PDA

Zobacz pełną wersję : Duris 3 tymi ręcami robiony



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

hektor80
02-03-2018, 07:12
a ja się zapytam jak się sprawuje alnor. zamarza przy tych temp. ? Jaka temp. nawiewu?

Tomasz Antkowiak
03-03-2018, 14:06
Gaz to przeciez wcale nie koniecznie kominy, a i przy rozsadym podejsciu do budowania niskie koszty na przyszlosc. Smiem twierdzic ze kosztowo na chwile obecna nie placimy za ogrzewanie wiecej niz gdybysmy mieli w domu pompe ciepla.

Garażowiec
03-03-2018, 15:32
Gaz to przeciez wcale nie koniecznie kominy, a i przy rozsadym podejsciu do budowania niskie koszty na przyszlosc. Smiem twierdzic ze kosztowo na chwile obecna nie placimy za ogrzewanie wiecej niz gdybysmy mieli w domu pompe ciepla.

A tu się grubo mylisz , dlaczego tak uważasz?

Tomasz Antkowiak
03-03-2018, 20:56
Wyciagam wnioski z nieco ponad 3 lat mieszkania i oplacania rachunkow :)

karster
04-03-2018, 00:27
Noo, ale jakie masz porównanie z PC? Ja chce pc ale dowiedziałem się, że będzie na pewno w mojej miejscowości gaz....
Z tego co wcześniej liczyłem to wychodziło na gazie niby sporo drożej niż na PC. Chyba ze ten wynik dla pc byl zanizony.

Pozdrawiam
Karol

sebcioc55
04-03-2018, 06:19
Siema. Poniewaz jestem na urlopie to tylko powiem ze PC przy -16,2*C dawala spokojnie rade, w domu najmniej bylo rano 20,8*C, ale po wylaczeniu pompy bylo juz ponad 21*C. Grzalek zadnych nie mam. Co do porownania kosztow gazu wypowiem sie jak wroce.

Pozdro

Garażowiec
04-03-2018, 07:34
Wyciagam wnioski z nieco ponad 3 lat mieszkania i oplacania rachunkow :)

Słabo .
Przy PC gruntowej inwerterowej zapłaciłbyś mniej o ok. 2/3

Tomasz Antkowiak
04-03-2018, 08:07
Słabo .
Przy PC gruntowej inwerterowej zapłaciłbyś mniej o ok. 2/3

o ok 2/3 mniej niz ?

Garażowiec
04-03-2018, 09:29
Niż gazem

karster
04-03-2018, 10:10
https://zaradnyfinansowo.pl/koszty-ogrzewania/

Wg tego gaz jest droższy.
Teraz koszt dobrego kotła z kominem i przyłącza gazu vs pc gruntowa (u mnie orientacyjnie razem z kolektorem poziomym ponizej 27tys). Z gazem, kominem, przyłączem strzelę 12tys czyli 15tys różnicy na korzyść gazu, a koszt ogrzania będzie orientacyjnie niższy przy PC 1000 zl rocznie czyli MAKSYMALNIE po 15 latach jest na zero (nie licząc przeglądów gazowych etc no i kaprysów Putina).
Taką analizę w 5 minut zrobiłem sam, może ktoś coś dokladniejszego posiada do przedstawienia? :)

Pozdrawiam
Karol

Tomasz Antkowiak
04-03-2018, 11:02
Sredni roczny koszt ogrzania domu i przygotowania CWU gazem u nas to 1550-1600 PLN brutto.
Temperatura w domu ustawiona na 22 stopnie, 4 osoby (2+2), 2 lazienki. Do tego kominek bez plaszcza i rozprowadzenia, palony okazjonalnie, raz na kilka tygodni.
Komin od gazu to kolano koncentryczne i jakie 0,5 metra rury (piec wisi na scianie zewnetznej wiec komin tylko przechodzi przez sciane) - kosztu nie pamietam dokladnie, swita mi jakies 400 PLN
Kociol kondensacyjny Immergas 12kW + zasobnik 160 litrow (tez Immergas) + sterownik Immergas + pogodowka- lacznie jakies 5200 PLN
Przylacze gazu w gazowni 1700 PLN
Instalacja gazowa wewnetrzna od gazomierza w szafce przy plocie do kotla 1500 PLN
Coroczny przeglad kotla 240 PLN
Dom jak w linku w podpisie.

Garażowiec
04-03-2018, 13:39
Dobra , ostatni wpis , nie będę zaśmiecał wątku .
Wydawało mi się ze mowa była o kosztach eksploatacji nie inwestycji . W eksploatacji pc znacznie niższe koszta ,niż przy gazie , w inwestycji w kotłownia na gazie tańsza , ale co wtedy kiedy gazu nie ma? Albo kiedy przyłącze kosztuje 15 K?
Porównując pc do gazu inwestycja+eksploatacja , to też można porównać gaz do czysty prąd , jeszcze niższa inwestycja w prąd niż przy gazie , a rachunki o 10-20% większe .Też można napsać że inwestując rozsądnie , prąd się bardziej opłaca . Tylko tutaj rozsądek oznacza mocny reżim izolacji itp , a na końcu jak zamknąć te kółko porównań, zostaje pc kontra czysty prąd i tu znowu przepaść .

Sredni roczny koszt ogrzania domu i przygotowania CWU gazem u nas to 1550-1600 PLN brutto.+Coroczny przeglad kotla 240 PLN+trochę prądu =~1800/1900 pln , czyli jak pisałem , przy pc miałbyś rocznie ok 700/800 pln .

agb
04-03-2018, 17:36
Porównując pc do gazu inwestycja+eksploatacja , to też można porównać gaz do czysty prąd , jeszcze niższa inwestycja w prąd niż przy gazie , a rachunki o 10-20% większe .Też można napsać że inwestując rozsądnie , prąd się bardziej opłaca.
Garażowiec, kto jak kto,ale Ty takich bzdur pisać nie powinieneś. Ceny energii w Polsce są zróżnicowane i takie za przeproszeniem gówno-prawdy jak 10-20% to sobie arturo może pisać. W takim mazowieckim w optymalnym scenariuszu 1kWh z gazu mogę mieć poniżej 22gr/kWh. I to z uwzględnieniem sprawności kotła. Bo z faktury, to i poniżej 20gr/kWh. A prąd w taniej w G12W mam po 36gr/kWh. Nie liczę, krótkoterminowych w kontekście porównywania systemów CO+CWU, promocji Fortum, itp. Dodatkowo grzanie wyłącznie w taniej strefie każdej zimy weryfikuje m.in temat o zużyciu prądu przez PC. I żeby nie było, oczywiście da się 100% w taniej, bo dużo osób tak robi. Sytuacja wygląda natomiast zupełnie inaczej tam gdzie jest na przykład Tauron.

Więc po co robić ludziom wodę z mózgu pisząc o 10-20%?

Przemek Kardyś
04-03-2018, 17:41
Dodam, bo prądem grzeję.
Do 1500zł rocznie za grzanie trudno dojść, w domu najmarniej 21,8stC z rana, na ogół około 23, w porywach do 25 (mierzone 30cm nad podłogą w salonie, bo na szafce nawet 28 ). Inwestycja (CO+CWU) 5600zł i dodatkowo 4400zł za klimatyzator (tego bym nie powtórzył). Się opłaca, a jeszcze kominek dorzuciłem.

Gaz mam od niedawna w drodze, ale sr.. .. ..es. Na wyńgiel nawet szkoda splunońć. Także, ten... prund. Radzę.

agb
04-03-2018, 17:57
Przy takim domu jak Twój czy sebcia, to czemu nie?

sebcioc55
12-03-2018, 18:52
Witam. Skończyłem się urlopować więc coś skrobnę. U mnie do dnia dzisiejszego od początku tego sezonu PC zużyła na CO i CWU 991 kWh, czyli jakieś 277zł. W moim przypadku całkowity koszt instalacji CO na gaz z rurociągu był tylko 1600zł niższy niż koszt instalacji PC. 1 kWh gazu 3 lata temu kosztowała u mnie 25gr, a 1kWh prądu w taniej taryfie 28gr, z tym ze dla PC mam SCOP 4. Więc mając gaz do tej pory zapłacił bym za ten sezon 991 zł, czyli o 714zł więcej. W sumie to po tym sezonie inwestycja w PC mi się zwróci, a licze tylko sezony grzewcze, samo CWU też jest tańsze. To by było wszystko w temacie opłacalności. To prosta matematyka, jeżeli ktoś wie ile jego dom będzie potrzebował ciepła, ma wyceny na PC i gaz, umie korzystać z kalkulatora to mu wyjdzie. Oczywiście jak ktoś ma oferty na PC za 40k to mu się nie opłaci, ale jak troche ruszy głową i poszuka to będzie zadowolony. Nawet dzisiaj się trafiają zawodnicy którzy dają oferty na PC z odwiertami w granicach 60-80k i mówią że to już z dużym rabatem, co najgorsze są tacy którzy to kupują ;)

Nie oszukujmy się,1000 zł/sezon za CO i CWU to jest nie dużo za dom 109m^2 i 2 os. - kto tyle płaci?? Pewnie jakiś ułamek ludzi w skali kraju, ale dlaczego nie płacić prawie 4x mniej? i na dodatek mieć modne w tych czasach źródło ciepła ?;)

micbarpia
12-03-2018, 20:57
sebcio kusisz mnie żeby to policzyć.... a już taki pewny byłem tego swojego gazu....

esechiel
16-03-2018, 13:38
Sebastian, mam do Ciebie 2 pytania.

1. Zaczynam swoja przygodę z budowaniem. Parterówka na płycie fundamentowej. Przyznam, że studiowałem Twój dziennik wielokrotnie i jesteś dla mnie inspiracją, by odważyć się i samemu zakasać rękawy. Szykuję się do budowy płyty. Jednak dostałem ciut inny projekt płyty niż tradycyjny. Moja płyta ma mieć 25 cm grubości na 20 cm styropianie XPS. Ale dookoła domu, pod ścianami nośnymi zewnętrznymi oraz wewnętrznymi grubość płyty rośnie do 40 cm. czyli muszę porobić dodatkowo "rynienki" o szerokości 65 cm (25cm ściana + 2x20cm XPS) i głębokości 60 cm (bo muszę to przecież wyłożyć tym styropianem ekstradowanym). Tłumaczone to miałem tak, że muszą być te wzmocnienia bo ciężar domu itp. A mój domek jest typowy, parterowy, kryty blachą. Coś mi tu nie gra. Nigdzie w necie nie widziałem płyty z tymi tzw ostrogami. Dumam, czy mogę się zarządzić i robić płytę na płasko, bez tych "wzmocnień"

2. Czy przy obecnej ustawie prosumenckiej nie myślałbyś o ogrzewaniu się matami na podczerwień, ewentualnie kablami oporowymi + 10 kwp na dachu? Według moich wyliczeń taki system może w 100% zapewnić zapotrzebowanie energetyczne domu, więc roczny koszt utrzymania byłby bardzo niski. Inwestycja niższa niż w pompę ciepła.

pzdr

aiki
16-03-2018, 14:40
Ostrogi przy PF robił Doktorek.

sebcioc55
16-03-2018, 20:29
Sebastian, mam do Ciebie 2 pytania.

1. Zaczynam swoja przygodę z budowaniem. Parterówka na płycie fundamentowej. Przyznam, że studiowałem Twój dziennik wielokrotnie i jesteś dla mnie inspiracją, by odważyć się i samemu zakasać rękawy. Szykuję się do budowy płyty. Jednak dostałem ciut inny projekt płyty niż tradycyjny. Moja płyta ma mieć 25 cm grubości na 20 cm styropianie XPS. Ale dookoła domu, pod ścianami nośnymi zewnętrznymi oraz wewnętrznymi grubość płyty rośnie do 40 cm. czyli muszę porobić dodatkowo "rynienki" o szerokości 65 cm (25cm ściana + 2x20cm XPS) i głębokości 60 cm (bo muszę to przecież wyłożyć tym styropianem ekstradowanym). Tłumaczone to miałem tak, że muszą być te wzmocnienia bo ciężar domu itp. A mój domek jest typowy, parterowy, kryty blachą. Coś mi tu nie gra. Nigdzie w necie nie widziałem płyty z tymi tzw ostrogami. Dumam, czy mogę się zarządzić i robić płytę na płasko, bez tych "wzmocnień"

2. Czy przy obecnej ustawie prosumenckiej nie myślałbyś o ogrzewaniu się matami na podczerwień, ewentualnie kablami oporowymi + 10 kwp na dachu? Według moich wyliczeń taki system może w 100% zapewnić zapotrzebowanie energetyczne domu, więc roczny koszt utrzymania byłby bardzo niski. Inwestycja niższa niż w pompę ciepła.

pzdr

Witam,
ciesze się że pomogłem przy decyzji o samobudowaniu :)
Tak jak pisze aiki, doktorek miał płytę na ostrogach z tym że on miał trudny grunt, dom z poddaszem, strop betonowy i dachówke ceramiczną. Nie wiem jaki masz projekt i jakie warunki gruntowe ale to co opisujesz to dla mnie farmazony i wymysły osób które nie umieją/nie mają odpowiedniego oprogramowania/wiedzy aby to prawidłowo zaprojektować. Zgłoś sę do ppkonstruktor albo do http://www.rokstal.pl/ oni Ci zrobią racjonalny projekt bo mają doświadczenie i odpowiedni soft.
Natomiast co do fotowoltaiki to myslałem o tym na poważnie, mam do tego idealne warunki, jednak wg mnie obecne rzepisy są nie opłacalne, jezeli masz ochotę to podziel się tutaj swoimi obliczeniami. Wg mnie to sie nie opłaca, inwestycja niższa niż w PC również wątpliwa ;) więc chętnie zobaczę Twoje wyliczenia, bo powiem szczerze żę nie jestem na bierząco w kwestiach prosumenckich.

Barth3z
20-03-2018, 08:55
Sorry że tak długo ale dopiero dzisiaj mam czas żeby dłużej pobyć na budowie. Proszę bardzo:

Tak wygląda wnętrze po zdjęciu frontu. Chyba ta jedna fota wszystko wyjasnia. Bypass jest po środku. Składa się z siłownika i z plastikowej klapy.

http://pics.tinypic.pl/i/00755/cdlt9vcqd28i.jpg

http://pics.tinypic.pl/i/00755/m27136ejndd8.jpg

Poniżej zbliżenie na siłownik:

http://pics.tinypic.pl/i/00755/r3lndydl0bi2.jpg

No i klapa:

http://pics.tinypic.pl/i/00755/6ijjmabjirrm.jpg



Witaj sebcio55. Mam pytanie, testowałeś już bypass w rekuperatorze ? Chciałbym się dowiedzieć jaki szacunkowo procent powietrza przechodzi przez ten bypass a ile przez wymiennik. Zastawiam się, czy w swoim reku zrobić taki bypass jaki jest na zdjęciach, czy jednak zrobić go na przepustnicy trójdrożnej poza reku.

sebcioc55
20-03-2018, 16:00
Witaj sebcio55. Mam pytanie, testowałeś już bypass w rekuperatorze ? Chciałbym się dowiedzieć jaki szacunkowo procent powietrza przechodzi przez ten bypass a ile przez wymiennik. Zastawiam się, czy w swoim reku zrobić taki bypass jaki jest na zdjęciach, czy jednak zrobić go na przepustnicy trójdrożnej poza reku.

Nie testowałem go specjalnie, sam się załącza jeżeli w domu jest więcej niż 21*C (taką mam nastawę), zimą/wiosną skutecznie dmucha zimnym powietrzem jak słońce mi gwałtownie podbija temperaturę, dobrze to działa jednak jak się stoi/siedzi pod anemostatem to pizga ;)
Nie wiem jak miałbym sprawdzić ile powietrza idzie przez bypass a ile idzie przez wymiennik, wymiennik to dużo większy opór więc pewnie dużo mniej. W zamkniętej obudowie nie bardzo jestem to w stanie zmierzyć, chyba że masz jakiś pomysł?

esechiel
29-03-2018, 12:58
Sebek, dzięki za polecenie Rokstali, moja płyta już się robi :)

Co do fotowoltaiki. Ja to tak na piechotę policzyłem. Zapotrzebowanie na Energię Końcową u mnie jest na poziomie 37 kWh/m2/rok. Powierzchnia użytkowa/grzewcza 145m co w zaokrągleniu daje 5500 kWh rocznie na dom. Do tego dodać trzeba ok 1000 kWh na obsługę małej pompy powietrznej do grzania wody. Na zuzycie betowe liczę ok 3000 kWh rocznie, więc ok 9500 kWh rocznie prądu zużyję. Zamontowałbym PV o mocy 10kWh. Koszt inwestycji ok 42000 PV, kilka tysięcy pompa, ok 15000 maty grzewcze na podczerwień (lub kilka tysiecy kable oporowe) Inwestycja 50-60 tys. koszty roczne zero. No nie do końca, trzeba płacić abo dla energtyki kilkaset zł rocznie. Biorę też pod uwagę fakt, że moje zuzycie pradu będzie torchę większe, a produkcja prądu trochę niższa. Nie mniej wydaje mi się, że ta droga jest najbardziej ekonomiczna. Bo dajmy na to popa ciepła plus podłogówka na takiej powierzchni już by więcej kosztowała niż inwestycja w PV. No i przy pompie nie ma produkcji pradu, więc rocznie jeszcze za 4-5 tys kWh trzeba zapłacić.

BTW. Dumam ciągle nad rozwiązaniami z plytą fundamentową. Przeraża mnie trochę zbrojenie tej płyty (217m2) i dumam czy nie można tutaj kupić gotowe siatki zbrojeniowe fi10 z. wymiar takiej płyty to 5mx2,15m oczka 15cm. Koszt w zasadzie nie wyższy od zwykłych prętów. Ktoś coś takiego zastosował?

Zaciekawiła mnie też opcja zamiany XPSa na szkło piankowe ... ma ona wiele plusów w stosunku do xpsa, ale chyba wychodzi troche drożej. Bo by zachować parametry XPSa trzeba dać jej 2x więcej, a nawet jeszcze więcej bo zagęszcza się ja w stosunku 1:1,3.

Nie mniej fajnie, że coraz więcej możliwości się pojawia.

sebcioc55
29-03-2018, 23:21
Cześć. Może zacznę od końca. Szkło piankowe trudno jest dostać, jest droższe i dla kogoś bez doświadczenia trudniejsze w "zrobieniu" - ja bym się na to nie porwał, chyba ze jest sprawdzony wykonawca z materiałem w cenie za konkretną płytę.
Zbrojenie łatwo się wiąże, siatki wyjąd drożej bo same w sobie są droższe niż goła stal a i sporo idzie też na zakłady.
Fotowoltaika - cena kosmos. Po pierwsze liczysz że zużyjesz ok 10000kWh rocznie, ale to przez rok z czego największy peak przypadnie zimą, gdzie słońca jest najmniej, skąd weźmiesz wtedy kWh? Ze zbilansowania z latem? Z tego co wiem to bilansuje się czystą energię bez przesyłów, więc po odjęciu bilansu i tak zapłacisz za przesyły tej energii. Więc to słabo jakoś wychodzi... Policz sobie ile ten i ten system będzie kosztował wraz z eksploatacją np przez 20 lat. Ja liczyłem i ni jak fotowoltaika się nie opłaca ;)
PC i podłogówka w cenie 60tys ? Oczywiście można tyle zapłacić, tylko po co dawać się okradać w biały dzień. PC 5kW z montażem, odwiertami kosztuje ok 25k. Do tego podłogówka 4k i masz połowe tego o czym piszesz. Przelicz to jeszcze raz bo coś mi się wydaje że nie wyjdzie tak różowo jak zakładasz. Jakby tak było to w co drugim domu były by takie rozwiązania.

grend
05-04-2018, 20:04
sebcio ogarnołes płot ? Czy jednak zeszłoroczne opady zastopowały wszelkie prace ?

sebcioc55
05-04-2018, 20:58
sebcio ogarnołes płot ? Czy jednak zeszłoroczne opady zastopowały wszelkie prace ?

Co Ty, masakra jest, żeby was nie skłamać to woda utrzymuje się na wysokim poziomie (nie schodzi poniżej 0,5m ppt) już prawie rok!!:bash::bash:
jednak ostatnio zebrałem się w sobie, wydalem trochę pieniędzy i będę z tym walczył bo nie mogę garażu zacząć, ani kostki ani tego ogrodzenia. Niestety musze jeszcze poczekać parę dni bo trochę mi się noga zepsuła i muszę dojść do siebie :cool: na pewno zdam relacje z placu boju.

Z nowości to zakończyłem sezon grzewczy, bo pomimo minimalnych nastaw na PC miałem w domu ponad 24* i nie dało rady wyrobić, teraz już słońce robi robotę od paru dni pomimo niskich temperatur w nocy. Więcej info wkrótce.

sebcioc55
06-04-2018, 08:55
Tak jak pisałem, drugi sezon grzewczy za mną. Poniżej zdjęcia z podlicznika i ciepłomierza z początku sezonu:

http://images.tinypic.pl/i/00950/dcfsily6y8u4.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00950/g0ayfh4uk5cg.jpg

Na ciepłomierzu 21,146 GJ, a na podliczniku 1633,87 kWh.

Teraz zdjęcia z końca sezonu, PC zostaje już tylko do grzania CWU.

http://files.tinypic.pl/i/00962/ztqz7t0tiivj.jpg

http://files.tinypic.pl/i/00962/109jj9o9ie0q.jpg

Na ciepłomierzu 37,756 GJ, a na podliczniku 2864,04 kWh.

Podsumowując sezon grzewczy 2017/18 pożarł 1230,17 kWh prundu i w tym czasie PC wyprodukowała 16,61GJ (4600kWh) ciepła, z sprawnością z całego sezonu SCOP 3,74. Jest to oczywiście sprawność mieszana za CO i CWU. Ja jestem bardzo zadowolony, mam kaganiec na tanią taryfę, więc grzanie i ciepła woda za ostatnie pół roku kosztowało mnie 344,40 zł :yes::cool:

Nie grzeję już prawaie tydzień a dzisiaj rano było tak:

http://files.tinypic.pl/i/00962/fm5y9718hli5.jpg

Dodatkowo dla tych niedowiarków którzy mówią że poziome DZ to lipa i że się nie sprawdzi. Więc proszę pokażcie mi odwierty pionowe gdzie po całym sezonie na wyjściu będzie większa temp niż u mnie.
Legenda (dokładność pomiaru 0,5*C):
1. Temp wyjścia z DZ
2. Temp zasilania zbiornika CWU
3. Temp powietrza w kotłowni
4. Temp w zbiorniku CWU

http://files.tinypic.pl/i/00962/rwcgq3xt645z.jpg

BTW: już wkrótce na tapetę wjeżdza nowa PC, będzie relacja, więc myślę że wszyscy niecierpliwi będą w końcu usatysfakcjonowani ;)

walec7_7
06-04-2018, 09:21
Powiem Ci że zużycie mega! Ja nie mam miejsca na poziome DZ, zostaje mi PW :) Fajnie że dalej działasz i udzielasz cennych wskazówek.

Mówisz noga musi odpocząć? :)

wally666
06-04-2018, 10:33
Czekam z niecierpliwoscia na relacje bo u mnie za 10 dni startuje budowa i musze podjac decyzje - gaz czy PW!

