PDA

Zobacz pełną wersję : Małe mieszkanie dla 4 osób



wiolek_lp
15-07-2014, 13:20
Witam wszystkich.
Kupujemy z mężem nasze pierwsze mieszkanie i mam wątpliwości czy rozkład pomieszczeń zaproponowany przez dewelopera jest najbardziej funkcjonalny i korzystny. Mieszkanie jest małe (50,37 m ) posiada jednak 3 pokoje, dlatego też zależy mi na jak najlepszym wykorzystaniu każdego metra. Nie możemy zrezygnować z żadnego pokoju, gdyż potrzebujemy małą sypialnie dla nas- ta w planie 7,5 m wystarczy bo praktycznie chodzi tylko o łóżko i jakąś toaletkę ew. szafę, która w tym przypadku przeniesiona jest na korytarz. 2 pokój to będzie pokój naszych synków ( 2 i 4 lata ) i tutaj na pewno będziemy chcieli go coś powiększyć nawet kosztem salonu.
Moim marzeniem jest mieć kuchnię otwartą na salon ale nie jestem pewna czy w tym przypadku jest to możliwe, gdyż pion znajduje się po prawej stronę. Tu też prosiłabym o radę czy jest to wykonalne by w miejscu kuchni stworzyć pokój a kuchnię przenieść do powiększonego salonu bo jest to dość duża odległość od pionu. Nie chciałabym łączyć kuchni z pokojem znajdującym się obok bo z salonu jest wyjście na mały ogródek ( ok 30 m ) więc w ciepłe dni gdy większość czasu będziemy na nim spędzać chcielibyśmy mieć dobry dostęp a nie np z naszej sypialni, bo wyjście z pokoju dzieci nie wchodzi nawet w grę.
W chwili obecnej mamy dowolną możliwość zaaranżowania ścian gdyż blok dopiero powstaje, oczywiście w miarę możliwości i "trzymając się pionów" co nie do końca wiem co oznacza - jak duże jest tu pole manewru.
Prosiłabym o poradę czy " coś " da się z tym mieszkaniem zrobić, jeśli nie wchodzi w grę przeniesienie kuchni to w jaki sposób zaaranżować pozostałe pomieszczenia, głownie właśnie powiększyć pokój synków, szkoda mi też trochę przestrzeni z przedpokoju.
Zdaje sobie sprawę, że z poważnymi zmianami muszę pójśc do architekta ale czy w tym mieszkaniu takie zmiany są w ogóle możliwe bo ja nie umiem sobie wyobrazić innych układów pomieszczeń.

Z góry dziękuje za każdą opinię :)

alicyja
15-07-2014, 16:18
Tak na szybko przyszły mi do głowy takie propozycje, niedopracowane - zwłaszcza w obrębie kuchni i sypialni - bo meble ustawiać sobie mogę na rysunku dowolnie ale z podłączeniem może być gorzej. To taka ogólna koncepcja. Największym chyba problemem w przeniesieniu kuchni będzie poprowadzenie rury kanalizacyjnej od zlewu do pionu. Normalnie zlew może być odsunięty na dość dużą odległość od pionu(i daje się zachowac spadek) ale lepiej jak wtedy rura ma jak najmniej zakrętów.
1) Wejście do sypialni od strony aneksu, rura odpływowa idzie najkrótszą drogą - np. zabudowana szafką i podestem łóżka. Kuchenka na półwyspie oddzielonym od kanapowni niską ścianką.
270274
2)Wejście do sypialni z przedpokoju a rura odpływowa idzie wzdłuż ścian naokoło. Możesz też się dowiedzieć u dewelopera czy nie dałoby się rury poprowadzić pod podłogą(przerywana niebieska linia - przecina wejście) i wtedy kuchenka mogłaby być przy oknie, lodówka we wnęce przy wejściu a zlew gdzieś pomiędzy nimi. Ewentualnie można podnieść podłogę w części sypialni - wybudować podest od przerywanej linii do okna na wysokość ok.15-20cm.
270275

Wejście do łazienki przesunięte tak, żeby po prawej weszła prostokątna wanna a w przedpokoju normalna, glęboka szafa(długość ok.180cm).

wiolek_lp
15-07-2014, 19:09
alicyja dzięki śliczne właśnie o coś takiego mi chodziło bo nie umiałam sobie stworzyć takiej wizji :) W takim razie teraz będę się dowiadywać od dewelopera jakie rozwiązanie on widzi.
Gdy dostane odpowiedź pewnie będę mieć jeszcze jakieś pytania ;)
Jeszcze odnośnie przesunięcia ściany do pokoju dzieci. Czy wtedy okno w salonie nie będzie wyglądać bardzo dziwnie, że kończy się tuż przy ścianie ?
Czy można wiedzieć w jakim programie robiłaś te projekty, że można nakładać wszystko na rzut mieszkania ?

wiolek_lp
23-07-2014, 07:33
Byłam u dewelopera i już wiem wszystko, jest możliwe puszczenie rury pod podłogą jak i inne zmiany muszę nanieść im tylko te zmiany na plan do piątku !!

