PDA

Zobacz pełną wersję : Szmaragd 4 budowa domu - pytanie i komentarze



tomek898989
04-07-2014, 13:08
Tutaj dyskutujemy na temat naszego dziennika budowy :) Pozdrawiam

Octans
11-07-2014, 10:38
Witam,
gratuluję dotychczasowych efektów prac:p My z budową Szmaragda III ruszamy w przyszłym roku. Pozwolenia już posiadamy. W tym roku robimy podjazd, ponieważ pozwolenie ma tylko rok ważności. Mam pytanie ile poszło ci piasku do zasypania fundamentów? Pozdrawiam

tomek898989
14-07-2014, 10:33
Cześć. U nas do zasypania i obsypania terenu w okół budynku potrzebowaliśmy około 300 ton +. Będzie jeszcze potrzebny piach do zasypania tarasu i schodów, ale przywieźli nam 330 ton piachu więc powinno starczyć. W weekend nie miałem czasu niestety na zdjęcia. Dzisiaj już panowie murują pierwszą kondygnację i podobno idzie im dosyć sprawnie. Także dzis wieczorem zdjęcia juz z wylewką i jakimiś tam ścianami :)

Jeżeli chodzi o ławy to faktycznie szerokie. w niektórcy miejsach dochodziły nawet do 100 ponieważ koparka tak jakoś wiecej wybrała...
Ale u nas są podmokłe tereny i glina więc potrzebne były solidne fundamenty pod tego klocka.

Octans
14-07-2014, 13:31
Dziękuję za odpowiedź:rolleyes: Mam jeszcze pytanie do waszej 4 wprowadzaliście jakieś zmiany?

tomek898989
15-07-2014, 09:53
tak, ale raczej kosmetyczne, nic znaczącego. na dole to tylko w sumie murek 1,20m oddzielający jadalnię od salonu i spiżarnia pod garażem, natomiast na górze kosztem garderoby bedzie pralnia z wejsciem z lazienki a kosztem czesci sypialni bedzie garderoba obok pralni, takiej wielkosci jak miala byc pierwotnie.

Octans
15-07-2014, 10:11
Spiżarka pod garażem? My robimy czesciowo pod schodami i podobnie pralnie na piętrze. Możesz zobaczyc ns naszych planach. A masz jakies rys zmian? A zmieniacie cos w kanalizacji?

tomek898989
15-07-2014, 10:41
sory, miało byc pod schodami w tej wnęce co jest w garażu :) niestety nie mamy rzutów zmian tylko naniesione w projekcie zmiany. Kanalizacja idzie tak jak w projekcie. A czemu pytasz? coś powinniśmy zmienić przy takiej opcji pralni? bo z tego co widze to akurat pion idzie akurat w scianie pomiedzy łazienką a nasza zaplanowaną pralnią i nie powinno być problemu z odprowadzeniem wody z pralni

Octans
15-07-2014, 11:15
Macie spiżarkę w tym samym miejscu co my. nasza ciągnie się aż do ściany salonu. Kanalizację musimy ruszyć ponieważ zmieniliśmy układ łazienek na parterze (w originale były tam dwie, a my robimy wspomnianą spiżarkę i łazienkę z prysznicem) i układ wc i bidetu na piętrze.

Ifarrg
15-07-2014, 11:17
Kibicuję. Dom podobny do mojego. Z tej samej pracowni, tylko że mój po duuużych przeróbkach ;)

Octans
29-07-2014, 12:38
Budowa pięknie idzie wam :) ładnie wygląda ta teriva:D Ile was będzie kosztował tan strop. My mamy robić dwa stropy wylewane i liczymy po 15 tyś za szt. Mieliśmy budować w przyszłym roku, ale coś nas naszło i fundamenty zaczynamy w przyszłym tygodniu:lol2: Mam jeszcze jedno pytanie ile liczycie porotermu na cały dom?

Octans
29-07-2014, 14:02
Może masz ochotę pokazać gdzie budujesz? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?124167-projekt-SZMARAGD-pracownia-MG-PROJEKT&p=6200493#post6200493

tomek898989
29-07-2014, 14:12
certa, w tle to raczej nie jest Kasjopea. to bardzo duzy dom, nie wiem czy nie jakis Opal czy cos w tym stylu.

Jezeli chodzi o okno to racja, zrezygnowalismy z niego poniewaz chcielismy miec mozliwosc ulokowania wiecej szafek na scianie ;)

Octans, koszt belek pustaka (teriva) oraz całego betonu na sam strop to w naszym przypadku koszt około 7 tyś zł. Ale jakby dodacdo tego nadproza podciągi wience,schody itd to łącznie wyjdzie około 10-11 tysięcy, a no i dodać trzeba jeszcze zbrojenie, no to wyjdzie też cos około 15 tysięcy pewnie :D Ciężko wyliczyć bo nadproża moi fachowcy zalewali z betoniarki.
A porothermu jeszcze nie wiem dokładnie ile pojdzie, bo kupilem wg zestawienia ale tam chyba liczyli bez otworów bo kilka palet zostanie do zwrotu. Kupilem 34 palety 25tki a poszło dopiero 17. za jakieś dwa trzy tygodnie będe miał wszystko czarno na białym, ponieważ mój majster powiedzial ze najpożniej do konca sierpnia bede mial juz SSO z dachem odeskowanym i przykrytym papą.

Octans
29-07-2014, 14:25
My kupiliśmy 25 - 2400 szt i 12 - 960 szt i zastanawiamy się czy nam starczy. I jeszcze jedno pytanie jakiej grubości dałeś styropian na fundamenty bo my w projekcie mamy gr 12?

tomek898989
29-07-2014, 14:29
to mozecie byc spokojni ze Wam wystarczy bo my kupilismy 25, 2448 sztuk i tak jak mówię, zostanie sporo. Jak skończą murowac i nie zapomnę to napisze ile zostało :) styropian dalismy styrodur 10 cm. Nie patrzyłem w sumie nawet ile jest w projekcie, tylko taki mi majster kazał kupić i taki kupiłem

AHA kwestia jaki porotherm kupujecie bo chyba winerberger a plecewice czy jakiś max to mają troche inne wymiary i to też wpływa na potrzebną ilość.

Malgos@
06-08-2014, 17:24
Witam, przymierzamy się do budowy domu i naszym faworytem jeśli chodzi o projekt jest również Szmaragd.
U nas ma być wersja do zbliźniaczenia
Chcielibyśmy jednak w miarę możliwości zobaczyć taki dom "na żywo".
Czy byłaby możliwość obejrzenia Państwa domu? Jeśli to oczywiście nie byłby problem.
Pozdrawiam

lucascom
15-08-2014, 22:17
tomek898989 planujecie może wentylacje mechaniczną z rekuperatorem ? :)

P.S.
Forumowicze co myślicie o małej zmianie na piętrze na takie coś ? :D zyskujemy sypialnie z tarasem, dużą garderobą i łazienką :D no i 2 pokoje, tylko mały minus, ten pokój nad garażem nie będzie miał wysokiego okna :( ale reszta to same plusy :P

Octans
16-08-2014, 06:34
Witaj lucascom:)
zmiany można zrobić, ale rzeczywiście pokój nad garażem nie będzie atrakcyjny. Możesz w nim zrobić jeszcze jedno takie same okno na drugiej ścianie, aby nie było za ciemno. Wówczas w tej łazience od sypialni głównej możesz okno przenieść na tą samą ścianę i zachować symetrię na elewacji, ale nie jest to konieczne. I druga rzecz musisz puścić nowe piony do tych łazienek, bo w tym projekcie główny pion jest razem ze kominem wentylacyjnym.

Octans
16-08-2014, 06:57
Tomku obniżałeś tego chudziaka pod garażem? U was jest podwójny garaż, a mój szmaragd 3 ma na jego połowie garaż. I teraz zastanawiamy się jak to ugryźć wylać garaż niżej niż pokój, nie wiem czy to jest wykonalne jak tam nie ma żadnej ściany fundamentowej? Czy będzie taka wytrzymałość? Czy nie będzie to pękać? Brakuje mi tych rzutów poprzecznych, bo w projekcie są trzy na jednej stronie tylko w części i tylko AA i BB mam całego domu. Dodatkowo brak mi opisu podłogi w pomieszczeniu gospodarczym bo jest różnica 15 cm, a garażu 20, po analizie widać że w garażu nie ma warstwy styropiany, który jest w całym domu. Czy wylewać niżej pokój razem z garażem? U ciebie zauważyliśmy, że darowałeś sobie obniżenia pod przejścia w pomieszczeniu gospodarczym.

certa
24-08-2014, 21:04
Witam, przymierzamy się do budowy domu i naszym faworytem jeśli chodzi o projekt jest również Szmaragd.
U nas ma być wersja do zbliźniaczenia
Chcielibyśmy jednak w miarę możliwości zobaczyć taki dom "na żywo".
Czy byłaby możliwość obejrzenia Państwa domu? Jeśli to oczywiście nie byłby problem.
Pozdrawiam
zapraszam

tomek898989
01-09-2014, 11:23
Witajcie, sory za mały przestój z mojej strony, ale miałem urlop no i jeszcze duzzo spraw na głowie związanych zbudową. Mamy już praktycznie skonczony SSO z obdeskowanym i papowanym dachem. Murarzom zostało dwa dni pracy. Daszek nad tarasem i wylanie schodów wejsciowych do domu.

Także teraz ewentualnie można śmiało zajrzeć do naszego domy. wszystkie ściany juz sa wiec jako taki obraz rzewczywistosci mozna uzyskac :)

Na dniach postaram się wrzucic zdjecia z kolejnych etapów i koncowego efektu.

