PDA

Zobacz pełną wersję : Blacho-dachówka modułowa Ruukki, BudMat czy Plannja?



kamillo0
05-07-2014, 19:42
Witam.
Przeczytałem kilka tematów, obszernych i tych mniej ale każdy twierdzi co innego a większość opinii o ruukki znalazłem za jej poprzedniej nazwy.
Mam dach typu koperta i niedługo będę zmieniał pokrycie ze względu poszerzenia dachu bo jest zbyt krótko wysunięty muszę zmieniać całe pokrycie gdyż do starej blachy nie dostanę już nowych arkuszy. Wybór pal na blacho-dachówkę modułową po opiniach ludzi i informacjach w internecie, że z tej będzie najmniejszy odpad. Dodatkowo ładnie prezentuje się na dachu. Od razu mówię, że dachówka odpada.
Wybrałem 3 firmy Ruukki, BudMat i Plannja. Byłem w kilku punktach sprzedaży, dostałem wyceny i wychodzą mniej więcej podobnie a ich wygląd jest praktycznie taki sam. Może BudMat troszkę inny ale Ruukki i Plannja wyglądają wręcz identycznie.
W każdym punkcie zachwalają co innego. Ja tylko zauważyłem, że Plannja ma najgrubszą powłokę farby ale w internecie znalazłem kilka opinii o słabej jakości farby, może za gruba?
BudMat i Plannja teoretycznie bierze materiał z tej samej huty ale przeczytałem w internecie, że biorą też materiał z innych hut a grubość mija się z zapewnianym 0,50 mm.
Ruukki jest fińska ale jak dla mnie przereklamowana i też już dwóch sprzedawców nie polecali mi jej a jeden twierdził, że firma idzie na sprzedaż.
Im więcej opinii słucham tym bardziej w dołku jestem i mam spory mętlik.
To samo jest z membraną bo jedni mówią, że 130 wystarczy a inni że 160 Tyvek to minimum (mówię o gramaturze).
O gwarancji juz się pogubiłem i jakoś w nią nie wierzę. Czytam same opinie, że nikt nie uwzględnia gwarancji, ze firmy się wymigują a jedni twierdzą, że 10 lat inny że 50 jeszcze inni 40 nawet o tych samych blachach więc nie wiadomo w co wierzyć.
Proszę was o porady konkretne i opinie na podstawie swoich blach, swoich wyborów bo sam już nie wiem a czas nagli i coś trzeba wybrać.
Dalsze wałkowanie tych samych tematów nie ma sensu bo po przeczytaniu kilku tu i w innych miejscach nadal nie mam pewności, na każdą blachę narzekają i chwalą.
Nie chcę żałować za rok czy dwa tym bardziej, że pieniądz na drodze nie leży a trochę go na te materiały pójdzie.
Z góry dzięki.

danielh
06-07-2014, 09:13
Witam, mam podobny problem z wyborem blachy. Rozważam zakup blachy Rukki i BudMatu z tym że na nowy dach.
Do blach modułowych jakoś nie jestem przekonany.
Długość gwarancji zależy (a przynajmniej powinna zależeć) od rodzaju powłoki:
-poliester 15-20 lat
-poliuretan 30-40 lat
-poliwinyl 40-50 lat

Po takim czasie powłoki tracą swoje właściwości i wymagają ponownego malowania.
Moim zdaniem trzeba się kierować tylko gwarancją na powłokę lakierniczą.

Pozdrawiam!

kamillo0
06-07-2014, 14:20
Na gwarancję nie patrze bo każda ma jakieś ale jakieś małe druczki i uchybienia więc to mnie najmniej interesuje jak coś jest dobre to nawet 10 letnią gwarancję przerośnie 2 krotnie. Nawet w jednym z punktów sprzedaży Pan powiedział mi, że zarówno w Plannji, BudMacie jak i Ruukki w gwarancji jest założone, że po 15 latach należy wezwać ekipę od gwarancji która potwierdzi czy dach trzeba malować czy nadaje się do przedłużenia gwarancji na kolejne lata.
Ja wybrałem blachę modułową ze względu na małe arkusze przez co zmniejsza się ryzyko rysowania i wyginania przy montażu na dodatek w razie uszkodzenia wymieniam mały arkusz a nie pół dachu. Głównym powodem jednak jest koszt co przy ścinkach z długich arkuszy przerasta koszt blacho-dachówki.
Jakoś mało odpowiedzi się pojawia.
Proszę o pomoc bo czas nagli a ja nadal nie jestem pewny wyboru.

danielh
06-07-2014, 18:27
Na tym właśnie to polega. Kto będzie pamiętał żeby za 15 lat wezwać kogoś na przegląd powłoki blachodachówki?
A nawet jak będziesz pamiętał i ktoś przyjedzie to usłyszysz że musisz umalować cały dach to przedłużą Ci gwarancję.
No chyba że malowanie jest po ich stronie...