Dlatego też mam prośbę czy ktoś ma jeszcze jakąś wizję jak mogła by wyglądać ta kuchnia ?
Bardzo podoba mi się 1 opcja co zaproponowała alicyja ale boję się, że łóżko w sypialni może nie wejść ( ta ściana, przy której stoi ma 203 cm a łóżko wiadomo 200 ) i troszkę dziwnie z tym wejściem od kuchni chociaż to bym jeszcze przeżyła.
W 2 rozwiązaniu nie podoba mi się, że kuchnia jest kompletnie otwarta na salon wolałabym mieć jednak wysepkę tylko czy jest to właśnie wykonalne w tym pomieszczeniu.

W kuchni musi się znaleźć lodówka wolnostojąca, płyta, zmywarka 60, zlew najlepiej półtora komorowy i bardzo chciałabym piekarnik w słupku na wysokości ( małe dzieci ) Oczywiście troszkę blatu roboczego.
Myślałam by w przypadku 1 pomysłu pociągnąć ten blat na stronę salonu i dostawić 2 krzesła barowe ale nie wiem czy nie zagraci to wtedy pomieszczenia i będzie mało miejsca więc kolejnym pomysłem było dostawienie stołu do blatu. Jednak jak mówię to rozwiązanie zastanawia mnie ze względu na łóżko, bo jak się okaże, że nie wejdzie to będzie problem.

Bardzo proszę o wszystkie sugestie bo nie mam kompletnie wizji przestrzennych a czasu bardzo mało !