BTW. Sebcio, opisywales w swoim dzienniku konkretniej warunki glebowe oraz sama instalacje DZ?

sebcioc55
06-04-2018, 10:44
Powiem Ci że zużycie mega! Ja nie mam miejsca na poziome DZ, zostaje mi PW :) Fajnie że dalej działasz i udzielasz cennych wskazówek.

Mówisz noga musi odpocząć? :)

znasz to przyszłowie: "gdyby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała" ?;)


Czekam z niecierpliwoscia na relacje bo u mnie za 10 dni startuje budowa i musze podjac decyzje - gaz czy PW!

BTW. Sebcio, opisywales w swoim dzienniku konkretniej warunki glebowe oraz sama instalacje DZ?

no co do wyboru gaz czy PW to ja bym bral PW, ale znowu najlepsza jest wg mnie PC gruntowa z resztą to też zależy od cen poszczególnych instalacji, bo jak np masz cenę na całość z PW 25k, a gruntowej nie znajdziesz tańszej niż 40k no to sprawa jasna.
Warunki glebowe i skany z badania geotechnicznego oraz wykonanie DZ opisywałem i pokazywałem w dzienniku. Zbieram się już dłuższy czas aby zrobić spis treści w dzienniku ale skoro przez zimę tego nie zrobiłem to teraz pewnie tym bardziej, chyba że znowu bedzie padać pół roku bez przerwy ;)

wally666
06-04-2018, 11:54
Dzięki. Masz rację, miałem na myśli PC gruntowa z poziomym kolektorem, powietrzna na razie mnie nie interesuje. Działkę mam niewielką bo ok 950m2 ale powinienem zmieścić kilka nitek kolektora. Taki jest plan;)

Czekam z niecierpliwością na ujawnienie się tego tajemniczego producenta Twojej pompy, jeśli całość będzie dużo tańsza niż inni producenci z PL jak Ekopower to chętnie w to wejdę!

marcko
06-04-2018, 11:54
Tak jak pisałem, drugi sezon grzewczy za mną. Poniżej zdjęcia z podlicznika i ciepłomierza z początku sezonu:
.............

BTW: już wkrótce na tapetę wjeżdza nowa PC, będzie relacja, więc myślę że wszyscy niecierpliwi będą w końcu usatysfakcjonowani ;)

podkręcasz ciekawość, napięcie rośnie w oczekiwaniu na tego neewsa :D
chętnie zobaczę co to takiego, bo na razie stanąłem na grzałkach i zbiorniku 1000l. Rozumiem że to od Jacka będzie? (skoro firmę zarejestrował parę dni temu) :P

ketjof
06-04-2018, 13:47
Tak jak pisałem, drugi sezon grzewczy za mną. Poniżej zdjęcia z podlicznika i ciepłomierza z początku sezonu:

http://images.tinypic.pl/i/00950/dcfsily6y8u4.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00950/g0ayfh4uk5cg.jpg

Na ciepłomierzu 21,146 GJ, a na podliczniku 1633,87 kWh.

Teraz zdjęcia z końca sezonu, PC zostaje już tylko do grzania CWU.

http://files.tinypic.pl/i/00962/ztqz7t0tiivj.jpg

http://files.tinypic.pl/i/00962/109jj9o9ie0q.jpg

Na ciepłomierzu 37,756 GJ, a na podliczniku 2864,04 kWh.

Podsumowując sezon grzewczy 2017/18 pożarł 1230,17 kWh prundu i w tym czasie PC wyprodukowała 16,61GJ (4600kWh) ciepła, z sprawnością z całego sezonu SCOP 3,74. Jest to oczywiście sprawność mieszana za CO i CWU. Ja jestem bardzo zadowolony, mam kaganiec na tanią taryfę, więc grzanie i ciepła woda za ostatnie pół roku kosztowało mnie 344,40 zł :yes::cool:

Nie grzeję już prawaie tydzień a dzisiaj rano było tak:

http://files.tinypic.pl/i/00962/fm5y9718hli5.jpg

Dodatkowo dla tych niedowiarków którzy mówią że poziome DZ to lipa i że się nie sprawdzi. Więc proszę pokażcie mi odwierty pionowe gdzie po całym sezonie na wyjściu będzie większa temp niż u mnie.
Legenda (dokładność pomiaru 0,5*C):
1. Temp wyjścia z DZ
2. Temp zasilania zbiornika CWU
3. Temp powietrza w kotłowni
4. Temp w zbiorniku CWU

http://files.tinypic.pl/i/00962/rwcgq3xt645z.jpg

BTW: już wkrótce na tapetę wjeżdza nowa PC, będzie relacja, więc myślę że wszyscy niecierpliwi będą w końcu usatysfakcjonowani ;)

Cześć, czytałem dużo twój dziennik przed i w trakcie mojej budowy, ale "pasywnie".
Gratki za sprawną, samorobną budowę.
Wypowiem się co do PC GW u Ciebie.... bo gdzie indziej by mnie pewnie miłośnicy PW zjedli.
W pełni zgadzam się z tym co mówisz o GW w stosunku do PW. Wszystko zależy od kosztów i indywidualnej oceny awaryjności danego rozwiązania.
Do mnie nie przemawia ta ilość układów elektromechanicznych w inwerterowych pompach PW. A wiadomo, że nie psuje się tylko to czego nie ma.
Ja wyhaczyłem kotłownię na polskiej GW typu lodówka - z wbudowanym zbiornikiem na CWU z nierdzewki + 2 odwierty po 90 m DZ- za 25k (to był raczej "upust rodzinny" ale za około 30k jest to podobno dla każdego).
Mieszkam od grudnia i miesięczne zużycie energii (tylko w niskiej taryfie) po 185-210 kWh (w tym CWU ok 63 kWh)---- pysk sam się smieje.
U mnie doszła jeszcze dotacja z gminy więc koszt kotłowni z wszystkim zamknął się w 15k. (ale to się udało i wiadomo nie w każdej gminie takie cukierki)
I jeszcze ... mówiłeś pokażcie mi takiego co ma na pionowym DZ takie temperatury..... U mnie - po sezonie pod koniec grzania CWU DZ-11/7 K -nawet Wihajster pisze, że jeżeli termometry sprawne to jakaś anomalia. Termometry zakładałem już niezależne , kalibruję w wodzie lodowej i różnica góra 1 K. Dodam, że w Toruniu nie mieszkam :). Za to na całej głębokości DZ glina.
Rację mają też ci, co mówią że w tak ocieplonym domu się to nie opłaca i lepiej czysty prąd - u mnie zakładając, że za cały rok zapłacę z CWU 500 zł i mnożąc razy COP nawet 5... to wyszłoby, że bez tej dotacji pompa zwróciłaby się po 15 latach :(. Każdy niech oceni sam. Ja uważam, że Polska gruntówka dłużej pożyje choćby ze względu na mniejszą ilość zintegrowanej, nienaprawialnej elektroniki i bardziej stabilne warunki pracy.
Pozdrawiam, miłego mieszkania
Wojtek

wally666
06-04-2018, 14:12
A co to za "polska gruntowka" jesli to nie tajemnica?

sebcioc55
06-04-2018, 15:17
.....I jeszcze ... mówiłeś pokażcie mi takiego co ma na pionowym DZ takie temperatury..... U mnie - po sezonie pod koniec grzania CWU DZ-11/7 K .....

nie bardzo rozumiem ten zapis, oznacza to że np teraz pod koniec grzania cwu masz na zasilaniu z DZ 7*C, a na powrocie do DZ masz -11*C ? Jeżeli tak to faktycznie jakieś czary, pierwszy raz widzę taki wynik na odwiertach pod koniec sezonu.
U mnie taka temperatura zapewne wynika z wszechobecnej wody.

UPDATE: dodam jeszcze że doskonale wiem co jest w pompach gruntowych, może w nich paść albo sprężarka, pompki obiegowe albo elektronika, jeżeli pompa jest zbudowana z wszechobecnych podzespołów to co to a problem je wymienić? To tak jakby jeździć tylko rowerem i bać się jeździć samochodem bo może się zepsuć. Doskonale to znam bo często to słysze, a co jak Ci się PC zepsuje albo prądu nie będzie przez tydzień, lepiej zbuduj komin i sobie wstaw jakiś piec na wszystko, no pojebało .... ;) Ja zawsze wtedy mówię to samo: "wsiadam w samolot i lecę na wczasy " :)

ketjof
06-04-2018, 15:32
To był myślnik przed jedenastką. :)
Może troszkę się rozpędziłem , sprawdzę dzisiaj po 45 minutach pracy. Dłużej mi cwu rzadko kiedy grzeje. A na włączenie na CO już nie ma co liczyć przy tych temp zewnętrznych. Ten odczyt był wczoraj w trakcie grzania cwu i nie sprawdziłem dokładnie po jakim czasie od startu. W każdym razie nie będzie po tych 45 minutach mniej niż +10 temperatura wychodząca z ziemi.
Wiem że wyglada to dziwnie, ale ile można zakładać jeszcze błędu ( termometry sprawdzałem w wodzie lodowej i od tej temperatury można by jeszcze maksymalnie 1 stopień odjąć )

Wally666 odpowiem ci na priva bo tutaj chyba nie wolno.

sebcioc55
06-04-2018, 15:39
Wally666 odpowiem ci na priva bo tutaj chyba nie wolno.

jak nie wolno? w moim dzienniku wszystko wolno :p

BTW: 10*C to bardzo dużo, nawet bym powiedział że to małoprawdopodobne... no ale jak tak masz to się tylko cieszyć :)

ketjof
06-04-2018, 16:13
Tylko się cieszyć .....ale każdy kij ma dwa końce , ty masz ciepłomierz i wiesz ile twój dom potrzebuje energii cieplnej.
Ja to mogę tylko szacować i gdyby przyjąć takie temperatury dz i Gz jakie pokazują termometry to wyszłoby ze powinienem przyjmować COP około 6 na C.O. a wtedy wyszłoby, że dom nie jest taki ciepły jak mi asolt wyliczył. Czyli coś Sp....m (: . Ale nie wiem czy jestem ciekawy. Grunt, ze przez 4 miesiące zimy (mieszkam od grudnia) z ciepła wodą zużyłem ok 800 kWh prundu ( z podlicznika pompy) :)


Co do pompy napisze ci tez na priv, bo mam dopiero pare postów, wiec się dygam. Jeszcze mnie zbanują i będzie szybki koniec mojej forumowej „kariery”:lol2: Generalnie chodziło mi o to żeby dorzucic swój kamyczek do ogródka zwolenników GW i zachęcić ludzi do szukania lepszych cen na pompy GW. Bo wydaje mi się, że w ich prostocie i stabilności parametrów dz na jakim pracują jest ich największa zaleta.

sebcioc55
06-04-2018, 18:21
Z Twojej stopki wyczytałem że masz full izolacji i jeszcze dom z poddaszem wiec zapotrzebowanie na pewno masz mniejsze niz ja, dlatego malo kwh. Ile by nie było liczy się efekt końcowy.
Najlepsi sa Ci którzy palą w domu wszystkim i jak juz sie zapytają ile ja płacę i im mowie to nie wierzą, a ja ze zapraszam pokaze cieplomierz i podlicznik. Oni jednak nadal idą w zaparte i ze to nie możliwe i pewnie mam w domu 15*C. Wtedy odpuszczam, głowa muru nie potrzebujesz.
Tak jak odpisałem Ci na priv mialem w 2015r. oferte na "prawie identyczna" pompe ;) firmy Gejzer, byla to kompletna kotłownia z odwiertami 140m na pompe 7kW i opiewala na bajeczna sumę 45k :) ciekawe ze mi proponowali 140mb do PC 7kW, a Ty masz 180m do PC 5kW?

ketjof
06-04-2018, 21:26
Tak, zamiar był taki żeby maksymalnie doszczelnić i zaizolować, zrobić wodną podłogówkę i spróbować grzać grzałką w buforze, i sprawdzić jak to wyjdzie finansowo.
Ale jak to bywa w życiu, i na budowie plany są po to żeby je zmieniać. Grzałki i bufor wychodzą bardzo tanio jak są tymi rencami,a jak nie tymi rencami to i powyżej 10 tyś trzeba dać.U nas w gminie jest program walki z niską emisją i na pompę GW dają 10 tyś dopłaty. Wypisałem papiery i okazało się, że podpisali umowę. Dodatkowo okazało się, że mam w rodzinie instalatora PC, wod-kan, rekuperatorów nawet producenta. Na jakiejś imprezie rodzinnej zaoferował się zrobić mi promocyjnie instalacje. Za kotłownię na gotowo bez dotykania samemu niczego wyszła mnie taka kwota jak ludzie płaca za kotłownie na ekogrochu. Więc nie miałem się co zastanawiać. Co do temperatur DZ to właściwie przy moim domu od razu było wiadomo, że pewnie 1 odwiert 100m by starczył. Ale mogło to być na styk więc te 2x 60-70 m to była bezpieczna porada ze strony ekipy. W momencie wykonywania otworów była tylko PF i nie wiadomo było jaki będzie grunt, jaki wyjdzie dom, a jak ekipa już wierci i stracili czas na te wszystkie czynności związane z rozpakowaniem się to już dość łatwo z nimi ustalić fajną cenę na dodatkowe metry - i tak zrobiłem bo się bałem. Nie mam żadnego dodatkowego kominka itp. więc wolałem trochę przyłożyć.:). DZ jak się okazało jest więc mocno przewymiarowane. W największe mrozy obecnej zimy (dochodziło do -17 w nocy) wystarczyło ok. 5h pracy na C.O. żeby utrzymać te 22,5 st w domu.
Moje główne info dla innych budujących i stojących przed wyborem systemu grzewczego jest takie, że 30tyś za taką kotłownię z odwiertami jak moje to jest cena do uzyskania. Jak ktoś nie ocieplał tak jak ja to ma te 10 tyś nie wydane, a jak ta pompa zużyje prądu 2 x więcej niż u mnie to jest i tak śmiesznie mało. Producenci i instalatorzy gruntówek będą musieli - już schodzą z marż, cena robi się podobna do PW a GW jeżeli pominąć cenę ma chyba jednak więcej zalet niż PW, szczególnie jeśli chodzi o potencjalną awaryjność. Mam trochę informacji od człowieka, który instaluje i serwisuje jedne i drugie i chyba nie chciał mnie oszukać bo na mnie mało lub wcale nie zarobił. Ta opcja, którą ty masz czyli niedrogi mały GW inwerter też zapowiada się na fajny pomysł jeżeli faktycznie mniej obciąża ona DZ i można zrobić mniejsze. Ja tylko , tak na chłopski rozum nie kapuję czemu, jak dom potrzebuje X kWh dziennie to jak się pobierze to X rozbite na mniej większych porcji (PC bez inwertera) to będzie gorzej dla DZ, niż jak się je pobierze w większej ilości małych porcji (PC inwerter)?
O.K. Ale znowu niepotrzebnie się rozpisałem w twoim dzienniku. My już mamy P.C. nieprądożerne, i nie mrożące DZ :)
Pozdr.
Wojtek

wally666
06-04-2018, 21:56
Głupie pytanie ale co tam - co to jest GW

ketjof
06-04-2018, 22:21
Głupie pytanie ale co tam - co to jest GW

GW- pompa ciepła grunt-woda
PW- pompa ciepła powietrze-woda

karster
07-04-2018, 06:21
Bardzo mocno chcę PC! Już jakieś gazy w eterze sychać, klepią mnie po plecach i mówią, "ja bym się nie zastanawiał i brał gaz" a ja niet, nie nada. No i gaz odpada.

Dzwoniłem jakiś czas temu do kogoś od PC (chyba z zachodniopomorskiego ale działa wszędzie, chyba z forum miałem kontakt) i mówił, ze GW zatrzymały się 15lat temu w rozwoju a PW są fajne. Jak patrzę na średnie temperatury u nas w kraju i wyzszy cop PC PW przy tych wyzszych temperaturach to nie powiem,kusi. Ale ja lubię spokój. To nie hazard i chcę pewne rozwiązanie w cenie dla szarego Kowalskiego. A nie jak sąsiad, który za same 4 odwierty po 100mb dał 28tys zł.

Seba, u Ciebie jest wody w ujjj. U mnie pustynia i glina gdzieś tam pod trawą. Woda na wiosne ciężko wsiąka. Więc Twoje wyniki mogą być troszkę podkręcone ;)

Pozdrawiam
Karol

sebcioc55
07-04-2018, 06:39
Może i tak, ale w jakim stopniu? 5-10%? w tamtym roku kończyłem sezon z temp DZ na poziomie 2,5*C a wyniki były zbliżone.
Nie wiem co ten gościu miał na myśli że PC gruntowe staneły w miejscu? Może ma lepsze bicie na powietrznych :yes: Może nie widział nigdy gruntówki z inwerterem? Poczekaj, niedługo będzie wiecej wiadomo o mojej nowej PC, to się zastanowisz ponownie :)

karster
07-04-2018, 06:44
Mi się też tak coś wydaje. A kontakt miałem chyba od Kaszpira, to był prawdopodobnie jego instalator. Miał duże parcie na PW i dało się odczuć wręcz presję na nie z wykluczeniem gw.

PS. Dzieki z pw, nadejdzie odpowiedni moment to spozytkuję :)

Pozdrawiam
Karol

chilli banana
27-04-2018, 17:41
Seba czy ty masz pompę do ogrzewania podłogowego? czym się kierowałeś przy wyborze?
masz jeszcze tacker czy się go pozbyłeś?
i ostatnie - o co pytają wszyscy ;) co z tą PC?

sebcioc55
27-04-2018, 20:38
Chodzi Ci o pompę ciepła ? Jeżeli tak to mam pompę ciepła gruntową, i do samej podłogówki też mam pompkę wbudowaną w PC chyba 25-60. Wybór był trudny, podyktowany ceną. Najpierw był w planach gaz (nawet wydałem 800 zł na projektp rzyłącza :/ ) jednak ceny jakie dostałem za przyłącze i czas oczekiwania były nie do przyjęcia. Najpierw był chiński meeting, potem PC od Jacka i teraz ma być kolejna PC od niego, obecnie jest montowana i testowana, potem trafi do mnie. Jak to nastapi to siętym podziele.
Na tą chwilę powiem tylko że obecna PC produkuje u mnie CWU na cały miesiąc za jedyne 26 zł :)
Tacker mam, ale go używam co jakiś czas więc nie odsprzedam ;) poszukaj na OLX używanego albo kup jakiś tani na allegro, ja mam capricorna.

chilli banana
27-04-2018, 21:10
Chodzi Ci o pompę ciepła ? Jeżeli tak to mam pompę ciepła gruntową, i do samej podłogówki też mam pompkę wbudowaną w PC chyba 25-60. Wybór był trudny, podyktowany ceną. Najpierw był w planach gaz (nawet wydałem 800 zł na projektp rzyłącza :/ ) jednak ceny jakie dostałem za przyłącze i czas oczekiwania były nie do przyjęcia. Najpierw był chiński meeting, potem PC od Jacka i teraz ma być kolejna PC od niego, obecnie jest montowana i testowana, potem trafi do mnie. Jak to nastapi to siętym podziele.
Na tą chwilę powiem tylko że obecna PC produkuje u mnie CWU na cały miesiąc za jedyne 26 zł :)
Tacker mam, ale go używam co jakiś czas więc nie odsprzedam ;) poszukaj na OLX używanego albo kup jakiś tani na allegro, ja mam capricorna.

acha, dzięki wielkie Seba!
to czekam na tę nową pompę od Jacka :)

Daniellos_
07-06-2018, 16:58
Działasz coś czy tylko spijasz zimne piwko w upalne dni na tarasie? :)

sebcioc55
07-06-2018, 20:54
Cześc :)! działam tylko mam tyle zajęć że nie mam za wiele czasu na pisanie, ale foty robię więc w wolnym czasie wszystko uzupełnie :)

wally666
07-06-2018, 21:16
Czekamy z niecierpliwością;)

esechiel
12-06-2018, 07:13
Sebcio, muszę się pochwalić. Zrobiłem własnymi siłami płytę fundamentową. Powierzchnia 217m2 kosztowała mnie równo 50tyś ( w tym kolosalna wymiana ziemi), ok 230zł m2. Jestem bardzo zadowolony z efektu i finalnej ceny, bo jak wysyłałem zapytania ofertowe to firmy proponowali mi tę płytę za 70-75tyś.

Dumam teraz nad stropem. W projekcie mam monolit ale jestem namawiany na płyty żerańskie. Koszt płyt ok 100zł metr. Na plus cena i szybkość wykonania - 1 dzień. Monolit też robiłbym własnymi siłami z pomocą rodziny, więc darmowa robocizna. Nie wiem jak tu cena by wyszła, ale podejrzewam że więcej niż 100zł. Ale czasowo to pewnie kilka tygodni przygotować, nerwów itp. No i nie wiem co robić. Poddasze u mnie nieużytkowe.Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?

martingg
12-06-2018, 07:15
Sebcio, muszę się pochwalić. Zrobiłem własnymi siłami płytę fundamentową. Powierzchnia 217m2 kosztowała mnie równo 50tyś ( w tym kolosalna wymiana ziemi), ok 230zł m2. Jestem bardzo zadowolony z efektu i finalnej ceny, bo jak wysyłałem zapytania ofertowe to firmy proponowali mi tę płytę za 70-75tyś.

Dumam teraz nad stropem. W projekcie mam monolit ale jestem namawiany na płyty żerańskie. Koszt płyt ok 100zł metr. Na plus cena i szybkość wykonania - 1 dzień. Monolit też robiłbym własnymi siłami z pomocą rodziny, więc darmowa robocizna. Nie wiem jak tu cena by wyszła, ale podejrzewam że więcej niż 100zł. Ale czasowo to pewnie kilka tygodni przygotować, nerwów itp. No i nie wiem co robić. Poddasze u mnie nieużytkowe.Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?

dużo czasu ci zajęła płyta? ;) też nad tym myślę bo nie ma w tym wyższej matematyki a średnio za robotę jest około 100pln/m2 więc przy twojej płycie to do przodu jakieś 20 tysi ... gdzie ją robiłeś? (region polski)

esechiel
12-06-2018, 08:43
Płytę robiłem w lubelskim. Zajęło mi to 11 dni, pracowałem po kilkanaście godzin, przy zbrojeniu pomagała rodzina. Fajna robota, nie ma co się tego bać. Trzeba być w miarę precyzyjnym ale nie jest to specjalnie trudne.

sebcioc55
12-06-2018, 10:40
Plyty zeranskie 100zl z położeniem? Jezeli tak to bierz je. Oszczednosc czasu niesamowita. Kwestia tylko jak z rozpietosciami i konstrukcyjnie jak to wyglada, czy nie trzeba czegos przeprojektowac albo doprojektowac jakis podciagow.
Strop monolityczny ma zazwyczaj 15cm a przy wiekszych rozpietosciach 18cm. Zakladajac te 18cm to kazdy metr kwadratowy betonu na taki strop to ok 50zl, dolicz zbrojenie szalunki, podpory i wlasny czas! Jak cena rzeczywiscie taka jak mowisz to rob z plyt.
Z reszta jak poddasze nieuzytkowe to nie wiem czemu robisz strop betonowy ;)

esechiel
12-06-2018, 11:20
Te 100zł to nie jest ostateczna cena, dojdzie czas pracy dźwigu ale to raptem kilka stów więc nie majątek. Płyty też nie zakryją 100% stropu, dziury trzeba tradycyjnie zalewać. Jednak i tak jest to niesamowita oszczędność czasu stąd bardzo poważnie myślę nad żeraniem ... a czemu w ogóle beton nad głową? Żona tego pragnie, chce czuć się"bezpieczniej' w razie gdyby dach odleciał. Zresztą drewniany też jest kosztowny i pracochłonny. Pozdrawiam innych samorobów.

jak_to_mozliwe
12-06-2018, 11:39
Poczytaj o dachu z gotowych wiązarów. Moim zdaniem wyjdzie taniej, niż betonowy. Montaż konstrukcji to max 2 dni, potem w zależności co wybrałeś - membrana, kontrłaty, dachówki itp. Dach drewniany nie odfrunie...

e_gregor
12-06-2018, 11:44
Tak dodam od siebie - co do wiązarów to jestem do nich absolutnie przekonany. Bardzo solidna i sztywna konstrukcja. Natomiast stropy betonowe mają pewną zaletę - szczelność. Niedługo zabieram sie u siebie za sufity podwieszane i przerażaja mnie te wszystkie folie i taśmy paroizolacyjne, przepusty na kable i problem ze szczelnym zamontowaniem oświetlenia (chcę dużo tradycyjnych "oczek" GU10 + żarówki led). Jak ktoś nie robi rekuperacj to faktycznie może się tym nie przejmować ale ja chcę zrobić dom termos tani w ogrzewaniu (prąd)

jak_to_mozliwe
12-06-2018, 12:12
Ocieplenie pianą powinno załatwić problem szczelności. Ewentualnie "rzygnąć" nią tylko tam gdzie są przepusty itp.
Jeśli myślę o parterówce, to widzę wiązary z sufitem ocieplonym nadmuchiwaną celulozą, bo ma dobrą izolację akustyczną. Na pewno tańsze niż lany beton nad głową + dużo łatwiej zawiesić lampy itp. Niż wiercić z ryzykiem wjechania w zbrojenie. No i na minus w monolicie, potencjalne przenoszenie drgań i hałasów.

