PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa PW + klimakonwektor wpięty w WM



crategus
10-07-2014, 09:17
Witam,
Szukałem, ale nie znalazłem. Informacje szczątkowe rozrzucone w kilku wątkach i chyba nigdzie nikt się nie wypowiedział zerojedynkowo. Może nikomu nie przyszedł do głowy taki pomysł, bo jest on po prostu zły. Tego chciałbym się dowiedzieć- czy taka konfiguracja ma rację bytu, wydoli, itd.

Pompa ciepła- TCAP z funkcją chłodzenia. Instalacja wentylacji mechanicznej w całym domu. Podłogówka na rurkach fi 20, bez buforów, tak by jak najefektywniej wykorzystać pompę (równe obiegi, zagęszczenie itd). O grzanie się nie martwię. Pytanie o chłodzenie. Wiem, że chłodzenie podłogówką to srednio dobry pomysł. Co prawda u mnie to nawet może by było i chłodzenie sufitem :) - ot, pomysł zakłada podłogówkę na całej powierzchni domu, również na piętrze. Na piętrze wszędzie drewno, strop to beton, część tego betonu będzie odsłonięta jako sufit na parterze (kładka nad otwartym salonem, kilka pomieszczeń...) Więc może coś to da? Ale- zastanawiam się nad jednym, centralnym, klimakonwektorem... Można by oczywiście wyprowadzić z niego bezposrednio, osobne względem WM, kanały- np szt 2- i wyprowadzić w pustce nad salonem kierując wydmuch na dość duże połacie szyb. Zimą, gdy pełniłby funkcję grzania- dogrzewałby te rejony na zasadzie kurtyny. Ale to trochę utrudniałoby mi instalację. Pytania:
1. czy mogę taki klimakonwektor wpiąć, na zasadzie trójnika - w kanał zasilający jedną ze skrzynek rozdzielających nawiew w instalacji wentylacji mechanicznej? Rozumiem, że aby on w ogóle działał, to prócz warunków zasilania- musi jeszcze trochę dmuchnąć...
2. czy taki klimakonwektor http://allegro.pl/klimakonwektor-kanalowy-dwururowy-chigo-9-1-kw-i4365718783.html, gdzie jego sprawność podaje się dla odpowiednio dla 7*zasilanie, 12* powrót przy chłodzeniu (9,1kW), i 60/40 przy grzaniu (16kW)- da radę? Wszak u mnie, zakładając poprawnie wykonaną ze wszystkimi założeniami instalację podłogówki, zasilanie przy grzaniu może będę miał w okolicy 32-34*? W sumie nawet nie wiem, jak pompa realizuje funkcję chłodzenia mając jeszcze w zadaniu CWU- ale nie wiem też jaka temp zasilania przy takim chłodzeniu wychodzi do układu z Panasa? Mógłbym wtedy odpowiednio przykręcić obiegi podłogówek, zostawiając na full tylko ten zasilający klimakonwektor.

crategus
10-07-2014, 10:33
Aha- zdaję sobie sprawę, że to trochę powietrza "ciśnie". W opcji jako klimakonwektor centralny na samym początku myślałem o słabszym modelu, który na najnizszym biegu ma ok 500m3/h http://www.chigo.pl/sites/default/files/produkty/karty-katalogowe/klimakonwektory_kanalowe_dwururowe_chigo_0.pdf - tyle, że sprawność chłodzenia jest wtedy 2kW- zakładając czynnik z pompy ciepła- czy to coś da jako 'dochładzanie' centralne- wpięte w rozdzielacz? Można tak w ogóle? :)

map78
10-07-2014, 12:45
Witam!
Posiadam klimakonwektory troszkę innego typu, ale generalnie zasada działania podobna i mogę powiedzieć tylko tyle, że pracują one w pomieszczeniach ok 20m2 i żeby szybko schłodzić takie pomieszczenie potrzeba 3-3,5kW natomiast do utrzymywania komfortowej temp pracują sobie z mocą 1-1,5kW. Także ten 2kW na cały dom to na pewno będzie za słaby, a ten 9 to może i by styknął. Co do podłączenia tego z wentylacją, itd to nie mam pojęcia czy to wypali:rolleyes:
Proces chłodzenia absolutnie nie przeszkadza w produkcji CWU,a sterowanie można tu realizować na wiele sposobów - choćby przy użyciu priorytetu CWU.
Potwierdzam, że chłodzenie podłogówką to kiepski pomysł (choć są tacy co twierdzą inaczej;)) U mnie raz, że efekt tego jest mizerny, to jeszcze przy bardzo długiej pracy zaczyna mi się wykraplać woda w łazienkach i na korytarzu - także przy drewnie tym bardziej bym nie polecał:no:

