mechanicznej jest dziecinnie proste,poniżej masz zdjęcie jak to wygląda bo raczej nie jesteś tego świadomy i samemu spokojnie jak się nie jest inwalidą na wózku można to ułozyć:
356755

Koszt takich rur to ok.1000-1500zł,koszt rekuperatora,zależnie od budżetu od 1500-7000zł ale myślę,że za 4000zł znajdziesz odpowiedni no i wtyczkę do prądu też samemu można podpiąć.

Paliwo stałe do tego domu to bzdura i nawet głupota,nawet jeśli zamiast węgla ma być pellet,system na paliwo stałe czy to wegiel czy to pellet jest po prostu drogi i nie opłacalny ekonomicznie biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji.

FredzioPL
26-05-2016, 08:04
Jak nie pellet to co? PC - wszystko oki ale oferty zaczynaly sie od 40 tys, WM nie dostalem nic ponizej 17 tys :)
Albo taki rejon albo tak szukalem ale przerazilo mnie to dlatego skierowalem sie ku pelletowi.

Liwko
26-05-2016, 08:43
Dla takiego domu można zrobić za połowę tej kwoty

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

FredzioPL
26-05-2016, 09:39
A moglibyscie polecic albo podac namiary na kogos z woj. swietokrzyskiego gdzie moznaby zglosic sie o wycene (aby nie zdarli i nie wystraszyli) PC i WM?
W sumie jeszcze wszystko moge ustaiic zanim nie klepne u projektanta. Moze uposledzony nie jestem ale z racji wykonywanej pracy (czeste dluzsze wyjazdy) raczej sam nie bede mogl zainstalowac sobie nawet WM o zonie nie wspomne :).

Arturo72
26-05-2016, 11:06
Jak nie pellet to co? PC - wszystko oki ale oferty zaczynaly sie od 40 tys, WM nie dostalem nic ponizej 17 tys :)
Albo taki rejon albo tak szukalem ale przerazilo mnie to dlatego skierowalem sie ku pelletowi.
Bo nie wiesz konkretnie czego chcesz i co i ile potrzebuje Twój dom. Auto może być w segmencie A jak i w segmencie C i jeden i drugi to auto,podobnie jest z pompami i WM.
Proponuje się zorientować i dokształcić bo za połowę tej ceny pompkę możesz mieć,podobnie jest z WM.

Moze uposledzony nie jestem ale z racji wykonywanej pracy (czeste dluzsze wyjazdy) raczej sam nie bede mogl zainstalowac sobie nawet WM o zonie nie wspomne :).
Nie trzeba być upośledzonym,żeby zerknąć na allegro,zaznaczyć "kup teraz" i poszukać kogoś,kto jedynie rozłoży toto wg projektu i podłaczy to wszystko do reku i wsadzi wtyczkę do gniazdka:
http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75mm-pe-flex-d2p-termokontrol-i6164972047.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkanal-wentylacyjny-75mm-pe-flex-d2p-termokontrol-i6164972047.html)
http://allegro.pl/rekuperator-dospel-optimal-400-lublin-centrala-i5296227795.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Frekup erator-dospel-optimal-400-lublin-centrala-i5296227795.html)

Podobnie jest z pompami,jak będziesz wiedział jakie Twój dom posiada obciążenie cieplne to poszukasz sobie przedział cenowy i rzucasz zapytanie do firm bazując np.na tym:
http://allegro.pl/panasonic-pompa-ciepla-aquarea-hp-9-kw-230-v-i6155358787.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpanas onic-pompa-ciepla-aquarea-hp-9-kw-230-v-i6155358787.html)
lub
http://allegro.pl/atlantic-pompa-ciepla-alfea-ogrzeje-dom-do-120m2-i6207773734.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fatlan tic-pompa-ciepla-alfea-ogrzeje-dom-do-120m2-i6207773734.html)

Firmy bazują na nie świadomości inwestorów wciskając im produkty w kosmicznych cenach.

Oczywiście podłogówka po całosci,grzejniki ścienne to pozbawienie się komfortu życia,miejsca w domu i nie nadają się pod wspólczesne żródła ciepła czyli są przeżytkiem ze starych i do starych domów.

lambert86
26-05-2016, 18:08
Arturo72 do takiej pompy panasonic potrzebnyvbedzie bojler na cwu... Musi byc jakis specjalny? Ktory bedzie pasowal do pompy?

Arturo72
26-05-2016, 19:10
Arturo72 do takiej pompy panasonic potrzebnyvbedzie bojler na cwu... Musi byc jakis specjalny? Ktory bedzie pasowal do pompy?
Hej,namiary dokładne na tynkarzy zgubiłem,wiem,że firma nazywała się Lizoń spod Nowego Sącza ;)
Co do zasobnika cwu zalezy od ilości osób,ja mam zwykły Galmeta 300l SGWS,na 3 osoby i wannę styka spokojnie.
Co do mocy pompy z innego tematu,to jak Ci wyszło 5kW to weź większą ale nie koniecznie T-CAP-a 9kW,trójfazowa zwykła też będzie ok a nawet jednofazowa,zalezy od różnic między nimi.
Ja na poczatku miałem mieć Atlantica 8kW,tego z linka powyżej ale w tej samej cenie miałem T-CAP-a

Konsultant Viessmann
14-06-2016, 11:43
Witam!
Ja może powrócę d tematu wątku - chcę poinformować o nowym produkcie w ofercie firmy Viessmann: Automatyczny kocioł Easypell to tanie, niezawodne i efektywne rozwiązanie, które jest idealnie zaprojektowane dla Twojej wygody.