//edit: a sam dach albo właśnie natryskową pianą albo nakrokwiowo.

martingg
12-06-2018, 12:45
przy parterówce chyba nie ma sensu ocieplać dachu? si?

martingg
12-06-2018, 12:46
Płytę robiłem w lubelskim. Zajęło mi to 11 dni, pracowałem po kilkanaście godzin, przy zbrojeniu pomagała rodzina. Fajna robota, nie ma co się tego bać. Trzeba być w miarę precyzyjnym ale nie jest to specjalnie trudne.

to zapraszam to mazowieckiego na 10 dni :D :D no właśnie nad tym myślę boję się tylko tej prezycji aczkolwiek miałbym 2 budowlańców do pomocy ... :stirthepot:

jak_to_mozliwe
12-06-2018, 13:21
przy parterówce chyba nie ma sensu ocieplać dachu? si?

Czemu, nie? :>

martingg
12-06-2018, 14:37
tak mi powiedział 1 budowlaniec tutaj polecany i tez tutaj czytałem przy drewnianym wystarczy ocieplić strop, pisząc dach miałem na myśli krokwie

jak_to_mozliwe
12-06-2018, 19:02
Jestem w stanie wydać 2000zł na 10 - 15cm wełny, bo tyle to mniej więcej wyniesie dodatkowe ocieplenie międzykrokwiowe. Zawsze to dodatkowa warstwa. Tak to sobie wyobrażam, choć nie upieram się, że da to wymierny efekt ekonomiczny.

esechiel
13-06-2018, 13:47
Czy ktoś z was myślał o montażu okien w systemie MOWO własnymi rekami? Wydaje się to stosunkowo proste. Ale może właśnie wydaje mi się tylko. Skoro to jest takie dobre a droga jest usługa to może warto się nad tym pochylić?

jak_to_mozliwe
13-06-2018, 14:15
Czy ktoś z was myślał o montażu okien w systemie MOWO własnymi rekami? Wydaje się to stosunkowo proste. Ale może właśnie wydaje mi się tylko. Skoro to jest takie dobre a droga jest usługa to może warto się nad tym pochylić?

No pewnie. Pan @anonim, mniej więcej od tego miejsca opisał to w swoim dzienniku https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334455-ANONIMowa-STODO%C5%81A-DIY&p=7462375&viewfull=1#post7462375

aiki
13-06-2018, 15:41
On nie tylko montował ale i tworzył mowo

sebcioc55
14-06-2018, 22:27
Tak dodam od siebie - co do wiązarów to jestem do nich absolutnie przekonany. Bardzo solidna i sztywna konstrukcja. Natomiast stropy betonowe mają pewną zaletę - szczelność. Niedługo zabieram sie u siebie za sufity podwieszane i przerażaja mnie te wszystkie folie i taśmy paroizolacyjne, przepusty na kable i problem ze szczelnym zamontowaniem oświetlenia (chcę dużo tradycyjnych "oczek" GU10 + żarówki led). Jak ktoś nie robi rekuperacj to faktycznie może się tym nie przejmować ale ja chcę zrobić dom termos tani w ogrzewaniu (prąd)

Strop betonowy wiadomo ze jest szczelniejszy, jego jednąz zalet jest też to że można go szybko wykończyć tynkiem. Jak już chcesz zrobić jakieś fajne oświetlenie czy obniiżenia to koszty rosną, a przy wiązarach i suficie podwieszanym masz 2w1.
Jeżeli chcesz zrobić szczelnie to zerknij u mnie w DB, wazne jest właściwe połączenie paroizolacji ze ścianą.

sebcioc55
14-06-2018, 22:30
Czy ktoś z was myślał o montażu okien w systemie MOWO własnymi rekami? Wydaje się to stosunkowo proste. Ale może właśnie wydaje mi się tylko. Skoro to jest takie dobre a droga jest usługa to może warto się nad tym pochylić?

ja będę coś podobnego kombinował z oknami w garażu, ale to jeszcze jest tajemnica ;) oczywiście wszystko pokaże w swoim czasie.

aiki
15-06-2018, 09:02
Za dużo tych tajemnic masz Sebcio. Jak nie PC to teraz Mowo DIY

grend
05-08-2018, 21:00
Sebcio jak z persektywy czasu oceniasz swój strop na wiazarach. To była dobra decyzja? ... bo ty nie robiłeś na pietrze pomieszczeń użytkowych ?

sebcioc55
07-08-2018, 07:27
Siema. Mój dziennik chyba już zarósł kurzem ;)
Z perspektywy czasu uważam ze to była dobra decyzja, było szybko i niedrogo. Mieszkam już 2 lata i kompletnie nic się nie dzieje, żadnych pęknięć itp (w końcu robiła solidna firma ;) ) jeżeli się chodzi normalnie na górze to na dole nic nie słychać, jezeli się chodzi "głośniej" no to słychać. Wg mnie spkojnie na wiązrach można mieszkać i normalnie użytkować.

grend
09-08-2018, 17:51
Siema. Mój dziennik chyba już zarósł kurzem ;)
Z perspektywy czasu uważam ze to była dobra decyzja, było szybko i niedrogo. Mieszkam już 2 lata i kompletnie nic się nie dzieje, żadnych pęknięć itp (w końcu robiła solidna firma ;) ) jeżeli się chodzi normalnie na górze to na dole nic nie słychać, jezeli się chodzi "głośniej" no to słychać. Wg mnie spkojnie na wiązrach można mieszkać i normalnie użytkować.

Dzięki. ... wiesz jak to jest coś tam powiedziałeś i teraz jest problem z pytaniami z opcjami jakiś "inwestycji". zycie jest ciężkie :) - trzeba było milczeć to by problemu też nie było....

sebcioc55
09-08-2018, 21:46
grend nie wiem o jakim problemie piszesz :cool:

grend
09-08-2018, 22:25
grend nie wiem o jakim problemie piszesz :cool:

"Grzebie" juz w czwartym budynku. Samo w sobie to nie jest złe ale jednak niestety żaden nie jest mój. Staje się amiszem na kanwie jakiegos budynku samorobnie zrobionego. ... trzeba było siedzie cicho :)
Nie masz czegoś takiego ?

aiki
10-08-2018, 07:05
Grend czy Ty fachowcem zostałeś?

grend
10-08-2018, 17:03
Grend czy Ty fachowcem zostałeś?

... prawie, ale w kreowaniu opini i pracach "na amisza"

sebcioc55
10-08-2018, 20:15
"Grzebie" juz w czwartym budynku. Samo w sobie to nie jest złe ale jednak niestety żaden nie jest mój. Staje się amiszem na kanwie jakiegos budynku samorobnie zrobionego. ... trzeba było siedzie cicho :)
Nie masz czegoś takiego ?

Mam, tylko że otworzyłem działalność i robie pewne rzeczy już zawodowo. Niedługo to pewnie będzie moim głównym źródłem utryzmania, ale to nie temat na forum. Tutaj jestem hobbistycznie i za free ;) To co wiem i mam sprawdzone chętnie przekazuje dalej, jak powiedział jeden internetowy ludek: "ten tort jest tak wielki że starczy dla każdego" ;)

grend
11-08-2018, 18:58
Mam, tylko że otworzyłem działalność i robie pewne rzeczy już zawodowo. Niedługo to pewnie będzie moim głównym źródłem utryzmania, ale to nie temat na forum. Tutaj jestem hobbistycznie i za free ;) To co wiem i mam sprawdzone chętnie przekazuje dalej, jak powiedział jeden internetowy ludek: "ten tort jest tak wielki że starczy dla każdego" ;)

To gratulacje.
.. ale chyba całkowicie nie chcesz zerwać z "kilkaniem" na kompie, przecież to takie interesujące zajecie :) Z tego co kojarzę to pracowałes jako informatyk

Garażowiec
12-08-2018, 08:24
Z tego co wdziałem na oczy ( budowę -
Duris 3 tymi ręcami sebcio55 robiony ) śmiało ten informatyk może za ,, budowlańca"( w pozytwnym znaczeniu tego słowa ) robić

jarokar
15-11-2018, 13:28
I ja również melduje przeczytanie całego wątku - trzeba przyznać szacun!!! Jestem pełen podziwu jak Ci to wszystko sprawnie i elegancko szło! No chyba że tak to tylko wygląda jak się czyta na wygodnej kanapie :p a co podżyłeś to wiesz tylko Ty i twój kręgosłup... W każdym bądź razie wielkie dzięki za kawał dobrej nauki dla samoroba! Naprawdę można z Twojego dziennika bardzo dużo się nauczyć - świetne opisy i masa zdjęć a do tego te zdjęcia są a nie jak u innych u których po zdjęciach jest tylko wspomnienie - po co ludzie w ogóle piszą dzienniki nie przykładając uwagi żeby zdjęcia nie znikały? Ale Ty jesteś informatykiem i pewnie dlatego, co rozumiem bo również jestem co prawda tylko z wykształcenia ale coś tam się grzebie przy tym.
Mam dwa pytania - jaką robiłeś fuge na płytkach? Bardzo lubię jak najmniejsze, chciałbym kiedyś jak już dotrę do tej chwili kłaść na 1mm ale to chyba niemożliwe przy podłogówce i to jeszcze przy dość dużym rozmiarze np. 60x60? Wszędzie straszą rozszerzalnością dużą.
Czy jak robiłeś zdjęcia kamerą termo masz gdzieś takie żeby można było porównać jak przenika ciepło na panelach i płytkach? Wiadomo że najlepiej mieć to i to zależnie od pomieszczenia ale tak naprawdę jeśli ktoś chce zmaksymalizować oszczędności na ogrzewaniu to chyba lepiej płytki w 100%? No ale jednak w pokojach chciałbym panele, wiadomo Masz może jakieś doświadczeni (na pewno bo przecież mieszkasz już trochę) jak to jest w praktyce - czy panele słabiej grzeją niż płytki?

aiki
15-11-2018, 18:01
Seba ty informatyk jesteś?

Norbi89
16-11-2018, 11:48
Hej,
pokaż fotkę jak wyglada Twoje oświetlenie salonu z ledami :)
I czy załączając same Ledy na wieczór filmowo piwny jest przyjemny półmrok ?

Norbi89
16-11-2018, 11:55
Hej,
pokaż fotkę jak wyglada Twoje oświetlenie salonu z ledami :)
I czy załączając same Ledy na wieczór filmowo piwny jest przyjemny półmrok ?

Norbi89
16-11-2018, 12:10
Hej,
pokaż fotkę jak wyglada Twoje oświetlenie salonu z ledami :)
I czy załączając same Ledy na wieczór filmowo piwny jest przyjemny półmrok ?

sebcioc55
17-11-2018, 18:03
I ja również melduje przeczytanie całego wątku - trzeba przyznać szacun!!! Jestem pełen podziwu jak Ci to wszystko sprawnie i elegancko szło! No chyba że tak to tylko wygląda jak się czyta na wygodnej kanapie :p a co podżyłeś to wiesz tylko Ty i twój kręgosłup... W każdym bądź razie wielkie dzięki za kawał dobrej nauki dla samoroba! Naprawdę można z Twojego dziennika bardzo dużo się nauczyć - świetne opisy i masa zdjęć a do tego te zdjęcia są a nie jak u innych u których po zdjęciach jest tylko wspomnienie - po co ludzie w ogóle piszą dzienniki nie przykładając uwagi żeby zdjęcia nie znikały? Ale Ty jesteś informatykiem i pewnie dlatego, co rozumiem bo również jestem co prawda tylko z wykształcenia ale coś tam się grzebie przy tym.
Mam dwa pytania - jaką robiłeś fuge na płytkach? Bardzo lubię jak najmniejsze, chciałbym kiedyś jak już dotrę do tej chwili kłaść na 1mm ale to chyba niemożliwe przy podłogówce i to jeszcze przy dość dużym rozmiarze np. 60x60? Wszędzie straszą rozszerzalnością dużą.
Czy jak robiłeś zdjęcia kamerą termo masz gdzieś takie żeby można było porównać jak przenika ciepło na panelach i płytkach? Wiadomo że najlepiej mieć to i to zależnie od pomieszczenia ale tak naprawdę jeśli ktoś chce zmaksymalizować oszczędności na ogrzewaniu to chyba lepiej płytki w 100%? No ale jednak w pokojach chciałbym panele, wiadomo Masz może jakieś doświadczeni (na pewno bo przecież mieszkasz już trochę) jak to jest w praktyce - czy panele słabiej grzeją niż płytki?

Siema! ciesze się, że moje wypocimy się jeszcze komuś przydają :) Zdjęcia są aktualne bo płacę za to 40 zł rocznie :cool: ale niestety jak się chce mieć pewność to jednak trzeba zapłacić - czasami też wracam do tego co było kiedyś bo coś potrzebuje, a i komuś też coś pokazuje - więc mi się to opłaca.
Jeżeli chodzi o płytki to ja wszędzie mam 2mm. Przy 1mm nie raz słyszałem że płytki strzelają na podłogówce, natomiast nigdy tego nie widziałem na żywo. Ja bym jednak nie ryzykował.
Co do ogrzewania to odczucie przy płytkach jest "dokładniejsze", po prostu lepiej przewodzą ciepło. Jak będę w domu i nie zapomne to postaram się zrobić zdjęcie w IR w salonie na łączeniu płytek z panelami. Tak czy siak sumarycznie grzeją tak samo, tylko przy panelach później w pomieszczeniu osiągniesz żądaną temperaturę. To niby minus ale znowu latem panele są przyjemniejsze w uzytkowaniu.


Seba ty informatyk jesteś?

Tak :yes:, w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu ;)


Hej,
pokaż fotkę jak wyglada Twoje oświetlenie salonu z ledami :)
I czy załączając same Ledy na wieczór filmowo piwny jest przyjemny półmrok ?

Tak jak wyżej, jak będę pamiętal to cyknę fotę.

DrKubus
20-11-2018, 21:26
sebcioc55 - gratuluje, wrocilem po dluzszej przerwie i troche mi zajelo przekopanie Twojego wątku, ale było warto ;)

sebcioc55
21-11-2018, 05:45
sebcioc55 - gratuluje, wrocilem po dluzszej przerwie i troche mi zajelo przekopanie Twojego wątku, ale było warto ;)

co masz na myśli ? Bo chyba już wcześniej widziałeś mój dziennik ?;)

_arek_
21-11-2018, 07:07
Pewnie "chłopak" zaległości nadrabiał :lol2:

A tak przy okazji jak już coś pisze to jak tam twoja garażownia ?? Ruszyło się coś czy jak to zwykle bywa permanentny brak czasu :)

DrKubus
21-11-2018, 10:52
co masz na myśli ? Bo chyba już wcześniej widziałeś mój dziennik ?;)

Pewnie, że widziałem, ale miałem kilkanaście stron zaległości, a zainspirowałeś mnie tą okładziną betonową, którą pewnie skopiuję ;)

sebcioc55
22-11-2018, 08:17
Pewnie "chłopak" zaległości nadrabiał :lol2:

A tak przy okazji jak już coś pisze to jak tam twoja garażownia ?? Ruszyło się coś czy jak to zwykle bywa permanentny brak czasu :)

Garaz ruszył, zrobilem PF i sobie teraz zimuje. Mam duzo fot i patentow. Jak bede mial wiecej czasu to cos tu wrzuce :)

karster
22-11-2018, 08:35
Garaz ruszył, zrobilem PF i sobie teraz zimuje.

Garaż na PF? Woow, to tak też można? :) Tzn będziesz go grzał, że taka energooszczędna konstrukcja czy coś po prostu nie musiałeś się nadźwigać bloczków?

Seba, Ty też masz sporą wiedzę (nie żebym się podlizywał ;P ) może i Ty mi mądrze doradzisz
Co lepsze na izolację przeciw-wilgociową/ hydroizolację tarasu nad ogrzewanym pomieszczeniem?
1) membrana EPDM
2) Sikabond t8
3) Izohan wm
4) mapelastic
5) papa termozgrzewalna sbs
etc. Ja chyba się skupiam nad EPDM lub owym sikabond T8. Na tej izolacji będzie ~20 cm styropianu, folia poślizgowa (0,2mm albo taka od podłogówki bo mi też została) siatka 3mm z oczkiem 10x10 no i wylewka dociskowa. Na niej na 80-90% sikabond T8 + gres (chociaż tego nie wiadomo, może jakiś fajny kompozyt albo kamienne tarasy)

Oraz:
Jak zamontować balustradę na tarasie nad pomieszczeniem? Chodzi o to, że na ścianach i pod wylewką tarasu będzie gruby styropian 20cm.

Pozdrawiam
Karol

Daniellos_
22-11-2018, 10:22
Ja u siebie kładłem płytki 30x60 w łazience na ogrzewanej podłodze i ogrzewanej ścianie. Jeszcze żadne nie pękła, ale temp zasilania do tej pory max 28*C.

sebcioc55
23-11-2018, 19:10
Garaż na PF? Woow, to tak też można? :) Tzn będziesz go grzał, że taka energooszczędna konstrukcja czy coś po prostu nie musiałeś się nadźwigać bloczków?

Seba, Ty też masz sporą wiedzę (nie żebym się podlizywał ;P ) może i Ty mi mądrze doradzisz
Co lepsze na izolację przeciw-wilgociową/ hydroizolację tarasu nad ogrzewanym pomieszczeniem?
1) membrana EPDM
2) Sikabond t8
3) Izohan wm
4) mapelastic
5) papa termozgrzewalna sbs
etc. Ja chyba się skupiam nad EPDM lub owym sikabond T8. Na tej izolacji będzie ~20 cm styropianu, folia poślizgowa (0,2mm albo taka od podłogówki bo mi też została) siatka 3mm z oczkiem 10x10 no i wylewka dociskowa. Na niej na 80-90% sikabond T8 + gres (chociaż tego nie wiadomo, może jakiś fajny kompozyt albo kamienne tarasy)

Oraz:
Jak zamontować balustradę na tarasie nad pomieszczeniem? Chodzi o to, że na ścianach i pod wylewką tarasu będzie gruby styropian 20cm.

Pozdrawiam
Karol

1. Nie wiem czemu garaż nie na PF ;) wg mnie to najlepsza opcja, ale bez izolacji pod spodem. Przy moich warunkach gruntowych nie było innego wyjścia, jak wrzucę filmik z instalacji drenażu to zobaczycie o co kaman ;)
2. Wg mnie EPDM przyklejone do ściany domu na wysokość +10-15cm wyżej niż okładzina tarasu. Oczywiście membrane kładziesz na izolację termiczną. Jakbyś wrzucił jakieś rysunki było by łatwiej - chyba że zajrze do Twojego dziennika.
3. Olej gres, najlepiej kompozyt albo drewno, zależy co lubisz i czy będzie Ci się potem chcialo olejować deski. Taki taras drewniany może leżeć bezpośrednio na EPDM, jako pływający.
4. Balustrada - też by się przydały rysunki bo nie kojarze co i jak, ale ja bym montował Lki balustradowe do muru na zewnatrz od przodu i później uszczelnił przebicia przez EPDM specjalnymi do tego uszczelkami okrągłymi - są na allegro chyba. Bo montaż na płaskim to zawsze wyswanie chociaż jak dobrze zrobisz to bedzie git. Widziałem już pare razy takie rozwiązanie.

Daniellos_
03-12-2018, 18:00
fotki?

Regius
03-12-2018, 18:29
fotki?

Właśnie :popcorn:

sebcioc55
16-12-2018, 21:09
Witam. Z poślizgiem ale chciałem pokazać realizację płyty fundamentowej pod garaż. Już kiedyś pokazywałem jaki ten garaż ma być, ale dla przypomnienia będzie on wyglądał tak:

https://pics.tinypic.pl/i/00976/2mpdojdmwxz7.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/hid26a2d6oxm.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/ttx4awq5k5n9.jpg

Bardzo prosta bryła, garaż dwustanowiskowy, z miejscem na mały warsztat. Wszystko robione na wymiar pod moje oczekiwania. Garaż na płycie, murowany z BK500, na to wiązary i dachówka ceramiczna. Wiązary chciałem robić samodzielnie, nawet mam projekt na samodzielne wykonanie. Chcę je robić i tak z drewna C24 bo prostego i suchego drewna nie dostane, a z kiepskiego materiału po prostu nie chce tego robić. Więc bardzo rozważam wykonanie wiązarów przez firmę i ich własnoręczny montaż. Na chwilę obecną różnica w cenie pomiędzy jednym a drugim to 4 tys zł - więc jest o czym myśleć.
Skoro mam już trochę teorii za sobą to zaczynamy. Najpierw musiałem osuszyć teren aby cokolwiek ciężkiego mogło wjechać (wcześniejsze próby z ładowarkami i koparkami kończyły siię wezwaniem sąsiada z konkretnym ciągnikiem). Zacząłem od drenażu, jak było zobaczcie poniżej. Czasami pomagał mi kolega Krzychu, bo chciał się dokształcic ze sztuki budownictwa bo sam teraz działa z własną chatą.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/70zheljhdf6l.jpg

minikoparka kopała a ja odrazu musiałem umieszczać rurę bo wszystko się obsypywało. Na szczęście koparkowy był ogarniety i kopał z odpowiednim spadkiem tak jak mu kazałem.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/w5l3r46fd00w.jpg


http://youtu.be/y9LSsY6pels

https://pics.tinypic.pl/i/00976/hnhgc3p4qe32.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/d27d8f0u12c5.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/9frjmkqmllmu.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/cbrl26dzeykd.jpg

Drenaż działa, tzn działał bo teraz jest sucho. Wszystko zbieram w studzience skąd woda jest wypompowywana.

