PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudownanie wnęki pod drzwi



lisssek
04-08-2014, 09:39
Witam,
temat się przewija ale dla pewności zakładam wątek.
Problem dotyczy wejścia z korytarza do pokoju. Obecnie jest tam wnęka o szerokości 133 cm do samego sufitu (tj. do 257 cm). Chciałbym jednak wstawić tam drzwi czyli zostawić otwór o wymiarach 90 x 210 a resztę zabudować. Wszystkie ścianki pod drzwi mają grubość 14 cm ( 12 cm cegły + 2 cm tynku gipsowo-wapiennego). Stąd grubość ścianki dzielącej pokój i korytarz także chciałbym zachować.
Planuję zrobić to z pustaka pianowego Ytong tylko by zbliżyć się do planowanej grubości musiałbym wykorzystać bloczki o grubości 7,5 cm oraz 5 cm. Myślicie że to dobry pomysł by wykonać ściankę "dwuwarstwową"? Pytanie jeszcze co później, czy powinienem zostawić miejsce na tynk i później na to położyć gładź czy od razu wszystko wyrównać gładzią?
Czy może lepiej całość zrobić z płyt G-K?

Będę wdzięczny za pomoc.

uzi123
04-08-2014, 22:17
Jak nic nie chcesz tam wieszać to spokojnie możesz to zrobić z GK. Dla czego nie zrobić tego z cegły, jak reszta? Swoją drogą nie do końca rozumiem do czego potrzebujesz mieć zachowaną grubość ścianek z drzwiami.

lisssek
04-08-2014, 23:45
Oczywiście można z cegły ale dużo zachodu. Nie dopisałem a mieszkanie jest w stanie deweloperskim. Dodatkowe tynki itd komplikują trochę sytuacje. A szerokości chcę zachować ponieważ na powierzchni 2 m2 mam wejście do 5 pomieszczeń o jednakowej grubości ścianki nad drzwiami stąd wypadałoby żeby jedna z nich się nie wyróżniała.

A może w środku Ytong 7,5 cm + po bokach po arkuszu z G-K?

jajmar
04-08-2014, 23:47
A nie możesz użyć bloczków gazobetonowych gr 12cm a nie 7+5 ?

Ja bym to robił z płyty g-k na ruszcie.

uzi123
05-08-2014, 06:41
Dokładnie to miałem napisać, są bloczki 12 cm, np
http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-bialy-h-h,p139911,l345.html
lub
http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-szary-prefabet-lagisza,p36625,l345.html
lub
http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-pp4-06-ytong,p66587,l345.html

Ogólnie technologicznie nic nie stoi na przeszkodzie pomurowania ściany warstwowej. No może poza większymi kosztami robocizny. Budując to z gazobetonu lub cegły najprawdopodobniej będziesz jeszcze potrzebował kupić i wstawić tam nadproże.

Budując tak grubą działówkę, dajesz zbędne obciążenie na strop. Jeśli nic ciężkiego nie będziesz tam mocował, to ja się upieram przy gk.

lisssek
05-08-2014, 06:48
Dziękuję za odpowiedzi. Ścianka dotyczy mieszkania w bloku, raczej nie ma obaw o nadmierne obciążenie stropu. W takim razie rezygnuję z dwuwarstwowej ściany. A myślicie że ten Ytong w środku (7,5) oraz płyty po bokach mocowane klejem i kołkami to zły pomysł? Miałbym możliwość wtedy zamocowania lustra w przedpokoju oraz byłbym spokojniejszy gdyby ktoś opierał się o drzwi.

jajmar
05-08-2014, 08:05
Z tego co piszesz jedno jest pewne na budowlance sie nie znasz. Ściana z g-k ma podkonstrucję stalową i do drzwi są specjalne profile uwierz że o takie drzwi możesz sie oprzeć a na ścianie lustro nie spadnie.

Dlaczego uparłeś się na 7,5 ? Sciana obok jak piszesz ma 14cm wiec kleić muisz conajmniej podwójnie płyty g-k na te bloczki. Jesteś pewny że to lepsze niż 12+tynk? Nie sądzę.

Z czego tego nie zalepisz pamętaj o nawiercaniu i wbijaniu w spoine jakiś drutów tak aby połączyc stary mur z nowym. W napdożu pasuje dać ze 2 druty fi12 i trochę cementu- druty nawiercić w ściany istniejące.

lisssek
06-08-2014, 07:54
Nie przeczę, niestety nie znam się i doświadczenie mam marne. Nie upieram sie na G-K - tu mój błąd bo miałem na myśli bloczki o grubości 11,5 - chodzi mi tylko o ograniczenie zabiegów związanych z tynkowaniem.

ulkawaw
06-08-2014, 13:57
Ja mam taką wnękę pod schodami, zazwyczaj lądują tam jakieś graty, ale zaczęłam się zastanawiać czy nie zrobić w tym miejscu drewnianej ścianki i nie zamontować tam półek tak żeby powstał schowek:)