Komfort i niezawodność
Kocioł Easypell łączączy wysoką wydajność i trwałość z prostotą konstrukcji. Dzięki temu jest niezawodny i bezpieczny oraz pozwala stworzyć prosty i wygodny w obsłudze system centralnego ogrzewania. Zapłon, odpopielanie tacy palnika oraz transport pelletu drzewnego są automatyczne. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądą temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Zalety:
◾Półautomatyczny system oczyszczania
◾Automatyczne odpopielanie tacy palnika
◾Automatyczne rozpalanie
◾Atestowane zabezpieczenie przeciwpożarowe
◾Podnoszenie temperatury powrotu w wyposażeniu seryjnym
◾Automatyczne rozpoznawanie paliwa

System ECO

Efektywna kontrola i optymalizacja spalania poprzez czujnik temperatury płomienia i pomiar podciśnienia.
Kontrola komory spalania czujnikiem temperatury w samej komorze umożliwia optymalne i szybkie dopasowywanie spalania do zmiennej jakości paliwa.

Easypell działa tak samo, jak kocioł gazowy
Pellet, jako paliwo, podawany jest od dołu (podsuwowo) na tacę palnika, przez napędzany silnikiem elektrycznym podajnik ślimakowy. Na tacy palnika następuje spalanie pierwotne. Powstaje przy tym palny gaz, który następnie zostaje wymieszany z tlenem w położonej powyżej tacy rurze ze stali nierdzewnej. Mieszanina gazu spala się w temperaturze ok. 800°C. Gorące spaliny przepływają następnie przez wymiennik ciepła. oddając energię wodzie kotłowej. Część spalin jest następnie zawracana do procesu spalania, a reszta jest odprowadzana przez dmuchawę do komina.

hydrogenium
31-07-2016, 20:16
Ok. Simpel to turecki kocioł do polski sprowadza go firma z Sopotu ( człowiek który od lat zajmuje się sprzedażą i serwisem kotłów pelletowych i dokładnie zna bolączki serwisu kotłów nie jeden raz dostaliśmy po du..... od różnych rodzimych producentów) wiec części są zabezpieczone i dostępne. Co do serwisu n GŚ to pewnie to ja będę załatwiał bo będę miał najbliżej. A cześć "awarii" takich błahostek to się załatwia przez zaprzyjaźnione firmy w regionie. Co do ceny części zamiennych to są na bardzo przyzwoitym poziomie często tańsze niż części do naszych rodzimych konstrukcji. No i muszę przyznać że kilkadziesiąt tych kotłów pracuje w różnych miejscach w PL i jest cisza i spokój, podłączony odpalony i działa. A kotły tego producenta w krajach skandynawskich mają bardzo dobrą opinię I dlatego znalazły się na polskim rynku.

No to odkładany temat wrócił mi jak bumerang. Z początkiem września wypadało by zmontować kotłownię a tu kocioł nie wybrany. W temacie tego SIMPEL'a tp w instrukcji sterownika nie znalazłem tematu bufora. Czy z tego by wynikało, że bufor jest zbędnym kołem u wozy w przypadku mocy modulowanej i w żaden sposób nie poprawia pracy układu ?

Konsultant Viessmann
01-08-2016, 10:48
No to odkładany temat wrócił mi jak bumerang. Z początkiem września wypadało by zmontować kotłownię a tu kocioł nie wybrany. W temacie tego SIMPEL'a tp w instrukcji sterownika nie znalazłem tematu bufora. Czy z tego by wynikało, że bufor jest zbędnym kołem u wozy w przypadku mocy modulowanej i w żaden sposób nie poprawia pracy układu ?

Witaj, jeśli interesuje Cię dodatkowo montaż bufora - wszystko zależy od instalacji, od jej specyfiki i od profilu zapotrzebowania na ciepło. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na Twoje zapytanie, chyba że podasz więcej szczegółów, ale jeśli jesteś zainteresowany rozbudową instalacji o bufor - polecam nasze wielofunkcyjne zbiorniki buforowe.
Zasobniki buforowe wody grzewczej to zasobniki, w których przechowywana jest aktualnie niepotrzebna nadwyżka energii wyprodukowanej w wytwornicach ciepła (kotłach grzewczych, kotłach na drewno, pompach ciepła, modułach kogeneracyjnych), oddawana w razie potrzeby z powrotem do systemu grzewczego. Zasobnik uniwersalny to połączenie zasobnika buforowego wody grzewczej i pojemnościowego podgrzewacza wody. Pobór ciepła do podgrzewu wody użytkowej następuje za pośrednictwem zamontowanego wymiennika ciepła.

Multiwalentne zbiorniki buforowe przygotowane są do równoczesnego przyłączenia wielu źródeł ciepła. Obok kotłów grzewczych na paliwa stałe można także przyłączać do nich instalacje kolektorów słonecznych i pompy ciepła. Polecam więcej o tych elementach systemu poczytać TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/sieci-lokalne/podgrzewacz-wody-uzytkowej/zasobniki-buforowe-wody-grzewczej.html)

Konsultant Viessmann
20-09-2016, 10:54
W odniesieniu do poprzedniego posta o nowym, automatycznym kolte Easypell - to chciałbym poinformować, że teraz jest objęty ofertą specjalną i jego koszt to 18 100PLN!

Zachęcam do kontaktu i zadawania pytań!

hydrogenium
20-09-2016, 11:13
W odniesieniu do poprzedniego posta o nowym, automatycznym kolte Easypell - to chciałbym poinformować, że teraz jest objęty ofertą specjalną i jego koszt to 18 100PLN!

Zachęcam do kontaktu i zadawania pytań!

fajnie. tylko że przy kwocie 18 tys kociol na pellet jest kiepska propozycja przy markowej pompie ciepla powietrze-woda za 20 tys.

Liwko
20-09-2016, 11:26
fajnie. tylko że przy kwocie 18 tys kociol na pellet jest kiepska propozycja przy markowej pompie ciepla powietrze-woda za 20 tys.