Tutaj zdjęcie całego zbrojenia, na PF, wieńce, podciągi i słupy.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/5g7dystmkye9.jpg

Tutaj mój zestaw zbrojarza i stanowisko do wiązania.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/o3v6q7n229jg.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/dakawy4qe7gf.jpg

Pod płytę fundamentową poszło w sumie 6 łódek po 27t piachu zasypowego.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/cwm7fsepmyvv.jpg

Poniżej prefabrykowane narożniki z XPS pionowej opaski przeciwwysadzinowej ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00976/6qhqp1m9wnsy.jpg

Zagęszczarka 400kg z silnikiem diesla, bardziej sobie radziła jeżdząc do tyłu.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/tshfuk3um17j.jpg

Ciężkie sprzęty w akcji:

https://pics.tinypic.pl/i/00976/0ytf7r9aqlxk.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/r6iwztvnwhf8.jpg

Potem już tylko zasypywanie i zagęszczanie

https://pics.tinypic.pl/i/00976/eboir0rqa1ur.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/olhf52ixn9oj.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/6wv5azgz8o0o.jpg


https://youtu.be/dbA19m4PQXY

https://pics.tinypic.pl/i/00976/1ohrlbgvn57l.jpg

Zacząłem nierówną walkę z opaską pionową. To ciężka robota bo jest wąsko, trzeba glęboko kopać no i kurde u mnie było jeszcze mokro na dnie. W związku z tym postanowiłem że nie wszystkie będą zakopane na tą samą głebokosć i później je wszystkie utne te pare centymetrów na równo. Co za różnica czy będą w ziemi 120cm czy 115cm.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/jvtdyqx4ne0w.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/0avb3y5m39e9.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/64ltks63zkf6.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/xchww5nbji8q.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/xghesnqw2pvx.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/16clnx4r54ub.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/il0juky55dvm.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/9op2e5e991zo.jpg

Po zrobieniu opaski przyszedł czas na równanie. Tutaj pod PF nie daję izopacji poziomej bo po co, ziemia będzie grzała garaż zimą i chłodziła latem. Jak będzie potrzeba to zamontuje klimę do grzania albo jakąś tanią PC P-W. Musałem zrobić podbudowę w miarę równo bo każdy 1cm na całej powierzchni to 200zł więcej za beton ;) Wszystko do lasera i w oczku.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/p7p4w240o02a.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/5zwjqazjszdq.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/wpckxynfs0vt.jpg

Następnie trzeba było zrobić kanalizację i ostatecznie jeszcze wsyzstko przejechać zagęszczarka100kg, oczywiście nie tam gdzie były płytko rury. Widać jak szefowa zagęszcza wsyzstko do linijki :rolleyes:

https://pics.tinypic.pl/i/00976/hqemq73h669m.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/cv6iet1eoiom.jpg

Jakby ktoś chciał robić płytę na wymiar prętów (np 12,05m z otuliną) bo nie chce mu się docinać to może się nieźle zdziwić.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/n0x3czjuq0ey.jpg

W końcu przydzedł czas na folię o grubosci 0,5mm i zbrojenie z drutu fi10. Bardziej przemawia do mnie jednak koncepcja bigli pod ścianami nośnymi niż standardowych belek, wydaje mi się to solidniejsze i szybsze w wykonaniu. Ale cóż, miałem taki projekt więc tak zrobiłem ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00976/mz28l7ir17vt.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/o60309q8kzsl.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/mgfrwj722o65.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/nvvbi2ztkphs.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/fbgecloh9uxb.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/1q76vqa1o18l.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/dh8funvy0a1z.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/iljck31jcpeo.jpg

Na całości położyłem rurki do ogrzewania, ponieważ trochę miałem trochę dokupiłem i tak o. Lepiej było zrobić niż nie robić.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/woc3lp1x1v25.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/pvjb4u3gclfn.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/7r8ul718n8qm.jpg

Po zbrojeniu nastał czas betonowania. Beton B25 na drobnym kruszywie co by się nienarobić przy ściągnaiu ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00976/fnxz1cdge4py.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/hilw4iw99h9e.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/tyv8w9e2ip3k.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00976/afyv1nf9u6sp.jpg

Jak widać kończyłem gładzenie przy światłach jupiterów, mam taką listwę do wygłądzania betonu na wysięgnieku 5m i robiłem tym pierwszy raz więc nie wyszło idealnie, tym bardziej żę beton był za drobny. W każdym bądź razie jestem zadowolony z efektu, później jeszcze wszystko przyszlifuję i będę dalej wykańczał żywicą. A tak to wyglądało na następny dzień.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/fyl1bow76fi6.jpg

Na koniec w ramach niespodzianki mam zdjęcia z kamery termowizyjnej następnego dnia po wylaniu. Jak widać beton się dogrzewał ;) byłby jeszcze cieplejszy pewnie gdyby miał pod spodem izolację. Wrzucam też zdjęcie stopy fundamentowej.

https://pics.tinypic.pl/i/00976/d7rmu2qtwvn1.png

https://pics.tinypic.pl/i/00976/xyihko221p95.png

Tak by to wyglądało, teraz płyta sobie przezimuje i na wiosnę lecę dalej z koksem :)

Pozdrawiam czytających !! :)

Kamil_
16-12-2018, 21:17
Garaż na bogato :)
Podoba mi się :)

karster
16-12-2018, 21:18
Miło popatrzeć na fachową robotę :)

Przy okazji, jaki reku możesz polecić do domu? Boczne przyłącza fi200, min 350 a najlepiej 4'setka, nie za milion złotówek.
Reku będzie na strychu... niegrzanym. Jakoś zadbam o jego bezpieczeństwo i o brak wiru w portfelu za prąd.


Pozdrawiam
Karol

zolw82
16-12-2018, 21:44
Piękna robota z tą płytą, ten garaż to będzie lepiej wybudowany niż połowa domów w naszym kraju, czy możesz podać koszty jakie poniosłeś ? Ciekawi mnie jak się ma to do tradycyjnych fundamentów bo sam ma w projekcie podobny garaż do twojego i zastanawiam się właśnie nad pf.

Daniellos_
17-12-2018, 07:53
Jak zawsze profeska :) Już oczami wyobraźni widzę ten warsztat i zazdraszczam :cool:
Ten garaz ma wymiary bliskie mojego domu hehe.

seler2
17-12-2018, 08:31
Pięknie! Popieram takie rozumienie garażu :)

sebcioc55
17-12-2018, 14:48
Miło popatrzeć na fachową robotę :)

Przy okazji, jaki reku możesz polecić do domu? Boczne przyłącza fi200, min 350 a najlepiej 4'setka, nie za milion złotówek.
Reku będzie na strychu... niegrzanym. Jakoś zadbam o jego bezpieczeństwo i o brak wiru w portfelu za prąd.


Pozdrawiam
Karol

Dzięki. Nie wiem co rozumiesz przez miliony złotówek, ale na szybko mogę polecić air pack home thessla green, mam tam jakieś zniżki. Odezwij się na priv.


Piękna robota z tą płytą, ten garaż to będzie lepiej wybudowany niż połowa domów w naszym kraju, czy możesz podać koszty jakie poniosłeś ? Ciekawi mnie jak się ma to do tradycyjnych fundamentów bo sam ma w projekcie podobny garaż do twojego i zastanawiam się właśnie nad pf.

dzięki, ponizej masz wszystkie koszty jakie ja poniosłem (brutto), chociaż mnie interesują już teraz tylko ceny netto.

100 koparka - nieudany start
1000 projekt płyty i wiązarów
600 wtórnik
107 opłata za warunki
457 rury drenazowe
350 koparka do drenażu
5900 zbrojenie na całość
2226 XPS 5cm 5,1 m^3
770 ladowarka
600 piach
250 zageszczarka
272,22 kanalizacja pod płyte
36 tasma do folii i poślizg do rur
152 dystanse zet
60 dystanse plastikowe
1280 piach 3x27t
389,57 3x2,5 100m, 5x4 10m
320 rozdzielacz
387 pex 70mb i profile do ściągania
7167 beton

SUMA ok 20 tys odjąć zbrojenie na wieńce i słupy oraz beton na ogrodzenie. Jak nie ma XPS pod płytą to nie wychodzi drogo i wg mnie niewiele drożej albo tak samo jak zwykły fundament no i wiele mniej roboty. Z resztą u mnie przy okresowo wysokiej wodzie nie ma opcji na zwykły fundament.


Jak zawsze profeska :) Już oczami wyobraźni widzę ten warsztat i zazdraszczam :cool:
Ten garaz ma wymiary bliskie mojego domu hehe.

w srodku planuje mniej wiecej coś takiego, z dużą piłą na środku, może nawet formatową :rolleyes:

https://images.tinypic.pl/i/00976/gtdp3b43ikg5.jpg


Pięknie! Popieram takie rozumienie garażu :)

dzięki :)

walec7_7
18-12-2018, 08:29
Fajnie że wreszcie się pochwaliłeś pracą :) Kawał dobrej roboty! Miło się ogląda zdjęcia, widać że nie robiłeś tego pierwszy raz :P
Może teraz będziesz tu częściej przebywał :P Plany co do garażu zacne, podoba mi się :D

PS. A ja mam pytanie odnośnie wentylacji :P Jak się sprawuje według Twojego projektu, umieszczenie anemostatów, wydajność, jak się mają obliczenia do rzeczywistości? No i oczywiście opinia po tym dłuższym czasie czy coś byś jednak zmienił itp. :P

Daniellos_
18-12-2018, 17:43
w srodku planuje mniej wiecej coś takiego, z dużą piłą na środku, może nawet formatową

Miała być w tym miejscy jakaś fotka/projekt? nie widzę.

Piła formatowa :o ??? Nie możesz budować tego garaż bliżej centralnej Polski? ;P

sebcioc55
18-12-2018, 22:22
Fajnie że wreszcie się pochwaliłeś pracą :) Kawał dobrej roboty! Miło się ogląda zdjęcia, widać że nie robiłeś tego pierwszy raz :P
Może teraz będziesz tu częściej przebywał :P Plany co do garażu zacne, podoba mi się :D

PS. A ja mam pytanie odnośnie wentylacji :P Jak się sprawuje według Twojego projektu, umieszczenie anemostatów, wydajność, jak się mają obliczenia do rzeczywistości? No i oczywiście opinia po tym dłuższym czasie czy coś byś jednak zmienił itp. :P

Moja wentylacja sprawuje się bardzo dobrze, co prawda trochę z niej pizga jak jest mróz na dworze bo cholera nie zaizolowałem jeszcze wszystkich kanałów na górze w 100% !!!:bash::bash: a propo tego to zawsze się zastanawiałem jak przychodziłem do kogoś do domu gdzie większość była robiona samodzielnie jak to jest możliwe że np nie ma gdzieś tam listwy progowej w drziwach, gdzieś gniazdek, czy ściana jest niepomalowana albo pokój nawet nie wykończony. Myślałem sobie wtedy jak tam mozna to zostawić skoro się potrafi to zrobić i to kosztuje grosze. Jak się okazuje to jest bardzo proste :D
Wracając do wentylacji to nie rób nawiewów bezposrednio nad kanapą/narożnikiem, łózkiem i takimi miejscami gdzie długo przebywasz w bezruchu. Odzysk ciepła jest wysoki w dobrych centralach, ale jednak jak masz w domu np 21* a wieje Ci na kark 16* to będziesz miał dyskomfort.
Zmienił bym w sumie tylko położenie anemostatów, aaa no i przedewszystkim wyrzutni od reku nie rób na ścianie, albo wyrzut przez podbitkę albo przez dac. Ja mam na ścianie i jest uwalona, już chyba półtora roku to przestawiam na podbitke :rolleyes:

sebcioc55
18-12-2018, 22:24
Miała być w tym miejscy jakaś fotka/projekt? nie widzę.

Piła formatowa :o ??? Nie możesz budować tego garaż bliżej centralnej Polski? ;P

Nie no jest zdjecie, rzut 3D garażu. Widać na nim regały pod ścianami i na środku wyspę, ta wyspa to własnie bedzie piła wbudowana w duży stół. Jak sie uda tanio dostać dobrą piłę formatową to jakoś ją tam wmontuje, a jak nie to będzie jakaś stołowa z całkowicie chowaną tarczą.

seler2
19-12-2018, 08:33
Piła formatowa... masz rozmach :) Planujesz zawodowo działać w meblarstwie?

sebcioc55
19-12-2018, 13:16
Piła formatowa... masz rozmach :) Planujesz zawodowo działać w meblarstwie?

nie ;) ale zawsze chciałem taką mieć. Używane nie są aż tak drogie, a z odpowednim osprzętem można cuda robić. To tylko hobbystycznie.

BTW: taki mały update z dzisiaj:

https://pics.tinypic.pl/i/00976/2xp3fot04533.jpg

Ponieważ ostatnie zimy są ciepłe, postanowiłem nie tracić czasu i jak będzie dobra pogoda i wolna chwila to będę kleił ściany. Mam do wymurowania ściany na wysokosć 2,4m więc spoko, 80m^2 ścian 24cm i jakieś 6m^2 z 12cm - jakbym wziął pare dni wolnego to pewnie bym wszystko skończył :rolleyes:
Na zdjęciach widać też zrobione ścieżki i podjazd do garażu. Poniżej to co zostało zrobione (popełniłem taki rysunek do rozliczenia z ekipą co to roili).

https://pics.tinypic.pl/i/00976/wd2xhz7z32y1.jpg

Jak widać na rysunku nie zrobiłem w lewym górnym rogu ścieżki bo tam będzie taras i w sumie nie wiem może zrobie ścieżkę dookoła niego, ale to zobaczę jak już bedzie gotowy, czyli za jakieś 100lat ;)
Napisze też co nie co o poszukiwaniu wykonawcy kostki. Materiał kupiłem już chyba 1,5roku temu albo nawet 2,5 roku temu, szczerze powiem że nie pamiętam ;) Kupiłem go bo akurat dorzucił się do mojego transportu kolega więc było taniej i miał zaklepanego wykonawce który jak skończy u niego miał wejść do mnie. Cena 35zł/m^2 wraz z obrzeżami - to jak za darmo... Niestety gościu okazał się niesłowny i jego praca też pozostawiała wiele do zyczenia (przynajmniej wg mnie). Póżniej szukałem i szukałem, ceny za m^2 robocizny wahały się w granicach 80-100zł/m^2, jakaś masakra. Ostatecznie znalazłem ekipę dwie wioski dalej, z terminami mieli ciężko ale cena 40zł/m^2 kostki i 10zł/mb obrzeża. W końcu po pół roku oczekiwań i przesuwaniu terminu w końcu zaczeli. Bawili się z tym chyba z 3tyg z przerwami, ale w końcu zrobili. Oczywście nie obyło się bez poprawek bo nie robili super starannie, a ja jak ja musiałem mieć od linijki :P najwięcej poprawiali wjazd bo przykładałem jupitery i były mini fale dunaju, a jak bede jechał samochodem w nocy to będe to przecież to widział za każdym razem. Więc poprawiali 2x i jest już dobrze.
Całość trochę mnie kosztowała, ale samemu robiłbym to 3x tyle co oni. Ogólnie układanie kostki jest proste, ale pracochłonne. Tym bardziej że moja kostka jest mała i każdą trzeba obracać przed położeniem. Na koniec trochę mi jej zostało i pare obrzeży, ale już znalazłem dla nich zastosowanie - szczegóły na wiosnę :)

walec7_7
19-12-2018, 13:58
Pięknie się to prezentuje :) Z podjazdem zdecydowanie lepiej :P Trochę tego miałeś do zrobienia, dobrze że znalazła się inna ekipa. Czasem warto dołożyć niż się męczyć.

Dulin7
11-01-2019, 18:01
Moglbys napisac u kogo projektowales plyte i jakie sa wymagania potrzebne do projektu? Wlasnie dostalem projekt i konstruktor zastosowal sobie pod dom 80mkw ze stropem drewnianym parterowy z gazobetonu lawy o wysokosci 40 cm i szerokosci 80 cm w dodatku jakies obnizenia w chudziaku zbrojone pod scianami dzialowymi.
W zwiazku z tym mysle powaznie o plycie bez izolacji pod spodem tymbardziej ze dom bedzie samorobny a wiec i plusem jest latwiejsze wykonanie.
Pozdrawiam

sebcioc55
13-01-2019, 14:47
Moglbys napisac u kogo projektowales plyte i jakie sa wymagania potrzebne do projektu? Wlasnie dostalem projekt i konstruktor zastosowal sobie pod dom 80mkw ze stropem drewnianym parterowy z gazobetonu lawy o wysokosci 40 cm i szerokosci 80 cm w dodatku jakies obnizenia w chudziaku zbrojone pod scianami dzialowymi.
W zwiazku z tym mysle powaznie o plycie bez izolacji pod spodem tymbardziej ze dom bedzie samorobny a wiec i plusem jest latwiejsze wykonanie.
Pozdrawiam

Cześć. Ja robiem płytę pod dom u ppkonstruktor, garaż w rokstal, widziałem też projekty od Wojciecha Sochy, więc ich moge polecić. Potrzebujesz do tego oczywiście projekt domu i bagania gruntu. Ławy 40x80 to trochę przesada, chociaż nie wiem jaki tam masz grunt. Jeżeli masz jakieś ściany nośne w środku to płyta może wyjść nawet taniej niż ławy przy takim małym domu. Na pewno mniej się umęczysz i szybciej to zrobisz.

Dulin7
13-01-2019, 16:51
Grunt to ciezka glina/ił dookola stoją domy na lawach. Z relacji jednego z sasiadów który robił badania wynika ze na takim gruncie można wieżowiec stawiać tak Mu w skrócie powiedzieli badacze. Czy badania gruntu są koniecznością dla tych konstruktorów co podałeś? Projektując ławy konstruktor nawet się nie zająknął o badaniach. Osobiście robiłem odwierty świdrem na 2 metry i to co zobaczyłem pokrywa się z tym co mówią sąsiedzi a wiec glina i iły do 2 metrów wody nie stwierdziłem. Nawet po deszczowym tygodniu w otworach nie zbierała się woda. Przez środek domu biegnie ława lącząca 2 dluższe ściany a więc oprócz ławy dookoła jest też jedna przez środek. Wstępnie liczyłem koszt płyty i tych zaprojektowanych ław no i płyta bez izolacji pod spodem wychodzi ok 2- 3tys drożej do tego projekt 1tys i ewentualne badania gruntu 1tys .
Płytę chciałem wcześniej ze względu własnie na latwiejsze wykonanie jednak odrzuciłem ze względu na koszty. Teraz wracam do tematu bo w porównaniu z ławami 80 i dodatkową przez środek domu różnice w koszcie się sporo zmniejszyły.
Pozdrawiam.

jak_to_mozliwe
13-01-2019, 17:06
Jak porównujesz koszt ława vs płyta, to wliczasz chudziak? Tzn. czy liczysz koszt stanu zero do płyty?

Dulin7
13-01-2019, 20:17
Jak porównujesz koszt ława vs płyta, to wliczasz chudziak? Tzn. czy liczysz koszt stanu zero do płyty?
Tak. Liczę wszystko. Płytę już odchudzilem o izolację pod spodem jakby sie dało jeszcze o parę setek odchudzić to różnica spada do akceptowalnego poziomu.

sebcioc55
14-01-2019, 06:52
Badania są konieczne, takie mamy przepisy, jeżeli ktoś ich nie robi to idzie na skróty. Pewnie płacąc komuś pare stów za pieczątkę. U mnie takie badania to 700zł / 3 odwierty.
Wracając do ksoztów płyty. Policzmy sam beton np dal domu 10x10.
Płyta o standardowej grubości 20cm, to nam pójdzie 20m^3 po 280zł = 5600 zł
Ławy takie jak Twoje 10x10 i jedna po środku. Czyli 49mb ławy 0,4*0,8= 15,68m^3 betonu, do tego chudziak załóżmy 10cm chociaż pewnie masz 12cm, czyli 9,5*9,5*0,1= 9,025m^3 . Co sumarycznie daje 24,075m^3 po 280zł = 6917 zł
Do tego potrzebujesz drugi raz pompe, czyli trzeba doliczyć kolejne 500zł.
Więc na sam beton przy takich założeniach wydasz 1800 zł więcej!! Jeżeli nie robisz izolacji pod spodem (chociaż ja bym zrobił te 10cm) to wtedy koszt izolacji po bokach będzie taki sam. Różnica będzie w kosztach stali, przy ławach trzeba je zazbroić zazwyczaj belkami 4xfi12 a przy płycie to już nie wiem, ale mogęzałożyć że zbrojenie na płytę to koszt ok 4-5 tys. Policz sobie ile wyjdzie zbrojenie dla ław + siatki do chudziaka. No i oczywiście jeszcze bloczki i zaprawa i transport. To pewnie się zwrówna z kosztem zbrojenia.
Ogólnie koszty podobne, a jednak płyta jest lepsza i zdecydowanie mniej się narobisz i będziesz miał więcej siły na dalsze etapy, co też nie jest bez znaczenia. Płytę z opaską poziomą i pomocą rodziny zrobisz w 7roboczo dni bez problemu jak trafi Ci się ktoś kto coś kuma, jak nie to może 9 dni ;)

seler2
15-01-2019, 08:26
Ogólnie koszty podobne,

Obawiałbym się uogólniania ;) w szczególności w gliniastych warunkach gruntowych z wysoką wodą, wymiana gruntu/podbudowa - tanio nie będzie.
Badania gruntu, rzetelny kosztorys plus 20% i wtedy będzie wiadomo.

sebcioc55
15-01-2019, 18:07
Obawiałbym się uogólniania ;) w szczególności w gliniastych warunkach gruntowych z wysoką wodą, wymiana gruntu/podbudowa - tanio nie będzie.
Badania gruntu, rzetelny kosztorys plus 20% i wtedy będzie wiadomo.

Słowem ogólnie podsumowywałem to co napisałem wyżej. Jeżeli są tak kiepskie warunki gruntowe jak piszesz to płyta pewnie będzie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli się wymienia grunt pod płytę to pod ławy wymienia się go tyle samo albo nawet więcej bo pod ławami też musi być wymieniony, a to już głęboko.

busy_beaver
20-01-2019, 20:54
Czy te dystanse są sztywne ?
http://files.tinypic.pl/i/00731/4b3tjo6wndem.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffiles.tinypic.pl%2 Fi%2F00731%2F4b3tjo6wndem.jpg)
Mam do zrobienia kobyłki i zastanawiam się czy ich nie zastąpić gotowym rozwiązaniem.

sebcioc55
21-01-2019, 08:10
Czy te dystanse są sztywne ?
http://files.tinypic.pl/i/00731/4b3tjo6wndem.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffiles.tinypic.pl%2 Fi%2F00731%2F4b3tjo6wndem.jpg)
Mam do zrobienia kobyłki i zastanawiam się czy ich nie zastąpić gotowym rozwiązaniem.

one właśnie są do tego aby zastapic kobyłki, są szybsze i wygodniejsze. Są z cienkiego drutu więc trzeba je dać w odpowiednich odstepach, ale to też zależy z jakich prętów masz siatkę, bo siatka z fi10 będzie sie bardziej uginać niż z fi12 i to też determinuje odstępy pomiędzy tymi "wężami".

busy_beaver
21-01-2019, 19:03
Siatkę robię z 12 oczko 20 x 20 cm.
Ile dawałeś dystansów na m2 ?

sebcioc55
22-01-2019, 09:10
Siatkę robię z 12 oczko 20 x 20 cm.
Ile dawałeś dystansów na m2 ?

