PDA

Zobacz pełną wersję : zabudowa rury gazowej



margo_82
29-07-2014, 11:38
Witam, w bloku wzniesionym w latach 80tych mamy puszczoną na widoku rurę gazową w WC. Wizualnie niezbyt fajnie to wygląda. Szykujemy się do remontu mieszkania i przy okazji chcielibyśmy coś z tym zrobić. Czy można taką rurę zabudować np. płytami g-k i okleić płytkami, uwzględniając przy tym np. rewizję i kratkę wentylacyjną? Znajomy opowiadał, że ktoś z jego rodziny zabudował u siebie rurę gazową i potem musieli to skuwać. Orientuje się ktoś może w temacie i może podpowiedzieć, czy rzeczywiście mogą być takie problemy...?

Greengaz
29-07-2014, 12:12
Przepisy mówią o zachowaniu dostępu do przewodu gazowego, nie określając co to znaczy. Najczęściej. Powinna to być konstrukcja umożliwiająca łatwy demontaż. Zamurowanie /gips, następnie glazura/, może, ale nie musi, skutkować rozbiórką. Jak u znajomego.
Wszystko zależy od dokonującego rewizji instalacji.

niktspecjalny
29-07-2014, 13:08
Rury instalacyjne gazowe muszą być na wierzchu czyli nad tynkiem.Inne rozwiązania skutkują kuciem itp j/w.Gdy w wyznaczonym terminie i odwiedzinach P. z ZG okaże się ,że to P. odkryją to przedsięwzięcie,nakażą pod karą by ten proceder poprawić w trybie natychmiastowym.Nie łódź się ,że ci się uda.

Greengaz
29-07-2014, 13:37
Dokładnie rzecz ujmując.
Par.165 Prawa budowlanego
ust.2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji – łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

Sonko
10-02-2016, 12:25
Mam pytanie dotyczące podobnej kwestii.
Czy zamiast zabudowy rury gazowej, jest możliwość zmiany jej biegu?
W kuchni rura przebiega przez prawie całą kuchnię - zaczyna się na wysokości 50 cm, idzie w górę, przebiega pod sufitem, następnie obniża się na wysokość 200 cm, biegnie tak, aż do kuchenki i tu się obniża.
Chodzi o całkowite obniżenie rur z wysokości 200 cm, do poziomu podłogi, tak by była ona schowana za szafkami?
Jestem całkowitym laikiem w kwestiach budowlanych i remontowych.

Rozumiem, że pozwolenia na jakiekolwiek działania z gazem należy zgłosić do odpowiedniego oddziału gazownictwa i tam udzielą mi wszelkich wskazówek jak postępować?

Greengaz
10-02-2016, 12:37
Budynek wielorodzinny, czy dom?

Elfir
10-02-2016, 12:39
zmiana układu rur wymaga projektu budowlanego.

Sonko
10-02-2016, 12:53
Dom.
Nikt nie może mi powiedzieć, czy w oryginalnym projekcie domu tak te rury miały iść - dziwnym trafem idą idealnie nad szafkami w kuchni - co do milimetra. Pytałam, czy było to planowane specjalnie pod to. Ale nie pamiętają, 30 lat temu brali co mieli i albo łut szczęścia i czysty przypadek lub robione pod to.

Greengaz
10-02-2016, 13:34
Dom.

Jak Elfir - czyli pozwolenie na budowę. Projekt, po uzyskani pozwolenia - zawiadomienie nadzoru budowlanego, dziennik budowy, kierownik z uprawnieniami, protokoły szczelności i po wszystkim ;).

Sonko
11-02-2016, 09:15
Bardzo dziękuje za pomoc i wskazówki :)

dorcze
12-02-2016, 16:03
Bardzo dziękuje za pomoc i wskazówki :)

U mnie (w bloku) rura gazowa została zabudowana i nikt się o to nie czepia. Zabudowa to płyta GK z płytkami na niej, tyle, że płyta nie jest mocowana na stałe a na takim specjalnie skontruowanym ekranie wciskanym w sciane. Demontaż tego trwa 5 minut, trzeba tylko wyciągnąc specjalnym uchwytem z przyssawkami. Może w ten sposób też u Ciebie się uda?

YogiCan
13-07-2017, 10:08
Mam pytanie również odnośnie zakrycia rury gazowej która biegnie przez przedpokój w mieszkaniu. jak widzę nie można jej zakryć gdyż możne dojść do rozszczelnienia, ale co w przypadku gdy łączenia rury są spawane na łączeniach? Czy w tym przypadku prawo budowlane przewiduje taką opcję gdzie do rozszczelnienia nie powinno dojść

Greengaz
13-07-2017, 12:50
Mam pytanie również odnośnie zakrycia rury gazowej która biegnie przez przedpokój w mieszkaniu. jak widzę nie można jej zakryć gdyż możne dojść do rozszczelnienia, ale co w przypadku gdy łączenia rury są spawane na łączeniach? Czy w tym przypadku prawo budowlane przewiduje taką opcję gdzie do rozszczelnienia nie powinno dojść

Przepisy nie uwzględniają wyjątków. Patrz #4.