Wentylacji mechanicznej nie planujemy.

Octans, my mamy obnizony chudziak w garazu kotłowni spiżarni i slowni względem reszty czyli czesci mieszkalnej. Dziwne,ze u was nie ma ściany fundamentowej pomiedzy tym pokojem a garazem, ale wg mnie to zaden problem, bo jezeli poprosisz murarzy aby wymurowali bloczki i tam, to bedziesz mial ;) ja tak zrobilem w jednym przypadku gdy wymyslelismy sobie dodatkową sciane 25 cm oddzielajaca garaz od spizarni

Octans
03-09-2014, 21:48
Analizowalismy projekt jeszcze z architektem i u nas jest obniżony chudziak w kotłowni. Natomiast w pozostalych pomieszczeniach jest na jednym poziomie, a w garażu poziom obniżony jest bo nie mamy tam potem styropianu. Zasypaliśmy fundamenty i wylaliśmy chudziaka. Piachu poszło nam podobnie. Czekamy na zdjęcia z waszego SSO. Jaką dachówkę dajecie na dach?

tomek898989
16-09-2014, 07:58
Octans, dajemy balchodachówke. Ciągle nie moge znalesc czasu na wrzucienie zdjec, ale dom juz jest skonczony od ponad tygodnia w stanie surowym z odeskowaniem i opapowaniem. Gdybym mogl od razu zrobic dach to moze i bym tego nie robil. Warto przemyslec bo w naszym przypadku robocizna + material za obdeskowanie i papowanie wszystkich naszych dachow (240m2) wyszlo dodatkowo 8 tys zl ( odchodzi koszt foli jaka musialaby byc polozona pod dachowke,w jej miejsce mamy papę) No ale przynajmniej bedziemy mieli solidny dach :)
Z dachem ruszymy jak juz bedzie skonczona elewacja. Taka kolejnosc prac jest konieczna ze wzgledu na to iz gdyby byl najpierw dach to zostalby zniszczony w trakcie prac elewacyjnych nad garazem i dachem tarasowym.
Co innego gdy wykonuje sie dachowke ceramiczna. Zawsze mozna wtedy rozebrac kilka sztukj i stawiac rusztowania itd.

Mam pytanko, czy sa jakies przeciwskazania abym za jakis miesiac juz wstawil okna?

Octans
16-09-2014, 08:38
My skończyliśmy stan zero w ostatnim tygodniu sierpnia. I też niestety brak czasu na wrzucenie zdjęć:( wydaliśmy 10 tyś więcej niż było zaplanowane, ale wykonaliśmy też kilka innych dodatkowych rzeczy ponad program. Co do okien nie słyszeliśmy o jakiś przeciwwskazaniach. A zabezpieczą budynek przed zimą. My chcemy w przyszłym roku zrobić SSZ i kupić okna późną jesienią lub zimą - sprawdziliśmy ceny u ubiegłym sezonie i była znaczna różnica.

tomek898989
16-09-2014, 10:41
A u jakich producentów braliscie wycenę ? My zamierzamy wlasnie do zimy zamknac budynek , mam nadzieje ze juz teraz te ceny troche spadna a jak nie dto poczekam troche. Ale z drugiej strony czytalem ze przy niskich temperaturach okien montowac nie nalezy

PS. moje obawy byly takie, ze moze w zime otwory okienne ulegną jeszcze jakims zmianą i boje sie aby nie popękały nam te okna. Ale nie jestem specjalistą i nie wiem czy te obawy są słuszne . Moze ktos ze szmaragdowiczow wsadzal okna po skonczeniu sso przed zima?

Octans
16-09-2014, 16:08
Wycen robiliśmy sporo. Ale braliśmy pod uwagę okna PCV z wyższej półki. Rozbieżności w cenach spore. Nas interesuję jeszcze tzw. Ciepły montaż, ponieważ sama pianka i kotwy nas nie przekonują. Zdecydowaliśmy na okno plus Kraków. Wyślij zestawienie okien na maila do kilku firm, które bierzesz pod uwagę

tomek898989
17-09-2014, 14:31
bardzo podoba mi sie oferta drutexu, tylko nie wiem jak wypadną cenowo. zamierzam tez zlozyc zapytanie do vetrexu i dwoch lokalnych sprzedawcow.
Jeszcze niebardzo sie orientuje na czym polega cieply montaz.....Jezeli mozesz to napisz mi na PW ile wyszla wycena okien od producenta ktorego wybraliscie

tomek898989
18-09-2014, 08:23
Octans dzisiaj przypomniala mi sie bardzo wazna rzecz. Nie wiem ilu jest producentow okien z Krakowa, ale jakis czas temu dowiedzialem sie ze sasiad, ktory buduje dom, ten duzy klocek widoczny na niektorych moich zdjeciach, powiedzial ze kupil okna wlasnie w firmie z Krakowa. Nie wiem czy to plastiki czy drewniane, ale ma z nimi problem. Gdy ruszyly prace wewnatrz budynku, miedzy szybami zaczal zbierac sie kurz. Teraz buja sie z nimi, ekspertyzy, reklamacje. Podobno sprawa moze wyladowac w sądzie.

Mysle, ze na pewno dobrze sprawdziles opinie o swojej firmie, ale taka sytuacja mi sie akurat dzis przypomniala.

lucascom
28-09-2014, 22:36
Hej, ciekawe są nowe fotki :) ale chyba już zniknęły z forum, przynajmniej już nie widać ich u mnie :D zdradzisz ile kosztowała Cię budowa do przykrycia dachem ? :)

tomek898989
01-10-2014, 11:48
Zdjecia juz sa z powrotem. Dzisiaj sie zmobilizuje i zrobie zdjecia obecnego stanu budynku.

Octans
03-10-2014, 09:13
Z przyjemnością obejrzeliśmy wasz domek:popcorn:
Robi wrażenie. Poszliście z projektem krok do przodu zwiększając pomieszczenie gospodarcze, a raczej siłownie i zwiększając taras. Pięknie zapowiada się taki spory taras. Zauważyliśmy, że we wszystkich miejscach gdzie stawialiście ściany nie na fundamencie macie podmurówkę z cegieł-nie pomyśleliśmy o tym wcześniej (musimy zakupić cegły:)). Rodzice i sąsiedzi, których budowy obserwowaliśmy mieli płytę fundamentową zalaną na równo ze ścianami fundamentowymi, a w tym projekcie jest inaczej. Super wyszła ta jadalnia z murkiem i już nawet jest umeblowana:) Z kuchnią bardzo dobrze się zgra. Podobają nam się również wasze zmiany na piętrze. Inwencja twórcza inwertorów sprawia, że nie ma dwóch takich samych Szmaragdów:yes: A sprzedają jako projekt powtarzalny:lol2:

tomek898989
03-10-2014, 12:53
Siłownia (pom. gospodarcze za kotłownią ) zostało w niezmienionym kształcie :) jedynie komin przenieslismy do pomieszczenia obok. Dalo to troszke wiecej powierzchni.
To nie są cegły pod ścianami tylko bloczki fundamentowe :) Murarz tak polecil. Byl wybor albo cegly albo bloczki, wolelismy bloczki. Dodam ze troche musielismy dodac przy fundamentach aby pod kazda sciana nosną był mur z bloczka betonowego. W sumie musielismy wymurowac tylko dodatkowo pod scianą ktora powstala w garazu ktora wyznacza spiżarkę.
Murek niekiedy budzi kontrowersje. Niektorzy twierdzą, że zabralismy sobie troche przestrzeni . Powstal on przede wszystkim z załozeniem ze jesli jest balagan w jadalni to nie rzutuje to na salon i na odwrót. Na pewno doda tez on cos pod wzgledem wizualnym i uporządkuje pomieszczenia. W kazdej chwili mozna go wyburzyc :D

Cieszymy się, że zmiany się podobają :)

Za dwa tygodnie mamy obiecany montaz okien. W najgorszym wypadku pwydluzy sie to do 3-4 tygodni. Ale i tak fajnie . Wazne aby zdarzyc przed zima i mrozami.
Wybralismy okna z Drutexu iglo 5 classic dwuszybowe z cieplą ramką w kolorze Winchester . Jakkolwiek to brzmi mamy nadzieje ze wkomponuje sie w resztę naszej koncepcji na wyglad zewnetrzny budynku :)