crategus
10-07-2014, 20:10
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Przemyślałem sprawę. Ten słabszy model ma 2,2kW chłodzenia na najsłabszym biegu- 4,6kW max, ale już 'wiucha' 850m3/h. To przecież 2x więcej niż reku w szczycie :) Chyba bez sensu wpinać to w rozprowadzenie WM bo mi ją rozedmie :) Na szczęście 60% kubatury u mnie w domu to jedno spore, otwarte pomieszczenie. Umieściłbym klimakonwektor w przestrzeni instalacyjnej w górnej łazience- od razu problem ze skroplinami załatwiony - i akurat przez ścianę mam otwartą przestrzeń nad salonem. Jeśli skieruję odpowiednio wylot (pytanie- jakie fi anemostatu byłoby w takim wypadku potrzebne - te klimakonwektory wyglądają jak maszyny kroczące ze star wars, chyba mogę jakoś doprowadzić do czegoś takiego jakiś kanał z anemostatu?) to akurat pod kątem owieję przestrzeń z szybami- powinna się zrobić samoistna kurtyna. Tą strefę mam i tak z nawiewami WM, więc się zgadza. I drugie pytanie- czy mając na uwadze dom na zasadzie termosu- WM z reku (reku podłączone do złoża 70m2 maxów pod fundamentami) cokolwiek jednak w rozprowadzeniu takiego chłodu po domu da? Rekuperacja w ogóle może działać na zasadzie odzysku temperatury- ale tej niższej? Trzecie pytanie - zakładając, że jeden obieg z podłogówki pietra przeznaczony jest dla klimakonwektora- bez przejścia w pętle po pomieszczeniach. Rurki fi 20. Jak wysoko względem rozdzielacza mogę zamontować klimakonwektor? Reszta obiegów będzie zakręcona lub odkręcona minimalnie, tak, by nie przegiąć z wykraplaniem. Ten jeden obieg to chyba by było dobrze zaizolować- jednak jakieś dojście do klimakonwektora przez łazienkę będzie.

crategus
10-07-2014, 20:14
Map78 - i jeszcze tak pytanie z zupełnie innej beczki. Widzę, że masz dokładnie ten zestaw, który stać będzie u mnie - tcap 9kW + galmet. Słyszałem, że jest problem z montażem grzałki w galmecie (innej, niż galmetowska). Jak to rozwiązałeś? Okresowym podgrzewaniem wody (legionella) steruje Ci panas?

mar1973
10-07-2014, 21:44
Map78 - i jeszcze tak pytanie z zupełnie innej beczki. Widzę, że masz dokładnie ten zestaw, który stać będzie u mnie - tcap 9kW + galmet. Słyszałem, że jest problem z montażem grzałki w galmecie (innej, niż galmetowska). Jak to rozwiązałeś? Okresowym podgrzewaniem wody (legionella) steruje Ci panas?

witam

o jakim problemie słyszałeś?

pozdrawiam

map78
10-07-2014, 23:18
Map78 - i jeszcze tak pytanie z zupełnie innej beczki. Widzę, że masz dokładnie ten zestaw, który stać będzie u mnie - tcap 9kW + galmet. Słyszałem, że jest problem z montażem grzałki w galmecie (innej, niż galmetowska). Jak to rozwiązałeś? Okresowym podgrzewaniem wody (legionella) steruje Ci panas?

