PDA

Zobacz pełną wersję : Spadek ciśnienia na odwiertach



mcmillan
10-07-2014, 13:30
Witam,
mam PC z odwiertami pionowymi.
Instalacja działa od ok 2,5 roku.
Na początku po nabiciu odwiertów ciśnienie było rzędu 2 jednostek.
Po około miesiącu, kiedy pompa zaczęła pracować ciśnienie spadło do 1 jednostki.
Po nabiciu ciśnienia do 1,7 jednostki ciśnienie aktualnie wynosi 0,7 jednostek.
Nie obserwowaliśmy tego szczególnie, bo wszystko dobrze działa, pompa grzeje kiedy ma grzać, chłodzi kiedy ma chłodzić.
Nie wiem czy spadek był gwałtowny, czy stopniowy, ale raczej skłaniamy się do stopniowego.
Zużycie energii el. w kV w sezonie grzewczym 2013/2014 w stosunku do 2011/2012 i 2012/2013 w zasadzie zostało na tym samym poziomie.

Czy taki spadek ciśnienia może świadczyć o nieszczelności odwiertów? A może tylko łączeń w rozdzielaczu?
Co z tym zrobić?
W zasadzie to te 0,7 jednostki "rzuciło" mi się w oczy przed wyjazdem na urlop, przy przestawianiu na okres wyjazdu grzania temperatury cwu.
Pro-forma zgłosiliśmy spadek ciśnienia do ubezpieczyciela, ale nie wiem czego się po tym spodziewać i czy w ogóle ma sens, żeby grzebać w odwiertach?
Z drugiej strony lepiej teraz pogrzebać, niż gdyby coś miało paść w grudniu przy -20 st.

wihajster
10-07-2014, 14:07
Sprawdź rozdzielacze i odpowietrzniki na nich, najczęściej z nich cieknie.

k***a*z
12-07-2014, 15:37
Ja od dwóch sezonów mam "zero" na zegarku, wcale to pompie nie przeszkadza, grzeje w zimie aż miło ;-)

Pyxis
16-07-2014, 16:16
Jesli nigdzie nie widac wycieku glikolu (sprawdzaj przy dluzszym postoju pompy), to nastepnym na co zwrocil bym uwage, jest naczynie wzbiorcze DZ. Trzeba by sprawdzic w nim cisnienie wstepne. Zmierzysz je gdy cisnienie na DZ bedzie na zero. Powinienes miec je ustawione nieco ponizej cisnienia roboczego DZ. (jesli DZ chcesz miec na 2 bar, to naczynie pompujesz na 1,5-1,7 bar). Ja bym dal znacznie nizej, bo na DZ to jednak nie sa wysokie temperatury. Spokojnie mozna w okolice 1 bara dac. Zakrecic odpowietrzniki i zostaje obserwowac manometry. Jesli bedzie nadal spierdzielalo, to masz gdzies nieszczelnosc.
Jak juz cisnienie spadnie, to dobijajac do nominalnej wartosci woda z instalacji domowej obserwuj wskazania wodomierza. Bedziesz widzial ile ucieklo. To tez bardzo wazna wskazowka.