Octans
03-10-2014, 15:25
Wydawało mi się na zdjęciach, że pomieszczenie gospodarcze zostało powiększone, ale pomyliło mi się ponieważ to jest Szmaragd 4. My budujemy 3 i nie mamy wykuszu w jadalni i pomieszczenie gospodarcze jest mniejsze. My w tym projekcie kuchnie całkowicie zamknęliśmy, ponieważ teraz mamy otwartą przestrzeń i nie do końca jesteśmy zadowoleni. Najgorzej takie rozwiązanie sprawdza się podczas imprez, kiedy kuchnia raczej do najczystszych nie należy:stirthepot:
Wasze bloczki fundamentowe pomyliłem z cegłami, ponieważ mają zupełnie inny kolor niż moje szare:)
Mój tata dwa lata temu w swoim domu montował okna drutexu z pakietem trzyszybowym i jest zadowolony:)
A jakie okno montujecie w salonie i w jadalni? Będą przesuwne czy jakieś inne rozwiązanie? Nas trochę cena przesuwnego zmroziła i zastanawiamy się nad ruchomym słupkiem:bash:

tomek898989
06-10-2014, 07:51
Wyjscie z jadalni na taras bedzie podzielone na trzy. Po bokach stale szyby 70x240 i w srodku drzwi wyjsciowe 100x240. a w salonie praktycznie bez zmian. boki rozwierno uchylne 80x240 i srodek 160x240 staly

acici
12-10-2014, 16:28
Jestem w szoku jak szybko działacie!! Chcecie się wprowadzić na zimę...? ;D Druga sprawa - wprost zabójczo estetyczna jest twoja budowa, porządek i czystość wręcz poraża (bo u nas zaś permamentny bałagan heh...). Tak jak Octans pisał - fajnie że niby jeden projekt a można go przerobić na wiele sposobów - niby małe detale a zmieniają zupełnie widzi-mi-się inwestora. My w trakcie budowy zmieniliśmy kuchnię na niemal całkiem zamkniętą - znaczy wejście od holu będzie otwarte, ale już na wejściu z kuchni do jadalni będą przesuwne drzwi z matowego szkła, a to co bym dziś zmieniła u nas w środku to te 3 nietypowe okienka w bocznej ścianie - nie podoba mi się ta ich dziwna wysokość (ja tam mam 180cm wzrostu a niewygodnie mi przez nie wyglądać...) i teraz bym zrobiła jak u ciebie jest. I tak je poszerzyliśmy bo były takie maciupkie, ale beznadziejne wrażenie okien pod brodą zostało:/
Z niecierpliwością oczekuję zdjęć jadalni i salonu już po tynkach bo też wydaje mi się, że podzielenie ich aż tak długim murkiem znacznie je skurczyło, ale co do reszty nie mam zastrzeżeń - pięknie!

tomek898989
13-10-2014, 07:24
Dziękujemy za miłą opinię :)


Chcecie się wprowadzić na zimę...? ;D

Tak, ale 2015 ;)

Jeżeli chodzi o okna na górze, to my nic nie zmienialismy. Sa takie jak w projekcie 120x90 i tez sa dosyc wysoko.
U nas one bardziej maja pelnic funckje doswietlajaca pomieszczenia. No i chodzi tez o estetyke zewnetrzna elewacji. Akurat na ta strone nie mamy zadnych fajnych widokow wiec i tak nie bedziemy wygladac przez te okna :) w obu pokojach sa dodatkowo drzwi balkonowe a ten pokoj maly srodkowy to bedzie taki goscinny jak ktos zostanie na noc wiec luzik :)

My tez juz nie mozemy sie doczekac tynkow a tak w ogole to nie mozemy sie doczekac przeprowadzki :D

Podobno w czwartek maja byc okna. Jak juz beda to ruszamy z pracami instalacyjnymi. Robimy piony ( cala reszte hydraulik powiedzial ze lepiej zrobic po tynkach aby tynkarze nie zniszczyli rurek.) , po pionach kladziemy prad, a na wiosne lecimy dalej z tematem :)

Podrowienia

Myjk
22-10-2014, 08:38
Subscribe i będę kibicować, bo też zapragnąłem takiej kostki. :)

Ponieważ jesteśmy "po sąsiedzku", to czy będzie można któregoś razu odwiedzić plac? :) Nie miałeś problemu z WZ obok domów z poddaszem użytkowym? Ja właśnie czekam na decyzję -- mają pierwszy termin za 7 dni i trzęsę galotami. ;P

Czytam dziennik (z przerwami), patrzę, o kurczę, nawet taras taki sam wyszedł jak mi (no, ja jeszcze większy zaplanowałem) :D Faktycznie budowa sterylna jak sala na ojomie. :) Więcej fotek!

tomek898989
23-10-2014, 08:55
Nie miałem żadnych problemów w pozwoleniem na budowę. W planie zagospodarowania przestrzennego jest po prostu informacja, ze wysokość kalenicy nie może byc wyższa niz 10m. Chyba:) zresztą w około pojawiają się klocki jak grzyby po deszczu. taka moda nastała. Nie wiem jak jest przy warunkach zabudowy bo wtedy juz do Ciebie podchodzą indywidualnie. No ale jezeli cos bedzie nie po Twojej mysli to mozesz wnioskowac o zmiane i zazwyczaj si ezgadzaja. Tylko szkoda ze ta papierologia troche trwa. Juz troche zapomnialem jak to jest ale my chyba wszystkie sprawy papierkowe prowadzilismy około 5ciu miesiecy o ile dobrze pamietam.

Dom mozesz przyjechać obejrzeć . Napisz na PW kiedy Ci pasuje i moze akurat wtedy i mi bedzie pasowalo:)

Mam pytanie. Czy Wy tez nie widzicie ostatnich zdjec z mojego dziennika budowy?

Myjk
23-10-2014, 09:08
Ja nie mam niestety PZP -- tylko WZ. I choć działkę kupowałem jako pierwszy w ciągu, i wszędzie pole było, to potem wyrosły domy z poddaszami użytkowymi. Na początku też chciałem z poddaszem, ale po 10 latach mieszkania w takim domu, mam skosów serdecznie dosyć -- to dobre na klimatyczny domek letniskowy, a nie dom do mieszkania. Stąd zdecydowany ruch w stronę kostki.

U mnie wchodzą wszystkie zdjęcia -- ale powoli.

tomek898989
23-10-2014, 09:17
aha, no to dobrze ze je widac. Troche wazą moze to dlatego. Jakbym wrzucil mniejsze to tak jakbym ich w cale nie wrzucil.

Co do domu z poddaszem to masz racje. Szwagry maja dom z poddaszem uzytkowym. Powierzchnia uzytkowa okolo 185 m2 . Jezeli zliczyc wszystko lacznie z garazem i innymi pomieszczeniami gosp to wychodzi im po podlogach okolo 280m2.....U nas jest po podlogach 190 m2 . I tyle samo uzytkowych.
Takze sporo sie traci. Co najsmieszniejsze to wszyscy mowia ze to nasz dom jest wiekszy hehe ale jak sie wejdzi edo srodka to raptem maly hall, kuchnia jadalnia maly kibelek i nieduzy salon i to wszystko. W jednym skupisku obok siebie bez zadnych przejsc korytarzy itd. Ale wiadomo, kazdy ma to na co go stac :)

kjuta
01-11-2014, 19:43
Przyszłam się przywitać :)

co prawda nie jestem szmaragdowa ;) ale spodobało mi się tu i będę zaglądać :))
popatrzyłam na daty (przynajmniej wrzucania zdjęć) i jestem pod wrażeniem jak szybko został SSZ-O ;) osiągnięty :)
ładnie wygląda budynek, ąz żałuję, że moja działka to taka wąska kicha, że wiele fajnych brył, projektów niestety nie pasowało i w końcu stanęło na indywidualnym.

Mam pytanie, nie robiłeś drugiego stropu między piętrem a strychem ?
Octans Ty planujesz dwa stropy z czego to się bierze ? to Wasze przemyślenia, czy ta było w projektach ?

robiliście dodatkowe przepusty w fundamentach nie licząc wod-kan i napowietrzenia kominka ?

pozdrawiam :)

tomek898989
03-11-2014, 07:57
Cześć. Dzieki za pozytywny komentarz :) Budowa poszła sprawnie. Pogoda w tym roku byla swietna takze nie bylo opóżnień. Zaczeliśmy budowę stanu surowego 26 czerwca a skończyliśmy chyba 5 września. 24 października wstawiliśmy okna ale jeszcze nie mialem kiedy zrobic zdjec. Zrobie to pewnie w sobote bo w tygodniu wczesnie sie juz sciemnia i zdjecia beda nieciekawe.


robiliście dodatkowe przepusty w fundamentach nie licząc wod-kan i napowietrzenia kominka ?

Niebardzo rozumiem co masz na mysli. Moge jedynie powiedziec, ze kominka u nas nie bedzie :)

kjuta
03-11-2014, 10:01
hej :)

miałam na myśli przepust na np GWC, jeśli ją planujesz :)
podpytuję, aby na tym etapie o czymś istotnym nie zapomnieć

czyli niewiele ponad 2 miesiące Wam zajęła budowa, pewnie super sprawną ekipę mieliście, tylko pozazdrościć :)

pozdrawiam!

tomek898989
04-11-2014, 09:42
Żadnych dodatkowych systemow nie planujemy. Wentylacja grawitacyjna, instalacja wod.-kan. elektryczna i gazowa nic wiecej skomplikowanego poza tym :)

Na etapie budowy fundamentow zostawialismy jedynie otwor za odplyw kanalizacji. Ustalalismy ten otwor(jego położenie i wysokośc) z hydraulikiem ktory bedzie robil przylacze. A raczej hydraulik zasugerował to murarzom :)

Ekipa racja, bardzo sprawna i bardzo fajna. Śmiało mogę każdemu polecić.

kjuta
09-11-2014, 16:40
no proszę są i już okna :))
ładny kolor, drzwi i bramę garażową dobierzesz w tym samym kolorze ?
ile w sumie okien wstawiono ? jeszcze za oknami w ogóle się nie rozglądałam, jeśli to nie tajemnica mógłbyś zdradzić jakiego rzędu jest to koszt ?

pozdrawiam!

Myjk
09-11-2014, 17:12
Się, jak pała, wklepałem do dziennika, ale już się naprawiłem. ;) I tutaj pytam ponownie, czemu nie ciepły montaż okien?

tomek898989
10-11-2014, 07:53
Otworów okiennych mamy 15 . Kolor bramy i drzwi wejściowych chyba będzie w tym kolorze. Jest to winchester także chyba nie powinno być problemy z dobraniem koloru . Kamien elewacyjny na garażu chcemy zrobić ciemny szary, taki grafit, więc chyba ładnie to będzie kontrastować z winchesterem. Elewacja biała a dach antracyt .