Problemu żadnego nie ma:no: Trzeba dokupić kołnierz z mufą na grzałkę, gdyż Galmet Maxi (przynajmniej mój) w ogóle nie posiadał oryginalnego przyłącza do grzałki. Potem do tego kołnierza z mufa możesz wkręcić dowolna grzałkę o odpowiednim gwincie (choć ja akurat mam tez Galmeta;)). Pompa steruje grzałką:yes: można ustawić czasy i częstotliwość wygrzewania. W instrukcji jest też napisane, że ma to być grzałka 3kW, 230V, aby mogła być sterowana przez pompę.
PS. Sam proces podłączenia tego całego ustrojstwa jest bardzo prost, robiłem to samemu i zajęło mi to około godzinki. Największy problem to to że trzeba spuścić całą wodę z baniaka, bo otwór inspekcyjny, do którego trzeba przykręcić ten kołnierz z mufą jest na samym dole zbiornika, wiec jak masz taka możliwość to zrób to przed zalaniem zasobnika;) Pozdrawiam

mar1973
11-07-2014, 11:35
Problemu żadnego nie ma:no: Trzeba dokupić kołnierz z mufą na grzałkę, gdyż Galmet Maxi (przynajmniej mój) w ogóle nie posiadał oryginalnego przyłącza do grzałki. Potem do tego kołnierza z mufa możesz wkręcić dowolna grzałkę o odpowiednim gwincie (choć ja akurat mam tez Galmeta;)). Pompa steruje grzałką:yes: można ustawić czasy i częstotliwość wygrzewania. W instrukcji jest też napisane, że ma to być grzałka 3kW, 230V, aby mogła być sterowana przez pompę.
PS. Sam proces podłączenia tego całego ustrojstwa jest bardzo prost, robiłem to samemu i zajęło mi to około godzinki. Największy problem to to że trzeba spuścić całą wodę z baniaka, bo otwór inspekcyjny, do którego trzeba przykręcić ten kołnierz z mufą jest na samym dole zbiornika, wiec jak masz taka możliwość to zrób to przed zalaniem zasobnika;) Pozdrawiam

witam

od jakiegoś czasu (co najmniej od 2-3 miesięcy) w zasobnikach GALMET MAXI (przynajmniej o poj. 300l) przygotowany jest króciec 6/4" do przyłączenia grzałki


W instrukcji jest też napisane, że ma to być grzałka 3kW

moc grzałki c.w.u. bezpośrednio podpiętej do pompy ciepła nie może przekroczyć 3kW - niemniej jednak mniejsza może być

pozdrawiam

crategus
12-07-2014, 15:50
o, super. Czyli z t-capem+galmet 300l maxi- zero problemów- przyjmuje grzałkę z Panasonica (jest w wyposażeniu?) a Panasonic steruje już sobie tą grzałką? przepraszam, ja zielony w tej materii jestem... nawet nie kumam jak to chłodzenie wygląda, nawet z priorytetem cwu- w pompie jest jakiś osobny obieg pod podłogówkę?

Wracając do klimakonwektora. Zakładając, że ma on 9,1 kW mocy grzania przy temp wej 60/40 wyj, jaką będzie miał on sprawność/moc (i czy w ogóle ma sens go wtedy włączać) w momencie kiedy podłogówka będzie zasilana 33-35*?

mar1973
14-07-2014, 13:05
o, super. Czyli z t-capem+galmet 300l maxi- zero problemów- przyjmuje grzałkę z Panasonica (jest w wyposażeniu?) a Panasonic steruje już sobie tą grzałką? przepraszam, ja zielony w tej materii jestem... nawet nie kumam jak to chłodzenie wygląda, nawet z priorytetem cwu- w pompie jest jakiś osobny obieg pod podłogówkę?

Wracając do klimakonwektora. Zakładając, że ma on 9,1 kW mocy grzania przy temp wej 60/40 wyj, jaką będzie miał on sprawność/moc (i czy w ogóle ma sens go wtedy włączać) w momencie kiedy podłogówka będzie zasilana 33-35*?

