PDA

Zobacz pełną wersję : Czym zasypać dziurę po wykopie fundamentów?



mirek_81
31-07-2014, 09:51
Witam,
Po wykopie na fundamenty została mi przed budynkiem dziura. Teren jest gliniasty, więc zrobiła mi się miska z gliny. W czasie deszczu cała woda z okolicy, zamiast spływać zgodnie z naturalnym spadkiem terenu, gromadzi się w dziurze i powstaje gigantyczna kałuża.
Zastanawiam się czy nie wziąć od sąsiada glinę z jego wykopu i nie wypełnić nią powstałej dziury, tak aby przywrócić w tym miejscu naturalny spadek.
Mój wykonawca radzi mi, zasypać dziurę piaskiem i dobrze zagęścić. Twierdzi, że glina się nie sprawdzi i przez najbliższe 10 lat będzie osiadać, przez co jakiekolwiek wykończenie nawierzchni (kostki brukowe itp. będą siadać razem z nią).

Dodam tylko, że dziura ma głębokość od 10cm do 0,5m. Niezależnie od tego czym wypełnię dziurę i tak będę musiał nawieźć z 0,5 metra piasku/ziemi, żeby obsypać fundamenty.

Czy miał ktoś już taki problem? Może jest jakieś inne rozwiązanie?

Gosiek33
31-07-2014, 10:23
piach

mirek_81
31-07-2014, 10:38
Jeżeli zasypie piachem, to nie będzie się tam nadal gromadzić woda i tworzyć się błoto?
Dla pewności... mówię o zasypaniu dziury na zewnątrz fundamentów.

Arturjn
31-07-2014, 10:49
U mnie narazie zasypane gliną i odpadami z budowy. Jak będę robił kostkę to i tak zostanie to wybrane na głębokość 40cm i zasypane żwirem. Glina osiada, ale nie słyszałem żeby miało to trwać 10 lat. U mnie osiadła po ulewach i tak już zostało, nie widziałem aby osiadało już dalej.

BlueDecoria
31-07-2014, 11:19
Też zasypywaliśmy gruzem z wcześniejszej rozbiórki.

CityMatic
31-07-2014, 11:31
Witam,
Po wykopie na fundamenty została mi przed budynkiem dziura. Teren jest gliniasty, więc zrobiła mi się miska z gliny. W czasie deszczu cała woda z okolicy, zamiast spływać zgodnie z naturalnym spadkiem terenu, gromadzi się w dziurze i powstaje gigantyczna kałuża.
Zastanawiam się czy nie wziąć od sąsiada glinę z jego wykopu i nie wypełnić nią powstałej dziury, tak aby przywrócić w tym miejscu naturalny spadek.
Mój wykonawca radzi mi, zasypać dziurę piaskiem i dobrze zagęścić. Twierdzi, że glina się nie sprawdzi i przez najbliższe 10 lat będzie osiadać, przez co jakiekolwiek wykończenie nawierzchni (kostki brukowe itp. będą siadać razem z nią).

Dodam tylko, że dziura ma głębokość od 10cm do 0,5m. Niezależnie od tego czym wypełnię dziurę i tak będę musiał nawieźć z 0,5 metra piasku/ziemi, żeby obsypać fundamenty.

Czy miał ktoś już taki problem? Może jest jakieś inne rozwiązanie?
Zasyp to gliną i zrób naturalny spadek.Jak zasypiesz to piaskiem to i tak będzie tam zawsze wilgotno, inny grunt inne zachowanie.
Grunt rodzimy też się da zagęścić, rozsunąć, wyrównać by spełniał swoją rolę niezależnie co to jest.
U mnie jest ponad 400m2 kostki na wyrównanym terenie z gliny i jakoś nic nie siada....dlaczego miało by u Ciebie siadać?

marek.bejrut
31-08-2014, 10:44
Nie no pod kostkę trzeba podsypać żwir zagęścić później piach i koska dopiero, jeżeli planujesz w tym miejscu trawkę to glina i humulus

forgetit
31-08-2014, 19:54
Nie no pod kostkę trzeba podsypać żwir zagęścić później piach i koska dopiero, jeżeli planujesz w tym miejscu trawkę to glina i humulus

Bzdury piszesz kolego...