Ostatnio jak robiłem garaż to na 90m^2 dałem 30 dystansów o długości ok 2m., ale ja robiłem z siatki fi10, to przy 12 góra będzie sztywniejsza.

zolw82
22-01-2019, 16:59
Sebcio ekspercie od płyt fundamentowych, powiedz mi jak wygląda sprawa jakbym chciał podnieść się z poziomem 0 ok 50cm ponad wysokość terenu ? Wystarczy jedynie więcej nasypać piasku zasypowego ? pytam pod kątem budowy garażu 7x12 podobnego do twojego.
podniosłem się z poziomem posadzki w domu dość wysoko i teraz chciałbym zachować stosunkowo ten sam poziom w garażu a wiadomo że PF byłaby od razu gotową posadzką w garażu. Cały teren między domem i garażem mam zamiar systematycznie podnosi c, ponieważ działka jest w dole w porównaniu do drogi.

sebcioc55
22-01-2019, 17:54
Sebcio ekspercie od płyt fundamentowych, powiedz mi jak wygląda sprawa jakbym chciał podnieść się z poziomem 0 ok 50cm ponad wysokość terenu ? Wystarczy jedynie więcej nasypać piasku zasypowego ? pytam pod kątem budowy garażu 7x12 podobnego do twojego.
podniosłem się z poziomem posadzki w domu dość wysoko i teraz chciałbym zachować stosunkowo ten sam poziom w garażu a wiadomo że PF byłaby od razu gotową posadzką w garażu. Cały teren między domem i garażem mam zamiar systematycznie podnosi c, ponieważ działka jest w dole w porównaniu do drogi.

Siema, żaden ze mnie ekspert ;) ale patrząc logicznie to tak, wystarczy dosypać piachu. Oczywiście zanim dosypiesz to trzeba zebrać humus. Dodatkowo pewnie trzeba to zrobić odpowiednio szerzej nie wiem dokładnie jak szeroko, wydaje mi się że można wziąć kąt z dróg, gdzie przy poduszce piaskowej kąt ten wykosi chyba 45*, taki kąt podpowiada też logika. Zaten jeżeli masz 30cm humusu, podnosisz góre płyty o 0,5m grubej na np 20cm to podbudowę będziesz miał 60cm grubą więc dla nasypu 45* będziesz miał poszerzenie też 60cm. Czyli wykop musisz porzerzyć conajmniej o 60cm z kazdej strony. Oczywiście całość dobrze zagęśzczona od samego dołu.
Takiej eksperckiej odpowiedzi oczekiwałeś ?:cool:

BTW: jeżeli jest to płyta, taka duża, czyli PnB, czyli projekty więc odpowiedzialność za podbudowę zrzuciłbym na konstruktora/projektanta :yes:

zolw82
22-01-2019, 20:47
Dokładnie takiej wyczerpującej odpowiedzi oczekiwałem. Naturalnie jak się zdecyduje na PF to będę musiał zrobić projekt bo obecny projekt garażu przewiduje tradycyjne fundamenty.

19TOMEK65
15-02-2019, 12:36
Sebcio
Swego czasu w dzienniku ACCel-a wyraziłeś zainteresowanie budową garażu w technologii szkieletowej.
Dzisiaj murujesz.
Analizowałeś za i przeciw poszczególnych technologii czy poszedłeś poprostu w znany temat ?

sebcioc55
15-02-2019, 19:21
Sebcio
Swego czasu w dzienniku ACCel-a wyraziłeś zainteresowanie budową garażu w technologii szkieletowej.
Dzisiaj murujesz.
Analizowałeś za i przeciw poszczególnych technologii czy poszedłeś poprostu w znany temat ?

Drewno jest fajniejsze bo to drewno i szybciej. Jednak jak policzysz koszty to konstrukcja drewniana wyjdzie drozej. Sciany z C24 45x145 w srodku troche welny i robiace obustronne OSB 12mm. To po prostu wychodzi drozej. Ja sciany po prostu przejade siatką z klejem i pomaluje, a z zewnatrz styro. Bedzie troche dluzej ale taniej i standardowo, przewidywalnie.

Regius
15-02-2019, 20:05
Ja sciany po prostu przejade siatką z klejem i pomaluje, a z zewnatrz styro. Bedzie troche dluzej ale taniej i standardowo, przewidywalnie.

Kuszące rozwiązanie. Czy nada się też do wnętrza domu?

Pytam, bo przyłożyłem się do działówek (idealnie nie jest, ale całkiem nienajgorzej) i zastanawiam się, czy nie spróbować Twojego knifu.
https://i.imgur.com/iFWU2C1.jpg

ufbufkruf
15-02-2019, 22:34
Pozwolę się wtrącić. U siebie w spiżarce właśnie tak zrobiłem (trochę dla testów trochę szkoda mi było miejsca na wklejanie płyt). Zatopiłem siatkę w kleju do siatki i na to poszedł klej gipsowy ( w sumie dlatego że jak się za dużo zrobiło to szkoda było wyrzucić, a tu kawałek ściany była na szybkie wyrobienie) i gładź. Jak narazie działa to całkiem dobrze.

sebcioc55
16-02-2019, 05:47
Kuszące rozwiązanie. Czy nada się też do wnętrza domu?

Pytam, bo przyłożyłem się do działówek (idealnie nie jest, ale całkiem nienajgorzej) i zastanawiam się, czy nie spróbować Twojego knifu.


Pozwolę się wtrącić. U siebie w spiżarce właśnie tak zrobiłem (trochę dla testów trochę szkoda mi było miejsca na wklejanie płyt). Zatopiłem siatkę w kleju do siatki i na to poszedł klej gipsowy ( w sumie dlatego że jak się za dużo zrobiło to szkoda było wyrzucić, a tu kawałek ściany była na szybkie wyrobienie) i gładź. Jak narazie działa to całkiem dobrze.

No właśne do wnętrza domu lepszy chyba klej gipsowy (bo wyjdzie gładziej), oczywiście 2 warstwy. Tak chyba robił całą chatę na sprzedaż R&K, możecie się podpytać o efekt po dłuższym czasie. Ostatnio miałem do czynienia z czymś takim (klej z siatką) na suficie z terrivy, była na tym położona jeszcze gładź, pomalowane i efekt b.dobry.
U siebie jednak dam klej do siatki na 2x, później przeszlifuje żyrafą i będzie miód malina, potem grunt i farba. Zobaczcie ile taki zestaw jak siatka z klejem wytrzymują na nieotynkowanych domach... pod deszczem,śniegiem, wiatrem i słońcem! W garażu to będzie eldorado dla takiego kleju ;)

ufbufkruf
16-02-2019, 05:55
Jedyne czego bym sie obawiał to czas wysychania kleju gipsowego. Klej do siatki w sumie jak dobrze zatrzesz na mokro też będzie całkiem gładki. Bez problemu powinno się dać gips na dwa razu położyć.

aiki
16-02-2019, 08:49
Fugi będzie widać po jakimś czasie

zolw82
16-02-2019, 19:26
Do wewnątrz użyj goldbanda i siatki będzie lepiej niz mp 75 kładziony maszynowo, ja czesto przy remontach starych chat tak robilem, usuwałem wszystkie luźne stare warstwy, na to kładłem goldbanda za pomocą pacy zębatej 10mm na to dawałem siatkę i gładziłem, po wyschnięciu druga warstwa wygładzająca ściągana piórem i gotowe, robilem tak na poniemieckich spękanych sufitach gdzie strop był drewniany i trzcina na to byla kładziona (taka technologia z czasów hitlera). Juz ponad 5lat nic nie pęka.

_arek_
17-02-2019, 12:02
Ooo to to dobrze że zajrzałem, dobry patent na garaż. Mnie właśnie to czeka po podłogówce... muszę swój ogarnąć. Sposób wydaje się być dużo lepszy niż rzucanie tynków ręcznie.

zolw82
17-02-2019, 19:08
Ja będę tak u siebie robił w garażu, spiżarce pod schodami i małej łazience, w kuchni na ścianie za meblami oraz w korytarzu (względy oszczędnościowe oraz fakt ze będę tam kombinował z gk i nie opłaca się mi płacić za tynki a potem krecic do tego konstrukcje z karton gipsu.

sebcioc55
19-02-2019, 18:33
Witam czytających :)
W ten weekend w końcu po miesiącach skakania po paletach i ku uciesze mojej drugiej połówki popełniłem schody wejściowe do domu :yes::cool:

Materiał miałem już dawno, ale musialem też czekać na wsparcie. Głownym materiałem z czego są wykonane to stopnie semmerlock Livello Uni z betonu B37 na jakimś białym kruszywie, potrzebna była pomoc bo jeden stopień waży prawie 140kg !! Więc jak już się doczekałem to w sumie jeden dzień i było po sprawie. Niestety stopnie nie są idealne, czasami po przekatnej miały 4mm różncy! więc było troche rzeźby ale się udało :)

https://files.tinypic.pl/i/00979/10ue6b11bm5r.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00979/yxoxkisv3w6e.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00979/nf2s29nur8qb.jpg

Na górę poszły płyty ceramiczne samonośne 2cm nie pamiętam niestety jakie dokładnie, ale tanie nie były :/
Całośc na zagęszczonej podsypce piaskowej i podsypce cementowo-piaskowej pod samymi stopniami, pare cm. Całość wygląda super, jestem bardzo zadowolony. Wg założeń na koniec drzwi miały być 1cm nad schodami, ale wyszły 3mm ;) muszę je podregulować bo trochę siadły i wtedy będzie elegancko.

A tak po za tym to w wolnych chwilach muruję ściany garażu, jak będzie coś widac to pokaże jak to wygląda.

zolw82
19-02-2019, 19:32
Schody wyszły extra, mój styl, możesz wrzucić foto z cala frontowa elewacją

_arek_
20-02-2019, 07:10
Nooo i fajnie to wygląda, takie schodk to i mi się też widzą... a nie jakieś lanie, murowanie, cudowanie wyklejanie płytkami itp... Ciach pach i po robocie :yes:

19TOMEK65
20-02-2019, 07:14
płyty na stopnie są gotowe do użytku czy wymagają impregnacji ?

sebcioc55
20-02-2019, 10:32
płyty na stopnie są gotowe do użytku czy wymagają impregnacji ?

Nie rozumiem dokladnie o co Ci chodzi z tymi plytami na stopnie ;) nic nie impregnowalem, stopnie sa gotowe do uzytku i zabezpieczone przez producenta z tego co mi wiadomo. Plyty ceramiczne sa chyba odporne na wszystko wiec im nic nie bedzie. Sam z siebie wszystko zaimpregnuje ale to pozniej, bede pryskal cala kostkr, stopnie i kamienie wokol domu. Ale to jak bede mial "czysto".

19TOMEK65
20-02-2019, 11:23
Odpowiedziałeś na moje pytanie. Są gotowe do użycia.

Po prostu zastanawiałem się czy są jak glazura ( odporne na wchodzący bród ) czy jak surowy , chłonny beton

micbarpia
20-02-2019, 11:44
W zyciu nie myslalem o takim rozwiazaniu na schody a sie okazuje ze jest super I warte rozwazenia... porownywales moze koszty w stosunku do normalnych lanych plus wykonczenie?

sebcioc55
21-02-2019, 07:09
Odpowiedziałeś na moje pytanie. Są gotowe do użycia.

Po prostu zastanawiałem się czy są jak glazura ( odporne na wchodzący bród ) czy jak surowy , chłonny beton

nie są jak glazura, są porowate i brud w nie wchodzi, ale ja nie lubie takich śliskich i gładkich powierzchni... wg mnie jest spoko, karcherem będę je przejeżdzał co jakiś czas, tak jak kostke.


W zyciu nie myslalem o takim rozwiazaniu na schody a sie okazuje ze jest super I warte rozwazenia... porownywales moze koszty w stosunku do normalnych lanych plus wykonczenie?

Powiem Ci że nie liczyłem bo nie chciałem żadnych płytek na wejściu. Pierwotnie wejście miało być drewniane jak taras, ale stwierdziłem że za szybko się zniszczy i będę miał dodatkową robotę.
Myślę ze cenowo wyszło by podobnie, stopnie mają wymiar 100x40x15 cm i jeden kosztuje 80zł brutto, mam ich 12szt i zero odpadu ;) do tego płyty ceramiczne 60x60x2 cm, chyba po 150zł/m^2, gdzie mam ich 4 szt. Piach mam bo mam, do tego poszło jeszcze 3 worki cementu na podsypke i do przyklejenia płyt, tak kleiłem je na zaprawę (o grubości 3-4cm). Więc całość jakieś 1300 zł i jeden solidny dzień pracy. Gdyby stopnie były idealnie równe to pół dnia.

sebcioc55
28-02-2019, 18:35
Witam czytających!
Ostatnio pogoda dopisuje więc zabrałem się za murowanie garażu. Standardowo pierwsza warstwa na zaprawie cementowo-piaskowej z plastyfikatorem. Na prawie 40mb muru poszło mi 3,5 worka cementu . Materiał na ściany jedyny słuszny, beton komórkowy, od sobetu odmiany 500 p+w. Niestety w dzisiejszych czasach foremność materiałów na ściany pozostawia wiele do życzenia, nie będę się tutaj rozwodził nad tym ale nie jest różowo....
Podczas tej budowy postanowiłem trochę poeksperymentować i porównać niektóre technologie/materiały. Otóż część murujęna klej cienkowarstwowy solbetu, część na franspolu, reszte natomiast na klej w piance tytana. W jednej ścianie nie zatopiłem też prętów pod otworami okiennymi - zobaczymy czy będzie różnica. Nie żebym chciał poprawiać producentów i ich zalecenia, po prostu na jednej stronie zapomniałem o tych prętach :D
Wciąż bije się z myślami czy kupić gotowe wiązary czy zbić je samemu (projekt mam). W obydwu przypadkach montaż po mojej stronie.
Za dużo już tego pisania, poniżej pare zdjęć.

https://files.tinypic.pl/i/00980/hr0k5f13izak.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00980/xxyud7b4x3k0.jpg

Dla przypomnienia mój garaż to przemyślana bestia. W płycie jest ogrzewanie, instalacja wod-kan, elektryka, kawałek instalacji pneumatycznej i odciągu wiórów. Przez to mam dużo wycinania podczas murowania, ale to tylko do pewnej wysokości.

Daniellos_
28-02-2019, 20:17
Czy tylko ja nie widzę zdjęć? :/

Ale wierzę Ci Sebastian na słowo :D

chilli banana
28-02-2019, 20:24
ja widzę fotki

kibicuję dalszym pracom Seba :)
podziel się twoimi spostrzeżeniami co do klejów a potem tych okien

aiki
01-03-2019, 07:01
Przez tą bramę będzie Ci wiało. Weź jakąś inna zamów. :)

sebcioc55
01-03-2019, 19:09
To jest taka specjalna, przewiewna ;)

Wracając do moich zmagań z garażem dzisiaj korzystajac z pogody lecialem dalej. Zakonczylem swoją przygodę z klejem. Srednio wychodzilo mi ok 40 bloczkow z worka za 15zł na spoinę o grubosci 2-3mm. Co do producentow to kiedys kleilem alpolem, byl ok. Teraz byl franspol i standardowo bialy solbet. Mimo wszystko najlepiej wypadl solbet i najtaniej.... no ale to juz przeszlosc, do czego zaraz wroce.
Tak jak mowilem wykonalem zbrojenie stref podokiennych z pretow fi10.

https://files.tinypic.pl/i/00980/vysztikanc8y.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00980/9733g58e6cph.jpg

Najpierw nacinalem flexem a pozniej wykuwalem specjalnym dlutem, mam maszyne na aku wiec wykucie wszystkiego zajelo minute i bez zadnych kabli, bajka.
Pozniej jechalem juz na piane tytana, podobno o wydajności 6m^2 przy murze grubosci 24cm. Juz kiedys na nia kleilem ale nie liczylem co i jak. Ostatecznie przykleilem 60szt z jednej puszki! Czyli jakie 8,5m^2!! Przy kleju przyklejenie jednego bloczka kosztowalo 37 gr. Natomiast przyklejenie jednego pianoklejem 46 gr. Minimalnie drozej ale komfort i szybkosc przy piance bez porownania. Balem sie o rownosc bloczkow jednak po 6 paletach moge stwierdzic ze zbyt pochopnie ocenilem ich jakosc. Koniec gadania czas na zdjecia. Zrobilem tez fote sweterka jaki zrobilem dla pianki co by mi lepiej dzialala ;)

https://files.tinypic.pl/i/00980/1zxeqbgnay9q.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00980/igqz4b4fmeia.jpg

Tak to wszystko wygladalo dzisiaj na koniec.

https://files.tinypic.pl/i/00980/9tlxh5ruy2qu.jpg


cdn....

karster
02-03-2019, 12:27
Ja w ceramice nie robiłem prętów pod oknami...

I w dwóch miejscach mam pękniecia na tynku.

Sweterek spoko ale na baaardzo krótka chwilę bo piana sama się chłodzi przy rozpręzaniu gazu. Jak murowałem zimą działówki to pianę odkładałem do garnka z ciepłą wodą na butli turystycznej z gazem.

Co warstwę jechałes tarką czy zbedny zabieg? Odpylałeś pustaki? Uzywałeś ławkowca z wodą? Piana milion razy lepiej trztma do wilgotnej, niezapylonej powierzchni.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
02-03-2019, 20:37
Jak wrażenia z tą pianą?
Nie wiem czy murować na nią ścianę kolankową :)

sebcioc55
03-03-2019, 12:45
Ja w ceramice nie robiłem prętów pod oknami...

I w dwóch miejscach mam pękniecia na tynku.

Sweterek spoko ale na baaardzo krótka chwilę bo piana sama się chłodzi przy rozpręzaniu gazu. Jak murowałem zimą działówki to pianę odkładałem do garnka z ciepłą wodą na butli turystycznej z gazem.

Co warstwę jechałes tarką czy zbedny zabieg? Odpylałeś pustaki? Uzywałeś ławkowca z wodą? Piana milion razy lepiej trztma do wilgotnej, niezapylonej powierzchni.

Pozdrawiam
Karol

ja już ciepłą wodę przerabiałem, nie robię tak bo nie chce mieć co chwile mokrych rękawic od ściekającej wody.. Piana w swetrze się sprawdza ;)
Oczywiście tarką jechałem, jak wiesz przy pianie nie ma opcji na jaką kolwiek regulację góra dół, jedynie na boki. Więc każdy milimetr nierówności odrazu wyłazi. Przejeżdżam zdzierakiem i zamiatam, każdego bloczka też omiatam z pyłu z każdej strony. Trochę to zajmuje ale warto. Niczego nie namaczam, bloczki w wiekszosci są troche wilgotne. Producent piany nie każde specjalnie namaczać a wręcz pisze żeby nie kleić na mokre.


Jak wrażenia z tą pianą?
Nie wiem czy murować na nią ścianę kolankową :)

wrażenia pozytywne, szybko i czysto. Jedynym minusem jest to że trzeba się sprężać po nałożeniu piany. Z klejem murowanie jest spokojniejsze ;) posmarujesz.. pójdziesz pomierzysz, dotniesz potem postukasz i gotowe. Z pianą jest krótka piłka, jak napsikasz to trzeba zaraz kłaść i nie ma czasu na zastanawianie sie. Dlatego ja najpierw sobie przygotowuje bloczki i docinki a później je przyklejam jeden za drugim minimalnie korygując. Jak od dołu się wyjdzie równo to potem idzie jak burza.

rafikz
05-03-2019, 11:19
Witam:)
Czytałem Twój wątek dawno temu, teraz robię sobie aktualizację.
Czemu? Bo w kwietniu zaczynam budowę Durisa 3;) po małych modyfikacjach rzecz jasna, również "tymi ręcami". Boję się trochę, co prawda pracowałem w życiu na budowie ale tu będzie jakoś....większa odpowiedzialność;)
Zastanawiam się nad założeniem swojego dziennika budowy ale coś czuję, że nie będę miał do tego mocy:) ale pytam na zapas - gdzie wykupiłeś hosting zdjęć?;)
W każdym razie - u mnie zlikwidowany podcień i kuchnia ma pełen wymiar budynku. Cały dom wydłużony o dwa metry (metr na szerokości sypialni/łazienki i drugi metr na szerokości pokojów. Ściany szczytowe nie będą miały wieńców skośnych tylko takie w kształcie Pi , będą bezpośrednio podpierały płatwie dachu. Strop drewniany zmieniony na nośny - górę też będę wykańczał.
W kotłowni pompa ciepła tylko do cwu. Ogrzewanie - bufor 2000ltr plus jakiś kocioł na palowo stałe - wyrzucone do garażu 10 metrów od domu. W domu podłogówka wszystko.
Jakiś komentarz?:) "Dobra zmiana"?;)
Pozdrawiam,
Rafał

sebcioc55
05-03-2019, 21:52
Czesc Rafał! Fajnie ze budujesz durisa :) jakos niewiele osob wybiera ten projekt. Zmiany ktore opisujesz sa spoko. Sam bym je zastosowal u siebie jednak kiedys bylem bardziej oszczedny i moze krotkowzroczny ;)
Zdjecia trzymam na tinypic.pl płacę raz na dwa lata ale mam pewnosc ze zdjecia nie znikna i chyba nie mam tam specjalnego limitu.
Jeszcze co do uwag to olej ta pc do cwu i bufor i zrob po prostu pompe powietrzna. Cenowo bedzie podobnie a efektywnosc znacznie wieksza no i pozbedziesz sie komina. Jezeli jeszcze zalapiesz sie na jakies czyste powietrze to w ogóle bajka.
Pozdrawiam i czekam na dziennik :)!

rafikz
06-03-2019, 11:39
Czyli jednak zakładać dziennik (tygodnik) ?;)
Duris chyba jedyny spelnil wymaganie parterówki, strop drewniany, wiecej niz jeden pokoj na dole i wejscie od południa. Działkę mam pokopaną trochę;)
Zmiany które zrobiłem są właśnie z oszczędności:P wydaje mi sie że prosta bryła (brak podcienia i związanego z tym kombinowania z słupem i podciągami) zmniejsza koszt.
Dzieki za host - skoro używasz od 5 lat i jest ok to i ja skorzystam:)
Rozwiazanie pc cwu i bufor troche niestety jest wymagane przez moja kotlownie i jej koncepcje. Bufor by default chce grzac nocą grzałkami elektrycznymi. Piec pójdzie jakiś śmieciuch na wypadek -70 stopni w zimie gdy grzałki nie dadzą rady;) chciałem do bufora wrzucic wężownicę do cwu. Ale problem jest taki że kotłownia i bufor wyleciały do garażu 10 metrow od domu. O ile przesył wody do podłogówki nie będzie problemem o tyle juz do cwu nie bardzo taka dluga linia, szczególnie że chcę obiegowe cwy zrobić. Dlatego muszę coś wyczarować w domu. Padło na pompę ciepła pw jako kombos ze zbiornikiem. Wiem że całość drogo ale wygodnie.
Komina w domu nie mam żadnego:) w garażu stawiam - jednak jestem troche staromodny i na wszelki wypadek jakby "wszystko pierdykło" to nie będzie pełnych majtek;)
Ps. Wybacz szpiegostwo ale w sumie sam wspominałeś o tym u siebie - buduję całkiem niedaleko bo 5km od Kamienia Pomorskiego;)

Jak Ci się mieszka? Pokoje nie są za małe? Ja się wychowałem w pokojach 5x5 bo rodzice duzy dom mają. Ale tak patrzę i jak wrzucić łóżko jakies wieksze to pokoj w durisie juz sie robi ciasny chyba...
Podpowiedz - co byś teraz zmienił? Konstrukcja/użytkowanie? Może jakieś ciekawe spostrzeżenia zanim sam zacznę:)

Ruszam z wykopem 23 kwietnia. Zaraz po świętach. Mam czas mniej więcej do września i w tym czasie chce położyć dachówkę. Na szczęście będę miał całe dnie w tym okresie czasu (pracuję wyjazdowo), wiec odpada mi dojazd, rozkladanie sie i zkladanie sie ze sprzętem. Mogę jechać od rana do nocy.
Myślisz że zdążę? Przy fundamencie żona będzie pomagać ale reszta juz sam. Ewentualnie wieczorami teść przez godzine lub dwie.
Ps. Fundament murowany z bloczków...
Ps2. Bk kłaść na klej? Czy na piankę?