witam

pompa ciepła Panasonic T-Cap (a pewnie i każda inna, nie ważne jakiego producenta) będzie współpracować z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę o odpowiednio dużej powierzchni
zasobnik 300 l MAXI Typ SGW(S) to produkt dedykowany do pomp ciepła - powierzchnia wymiennika 3,8m2!!!
osobiście polecam inne zasobniki również dedykowane do pomp ciepła (lepiej wykonane, mniejsza awaryjność)- zasobniki czeskie DRAŹICE OKC 300 NTR/HP - powierzchnia wymiennika 3,2m2

grzałka do dogrzewania c.w.u. jest opcją - nie ma jej na wyposażeniu pompy ciepła, trzeba ją sobie dokupić tak żeby przyłącze pasowało do zasobnika
sterowanie pracą grzałki c.w.u. odbywa się z pomocą sterownika pompy ciepła

pozdrawiam

maciejzi
04-08-2014, 09:33
Umieściłbym klimakonwektor w przestrzeni instalacyjnej w górnej łazience- od razu problem ze skroplinami załatwiony - i akurat przez ścianę mam otwartą przestrzeń nad salonem. Jeśli skieruję odpowiednio wylot (pytanie- jakie fi anemostatu byłoby w takim wypadku potrzebne - te klimakonwektory wyglądają jak maszyny kroczące ze star wars, chyba mogę jakoś doprowadzić do czegoś takiego jakiś kanał z anemostatu?)

Można wywiew zrobić w formie kratki prostokątnej, regulacja nawiewu nie jest raczej potrzebna, więc anemostat nie jest wymagany, tylko duży otwór, żeby nie szumiało. Można dobrać kratkę wielkością do wylotu klimakonwektora

maxus79
04-02-2015, 18:29
witam
mam pytanie bede zaczynal budowe domu na wiosne dom 110m2
niebede mial pompy ciepla i tu moje pytanie czy taki Klimakonwektor moze dzialac bez pompy ciepla ?

w domu niebedzie tez podlogowego ogrzewania wiec myslalem aby kaloryfery zastapic Klimakonwektorami czy jest to dobre wyjscie w zimie bedzie grzac a w lecie chlodzic ?
dom bedzie mial kominek i kotlownie na ekogroszek (ewentualnie kominek + bufor z grzalka)
pozdrawiam

rwxw
04-02-2015, 20:14
w domu niebedzie tez podlogowego ogrzewania wiec myslalem aby kaloryfery zastapic Klimakonwektorami
Przemyśl to jeszcze kilka razy i nie spiesz się z decyzją. Podłogówka to bardzo dobre rozwiązanie.

misq
08-02-2015, 18:34
Witam,
Planuję montaż powietrznej pompy ciepła 9kW do swojego domu. Obok ogrzewania podłogowego na całej powierzchni chciałbym również zastosować klimakonwektory - do chłodzenia domu latem. Wystarczyłyby zwykłe jednostki dwururowe - latem odcinałbym ręcznie podłogówkę i puszczał wodę lodową na klimakonwektory - pompa ma 7kW mocy chłodniczej.

Oczywiście nie wymagam od klimatyzacji schłodzenia pomieszczeń do 22* przy 35* na zewnątrz - wystarczy mi jak latem, w największe upały będę miał wewnątrz 26-28* i w powietrzę mniej wilgotne i "lepkie" od tego na zewnątrz.

Z tego co szukałem w internecie i na forach to temat klimakonwektorów jest raczej słabo zgłębiony - chciałbym się więc dopytać.

Do schłodzenia mam salon (30m2) połączony z holem (8m2) i z półotwartą kuchnią (12m2). Salon ma jedno okno 2,5 x 2,3 m od południa i drugie 2,4 x 2,3 m od zachodu. Instalator określił zapotrzebowanie na moc chłodniczą na 3,8 kW, ale sugeruję żeby zastosować model o wydajności ok 5kW, tak aby nie pracował na najwyższym biegu wentylatora, a przez to był cichszy - czy ma to sens? Wiadomo, że im wyższa moc tym większa cena - orientowałem się w modelach Daikina i tak np:
- FWM06DTV mogę mieć za 1844 netto + montaż + VAT, moc 4,77 kW
- FWM04DTV już tylko 1419 netto + montaż + VAT, moc 4,33 kW - różnica w mocy prawie żadna, w cenach spora

Mogę również wziąć model nie DTV tylko DTN - różnica w cenie między FWM06DTV a FWM06DTN to ponad 600 zł netto, a z tego co się dowiedziałem, to model DTN nie ma zaworu odcinającego w komplecie - może lepiej wziąć tańszy klimakonwektor i zawór sobie dokupić / dopasować?