No chyba, że potrzebujesz 20kW :)

hydrogenium
20-09-2016, 11:46
nawet przy grzałce nadal się kalkuluje

badaczkotłów
26-09-2016, 14:38
Witam

Viessmann ma easypella za 18 100 zł - za połowę ceny kupisz Compact na pelety od Cichewicza http://www.cichewicz.pl/kotly-peletowe-compact-8-20-kw albo inne rozwiązania. Można już za 10 tys zł wybierać

Tomaszs131
26-04-2017, 18:51
Przyjaciel stawia 80m2 dom z bali, planuje podłogówkę i piec na pelet. Podpowiedzcie proszę jakiej wielkości bufor do tak małego domku należałoby kupić. Może jakiś dwa w jednym na cele CO i CWU? Nie wiem czy na rynku są kotły o mocy mniejszej niż 10KW?

Puławiak
26-04-2017, 19:09
Kotły masz 3 - 10 kW ale już piecyki wodne na pellet są od 2,5- 10 kW

Tomaszs131
26-04-2017, 19:44
Dzięki, A jakiś kocioł na pelet mógłbyś polecić, taki ze średniej półki cenowej, albo której firmy lepiej nie brać pod uwagę?

karoka65
26-04-2017, 20:55
Przyjaciel stawia 80m2 dom z bali, planuje podłogówkę i piec na pelet. Podpowiedzcie proszę jakiej wielkości bufor do tak małego domku należałoby kupić. Może jakiś dwa w jednym na cele CO i CWU? Nie wiem czy na rynku są kotły o mocy mniejszej niż 10KW?
Bufor im większy tym lepszy, są z zasobnikami CWU ( baniak w baniaku ) mniejszy od 10kW jest RBR-Eko Bio 9kW.

Liwko
26-04-2017, 21:29
Przyjaciel stawia 80m2 dom z bali, planuje podłogówkę i piec na pelet. Podpowiedzcie proszę jakiej wielkości bufor do tak małego domku należałoby kupić. Może jakiś dwa w jednym na cele CO i CWU? Nie wiem czy na rynku są kotły o mocy mniejszej niż 10KW?

80m2 i kocioł na pellet? Słabe to, bardzo słabe.
Nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na panele PV i grzać prądem?

Tomaszs131
27-04-2017, 06:56
80m2 i kocioł na pellet? Słabe to, bardzo słabe.
Nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na panele PV i grzać prądem?

Nie jest to mój wybór. Swoje uwagi wyargumentowałem, ale przy kredycie rzędu 150k zaszaleć zbytnio nie można.

P.S.
Ogrzewanie prądem może być dobrym pomysłem, kiedyś już na ten temat z inwestorem rozmawiałem. Teraz gdy domek stoi SSO osiągnięte, widzę że fundamenty nie są ocieplone to raczej nie byłby dobry pomysł. Fachofcy wcisnęli kit, że przy balach fundamentu się nie ociepla :bash:
Niby inwestor ma sam odkopać fundamenty i je ocieplić...

Tomaszs131
27-04-2017, 07:16
Bufor im większy tym lepszy, są z zasobnikami CWU ( baniak w baniaku ) mniejszy od 10kW jest RBR-Eko Bio 9kW.
Dzięki, mógłbyś coś ciekawego zaproponować?

seguar
18-07-2017, 14:31
Pytanie do kolegi Puławiak:
Jestem na etapie elektryki i hydrauliki w nowym domu:
- ok.125m pow. użytkowej
- parter + poddasze do ewentualnej adaptacji (ok. 100m)
- planowane ocieplenie - styropian grafit 20 cm
- podłogówka ok. 80m
- w 3 pokojach grzejniki
- 2 drabinki w łazienkach
- zasobnik cwu ok 220l
- poddasze - planowane ocieplenie wełną i płyty g-k

W związku z powyższym proszę polecić porządny piec na pellet do w/w budynku. Sprzedawca poleca mi Lazar Smartfire 15KW - czy warto?

Liwko
18-07-2017, 14:51
7-8kW max.
Co ludzi przekonuje do ogrzewania pelletem?

seguar
19-07-2017, 11:07
To samo co zamożne osoby wybierające między Pellet vs. Pompa, a ciepła Dacia vs.Audi, czyli cena ....tylko na odwrót.

Liwko
19-07-2017, 11:19
To samo co zamożne osoby wybierające między Pellet vs. Pompa, a ciepła Dacia vs.Audi, czyli cena ....tylko na odwrót.

Hmm...

Kocioł na pellet kosztuje podobnie co pompa ciepła a ogrzewanie nim jest droższe, więc gdzie sens?

Konsultant Viessmann
19-07-2017, 19:22
Hmm...

Kocioł na pellet kosztuje podobnie co pompa ciepła a ogrzewanie nim jest droższe, więc gdzie sens?

Myślę, że taka sytuacja wynika z obawy przed nowymi technologiami... Dla wielu inwestorów pompa ciepła to po prostu jeszcze abstrakcja.
Wiem... może to dziwić, skoro tyle tych urządzeń sprzedaje się rok do roku.... Myślę, że warto w tym miejscu napisać, że z szacunków PORT PC wynika, że tylko w roku 2016 sprzedano łącznie ok. 23.000 szt. pomp ciepła.