wiolek_lp
07-10-2014, 09:12
Witam po raz kolejny.
Zwracam się ponownie z prośbą o pomoc, zmiany które chciałam zostały wprowadzone i zaczynam powoli zastanawiać się nad urządzeniem wnętrz tak żeby było miło i przyjemnie mieszkać. Wiem, że mieszkanie jest małe ale muszę urządzić go tak, by było jak najbardziej funkcjonalnie.
Proszę o poradę zarówno w kwestii ustawienia mebli, czy coś może być lepiej ( bo ja nie widzę innych rozwiązań ) jak i wystroju. Zaplanowałam już pewne rzeczy ale czytając wątek o salonach zaczynam się zastanawiać czy to, co założyłam nie będzie przekombinowane i zbyt sztuczne.
Mieszkanie chcę w bieli i szarości. Lubie kolory chłodne natomiast bardzo nie lubię ciemnego drewna. Podobają mi się wnętrza nowoczesne, minimalistyczne ale też i skandynawskie i w stylu glamour. Dlatego mam problem żeby za bardzo nie namieszać i nie wyszła ku.pa :)
Więc zaczynając od prawej strony mieszkania jest tam nasza miniaturowa sypialnia. Na ścianę planuję szafę 2 metrową z drzwiami suwanymi ( w większości opieram się na meblach ikeowych gdyż po prostu podobają mi się a na inne na ten moment nie będzie nas stać żeby np zrobić szafy na wymiar ). Wiem, że odległość od łóżka to tylko ok pół metra ale nie widzę możliwości innego ustawienia w tym pokoju a szafę wiadomo potrzebujemy na nasze ubrania. Myślałam w sypialni o lampie jakiejś z kryształków i fajnej tapecie ale nie wiem czy ma sens skoro wezgłowie będzie na ścianie z oknem. Dalej jest salon z aneksem kuchennym i wyspą. rozkład kuchni jest już ustalony tak samo jak jej wygląd. Będą to białe fronty lakierowane na wysoki połysk, frezowane, bez uchwytów. Górne szafki do samego sufitu. Miedzy szafkami lacobel. I tu jeszcze nie wiem jaka kolorystyka ale myślałam o szarym blacie, szarym lacobelu i szarym gresie na podłogę. Tą malutka ściankę 60 cm przy korytarzu chce pomalować farba tablicowa czarną.
Do wyspy od strony salonu przystawiony będzie rozkładany stół. Na co dzień potrzebujemy 4 miejsca. I tu myślałam o stole szklanym z ikei i przezroczystych krzesłach ale zaczynam się nad tym zastanawiać czy to dobry pomysł. Dalej ściana z tv i tu też myślę o czymś w takim stylu jak zamieszczam na zdj, białe błyszczące fronty nawiązujące do kuchni. Chciałabym w miarę duży narożnik albo jakąś sofę i fotel ? Podobają mi się z serii Soderhamn ale widzę, że już nie ma jasno szarego obicia a wcześniej były. W każdym razie jakaś prosta szara sofa. Nad stolik kawowy chciałabym lampę cosmo. Ścianę za sofą wcześniej myślałam wytapetować ale spodobało mi się cegłopodobna płyta stegu, oczywiście zostawiłabym białą. No i pokój synków, którzy będą mieć 5 i 3 lata gdy się wprowadzimy. Łóżko mają wysuwane, jak zaznaczyłam na rzucie. Na pewno będzie potrzebne biurko na razie 1, no i albo jakieś komody czy półki i szafa na ubrania. Zastanawiam się czy lepiej dać1 dużą szafę pax 150 cm czy raczej postawić im 2 małe np z tej serii dziecięcej stuva ? Myślałam ścianę nad łóżkiem i przy oknie pomalować w biało niebieskie szerokie pasy ( inspiracja tutaj z forum z któregoś wątku ) na przeciwko przy biurku na szaro a przy wejściu czarną farba tablicową. Na korytarzu szafa przesuwana i tutaj widzę, że będę musiała kupić tą o głębokości 44 cm bo przy 66 przejścia zostanie 60 cm :/ Podłogi myślałam w chłodnym jasnym kolorze np coą takiego jak dąb comano. Na łazienkę nie mam kompletnie pomysłu, żeby była spójna z mieszkaniem ale znowu nie strasznie sterylna.
Jeśli ktoś przetrwał mój wywód to co myślicie o moich pomysłach ? Oczywiście chcę wprowadzić jakiś kolor ale to bardziej w dodatkach. Jakie rolety ? czy lepiej rzymskie, czy może dzień noc czy materiały długie do ziemi ? Co proponujecie ?
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie sugestie ;)283220283221283223283224283225

wiolek_lp
07-10-2014, 09:16
i dalej

Marysia Ro
07-10-2014, 13:25
wiolek_lp , podziwiam Cię - mieszkania jeszcze nie ma, ale już wiesz, jakie chcesz sofy i szafy:) Ja w niedzielę odebrałam klucze, a mam tylko jakieś wstępne plany co do wyposażenia. Tyle że u mnie najpierw będzie burzenie i stawianie nowych ścian, więc trochę inna bajka ;)
Mogę Ci doradzić w kwestii sofy narożnej, bo też o takiej myślę, no i oczywiście też szara (ech, ale mało oryginalne jesteśmy! ;))
Są sofy, do których można dokupić dużą pufę, która po dołączeniu do sofy tworzy z nią sofę z szezlongiem. Myślę, że to dobre rozwiązanie przy niewielkich salonach, które są pokojami wielofunkcyjnymi. Znajomy ma taką i gdy urządzamy sobie pojedynki na PlayStation to sobie tę pufę przestawiamy w inne miejsce i dzięki temu mamy więcej miejsca na grę. No i przy zmianie aranżacji też jest dobrze, bo zawsze możesz przestawić pufę z prawej na lewą lub na odwrót, a "stała" sofa narożna daje mniejsze pole do popisu. Czyli ta sordhamm z dostawianą pufką wg mnie lepsza. W różnych firmach, które produkują meble tapicerowane, można sobie samemu wybrać rodzaj i kolor tkaniny i nie jest to wcale droższe od gotowych rozwiązań.

wiolek_lp
07-10-2014, 15:05
Marysia Ro gratuluję i zazdroszczę odbioru kluczy ;) ja staram się to właśnie już ogarniać żeby mieć trochę czasu na przemyślenia i uniknięcie błędów a przede wszystkim zależy nam żeby po odebraniu kluczy jak najszybciej się wprowadzić :) dlatego chcę mieć już wszystko wybrane i tylko "wpaść" i kupować ;)

co do takiej sofy z szezlongiem to jest właśnie fajny pomysł i też dlatego podoba mi się soderhamn, niestety nie wiem czemu nie jest już dostępny jasno szary :( Wiem, że zazwyczaj do każdej sofy można wybrać rodzaj obicia ale na plus tej ikeowej przemawia też to, że pokrycie jest ściągane i można go wyczyścić co przy dziaciakach jest dla mnie ważne :) będę musiała wynaleźć coś takiego :)