Jeżeli się zdecyduję na np FWM06DTV muszę do niego dokupić jeszcze sterownik FWEC1A za 296 zł netto - w sumie cała zabawa wychodzi 2630 zł z 23% VAT do samodzielnego montażu.

Znalazłem na allegro konkurencję z Chin - klimakonwektor kanałowy Chigo CST-500P12 o mocy 4,5 kW, który zabija ceną - 916 zł + zawór trójdrogowy 266 zł + sterownik 150 zł = 1330 zł - połowa tego co Daikin - ale czy warto?

Dodatkowo dochodzi jeszcze jeden ważny aspekt - kwestia umiejscowienia urządzenia. Chcielibyśmy go gdzieś schować, żeby salonu nie szpeciło nam wiszące na ścianie pudło.

Chigo CST-500P12 ma wymiary 940x265x500 zmieściłby się więc w spiżarce, która ma jakieś 98 cm szerokości (na czerwono).

Daikin FWM06DTV ma wymiar 1004x224x535 - brakuje kilku cm więc musielibyśmy specjalnie robić sufit podwieszany w kuchni żeby go schować (na niebiesko).

Lokalizacja w spiżarce wydaję mi się o tyle korzystna, że:
- nie trzeba robić sufitu podwieszanego
- jest dostęp do urządzenia - byłoby na wierzchu
- można zamontować w późniejszym czasie (w kuchni przed wykończeniem trzeba byłoby już mieć klimakonwektor).

A jak uważacie - może są jeszcze inne za lub przeciw dla lokalizacji urządzenia?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303351&d=1423420320

Oddzielny temat do chłodzenie góry - poddasza. Będą tam trzy sypialnie - dwie dla dzieci (2 x 15,5 m2) i jedna nasza (10m2) - moc potrzebna do schłodzenia dziecięcych pokoi to 2 x 2,25 kW i 1,30 kW na nasza pokój - łącznie 5,8 kW.

Początkowo chciałem zamontować jakiś duży klimakonwektor kanałowy np FWE08CT za 1504 netto + sterownik + montaż + VAT, który chłodziłby mi hol na poddaszu, a poprzez otwarte drzwi trzy pokoje. Instalator twierdzi, że to nie najlepszy pomysł - będę miał zimno na korytarzu a w pokojach nie przyniesie to ulgi. Co o tym sądzicie - na rysunku poniżej widać jak to miało wyglądać.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303352&d=1423420348

Kolejnym pomysłem było zainstalowanie klimakonwektora i poprowadzenie kanałów nawiewnych do poszczególnych pokoi i wyciągu z holu - jednak zwykły klimakonwektor będzie miał za duże straty na kanałach, których nie uciągnie i trzeba by było zainstalować głośne urządzenie przemysłowe. Trochę cała ta sytuacja pokomplikowała mi sprawy - ostatecznie instalator zaproponował mi 3 klimakonwektory - po 1 do każdego pokoju - PURMO VIDO K2A 080 za 1470 zł netto albo Daikin FWT02CT za 940 zł netto plus sterownik bezprzewodowy za 95 zł netto - jeden wystarczy do trzech sztuk. Jednak jak się poskłada wszystkie koszta do kupy to wychodzi spora suma - i nie wiem czy da się ją radę jakoś ograniczyć...

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i opinie od osób używających i montujących klimakonwektory.

clarnet
08-02-2015, 22:05
Różnice w fwm 04 i 06 są minimalne. Moce i głośność na niskim 6 są takie same jak na średnim 4.
To samo urządzenie tylko trochę bardziej kręci. Spokojnie weź 4
co do dtv i dtn to nie jest żaden zawór odcinający tylko 3d z siłownikiem. Nie jest Ci specjalnie potrzebny bo temperaturą sterujesz na 2 sposoby.
Albo wentylatorem i czynnik cały czas płynie przez fancoila albo czynnikiem (ten zawór) i czynnik zawraca przed fancoilem a wentylator kręci lub nie i jest zblokowany z zaworem
Kanałowy na górze fwm10 poradzi sobie, nawet 08 (podobnie jak 06 i 04) tylko sterownik będzie w jednym z wybranych pokoi.
Tych kanałów będziesz miał tyle co kot napłakał o jakich stratach tu mowa
fancoil w holu - nieporozumienie
fwt sobie odpuść, Jak już to fwl02
fwec1 - fajny ale dość drogi - jak nie ma zaworu wystarczy dowolny inny termostat 230V, on/off + napięcie 3x 230 na zaciski 3 biegów
pzdr