Barliniak
20-07-2017, 06:55
Szkoda że panowie z PORT PC nie prowadzą statystyk.Np. ilu jest zadowolonych użytkowników z niskiego zużycia energii przy zachowaniu komfortu cieplnego a nie łażeniu w swetrach.i kombinowaniu na taryfach?.Przy pompce jednego możemy być tylko pewni"BEZOBSŁUGI" reszty już niekoniecznie.A gdzie są teraz te panele słoneczne tak kilka lat temu reklamowane?Wciskali to każdemu jak popadnie aby tylko sprzedać.Bez znaczenia było czy ten system jest dla kogoś opłacalny.Jakoś nie widzę "gęsto" na dachach budynków tych solarów w krajach gdzie nasłonecznienie jest dużo większe jak w Polsce.

imrahil
20-07-2017, 07:02
Szkoda że panowie z PORT PC nie prowadzą statystyk.Np. ilu jest zadowolonych użytkowników z niskiego zużycia energii przy zachowaniu komfortu cieplnego a nie łażeniu w swetrach.i kombinowaniu na taryfach.Przy pompce jednego możemy być tylko pewni"BEZOBSŁUGI" reszty już niekoniecznie.A gdzie są teraz te panele słoneczne tak kilka lat temu reklamowane?Wciskali to każdemu jak popadnie aby tylko sprzedać.Bez znaczenia było czy ten system jest dla kogoś opłacalny.Jakoś nie widzę "gęsto" na dachach budynków tych solarów w krajach gdzie nasłonecznienie jest dużo większe jak w Polsce.

i to jest właśnie przykład, że przydałaby się akcja informacyjna dla społeczeństwa. przecież energia z PC jest w podobnej cenie co przy pellecie bez "kombinowania" z taryfami, jak się "kombinuje" to jest znacznie taniej. przy okazji - moi rodzice grzeją stary dom węglem i "kombinują" przy taryfach. obniżyli dzięki temu rachunki bez specjalnych wyrzeczeń (wcześniej zmywarkę włączali o 21, teraz o 22). to co nazywasz kombinowaniem i czego nie robi większość inwestorów to inaczej tzw. myślenie, a nie kierowanie się jakimiś bzdurnymi mitami.

Barliniak
20-07-2017, 07:29
Teraz to żeś chlapnął :) Dla samej zmywarki nie opłaca się brać 2 taryf .Nie napisałeś już że ten prąd dwutaryfowy jest z tej dziennej droższy od jednotaryfowego i aby to się opłacało trzeba dużo zużyć tego prądu w drugiej taryfie. Zmywarka razem z pralką nie zrekompensują tego.Ja chcę mieć ciepło w domu a to "ciepło" to jest pojęcie bardzo względne dla każdego inaczej więc proszę nie wciskajcie kitu że pompka jest dla każdego dobrym rozwiązaniem.

imrahil
20-07-2017, 07:47
Teraz to żeś chlapnął :) Dla samej zmywarki nie opłaca się brać 2 taryf .Nie napisałeś już że ten prąd dwutaryfowy jest z tej dziennej droższy od jednotaryfowego i aby to się opłacało trzeba dużo zużyć tego prądu w drugiej taryfie. Zmywarka razem z pralką nie zrekompensują tego.Ja chcę mieć ciepło w domu a to "ciepło" to jest pojęcie bardzo względne dla każdego inaczej więc proszę nie wciskajcie kitu że pompka jest dla każdego dobrym rozwiązaniem.

co za bzdury, dalej chyba nie rozumiesz. przez cały weekend i przez święta prąd jest dwa razy tańszy w G12W. do tego po 10 godzin dziennie. poza tym jest niewiele droższy niż w G11. tak jak napisałem - bez wyrzeczeń i bez ogrzewania elektrycznego można zaoszczędzić sporo kasy. ale jak nawet takiego czegoś nie potrafi się zrozumieć...

nadal nie rozumiem sensu instalacji kotła na paliwo stałe w nowym domu, skoro jego koszt z kotłownią to kilkadziesiąt tys. zł, a np. energia w taniej taryfie wychodzi o kilka groszy drożej przy kotłowni elektrycznej za 3-4 tys. zł. koszt instalacji PC jest niższy niż kotła na paliwo stałe, a koszt energii 2-3 razy niższy, chyba że ma się skopaną instalację. wyjaśnij mi to na liczbach, a nie na "pojęciu względnym".

Liwko
20-07-2017, 08:38
Moi rodzice grzeją gazem a po przejściu na taryfę weekendową rachunki za prąd spadły im o 20%. Naprawdę nie wiem co ludźmi kieruje wybierając pellet zamiast PC.

Konsultant Viessmann
20-07-2017, 20:37
i to jest właśnie przykład, że przydałaby się akcja informacyjna dla społeczeństwa. przecież energia z PC jest w podobnej cenie co przy pellecie bez "kombinowania" z taryfami,

Tu się zgodzę - szeroka kampania informacyjna jest potrzebna, ale nie zwykła, informacyjna. Potrzebna jest dyskusja na temat zalet, zasad korzystania z systemu, poszanowania energii.

Czy nie uważacie, że mogłaby to robić np gmina? Kampanie informacyjne i rzetelne spotkania? Oto co dzisiaj wynikło z kontroli RDOŚ i Małopolsce - kilkanaście gmin ukarano za lekceważenie problemu niskiej emisji!

Barliniak
21-07-2017, 11:32
co za bzdury, dalej chyba nie rozumiesz. przez cały weekend i przez święta prąd jest dwa razy tańszy w G12W. do tego po 10 godzin dziennie. poza tym jest niewiele droższy niż w G11. tak jak napisałem - bez wyrzeczeń i bez ogrzewania elektrycznego można zaoszczędzić sporo kasy. ale jak nawet takiego czegoś nie potrafi się zrozumieć...

nadal nie rozumiem sensu instalacji kotła na paliwo stałe w nowym domu, skoro jego koszt z kotłownią to kilkadziesiąt tys. zł, a np. energia w taniej taryfie wychodzi o kilka groszy drożej przy kotłowni elektrycznej za 3-4 tys. zł. koszt instalacji PC jest niższy niż kotła na paliwo stałe, a koszt energii 2-3 razy niższy, chyba że ma się skopaną instalację. wyjaśnij mi to na liczbach, a nie na "pojęciu względnym".