Pozdrawiam,
Rafał

sebcioc55
07-03-2019, 06:35
Cześć! Pewnie ze zakładaj dziennik, zawsze ktoś coś podpowie i zostaje pamiątka po budowie ;)
Podcień jest fajny bo deszcz tam nie pada i wiatr nie wieje, akurat u mnie ze względu na położenie domu. Słupów i podciągu tam nie mam.
Ja jestem definitywnie na nie jeżeli chodzi o piece na paliwa stałe więc tutaj raczej nie pogadamy. Serio chce Ci się przy tym robić? Ja już się w swoim życiu napaliłem w piecu i nigdy już do tego nie wrócę, z resztą nie wiem czy teraz przepisy mocno tego nie ograniczają...
Jeżeli chodzi o wielkość pokoi to fakt nie są duże, ale to są sypialnie gdzie się śpi tylko, ja tam jestem w nocy i czasami jak odkurzam i to wszystko.Jakby były większe to musiał bym tylko więcej odkurzać ;)
Konstrukcyjnie to poszerz wiatrołap, a najlepiej usuń ścianę pomiędzy wiatrołapem a salonem. Od salonu odgrodzisz się zabudową szafy w wiatrołapie. Można to ładnie, tanio i szybko zrobić płytami meblowymi.
Ja zawsze podpowiadam płytę fundamentową jako fundament. Jeżeli jeszcze będziez miał ściany nośne w środku to już w ogóle.
Właśnie skończyłem murowanie garażu na pianę, polecam. O czym w poście poniżej ;)

sebcioc55
07-03-2019, 06:42
Jak pisałem wyżej wczoraj skończyłem murowani ścan garażu. Zdecydowanie piana się lepiej sprawuje niż klej. Samo to że można ją zamknąć i pójść robić coś innego to największy plus. No i brak czyszczenia narzędzie, a jeżeli ktoś nie ma jeszcze wody na budowie to już w ogóle.
Na murowanie zeszło mi w sumie 7 dni po uczciwe 8h. Myślę że gdybym nie miał tyle rzeźbienia w bloczkach na instalacje to pół dnia bym z tego urwał no i gdybym w ogóle nie murował na klej to pewnie kolejne pół dnia, albo więcej. W każdym bądź razie teraz muszę zalać słupy do poziomu podłogi i wyladź posadzkę pod zadaszeniem, bez tego nie będę miał jak zalewać podciągów..
A tak to wyglądało wczoraj po południu:

https://images.tinypic.pl/i/00980/q4tm3y59zvh1.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00980/35wthpdk98df.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00980/kxc81hwzyrnt.jpg


Pozdrawiam czytających!

jak_to_mozliwe
07-03-2019, 07:19
Pozdrawiamy piszącego ;)
masz ładniej wymurowany garaż, niż nasz dom :D

rafikz
07-03-2019, 14:29
Cześć:)
Namówiłeś mnie na dziennik w takim razie. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie:) zdjęcia na pewno będę robił.

Mi podcień nie pasował kompletnie z racji umiejscowienia budynku na działce. Lokalne przepisy to jakiś dramat i rozważaliśmy razem z żoną zaskarżyć plan zagospodarowania do wojewodztwa i iść na wojnę, ale na szczęście dogadalismy się w starostwie, i my i oni poszliśmy na kompromis.
Anyhow - dla nas duuuuuuża kuchnia to podstawa. Meble wyniosą nas miljony monet ale warto - mam dość kiszenia sie w klitkach w których nie można się obrócić.
A mamy tyle miejsca na działce że altankę jeszcze jakąś zrobimy;) i taras z zadaszeniem ruchomym.
Ja też jestem przeciwnikiem paliwa stałego. Brudne, trzeba chodzić (też się w życiu nalatałem i niiiiiigdy więcej). Dlatego właśnie bufor ciepła grzany prądem. Do tego w niedalekiej przyszłości jakies 5kw fotowoltaiki plus "kociołek" którym można doładowywać bufor za free w dzień:) a piec sam w sobie - mam nadzieję używać go raz w miesiącu zimą, żeby się nie "zastał". Ale w razie kryzysu enetgetycznego wystarczy mały generator spalinowy na podtrzymabie wentylatora, pompki obiegowej i sterownika. I masz ciepło w domu mimo że na zewnątrz 3 wojna światowa. Przepisy ograniczają, owszem. Ale mam pięcioletni piec od teściów. Więc go wrzucę w system - koszt rurek. Niestety na pompę ciepła nas nie stać.
Z tym wiatrołapem to też zwróciłem uwagę w twoim wpisie. Niestety mam tam ścianę nośną;) ale nic nie szkodzi - wiatrołap i łazienka są po pół metra szersze w ramach powiększenia domu:) nie jest to wielka zmiana ale moim zdaniem wystarczy.
Sypialnia nasza -zgadzam się. To tylko miejsce do spania. Ale dzieciaki w pokojach swoich będą już siedziały częściej. Stąd decyzja o powiększeniu.
Niestety płyta fundamentowa to dla nas duży koszt. Zamierzamy zmieścić się w okolicach 18k za doprowadzenie do poziomu zero. U ciebie za płytę wyszło prawie 30k. Spory przestrzał.
Przekonałeś mnie do tej ostatnie posty z budowy garażu. Jedno tylko mnie zastanawia - czy ta piana serio dobrze "trzyma"? Przekonałem się również do prostych bloczków, bez pióra i wpustów.
Pytanie na koniec. Jaki masz model niwelatora? I jaki był jego koszt? Żona mówi, żeby wypożyczyć ale cholera za każdym razem jak chcę coś sprawdzic to latac ? A jak akurat nie bedzie? A ja potem chce całe podwórko od żyłki wyrównać....
Ps. Sory za długie wpisy;) juz nie będę.
Pozdrawiam,
Rafał.

sebcioc55
07-03-2019, 15:50
posty spoko, jak na temat to są mile widziane :)
Zacznę od końca, niwelatora optycznego nie mam, ale był to ten (http://gemat.pl/al/324-al-32-zestaw-z-lata-i-statywem.html) , a teraz mam taki (https://www.dewalt.pl/siteequipment/productdetails/catno/DCE074D1R/) pomiędzy nimi jest przepaść, laser to laser ;) Widzę że ten optyczny mocno podrożał, kiedyś dałem za niego 540zł brutto, a teraz...
Piana trzyma mocno, wg testów na necie nawet mocniej niż klej.
Bloczki bez pióro wpustu są spoko ale jak jest nisko, wyżej będziesz się wkurzał, no i pójdzie wiecej piany/kleju no i będzie dłużej bo każdą spoinę pionową trzeba kleić.
U mnie było za płytę 28k, ciekaw jestem tych Twoich fundamentów, wg mnie nie ma szans żeby sie zmieścić w 18k... betonu tyle samo co przy płycie albo i więcej no i roboty o wiele więcej. No i pod płytą jest już izolacja. Policz to dobrze, bo to takiego samego standardu na pewno nie będzie 10k różnicy....
Myślę że jednak po paru latach PC p-w by się zwróciła, teraz są dopłaty do tego, a do bufora nikt Ci nie dopłaci.
Czekam na dziennik, załóż go już teraz to tam sobie możemy podyskutować na różne tematy :)

sebcioc55
07-03-2019, 15:54
Pozdrawiamy piszącego ;)
masz ładniej wymurowany garaż, niż nasz dom :D

dzięki :rolleyes: starałem się, bo wiem że dokładność się odwdzięczy w późniejszych etapach.

p.s. dzisiaj byłem obgadać temat wiązarów w lokalnej firmie. Najpierw miałem robić wiązary samodzielnie, nawet mam projekt. Jednak różnica w cenie wychodzi ok 3 tys netto, więc chyba nie warto się szarpać, będzie szybciej i dokładniej. Szczegóły wkrótce.

rafikz
07-03-2019, 16:21
Właśnie produkuję pierwszy post do dziennika.
Też jestem ciekaw ile wyjdzie fundament.
Planuję zrobić 10-15cm betonowej podłogi na gruncie, licowanej z górną krawędzią bloczków betonowych. A na to juz styro 6+4+6 wg twojego przepisu. W teorii jak są fundamenty to nie ma potrzeby aż tak izolować podłogi bo fundament jest ocieplony. W praktyce czas pokaże.
Mam pompę ciepła cały czas w głowie ale przeraża mnie cena i jej trwałość. Jak się zwróci to może już być wymagana nowa:/ a bufor jest prosty i jedyne co sie może zepsuć to grzałka. Stąd ta decyzja. Ale nie jest ona ostateczna, mam czas:)
Jednak na laser nie mogę sobie pozwolić:P ale skoro optyki używałeś i masz budynek równy - dzięki za podpowiedź:)

sebcioc55
07-03-2019, 17:18
Właśnie produkuję pierwszy post do dziennika.
Też jestem ciekaw ile wyjdzie fundament.
Planuję zrobić 10-15cm betonowej podłogi na gruncie, licowanej z górną krawędzią bloczków betonowych. A na to juz styro 6+4+6 wg twojego przepisu. W teorii jak są fundamenty to nie ma potrzeby aż tak izolować podłogi bo fundament jest ocieplony. W praktyce czas pokaże.
Mam pompę ciepła cały czas w głowie ale przeraża mnie cena i jej trwałość. Jak się zwróci to może już być wymagana nowa:/ a bufor jest prosty i jedyne co sie może zepsuć to grzałka. Stąd ta decyzja. Ale nie jest ona ostateczna, mam czas:)
Jednak na laser nie mogę sobie pozwolić:P ale skoro optyki używałeś i masz budynek równy - dzięki za podpowiedź:)

optyczny jest ok, wszystko zrobisz co laserem a czasami nawet jest wygodniejszy. Tylko musisz mieć drugą osobę, a przy moim samoróbstwie o to cieżko..... dlatego przesiadłem się na laser.
PC są co raz tańsze, a zepsuć się w nich też nie ma za bardzo co. Jak policzysz fundament pod komin, komin, wykończenie komina, kominiarza + bufor + grzałki to pewnie wyjdzie że musiałbyś dopłacić strzelam, 10k do pompy. To dużo? miałbyś ok 3x tańsze grzanie przy powietrznej i tyle samo albo więcej razy tańszą CWU, gdzie np w moim przypadku roczny koszt CWU jest wyższy niż ogrzewania!

@jak_to_możliwe mówi że ściany ładne więc poszedłem sprawdzić no i jest całkiem całkiem :)

przekątne powinny mieć 13,48m wewnątrz - mają 13,485m i 13,48
długość powinna wynosić 12,00m zewnątrz - jedna strona ma 11,98m druga 12,07m
szerokośc powinna mieć 7,00m wewnątrz - na jednym końcu ma 7,00m, a na drugim 6,98m

Oczywiście odległości mierzone na wysokości 2,44m, na dole są idealne, bo było łatwiej, wiadomo. Więc faktycznie ściany wyszły ładnie. Powiem szczerze, że nie myślałem że będzie tak dobrze, max odchyłka to 7mm, cyzli tyle co nic. Tak to wygląda:

https://files.tinypic.pl/i/00980/dhxopllkdb75.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00980/920sw9qwnq0m.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00980/r46qgyy0h2qx.jpg

Tutaj mój przeszkadzacz budowlany ;) zostałem przegoniony przez zmianę pogody, a miałem robić szalunki słupów na zewnątrz :bash:

https://files.tinypic.pl/i/00980/r3hysagjj7zq.jpg

aiki
07-03-2019, 18:18
ej no słońce masz. Co narzekasz. kocur to ten mały co przed termowizją biegał?

sebcioc55
08-03-2019, 21:00
ej no słońce masz. Co narzekasz. kocur to ten mały co przed termowizją biegał?

tak, ta sama bestia ;)

19TOMEK65
15-03-2019, 09:39
Tak się zastanawiam czy nie kusił Cię eksperyment ze ścianą jednowarstwową przy budowie garażu ?
Na forum nie znalazłem nikogo kto budowałby w tej technologii.

aiki
15-03-2019, 11:19
Tak się zastanawiam czy nie kusił Cię eksperyment ze ścianą jednowarstwową przy budowie garażu ?
Na forum nie znalazłem nikogo kto budowałby w tej technologii.

Znam kilku co to budowało jednowarstwowe ścinany. wszyscy skończyli na styropianie po kilku latach.

sebcioc55
15-03-2019, 12:40
Tak się zastanawiam czy nie kusił Cię eksperyment ze ścianą jednowarstwową przy budowie garażu ?
Na forum nie znalazłem nikogo kto budowałby w tej technologii.

Powiem Ci że nawet przez 0,001s mi to nie przeszło przez myśl ;) mam w rodzinie taki dom ze ścianą jednowarstwową z 36cm BK i to jakaś masakra. Budynek wychładza się bardzo szybko. Po za tym to się w ogóle nie opłaca. 1m^3 styropianu grafitowego kosztuje ok 200zł, natomiast 1m^3 solbetu na pióro wpust odmiany 500 kosztuje ok 300zł. To i to trzeba otynkować/wykończyć. Przy styropianie dochodzi robocizna i klej, ale w zamian za to mamy dużo cieplejsze rozwiązanie.

19TOMEK65
22-03-2019, 11:33
Zagaiłem o ścianie jednowarstwowej bo w ostatnim czasie reklamy takich rozwiązań walą drzwiami i oknami. A wiem , że lubisz eksperymentować a garaż to takie dobre miejsce.
Zgadzam się z opinią , że na dzień dzisiejszy ściana dwuwarstwowa to najlepsze rozwiązanie.

karster
23-03-2019, 10:58
Ahh, jaki to fajny etap. Szybko rośnie/ są bardzo zauważalne efekty pracy :) nie jak przy wykańczaniu się gdzie zabudowa kibla z paroma drobiazgami zajmuje cały dzień (bez klejenia płytek bo ich docinanie pewnie zajmie kolejny cały dzień).

Pozdrawiam
Karol

sebus243
25-03-2019, 18:04
Sebastian mam pytanie na temat Sketchupa. Ściągnąłem wersje demo 2019, fajna zabawa. Chciałbym podziałać coś więcej ale nie mogę znaleźć nigdzie darmowej wersji (nawet starszej).

sebcioc55
25-03-2019, 19:46
Sebastian mam pytanie na temat Sketchupa. Ściągnąłem wersje demo 2019, fajna zabawa. Chciałbym podziałać coś więcej ale nie mogę znaleźć nigdzie darmowej wersji (nawet starszej).

musisz ogarnąć sketchup free, sprawdź tutaj (https://www.sketchup.com/plans-and-pricing)

ggdh
25-03-2019, 23:50
Ostatnią wersją, która chciała ze mną współpracować, czyli po zakończeniu 30-dniowego trialu wersji Pro i przejścia na darmową, był SketchUp z 2017.

pawnook
26-03-2019, 13:32
Sebastian przedewszystkim dziekuje za cały temat. Mógłbys napisac czy na etapie tynkow wewnętrznych, przykleiles styropian aby zakryć dziurę pomiędzy wiencem/murlata a dachem. Jestem przed tynkami gipsowymi i również mam dziurę i trochę zawiewa. Pytanie czy zaklejac, jeśli tak to czym robiłeś? Na gotowo styropianem czy cos zastępczego?

Jeśli raz wielkie dzięki za temat, mega pomoc dla samorobow.

sebcioc55
26-03-2019, 21:02
Sebastian przedewszystkim dziekuje za cały temat. Mógłbys napisac czy na etapie tynkow wewnętrznych, przykleiles styropian aby zakryć dziurę pomiędzy wiencem/murlata a dachem. Jestem przed tynkami gipsowymi i również mam dziurę i trochę zawiewa. Pytanie czy zaklejac, jeśli tak to czym robiłeś? Na gotowo styropianem czy cos zastępczego?

Jeśli raz wielkie dzięki za temat, mega pomoc dla samorobow.

nie zakrywaj, wręcz przeciwnie, zostaw odkryte. Dzięki temu tynki lepiej będą schły, zwłaszcza na wieńcach/podciągach co im zawsze dłużej schodzi. Tynkarze powinni powiedzieć Ci to samo.

pawnook
28-03-2019, 13:58
Dzięki, jestem jeszcze przed elektryka, też bede puszczal troche automatyki prosto do rozdzielni i też mam wiazary. Widziałem fajny pomysł z korytem kablowym i rozdziałem przewodów góra nad sufitem Jak oceniasz po czasie? Zrobiłbys tak samo? U siebie planuje puścić dwa koryta wzdłuż korytarza po obu stronach i schodzic do poszczególnych pomieszczeń. Pytanie czy wszystko puszczales w korycie? Zasilanie gniazdek również?
Czyli jadę górą głównym korytem, dalej rozprowadzam dane przewody do odpowiedniego miejsca w peszlu i dalej juz bez peszla puszczam w dół wzdłuż ściany? Tak To robiłeś?

Apacer
28-03-2019, 19:25
Tylko mniej na uwadze, że energetyczne i sterownicze powinno się w pewnej odległości od siebie umieszczać, więc ze dwa korytka :wiggle:

sebcioc55
28-03-2019, 19:31
Dzięki, jestem jeszcze przed elektryka, też bede puszczal troche automatyki prosto do rozdzielni i też mam wiazary. Widziałem fajny pomysł z korytem kablowym i rozdziałem przewodów góra nad sufitem Jak oceniasz po czasie? Zrobiłbys tak samo? U siebie planuje puścić dwa koryta wzdłuż korytarza po obu stronach i schodzic do poszczególnych pomieszczeń. Pytanie czy wszystko puszczales w korycie? Zasilanie gniazdek również?
Czyli jadę górą głównym korytem, dalej rozprowadzam dane przewody do odpowiedniego miejsca w peszlu i dalej juz bez peszla puszczam w dół wzdłuż ściany? Tak To robiłeś?

Dokładnie tak robiłem. Miałem jeszcze czasami wąskie korytka jako odnogi tam gdzie było dużo przewodów np do kuchni. Po czasie oceniam to jako strzał w dziesiątkę. Przy wiązarach to bardzo wygodne. W większości każdy włącznik i gniazdko/obwód mam puszczony osobnym przewodem. Jedynie co bym zrobił inaczej to utrzymał większy porzadek w korytkach, czyli spinał kable w wiąski. Miałem w planach to zrobić później, jednak do dzisiaj tego nie zroibłem.... to tylko taka uwaga odnośnie estetyki.


Tylko mniej na uwadze, że energetyczne i sterownicze powinno się w pewnej odległości od siebie umieszczać, więc ze dwa korytka :wiggle:

ja mam szerokie korytka chyba 50cm i po jednej stronie idą przewody 230V a po drugiej niskonapięciowe. Jest też miejsce gdzie jest kumulacja i takie jedno nie wystarczyło więc dołożyłem drugie, na starych zdjęciach chyba widać.

sebcioc55
28-03-2019, 19:49
My tu gadu gadu ale coś tam u mnie na "budowie" też się dzieje. Zbrojenie mam zrobione w 90%. Wcześniej muszę jednak wylać posadzkę na gruncie w tylnej części garażu. Na poniższym obrazku to ta biała powierzchnia.

https://pics.tinypic.pl/i/00981/vcgnwx7zwsq1.jpg

Najpierw przygotowałem podłoże, wyrównałem i zagęściłem. Wcześniej ta część była też zagęszczana dużą bestią 400kg wiec teraz moją setką to sobie tylko wygłaskałem :) Do tego szalunek do lasera zeby było równo.

https://pics.tinypic.pl/i/00981/zt2whnx1pcb9.jpg

Potem położyłem resztki prętów co mi zostały, niektóre powyginane ale się nadadzą. Na to siatka z drutu fi2 z oczkiem 10x10.

https://pics.tinypic.pl/i/00981/ct3yv0kussog.jpg

na fajrant miałem jeszcze kontrolę zbrojenia ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00981/vdufxmuu51u0.jpg

Plan jest taki aby to zalać pod koniec następnego tygodnia, bo za 2 tygodnie wjeżdżają wiązary!

MMark.
31-03-2019, 15:22
To się nazywa garaż. Wielki jak mój dom...:rolleyes:
Widzę szczyty w konstrukcji szkieletowej, ja właśnie skończyłem jeden szczyt obijać płytą osb. Masz już pomysł jak i czym kryjesz te płyty. W tym roku na pewno nie zrobie elewacji ale się zastanawiam czy kleic styropian do osb czy zrobić tak jak się kryje konstrukcje szkieletowe czyli styro na ruszcie....sam nie wiem.
A kot widzę zadowolony gania po ścianach.....:)

sebcioc55
01-04-2019, 07:21
To się nazywa garaż. Wielki jak mój dom...:rolleyes:
Widzę szczyty w konstrukcji szkieletowej, ja właśnie skończyłem jeden szczyt obijać płytą osb. Masz już pomysł jak i czym kryjesz te płyty. W tym roku na pewno nie zrobie elewacji ale się zastanawiam czy kleic styropian do osb czy zrobić tak jak się kryje konstrukcje szkieletowe czyli styro na ruszcie....sam nie wiem.
A kot widzę zadowolony gania po ścianach.....:)

planuję styropian bezpośrednio na OSB, jeżeli zrobi się to prawidłowo i szczelnie to nic się nie stanie z OSB, więc ruszt niepotrzebny wg mnie.

pawnook
02-04-2019, 07:42
Sebastian to jeszcze jedno pytanie. Zrobiłeś przed tynkami podejścia do Centralnego odkurzacza oraz elektrykę. Cos jeszcze robiłeś? Albo nie zrobiłeś i żałujesz że mogło być przed tynkami?
Druga sprawa, mógłbyś podesłać linka gdzie kupowales wstępne akcesoria do instalacji odkurzacza? Rozumiem że podejścia to jakiś standard i ppzniej pasują bez problemu do reszty nawet innej firmy?

sebcioc55
02-04-2019, 19:16
Sebastian to jeszcze jedno pytanie. Zrobiłeś przed tynkami podejścia do Centralnego odkurzacza oraz elektrykę. Cos jeszcze robiłeś? Albo nie zrobiłeś i żałujesz że mogło być przed tynkami?
Druga sprawa, mógłbyś podesłać linka gdzie kupowales wstępne akcesoria do instalacji odkurzacza? Rozumiem że podejścia to jakiś standard i ppzniej pasują bez problemu do reszty nawet innej firmy?