Trochę teraz żałuje, że nie zobaczyłem tego zdjęcia przed zakupem okien .



144219144224

Zrobiłbym dokładnie w takim samym klimacie. Bardzo mi sie podoba. Myśleliśmy mocno nad kolorem atracyt, ale nie bardzo wiedzielismy jak to potem fajnie zgrać z reszta elewacji. Mysleliśmy, że okna dach drzwi w tym kolorze sprawią że wszystko będzie szaro białe, ale jak widać da się znaleść fajny kontrast.
Ale myślę że damy rade i tez cos wymyslimy :)
Co do kosztów to my za profil drutex pięciokomorowy,pakiet dwuszybowy z ciepłą ramką, kolor obustronny , gdzie ramę po środku mamy białą, ruchome ramki w oknach balkonowych zapłaciliśmy z montażem prawie 19 tys zł .

Nie zastosowaliśmy ciepłego montażu gdyż fachowcy w dziedzinie stolarki okiennej powiedzieli ze cieply montaz stosuje sie do domów pasywnych,jezeli ma to miec jakis sens. Nasz dom pasywny nie bedzie takze mamy taki montaż jaki mamy. No i koszta oczywiscie :)

kjuta
11-11-2014, 09:47
dziękuję Ci bardzo za tak obszerną odpowiedź na moje pytanie :))

kolor winchester super będzie się komponował z szarym, widziałam już kilka takich zestawień, więc nie ma co sie martwic o efekt
sama zastanawiam się nad antracytem, czy za bardzo nie zdominuję wyglądu domu takimi oknami, no i jeśli juz czy zdecydować się na antracyt w środku bo jakoś tak bardziej mi pasują białe, koszt okien nie zabija, choć jest to już spory wydatek
podejrzę sobie jak to było u kreczka, dziękuję Ci bardzo

miłego wtorku:)

acici
12-11-2014, 00:27
Kolor okien rewelacyjny!! Brama garażowa...emm...jakże ekologiczna.... :)

tomek898989
03-12-2014, 07:47
Witajcie,

dziekuje za pozytywne komentarze :) U nas niby zima, ale ciagle cos zwiazanego z domem jest na tapecie. Od dwoch tygodni mamy juz porobione piony kanalizacyjne, w najblizszym czasie ma przyjsc elektryk. Chyba :) tak mowil.
Przy okazji wyznaczania kredą punktów, zacząłem myslec o o grubosci warstw izolacyjnych podłogi, a dokładniej poprostu zmierzylem ile mam na to miejsca:) wychodzi ze mam 19-20 cm. w projekcie jest na to 24 cm. Projekt zaklada 15cm styropianu 7cm szlichty i 2 cm na parkiet/panele itp.
Z tego co pamietam to ustalilem chyba z murarzem ze bede dawal 10 cm styropianu. teraz nie wiem czy dobrze zrobilem ale on powiedzial ze tak sie zazwyczaj daje i ze bedzie ok :) tak wiec ok. wychodziloby ze mam 10cm styropianu i 10 cm na szlichete i podloge. Z tego co zdarzylem sie zorientowac to 7 cm na szlichte to duzo jak na czesc mieszkalną.

Ile szlichty Wy, tutaj zaglądający nasi goście, dawaliście ?

Ja chyba wybiore opcje 5+5+3 styropian + 5 cm szlichta i 2 cm na panele. Mam nadzieje ze to bedzie dobry wybor..........

Eveline
03-12-2014, 18:29
Fajnie to już wygląda.

A za okna drutex to jednak mało dalam. Fakt, że w tarasowych pękła szyba (czekamy na wymianę), ale za całośc (21 szt) w pakiecie 3-szybowym zapłaciłam 20, 5 tys.... Kolor dwustronny zloty dąb.
Bramę i drzwi mam w tym samym kolorze co okna ;)

tomek898989
04-12-2014, 14:05
Eveline, zapłaciłaś normalnie że tak powiem :) gdybysmy chcieli pakiet 3 szybowy to na wszystkich oknach bylaby to kwota w granicach tej która Ty napisalas. Mamy za to 5 klamek z kluczykiem w kolorze innym niz standardowy, ciepłą ramkę i ruchome slupki w drzwiach tarasowych a to wszystko wplywa na wyzsza cene :) dlateo tez ni emamy koloru ktory nam sie marzyl bo za sam glupi inny kolor trzeba bylo zaplacic 2 tys wiecej.

My nie zdecydowalismy sie na pakiet trzyszybowy poniewaz okna sprzedawal mąż mojej kuzynki i odradzil trzy szyby na profilu 5 komorowym na takich duzysz przeszkleniach.
Powiedzial ze te profile byly produkowane pod dwie szyby a ze teraz jest boom na trzy szyby to po prostu w ten profil wrzucaja trzy szyby . Profil ten wytrzyma przy oknach o standardowych wymiarach ale przy takich duzych powiedzial ze po okresie gwarancji moga zaczac sie problemy.

Takze poradzil albo 7 komor i trzy szyby albo 5 komor i dwie zyby. Powiedzial ze roznica w przepuszczalnosci ciepla nieznaczna.

Eveline
06-12-2014, 12:15
No i właśnie obawiam się, że w tych dużych przeszkleniach będą pękały szyby :( Oby nie!

milenka017
28-12-2014, 20:22
Witam serdecznie :) co prawda zamierzamy budowac szmaragda zwylkego ale i tak sledzimy wasze postepy ;) mozecie zdradzic ile kosztowalo postawienie szmaragda w tym stanie?pozdrawiam i kibicuje dalszym szybkim postepom na budowie ;D

tomek898989
12-01-2015, 10:51
witam ponownie, czy zaglądają tu jeszcze jacys Szmaragdowicze? Pytam bo nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie powyzej a mam kolejne. Otoz czy mozecie zweryfikowac czy oferta na brame segmentowa 225x500 , niemiecka, grubosc 42 mm , calosc ocynkowana, pelne uszczelnienie obwiedniowe i miedzysekcyjne automatyka nice spider dwa piloty kolor, tłoczenia dowolne + montaz i programowanie za 5 930 zł to dobra oferta?

mmacko
23-01-2015, 19:59
Witaj Tomek
Rowniez budujemy Szmaragd 3 od pazdziernika zeszlego roku, jestesmy teraz na etapie wiezby dlatego mam pytanie jak rozwiazales temat wentylacji poddasza oraz czym bedziesz wykanczal komin? M

Octans
24-01-2015, 06:16
Witaj mmacko budujesz 3 czy 4? My planujemy w swojej 3 wykończyć klinkierem. Kamień odradza nam nasza ekipa budująca. Twierdzą, że mimo impregnacji ciągnie wodę i może lać się potem na poddasze. Czy ktoś się z podobnymi opiniami?

mmacko
24-01-2015, 15:04
Budujemy 3 taki jak Wasz, rozwazamy klinker lub struktonit, spotkalem sie z opiniami ze plytka klinkierowa moze odpasc M

Octans
24-01-2015, 15:36
My robimy komin jak w projekcie. Płytka może odpaść, ale chyba jak będzie zły klej lub ktoś coś położy nie tak. Jakie zmiany macie w projekcie?

mmacko
25-01-2015, 07:25
Z wiekszych zmian to poszerzylismy garaż wraz z kotłownią o 1 m, zwiększylismy kąt nachylenia dachu do 30 stopnie, zlikwidowaliśmy podcień. Z malego pokoju na piętrze robimy garderobę. M

Octans
25-01-2015, 07:54
Z tych zmian które wprowadziliście, również nie mamy podcienia, a nad kątem zastanawiamy się. Na jakim etapie budowy teraz jesteście?

mmacko
25-01-2015, 21:35
Kladziemy więźbę, zamówiliśmy okna generalnie konczymy SSO i zamykamy budynek jak pogoda pozwoli :). M

tomek898989
29-01-2015, 09:45
Czesc, ja jeszcze nie mam konkretnego planu jak wykoncze komin ale rozwazam opcje jak w projekcie czyli plytkami elewacyjnymi na klej ewentualnie sklaniam sie ku zrobieniu tego jak na elewacji czyli styropian, siatka klej i kolor, ale nie wiem czy tak mozna w przypadku komina.

mmacko prowadzisz dziennik budowy?

Troche moje pytanie zeszlo na dalszy plan takze podbijam je gdyz jest dla mnie wazne uzyskanie odpowiedzi.

Przy okazji wyznaczania punktów elektrycznytch, zacząłem myslec o o grubosci warstw izolacyjnych podłogi, a dokładniej poprostu zmierzylem ile mam na to miejsca wychodzi ze mam 19-20 cm. w projekcie jest na to 24 cm. Projekt zaklada 15cm styropianu 7cm szlichty i 2 cm na parkiet/panele itp.
Z tego co pamietam to ustalilem chyba z murarzem ze bede dawal 10 cm styropianu. teraz nie wiem czy dobrze zrobilem ale on powiedzial ze tak sie zazwyczaj daje i ze bedzie ok tak wiec ok. wychodziloby ze mam 10cm styropianu i 10 cm na szlichete i podloge. Z tego co zdarzylem sie zorientowac to 7 cm na szlichte to duzo jak na czesc mieszkalną.

Ile szlichty Wy dawaliście ?

Ja chyba wybiore opcje 5+5+3 styropian + 5 cm szlichta i 2 cm na panele. Mam nadzieje ze to bedzie dobry wybor..........

mmacko
09-02-2015, 08:51
Czesc, niestety nie prowadze dziennika budowy, nie pomoge w temacie bramy my mamy szerokosc 3m, co do szlichty, najprawdopodobniej bedziemy budować zgodnie z projektem. M

edysia_231
23-02-2015, 10:57
Cześć, jestem nowicjuszem na Forum, ale od jakiegoś czasu śledzę wątki związane z projektem Szmaragd 4.