Ale żeś się rozpisał :) napisz lepiej ile konkretnie zł Twoi rodzice zaoszczędzili używając zmywarkę w drugiej taryfie.Chłopak ja posiadam 2 taryfy i wszystko w prądzie oprócz OC więc opowieści o rzekomych dużych oszczędnościach możesz włożyć w bajki.Poprostu jest trochę taniej kilka złotych miesięcznie.Dlatego porywanie się na 2 taryfy dla zmywarki i pralki to żadna oszczędność.

imrahil
21-07-2017, 12:05
Ale żeś się rozpisał :) napisz lepiej ile konkretnie zł Twoi rodzice zaoszczędzili używając zmywarkę w drugiej taryfie.Chłopak ja posiadam 2 taryfy i wszystko w prądzie oprócz OC więc opowieści o rzekomych dużych oszczędnościach możesz włożyć w bajki.Poprostu jest trochę taniej kilka złotych miesięcznie.Dlatego porywanie się na 2 taryfy dla zmywarki i pralki to żadna oszczędność.

oszczędzają na pralce, zmywarce, dwóch lodówkach, jakimś większym gotowaniu w weekendy. na pewno nie jest to kilka zł miesięcznie, a przynajmniej kilkanaście. do tego mają teraz możliwość grzania ciepłej wody w okresie letnim za pomocą grzałki (w sumie niewiele drożej w naszym rejonie niż kotłem na pellet, o ile nie taniej uwzględniając sprawność takiego potwora do grzania wody). u siebie mam wszystko dokładnie opomiarowane i od przejścia na G12W zużywamy 32-40% prądu bytowego w drogiej, reszta w taniej. czasem włączamy pralkę w drogiej. nawadnianie idzie mi w drogiej taryfie, bo nie mam jeszcze odpowiedniej automatyki.

czyli podsumowując - bez specjalnych wyrzeczeń na pewno nie straci się na prądzie dwutaryfowym, a przy grzaniu prądem czy pompą tylko się zyskuje. skoro grzanie prądem jest niewiele droższe w taniej taryfie niż grzanie pelletem (a kotłownia kosztuje nawet 10 razy mniej), a grzanie pompą ciepła jest 2-3 razy tańsze (a kotłownie kosztuje podobnie jak pelletowa lub mniej), to jaki z tego wniosek? nadal nie odniosłeś się do mojego pytania na temat sensu montażu kotła na paliwo stałe w nowym domu. przypominam o liczbach, a nie "pojęciu względnym".

Liwko
21-07-2017, 12:16
... to jaki z tego wniosek?

Że w Barlinku produkują pellet i coś mi się zdaje, że nasz kolega Barliniak może mieć z tym coś wspólnego.

Dla mnie jedynym fajnym rozwiązaniem z pelletem jest hybrydowy wkład kominkowy. Właśnie taki poleciłem ostatnio koledze do jego całorocznego domku letniskowego, w którym ma już jakiś stary wkład.

imrahil
21-07-2017, 12:19
Że w Barlinku produkują pellet i coś mi się zdaje, że nasz kolega Barliniak może mieć z tym coś wspólnego.


też to miałem napisać. dodam jeszcze ciekawostkę:


Przecież kolega wyraźnie sprostował ,że chce powietrzną pompę do CWU a peleciaka do CO.Sam zamierzam tak zrobić aby nie palić po sezonie grzewczym.

naprawdę super interes.

Liwko
21-07-2017, 12:36
też to miałem napisać. dodam jeszcze ciekawostkę:



naprawdę super interes.

Kto bogatemu zabroni? Ewentualnie można jeszcze coś dołożyć :)

gt2gt2
25-07-2017, 09:33
Moi rodzice grzeją gazem a po przejściu na taryfę weekendową rachunki za prąd spadły im o 20%. Naprawdę nie wiem co ludźmi kieruje wybierając pellet zamiast PC.

Panie Liwko, czytajc wszystkie posty dotyczace wyboru kotła na pellet, odnoszę wrażenie, że jest pan instalatorem badz sprzedawca PC. Ten temat dotyczy tylko kotłów pelletowych. A co do oplacalności, koszt zakupu PC okolo- 30000 zl plus odwiert pionowy 15000 to wychodzi 45000 zl. Piec pelletowy 12000 plus komin 4000 daje nam 16000. Roznica wynosi 29000 zl. Liczac, ze koszt uzytkowania PC wyniesie jakies 1900 zl w skali roku a kotla na pellet 3500 zl ( koszt zakupu pelletu i pradu do zasilania ) to mamy roznice 1600. Przy takich wyliczeniach to koszt zwrotu PC wynosi okolo 18 lat. Jedyna wygoda w PC jest, ze nie musisz jej obslugiwac codziennie.

Liwko
25-07-2017, 10:18
Całe szczęście że o tym nie wiedziałem i 9 lat temu za PC dałem 10tys. i za odwierty też dałem 10tys. (dzisiaj można sporo taniej).

Nie mam nic wspólnego z ani z branżą budowlaną, ani z instalatorską. Po prostu nikt mi do dzisiaj nie podał sensu instalacji pelletu nad PC.

imrahil
25-07-2017, 10:26
Panie Liwko, czytajc wszystkie posty dotyczace wyboru kotła na pellet, odnoszę wrażenie, że jest pan instalatorem badz sprzedawca PC. Ten temat dotyczy tylko kotłów pelletowych. A co do oplacalności, koszt zakupu PC okolo- 30000 zl plus odwiert pionowy 15000 to wychodzi 45000 zl. Piec pelletowy 12000 plus komin 4000 daje nam 16000. Roznica wynosi 29000 zl. Liczac, ze koszt uzytkowania PC wyniesie jakies 1900 zl w skali roku a kotla na pellet 3500 zl ( koszt zakupu pelletu i pradu do zasilania ) to mamy roznice 1600. Przy takich wyliczeniach to koszt zwrotu PC wynosi okolo 18 lat. Jedyna wygoda w PC jest, ze nie musisz jej obslugiwac codziennie.