kamillo0
06-07-2014, 22:11
Zapewne taki będzie werdykt. Na dodatek umalujesz zapłacisz kilka tysięcy a za kilka lat farba odejdzie bo farba tak malowana szybciej straci swoje właściwości niż ta nałożona w fabryce i wtedy firma się wypnie bo powie, że usługodawcy zepsuli robotę.

gratym
07-07-2014, 11:59
My też wybieramy blachodachówkę z BUD MATU,tak nam doradził dekarz. Jedak szukam opinii na temat tej blachy, jak na razie znajduję dość pochlebne. Z tego co wyczytałam na różnych forach i w artykułach eksperckich lepszy jest mat od połysku. Muszę jeszcze tylko zobaczyć na żywo tę blachodachówkę. Proszę też o opinie na ten temat.

kamillo0
07-07-2014, 19:54
Ja nadal nie wiem. Zamówiłem już klinkier, miałem brać razem z blachą żeby było taniej ale od jutra przychodzi murarz i musiałem zamówić klinkier a nad blachą ciągle myślę czy jest sens dopłacać do Plannji która ma grubszą powłokę farby bo niektórzy pisali że dostawali cieńsze blachy z mniejszymi powłokami a nie mam nawet miernika żeby sprawdzić grubość lakieru.
Matowa blacha ładnie wygląda ale ostatnio wymieniłem się opiniami ze znajomymi i faktycznie każda matowa zielenieje od północy. Znajomy ma niecały rok blachę z BudMatu i od północy jest już zielonkawa. Zastanawiam się teraz czy nie lepszy będzie połysk bo gładszy i mniej zbiera wilgoci a na macie bardziej się to zatrzymuje.
Jeszcze zapytam może ktoś ma podobny dach i jest już kilka lat po jego nałożeniu. Otóż mam dach kopertowy 30 stopni nachylenia, powierzchnia 205 m2, chcę rynny metalowe ale nie wiem jaka szerokość, jeden sprzedawca namawia mnie na 150 a inni mówią, że 150 będą za duże i brzydkie a 125-130 wystarczą. Nie chcę potem żałować więc pytam.

photos
11-07-2014, 14:59
budmat nie produkuje venecji w powlokach polyskowych. Robia ją z arcelora d-matt 35 mikronow powloki i ssab xmatt rowniez 35 mikronow
plannja natomiast ma w 3 powlokach i jest 50 ,27 mikronow a takze 25 ale to juz aluminium.
warto porownywac rownież to przy wycenach.

kamillo0
11-07-2014, 21:55
Jeśli chodzi o blachę to wychodzi podobnie i tu Plannja która ma większą powłokę HCS 50 wychodzi tak samo jak inne. Delikatnie Budmat wyjdzie taniej ale to różnica na poziomie 3-4 %. Natomiast już na orynnowaniu wychodzą inne ceny. Nie wiem jak ma się Plannja do Galeco np bo Galeco liczyłem w kilku firmach a Plannje tylko w jednej z tym, że 150 i tu dlatego drożej wyszło ale nie znam cen 125 na obecną chwilę.
Jestem najbardziej za Plannją ale czytałem o niej złe opinie, że rdzewieje po kilku latach, że farba się łuszczy, że za gruba powłoka. Dlatego nie wiem już czy dobrze wybieram.

photos
12-07-2014, 09:18
że rdzewieje po kilku latach, że farba się łuszczy, że za gruba powłoka.

to mógł powiedzieć tylko fascynat innej marki...owszem plannja robi z us steel i tu nie ma co mowić jest to slabszy material niz ssab ale tez znajduje odzwierciedlenie w cenniku. Podobnie ma finish, ktory sprzedaje polyski standard - tak naprawde nie wiadomo skad one pochodza, ale ma tez blachy ssab i ruuki. Budmat też sewgo czasu posilkował się marcegalia - wloska huta. Teraz duzo polskich producentow garazowych zaczelo produkowac z blach o grubosci 0,45 z marcegali i już najwięksi nie chcą mieć wiele wspolnego z tą huta, psuje im marke.
Co do budmatu i np finisha, produkują oni blachodachowki z SSAB w powlokach Nova polysk i Nova Mat w powloce 50 mikronow. Jeszcze nigdy nie slyszalem zlej opinii o tej blasze

kamillo0
07-08-2014, 21:24
Plannja z us steel? a nie z ssab?

kamillo0
11-08-2014, 11:24
Więc padła decyzja. Zamówiona Plannja mam nadzieję, że nie będę żałował. :) Mógłby ktoś podać jakieś zdjęcie czy opis jak odróżnić oryginalną blachę od podróbki? Chodzi o oznaczenia na arkuszach.