W zeszłym roku kupiliśmy działkę, obecnie zbliżamy się do zakupu projektu i jego adaptacji, a w przyszłym roku ruszamy pełną parą z budową. Jesli nie jest to jakąś tajemnicą to mam pytanie o koszty jakie do tej pory ponieśliście w kolejnych etapach budowy. Im szczegółowiej tym lepiej. :D
Wasze podpowiedzi pozwolą nam podjąć decyzję czy w tym roku nie sfinalizować fundamentów ....

Wielkie dzięki za odpowiedzi

E

tomek898989
23-03-2015, 11:16
Witajcie,

trochę czasu mnie nie bylo na forum ale pora obudzic sie z zimowego snu i zauktualizowac dziennik budowy.
Mamy juz wykonaną elektrykę i od srody rowniez tynki :) zdjecia postaram sie wrzucic dzisiaj w dzienniku.
Od jutra wchodzi hydraulik.

W niedziele pojechalismy do salonu mebli kuchennych ATLAS STUDIO. Chcemy sie powoli zaczac orientowac co jak i za ile...no i sie zorientowalismy.
Chcemy miec kuchnie w takim stylu jak na zdjeciu ponizej:

309739

Cena około 30 tyś zł....:/ czy to naprawde tyle musi kosztowac?Fronty dol lakier polysk a blaty i gorne szafki laminat.Jakies tam cargo w szafkach itd.Ale mimo wszystko..... Macie jakies rozeznanie? Czy ktos z Was ma juz zakup kuchni za sobą?

anooszka
16-04-2015, 17:27
witam serdecznie zabieramy sie za zakupienie działeczki i budowy tego oto pieknego projektu czy byłby pan tak uprzejmy napisac mi jakie koszty pan poniósł do tej pory byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedz pozdrawiam

acici
18-04-2015, 21:45
Zwiedzam Twoje zdjęcia i prawie na każdym się dziwię, bo mi się zdaje jakbym u siebie była hah:D Jakie to dziwne uczucie..... mój dom.... ale nie mój.... :D

brzozas
19-04-2015, 11:19
Witam. Ciesz sie ze moge podpatrzec jak ktos buduje dom ktory razem z zona postanowilismy postawic;) prosze o dalsza kontynuacje dziennika. Czy jest ktos z woj.lodzkiego kto buduje rowniez szmaragd 4? Bardzo bym prosil osoby ktore moga i chca przeslac na poczte [email protected] lub podac na forum realne kosztu budowy do stanu surowego otwartego z pokrytym dachem. Pozdrawiam

tomek898989
20-04-2015, 08:02
W naszym przypadku stan surowy otwarty jak na zdjęciach z obdeskowaniem i papowaniem to był koszt niecałe 125 tyś. Tyle ze my mamy sporo wyzsze fundamenty niz w projekcie czyli automatycznie wiecej kasy poszlo na bloczki i piach do zasypki.

Octans
20-04-2015, 08:19
Budowa idzie świetnie :popcorn: Jaki wybrałeś kocioł do domku? Robisz rekuperacje?

Octans
20-04-2015, 08:22
Co do cen kuchni, my juz też robiliśmy rekonesans. Lepiej rozejrzeć się w kilkunastu miejsca, ponieważ rozbieżność con jest spora. Chyba, że to ma być kuchnia tylko tej określonej firmy. My wybraliśmy kuchnie w salonie zrobiliśmy foto i do stolarza, wychodzi nam znacznie taniej. System kuchennych do szafek jest sporo na rynku również polskich odpowiedników.

tomek898989
20-04-2015, 09:57
Co racja to racja, salony mebli kuchennych wychodza o wiele drozej. Osoba ktora robi pod zamowienie wychodzi o wiele taniej a zrobia tak ze efekt bedzie identyczny. Juz mamy jakies rozeznanie.

Co do pieca to wybralem kociol gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z obsluga automatyki pogodowej + zasobnik 120 l + centrum dowodzenia :) firmy buderus. Model chyba G072 o ile dobrze pamietam. Bedziemy tez mieli piec na paliwo stale poniewaz mamy staly dostep do drzewa i jezeli bede mial czas obsugiwac taki piec to bede w nim palil :) Wode bedziemy mogli podgrzewac zarowno z jednego jak i drugiego pieca dzieki zastosowaniu zaworu trojdroznego. Pierwszenstwo bedzie mial piec na paliwo stale. Jezeli spadnie temperatura ponizej ustawionej to automatycznie wode podgrzewa piec gazowy. To samo w przypadku kaloryferow ale to wiadomo...z jednego zasobnika idzie i tu i tu podgrzana woda. Piec Heiztechnik HT 320. Oba piece o mocy 20KW

PS. Rekuperacji ani podlogowki nie bedzie.

Myjk
20-04-2015, 10:07
Oba piece o mocy 20KW
OMG. Z projektu MG wynika, że zapotrzebowanie tego domu na moc to niecałe 8-9kW i to dla siarczystych mrozów, więc standardowo 4-5kW... A tutaj w planach 40kW. Dziwna też decyzja o rezygnacji z podłogówki, do tego komplikacja kotłowni i podwajanie inwestycji na źródło ciepła... Dziwneeeee. ;)

tomek898989
20-04-2015, 11:59
OMG. Z projektu MG wynika, że zapotrzebowanie tego domu na moc to niecałe 8-9kW i to dla siarczystych mrozów, więc standardowo 4-5kW... A tutaj w planach 40kW. Dziwna też decyzja o rezygnacji z podłogówki, do tego komplikacja kotłowni i podwajanie inwestycji na źródło ciepła... Dziwneeeee. ;)

Szczerze to nie sprawdziłem w projekcie jakiej mocy piec jest zaproponowany. Tak mi doradził hydraulik. Ale dzięki za podpowiedź. Zweryfikuje to.
Co by nie bylo to nie 40 a 20 KW bo bedzie pracowal albo jeden piec albo drugi ;) Podwajanie inwestycji na zrodlo ciepla? Koszt z dodatkowym piecem to około 4 tys zł max. Ale za to mam dwie opcje . Jezeli nie bedzie mi sie chcialo chodzic przy piecu na paliwo stale to chodzi ten na gaz i nic nie robie. A jezeli bede mial ochote to oszczedze na gazie kilkaset zł rocznie poniewaz mam drewno i brykiet drzewny za darmo. Ponadto nie bede mial problemu gdy zostaniemy odcieci od doplywu gazu.

Do podłogowki jakos nie jestem przekonany. Wole miec kontrole grzania w kazdym pomieszczeniu poza tym w przypadku awarii przy podlogowym robi sie spory problem. Sa zwolennicy i przeciwnicy. Ja jestem neutralny ale wole standardowe rozwiazanie czyli kaloryfery. Pozdrawiam

Myjk
20-04-2015, 12:23
To i tak 2-3x za dużo mocy nawet dla jednego pieca. Dlatego zweryfikuj to wszystko bardzo dokładnie -- to jedna z ważniejszych rzeczy przy budowie domu -- a widać nadal mocno przez inwestorów ignorowana. Po co masz przepłacać choćby za urządzenia? Zakup pieca to jedno, a komin? Też kosztuje i to średnio drugie tyle co sam piec. Do tego pieca na drewno przydałby się pokaźny bufor. I miejsce na składowanie paliwa. I zdrowy kręgosłup. Jak masz dostęp do drewna, to lepiej je sprzedaj (chętnych nie zabraknie), a za to opłać czystą energię i się nie baw w palacza w nowym domu. Ogień w kotłowni to smród i brud (aczkolwiek niektórzy to lubią). :P

Ja jestem akurat zwolennikiem podłogówki (obecnie mam dom z kalafiorami) -- uważam, że daje idealny komfort cieplny, tj. ciepłe stopy i chłodniejszą głowę. Czyli tak jak być powinno. Kaloryfery dla odmiany grzeją sufit mieląc powietrze, a w stopy i tak chłodno. Często w domu jest więc 23-24 stopnie, a i tak jakoś nieprzyjemnie.

Uszkodzenie podłogówki jest bardzo mało prawdopodobne -- zresztą da się sprawdzić szczelność (podnosząc ciśnienie) przed zalaniem czy położeniem cenniejszych elementów. Jak ktoś ma pojęcie co robi, to też ciężko coś zepsuć. Kosztowo wychodzi podobnie. Kaloryferami eliminujesz także możliwość ogrzewania źródłami niskotemperaturowymi (PC czy solary). Chcesz mieć możliwość regulacji temperatury -- ale tak realnie, po co?

Przeanalizuj to, bo niewykluczone że bardziej będzie się opłacać zamontowanie PC powietrznej zamiast gazu i ew. wspomaganie jej tym piecem na paliwo stałe. W lecie zyski na ogrzewaniu CWU z ciepłego powietrza atmosferycznego całkiem niemałe.

Jesteś przed zalaniem podłóg, masz jeszcze czas!

tomek898989
20-04-2015, 12:28
Widze ze jestes taki troche eko :) czasu mam bardzo malo, bo raptem 5 dni. Decyzje juz zostaly podjete ale moze Twoja widza przelana tutaj da komus do myslenia :) ja osobiscie zawsze chodze w kapciach po domu, jestem juz tak nauczony i przyzwyczajony. Zreszta mi akurat jest nieprzyjemnie gdy grzeje w stopy ;P

Komin juz jest takze wszystkie kroki ku temu aby byly dwa piece juz zostaly poczynione.