Pratchawiec
08-02-2015, 23:07
Witam

U siebie mam tylko jedną jednostkę sufitową Aermec FCL62 w salonie-kuchni ca 60 m2 i rozprowadzenie z niej odrębnymi kanałami do sypialni i gabinetu. Zaleta; brak dodatkowej jednostki zewnętrznej, co różnych przyczyn było dla mnie priorytetem. Wada; dość drogi montaż orurowania i dodatków w kotłowni.
Ze względów praktycznych, ekonomicznych i eksploatacyjnych rozważyłbym multisplita, dwa na dół dwa lub trzy na górę, chociażby takiego jak przykładowo ten;

http://allegro.pl/klimatyzator-gree-multisplit-4-x-2-6kw-promocja-i5016306231.html

Zdaję sobie sprawę z pokusy zastosowania klimakonwektora w sytuacji posiadania"darmowego" źródła wody lodowej. Starannie rozważyłbym jednak alternatywne rozwiązania.

Pozdrawiam

Pratchawiec

_olo_
09-02-2015, 09:57
Co do pomysłu łączenia klimakonwektora z WM - nie lepiej wpiąć w obieg powietrza WM jakiejś mocnej nagrzewnicy wodnej (w tym przypadku pełniącej funkcję chłodnicy) zasilanej z PC wodą lodową, być może można by również wykorzystać samą nagrzewnicę mocnego fancoila z jakiejś klimy - przepływ powietrza zapewni wentylator WM a nagrzewnica schłodzi wymieniane powietrze nieco niżej niż sam odzysk rekuperatora. Sterować można sterownikiem WM - zmianą prędkości wentylatorów rekuperatora.

misq
09-02-2015, 17:12
Różnice w fwm 04 i 06 są minimalne. Moce i głośność na niskim 6 są takie same jak na średnim 4.
To samo urządzenie tylko trochę bardziej kręci. Spokojnie weź 4

A FWM03? Ma już sporo mniej mocy - tylko 2,93 kW w stosunku do 4,33 kW dla FWM04, ale 03 zmieści mi się w spiżarce - ma tylko 794 mm szerokości - będę miał bezproblemowy dostęp i montaż :)



co do dtv i dtn to nie jest żaden zawór odcinający tylko 3d z siłownikiem. Nie jest Ci specjalnie potrzebny bo temperaturą sterujesz na 2 sposoby.
Albo wentylatorem i czynnik cały czas płynie przez fancoila albo czynnikiem (ten zawór) i czynnik zawraca przed fancoilem a wentylator kręci lub nie i jest zblokowany z zaworem


Rozumiem że instalację mógłbym zrobić na tym schemacie - nie planuje sterowania podłogówką, raczej chciałbym wyregulować na przepływach:
http://karbon.com.pl/nuke/grafika/Altherma_schemat_3.jpg

W tym schemacie zawór trójdrogowy nr 8 mam w komplecie z hydroboxem pompy, a dwudrogowy nr 13 - odcinający podłogówkę latem mógłby być tani-manualny - w końcu będę go używałem raptem tylko kilka razy w roku :)

Rozdzielacz nr 6 powinien być dobrze zaizolowany - ale w jaki sposób? W końcu będzie tam woda lodowa i z pewnością skraplanie latem.

Czy standardowa pompa obiegowa obsługująca podłogówkę da też radę latem przy odłączonej podłogówce i włączonych klimakonwektorach - też tych na poddaszu?



Kanałowy na górze fwm10 poradzi sobie, nawet 08 (podobnie jak 06 i 04) tylko sterownik będzie w jednym z wybranych pokoi.
Tych kanałów będziesz miał tyle co kot napłakał o jakich stratach tu mowa


A jaki klimakonwektor polecasz do takiego zastosowania - FWM to flexi - czy da się do tego podłączyć kanały? W jaki sposób i jakie to powinny być kanały?



fwt sobie odpuść, Jak już to fwl02


Dlaczego? W FWT kusi mnie przede wszystkim ta cena... I na ścianie powinien się nieźle prezentować...



fwec1 - fajny ale dość drogi - jak nie ma zaworu wystarczy dowolny inny termostat 230V, on/off + napięcie 3x 230 na zaciski 3 biegów
pzdr

Rozumiem, że jak nie potrzebuję termostatu to można też to rozwiązać jeszcze prościej - poprzez ustawianie poszczególnych biegów?

