PDA

Zobacz pełną wersję : Dach odwrócony a kondensacja pary wodnej pod izolacją przeciwwodną ... wilgotny dylem



wedwoje
05-07-2014, 03:26
Witam.
W budowanym domu mam dwa tarasy. 100m2 na dachu płaskim ( nad piętrem ) oraz drugi 30m2 nad parterem.
Stropy wykonane są z płyty kanałowej ( żerańskiej ) a na nich styropian 5cm i wylewka spadkowa z chudego betonu (B10) zbrojony siatką 15x15.
Obecnie na jednym i drugim tarasie rozłożone są duże płachty ( na 100m2 folia 60m2+40m2 ) z foli budowlanej 0,5mm.
Nawet przy dużych kilkudniowych upałach pod folią po odwinięciu jest duża ilość skroplonej pary wodnej a strop jest cały czas zawilgocony :-/
Zastanawia mnie czy układając na tych tarasach właściwą izolację przeciw wodną czyli folia zgrzewana 1,1mm nadal pod folią będzie tak duża wilgoć i mokry strop ???
Czy może należy zabezpieczyć dodatkowo płytę betonową warstwą masy asfaltowo-kauczukowej (dysprebit) ???
Pod folię zgodnie z zasadą mam zamiar ułożyć separator zabezpieczający przed uszkodzeniem foli w postaci geowłókniny o gramaturze 150 i też sie zastanawiam czy nie zgnije albo szlak jej nie trafi od wilgoci :-/ jeżeli taka się będzie utrzymywać.
Docelowo na warstwę foli ma iść 3cm styroduru , geowłóknina i żwir dociskowy a w przyszłości wykończenie tarasu z płyt betonowych i desek tarasowych i troche traweczki
Proszę o informację bo lada dzień ma być układana folia a nie chciał bym strzelić sobie mega babola :-/ w postaci wiecznie mokrych sufitów

Parkiet
05-07-2014, 06:41
Teraz masz do czynienia z wilgocią budowlaną, pozostałością wody zarobowej z chudziaka. W pogodne dni zdejmij folię niech wszystko wysycha.
Natomiast dziwny jest układ izolacji.
Podaj czy pomieszczenia, nad którymi będą tarasy, będą ogrzewane? Pozdrawiam.

robert skitek
05-07-2014, 17:35
Strasznie dziwne te warstwy. Napisz jeszcze raz dokładnie jak mają wyglądać docelowo i z jakimi grubościami poszczególnych warstw. Co dokładnie ma być hydroizolacją? Zwykła czarna folia budowlana???

jarekkur
05-07-2014, 20:32
Witam.
W budowanym domu mam dwa tarasy. 100m2 na dachu płaskim ( nad piętrem ) oraz drugi 30m2 nad parterem.
Stropy wykonane są z płyty kanałowej ( żerańskiej ) a na nich styropian 5cm i wylewka spadkowa z chudego betonu (B10) zbrojony siatką 15x15.
Obecnie na jednym i drugim tarasie rozłożone są duże płachty ( na 100m2 folia 60m2+40m2 ) z foli budowlanej 0,5mm.
Nawet przy dużych kilkudniowych upałach pod folią po odwinięciu jest duża ilość skroplonej pary wodnej a strop jest cały czas zawilgocony :-/
Zastanawia mnie czy układając na tych tarasach właściwą izolację przeciw wodną czyli folia zgrzewana 1,1mm nadal pod folią będzie tak duża wilgoć i mokry strop ???
Czy może należy zabezpieczyć dodatkowo płytę betonową warstwą masy asfaltowo-kauczukowej (dysprebit) ???
Pod folię zgodnie z zasadą mam zamiar ułożyć separator zabezpieczający przed uszkodzeniem foli w postaci geowłókniny o gramaturze 150 i też sie zastanawiam czy nie zgnije albo szlak jej nie trafi od wilgoci :-/ jeżeli taka się będzie utrzymywać.
Docelowo na warstwę foli ma iść 3cm styroduru , geowłóknina i żwir dociskowy a w przyszłości wykończenie tarasu z płyt betonowych i desek tarasowych i troche traweczki
Proszę o informację bo lada dzień ma być układana folia a nie chciał bym strzelić sobie mega babola :-/ w postaci wiecznie mokrych sufitów
Oczywiście, że będzie. Będzie tak długo jak długo w chudziaku jest nadmiar wody. Każda izolacja lekka, średnia czy ciężka mają za zadanie nie dopuścić do przenikania wilgoci z podłoża do czegoś co znajduje się na izolacji. Przy nadmiernej wilgoci chudziaka i jej zablokowaniu mogą powstać wewnątrz chudziaka zarodniki pleśni. Dzisiaj zbyt łatwo podchodzi się zamykania wilgoci w podłożach mineralnych, bez oglądania się na konsekwencje zdrowotne. W związku z dodatkami jakie znajdują się w dużej ilości w nowoczesnych cementach dochodzi także do powstawania w niektórych podłożach cementowych gazu radonu.
Na Twoim miejscu należy suszyć, tak długo jak na to pozwala pogoda. Na dzień zdejmować folię kłaść na wieczór przed porannymi rosami.