skąd te liczby? dlaczego takie bzdury wypisujecie i mity rozpowszechniacie? przykładowo GHS Ruda Śląska robi kotłownię na PC za 21 tys. zł (Samsung, komplet ze zbiornikiem). można taniej (ja dostawałem oferty na kompletną kotłownie na PC PW Panasonic w kwocie 20 tys. zł). PC gruntowe też nie kosztują na pewno 45 tys. zł (u podanego wyżej dostawcy są w cenie nieco ponad 30 tys. zł z odwiertem, zasobnikiem CWU i robocizną). można taniej na prostej polskiej PC. a co z oddzielnym pomieszczeniem na pellet? tego nie liczysz? piec pelletowy i komin za 14 tys. zł z robocizną, zasobnikiem CWU i wszystkim? można tak jak dla PC pokazać inne ceny - był tu gdzieś jakiś kocioł pellet za 20 tys. zł (sam kocioł). i co wtedy?

gt2gt2
25-07-2017, 14:31
Nie bzdury, tylko fakty... trzech znajomych ma pompy ciepla i zawsze byly podobne koszty zakupu i instalacji. A te PC które Pan proponuje to za taką cenę, to jaką mają wydajność i ile kosztuje ich eksplatowanie ? Z tego co wiem to PC na powietrze ma mniejszą wydajność , jest głośna wiec odpada w terenie mocno zurbanizowanym. PC gruntowa z montazem za 30 000 :) hmmm tak 15 000 kosztuje sam odwiert a PC za 15 000 to tak jak by kupic pelleciaka za 6000 zl (przerbiony smieciak z palnikiem na pellet).

Liwko
25-07-2017, 14:48
Nie bzdury, tylko fakty... trzech znajomych ma pompy ciepla i zawsze byly podobne koszty zakupu i instalacji. A te PC które Pan proponuje to za taką cenę, to jaką mają wydajność i ile kosztuje ich eksplatowanie ? Z tego co wiem to PC na powietrze ma mniejszą wydajność , jest głośna wiec odpada w terenie mocno zurbanizowanym. PC gruntowa z montazem za 30 000 :) hmmm tak 15 000 kosztuje sam odwiert a PC za 15 000 to tak jak by kupic pelleciaka za 6000 zl (przerbiony smieciak z palnikiem na pellet).

Widzę że wiedzę w temacie masz przeogromną.
Gruntowa pompa ciepła kosztuje podobnie co kocioł na pellet, ale dochodzi odwiert lub kolektor poziomy. O ile kolektor poziomy można zrobić w cenie komina do pelletu, to za odwiert należy zapłacić nieco więcej. Obecnie mój kolega koło Wałcza buduje dom i za kompletny kolektor pionowy płaci 65zł/mb. Ma do wywiercenia 150mb więc zapłaci niecałe 10tys. Do tego pompa za 12-14tys., plus graty do kotłowni niemal jak przy pellecie.

Moja PC kosztowała 10tys i śmiga już dziewiąty rok. Średnio za CO płacę około 800-900zł za sezon. Dom 133m2.

karoka65
25-07-2017, 15:45
Widać jesteśmy przed sezonem, pompki ruszyły na żer :)
Całą zimą ani widu ani słychu a tu na raz znowu boom pompowy, tylko jeszcze Arturo brakuje do kompletu, hehe
Przypomnę może dla mniej kumatych albo celowo nie kumatych.
Tytuł wątku to: Jaki kocioł na pellet, dom 140m2
Myślę że już aż nadto "napłodziliście" wątków o pompach i chyba macie gdzie pisać.
Robicie celowo taki bajzel na forum?
Jeśli ktoś wchodzi na forum i szuka działu o instalacji RTV to chyba chce o niej coś poczytać i się dowiedzieć, jeśli ktoś szuka informacji o ociepleniu szuka takiego działu, podobnie jeśli ktoś chce poczytać o kotle na pellety szuka wątka o kotle na pellety a nie o pompie ciepła przy okazji obrzuca się go obelgami jaki to on jest niedouczony i głupi.
W sumie patrząc na to z boku chyba widać kto ma problem z czytaniem słowa pisanego, chyba bardziej Ci najświatlejsi ze światłych :)

Liwko
25-07-2017, 16:42
Mam to w czterech literach czy ktoś sobie zamontuje kocioł na pellet czy pompę ciepła (byle nie węgiel), w przeciwieństwie do ciebie nie zarabiam na systemach grzewczych.

Gdybym założył temat "Jaki sznur wybrać, żeby się skutecznie powiesić", to będziesz też pisał tylko i wyłącznie na temat? Napisałem przecież, że ostatnio poleciłem koledze kominek hybrydowy na pellet, więc w czym widzisz problem?
Bez odbioru.

imrahil
25-07-2017, 19:37
Nie bzdury, tylko fakty... trzech znajomych ma pompy ciepla i zawsze byly podobne koszty zakupu i instalacji. A te PC które Pan proponuje to za taką cenę, to jaką mają wydajność i ile kosztuje ich eksplatowanie ? Z tego co wiem to PC na powietrze ma mniejszą wydajność , jest głośna wiec odpada w terenie mocno zurbanizowanym. PC gruntowa z montazem za 30 000 :) hmmm tak 15 000 kosztuje sam odwiert a PC za 15 000 to tak jak by kupic pelleciaka za 6000 zl (przerbiony smieciak z palnikiem na pellet).