A moge wiedziec w jaki sposob wyliczyles te zapotrzebowanie na enegrie rzedu 5 kW ? bo ja na stronie mg projekt widze tylko dane ktore mi jako laikowi nic nie mowia :D

Myjk
20-04-2015, 12:56
To niewiele ma wspólnego z tzw. ekologią. PC nie jest "czystym" źródłem ciepła (choć pewnością czystszym niż hajcowanie w piecu). Ale za to oszczędnym i przede wszystkim bezobsługowym. Jedziesz ze ścianami, ociepleniem, parametrami okien dokładnie wg projektu z biura? W projekcie są podane parametry "E" i zeń wylicza się moc. Czy Twój hydraulik zapytał się chociaż o te parametry, albo ile ocieplenia, jakie ściany i okna, czy walnął wartość na podstawie metrażu jak tutaj? ;)

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/07/moc_grzewcza_rzeczywistosc_vs_fachowce.png

Octans
20-04-2015, 13:10
To i tak 2-3x za dużo mocy nawet dla jednego pieca. Dlatego zweryfikuj to wszystko bardzo dokładnie -- to jedna z ważniejszych rzeczy przy budowie domu -- a widać nadal mocno przez inwestorów ignorowana. Po co masz przepłacać choćby za urządzenia? Zakup pieca to jedno, a komin? Też kosztuje i to średnio drugie tyle co sam piec. Do tego pieca na drewno przydałby się pokaźny bufor. I miejsce na składowanie paliwa. I zdrowy kręgosłup. Jak masz dostęp do drewna, to lepiej je sprzedaj (chętnych nie zabraknie), a za to opłać czystą energię i się nie baw w palacza w nowym domu. Ogień w kotłowni to smród i brud (aczkolwiek niektórzy to lubią). :P

Ja jestem akurat zwolennikiem podłogówki (obecnie mam dom z kalafiorami) -- uważam, że daje idealny komfort cieplny, tj. ciepłe stopy i chłodniejszą głowę. Czyli tak jak być powinno. Kaloryfery dla odmiany grzeją sufit mieląc powietrze, a w stopy i tak chłodno. Często w domu jest więc 23-24 stopnie, a i tak jakoś nieprzyjemnie.

Uszkodzenie podłogówki jest bardzo mało prawdopodobne -- zresztą da się sprawdzić szczelność (podnosząc ciśnienie) przed zalaniem czy położeniem cenniejszych elementów. Jak ktoś ma pojęcie co robi, to też ciężko coś zepsuć. Kosztowo wychodzi podobnie. Kaloryferami eliminujesz także możliwość ogrzewania źródłami niskotemperaturowymi (PC czy solary). Chcesz mieć możliwość regulacji temperatury -- ale tak realnie, po co?

Przeanalizuj to, bo niewykluczone że bardziej będzie się opłacać zamontowanie PC powietrznej zamiast gazu i ew. wspomaganie jej tym piecem na paliwo stałe. W lecie zyski na ogrzewaniu CWU z ciepłego powietrza atmosferycznego całkiem niemałe.

Jesteś przed zalaniem podłóg, masz jeszcze czas!

No dobrze podłogówka, ale jeżeli planujemy na podłogę deski w salonie i w sypialniach wykładziny albo panele to komfort nie będzie identyczny jak przy płytkach przy zastosowaniu takich izolatorów. Zastanawiam sie czy w takim przypadku podłogówka ma sens:confused:

tomek898989
20-04-2015, 13:18
Nie jadę z ociepleniem dokładnie tak jak w projekcie ale dużej róznicy na niekorzysc nie robię. To moze piecem 14 kW bylyby wystarczajace.....

Nie chcialbym sobie potem pluc w brode ze cos niedomaga i ze mam zbyt slabe piece

Myjk
20-04-2015, 13:59
No dobrze podłogówka, ale jeżeli planujemy na podłogę deski w salonie i w sypialniach wykładziny albo panele to komfort nie będzie identyczny jak przy płytkach przy zastosowaniu takich izolatorów. Zastanawiam sie czy w takim przypadku podłogówka ma sens:confused:
Ale umówmy się -- drewno się stosuje głównie po to, żeby mieć cokolwiek cieplejszą podłogę niż ma to miejsce przy płytkach. Skoro podłoga jest podgrzewana, to stosowanie drewna czy paneli mija się z celem. Chyba, że ktoś po prostu musi mieć świadomość, że stąpa po drewnie. Poza tym ludzie kładą drewno na podłogówkę. Podobnie z wykładzinami i dywanami, są nawet takie dedykowane.


Nie jadę z ociepleniem dokładnie tak jak w projekcie ale dużej róznicy na niekorzysc nie robię. To moze piecem 14 kW bylyby wystarczajace.....Nie chcialbym sobie potem pluc w brode ze cos niedomaga i ze mam zbyt slabe piece
Zleć wykonanie OZC (byle nie hydraulikowi) i będzie wszystko jasne.

tomek898989
20-04-2015, 14:34
Ale umówmy się -- drewno się stosuje głównie po to, żeby mieć cokolwiek cieplejszą podłogę niż ma to miejsce przy płytkach. Skoro podłoga jest podgrzewana, to stosowanie drewna czy paneli mija się z celem. Chyba, że ktoś po prostu musi mieć świadomość, że stąpa po drewnie. Poza tym ludzie kładą drewno na podłogówkę. Podobnie z wykładzinami i dywanami, są nawet takie dedykowane.

A ja zylem w przekonaniu ze ludzie klada parkiet i panele ze wzgledow estetycznych i wizualnych :) czlowiek uczy sie cale zycie.

Myjk
20-04-2015, 14:58
A ja zylem w przekonaniu ze ludzie klada parkiet i panele ze wzgledow estetycznych i wizualnych :) czlowiek uczy sie cale zycie.
Ludzie głównie zaczęli kłaść drewno na podłogę, żeby od ziemi nie ciągnęło. Kładą także ze względów estetycznych -- jako alternatywa dla ciepłego dywanu/wykładziny albo alternatywa dla zimnych płytek. Ale nadal jest to podyktowane właśnie wyższym komfortem cieplnym dla stóp.

Jeśli zaś chodzi o efekt wizualny -- to widziałeś nowe płytki drewnopodobne?

Octans
20-04-2015, 15:22
My zrezygnowaliśmy z podłogówki z powodu zastosowanych materiałów tj. Deska w salonie i wykładziny w sypialniach. Mam teraz cały jeden poziom w plytkach (salon połączony z kuchnią i przedpokoje) wizualnie wygląda to bardzo dobrze i jest praktyczne w utrzymaniu, ale mało przytulnie. Widzieliśmy płytki drewnopodobne ładnie wyglądają i takie damy na przedpokojach. Ale do pokoji trafia kaloryfery. Podlogowke robimy w lazienkach. Przy wycenach podłogówka nam taniej wychodziła niż kaloryfery.

Octans
20-04-2015, 15:33
Co do pieca, w projekcie MGProjekt zaproponował Viessmanna Vitodens 333-F o mocy 5,2-26,0 kW.

Octans
21-04-2015, 06:45
Mam pytanie jak rozwiązałeś kwestie ocieplenia dachu miedzy garażem? Rozmawialiśmy juz z firmą, która będzie nam robiła elewację powiedzieli aby murarze ułożyłi juz styropian na murze w tym miejscu i ewentualnie siatkę.

tomek898989
21-04-2015, 08:02
Ludzie głównie zaczęli kłaść drewno na podłogę, żeby od ziemi nie ciągnęło. Kładą także ze względów estetycznych -- jako alternatywa dla ciepłego dywanu/wykładziny albo alternatywa dla zimnych płytek. Ale nadal jest to podyktowane właśnie wyższym komfortem cieplnym dla stóp.

A ja nadal jestem przekonany, że ludzie kładą parkiet ze względu na styl, prestiż oraz elegancję.
No ale wiadomo...parkiet...drewniany...z drzewa..zywego takiego pieknego...
A kamien to co innego, zwykly szary kamien,zimny i bez uczuc w dodatku... :D

Ja jestem zdania ze wszelkie gresy i panele z kamienia drewnopodobnego to tylko gorsza alternatywa dla prawdziwego drewna stworzona dla ludzi ktorzy klada podlogowke. Ale mi sie to zbytnio nie podoba. Ja wolalbym chodzic boso po drewnie niz po kamieniu...nawet tym ogrzewanym przez podlogowke. O wiele przyjemniejsze odczucie przy parkiecie drewnianym. No i przytulniej jest w domu z normalna podloga a nie wszystko z kamienia. Przy kamieniu wszystko jest takie surowe.

No ale wiadomo jaka jest roznica miedzy drewnem a kamieniem :)

A jeszcze apropo pieca Myjk. Masz jakas wiedze praktyczna poza wiedza teoretyczna i tego co czytasz w internetach?
Hydraulik ktory robi nam instalacje jest z rodziny mojej zony i nie sadze aby chcial dla nas zle. Ma duze doswiadczenie i wie przy jakich domach co sie sprawdza. Widza teoretyczna z praktyczna czesto sie mija przy budowlance. On sam u siebie zrobil grzejniki i piec wiekszy niz przewidywal projekt a mowi ze w dwoch pomieszczeniach i tak jest slabo...

