PDA

Zobacz pełną wersję : Pozwolenia, ekspertyzy, paierologia



Lukaszek1987
24-07-2014, 10:53
Witam wszystkich,

chciałbym zakupić projekt domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_lubiany-wariant-iv,2886,0,0.htm?photo_id=39014 z garażem zredukowanym do narzędziowni i mieszkalnym poddaszem.
Mam działkę budowlaną.

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji krok po kroku co należy zrobić w procesie budowlanym i jakie są przybliżone koszty.

Wiem, że trzeba zdobyć pozwolenie na budowę, kupić projekt, geodeta musi wytyczyć budynek a geotechnik zrobić odwiert i ocenić grunt.

Jak to wygląda krok po kroku? Czy geodeta wytycza budynek w terenie i dostarcza mapę sytuacyjno wysokościową? Jakie dokumenty ttrzeba pobrać z i dostarczyć do gminy żeby budowa mogła ruszyć?

Bardzo proszę o pomoc wszystkich, którzy szczęśliwie przebrnęli przez najgorsze czyli stosy papierów.

Pozdrawiam,
Łukasz

forgetit
24-07-2014, 11:28
Jeśli uważasz, że to jest najgorsze to powodzenia życzę.

1. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - z gminy, internetu
2. Badania geotechniczne - geolog, geotechnik
3. Mapa do celów projektowych - powiat, kataster
4. Projekt:
- jeśli gotowiec to adaptacja do warunków lokalnych - projektant adaptujący, po zakupie gotowca
- jeśli indywidualny to pkt. 5 i 6 już w nim raczej będą
5. Uzgodnienie przyłączy:
- prąd -energetyka, jeśli jest linia to praktycznie od ręki, jeśli nie ma to do 2lat
- woda - lokalne wodociągi
-kanalizacja - zwykle j.w, zle może być inna firma
6. Pozwolenie na budowę - powiat, wydział architektury albo coś pod zbliżona nazwą
7. Dziennik budowy - j.w.
8. Zgłoszenie rozpoczęcia budowy i kierownika budowy - j.w.
9. Wytyczenie budynku - geodeta
10. Budowa - jak kto umie albo go stać: rodzina, ekipa z pod budki, firma, itd.
11. Odbiory instalacji
12. Inwentaryzacja powykonawcza - geodeta
13. Zgłoszenie zakończenia budowy - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego

To tak z grubsza.

Lukaszek1987
24-07-2014, 11:30
Ok, wykonałem kilka telefonów i chyba wygląda to tak:

Najpierw badanie wykonuje geotechnik. Następnie z wynikami idziemy do architekta, który dostosowuje rodzaj fundamentów do podłoża. Potem, kiedy mamy już projekt idziemy do gminy i ubiegamy się o pozwolenie na budowę. W przypadku pozytywnej odpowiedzi zgłaszamy rozpoczęcie robót i po tygodniu zapraszamy geodetę, który wynosi projekt w teren i rysuje mapę sytuacyjno-wysokościową. Na samym końcu zaczyna działać majster, który wytycza fundamenty i budowa rusza.

Czy tak? Jeśli gdzieś się mylę to proszę o korektę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Lukaszek1987
24-07-2014, 11:32
Dzięki, nie widziałem odpowiedzi zanim swoją zapisałem.

Lukaszek1987
24-07-2014, 12:50
forgetit, a co Twoim zdaniem jest najgorsze w budowie?
Później wchodzi ekipa i buduje do skutku.

forgetit
24-07-2014, 12:58
Skutek często jest daleki od oczekiwanego

jajmar
24-07-2014, 13:36
Później wchodzi ekipa i buduje do skutku.

Marzyciel z Ciebie

gentoonx
24-07-2014, 17:33
...
Później wchodzi ekipa i buduje do skutku.

z takim podejściem skutek mogą osiągnąć, ja wiem..., 15? 20 lat po wejściu....

no to sobie nie pomieszkasz ;)

Elfir
25-07-2014, 15:19
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191283-KOLEJNO%C5%9A%C4%86-PRAC-mi%C4%99dzy-MPZP-a-SSO&highlight=mi%C4%99dzy

Kejt_R
25-07-2014, 16:28
Ostatnio pewna ekipa budowała dla znajomego dom w okolicy, więc zaglądałam tam czasem. Muszę napisać ku pokrzepieniu inwestorów, że zdarzają się firmy rzetelne, uczciwe , którym zalezy na pracy i zadowoleniu klienta. Dokładnie tak budowali dom, jak napisał Łukaszek. Weszła firma i budowali do skutku, przy tym terminowo. Robili zakupy, uzyskaną zniżkę dawali inwestorowi, rozliczali się co do grosza, polecali następne firmy (dekarz, instalacje itd). Możliwe, że jakieś błędy poczynili, jednak inwestorzy chwalą, a na moje laickie oko wszystko wygląda porządnie.
A, jeszcze mi się przypomniało, że musieli zachęcać inwestora, żeby zechciał zajrzeć na budowę i ocenić postępy prac, bo mu się nie chciało w trakcie oglądać - wolał poczekać na gotowe ;)