wydajność pomp jest jest wystarczająca do współcześnie budowanego domu 140 m2 (wszystkie dane na stronie). są to akurat pompy renomowanych producentów, polska gruntówka wyjdzie taniej (podobnie zresztą jak te renomowane przy płaskim wymienniku). koszt eksploatacji na pewno niższy niż przy kotle pelletowym. tak pompy gruntowej (dowolnego producenta, w tym polskiego, bo porównanie do taniego kotła pelletowego jest całkowicie nietrafione, ale dobrze wiedzieć że dobry kocioł musi swoje kosztować) jak i powietrznej.koszt instalacji raczej niższy, bo nadal nikt z kotlarzy nie napisał ile w sumie kosztuje kompletna kotłownia z robocizną, kominem z obróbkami, oddzielnym brudnym pomieszczeniem, składem opału itd. i nadal nikt nie napisał jaki sens ma kocioł na pellet z tą całą maszynownią, skoro kocioł elektryczny to wydatek 10 razy mniejszy, a koszt 1 kWh w taniej taryfie to zwykle kilka groszy więcej niż przy pellecie, czyli grzanie prądem wychodzi we współczesnym domu (normowym, niespecjalnie energooszczędnym) 500-1000 zł drożej. nie trzeba przy tym przeglądów, kominiarza, nie trzeba wozić paliwa itd.

ale pocieszaj się się nadal, że masz tanią kotłownię :). przy okazji - ja nie mam pompy ciepła

karoka65
25-07-2017, 21:04
Mam to w czterech literach czy ktoś sobie zamontuje kocioł na pellet czy pompę ciepła (byle nie węgiel), w przeciwieństwie do ciebie nie zarabiam na systemach grzewczych.

Hmmm? wytykasz mi że ja handluję i zarabiam a wygląda to tak jakbyś to Ty robił :)
Nie świruj Liwko z tymi pompami za 10 tysięcy bo krzywdę ludziom robisz tymi bajdami.
Ewentualnie bierz poopę w troki i sprzedawaj te pompki po dyszcze albo po dwie dyszki już z montażem i robocizną, zapewne będzie o Tobie bardzo głośno na forum nawet bez profilu i nie ogonisz się od klientów.
Pamiętasz? był taki jeden biznesmen i plótł podobne dyrdymały o taniości pomp, wytrzymał w biznesie chyba ze 3 miesiące z tą taniością.

Liwko
25-07-2017, 22:28
11 lat temu zacząłem czytać to forum i dzięki niemu popełniłem bardzo mało błędów podczas budowy swojego domu. Nic nie pisałem tylko czytałem. Przesiewałem ziarno od plew i wyciągałem wnioski a i tak nie ustrzegłem się błędów (o nich też pisałem). Nikogo na tym forum nie jestem do niczego w stanie zmusić, każdy ma swój rozum i powinien z niego korzystać. Jednak nie wszyscy są tak techniczni jak ja, więc staram się czasami pomóc i naprowadzić na lepsze rozwiązanie. Czy źle robię? Czy jest to w moim interesie finansowym? Więc proszę cię, odpimpaj się ode mnie sprzedawco kopciuchów i zajmij się modernizacją starych kotłowni. Tak dla nas wszystkich będzie lepiej.

klaudiusz_x
25-07-2017, 23:41
W tej chwili są dofinansowania do pv i pomp ciepła.
Uwzględniając nawet haracz urzędasów czy fundacji, nie opłaca pchać się w pellet czy kocioł z podajnikiem.
U mnie za 20k mam PV 5kWp + pc powietrzną 12kw renomowanej firmy.

Jak wyjdzie w realu, napiszę za rok.

gt2gt2
26-07-2017, 07:43
Liwko, klaudiusz_x, imprahil , czytajcie jaki to temat !!! Po co sie udzielacie w tym dziale!!! Tutaj się szuka rozwiazań CO na paliwa stałe. Ja dużo czytałem na temat PC , kotłów na ekogorszek, a teraz szukam rozwązania na pellet. Mając ograniczone fundusze wybiera się najlepsze rozwiązanie na swoją kieszeń. Nie mam dużej działki więc nie mogę zrobić PC z kolektorem poziomym. PC powietrzna, tez odpada, za blisko sąsiedzi którym będzie przeszkadzała praca pompy oraz wydajność takiej pompy jest mniejsza. Gaz u mnie też nie wchodzi w grę, najbliższa nitka gazu ziemnego jest około 1 kilometr. Myślałem o ekogroszku z podajnikiem ale brudna kotłownia i obsługa to tragedia. Wiec mój znajomy podpowiedział mi o pelleciaku. Czysta kotłownia mały piec oraz mniej problemów z obsługą. Co do pomieszczenia na skład to i tak mam w nowo budowanym domu wolne pomieszczenie na składowanie pelletu, Co do kominu, mój komin systemowy kosztował 1900 zł plus dochodzi klinkier powyżej dachu, koszt budowy takiego komina jest wliczony w koszt budowy domu. Dużo ludzi ma też podobny problem i dlatego decyduje się na takie rozwiązanie. Pewnie zaraz będziecie gadać że warto zainwestować w gruntową PC z kolektorem pionowym, ale jeszcze raz mówię koszt odwiertu to jest 150 zł od metra a głębokość jest zależna od gruntu. Czytając opinie ludzi na różnych forach, aby była dobra i wydajna gruntowa PC to koszt wynosi około 25000 zl. Moj sąsiad ma PC danfossa kosztowała go 50000 5 lat temu, faktycznie kosztuje go ogrzewanie z CWU około 1500 zł rocznie ale jaki jest czas zwrotu !!! Teraz, pytanie jak padnie pompa to co wtedy??? nie mówiąc o wyładowaniach atmosferycznych !! Wiec dla mnie jest lepszym rozwiązaniem pelleciak i właśnie szukam. Zastanawiam się nad DEFRO BIO SLIM lub DEFRO EKO SLIM

Liwko
26-07-2017, 08:30
... koszt odwiertu to jest 150 zł od metra

Czytasz posty? Ja 9 lat temu płaciłem za gotowy kolektor pionowy 80zł/mb, teraz koledze robią za 65zł/mb. Wejdź na pierwszy lepszy portal aukcyjny i sam się przekonaj :P
Ale jak chcesz się koniecznie pchać w pellet to się pchaj, tylko nie miej później do nikogo pretensji, że droga inwestycja i wysokie rachunki.