A Octans napisal ze MG proponuje do Szmaragda piec w zakresie od 5-26 KW wiec rozbieżnosc bardzo duza

tomek898989
21-04-2015, 08:09
Octans ociepleniami zamierzam sie zajac sam. Bede dach w garazu ocielnal tak jak i dach glowny. Ocieple dach wezlna i przykryje karton gipem a reszte oddziele ocieplonym stropem na tej samej zasadzie. Mam nadzieje ze wiesz o co mi chodzi. Wzdluz bramy garazowej zamierzam zrobic taki schowek na jakiej opony etc.
No i zamierzam tez chyba ocieplic sufit w garazu nad ktorym jest lazienka. Bo wiadomo, w garazu jest sporo chlodniej niz w czesci mieszkalnej i to wszystko idzie do lazienki

Octans
21-04-2015, 08:37
Dzięki za odpowiedź. Masz racje co do ocieplenia łazienki od dołu. W projekcie jest warstwa ocieplenia ściany od pokoju przy garażu (w szmaragdzie 3), muszę sprawdzić czy jest też planowana od sufitu garażu. Jeżeli nie będzie to dzięki tobie zrobię:) My chcemy zrobić strop wylewany nad całym garażem. Mamy planowane dwa monolityczne stropy więc ten odcinek nie będzie problemem. Planowany jest również mały schowek pod tym daszkiem z garażu jak napisałaś np. na opony itp. Możesz mi napisać na priv ile wyszła Ci instalacja wod-kan i jak ją rozliczałeś w całości z robocizną czy osobno robota i materiał?

tomek898989
21-04-2015, 09:04
Poszlo PW.

Natomiast odnosnie planowania instalacji elektrycznych i wod kan co nalezy pamietac aby elektryk z hydraulikiem dogadali sie jakie kabelki beda potrzebne i gdzie.Ile gniazdek itd. Wiadomo ze w czesci mieszkalnej bedzie panel sterujacy piecem. Kwestia teraz ile tych kabli i jakie. Czy jeden piec czy dwa. Czy bedzie pogodynka czy nie. Jesli tak to tez elektryk musi puscici kabel na dwor poprowadzony od kotlowni z miejsca gdzie bedzie stal piec. Wazne aby to miejsce na dworzu bylo od północy na wysykosci 1,50 m. Tak mowil elektryk i tak zrobil :)

Myjk
21-04-2015, 09:54
Ja jestem zdania ze wszelkie gresy i panele z kamienia drewnopodobnego to tylko gorsza alternatywa dla prawdziwego drewna stworzona dla ludzi ktorzy klada podlogowke.
To wynik narośniętych (głównie za "komuny") obserwacji (drewno = prestiż) i utrwalonego skojarzenia (drewno = ciepło) a jednocześnie opóźnienia technologicznego (znowu "komuna"). Problem ten znika, gdy podłoga jest podgrzewana i są ceramiczne imitacje drewna pozwalające odróżnić wizualnie i kolorystycznie salon/jadalnie od "sterylnej" kuchni/łazienki/holu, a podłogówka jest tańsza w instalacji, dając dodatkowo możliwość zastosowania KAŻDEGO rodzaju zasilania. Oczywiście, niektórzy mogą mieć doła, że to jednak nie jest prawdziwe drewno (znika tzw. "prestiż"), ale mnie akurat ten "prestiż" koło małego palca u nogi lata, skoro komfort mam większy niż na drewnie (i bez kalafiorów na ścianach). :) Tutaj o KOMFORT dla ciała (stóp) od zawsze się rozgrywa.


A jeszcze apropo pieca Myjk. Masz jakas wiedze praktyczna poza wiedza teoretyczna i tego co czytasz w internetach?
Matematyka nie kłamie wbrew temu co głoszą dinozaury vel instalatorzy "starej daty" tudzież przez takich "wychowani". Dla przykładu, opartego na "praktyce". Jeśli mój obecny dziurawy (acz trochę docieplony) jak durszlak dom (140m2) potrzebuje średnio 10kW mocy, to Twój nowy, ocieplony, ze szczelnymi oknami będzie wymagać 20+20?


Widza teoretyczna z praktyczna czesto sie mija przy budowlance.
Nie będziesz się zatem bał wprowadzić do swojego nowego domu? Przecież tam też konstruktor siedział w fazie projektu i "w teorii" WYLICZAŁ jaka wytrzymałość jest potrzeba aby Ci sufit nie spadł na głowę. Dla ogrzewania robi się to samo -- też z zapasem (jak przy obciążeniach), ale z max. 15% a nie 150% Więc ja tylko zwracam uwagę, żeby Twój instalator usiadł i to policzył, żeby nie narażać Cię na bezsensowne straty inwestycyjne.


A Octans napisal ze MG proponuje do Szmaragda piec w zakresie od 5-26 KW wiec rozbieżnosc bardzo duza
Ponieważ piec gazowy ma spory zakres modulacji mocy. Ale ja się nie czepiałem pieca gazowego, a głownie tandemu tudzież samego pieca spalinowego, który tej modulacji, poza zmianą ilości paliwa, praktycznie nie posiada. Czy instalator do tego 20kW pieca spalinowego przewidział jakiś bufor, czy jak będzie realizowane dystrybuowanie ciepła przy tak ogromnej dawce energii z pieca zapasowego?

tomek898989
21-04-2015, 11:34
Sugerujesz ze wszystko co bylo za komuny i zaraz po niej jest be ? Ja tak nie uwazam. Podkreslam ze mam 25 lat wiec nie jestem zadnym komuchem, ale pamietam troche czasow "gorszych" i znam te teoretycznie "lepsze" i nie podoba mi sie obecna pogon tylko i wylacznie za nowinkami technologicznymi i wartosciami materialnymi kompletnie nie liczac sie z tymi moralnymi.

I nadal uwazam ze drewno kladzie sie ze wzgledow wizualnych i ze wzgledow poczucia domowego ciepla i atmosfery.
I nadal nie uwazam aby przyjemniej golymi stopami chodzilo sie po kamieniu niz po drewnie. Najprzyjemniej w ogole chodzi sie po cieplym piasku takze jakby olac prestiz i wygode to mozna zamiast murowanego domu zbudowac szalas i zyc zgodnie z natura a zima postawic iglo i spac przy ognisku.

Nadal nie rozumiem czemu sumujesz moc dwoch piecow skoro pisalem wyzej ze bedzie pracowal albo jeden albo drugi.

Na reszte Twoich twierdzen nie chce mi sie odpowiadac :) bardzo szybko da sie zauwazyc ze jestes teoretykiem i posiadaczem wiedzy jedynie internetowej.I jestem niemal pewny ze jestes taki troche zielony :) Brak Ci racjonalnego myslenia, sugerujesz sie tylko odgornie narzuconymi faktami i normami.

W wielu dziedzinach zycia da sie zauwazyc ze to co powie ktos "wazny" nie koniecznie ma sens a jest powiedziane w konkretnych celach.

Myjk
21-04-2015, 12:40
Pozostawię to bez komentarza.

Octans
13-05-2015, 09:31
Gratuluję postępów. Dom robi jeszcze piękniejsze wrażenie. Jakie dałeś ocieplenie i ile m wyszlo. My dwa tygodnie temu zaczęliśmy stawiać ściany i jesteśmy po wylaniu stropu nad całością (nawet garażem ). Teraz mamy przerwę technologiczną. O braku czasu i stresie też coś wiemy:rolleyes:

tomek898989
13-05-2015, 12:15
Dzięki.Styropian poszedl 15cm. Z frezem ale wykonawca narzeka ze ten frez jest bardzo nierowny i i tak musial odcinac i piankowac . Firma IZOLBET. Takze lepiej brac bez frezu z tego co uslyszalem od wykonawcy.
Na dół styropian twardy podlogowy 12 cm. I w miejsca gdzie bedzie kamien 12 cm elewacyjnego.
Kupilem 15cm na 200m2 sciany ale jeszcze nie wiem czy cos zostalo. Napewno nie zabraklo. Kupilem tez 9 paczek 12 na kamienei elewacyjne ale tego duzo zostalo.Tez nie wiem dokladnie ile.
12 na fundamenty kupilem 9 paczek , zostala jedna.

To w trakcie przerwy technologicznej moglbys wrzucic zdjecia z postepow prac :)

Octans
13-05-2015, 12:27
Wrzucę w weekend. Teraz na to wszystko pracuje:wave:

Octans
10-06-2015, 19:49
Wszystko wygląda super i na bardzo przemyślane rozwiązania. Nacieszyliśmy oko Twoim domem:lol2: Bardzo podoba nam się kolor elewacji, jaki to rodzaj tynku? I świetnie wyszły te grafitowe wstawki na elewacji, szczególnie na balkonie (wygląda tak gdyby było tam wielki okno, co świetnie współgra z oknem z salonu. Gratulujemy postępów w budowie. Wnętrza robią wrażenie. A jakie macie rozwiązanie z łazienką na parterze, bo już nie pamiętamy- to jest opcja tak jak w 4 jic nie zmieniłeś? I ostatnie pytanie ile wyszło m2 elewacji :bye:

tomek898989
11-06-2015, 07:59
Wszystko wygląda super i na bardzo przemyślane rozwiązania. Nacieszyliśmy oko Twoim domem:lol2: Bardzo podoba nam się kolor elewacji, jaki to rodzaj tynku? I świetnie wyszły te grafitowe wstawki na elewacji, szczególnie na balkonie (wygląda tak gdyby było tam wielki okno, co świetnie współgra z oknem z salonu. Gratulujemy postępów w budowie. Wnętrza robią wrażenie. A jakie macie rozwiązanie z łazienką na parterze, bo już nie pamiętamy- to jest opcja tak jak w 4 jic nie zmieniłeś? I ostatnie pytanie ile wyszło m2 elewacji :bye:

Dziękujemy za komplementy :)

Już tłumacze jak to jest u nas z elewacja. Od początku bylo zalozenie ze dom bedzie koloru bialego bielutkiego poprostu najzwyklejszy bialy :)
Kupowalismy tynki(strukture) ceresita gdyz takie sa w naszym pobliskim sklepie i w sumie nie sa to chyba zle tynki. Jest mozliwosc zrobienia elewacji sama baza. Baza to normalny tynk tylko bez dodatku koloru. Kolor uzyskuje sie poprzez dodanie do bazy troche konkretnego barwnika. Moglismy porównac sobie dwie probki. Na jednej sama baza na drugiej tynk w kolorze bialym. W pelnym sloncu obie probki identyczne. W cieniu zreszta tez. Roznica niezauwazalna "golym okiem" . Cena wiaderka 25 kg samej bazy 116 zl, cena tynku kolor bialy 166 zl. Ilosc wiaderek 20. Wybralismy sama baze i zaoszczedzilismy 1 tys zl ;)

Te grafitowe wstawki to kamien elewacyjny bergamo. W niektorych miejscach niestety troche sie rozni. Widac inna partia czy cos ale jakos tak bardzo nam to nie przeszkadza. Przynajmniej jest bardziej wiarygodny bo przeciez wiadomo ze kamien ma rozne odcienie :P
Cena za ten kamien to 70zł/m2. Robocizna 60zł/m2. W naszym przypadku ilosc to 30m2 czyli z klejem i impregnatem wyszlo okolo 4 tyś zł .

