PDA

Zobacz pełną wersję : Nierówna więźba dzachowa



semcio
18-07-2014, 11:02
Witam,
jestem na etapie robienia dachu (mały dach dwuspadowy - w sumie ok 150m2). Wczoraj wraz z kierowniczką budowy sprawdzaliśmy, jak cieśle sobie poradzili z więźbą dachową. No i niestety więźba jest ułożona nierówno. Krokwie nie trzymają linii w pionie. Różnice na wysokości murłaty sięgają ok 2cm. To niestety nie jest mało i przy dachówce płąskiej będzie widoczne. Cieśla upiera się, że krokwie były troche nierówne, ale po zmierzeniu zamków na murłacie widać, że nie są proste - różnica dochodzi do 11mm. W końcu przyznali się, że spieprzyli robote i obiecali poprawić na łatach. No ale, czy tak się robi? czy te różnice nie są zbyt duże na takie poprawki? Kierowniczka jest wściekła, bo sama ich poleciła i narobili jej wstydu. Teraz kombinujemy jak to poprawić.

Do tego dochodzi kwestia ogniomurków na szczytach. Murarze zrobili je bardzo dokładnie równając poziom do dwóch skrajnych krokwi z każdej strony. No i teraz cieśle kładąc dachówkę te poziomy zaburzą. Jeśli taki ogniomurek miał na gotowo wystawać ok 8cm, to teraz przy różnicy 2cm będzie to widać jak cholera. Niby ekipa dobra, ale zaliczyła sporą wpadkę.

Generalnie ciągle myślimy jakby to wszystko poprawić, ale może Wy macie jakieś pomysły? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Pozdrawiam,
G

Andrzej Wilhelmi
20-07-2014, 01:36
Jak oni sobie tak przygotowali więźbę to będzie z kryciem dachu? Oczywiście jest to do wyrównania na łatach i tak się to robi. Co to za ogniomur wystający 8 cm? Powinien wystawać 20~30 cm. Pozdrawiam.

yendrek3
20-07-2014, 03:40
mysle ze dadza rade to wyprowadzic, jak sami spierd... to sami bede to wyprowadzac i przynajmiej nie beda mowic bo to tamci spieprzyli :cool:

semcio
20-07-2014, 09:38
Ok, dzięki za odpowiedzi. Już nie jestem pewien, czy powinienem im wierzyć, wiec wolałem zapytać, czy tak się to właśnie robi. Przy tej płaskiej dachówce, to każdą nierówność będzie widać, więc zależy mi na idealnie prostej powierzchni.

Co do ogniomuru, to ten jest tylko taki ozdobny. Nie spełnia żadnej funkcji, zwłaszcza, że nie jest wcale częścią muru, tylko konstrukcją opartą na ociepleniu i stelażu z drewna i OSB. Tutaj wizualizacja domu i tam widać jak to ma wyglądać.

http://i656.photobucket.com/albums/uu282/semcio/budowa/prosty_front.jpg (http://s656.photobucket.com/user/semcio/media/budowa/prosty_front.jpg.html)

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam,
G

Andrzej Wilhelmi
20-07-2014, 20:40
Bardzo łany projekt. Powodzenia. Pozdrawiam.