PDA

Zobacz pełną wersję : Ażury betonowe 8cm, spór z wykonwacą.



ctr_tomi
14-07-2014, 10:04
Witam, zrobiłem dojazd w postaci 2 pasów ażurów. Dojazd ma służyć przeważnie dla samochodów osobowych, ale sporadycznie samochód z węglem czy drewnem też przez nie przejedzie. Wykonawca jaki podbudowę zrobił ok. 40cm zagęszczonego piachu ze żwirem. Tydzień po ułożeniu ażurów wjeżdża samochód z piachem ok. 9t. wszystkie ażury się zapadają część z nich pęka, dzień wcześniej padał deszcz co dodatkowo rozmiękczyło teren. Wykonawca nie chce przyjąć reklamacji tłumacząc, że ażury nie były robione pod takie obciążenia i że to moja wina, że wpuściłem taki pojazd. Moje pytanie jest takie, czy pod ażury w ogóle właściwą podbudową jest sam zageszczony piach? Czy dyskwalifikuje to wykonawcę i oznacza spapraną robotę? Nie wiem na czym stoję i czy mogę egzekwować coś do niego czy faktycznie wina leży po mojej stronie?
Pozdrawiam.

homecactus
14-07-2014, 11:16
nie robi się podbudowy z samego piachu. Zwykle daje się albo tzw suchy beton, albo kruszywo, cienka warstwa piachu jest tylko pod samymi kostami betonowymi czy też ażurami.

Balto
14-07-2014, 20:19
Ażur "ósemka" czyli grubości 8 cm, nie jest robiony na auta 9 ton, za duża powierzchnia i za cienki element. Pytanie czy ażur kupiony w Castoramie na promocji za 6,50 bo jeśli tak to jest to kupa złomu...
Ja kiedyś załadowanym dostawczym musiałem wymienić ażury "8" ki bo pękło kilka jak wjechałem. Facet miał papier, że mogą po nich jeździć tylko auta o DMC do 2 t

End_riu
14-07-2014, 21:06
Piach to nie podbudowa.
Po 8kach mozna jezdzic nawet tirami jak sa dobrze ulozone.
Podbudowa powinna byc zrobiona na calym wjezdzie z tlucznia, bo inaczej bedzie sie zapadac. A plyty MUSZA byc rowno ulozone!
W tym wypadku jest to ewidentny blad wykonawcy.

Pytanie jakie sie nasuwa, to Ile wykonawca skasowal za metr tej fuszerki?

Balto
15-07-2014, 19:22
Endriu: pytanie idzie także o jakość ażura... Bo jak tani to kiepski...

End_riu
15-07-2014, 20:52
Balto, bo w Castoramie to mozna dokupic cos jak Ci brakuje na budowie i nie oplaca sie jechac do producenta :-)
Jesli wykonawca zanizyl koszty, zeby tylko miec zlecenie, to na czyms musi ugrac kilka groszy.

To tak samo jak sa spece od kostki, ktorzy biora 50zl za metr, a w tym jest korytowanie, kruszywa na podbudowe z transportem i ulozenie. Zeby bylo uczciwie i dobrze zrobione, to robocizna wychodzi za darmo, a nawet trzeba doplacic.
Ale i tak wiekszosc inwestorow wybiera opcje TIP (tanie i poprawianie).

Balto
15-07-2014, 22:54
Z serii autentyków: Reklama ażur tzw. "8" po 6,50 za sztukę (dokładnie chyba 48 czy 47 na końcu) jadę z towarem do producenta kostki brukowej i się pytam co oni na to... A wózkowy się śmieje, że jak ktoś z jego bliskiej rodziny to cudo kupił to mu zostały dwa kawałki - te które trzymał w ręcach... reszta była koło nóg...
Tak wiem o tym, ale sam zbyt dobrze wiesz jak to wygląda:
Pyt 1. Czemu tak drogo...
Pyt 2. A taniej się nie da...
Stwierdzenie 1: Ale po tylko osobówką będę jeździł....
A potem tłumaczymy czemu dobrze nie może być po takiej rozmowie...

End_riu
16-07-2014, 21:46
Ja klientowi mowie wpros, ze targowac to moze sie z ruskimi na bazarach.
Jest kosztorys i inwestor widzi ile za co. Chce taniej to na beszczela tne koszty materialow i zmieniam 5lat gwarancji na rok.
Na szczescie 50% mam zlecen podwykonawczych, 35% z polecenia i na tym nie mam takich problemow.
Ostatnio mialem klientke, ktora w pakiecie (docieplenie, kostka, taras) miala 20% znizki, a i tak chciala jeszcze cos urwac. Gdzie docieplenie wyszlo 30zl/m2. A niemal nie bylo prostej, bo pokrecony domek strasznie.
Ludzie maja gdzies jakosc, a szukaja oszczednosci. Ale jak juz zrobisz, to ILE GWARANCJI? :-)

Balto
17-07-2014, 20:44
Endrju: długość gwarancji jest odwrotnie proporcjonalna do wysokości rabatu a wprost do jakości materiałów (czyt. ceny zasadniczo)