Tych pytań jest całe mnóstwo - być może w internecie są jakieś dane, wytyczne od producentów - Daikina, bo informacje na stronie są dość ubogie - z chęcią bym popatrzał i poczytał. Czy są jakieś standardowe schematy instalacji fancoily? Instalatorzy, których się pytałem nie orientują się za bardzo w temacie. Może warto zrobić projekt takiej instalacji + kotłowni, ale nie wiem kto by się takich rzeczy podjął - instalator/projektant od podłogówki?


Co do pomysłu łączenia klimakonwektora z WM - nie lepiej wpiąć w obieg powietrza WM jakiejś mocnej nagrzewnicy wodnej (w tym przypadku pełniącej funkcję chłodnicy) zasilanej z PC wodą lodową, być może można by również wykorzystać samą nagrzewnicę mocnego fancoila z jakiejś klimy - przepływ powietrza zapewni wentylator WM a nagrzewnica schłodzi wymieniane powietrze nieco niżej niż sam odzysk rekuperatora. Sterować można sterownikiem WM - zmianą prędkości wentylatorów rekuperatora.


Z tego co się orientowałem to WM ma za mały "przemiał" powietrza (1 wymiana na godzinę), żeby skutecznie schłodzić pomieszczenia latem - trzeba instalować klimakonwektory.

_olo_
09-02-2015, 20:24
misg, pewnie masz rację bo siedzisz w temacie ale wydajność WM to chyba zależy jaka została dobrana - jeżeli taki recu, który daje 1 wymianę/godzinę na 1 biegu a ma ich kilka to może np na maks. wydajności wymiana powietrza co 20 minut by już wystarczyła ?

misq
09-02-2015, 21:04
misg, pewnie masz rację bo siedzisz w temacie ale wydajność WM to chyba zależy jaka została dobrana - jeżeli taki recu, który daje 1 wymianę/godzinę na 1 biegu a ma ich kilka to może np na maks. wydajności wymiana powietrza co 20 minut by już wystarczyła ?

Np. FWM04 daje 706 m3/h - dla mojego salonu o kubaturze 80 m3 wychodzi prawie 9 wymian na godzinę - raczej nie opłaci się aż tak przewymiarować wentylacji mechanicznej, żeby to działało i było tańsze niż klimakonwektory. Ale to musiałby się wypowiedzieć jakiś instalator/projektant bo ja tylko powtarzam to co przeczytałem :)

_olo_
09-02-2015, 21:47
Pytanie, jak prędko chce się schładzać pomieszczenia i czy cyklicznie załączać chłodzenie czy stale chłodzić, jeżeli to drugie to może obniżenie temp powietrza o dosłownie parę st. wraz z zyskiem rekuperatora by wystarczyło. Skoro dobrze zaizolowane domy zimą tracą powiedzmy 2-3st / dobę przy braku ogrzewania przy d temp powiedzmy 20st.C to latem, gdy delta wynosi 10st i to tylko w upalne dni za dnia, wydaje się, że niewiele potrzeba - przy założeniu, że to będzie pracować stale no i że dom nie jest jakoś ekstremalnie zaszklony od południa. Nie wiem co na to PC gdy ma tylko jakąś chłodnicę do schłodzenia, zapewne bufor na wodę lodową byłby wskazany by jej nie zakatować ciągłymi startami, stale by pracowała pompka przetłaczająca ją przez chłodnicę i bufor, być może mogła by być malutka, kilkuwatowa do takich celów.
Ale tak jak piszesz, opinie praktyka instalatora były by pomocne czy to ma szansę pracować i czy jest możliwe do wykonania w prosty sposób.
Na myśl przychodzi mi kilka chłodnic samochodowych równolegle we wspólnej obudowie DIY, one kosztują po kilkadziesiąt PLN/sztukę więc koszt wykonania sporego, wydajnego wymiennika niewielki, nie wiem jak też wygląda sprawa z oporem powietrza przetłaczanego przez takie chłodnice, zwłaszcza gdyby były 2-3 szt jedna za drugą.