Marysia Ro
07-10-2014, 21:34
O, zdejmowane przykrycie przydałoby się i mnie! Mimo że dzieci nie mam ;) Ale sama jestem straaasznie nieostrożna, ech!

aldona79
09-10-2014, 08:20
Koleżanka kupiła prę lat temu taką bardzo fajną kanapę w angielskim stylu no i po 2t ygodniach szukałą gorączkowo pokrowca bo okazało się, że kanapa przypadła do gustu nie tylko im;) pies też był zachwycony więc wycierał się w nią z taką lubością, że sofa zmieniała kolor z jasnego na ciemno kawowy z printem w psie łapy;)

Marysia Ro
09-10-2014, 09:19
Ciekawe, czy można zamówić zdejmowane pokrycie w takim normalnym salonie meblowym, gdzie robią sofy na zamówienie. Bo jeśli nie, to zostaje przykrywanie narzutą/kocem...?

wiolek_lp
09-10-2014, 09:19
Ehhh no życie :/ nam pies nie grozi nigdy ( moja alergia ) ale dzieciaki potrafią zrobić cuda ;) ( starszy syn kiedyś z braku kredek porysował ściany starym drewnianym jajkiem pisanką pomalowaną na zielono :D ) dlatego od razu będę rozglądać się za sofą ze zdejmowanym pokryciem, bo kłaść czegoś dodatkowo nie mam zamiaru ;)

Marysia Ro no właśnie ja nie chcę niczym przykrywać więc będę w sklepach pytać, jak nie to zostaje ikea ;) bo tam większość ma ściągane

channel8
09-10-2014, 21:36
Wiolek - nie wiem czy rozłożysz sofę u chłopców w pokoju - aby ją rozłożyć potrzebujesz ok 220 cm, chyba zatarasujesz sobie drzwi.

wiolek_lp
10-10-2014, 09:39
channel8 ale to nie sofa a szafa na rzucie ;) nie wyraźnie napisalam. Chlopaki będą spać na wysuwanym łóżku tak jak to zaznaczyłam

Marysia Ro
10-10-2014, 10:10
wiolek, poszukałam wczoraj trochę w temacie zdejmowanych pokryć i odkryłam coś zupełnie innego. Jest taka tkanina "magic home", która nie przyjmuje zabrudzeń - podobno nawet długopis czy keczup jest jej niegroźny. Poza tym znalazłam producenta sof, który wykonuje je na zamówienie, o dowolnej szerokości, głębokości itd. i ma mnóstwo tkanin typu "magic home" do wyboru :) Jakbyś była zainteresowana, to wyślę Ci linka na priv.
Myślę, że to naprawdę dobra opcja.

wiolek_lp
10-10-2014, 10:29
Jasne możesz przesłać namiary, zawsze można się zorientować chodź podejrzewam, że nie będzie pieniążków robić taką sofę/ narożnik na wymiar, wiadomo zazwyczaj taniej w sieciówkach. Ale popytać można :)

Flawia
10-10-2014, 11:30
wiolek, poszukałam wczoraj trochę w temacie zdejmowanych pokryć i odkryłam coś zupełnie innego. Jest taka tkanina "magic home", która nie przyjmuje zabrudzeń - podobno nawet długopis czy keczup jest jej niegroźny. Poza tym znalazłam producenta sof, który wykonuje je na zamówienie, o dowolnej szerokości, głębokości itd. i ma mnóstwo tkanin typu "magic home" do wyboru :) Jakbyś była zainteresowana, to wyślę Ci linka na priv.
Myślę, że to naprawdę dobra opcja.

Ja poproszę o namiar, potrzebuję poduch oparciowych, może się skusi na wykonanie :)

Marysia Ro
10-10-2014, 17:22
No to wrzucam tutaj, może inni też skorzystają.
http://www.meblezkalwarii.pl/
Chcę się do nich wybrać w któryś weekend i zobaczyć wszystko na żywo. Ale ceny mają śliczniusie, aż chce się brać ;)

wiolek_lp
15-10-2014, 20:18
Nikt nic nie doradzi ? :(