PDA

Zobacz pełną wersję : Powiększenie przyziemia - jaki orientacyjny koszt?



baq_pl
11-07-2014, 16:21
Witam,

W domu jednorodzinnym w przyziemiu mam biuro, które staje się przyciasne i zaczynam się poważnie zastanawiać nad rozbudową, przy okazji chciałbym zrobić ładny taras.

Garść informacji:
- dom jest z 74 roku
- materiał to cegła (dziurawka?)
- grubość ścian to 45-50 cm na poziomie przyziemia
- ocieplenie to 5cm styropianu
- podłoga w przyziemiu jest ok 110cm poniżej gruntu

Dom stoi na niewielkiej działce (miasto), z przodu i po bokach nie ma miejsca na rozbudowę, jest natomiast w stronę podwórka. Wyobrażam to sobie tak, że odkopuję ścianę domu od tamtej strony, wylewam dodatkowy fundament (7,5x3,5m), mury, izolacja, okna. Dach płaski służył będzie jako taras (teraz z salonu mam mały balkon i zejście po schodkach na trawę), więc trzeba będzie zaizolować z góry i pokryć go jakimś gresem albo deskami.

Ile coś takiego może kosztować?

jajmar
11-07-2014, 17:15
Papiery z 5-10tyś budowa z 50-70 tyś

baq_pl
11-07-2014, 17:28
Bałem się, że ktoś taką ceną rzuci. Rozumiem, że mówisz już z wykończeniem?

jajmar
12-07-2014, 07:10
Z wykńczeniem ale na złote klamki braknie.

Masz kilka drogich elementów. Masz ściany w gruncie czyli potrzbujesz dobrej izlocji przeciw wodnej, termicznej i ściana musis byc mocna na parcie gruntu (rdzenie zbrojone od ławy do wieńca stropu, lub ściana lana w szalunku przynjamniej do połowy wysokośći). Potem strop i pożądna izolacja bo taras. Posadzki w w gruncie też trzeba dobrze poizolować. Do tego żeby było łatwiej to prace tuż przy istniejącym budynku.

Pewnie potrzebna będą jakieś drzwi czyli wyicnanie sciany, nadproże wkuwane, podpiecie instalacji do istaniących tez jakaś demolka.

A projekt ? Komplet jak do pozwolenia + inwentaryzacja tego co masz

beton44
13-07-2014, 21:50
Nu i poczytaj na forum o tarasach, czyli stropodachach użytkowych

Krew, pot i łzy :sick: a po kilku latach walk daszek...

Elfir
14-07-2014, 09:43
zastanawiam się czy będzie pot i łzy jak się na tarasie położy membranę EPDM, styropian, żwir na na to deski (czyli zrobi dach odwrócony z tarasem)

baq_pl
14-07-2014, 11:47
Nu i poczytaj na forum o tarasach, czyli stropodachach użytkowych

Krew, pot i łzy :sick: a po kilku latach walk daszek...

Hah, to akurat muszę poczytać bo mam tego typu sytuację na piętrze. Jest taras/balkon pod którym częściowo jest salon. Całe szczęście że izolacja nie puściła bezpośrednio nad salonem, ale gdzieś z boku i woda powodowała powstawanie odparzeń na ścianie w piwnicy. W każdym razie po przykryciu całej powierzchni balkonu jedną płachtą folii problem zniknął. Teraz czekam aż zwolni się znajoma ekipa aby doprowadzić sprawę do końca.

Znajoma koleżanka architekt stwierdziła że jeśli to południe to faktycznie jedyny pewny sposób to zadaszenie, bo wszystko zbyt pracuje. Ja dalej wierzę, że jest jakaś alternatywa... jakieś w miarę elastyczne poszycie i na tym deski tarasowe?

beton44
14-07-2014, 13:26
zastanawiam się czy będzie pot i łzy jak się na tarasie położy membranę EPDM, styropian, żwir na na to deski (czyli zrobi dach odwrócony z tarasem)

Wszystko ładnie brzmi Rekordzisto, tylko weź pod uwagę że zazwyczaj trzeba się z tym zmieścić w grubości stropu.
/czyli w 20 cm góra 30/. Nu chyba że chodzi ci o takie coś na dachu domu wzorem z krajów basenu Morza Śródziemnego i okolic, tam sobie można i metr ułożyć warstw,
wtedy OK.

Elfir
14-07-2014, 13:34
przecież każdy taras ma strop, który musi być ocieplony. Różnica tylko taka, że zamiast papy jest EPDM i odwrócona kolejność warstw.

beton44
14-07-2014, 16:15
Jeszcze raz, powoli o co chodzi. Na tym zdjęciu ładnie widać:
http://images46.fotosik.pl/329/1121ae2eb9c62cdfgen.jpg

Strop pomiędzy pomieszczeniami to strop i posadzka.
Strop "tarasowy" to strop, izolacja przeciwwodna, izolacja termiczna, posadzka.

Ciężko te warstwy zrobić w tej samej grubości, tak żeby na taras nie wychodzić z pokoju po schodach, a było to trwałe i skuteczne :wiggle:

Elfir
14-07-2014, 16:23
strop tarasowy, jako, że może być monolityczną płytą moze być zdecydowanie cieńszy od stropu typu teriva

jajmar
14-07-2014, 16:25
Taras z pokoju po schodkach to pikuś, ale woda spływająca po tych schodach to kłopot.

Zgadzam się z beton44 teroretycznie to łatwe na domku praktycznie nieosiągalne.

beton44
14-07-2014, 16:34
strop tarasowy, jako, że może być monolityczną płytą moze być zdecydowanie cieńszy od stropu typu teriva

Nu najgrubsze terrivy to niech będzie i 30 cm. Czyli 15 centymetrów czy 17 - też maławo.

Akurat na obrazku jest wszędzie płyta taka sama, ciekawe co wymyślą. Pewnie ocieplenie od środka.

Elfir
14-07-2014, 17:44
mój strop teriva ma 37 cm z wygłuszeniem

beton44
14-07-2014, 20:35
mój strop teriva ma 37 cm z wygłuszeniem


Czyli w tym przypadku niech będzie płyta 15 cm, tudzież uwzględnijmy niezbędny spadek na tarasie powiedzmy 1 cm na metrze a ma taras 5 metrów - 5 cm, zostaje na: izolacje /wodna, cieplna/, warstwę posadzkową 17 cm w najniższym miejscu. Maławo.

Elfir
14-07-2014, 20:44
mało. Ale można obnizyć poziom biura

beton44
14-07-2014, 21:05
mało. Ale można obnizyć poziom biura

Nu to będzie musiał po schodkach schodzić. W tym przypadku akurat się da, można kopać w głąb. Ale w normalnych
przypadkach typu piętra nadziemne nie za bardzo:wiggle:

Elfir
14-07-2014, 21:51
chyba starczy jeden schodek - 15-17 cm

jajmar
14-07-2014, 23:33
Tylko pod poziomem gruntu to biuro dla kogoś kto prowadzi własną działalność aby kogos oficjalnie zatrudnic potrzbne odstępstwo - nie zawsze dadzą zgodę, im głębij tym trudniej.