PDA

Zobacz pełną wersję : Usuwanie płytkiej wnęki poprzez wklejenie płyty OSB i GK



uzi123
04-08-2014, 21:08
Panie i Panowie
W jednej ze ścian w kuchni jest wnęka o głębokości około 3.5 cm-4cm (ściany nie są zbytnio proste, zależy od miejsca pomiaru) i szerokości około 150 cm. Aby nie uprawiać później "origami" przy wykonaniu szafek wiszących i stojących postanowiłem zlicować ten fragment z pozostałymi fragmentami ściany. Cała zabudowa powinna być dość stabilna, ponieważ mają na niej wisieć szafki kuchenne. W blacie kuchennym w pobliżu tych elementów ma być zlew i kuchnia gazowa.

Jak pozbyć się tej wnęki?

Wymyśliłem, aby we wnęce przykleić najpierw płytę OSB-3 (22 mm) a do tej płyty przykleić karton-gips GKFI (12 mm). Resztę wyrównać tynkiem gipsowym.
Czy cała taka konstrukcja wytrzyma obciążenie szafkami kuchennymi?
Jak kleić OSB-3 do betonu, jak mocować GK do OSB?

Pozdrawiam

jajmar
04-08-2014, 22:47
A nie prościej wkleić same g-k np podójnie a potem dac dłuży kolek do mocowanie szafki ?

pieknyromek
04-08-2014, 23:46
Też mi się wydaje że zdecydowanie prościej będzie przykleić g-k podwójnie. Przy wieszaniu szafek dłuższy kołek aby spokojnie sięgnął ściany a nie tylko w płytach g-k.

uzi123
05-08-2014, 06:53
Myślałem o o podobnym pomyśle jak jajmar. Problem w tym, że ściana do której będę kleił tą zabudowę ma dziury jak ser szwajcarski. Poprzedni właściciele nie żałowali sobie w niej dziur na kołki, a dodatkowo wykonano ją z czegoś (beton) co przypomina cegłę dziurawkę (tylko z dużo większym udziałem otworów w ogólnej objętości cegły). Jak bym chciał w ten sposób wstawić kołki to myślę, że co drugi kołek by się trzymał na elemencie betonowym o grubości 0.5 cm.

jajmar
05-08-2014, 07:58
Kołek kołkowi nie równy dobierz odpowiednie do materiału ściany i będzie trzymało. Poszukaj np kołkow typu FUR fischera. Cegla dziurawka ma dwa duże otwory cięzko jest umiescic powierzchniowo wiecej dziur w cegle.

homecactus
05-08-2014, 08:43
mogą byc też kotwy chemiczne.
Rozwiązanie z płytą OSB chyba takie sobie, lepiej 2 płyty gk

uzi123
05-08-2014, 09:01
A gdzie można kupić płyty GK o grubości ponad 12 mm. Ja znalazłem tylko takie o grubości około 12 mm, co oznacza, że musiał bym wkleić trzy płyty GK. Nie wiem czy to jest mądre.

Ewentualnie myślałem też aby postawić ściankę z gazobetonu klejąc bloczki między sobą i do istniejącej ściany, ale takich cienkich bloczków nie ma w sprzedaży.

uzi123
05-08-2014, 09:10
Kołek kołkowi nie równy dobierz odpowiednie do materiału ściany i będzie trzymało. Poszukaj np kołkow typu FUR fischera. Cegla dziurawka ma dwa duże otwory cięzko jest umiescic powierzchniowo wiecej dziur w cegle.

Napisałem, że wygląda to jak dziurawka. Jest to zrobione z betonu, ma trzy otwory o średnicy 19 cm, a wymiary samego "pustaka" to 20x60x60 cm (nie wiem skąd oni to w PRL wytrzasnęli, wygląda jak jakieś pozostałości po wielkiej płycie....).

jajmar
05-08-2014, 11:48
A to nie jakiś system kominowy / wentylacyjny ?

uzi123
05-08-2014, 12:28
A to nie jakiś system kominowy / wentylacyjny ?

Nie. Wentylacje sa obok i właśnie do nich chcę się zlicować.

uzi123
07-08-2014, 20:50
Pomysł na dzisiaj jest taki, aby dać profile kapeluszowe i do tego przyczepiona płytę gk (dwuwarstwowo). Co o tym sądzicie?

pieknyromek
07-08-2014, 22:09
Może być ale moim zdaniem będzie to stabilniejsze jeśli przykleisz podwójnie płytę gk (i pewniejsze potem mocowanie szafek). Dałbym sporo kleju - na tak małej powierzchni nie zbiedniejesz jeśli kupisz jeden worek więcej a efekt w stabilności będzie. Mam zarówno profile kapeluszowe (na sufitach) jak i płyty klejone na klej na ścianach i wiem że klej trzyma mocno. Mimo wszystko potem dłuższe kołki aby załapać ścianę a nie tylko gk. Ale zrobisz jak zdecydujesz.