Własnie z tymi gniazdami od odkurzacza to kup odrazu podejscie i gniazdo, bo potem sie okazuje że jest lipa ;) już to przerabiałem pare razy. Kupowałem wszystko na allegro - tam poszukaj.
W sumie nie wiem czy czegoś żałuje, raczej nie. Musisz zrobić wszystko co ma być w ścianach i nie będzie zakryte zabudową/płytkami. Bo tam gdzie będie można zrobić później. O już wiem czego żałuje, że źle zrobiłem podejście pod pralkę bo miała stać na szafce, a później się okazało że pralka stoi na ziemi a na niej suszarka i była rzeźba.

wally666
02-04-2019, 19:37
sebcioc55, podsumujesz może sezon grzewczy na swojej pompie?

sebcioc55
02-04-2019, 20:17
sebcioc55, podsumujesz może sezon grzewczy na swojej pompie?

tak :) postaram się to zrobić w sobotę, nawet mam przypomnienie ustawione w telefonie :D

https://images.tinypic.pl/i/00982/0ggeceuu27r5.jpg

sebcioc55
02-04-2019, 20:30
Mam też wieści z placu boju. Dzisiaj przyjechało 5m^3 betonu (BTW te rosnące ceny betonu to nieporozumienie, żeby pensje rosły tak szybko jak ceny materiałów budowlanych :cool: ), miałem w planach zalać posadzkę na gruncie o wymiarach 7,48x3,9x0,12m (grubośc oscylowała w granicach 12-14cm) na to potrzebowałem 3,5m^3, jako zapas wziąlem jeszcze 1,5m^3 co miało pójść w razie czego, ale nie koniecznie na fundamenty murków ogrodzeniowych. No a patrzcie ile zostało!!:

https://images.tinypic.pl/i/00982/e4rl2jro7ccc.jpg

Ponad metr sześcienny. No ale trudno, zalałem to co chciałem i jest git. Wg obliczeń nie powinno mi zostać nic :yes: pierwszy raz w mojej karierze betoniarnia jebła się na moją korzyść.
No a efekty są poniżej. Jestem bardzo dumny z wygładzenia tej posadzki, będzie można z niej jeść. Używałem specjalnej listwy z przedłużeniem, widać ją na jednym ze zdjęć - robi robotę. Trzeba jednak poczekać aż beton trochę stężeje. Robię to już któryś raz i za kazdym razem jest co raz lepiej.

https://images.tinypic.pl/i/00982/kko24czne8as.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00982/1k48q9bam1g5.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00982/bm76f61v0kh5.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00982/h9q03nnv1e8u.jpg

to by było na tyle. Trochę się namachałem bo w pojedynke i bez pompy to nie było takie hop siup.

Pozdrawiam czytających!

zolw82
03-04-2019, 16:07
to by było na tyle. Trochę się namachałem bo w pojedynke i bez pompy to nie było takie hop siup.

Pozdrawiam czytających!

Wykonanie wzorowe jak przystało na prawdziwego samoroba, niedość że samemu bez żadnego pomocnika to w dodatku z maksymalną oszczędnością (mam na myśli beton z gruszki bez pompy), znam to z autopsji.

Jesteś wielki , choć nie mam pojęcia ile masz wzrostu :bye:

micbarpia
04-04-2019, 05:58
No szacunek bardzo dobra robota, big blue daje rade... chetnie pozycze odplatnie oxzywiscie... ike km od warszawy ty budujesz?

Daniellos_
04-04-2019, 21:25
No ta paca na wysiegniku robi robote. Na wielu filmikach na yt (glownie usa) jej uzywaja.

sebcioc55
04-04-2019, 22:07
Wykonanie wzorowe jak przystało na prawdziwego samoroba, niedość że samemu bez żadnego pomocnika to w dodatku z maksymalną oszczędnością (mam na myśli beton z gruszki bez pompy), znam to z autopsji.

Jesteś wielki , choć nie mam pojęcia ile masz wzrostu :bye:

190cm ;) ale bez przesady, robie dla siebie. Z resztą jak robie coś nie dla siebie to też się staram, bo wiem że dokładna praca, czasami wolniejsza później procentuje, w kazdym przypadku. Tutaj pompa to było by nie porozumienie, rozkładała by się i składała dłużej niż ten beton był lany. Trafił się ogarnięty kierowca gruchy węc poszło sprawnie.


No szacunek bardzo dobra robota, big blue daje rade... chetnie pozycze odplatnie oxzywiscie... ike km od warszawy ty budujesz?

samochodem jakieś 600km ;) więc kawałek jest.

EDIT: a poniżej krótki filmik, prawie 2h w 8 sekund ;)


https://www.youtube.com/watch?v=rxtlpaMneL8

busy_beaver
05-04-2019, 12:13
Cześć, mam pytanie odnośnie burt płyty.
Robiłeś je jako szalunek tracony. Czy później kołkowałeś styropian do płyty, czy tylko przysypałeś piaskiem ?

sebcioc55
05-04-2019, 17:23
Cześć, mam pytanie odnośnie burt płyty.
Robiłeś je jako szalunek tracony. Czy później kołkowałeś styropian do płyty, czy tylko przysypałeś piaskiem ?

Siema. W domu robiłem burty z EPS na 50cm i nie kolkowalem ani nic. Natomiast w garażu mam pionową opaskę z XPS zakopane 1m w ziemi. W tym wypadku żadnych kołków nie trzeba.

woto8
05-04-2019, 20:17
No ta paca na wysiegniku robi robote. Na wielu filmikach na yt (glownie usa) jej uzywaja.

witam sprawdz priva

busy_beaver
06-04-2019, 22:16
Siema. W domu robiłem burty z EPS na 50cm i nie kolkowalem ani nic. Natomiast w garażu mam pionową opaskę z XPS zakopane 1m w ziemi. W tym wypadku żadnych kołków nie trzeba.
Dziękuję. Mam jeszcze jedno pytanie. Jakich kolanek używałeś przy ułożeniu kanalizacji by uzyskać piony na podejściach - 2x45 stopni czy inne ?

sebcioc55
07-04-2019, 06:59
Dziękuję. Mam jeszcze jedno pytanie. Jakich kolanek używałeś przy ułożeniu kanalizacji by uzyskać piony na podejściach - 2x45 stopni czy inne ?

Tak, oczywiście wszędzie poszły kolanka 2x45*, na pierwszych stronach dziennika masz wszystko opisane - zapraszam do czytania :)

sebcioc55
07-04-2019, 07:32
Witam,
nadszedł czas podsumowania sezonu grzewczego. Zakończylem go już jakiś czas temu ale chciałem zachować ciągłość raportów (ostatnio robiłem podsumowanie w tym samym czasie).
Rok temu stan liczników wynosił: Na ciepłomierzu 37,756 GJ, a na podliczniku 2864,04 kWh na dzień 6.04.2018
przed rozpoczęciem sezonu grzewczego było analogicznie 40,939 GJ i 3215,35 kWh.
Poniżej są zdjęcia podliczników z 6.04.2019

https://files.tinypic.pl/i/00982/l6ty0arskrv4.jpg

Jak widać na załaczonym obrazku na ciepłomierzu jest 60,375 GJ, a na podliczniku 4615,71 kWh.
Zatem samo grzanie CWU pomiędzy sezonami zużyło 351,31 kWh ze sprawnością COP=2,52, co kosztowało mnie 351,31kWh*0,28zł/kWh= 98,36zł
Natomiast za grzanie domu CO ~22,5*C i podgrzewanie CWU ~46*C w sezonie grzewczym 2018/2019 pompa wyprodukowała 19,436 GJ ciepła, na co zużyła 1402,36 kWh. Zrobiła to ze sprawnością SCOP=3,85. Cały sezon za CO i CWU kosztował mnie 392,66 zł.
Jak widać roczne koszty przygotowanie CWU i ogrzania chaty oscylują w okolicach 500zł, co jest dla mnie w zupełności zadowalające :rolleyes:
Ta zima była lajtowa, z resztą jak poprzednia, z tym że w tym sezonie tak jakoś wyszło że utrzymywałem dużo wyższą temp w domu niż w poprzednim.
Widać niestety że moja PC ma problemy z CWU i nie idzie jej to zbyt sprawnie, przez co zaniża też SCOP, ale to i tak taniej niż czystym prądem.

Pozdrawiam czytających!

karster
07-04-2019, 10:51
Jak będę miał na swoich metrach tylko 4x drożej to będę meeega zadowolony :)

PS. Seba, przypominam się ;)

Pozdrawiam
Karol

arturo13
07-04-2019, 11:42
Jak dla mnie wyniki PC rewelacja

PS, śledzę dziennik, świetna robota

walec7_7
07-04-2019, 19:21
To jest robota na poziomie! Rewelacja :) A koszty użytkowania PC do pozazdroszczenia :cool:

busy_beaver
09-04-2019, 11:29
Tak, oczywiście wszędzie poszły kolanka 2x45*, na pierwszych stronach dziennika masz wszystko opisane - zapraszam do czytania :)
Czytam, że kładłeś rury WAVINA.
Wziąłeś SN8 PVC czy SN12 PP ?

sebcioc55
09-04-2019, 19:24
Czytam, że kładłeś rury WAVINA.
Wziąłeś SN8 PVC czy SN12 PP ?

SN8 pvc, latwiej dostepne, tansze no i przede wszystkim wystarczajace. Nawet sn4 by stykły.

busy_beaver
10-04-2019, 08:25
SN8 pvc, latwiej dostepne, tansze no i przede wszystkim wystarczajace. Nawet sn4 by stykły.
Dzięki. Kurcze czym bliżej startu, tym więcej obaw.

sebcioc55
10-04-2019, 20:19
Dzięki. Kurcze czym bliżej startu, tym więcej obaw.

będziesz robił sam? Jeżeli tak to zrobisz na pewno lepiej niż ekipa. No i taniej ;) Jak coś to śmiało pytaj.

busy_beaver
10-04-2019, 20:30
będziesz robił sam? Jeżeli tak to zrobisz na pewno lepiej niż ekipa. No i taniej ;) Jak coś to śmiało pytaj.
Płytę robię sam. Chcę mieć pewność, że jest zrobiona dobrze. Dzięki za pomoc.

sebcioc55
28-04-2019, 20:39
Witam czytających!
dawno już nic konkretnego nie pisałem nie dlatego że się nic nie dzieje tylko z braku tego cholernego czasu.... a dzieje się dużo, co zaraz przedstawię :yes:
Ostatnio pisałem o posadzce na gruncie i zbrojeniu. Od tamtej pory dużo się zmieniło co opisze poniżej :)

Szalunki

większość szalunków wykonałem z płyt ze sklejki topolowej pomalowanych na gładko. Mają swoje plusy i minusy, są trochę droższe niż odpowiednik z OSB, łatwiej się wyginają ale i też łatwiej się prostują. Wygiętą płytę OSB cieżko wyprostować szalując. Plusem jest możliwość wielokrotnego użytku i małe nasiąkanie woda no i najważniejsze wygląd beztonu po rozszalowaniu - sami zobaczycie.
Niestety pare płyt mi zabrakło, nie chciało mi się jechać po nie do szczecina więc kupiłem lokalnie w bricomarche, plusem było to że mi je poceili na miejscu po znajomości ;) więc oszczedziłem dużo czasu.

Trochę materiału do szalowania:

https://images.tinypic.pl/i/00983/n3ptlzybpis6.jpg

Widzieliście kiedyś takie kozackie podpory ??:):

https://images.tinypic.pl/i/00983/nh5cn4c3c7n7.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/4q34ce0a3j7k.jpg

Jak zwykle samemu trzeba się naszarpać i kombinować. Otwór na bramę garażową ma 5220x2300 - wyjaśnię podczas montażu czemu taki duży.

https://images.tinypic.pl/i/00983/ybooxpg6jy8s.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/7aeexbzpjx9r.jpg

Niektóre słupy zaszalowałem częściowo betonem komórkowym"

https://images.tinypic.pl/i/00983/ltk2cogj2ty1.jpg

Szalunki przykęcałem do ścian takimi wkrętami ościeżnicowymi

https://images.tinypic.pl/i/00983/bvvxplsiqtii.jpg

Czasami bity nie wytrzymywały (na przyszłość, jeżeli używacie zakrętarek z dużą mocą to kupcie specjalne bity udarowe (skrętne), wtedy nie niszczycie śrub i bit długo wytrzyma)

https://images.tinypic.pl/i/00983/2djta03spa9c.jpg

Specjalnie ucięty pręt aby zrobić miejsce na wibrator do zagęszczenia słupa:

https://images.tinypic.pl/i/00983/bzyo69bxzm3p.jpg

Dodatkowo musiłem zrobić jeszcze pare gniazd które są przy lub w słupach:

https://images.tinypic.pl/i/00983/wurslzk56toc.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/mso5n457rr1j.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/cp66nt1np29d.jpg

Tutaj już zdjęcia ogólne:

https://images.tinypic.pl/i/00983/36504pv1acot.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/05e5g5ncs3i4.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/227wp9c3wun3.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/eifokdc6ejwy.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/99nhwsj5ir2g.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/yw1s2dfaxpul.jpg

Oczywiście kontrola szalunków musi być :)

https://images.tinypic.pl/i/00983/xgb683f00xli.jpg

Taka mała wskazówka - jako rurki na szpilki fajnie nadają się rurki PP-R, im większe średnica tym lepiej. Ja miałem trochę fi32, są sztywne i się nie poddają tak łatwo przy skręcaniu szpilek. Dobrze usztywniają szalunek.

Teraz kolej na betonowanie...

sebcioc55
28-04-2019, 20:48
Betonowanie wieńca i słupów

Niestety zdjęć z betonowania nie mam bo nie było czasu. Byliśmy we dwóch, a trzeba było lać, przesuwać rusztowanie na kółkach i jeszcze wibrować.

https://images.tinypic.pl/i/00983/gfme4fs7ojgg.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/6lbtr7kxdpbe.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/7oytscb80od5.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/7b0vi7ygmfgf.jpg

Całośc oczywiście zatarłem.

https://images.tinypic.pl/i/00983/1lekn1kwv9il.jpg

Niestety nie obyło się bez wpadek, ale tak to jest jak się ze wszystkim śpieszy. Miałem taką jedną ściankę 60cm szeroką, pomiędzy słupem a otworem drzwiowym, niestety po wibrowaniu beton ją trochę przesunął... minimalnie ale jednak i mi zeszła z osi ściany.... trudno. Najlepsze jest to że wcześniej rozmawiałem o tym z kolegą że takie małe ścianki beton rozsuwa :bash: Najlepiej to widać na zdjęciu jak się spojrzy na narożnik, nie było tam ani milmetra szpary.

https://images.tinypic.pl/i/00983/of5dx71rp0xp.jpg

Tyle było szalowania i skrecania, a na koniec to trzeba pościągać

sebcioc55
28-04-2019, 20:53
Wszystko ładne pięknie ale idealnie być nie może

Za mocno zawibrowany słup i za słabo skręcony (a miałem go jeszcze wzmocnić....)

https://images.tinypic.pl/i/00983/j11kxz1ksp0l.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/4bp4g1pavamt.jpg

widać że beton powyrywał/pokruszył wkrętami beton komórkowy, a tam już nie wibrowaliśmy po pierwszym rozwalonym słupie

https://images.tinypic.pl/i/00983/s33xpngimemm.jpg

Jak widać poniżej czeka mnie trochę zabawy dużym flexem i szlifowania....

https://images.tinypic.pl/i/00983/ecx2z4s1yp9l.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/v6sz8p1joglo.jpg

sebcioc55
28-04-2019, 21:13
Rozszalowywania ciąg dalszy

Sklejka szalunkowa bardzo ładnie odchodziła od betonu, wręcz sama się odginała na słońcu ;)

https://images.tinypic.pl/i/00983/nr94qt1jinr5.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/ewh5kgha1n8c.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/mwaa3ugssu5b.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/lflikp6gkqt7.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/ttz2uweoza5w.jpg

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem, jeszcze tylko podocinam i poszlifuje drobne wybrzuszenia i będzie elegancko. Na wszystkie szalunki poszło mi całe wiadro 10l różnych wkrętów i śrub, to na zdjęciu jeszcze nie wszystko.

https://images.tinypic.pl/i/00983/q0f6xbi7rspt.jpg


c.d.n.

sebcioc55
28-04-2019, 21:22
Przygotowanie do montażu wiązarów

jak już wszystko co mogłem rozszalowałem trzeba było przygotować się do montażu wiązarów. Co ciekawe wiązary będę montował samodzielnie :cool: Na początku chciałem je sam zbijać na budowie, nawet mam projekt na takowe. Jednak po przemyśleniu tego i dołożeniu paru tysięcy zleciłem wykonanie wiązarów firmie zewnętrznej. Samemu to by była katorga, wiem że się da ale nie mam też na to czasu i sił, bo tempo mam duże. Cięcie tego wszystkiego i zbijanie, przemieszczanie w pojedynke było by prawie że nieosiągalne dla mnie, wiązary mają 7,5m szerokosci i 3,3m wysokości z wielką dziurą w środku ;)
Więc najpierw zacząłem od rozmieszczenia kotew i zamowowaniu ich do wieńca śrubami stalowymi M12, było co robić.

https://images.tinypic.pl/i/00983/49yue983qia0.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/klna5yzeiu2r.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/4u9cbxvt8mh1.jpg

każde jedno miejsce posadowenia wiązara sprawdziłem laserem z dokładnością do 1mm, większość wyglądała jak na zdjęciu. Tylko w dwóch miejscach musiałem dać 2mm i 3mm podkładki.

https://images.tinypic.pl/i/00983/iqfd9zd1wd6p.jpg

c.d.n.

sebcioc55
28-04-2019, 21:39
Montaż wiązarów 25.04.2019

Wiązary czekały na mnie 2 tygodnie, zrobili je zaszybko, ja trochę za szybko je zamówiłem no i ciągle nie miałem czasu na dokończenie i zalanie wieńca z słupami.

https://images.tinypic.pl/i/00983/yn05yeas4aas.jpg

Jednak gdy już nastał ten dzień to miałem trochę stresa, widziałem wiele razy jak się montuje wiązary i to niby nic trudnego, ale jednak ;) Do montażu przystąpiliśmy we dwóch z Krzychem, on wiązary widział na oczy chyba pierwszy raz no ale jest kumaty więc się ogarnął, pomijając fakt że chciał je montować z drabiny :yes:
Za dużo zdjęć nie mam bo nie było kiedy robić, mam filmik z cąłości zrobiony kamerą z monitoringu ale jeszcze go nie ogarnąłem. Wrzucę go jak skończe całość. Na obecną chwilę wygląda to tak:

https://images.tinypic.pl/i/00983/735z4i6tgmpo.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/udm2avpg7knk.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/b4sf7uuonr7c.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/dbbwact485rp.jpg

A tak garaż się prezentuje z domu

https://images.tinypic.pl/i/00983/0kckwou1582w.jpg

Konstrukcja dachu jeszcze czeka na reszte stężeń, dokręcenie brakujących elementów, tasmy stalowe no i ściany szczytowe!

W ramach ciekawostek powiem że operator dźwigu który stawia kilkanaście takich dachów w miesiącu na koniec nie mógł uwierzyć że robiliśmy to pierwszy raz :yes::cool:

Teraz czas na drobny odpoczynek i jak będzie czas to lecę dalej z koksem bo dachówka już do mnie jedzie ;)

Pozdrawiam czytających!

Kamil_
28-04-2019, 23:15
Tez mi kiedyś skup pociągnęło :)

Te płyty to extra sprawa - struktura miażdży system.

Ile zaoszczędziłeś na samodzielnym montażu wiązarów?

Ten przewód mogłeś w peszel wrzucić!

sebcioc55
29-04-2019, 07:35
Ceny montazu oscylowaly wokolo 6k netto, wiec za tyle jestem w stanie poswiecic te pare dni ;)
Powiedz mi po co ten przewod w peszlu?

_arek_
29-04-2019, 09:34
Jak zwykle pikna,czysta i profesjonalna robota :yes: no może poza tą ścianą... ale to zawsze jak człowiek sam stara się wszystko dopiąć jak najlepiej to gdzieś coś umknie w ferworze walki... i tak nie są to jakieś wielkie straty/wady. Gorzej jakby ci się gdzieś m3 betonu na trawniczku rozłożył :lol2:

6k to już spora kaska jak za tak raczej prostą w montażu konstrukcję, także nie dziwię się decyzji...W końcu zdolny z ciebie chłopak :D Chociaż za dźwig tez pewnie koło tysia poszło ?? Jeśli nawet to i tak spora sumka w kieszenie została.

sebcioc55
29-04-2019, 19:48
Chociaż za dźwig tez pewnie koło tysia poszło ?? Jeśli nawet to i tak spora sumka w kieszenie została.

no tak za dźwig wyszło 1100 zł brutto, w tym dojazd i czas pracy 3,5h. TO był duży dźwig i liczył sobie 175zł netto/h - niestety tak to kosztuje. W niektórych wycenach dźwig był w cenie montażu ale za transport całości kroili 600-800zł netto. Ja zapłaciłem 350 zł.
Dostałem pytanie o te czerwone rurki na szpilki. Uzywałem rurek do drinków 30cm o średnicy fi8 z allegro ;) jedna kosztuje dosłownie pare groszy i się sprawdza znakomicie. Najlepiej przy słupach, bo można zrobić zalunek, wywiercić dziurę i przełożyć szpilkę z już nałożoną na nią rurką. Tak to wygląda po rozszalowaniu:

https://pics.tinypic.pl/i/00983/h152h82on0g2.jpg

walec7_7
30-04-2019, 16:20
Znów się powtórzę ale robota wzorowa :) Szkoda tej ścianki, ale tyle to nic patrząc co mogło się więcej stać :P

sebcioc55
30-04-2019, 20:23
Panowie bez przesady, ten kawałek ściany to jest najmniejsze zło z tego wszystkiego co powypychało. Tą ścianę przesuneło w strone otworu drzwiowego o 1cm i od osi ściany 1cm na zewnątrz. To jest nic, niektórzy mają takie wachnięcia tak po prostu. Co ja sie naoglądam na budowach.......to to u mnie jest pico bello ;)

BTW: wczoraj przyjechała dachówka więc trzeba lecieć dalej z tematem. No i dokonałem małego zakupu, ale o tym w następnym odcinku :cool:

sebcioc55
08-05-2019, 20:06
Witam po krótkiej przerwie. Mały update. Udało mi się stężyć wiązary, zostały mi tylko tasmy z jednej strony ale to pół godziny roboty i będą, musi być tylko sucho bo trzeba sie naskakać po dachu. Tak to wyglądało:

https://images.tinypic.pl/i/00983/qm5lltjpflin.jpg

Aby jechać dalej muszę zrobić dwie ściany szczytowe, jedna krańcowa pełna, druga wewnątrz z otworem na drzwi. Najpierw zrobiłem tą zewnętrzną bo trudniej. Podstawa to rozplanowanie ;)

https://images.tinypic.pl/i/00983/0fl6sxwmibln.jpg

Okazało się że w komputerze jedno a w życiu drugie. Prawa część była cała za długa o 1cm, a lewa część za krótka o 2cm, skorygowąłem i jest. Całość ciąłem ładnie z odpowiednim kątem :cool:

https://images.tinypic.pl/i/00983/9m7m8krb2q8i.jpg

Całość prezentuje się tak:

https://images.tinypic.pl/i/00983/fivwcvbtuunl.jpg

https://images.tinypic.pl/i/00983/vm7basxokgso.jpg

Zastanawiam się czy ją teraz obijać płytą osb 12mm czy po łaceniu.... do przemyślenia.
Tak to wygląda na dzień dzisiejszy, mam nadzieje że od poniedzałku zacznę już łacić.