clarnet
09-02-2015, 22:16
misq
nie jestem w stanie od a do z napisać co i jak masz zrobić.
Ale na schemacie który podałeś jest wszystko
belki rozdzielacza musisz wyizolować kauczukiem
fwm to kanałówka lub pod zabudowę - musisz zrobić dyfuzor (skrzynkę) nawiewny i z niego wyprowadzić kanały (kanał) i to samo na powrocie
Ale zamiast bawić się w kanały na parterze, to po prostu powieś fwl po drugiej stronie ściany i masz wszystko z głowy i pewnie taniej niż te kanały
Do tego sterownik wbudowany elektromechaniczny będzie o połowę tańszy od elektronicznego do fwm
3-ka też wystarczy i jest lepsza niż nic - różnica będzie ogromna, a jak nie zależy Ci na bardzo niskich temp. tylko na rozmiarze to weź 3-ke
zdjęcia fancoili i ich opis znajdziesz u mnie na blogu
pzdr

misq
10-02-2015, 22:27
Na wstępie ogromne podziękowania za pomoc :)

Te wszystkie moje pytania są z dość prozaicznego powodu - chcę przygotować instalację pod klimakonwektory, ale nie instalować ich od razu.

Czy rurki podłączeniowe PE-RT/Al/PE-RT będą ok, czy to powinna być mimo wszystko miedź?

Na parterze żona nie chce szpecić salonu taką maszyną na ścianie - FWL więc odpada i pozostają kanałówki. Na Twoim fb widziałem takie foto:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303847&d=1423606075

Czy dobrze mi się wydaję, że widzę tylko jedną kratkę - czy jest to jednocześnie nawiew i wyciąg powietrza? Jeżeli tak, to co to za klimakonwektor - bo czegoś takiego potrzebuję.

Bo w karcie do FWM znalazłem taki schemat - trochę inny sposób działania - pobiera powietrze z boku urządzenia i wyrzuca z góry:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303850&d=1423607052

Z poddaszem widzę, że chyba nie uda mi się wykombinować nic mądrego i w miarę taniego (miałem nadzieję, że taka może kanałówka z rozprowadzeniem) - poprowadzę więc do każdego pokoi po parze rur chłodniczych i odpływ skroplin, ukryję to w ścianie i niech czeka na lepsze czasy - może kiedyś zdecyduję się na instalację 3x FWL - po jednym do każdego z pokoi.

clarnet
11-02-2015, 14:08
misq
to jest właśnie fwm, pracujący wg schematu który zamieściłeś
z tyłu za oświetleniem jest widoczna krata powrotna, a nawiew jest do przodu
materiał rur jest bez znaczenia
można też go zamontować jak na prawym schemacie, na fb też takie zdjęcie znajdziesz, fancoil jest schowany za tylną ścianką takiej półki/biblioteczki wbudowanej w ścianę i tylko krata nawiewna jest na wysokości górnej półki. Jest tam też zdjęcie rozdzielacza z instalacji mieszanej wg schematu jaki podałeś wcześniej.

misq
13-02-2015, 10:06
misq
to jest właśnie fwm, pracujący wg schematu który zamieściłeś
z tyłu za oświetleniem jest widoczna krata powrotna, a nawiew jest do przodu
materiał rur jest bez znaczenia
można też go zamontować jak na prawym schemacie, na fb też takie zdjęcie znajdziesz, fancoil jest schowany za tylną ścianką takiej półki/biblioteczki wbudowanej w ścianę i tylko krata nawiewna jest na wysokości górnej półki. Jest tam też zdjęcie rozdzielacza z instalacji mieszanej wg schematu jaki podałeś wcześniej.

Dzięki, sytuacja klaruje mi się coraz bardziej :)

Kolejne pytanie - z czego powinny być zrobione kanały od i do klimakonwektora - na rysunku na czerwono - jakieś specjalne płyty np z wełny czy może być coś prostszego?

Rozumiem, że kratka może być dowolna - np wentylacyjna?

A czy do FWM da się jakimś sposobem podpiąć ten tańszy sterownik elektromechaniczny Daikina?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304230&d=1423821648