Lazienka jest taka jak w projekcie,nic nie zmienialismy.

Elewacji wyszlo wg wyliczen majstra cos okolo 320m2. Trzeba pamietac ze fachowcy od tynkow wew czy elewacji nie odliczaja powierzchi okien i drzwi poniewaz z nimi tez wiarze sie czasochlonna praca czyli obsadzanie i wykanczanie naroznikow oraz glifow.
Ja za robocizne placilem 37zł/m2 co daje kwote za robocizne około 12 tys zł .
Material zalatwialem sam. Koszt calej elewacji lacznie z kamieniem elewacyjnym,kratkami wentylacyjnymi,i marmolitem na fundamenty to niecale 29tys zł. Czyli jesli wierzyc wyliczeniom majstrow co do metrażu to wyszlo mnie 80zł/m2 ale juz ze wszystkim. Ekipy zazwyczaj z materialem zycza sobie okolo 90zł/m2 i nie sadze aby wliczali w to kamien elewacyjny marmolit i chociazby jakies blonie :) takze chyba warto samemu zadbac o material i zaoszczedzic kilka tys zl.

AgnieszkaK7411
11-06-2015, 17:46
Wasz Szmaragd wygląda imponująco, naprawdę! Prezentuje się jak okazała willa, co nas szczególnie cieszy, bo nasz projekt - identyczny zresztą - jest właśnie w trakcie adaptacji, więc podpatrujemy Was i codziennie zaglądamy na Wasz dziennik budowy. Ładnie prezentuje się ta matowa (?) blachodachówka - co to za model? Ciekawy jest też kamień elewacyjny, a te nierówności kolorystyczne wyglądają na zamierzone! Granitowe parapety i bielone (?) panele szczególnie podbiły kobiece serce mojej żony!
Jakie macie wymiary tarasu? Interesuje nas długość - od okna jadalni do schodów.

tomek898989
12-06-2015, 07:33
Czesc :) bardzo nas ciesza mile komentarze. Dziekujemy. Cieszymy sie rowniez ze nasz dziennik jest pomocny. To wieksza motywacja do zdawania relacji tutaj.
Juz odpowiadam na Twoje pytania. Co do tarasu to od drzwi do schodow jest 2,5 metra w tej węższej części jest 2 metry szerokosci.

Dachowka jest od pruszynskiego. Jest to kolor grafit mat gruboziarnisty. Parapety zew. z tej samej blachy.

Panele podlogowe sa firmy Weninger. Maja ciekawa oferte. My mamy model "natural gloss" czyli takie blyszczace :cool: Te jasne to Dąb Bielony a ciemne Orzech Stary. Ja je kupilem od Grupy Handlowej ASMAX w Ostrołęce. Kieruje do Pana Mateusza. Zreszta posiadaja tez w ofercie produkty firmy vetrex drutex oknoplast itp itd jesli chodzi o okna. Sprzedaja tez bramy garazowe, drzwi zew,wew...Ja sie u nich obkupuje :)

certa
14-06-2015, 14:18
Ładnie wyszło :)

tomek898989
15-06-2015, 09:41
Ładnie wyszło :)

Dzieki :) a Wam jak sie mieszka? Jakies sugestie z perspektywy czasu?

certa
16-06-2015, 08:17
Mieszka się rewelacyjne i jak na rodzinę 5 osobową metraż jest wystarczający.
Pewnie by się coś znalazło co można by zmienić np. wiatrołap troszkę jest moim zdaniem jest za mały po tym jak zrobiłem zabudowę szafą, a i jeszcze sie zastanawiam nad zburzeniem ściany pomiędzy kotłownią a garażem i mam prośbę o kilka fotek bo z tego co wyczytałem to chcesz to pomieszczenie zagospodarować na siłownie.

tomek898989
17-06-2015, 07:39
a i jeszcze sie zastanawiam nad zburzeniem ściany pomiędzy kotłownią a garażem i mam prośbę o kilka fotek bo z tego co wyczytałem to chcesz to pomieszczenie zagospodarować na siłownie.

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli. Z tego co pamietam masz normalnie drzwi z garazu do kotlowni. Zrob mi jakis rysunek z rzutu Waszego projektu o co Ci chodzi.Zdjecia chetnie wrzuce tylko musisz sprecyzowac co mam na nich ujac.
No i chyba Ty masz te pomieszczenia za garazem troche węższe niz ja bo jedynka od czworki tym sie rozni. Wiem ze poszerzałeś calosc ale mimo wszystko jednak roznica nadal jest

certa
18-06-2015, 13:49
Chodzi o ta ścianę z drzwiami oddzielającą garaż a kotłownia.

Octans
04-07-2015, 06:15
i jak postępu w wykończeniówce?;)

ethlin
07-07-2015, 10:47
Czy gdzies w okolicy Warszawy (lub nawet w calym wojewodzwie mazowieckim) mozna zobaczyc na zywo Szmaragda 3?

Octans
11-07-2015, 07:47
Tomku, jak u was przebiegały prace nas izolacją tarasu nad salonem. W którym momencie montowaliscie np. Obróbkę blacharskią. Masz może jakieś zdjęcia? W jakim systemie to robiliscie? My w naszym szmaragdzie jeszcze nie postawiliśmy bocznych ścianek tego tarasu, ponieważ wydaję się nam ze może lepiej zaizolujemy ten taras.

TomekEs
23-07-2015, 14:48
Witam,
jestem nowy na tym forum, ale tez niedlugo bedziemy rodzinnie budowac Szmarag 4, i bardzo fajny ten Wasz dziennik plus zdjecia z budowy. Duzo juz przeczytalem i mysle ze duzo juz sie dowiedzialem, ale mam kilka pytan.

Jakie zmiany wprowadziliscie, bo np w projekcie Sz-4 jest zaokraglona lazienka na dole, ktora wchodzi do garazu - robiliscie proste sciany pod prysznic?
My chcemy wyrownac sciane garazu do szerokosci kotlowni - powiekszy to troche garaz.

Poza tym chcemy rowniez powiekszyc taras i go bardziej zadaszyc i chyba zrezygnowac z balkonu w pokojach dzieciecych na korzysc wiekszego daszku.

Rowniez prawdopodobniej zrezygnujemy z okien w garazu i kotlowniach, tak zeby sie przesunac 3 m zamianst 4m od sasiadow. Nie mamy za duzej dzialki - 752m2 wiec poozwoli to na wygospodarowanie troche wiekszej przestrzeni od strony jadalni i tarasu.

Poza tym, na gorze pokoj maly, ten ktory Wy macie dla gosci, zamienimy w garderobe z wejsciem od sypialni, a ta mala garderobe z sypialni przerobimy na pralnie z wejsciem od lazienki - chyba tez tak macie?

Jezeli mogee prosic o mniej wiecej informacje ile Was wyniosla budowa SSZ i Deweloperki to bede wdzieczny, Widzialem ze SSO byl ok. 125k PLN czyli w sumie podobnie jak w wycenie na stronie mg projekt. Czy reszta kosztow jest podobna?

Dzieki z gory za info i pozdrawiam ze slaska.

certa
08-09-2015, 13:58
A czy zamiast okien jakbyś wstawił luksfery to nie będzie kolidowało z przepisamy odnośnie 3m od granicy działki?

kamilajura
06-11-2016, 14:53
Zastanawia mnie cZemu nie macie tego drugiego okna w kuchni?

thomash24
02-11-2017, 11:00
Witam, z Żoną również planujemy budowę Szmaragda. Z myślą o zebraniu wszystkich Szmaragdowiczów w jedną społeczność dla lepszej i szybszej wymiany informacji stworzyłem na Facebooku grupę, link --> Grupa budujących dom Szmaragd (https://www.facebook.com/groups/1943538572580561/)
Może uda się zebrać wszystkich zainteresowanych w całość i stworzyć fajną oraz merytoryczna grupę z poradami dla budujących oraz chcących wybudować ten dom. Zapraszam do dodawania się oraz pisania postów. W grupie siła :) Pozdrawiam

katinka74
08-08-2018, 17:20
Witam,
jak po tylu latach możecie ocenić budowę z Porothermu? Chodzi mi np. o aspekty cieplne, czy nie było jakiś problemów w między czasie i czy jesteście zadowoleni z tego surowca? Czy strop macie Terriva?