Pozdrawiam czytających!

19TOMEK65
09-05-2019, 07:58
Czoła obijaj po łaceniu. Te otwory mogą się przydać do wciągania różnych rzeczy na strop czy dach.

karster
09-05-2019, 08:20
Nie mam czasu na fora ale na Twój dziennik (i kilka innych) zawsze chwilę znajduję bo warto :) miło popatrzeć.

PS, Seba przypominam Ci się raz jeszcze, znajdź chwilę i wyślij mi ofertę.

Pozdrawiam
Karol

zolw82
12-05-2019, 20:02
Robota wygląda super, z resztą jak wszystko za co się bierzesz, nie obraź się za to co napiszę, ale rutyna ci się wdziera, mam na mysli brak przekręconej łaty na całej wysokosci tego wypchanego słupa czy tez skręcenia w narożniku tej scianki 60cm do sąsiedniej sciany.

Jezeli chodzi o przykręcanie płyt do gazobetonu to polecam wkręty ciesielskie 8x160 a jako rurki dystansowe swietnie sie spisują rurki PP fi16

sebcioc55
12-05-2019, 20:33
PS, Seba przypominam Ci się raz jeszcze, znajdź chwilę i wyślij mi ofertę.

Wysłałem na email. Sorry ale to nie moja wina ;)


Robota wygląda super, z resztą jak wszystko za co się bierzesz, nie obraź się za to co napiszę, ale rutyna ci się wdziera, mam na mysli brak przekręconej łaty na całej wysokosci tego wypchanego słupa czy tez skręcenia w narożniku tej scianki 60cm do sąsiedniej sciany.

Jezeli chodzi o przykręcanie płyt do gazobetonu to polecam wkręty ciesielskie 8x160 a jako rurki dystansowe swietnie sie spisują rurki PP fi16

w ramach tłumaczeń powiem że ja akurat tego słupa nie skręcałem ;) wiedziałem o tym że trzeba to poprawić i miałem to zrobić, ale nie zrobiłem. Trudno, będę ciął flexem, stracę trochę czasu. Wytrzymałość słupa na tym nie ucierpi.
Oprócz wkrętów ościeżnicowych stosowałem też niebitne wkręty ciesielskie 10x140 - widać je na zdjęciu w wiaderku, jak się je kręci w drewno to trzeba mieć mocny sprzęt ;) o rurkach dystansowych też pisałem, idealne wg mnie są rurki PP fi32 a najlepiej fi40 bo są sztywne i równo ucięte mocno ściśnięte szpilkami mega prostują szalunek i go usztywniają. Prawdopodobnie jutro mi się uda rozpocząć łacenie dachu, oby się udało bo już mnie drażni woda w garażu...

sebcioc55
14-05-2019, 21:45
Mały update. Ściany szczytowe zrobione, to zacząłem krycie. Membrana to moja ulubiona Dachowa 3, najlepsze co można dostać za te pieniądze, a nawet lepsze niż droższe membrany. Powiem wam że samemu mocowanie membrany to gówno nie robota, nawkurzałem się, wiało niemiłosiernie, robiłem to pewnie z 3x dłużej niż we dwóch no ale cóż... jeden pas zrobiłem, reszta pójdzie zdecydowanie łatwej.

https://pics.tinypic.pl/i/00983/7bd3tjenkymo.jpg

potem kontrłaty

https://pics.tinypic.pl/i/00983/8rxylwn4mrbs.jpg

Pierwsza łata od sznurka żeby było ładnie ;) przyznam się że zrobiłem za pierwszym razem babola i w pośpiechu źle sobie zaznaczyłem i się jebłem o szerokosć łaty i przybiłem całe 16mb nie tam gdzie trzeba, no i musiałem to zrywać....

https://pics.tinypic.pl/i/00983/9l0l7fdhgebz.jpg

jade z łatami odrazu na wymiar bo robienie tylko żeby przykryć membraną to wg mnie głupota, szkoda roboty.

https://pics.tinypic.pl/i/00983/cvlp77x85z39.jpg

Aha no i ostatnio pisałem że dokonałem nowego zakupu. Kupiłem gwoździarkę pneumatyczną Ottensten, bardzo fajna, wbija gwoździe 5-10cm, ja przybijam łaty jak i kontrłąty pierścieniowymi 10cm. Jak już pisałem musiałem ich trochę wyrwać, nie było łatwo. Powiem wam że czuje do niej respekt, a nawet trochę się jej boje :rolleyes:brakuje mi w niej jakiegoś bezpiecznika np gdy się z nią chodzi po dachu itp. Raz jak mi się przesunął wylot powietrza to aż mi czapkę z głowy zdmuchnęło ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00983/717smxrtoc1t.jpg

a całość jest pędzona na sprężarce którą kiedyś kupiłem w biedronce chyba za 150 czy 200 zł, daje radę. W końcu to air monster :)

https://pics.tinypic.pl/i/00983/jjitqmsjn5q7.jpg

Jutro ma nie padać w ciągu dnia to może coś podgonię.
Pozdrawiam czytających!

sebus243
15-05-2019, 08:57
Z tą pogodą to przerąbane.... Rzeczy które można zrobić w dwa dni, tydzień trwają.
Dobra robota :popcorn:

aiki
15-05-2019, 14:07
Czy skropliny będą miały którędy spłynąć. Ta membrana tyle się ugnie, że przepłyną pod tą pierwszą łatą?
Jakoś mi się nie podoba ta łata przybita bezpośrednio

sebcioc55
16-05-2019, 06:54
Czy skropliny będą miały którędy spłynąć. Ta membrana tyle się ugnie, że przepłyną pod tą pierwszą łatą?
Jakoś mi się nie podoba ta łata przybita bezpośrednio

Aiki dobrze że jesteś czujny :yes:, ale chyba nie podejrzewałeś mnie o takiego babola ?;) to jest tymczasowa łata techniczna przykręcona na wkręty. Trzeba po cyzmść chodzić na początku, opierać drabinę itp... Łata później zostanie odkręcona, postaiona na sztorc, potem na to pas nadrynnowy, taśma butylowa, membrana, na to kratka wentylacyjna z wróblówką i dachówka. Myślałem też o jakiejś siatce na robale pod pasem podrynnowym ale wymysliłem lepszy patent, wszystko pokaże później.

BTW tak wygląda mocowanie membrany w pojedynke na wietrze....


https://www.youtube.com/watch?v=IBAO2qyDb8E

Jak się okazało to układanie rozwiniętej i rozmemłanej membrany w takich warunkach było prostsze niż tej zrolowanej. Na szczęście nic się jej nie stało, po za paroma dziurkami gdzie zachacyzła o gwoździe które miałem dobić bo gwoździarka przy końcu powietrza ze sprężarki przed nabiciem nie dobija gwoździ do końca (moja tania sprezarka zaczyna dobijać do 8 bar dopiero jak ciśnienie spadnie w okolice 5 bar) bo ma za małe ciśnienie. W każdym bądź razie membrana przeszła torture test i jest cała, za tą cene rewelacja.

seler2
16-05-2019, 09:25
Bardzo ładny ten garaż. Zazdroszczę trochę etapu, że można robić już swoim tempem bez gonienia, do roboty 3 kroki.
Planujesz jakąś windę na stryszek? Ja coś u siebie próbuję wykombinować żeby np opon nie dygać po schodach tylko na platformę i cyk na górę.
Bo zakładam że dolne pasy nośne i pod dachem będzie przestrzeń magazynowa?

sebcioc55
16-05-2019, 10:14
Windy nie planuje, będą pełnoprawne schody. Dopuszczalne obciazenie zmienne na poddaszu to 250kg/m^2, pas dolny jak i krokwie wiazarow maja po 22cm wysokosci. Wiec to normalne poddasze o pow ok 60 i wysokosci 2,4m do jętki. Wiec miejsce jest :)

seler2
16-05-2019, 11:53
Ja u siebie nie mogę sobie pozwolić na utratę powierzchni wiec wymyśliłem schody młynarskie dosuwane w pion do ściany gdy nieużywane

aiki
16-05-2019, 12:09
Bardzo ładny ten garaż. Zazdroszczę trochę etapu, że można robić już swoim tempem bez gonienia, do roboty 3 kroki.
Planujesz jakąś windę na stryszek? Ja coś u siebie próbuję wykombinować żeby np opon nie dygać po schodach tylko na platformę i cyk na górę.
Bo zakładam że dolne pasy nośne i pod dachem będzie przestrzeń magazynowa?

Poszukaj maszt od wózka widłowego. Choć konstrukcja raczej potężną jak na opony.

aiki
16-05-2019, 12:11
A jakie słowa poleciały jak ta rolkę Ci wzięło?

seler2
16-05-2019, 13:44
Raczej mam na myśli jakiś mechanizm na linkach tak max 150kg...

sebus243
16-05-2019, 19:45
Sebastian sprężarkę można ustawić tak żeby włączała się szybciej ( przy wyższym ciśnieniu)
można ją ustawić nawet żeby włączała się przy 6,5/7 bar i wtedy będzie dobijać wszystkie gwoździe
Regulacja znajduje się w czarnej puszce pod włącznikiem czerwonym

sebcioc55
16-05-2019, 20:38
Ja u siebie nie mogę sobie pozwolić na utratę powierzchni wiec wymyśliłem schody młynarskie dosuwane w pion do ściany gdy nieużywane

u mnie będa schody na "zewnątrz" pod wiatą. U siebie zrób coś prostego na bloczkach i jakieś amortyzatory/sprężyny na samym dole i bedzie spoko


A jakie słowa poleciały jak ta rolkę Ci wzięło?

nie pytaj ;) ale gorzej było na samym dachu przy wietrze, czasem tak wiało że musiałem całym cieżarem ciała się zapierać żeby utrzymać membrane, taki żagiel się robił. Nie było to zbyt bezpieczne.... wtedy dopiero leciało, pewnie we wsi obok mnie słyszeli ;)


Sebastian sprężarkę można ustawić tak żeby włączała się szybciej ( przy wyższym ciśnieniu)
można ją ustawić nawet żeby włączała się przy 6,5/7 bar i wtedy będzie dobijać wszystkie gwoździe
Regulacja znajduje się w czarnej puszce pod włącznikiem czerwonym

Tak właśnie myślałem że gdzieś musi być, ale nic na wierzchu nie ma. Następnym razem tam zajrze i przetestuje, dzięki!

aiki
02-06-2019, 08:32
Seba wrzucaj foty z tego dachu i okapu. zastanawiam się na membraną czy pełnym deskowaniem w domu na narzędzia.

sebcioc55
05-06-2019, 20:18
Seba wrzucaj foty z tego dachu i okapu. zastanawiam się na membraną czy pełnym deskowaniem w domu na narzędzia.

Cześć Arku, na razie nie ma z czego fot wrzucać, mam membrane na całym dachu, zostało mi jeszcze pare łat w kalenicy. Jak skończe to zrobie foty. Teraz niestety nie mam za bardzo czasu bo zajmuje się m.in czymś takim ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00984/mowr9px3dp4p.jpg

Aiki jeżeli pełne deskowanie to na nim też powinna być membrana albo papa. Jak to tylko domek na narzędzia to rób jak najtaniej, deskowanie to zawsze droga opcja, wg mnie potrzebna tylko w wietrznych okolicach. No chyba że robisz na bogato :) to i rynny miedziane możesz zrobić :rolleyes:

aiki
06-06-2019, 07:02
Przy pokryciu blachą miedź nie bardzo :)
ale chyba będzie deskowanie i papa bo na pokrycie docelowe nie będzie kasy. Chcę to samo co na domu a tam jest modułowa wenecja.
wcale nie tania jak na blachę.

Dulin7
27-07-2019, 07:46
Jakie pokrycie planujesz? Bedzie alegra? Wizualizowales juz jakos polaczenie takiej tradycyjnej dachowki z nowoczesna forma bez okapow? Sam nad takim polaczeniem mysle ale ciezko cos wyszperac w sieci.

sebcioc55
27-07-2019, 09:51
Jakie pokrycie planujesz? Bedzie alegra? Wizualizowales juz jakos polaczenie takiej tradycyjnej dachowki z nowoczesna forma bez okapow? Sam nad takim polaczeniem mysle ale ciezko cos wyszperac w sieci.

tak robiłem wizualizacje, wygląda to tak ;) :

https://pics.tinypic.pl/i/00986/inro5vgizx5h.jpg

https://pics.tinypic.pl/i/00986/6hj84gp3rbs9.jpg

Szefowa mnie prosiła o taras widokowy więc jej zrobiłem ;)

https://pics.tinypic.pl/i/00986/hfy1h787fyba.jpg

Mam sporo zdjęc z procesu robienia dachu i szczegółów z montażu rynny bezokapowej. Niestety ostatnio po prostu nie mam czasu aby to obrobić i wrzucić, jak będzie chwila to na pewno to ogarnę.

Pozdrawiam czytających!

EDIT: wg mnie wygląda bardzo dobrze, fakt, z dachówką płaską wyglądał by lepiej, ale u mnie by się mocno gryzł z domem. No i cena inna... ta dachówka mi wyszła koło 30zł/m^2

Slawskip
27-07-2019, 21:38
Taras widokowy pierwsza klasa :) z resztą jak cała reszta wykonanych przez Ciebie prac.

wally666
27-07-2019, 23:26
Rewelacja! Jaki masz rozstaw wiązarów i jak wykonałeś podłogę, zwykła osb bez dodatkowych we wzmocnien? Podeślij jakaś bliższa fote oraz jakiej długości dałeś osb

seler2
28-07-2019, 09:13
Kawał fajnej roboty!

sebcioc55
28-07-2019, 11:03
Dzięki za miłe słowa :cool:


Rewelacja! Jaki masz rozstaw wiązarów i jak wykonałeś podłogę, zwykła osb bez dodatkowych we wzmocnien? Podeślij jakaś bliższa fote oraz jakiej długości dałeś osb

Rozstaw wiązarów to w większości osiowo 90cm, czyli pomiędzy wiązarami jakieś 85cm. Pomiędzy nimi są wzmocnienia jak na zdjęciu poniżej, przykręcone do poprzecznych belek:

https://files.tinypic.pl/i/00986/xf1raw7nconr.jpg

tak to wygląda od góry:

https://files.tinypic.pl/i/00986/vh3kmjhtlhsy.jpg

W projekcie miałem mocowania tych wszystkich belek do siebie i wiązarów za pomocą "butów", nie wiem jaką to ma nazwę handlową, ale to taki uchwyt który mocujesz do belki i prostopadle wsadzasz do niego następną belkę. Dużo z tym zabawy i jest to drogie! Na cały dach wyszło by mi jakieś 1200zł. Stwierdziłem że to przesada i za drogo więc użyłem takich oto wkrętów :yes:

https://files.tinypic.pl/i/00986/eubf50ahyrxa.jpg

sądze że dadza u mnie radę tak samo jak te buty, gdyby to było jakieś belki konstrukcyjna to bym zrobił po bożemu, a tak to wkręty kosztowały mnie niewiele ponad 500zł, więc ponad połowa taniej.
Wszystko poszyłem OSB 22mm i taką będę też stosował na reszcie podłogi, z tym że teraz użyłem resztek po szalunkach a dalej będe już robił z całych płyt i będę musiał pare belek poprzesuwać żeby nie docinać OSB.
Jak moje 100kg z groszem chodzi po tych płytach to może uginają się 1mm, więc podparte po środku pomiędzy wiązarami tworzą solidną podłogę.
Może wieczorem uda mi się wrzucić więcej zdjęć.

walec7_7
28-07-2019, 11:13
Garaż pierwsza klasa! A taras tylko pozazdrościć :P Ja również podłączam się z pytaniem o rozstaw wiązarów :P

Edit. Już znam rozstaw, nie odświeżyłem tematu że nowy post dorzuciłeś :P

Laczak
28-07-2019, 23:10
Taras widokowy to świetny pomysł. Zapewni wiele wspaniałych chwil. Wszystkie prace jak zawsze na najwyższym poziomie. Czekam na kolejne zdjęcia.

MMark.
01-09-2019, 12:14
Cześć, oczyść skrzynkę jak byś mógł bo nie idzie wiadomości do Ciebie wysłać.

sebcioc55
02-10-2019, 18:22
Witam szanownych forumowiczów!:)
Ostatnimi czasy nie bardzo mam czas na cokolwiek, praca na etacie, własna działalność, życie prywatne i wiecznie coś do roboty nie ułatwiają czytania forum, a co dopiero pisania. Stety niestety trochę się rozchorowałem i siedzę w domu, więc czas jest :) Zatem.....

7.04.2019 pisałem:
Jak widać na załaczonym obrazku na ciepłomierzu jest 60,375 GJ, a na podliczniku 4615,71 kWh.
Zatem samo grzanie CWU pomiędzy sezonami zużyło 351,31 kWh ze sprawnością COP=2,52, co kosztowało mnie 351,31kWh*0,28zł/kWh= 98,36zł

Teraz zrobiłem zdjęcia tak jak ostatnio:

https://files.tinypic.pl/i/00989/7bybr39brkbl.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00989/ihw8i8r400jy.jpg

Na zdjęciach widać że na podliczniku od PC jest 4973,67 kWh, a na ciepłomierzu 64,414 GJ. Stan na 22.09.2019. Więc grzanie CWU w sezonie letnim pochłoneło 357,96 kWh ze spranością COP=3,13, co kosztowało mnie 357,96kWh*0,28zł/kWh= 100,23zł
Aby dokładnie zobrazować koszty grzania wody to w tym czasie zużyliśmy 21,6m3 ciepłej wody. Zatem ogrzanie 1m3 ciepłej wody kosztowało nas 4,64zł. Dla ciekawych w domu w tym czasie zużyliśmy (2 os.) 39,67m3
Kolejna sprawa to zużycie prundu przez klimatyzator, mam Hisense Apple Pie 3,5kW, w tym czasie zużył 242,8 kWh, co kosztowało średnio 242,8kWh* ((0,28+0,63)/2)= 110,50 zł bo klima chodziła z automatu zawsze 13-15 no i włączaliśmy ją też wg uznania.
Mogę śmiało stwierdzić że całoroczne grzanie CO, CWU i chłodzenie kosztuje mnie grubo poniżej 1000zł/rok co dla domu 110m^2 jest bardzo dobrym wynikiem.

Teraz te gorsze informacje. Od ponad miesiąca mam awarię PC, uszkodził się presostat, co skutowało wyciekiem gazu i pompa nie działa. Grzeje obecnie wodę grzałką 2kW w buforze, a dom energią odnawialną - ze słońca ;) Więc powyższe wyniki były by trochę wyższe gdyby PC działała ciagle. Więc czekam na jej wymianę (naprawa nie ma sensu), kolega z powiatu ma już podobną PC więc teraz przyszla kolej na mnie. Myślę że do końca miesiąca uporamy się z tematem, bo jak słońca nie będzie, a noce co raz zimniejsze to będzie kiepsko. Całego domu klimą nie ogrzeje. Chociaż jestem tego bardzo ciekaw :rolleyes: na pewno sypialnie i łazienki by mocno na tym ucierpiały, ale zastanawiam się czy przetrwałbym tak zimę. Z drugiej jednak strony jak się zastanowię to pewnie prędzej by mnie szefowa zakopała w ogórdku że jej zimno :cool:

Pozdrawiam czytających!

sebcioc55
02-10-2019, 18:32
Miałem też wrzucić pare fotek z krycia garażu ale jakoś nie mam tyle weny. Na szybko pokażę moją bramę montowaną w warstwie ocieplenia, na bogato, a co :D

Zaprzyjaźniona firma zrobiła mi na wymiar stelaż, trochę go poszlifowałem, pomalowałem i później przymocowałem do muru. Stelaż robiony na wymiar co do mm, brama pasuje idealnie. Aha no i oczywiście uszczelniłem całośc zewnętrzną taśmą paroprzepuszczalną. Jest jeszcze pare rzeczy do dopicowania ale to przy okazji jak będę okna wykańczał.

https://files.tinypic.pl/i/00989/7dvucbq28xyy.jpg

https://files.tinypic.pl/i/00989/c940oabf49ji.jpg

Chcialem go jeszcze ponawiercać i wstrzyknąć do środka pianę niskoprężną - myślicie że to dobry pomysł? Normalnie to na pewno coś tam się wykropli i musi byś odpływ. Ale jeżel dam pianę w środku i z zewnątrz będzie oklejone styropianem to czy będzie dobrze??

A czemu brama w warstwie izolacji? Są trzy powody: 1. Więcej miejsca na samochód w garażu o 24cm ! 2. Uszczelna na dole bramy nachodzi na kostkę, więc ewentualna woda nie ma szansy dostać się do środka, 3. To po prostu ładniej wygląda, jak w pkt 2, nie widać płyty fundamentowej co też pozwoli mi ją lepiej wykończyć w środku i nic nie będzie wystawać na zewnątrz.

karster
02-10-2019, 19:09
Ano Jacek coś wspominał o Twojej pompie ;) myślę, że byś nie zamarzł na samej klimie (z funkcją grzania)

PS. Masz dz gruntowe i podłogówkę + ścienne na dodatek. Do tego reku. Nie myślałeś aby puścic temp gruntu w podłogę + ggwc? Ja się właśnie zastanawiam czy to warte zachodu. Pompę zamówiłem, DZ będzie wiercone za ok miesiąc.

Pozdrawiam
Karol

sebcioc55
02-10-2019, 19:18
Czyżby Jacek robił też coś dla Ciebie ?;) Jaką PC zamówiłeś?
Zamarznąć bym nie zamarzł, ale nie bardzo wyobrażam sobie korzystanie np z łazienki przy zimnych podłogach zimą.
Nie czaje o co Ci chodzi z tym puszczeniem temp gruntu w podłogę. O ile latem to miało by sens aby chłodzić podłogę to zimą co by to dało? W gruncie mam teraz kilkanaście stopni, wiec chłodniej niż w domu. Bardziej myślę nad/mam już część rozpoczątą podłączeniu DZ pod czerpnię rekuperatora. Latem bierze chlód z gruntu i tym samym regeneruje DZ, zimą natomiast zapobiega zamarzaniu wymiennika, bo u mnie DZ jest zawsze na plusie. Niestety to dodatkowe opory dla DZ, w tym roku tego na pewno nie zrobię, ale może na wiosnę....

sebcioc55
02-10-2019, 19:33
A tak wygląda otwieranie i zamykanie bramy. Mam silnik Supramatic P, konkretnie zasuwa z taką dużą bramą. Polecam oglądanie w 4K ;)


https://www.youtube.com/watch?v=MW4RA4Tqr8c

https://www.youtube.com/watch?v=NUT8NAt9BJc

aiki
03-10-2019, 04:50
Dobra prędkość. U mnie pojedyncza połowę wolniej. Chyba, że filmik przyspieszony