Konsultant Viessmann
26-07-2017, 14:27
Czytasz posty? Ja 9 lat temu płaciłem za gotowy kolektor pionowy 80zł/mb, teraz koledze robią za 65zł/mb. Wejdź na pierwszy lepszy portal aukcyjny i sam się przekonaj :P
Ale jak chcesz się koniecznie pchać w pellet to się pchaj, tylko nie miej później do nikogo pretensji, że droga inwestycja i wysokie rachunki.


Co do kosztów odwiertu - dużo zależy od gruntu w jakim wiercimy, czyli od metody wiercenia. Warto więc, zanim coś założymy, sprawdzić budowę geologiczną....

Puławiak
26-07-2017, 19:50
Kurde do tyłu jestem w te wakacje. Nie wiedziałem że technologia tak ruszyła że do kotłów na pellet już się odwierty robi. Technologia rozwija sie w zastraszającym tempie.

klaudiusz_x
26-07-2017, 22:43
Puławiak, napisz coś o koszcie za kWh z pelletu.
Inaczej. Po ile i jaki pellet kupują Twoi klienci.

Pytam z ciekawości.
Sam kiedyś rozważałem ten sposób grzania.
Teraz są dopłaty u mnie z puli wojewody, stąd moja wcześniejsza wypowiedź.

Puławiak
27-07-2017, 05:08
Już to kiedyś pisałem trzeba by poszukać. Ogólnie drzewny i cena uzależniona od lokalnego dostawcy raczej polecam korzystać z peletu produkowanego na lokalnym rynku a tego jest coraz wiecej i ma coraz lepszą jakość

imrahil
27-07-2017, 06:08
Już to kiedyś pisałem trzeba by poszukać. Ogólnie drzewny i cena uzależniona od lokalnego dostawcy raczej polecam korzystać z peletu produkowanego na lokalnym rynku a tego jest coraz wiecej i ma coraz lepszą jakość

nie krępuj się i napisz jakieś konkrety. z Twojej wypowiedzi wynika, że nie najtaniej ten pellet wychodzi

Jarecki79
27-07-2017, 09:06
tzw markowe sa w widełkach 850-1000zł/tona, czyli jak dobry ekogroszek, tyle,że różnica jest ok. 17-19MJ vs. 26-28MJ

u nas lokalny producent z roślin energetycznych sprzedaje za jakies 600zł z tego co kojarzę. Tyle,że ten tzw agro ogólnie gorzej się spala (czytaj częstsze czyszczenie paleniska oraz możliwe spieki w popielniku, takie zlepione mniej-więcej na kształt dłoni odpady). tutaj jednak zaczyna to miec sens, pod warunkiem,że godzimy się na częstsza obsługę.

Sporo zalezy od tego, gdzie mieszkasz, jaki dostęp do pelletu i jaka jego jakość

Puławiak
27-07-2017, 12:21
nie krępuj się i napisz jakieś konkrety. z Twojej wypowiedzi wynika, że nie najtaniej ten pellet wychodzi
Dane z przed godziny tel do użytkownika kotła, pellet lokalny kupowany 2 tygodnie temu 580 z transportem zakup - 3 tony.
Ogolnie tak chodzi po około 600 zł

Jarecki79
27-07-2017, 16:14
Podałeś podobna cenę jak lokalny u nas, nie podałes jednak z czego ten pellet jest
U mnie w tej cenie nie ma mowy o pelecie z drzewa liściastego , to pellet z roślin energetycznych

Szacuje sie odważnie,że wierzba energetyczna po przetworzeniu na pellet (rozdrobnienie, szuseszenie,prasowanie) ma 17MJ
i poszukajcie sobie z czym się wiąże hodowla wierzby, ile ubywa nieodwracalnie wody podczas jej hodowli, jakie dodatkowe atrakcje związane z zawartością chloru czy mykotoksyn gwarantuje.
same przyjemności

inne, teoretycznie lepsze rośliny pod uprawe na pellet to m.in.
ślazowiec czy miskantus

różowo jednak nie jest, bo te tanie pellety opierając się na przykładzie wierzby mszczą się na trwałości konstrukcji stalowej i na kominach, taniej jest więc teoretycznie.... lepiej szukac i patrzeć na ten z drzewa liściastego lub ewentualnie iglastego. Rejony z dużymi producentami mebli m.in.rejon miejscowości Piaski, tam można trafić na pellet powstający przy okazji wykonywanej produkcji z trocin...

Puławiak
27-07-2017, 18:56
Igła z Liściem - przewaga igły - sosna - pellet z lokalnego tarktaku dość dużego

Jezi
01-08-2017, 14:17
Witam

Potrzebuje pomocy w wyborze kotła na pellet. Proszę o informacje jakie firmy są godne uwagi. Do ogrzania powierzchnia 220m2, dom nowy, ściany porotherm 30cm +15cm styropianu lambda 40, posadzka docieplona 10cm, strop nad poddaszem 12cm żelbet +20cm styropianu, okna 3 szybowe. Może ktos mi powie jakie mój dom ma mniej więcej zapotrzebowanie na ciepło i jakiej mocy piec powinienem zakupić i ewentualnie ile paliwa spale zakładając temperaturę wewnątrz 22 stopnie.

Konsultant marki Buderus
25-08-2017, 10:57
Witam,

Na pewno godną polecenia firmą produkująca kotły na pellet jest marka Buderus.
W swojej ofercie posiada ona m.in. kotły stałopalne z rodziny Logano, które występują w zakresie mocy 12-25kW. Kotły cechują się wysoką jakością wykonania, co gwarantuje wysoką sprawność spalania oraz bezawaryjną pracę.
W celu doboru kotła, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. Lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

fotohobby
21-11-2021, 18:09
I znowu marka D. reklamuje się w wyjątkowo naiwny sposób...