PDA

Zobacz pełną wersję : zakres prac hydraulika



tomek_2
01-08-2004, 21:58
Wiem, ze wszystko powinna precyzowac spisana umowa; niestety, takowej nie bylo (blad duzy, jak teraz widze). Byla tylko umowa na gebe, co do rodzaju rur, ilosci punktow odbioru wody, kanalizacji i CO, montazu danej ilosci grzejnikow, rozdzielaczy oraz wykonanie doprowadzen do kotla. Material zalatwialem ja wg wskazowek hydraulika. Niestety, nie wszystkie z prac zwiazanych z polozeniem nowej instalacji zostaly wykonane. Na przyklad, hydraulik twierdzi, ze za nalozenie otulin na rury policzy dodatkowo - wiec wole to zrobic samemu. Co wiecej - rury (plastikowe) nie sa zamocowane w bruzdach sciennych, to tez wg niego nie wchodzi w zakres tej pracy. I po trzecie, czy poryte przez niego bruzdy w scianach i posadzkach powinien sam "zalatac" zaprawa czy tez to juz nie wchodzi w zakres jego prac i inwestor robi to we wlasnym zakresie? Po czwarte, czy wykonanie odpowietrzenia pionow kan. liczone jest dodatkowo - jako punkt, 2 punkty, moze inaczej? czy tez powinno byc wykonane w ramach prac zwiazanych z rozprowadzeniem kanalizacji?
Ogolnie hydraulik policzyl dosc tanio za wykonane prace, ale nie wiem, czy przypadkiem nie idzie na zbytnia latwizne pozostawiajac mi prace "wykonczeniowe", o ile mozna to tak ujac? A moze ma ktos z was w miare szczegolowo ujety zakres prac hydraulika podczas prowadzenia instalacji wod-kan i grzewczej wewnatrz budynku?

niezły
01-08-2004, 22:15
Tu jest wolny rynek (amerykanka) hydraulik żeby poprawnie wykonać swoją pracę musi wykuć bruzdy położyć kompletna inst. i przynajmniej zamocować (zagipsować) jej końce podejścia pod grzejniki i baterie po nas wchodzą przecież tynkarze Czasami bywa że inwestor nie należy do zamożnych i chce zaoszczędzić trochę kasy i sam chce pokuć bruzdy i je zamazać ale to zły pomysł

tomek_2
01-08-2004, 22:18
Czyli ma prawo mi doliczyc za otuline czy mocowanie rur do scian jesli tego z nim wczesniej nie dogadalem? A jak wyglada sprawa odpowietrzenia? Myslalem, ze to standard wchodzacy w zakres jego prac. A moze tutaj tez wolna amerykanka? W sumie fakt, ze nie policzyl bardzo drogo, ale za darmo tez tego nie robil (tanszy byl o jakies 15-20 procent od innych, ktorzy robili mi oferty).

niezły
01-08-2004, 22:30
Ja osobiście staram się robić inst kompleksowo inwestora nie obchodzi nic poza kasą na koniec a od niedawna sam doceniłem jaka to wygoda jak wykonawca sam zaopatruje się w materiał Jestem na etapie wykańczania domu i mam majstra od drobnych prac murarskich i to ja bujam się po cegłę pustaki czy wapno

Otulina powinna być w cenie jak i inne drobne(śmieszne) roboty

1950
01-08-2004, 23:24
do zrobienia instalacji potrzeba niestety wykuć bruzdy, chyba że instalacja ma być prowadzona na wierzchu, jeżeli się robi instalację to powinno robić się ją do końca tzn. izolacje, odpowietrzniki, mocowanie rur do ścian, i to jest w standardzie, w skład instalacji kanalizacji wchodzą także odpowietrzenia pionów płatności za wykonanie tych rzeczy to kwestia tego jak się dogadacie a to już jest inna sprawa.